s 1 1 [ÜH FBI waarschuwt banken in VS voor nieuwe aanslagen SbH SS BUITENLAND Bush heeft slechte week achter de rug m m 1 J m J J Q H m m m PftBHBiSSI min graaft naar doden en zweert wraak Mandela helpt onderzoek naar Londense kleutermoord Franse 'olifanten' onzeker de verkiezingen in KINDERPRET-AGENDA j Bi O ATTRACTIEPARK SLAGHAREN IN SLAGHAREN U O APENHEUL IN APELDOORN H BH FAMILIEPARK DRIEVLIET IN DEN HAAG H HH SAFARI BEEKSE BERGEN IN HILVARENBEEK H HH Beleef een spannende Safari in het grootste dierenpark van HH HH Nederland! Dit kan wandelend, per bus of per boot. HH HH Tel. 0900 - 233 57 32 (40 ctpm) www.beeksebergen.nl HH H Elke dag open! Beleef een betoverende dag in het i H Tel. 077 - 467 70 50 www.toveriand.nl )N Politie neemt dreiging serieus ondanks 'grap' Nederlands jongetje Neergestort (advertentie) door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Democraten wrij ven zich in hun handen. Einde lijk is er een deukje in het on aantastbare imago van de Repu blikein George Bush. De Ameri kaanse president die nog steeds hoog (75 procent) scoort in de populariteitspolls, heeft een zwakke week achter de mg. De Democraten hopen daarvan te kunnen profiteren. De Congres verkiezingen in november ko men rap dichterbij. Bush maakt een wankele indruk op internationaal terrein, met zwalkend optreden in het Mid den-Oosten, een zwakke reactie op de kortstondige machtswis seling in Venezuela en weinig voortgang inzake Irak. En don derdag leed Bush schipbreuk in de Senaat op het gevoelige ener giegebied: er komen voorlopig geen olieboringen in Alaska. Het begint langzamerhand op te vallen. Als George Bush met de pers spreekt over het Midden- Oosten, staan de functionaris sen vjiri het Witte Huis al klaar 1 om het gerezen beeld weer, bij te stellen. Anders komen de VS té pro-Sharon over. De president die geneigd is klare taal te spre ken worstelt zichtbaar met dit moeilijke dossier en lijkt niet erg op de hoogte van zijn eigen be leid. In eigen kring Ügt hij onder vuur ligt omdat hij wat van zijn 'morele zuiverheid' inzake de strijd tegen het Kwaad (terroris me) heeft ingeleverd. Maar een genuanceerde instelling wordt juist van hem gevraagd om di plomatieke bemiddeling in het Midden-Oosten een kans te ge ven. Dat kost Bush niet alleen moeite, het zit hem - daardoor aldus critici - ook niet mee. Bush probeert een positieve draai te geven aan het resultaat van de missie van Colin Powell, maar in de ogen van de wereld heeft het weinig opgeleverd en heeft Amerika prestige verloren. Het gebrek aan succes om Sha ron in te tomen, en de pro-Israël houding zijn niet goed gevallen in de Arabische wereld. Een ander twijfelachtig optre den dat de gemoederen in Was hington al de hele week bezig houdt is de reactie op de twee dagen durende militaire cqup in Venezuela. De democratisch ge kozen president Hugo Chavez werd vorige week vrijdag afge zet, maar de VS treuzelden met een veroordeling. Bush' woord voerder Fleischer zei op die dag dat Chavez uit eigener beweging was afgetreden en Amerikaanse regeringsfunctionarissen legden contact met de nieuwe macht hebbers. Critici winden zich op omdat Bush daarmee lijkt te suggere ren niet pal te staan voor de de mocratie, als het gaat om leiders met ongewenste linkse contac ten. De regering-Bush verdedig de zich deze week fel, maar de indruk bleef bestaan dat er klungelig en amateuristisch was opgetreden. Vanaf het front in Afghanistan kwam deze week ook alleen maar slecht nieuws. Een Ameri kaanse F16 doodde vier Cana dese soldaten, die aan het oefe nen waren in Afghanistan. In een speldeprik aan het adres van Amerika