'Veel ambtenaren hebben geen oren' - Frans Evers vertrekt als directeur bij Natuurmonumenten ZATERDAG 20 APRIL eidend c s Evers van Natuurmonumenten voor Het Capitool, in de achtertuin van het hoofdkantoor in 's-Graveland. Foto: GPD/Harmen de Jong Hij heeft vijfjaar bruggen gebouwd om de weinige natuur in Nederland te behouden. Frans Evers (58) vertrekt per 1 juni als directeur van Natuurmonu menten. „Ik word nog steeds emotioneel van de leeuwerik." door Monique de Knegt De dromerige tuin toont diepgroen in het druilerige weer. Frans Evers beent verontwaardigd binnen. „Heeft u het gehoord? Pronk treedt af terwijl is af gesproken dat het kabinet er vrijdag over zou spreken. Hij maakt het zijn politiek leider onmogelijk." De directeur van de Vereniging Na tuurmonumenten (beheerder van 81.000 hectare natuurterrein en werkgever van 600 mensen) is meer bestuurder dan natuurmens. Als hij afreist naar Limburg voor het be houd van een natuurgebied in Brunssum, heeft hij na afloop uren lang de bestuurskamer van burge meester en wethouders gezien maar geen sprietje heide. „Vakmatig ben ik jurist en bestuurskundige. De na tuur is mijn hobby. Ik ben niet voor niets zeven jaar voorzitter geweest van de Vogelbescherming. Ik geloof echt dat de natuur essenti eel is om als mens te kunnen be staan. Ik heb het zelf heel sterk met zee en water. Ik word knettergek als ik lang weg ben bij water. Ik kom er tot mezelf. Ik ben een zeezeiler. Wa ter geeft mij de snelste ontspanning. Het feit dat je klein bent, eigenlijk machteloos. Je voelt de natuur kracht. Ik heb ook altijd moeite met mensen die spreken over het bestrijden van de zee. Dat zijn mensen die boven de natuur willen staan en bijvoor beeld een huis laten bouwen in de uiterwaarden van de Maas. Bij water hoort respect. Weet u iets van zee- zeilen? Ik heb gejankt toen Ellen Macarthur tweede werd bij de race om de wereld en niet van boord wil de in Frankrijk. Ze was één gewor den met haar schip. Dat was één persoon geworden. Ze kuste het schip. Ik begrijp dat. Ik heb een enorme psychische betrokkenheid tot water. Het was geen toeval dat mijn vrouw en ik zich hebben ver loofd op een winteravond op het strand." „Ik zou niet weten hoe het zonder natuur zou moeten. Niet zozeer uit kennis, maar vanuit het gevoel. Mijn eerste bewustwording van de natuur staat me nog helder voor ogen. Ik zat in de eerste klas van het gymnasium en zal dertien zijn geweest. We woonden in Zutphen aan de dijk van de IJssel. Ik lag in het hoge gras, hoorde schreeuwende grutto's en zag hoog in de lucht de leeuwerik. Ineens kwam alles tot me; de geur van het hoge gras, het geluid van die vogels en de blauwe kleur van de lucht. Ik word nog steeds emotioneel van de leeuwerik." Hij kan eindeloos vertellen over de natuur. „Laatst heb ik een groep mensen toegesproken over wat de mens de aarde aandoet. Helaas heb ik het niet op papier. Ik schrijf nooit wat op, ik begin gewoon te vertellen. Iedereen zat ademloos te luisteren. Toen ik even stopte, kon je een speld horen vallen. Dat komt omdat na tuurbescherming door het hart van mensen gaat. Het is niet voor niets dat bijna één op de zes huishoudens lid is van Natuurmonumenten." Toch moet de natuur het vaak afleg gen tegen verkeer, woonwijken of landbouw. „Dat komt omdat de overheid belangenafwegingen maakt. Maar de natuur is geen be lang. Dat is een groot misverstand. De natuur is een onderliggende waarde. Dan kun je niet meer spre ken van het afwegen van belangen. Het is mijn zending om dat duidelijk te maken. Maar het Haagse jargon laat zo'n principiële discussie heel slecht toe. Het gaat altijd meteen over geld. Maar er komt verandering in. Dat zie je ook op andere terrei nen. Nu praat iedereen over normen en waarden, maar toen Lubbers het deed werd hij uitgelachen." „De vraag is, in wat voor soort land wij willen wonen? Is dat een land waar je werkt en helaas nog moet wonen? Ik ken iemand die dichtbij Schiphol is gaan wonen omdat hij dan snel naar Schotland kan vliegen om daar te gaan wandelen. Dat is toch treurig! Ik heb bestuurders ge sproken in Amersfoort die, toen de nieuwbouwwijk klaar was, gingen nadenken over wat de bewoners ei genlijk doen als ze niet werken. Ze kunnen toch niet altijd naar het win kelcentrum? In Rotterdam bleef het pijnlijk stil toen ik mensen vroeg waar ze gaan fietsen of een ommetje maken." De landelijke overheid doet het niet beter in de ogen van Evers. „Ik erger me dood aan het geloof dat verkeer op zichzelf goed is. Dat is onbenul en dommigheid. Het beste voor beeld daarvan is de HSL; het tracé van de spoorlijn en de manier waar op het is vastgesteld. Wat nodig is in Nederland, is een integrale