Een premier is geen onderkoning IL i' Publiek heeft verkeerd beeld van rol minister president 20 APRIL 2002 weekendbijlage van leidsch Dagblad Hellen van Meene: een Jonge fotografe aan de top Reportage Onderzoeker ontdekt geheimen piramide van Austerlltz uu \R r.N i oelt DC Premier Kok in zijn werkkamer in Het Torentje. Het publiek overschat de mogelijkheden van de minister-president, zegt prof. Uri Rosenthal. Foto: De tweede camera Gebrek aan daadkracht, een haperende regie. Wim Kok heeft de negatieve geluiden van de laatste maanden in één klap van tafel geveegd met zijn besluit Paars-2 op te blazen. Over nationaal chagrijn, wantrouwen en een premier die geen onderkoning is. door Maarten Brakema en Koos van Wees Het wantrouwen stak on middellijk de kop op na de val van het kabinet-Kok. Was hier sprake van oprecht mede leven met de nabestaanden van Sre brenica of speelden de naderende verkiezingen toch een rol? Sceptici wezen op de gevolgen van Koks 'truc'. Het debat over het rap port van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie over de val van Srebrenica zou alleen nog gaan over het aftreden, niet over de fouten die de politiek maakte bij de val van de enclave. Door af te treden néémt Kok dus geen verantwoorde lijkheid, maar ontloopt hij die. En omdat het kabinet is opgestapt, blijft een latere parlementaire enquête zonder politieke gevolgen. Het op blazen van het kabinet als een dui velse truc van een gehaaid politicus. Hoe kon het zo ver komen dat het ongetwijfeld pijnlijkste besluit uit de loopbaan van Wim Kok, toch de in tegriteit zelve, wordt gewantrouwd? Zelfs de verzekering dat het hier gaat om een 'honderd procent integere, eigen en persoonlijke afweging' kan de achterdocht niet wegnemen. Het is het logisch vervolg op een ontwikkeling die de laatste maanden al zichtbaar werd in de kritiek op Paars. Kok is een 'gewone' politicus geworden, zoals zijn kabinet toch een gewoon kabinet bleek. En liep Paars toch al niet strompelend naar de finish? Prof. Uri Rosenthal, hoogleraar be stuurskunde en senator voor de WD, behoort niet tot dit slag scepti ci. „De val van het kabinet en de si tuatie binnen Paars hebben niets met elkaar te maken", is zijn overtui ging. En hij verwijst naar de 'indruk wekkende' verklaring die Kok in de Tweede Kamer aflegde over de val van het kabinet. Rosenthal signaleert wél dat er bin nen het vraagstuk Srebrenica wat andere patronen uit de paarse prak tijk samenkomen. „Paars wordt ge kenmerkt door onherkenbare com promissen. Dat wordt geweten aan een gebrek aan regie, hetzelfde ver wijt dat Kok ook treft inzake Srebre nica. Maar dat is onterecht. Het is het verschil tussen beeld en werke lijkheid: in ons land is de premier de eerste onder zijn gelijken, geen on derkoning die naar believen taken naar zich toe kan trekken die de vak minister laat liggen. Terwijl de men sen dat wel denken, elke keer als Kok weer op televisie is." Kok wordt kortom te veel aangere kend, meent Rosenthal. En juist daarom is het zo opvallend dat Kok afgelopen week alle staatsrechtelijke mores doorbrak door als eerste pre mier ooit zélf het kabinet op te bla zen. Hij trok nu dus wel de rol naar zich toe van de man die alles be paalt. „Het is misschien het begin van een trendbreuk. 