dook Osama bin Laden weer op in een video boodschap. Nog ongewenster waren de berichten in de Was hington Post en op CNN dat de VS zelf schuldig zouden zijn ge weest aan Bin Ladens ontsnap ping uit Tora Bora. Anonieme regeringsfunctionarissen ver klaarden dat het gebrek aan Amerikaanse troepen op de grond cruciaal was geweest. Rumsfeld ontkende dat er 'enig hard bewijs was' voor de aanwe zigheid van Bin Laden in het Af ghaanse berggebied. Het verlies zat er aan te komen, maar desondanks kwam het hard aan: de Democraten in de Senaat wisten niet alleen oliebo ringen in de ongerepte wildernis in het noordoosten van Alaska tegen te houden, het was niet eens een nipte overwinning. Bush slaagt er op binnenlands terrein niet in een vuist te ma ken, vooral omdat hij gehinderd wordt door de Senaat die niet lang niet altijd volgens partijlij nen stemt maar door het overlo pen van de Republikeinse sena tor Jeffords in principe net een Democratische meerderheid heeft. Ook Bush' vooral ideologische strijd om de belastingverlaging die nu geldt tot 2010 permanent te maken loopt daardoor spaak. 11 O VERKEERSPARK ASSEN IN ASSEN D "Het grootste en leukste Verkeerspark van Europa vindt je I in Assen." Een wegennet vol pret en spanning! HH Tel. 0592 - 35 57 00 www.verkeerspaHcassen.nl Hl Dit jaar is de hoofdstraat, met haar winkels en restaurants, U omgetoverd tot een "Mainstreet" uit het Wilde Westen. Hl Tel. 0523 - 68 30 00 www.attractiepark-slagharen.nl 1 Honderden apen los in het bos; een aantal zelfs vrij tussen de II H| bezoekers! Take a walk on the wild site Tel. 055 - 357 57 57 www.apenheul.nl O BURGERS' ZOO IN ARNHEM Een reis om de wereld in één dag! Bezoek de Bush. Ocean, j Desert en de Safari. Burgers' Ocean: een tocht onder water. Tel. 026 - 442 45 34/445 03 73 www.burgerszoo.nl O DIERENPARK AMERSFOORT IN AMERSFOORT Nieuw in Dierenpark Amersfoort: Het Knuffelpiein. Het enige plein van het Dierenpark waar je de dieren echt kunt aanraken. Tel. 033 - 422 71 00 www.amersfoort-zoo.nl OARTIS IN AMSTERDAM Ervaar Artis, de oudste dierentuin! De vele dieren, musea en nieuwe attracties zorgen samen voor een heerlijke dag. Tel. 020 - 523 34 00 www.artis.nl O ANAL BIKE CANAL BUS IN AMSTERDAM Bekijk Amsterdam vanaf de waterfiets óf vaar met de Canal j Bus via 3 routes met 11 haltes langs alle attracties en musea. Tel. 020 - 623 98 86 www.canal.nl MADAME TUSSAUD'S IN AMSTERDAM Ga terug in de tijd, leer alles over de Gouden Eeuw of ga I op de foto met een van je favoriete beroemdheden. Tel. 020 - 522 10 10 www.madame-tussauds.com MUSEUM BROEKER VEILING IN BROEK OP LANGEDIJK Zélf meedoen aan de veiling. Rondvaart door het rijk der 1000 eilanden. En van'18 tot 22 mei: rozenshow. Tel. 0226 - 31 38 07 www.broekervelling.nl 0 RECREATIEPARK LINNAEUSHOF IN BENNEBROEK Nieuw in Linnaeushof! Een gigantisch waterklimtoestel dat j voor een spetterend waterspektakel zorgt! Tel. 023 - 584 76 24 www.linnaeushof.nl I "Van achtbaan tot wildwaterbaan, van filmkoepeltheater tot Hl HH carrousel. Je vindt het allemaal in Familiepark Drievliet." «HSIf BI Tel. 070 - 399 93 05 www.drievliet.nl WHl MADURODAM IN DEN HAAG Heel Holland in één stad' Nog tot en met 31 mei expositie l "Land van Oranje, de Nederlanders en hun koningshuis." Tel. 070 - 416 24 00 www.madurodam.nl SPACE EXPO IN NOORDWIJK Maak een reis door de geschiedenis van de ruimtevaart. Beleef de lancering van een raket of bekijk de maanlander. Tel. 0900 - 87 65 43 21 www.space-expo.nl THEMAPARK ARCHEON IN ALPHEN AAN DEN RIJN Levende Geschiedenis in Actie! Beleef een historisch dagje uit! I 27 april tot en met 5 mei American Western