aanpak. Maar wat gebeurt er in Den Haag? Verschillende departementen leve ren vier stukken over verkeer, over natuur, landbouw en ruimtelijke or dening. Tussen de verkiezingen en de forma tie in 1998 is een groep topambtena ren bijeen geweest om te praten over een nieuwe visie op de ruimtelijke ordening in Nederland. Ik was er ook bij. Bij iedereen was groot en thousiasme om de ruwe contouren voor de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening vast te stellen samen met maatschappelijke organisaties. Toch is het idee met een grote zwaai in de prullenbak gegaan. Pronk vond dat de regering eerst zelf met een plan moest komen. Maar waarom zou je je niet maatschappelijk oriënteren en gebruik maken van constructieve ideeën in het land? Dat is toch de mocratie! Hetzelfde heb ik vorig jaar meege maakt. Je wordt uitgenodigd voor het groene polderoverleg, wat een Poolse landdag blijkt te zijn voor ge nodigden. Bewindslieden zeiden toen al dat ze er de volgende keer niet bij zouden zijn. Het was een ri tuele dans. Pronk wilde niet dat maatschappelijke organisaties de Vijfde Nota mede zouden bepalen. Hij zei letterlijk dat het overleg nodig was om sneller in te voeren wat het departement had bedacht. Ik hoop dat de nieuwe minister van Vrom niet zo'n blauwdrukdemocraat is, maar eentje die anders omgaat met de essentie van democratie. De bre de coalitie die Natuurmonumenten met organisaties als de ANWB heeft gesloten in het rapport Nederland Natuurlijk, vind ik de grootste vorm van democratie. Maar uit Den Haag kregen we hele spastische reacties. Zo van: we hebben het niet zelf be dacht, dus het kan niets wezen. Veel ambtenaren hebben geen oren", verzucht de man die 25 jaar ambtenaar is geweest, waarvan vier jaar directeur-generaal Milieuhygië ne op het ministerie van Vrom en negen jaar directeur-generaal van de Rijksgebouwendienst. „Ik was een overheidsdienaar in hart en nieren. Maar ik heb hier pas gemerkt dat ambtenaren geen oren hebben. Als je erin zit merk je dat niet zo. Ik ken meer voormalig topambtenaren die dat gevoel delen. Niet een probleem is doorslaggevend voor de oplossing, maar competentie- en machtsstrijd. Neem nou de integratie tussen de rijkspolitie en de gemeentepolitie. Ik zat toen als directeur van de Rijksge bouwendienst dichtbij. De discussie had moeten gaan over efficiency, maar het was een belangenstrijd tus sen Justitie en Binnenlandse Zaken. Binnenlandse Zaken heeft gewon nen, maar de achterstand van de po litie nu is mede ontstaan door de re organisatie van toen." Had Evers het voor het zeggen dan zag het land er heel anders uit. Dan stond een probleem centraal, en werkten ambtenaren van verschil lende units samen met maatschap pelijke organisaties om tot een op lossing te komen. „Zoals de organi satie van de Olympische Spelen in Sydney, waar iedereen aan één be windsman rapporteerde, een soort projectminister." Hij zou als de don der meer natuurgebieden aanwijzen als nationaal landschap. Boeren zouden zo snel mogelijk worden be trokken bij het behoud van natuur gebieden en de slechtst bedeelde streek in Nederland zou een forse injectie krijgen. Meer dan een kwart van onze mil joen leden woont in Zuid-Holland. Dat heeft alles te maken met het ge mis van natuur. Vooral bij Rotter dam is het schraal, terwijl er toch kansen liggen. Eigenlijk kun je zeg gen dat Rotterdam aan zee ligt, maar wat loopt er naar Hoek van Holland? De gevaarlijkste spoorlijn van Ne derland. Den Haag ligt aan zee maar doet er niets mee. Het Haagse bos is misschien wel het mooiste stadspark van Nederland, maar wat gebeurt er mee? Het stuk dat het dichtst bij de stad ligt, was of is een homo-ont moetingsplek." „Ik geniet van de ganzen en de ooie vaars die je weer ziet, maar de na tuur in Nederland gaat natuurlijk wel achteruit. Door de spreiding van de bevolking, het verkeer en de ver snippering van natuurgebieden neemt de biodiversiteit af. Daarom zullen er reservaatachtige gebieden moeten zijn met een hoge biodiver siteit die je moet aanwijzen en be waken. Allemaal moeten ze toegan kelijk zijn. De natuur moetje niet langs fietsen, maar in kunnen." „Veel van onze natuurgebieden heb ikzelf nooit gezien. Misschien dat ik er tijd voor krijg nu ik stop met wer ken, omdat ik roofbouw op m'n li chaam pleeg. Kijk, daar aan de muur, daar hangt het portret van Piet van Tienhoven, een van de op richters van Natuurmonumenten. Op speciaal verzoek is hij midden in natuurgebied de Kampina in Oister- wijk begraven onder zwerfkeien. Ik ben er nog nooit geweest. Het is niet moeilijk te raden wat ik zou willen: uitgestrooid worden over zee."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 43