'Ik stap op, volg mij'. Hij heeft in ieder geval de ande re ministers ervan overtuigd zijn lot te delen." Maar had het dan toch niet een héél klein beetje te maken met de me taalmoeheid binnen Paars? Volgens Rosenthal is dat pas iets van de laat ste tijd. „Paars deed het tot voor kort nog geweldig in de peilingen. Ik denk dat het nationaal chagrijn veel te maken heeft met onzekerheid, na Enschede, Volendam en 11 septem ber, en nu met de neergaande eco nomie. Het is meer een sociaal-psy chologische kwestie. Je moet dus die onzekerheid tegengaan. Dat kan door scherpe, duidelijk keuzen te maken en doen wat je belooft. Niet meer het excuus gebruiken van het compromis zoals onder Paars vaak gebeurde." Uitgeregeerd Misschien heeft het kabinet het ook wel beter gedaan dan we allemaal denken. Vakbondsvoorzitter Lode- wijk de Waal, namens de FNV regel matig rond de tafel met Kok, oor deelt evenmin negatief over acht jaar Paars. Al achtte hij de tijd wel geko men dat nu weer eens een kabinet van andere samenstelling zou ko men. „Op de sociale dossiers was dit kabinet uitgeregeerd." Het meeste wat het kabinet op soci aal-economisch terrein bereikte, ge beurde in Kok-1, benadrukt De Waal. De enorme groei van de werk gelegenheid, de economische groei, de inkomensverbetering voor alle groepen. „Daarna werd het een beetje de arrogantie van de macht. Melkert speelde een doorslaggeven de rol in dat eerste kabinet. Onder De Vries op sociale zaken was Paars al wat minder toegankelijk, en Ver meend is vooral erg veelbelovend." Koks deur stond altijd open voor De Waal en diens tegenstrever Schraven van de werkgeversorganisatie VNO/NCW.Als hij iets had, belde hij je op. Officiële overleggen wer den in het Torentje voorbereid. Dan ging het erom welk karakter het overleg zou krijgen. Want als het conflictueus zou worden, was het wel makkelijk dat iedereen dat wist." Kn<xk-out Door die onderonsjes duurde het nog wel eens lang voordat zaken tot een oplossing kwamen, erkent De Waal. Durfde Kok zelf geen besluiten te nemen? „Ik denk niet dat dat het probleem was. Maar dit is Neder land. In Engeland slaan ze elkaar knock-out, hier ga je in overleg. Kok zocht altijd een oplossing en soms duurde dat wat langer, ja." De Waal denkt dat Kok soms het politieke proces zelf wel wat vaart had mogen geven. „In de Nederlandse verhou dingen schuift een premier de overi ge ministers niet snel opzij. Kok is zich daar altijd erg bewust van ge weest." Volgens de vakbondsvoor zitter was de magie van Paars al lan ger uitgewerkt. „De missie van het kabinet was vervuld. De werkloos heid en het budgettair beleid, de speerpunten van PvdA en WD, wa ren op orde. En voor integratie en veiligheid was het niet in het leven geroepen. Daar heb je een kabinet van andere samenstelling voor no- dig." „Hoezo uitgeregeerd?", zegt minis ter Klaas de Vries van Binnenlandse Zaken op zijn werkkamer enigszins spottend. „Mijn agenda is nog steeds vol." De bewindsman bena drukt net als Rosenthal dat het kabi net tot onlangs hoge waarderingscij fers kreeg. De economische onzeker heid en de aanslagen van 11 septem ber in combinatie met 'heel nadruk kelijk gearticuleerde' kritiek van Pim Fortuyn hebben gezorgd voor een omslag, zegt hij. Daarbij: mensen vinden dat sommi ge dingen gewoon te lang duren. Het kabinet investeerde fors in nieuwe agenten en de zorg. Maar het kost tijd voor er meer blauw op straat is en meer handen aan het bed komen. Het eerste paarse kabinet had als motto 'werk, werk, werk'. Toen dat was gelukt, leek het alsof het tweede een thema ontbeerde. Maar deson danks ging men gewoon aan de slag. Er was dan ook genoeg te doen, vindt De Vries. Na een oorlog met de vakbonden en werkgevers ging de sociale zekerheid op de schop, de ar beidsvoorziening werd uit handen genomen van de sociale partners die er al jaren niets van bakten. „Mis schien niet zo interessant, maar on gelofelijk belangrijk", aldus de be windsman. Daarnaast zijn miljarden gegaan naar het onderwijs en de zorg, wil het kabinet de criminaliteit hard aanpakken en is veel gedaan aan armoedebestrijding. Het aantal gezinnen onder de norm van de ar moedegrens, is met dertig procent afgenomen. Sociaal kabinet De Vries wil maar