Week! Tel. 0172 - 44 77 44 www.archeon.nl ©DE EFTELING IN KAATSHEUVEL De Efteling trakteert op de nieuwe attractie PandaDroom én op de Wonderlijke Efteling Show met magiër Hans Klok. Tel. 0416 - 27 35 35 "www.efteling.nl 1 ©TOVERLAND IN SEVENUM 1 NIEUWSTE overdekte pretpark van Nederland! i-Palestijnse ocht verboden - De Antwerpse rechter KW J gisteren in kort geding pro-Palestijnse betoging )LS 4 morgen verboden. De Ara- Europese Liga (AEL) legt erbod naast zich neer. De was naar de rechter gestapt de Antwerpse burge- ,er de betoging had verbo- r/n uit vrees voor rellen. Eerder J\ maand liep een demon- ijjli ie van moslimjongeren uit 'd? ihermutselingen met de >toen een groep probeer- te ti"ekken naar de joodse f in Antwerpen. In Antwer- en Brussel zijn enkele sy- igen met brandbommen jeld en werden herkenba- en op straat bespuugd en tenen bekogeld. Veel jo- lurven als gevolg van de '9 aofrie 's av nds de straat niet op. iliër in te vermoord |- Een Israëlische toerist is ypte doodgestoken. Dat de Israëlische ambassade liro gisteren bekendge- i Het lichaam van het 42- slachtoffer werd donder honden in het dorp >ana, 10 kilometer ten fen van Nuweiba. De man ast zijn auto. Zowel de Seals de ambassade zei «te weten over het motief. mbarderen er Noord-lrak ou bul - Amerikaanse en Brit- fechtsvliegtuigen die de yzone in Noord-lrak con- avar en hebben gisteren een ,ordw seluchtafweerinstallatie nbardeerd. Het Europese nando van de Verenigde rui™ i in Stuttgart maakte dat id. Op de vliegtuigen zou eschoten. Het bombarde- was het eerste sinds fe- en het derde dit jaar. ïgton dreigt sinds enkele n met een militaire opera- de Iraakse president m Hussein te verdrijven. usconi wil af journalisten De Italiaanse premier Berlusconi heeft gisteren ltslag geëist van twee alisten van de Italiaanse ike TV-zender RAI. De louden volgens hem 'op nele wijze van de zender ik hebben gemaakt'. De journalisten liggen onder omdat zij zich in hun ac- litenrubrieken herhaalde- DEN itisch uitlieten over Ber- li. Naast de twee journa- moet ook de komiek Da- ,utazzi de omroep veria- ij zou het staatshoofd in low te hard hebben aan- ntenegrijnse mier stapt op mica - De premier van de ilavische deelrepubliek inegro, Filip Vujanovic, jsteren ontslag genomen, ïee is ook zijn regering in. Volgens zijn partij 'ujanovic op onder druk liberale Alliantie van i negro. Vorige week na- )g erscheidene ministers al g, nadat het Mon- ijnse parlement akkoord ■k egaan met de vorming federatie Servië en Mon- "Hpo. Dat was voor de Libe- pantie van Montenegro l._lling om haar steun aan 'ring van Vujanovic in te pie correspondent pnendaal In het centrum van het vluchtelin- np van Jenin volgt een kleine menig- intense belangstelling het werk van |e shovel, die laag na laag van de ben schept. Sommigen geven aan- pn. Af en toe wordt er wat kleding of ten in het puin zichtbaar, waarna de gswerkeri met hun handen verder i Er breekt opwinding uit en van alle snelt nieuw publiek toe, om pas [verdwijnen als blijkt dat er nog al- |n lijk is ontdekt. dag is er vergeefs gegraven. Toch ier ergens onder het puin het li raven liggen van de 39-jarige, lenen verlamde, Jamal Fahed. ite dagen is hij uitgegroeid tot Jen- imdste martelaar. „We zaten in in er een tankgranaat insloeg," zegt ^rAchmed (36). „Niemand raakte p maar iedereen vluchtte. Toen pas den we ons dat we Jamal hadden .'laten, maai' van de soldaten moch- >et huis niet meer in. Het werd net 't door een bulldozer. Een buurman lal nog horen huilen." een van de laatste dagen van de it het vluchtelingenkamp van Jenin, i Israël het epicentrum van de 'terro- infrastructuur' op de Westelijke lever. Bijna de helft van alle zelf- rroristen zou uit dit kamp, een bol- m de Islamitische Jihad, afkomstig Veest. In tien dagen van verbeten neuvelden 23 Israëlische soldaten en onbekend aantal Palestijnse mili- en burgers. Het centrum van het kamp, een paar voetbalvelden groot, biedt de aanblik van een woonwijk na een zware aardbeving. Kinderen lopen rond met de koperen hulzen van tankgranaten en ande re munitieresten. In een aantal straten heb ben bulldozers de voorgevels van de huizen gerukt. Het Israëlische leger heeft het laatste Pales tijnse verzet gebroken door de huizen in het centrum die nog overeind stonden met bulldozers neer te halen. De weinige bur gers die op dat moment nog in dat deel van het kamp aanwezig waren, zouden van te voren zijn gewaarschuwd. Hoeveel mensen die oproep hebben gehoord is niet duide lijk. Volgens een Israëlische schatting van eerder deze week kan het aantal Palestijnse slachtoffers oplopen tot 'tegen de hon derd'. Het Palestijnse Bestuur sprak een dag na de strijd al over 'minstens vijfhon derd', maar dat aantal lijkt voorlopig over dreven. De onzekerheid geldt voornamelijk het aantal doden dat nog verborgen moet liggen onder de vele meters hoge puinho pen in het centrum. Aisha Sheria (35) nam haar zuster en haar zes kinderen in huis toen de gevechten het centrum van het kamp naderden. Zelf woont ze in de buurt van de moskee, eVen verder. De hele familie van 24 mensen moest van het leger in één kamer blijven, negen dagen lang. Vandaag bezoekt ze voor het eerst het gedeeltelijk verwoeste huis. De metalen deur vertoont bij het slot een flink gat, waar de soldaten explosieven hebben geplaatst om hem te openen Het is niet moeilijk te zien waarom. Het struikeldraad, waarmee de militanten de deur hadden ge- valstrikt licht nog bij de ingang. Vanaf een voor de open gevel opgesteld zit je slaat de familie de graafwerkzaamheden gade. Aisha loopt over van woede. „Waar om doet Israël dit? Hebben wij soms geen recht op een eigen staat?" roept ze met op geheven armen. „Kijk eens wat Israël hier heeft aangericht! Maar denk maar niet dat we ons verzet zullen opgeven. Ze zullen ons allemaal moeten doden. En dat allemaal omdat er misschien tien zelfmoordopera ties zijn uitgevoerd. En dat is het enige wa pen dat we hebben; daar hebben we recht op." Het lot van veel inwoners van het kamp, vooral de jongere mannen, is onduidelijk. Ongeveer duizend zijn er de afgelopen we ken overgebracht naar Israëlische gevange nissen. Een aantal is inmiddels vrijgelaten, maar honderden zitten nog vast. Veel Palestijnen zijn ervan overtuigd dat Is raël in Jenin iets te verbergen heeft. Waar om heeft het anders zo lang geduurd tot er hulporganisaties het kamp binnen moch ten? En waarom is Jenin officieel nog altijd afgesloten gebied voor de pers? „Ik heb mensen gesproken die zeggen dat een Isra ëlische koelwagen drie of viermaal een rit heeft uitgevoerd met lijken in de richting van Haifa of de Jordaanvallei," zegt Iyad Jabbas (30), de Palestijnse coördinator in Jenin van Artsen zonder Grenzen. Heeft ie mand van de mensen die hem dat vertel den het afvoeren van de lijken zelf gezien? „Dat niet," zegt Jabbas, „maar ik heb het van verschillende kanten gehoord". De Is raëlische televisie toonde na afloop van de strijd een koelwagen, die was bedoeld om lijken te vervoeren. Het leger zegt dat de wagen nooit is gebruikt omdat het uitein delijk het besluit nam de begrafenissen aan de Palestijnen zelf over te laten. washington/rtr-afp-ap - Ter roristen bereiden aanslagen voor op banken in het noord oosten van de