zeggen: daar is geen motto voor nodig. „Ik ben daarvoor niet zo gevoelig. Werk. werk, werk. Wat is dat nou? Drie keer hetzelfde woord. Hadden we dan drie keer moeten zeggen: zorg, on derwijs, veiligheid? Zou dat de men sen gelukkiger maken? Ze zeggen wel eens: waar visie ontbreekt, komt het volk om. Maar ik ken heel wat landen waar mensen in de naam van een grote visie omkwamen." Het kabinet Kok-2 was volgens De Vries vooral ook een sociaal kabinet. „Het aan het werk helpen van al die honderdduizenden mensen. Als er iets sociaal is, dan is dat het wel. Op een gegeven moment hadden we het laagste werkloosheidscijfer in dertig jaar. Het laagst ook van Europa. Maar misschien worden mensen re sistent tegen het nieuws hierover. Het wordt normaal gevonden. Dan zegt men dat het komt door de gun stige economie in Europa. Maar in omringende landen, zoals bijvoor beeld Duitsland, is niet geprofiteerd. Dus het heeft ook wel degelijk met kabinetsbeleid te maken." De Vries wil ook niets horen van kri tiek op de slagvaardigheid van de premier. „Kok doet en deed het per fect. De effectiviteit van de regie hangt ook af van de kwaliteit van de spelers. Regie betekent niet dat de regisseur de rol van de acteurs over neemt. Het is geen marionettenspel. De premier schuift geen mensen op zij en drukt geen beslissingen door. Zo werkt het niet in ons land. Kok durfde wel degelijk besluiten te ne men, daar ging het niet om. Hij is een van de beste voorzitters van het land, ongelooflijk getraind. Hij luis tert goed, laat anderen in hun recht. Hij voelt heel goed aan wat er leeft, the mood of the meeting. Er is in al die jaren slechts een keer gestemd over een onderwerp, geloof ik." Vertrek Bart Tromp, politicoloog en erkend criticaster van de PvdA, vindt echter wel degelijk dat het aan slagvaardig heid ontbrak in Paars. Dat begon volgens hem toen Wim Kok zijn ver trek aankondigde. „Kok beleefde zijn hoogtepunt precies op het moment dat hij in augustus vorig jaar bekend maakte de sociaal-democratische fakkel over te dragen aan Ad Mel kert. Op dat moment waren al een paar scheurtjes zichtbaar. De priva tisering van de spoorwegen werd halverwege stopgezet, Paars had nog steeds geen oplossing gevonden voor de WAO, om over de wachtlijs ten in de zorg maar niet te spreken. Na zijn besluit te stoppen heeft een snelle omslag plaats gehad, hij werd tot in de hemel geprezen en vervol gens helemaal gediskwalificeerd." De PvdA en WD waren ook op el kaar uitgekeken. „Men begon al on derhuids te vermoeden dat dit het laatste kabinet in deze samenstelling zou zijn." De laatste anderhalve week volgden de gebeurtenissen elkaar zo snel op. dat Kok er niet veel meer aan kon redden. „Hij zal dan ook wel heel erg boos zijn geworden weet Tromp uit ervaring. Is het eind^an Paars kenmerkend voor de regelcapacitei ten van de minister-president? Tromp: „Kok is als regisseur heel an ders dan zijn voorganger Ruud Lub bers. Die laatste zat overal bovenop. Zijn meest gevreesde vraag aan me de-bewindslieden: 'Zal ik even met je meedenken?' Kok vindt dat ieder een verantwoordelijk is voor zijn ei gen winkel", signaleert hij net als De Vries. De vraag hoe acht jaar Kok moet worden beoordeeld, komt te vroeg, vindt Tromp. Wel plaatst hij een paar kritische, 'onaardige' kantteke ningen, zoals hij zelf zegt. Zo is Kok een 'mooi-weerpremier' geweest. „Een echte crisis, zoals de oliecrisis onder Den Uyl, heeft hij nooit mee gemaakt. Tegelijk heeft hij veel din gen mee gehad. Ik heb, als latent-ka tholiek, wel eens tegen Den Uyl ge zegd: je bent in staat van genade, of niet. Den Uyl heeft het namelijk ook allemaal meegemaakt: alles werd soms toegejuicht en alles ging soms mis."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 41