Verenigde Staten. Dat heeft de Amerikaanse re cherchedienst FBI gisteren be kendgemaakt. De dreiging zou afkomstig zijn van het terreurnetwerk al-Qae- da. De waarschuwing van de FBI kwam op een moment dat ministers van financiën van een groot aantal landen zich hadden verzameld in Washing ton om vergaderingen van het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank bij te wo nen. De FBI liet weten dat de Ameri kaanse regering 'onbevestigde informatie' heeft gekregen dat terroristen aanslagen willen plegen in Virginia, Maryland, Maine, Vermont en andere sta ten in het noordoosten van het land. De FBI beschikt niet over informatie dat een specifiek complot wordt voorbereid te gen bepaalde financiële institu ties. Banken zijn verplicht drei gementen aan hun adres of an dere verdachte zaken te mel den bij de FBI. Afgelopen zondag waarschuw de de FBI al voor mogelijke ter roristische aanslagen op ban ken in Washington. De recher chedienst kwam met de mede deling naar aanleiding van een anoniem telefoontje naar het Amerikaanse ministerie van justitie, waarin werd gewaar schuwd voor een bomaanslag. Dit telefoontje bleek afkomstig te zijn van een Nederlands jon getje van 13 jaar oud. De jongen waarschuwde vol gens de FBI dat er een explosief zou afgaan bij een nationale bank in het centrum van Was hington om 12.00 uur 's mid dags op maandag 15 april. Op dat tijdstip gebeurde er niets. Wel besloten enkele banken, waaronder Citibank, SunTrust en Riggs, na een waarschuwing van de FBI hun kantoren in Washington te sluiten. De jon gen heeft bekend. door onze correspondent Harm Harkema londen - De Londense politie hoopt op nieuwe aan wijzingen in een doodgelopen onderzoek naar een gruwelijke moord op een kleuter, nu de Zuid-Afri kaanse oud-president Nelson Mandela gisteren een oproep om informatie heeft gedaan. Het betreft de vondst, vorig jaar september, van de romp van een zwart jongetje van naar schat ting vijf of zes jaar. Hoofd en ledematen waren af gesneden. DNA-onderzoek wees uit dat het slachtoffertje waarschijnlijk uit Afrika kwam, maar vrijwel zeker in Londen is vermoord. Aanvankelijk werd verband gelegd met een in Ne derland gevonden lijkje dat later van Rowena Rik- kers, 'het meisje van Nulde', bleek te zijn. Een pedofiele dader werd niet uitgesloten, maar in toenemende mate gaat Scotland Yard er van uit dat sprake is van een rituele 'muti'-moord die nog af en toe in delen van Afrika worden gepleegd. Volgens de Zuid-Afrikaanse patholoog Hendrick Scholtz toonde het stoffelijk overschot alle ken merken van zo'n moord. Muti-moorden worden geassocieerd met Afri kaanse medicijnmannen. Er wordt een mens ge offerd van wie lichaamsdelen worden gebruikt als medicijnen, die bovennatuurlijke krachten op wekken, zei Scholtz eerder dit jaar voor de BBC. Ze worden bijvoorbeeld gebruikt door mensen die succesvol willen zijn in bedrijfsleven of politiek. De politie heeft nog steeds geen idee over de iden titeit van het slachtoffertje. Gehoopt wordt dat de oproep van Mandela nieuw licht op de zaak werpt. Tijdens een persconferentie in Johannesburg richtte Mandela zich tot alle inwoners van Afrika. Als er ergens, zelfs in het meest afgelegen dorp van ons continent, een familie is die een zoon mist van die leeftijd, die rond 21 september is ver dwenen. dan moet zij contact opnemen met de politie in Londen of met de plaatselijke politie", - aldus Mandela. popayan - Reddingswerkers onderzoeken het wrak van een toestel dat gisteren in de Colombiaanse stad Popayan neerstortte. Twee bemanningsleden kwamen om. Luchtvaartautoriteiten zeiden echter dat er veel meer slachtoffers hadden kunnen vallen. Het toestel had op de heenvlucht vanuit de stad Medellin vijftig gevangenen vervoerd. Het was op de terugweg om er nog meer te halen toen het verongelukte tijdens het opstijgen. Foto: AP parus/anp - Zeker eenderde van de 43,5 miljoen Franse kiezers denkt morgen bij de presidents verkiezingen niette gaan stem men. Er is voorjaarsvakantie en de leidende twee kandidaten lij ken dezelfde vaagheden te belo ven: minder belastingen en toch meer geld voor van alles, dankzij een voorspelde, maar niet zekere economische groei van 3 procent. Van de Fransen die wél een stem uitbrengen, zullen er velen in de eerste ronde kiezen voor een van de alternatieve kandida ten. Die zijn er genoeg. Bijvoor beeld een trotskistische geschie denisleraar, die het 'echte Frankrijk' met zijn stokbrood dragende boeren, jagers, vissers en verzamelaars wil redden uit de klauwen van 'Brussel'. Of de veteraan-kandidate Laguiller die al een kwart eeuw meedoet en de echte revolutie ziet aanko men vanuit haai' flatje in een ar me voorstad in Parijs. Ook de extreemrechtse Jean-Marie le Pen is van de partij. Gisteren werd hij nog wegens smaad ver oordeeld, omdat hij had gesug gereerd dat zijn rivaal Bruno Mégret geld had aangenomen van de partij van president Jac ques Chirac, de RPR. Of deze 'tegenkandidaten' de De Franse president Jacques Chirac staat de pers te woord voor het befaamde Parijse restaurant L'Ecritoire na een lunch met jonge Parij- zenaren tijdens zijn verkiezingstoernee. Foto: AP/Remy de la Mauviniere tweede ronde op 5 mei halen, is de vraag. Ondanks de vele ver wachte proteststemmen is deze beslissende fase volgens peilin gen voorbehouden aan 'de oli fanten': de centrumrechtse gaullist president Jacques Chi rac (69) en de socialistische pre mier Lionel Jospin (64) die vijf jaar lang een 'linkse' regering leidde die een centrumrechtse economische politiek voerde. Een aan.de linker zijde bevindt zich nog de communistische "olifant', Robert Hué. Twintig jaar geleden was de Franse communistische partij nog de grootste van Frankrijk. Maar zelfs Hué's onverstoorbare glim lach lijkt een afgang niet te kun nen voorkomen; radicaal links stemt straks waarschijnlijk op andere 'revolutionairen'. De programma's van Chirac en Jospin komen op veel punten overeen zoals een 'superminis terie' voor de bestrijding van de schokkend uit de hand gelopen criminaliteit. Of ze een visie of ideologie hebben is onbekend. President Chirac heeft herhaal delijk beklemtoond dat een ver kiezingsprogramma alleen dient om gekozen te worden. Zijn te genspeler van de socialistische partij Jospin staat bekend om zijn omslachtigheid. Hij lijkt tel kens iets uiteen te zetten over een oplossing die 'het ene noch het andere' uiterste is. Hij wordt ook wel meneer 'ni-nLge- noemd. De socialistische voorman heeft bezworen geen socialist te zijn, maar heel \Toeger in het geheim wel een trotskist. Gaullistenlei der Chirac rept ondertussen met geen woord meer over De Gaul le. Het politieke erfgoed van de ze reus lijkt definitief opge brand, behalve bij een andere presidentskandidaat, Jean-Pier re Chevènement. Een revolutie wordt door de meeste kiezers onwaarschijnlijk geacht. Maar de komende ver kiezingen kunnen de Franse po litiek op zijn grondvesten doen schudden. Chirac en Jospin ha len morgen mogelijk elk maar 20 procent. Om de tweede ron de te winnen, moeten ze dan de miskende kandidaten en hun soms bizarre aanhang paaien. Pas met parlementsverkiezingen (9 en 16 juni) wordt pas duide lijk wat voor regering er kan worden gevormd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5