Kok: Zonder Kamer geen JSF BINNENLAND Betere bescherming bos door verstandig kappen Discussie over toetsing wetten zo oud als de grondwet Spitsuur Arrestatie voor ex-informant onderdeel van nachtmerrie Tanks in de straat Versterkte cockpitdeur granaat-proof Meivakantie zeer populair Vouwdeurkasten van Hülsta bij Van Til van tiMïraraiïï leur met f raadslid hueer - De gemeente Zoe- :r heeft een landelijke irmet het eerste dove ge- jraadslid. Dat heeft voor- roost van Chronisch Zie- Gehandicaptenraad Ne il (voorheen de Gehandi- raad) laten weten. Troost het 'een hele goede at CDA'er Aalderink (56) szijn handicap aan de at als gemeenteraadslid. Jte m sw zaterdag 20 april 2002 COMMENTAAR uyn weg optoets Pim Fortuyn is opge- s voorzitter van de ig Cognitief Talent. Deze stichting organiseert sedeToptoets, de lande- tvoor slimme en snelle en. Vanwege zijn ge- ende uitspraken - die ïg mogelijk zouden beschadigen - heeft besloten zich terug te [arrestaties fraudezaak Politie en justitie deze week drie aan- •n verricht in verband 'onderzoek naar de ïude. Volgens woord- De Bruin van het lan- ;ket van het openbaai' ie zijn er geen huiszoe- Igedaan. Welke achter- Ie aangehouden mensen wil De Bruin niet zeg- t landelijk parket dat het iek leidt, meldde eerder [personen als verdachte beschouwd. Onder hen er drie ambtenaren van iterie van verkeer en it. f Vondeling [aar onderweg (iden - Een brief be hoor de voormalige tt-Kamervoorzitter Von- Js dertig jaar onderweg it. Zijn dochter Ysk ver- Ie de brief vanuit een Is me kibboets naar haar Ijk huis in Leeuwarden, paanden geleden werd tstuk bij de huidige eige- m de woning bezorgd, [deling herinnert zich na denken dat zij de brief ir geleden vanuit Israël tuurd. De brief is in- maar haar doorge- mdding handgranaat Een 40-jarige man uit heeft gisteren opschud- oorzaakt in een trein een handgranaat aan zigers liet zien. Een van igiers belde daarop de die de man op het sta- idatiert aanhield. De man 1(j handgranaat inmiddels eentf 'borgen in een rugzak. 36n i ie zette die op een veili ng i totdat het Explosieven igust ngscommando (EOC) 27 a )ie ontdekte dat het een rookgranaat. nsde con strafblad em! stadswacht der - Werklozen met in blad mogen in Den tadswacht worden. De 'een ernstige tekort wachten. Momenteel ir zeven en zijn er ze- Twaalf hier- ^langer dan een jaar wjei vuld. Volgens een lerder beldjkt de ge- isjet ,an geval tot geval wie er e erking komt voor de iben lietii ijs i weert 2 rlands vlees i daj n jjcj - China gaat de in- ite n ,zetten van vlees en ducten uit Nederland, thet ministerie van win Den Haag gisteren ield. De Chinezen ko- iet geweer tegen maat- die de Europese Unie 5 'omen om vlees- en icten uit China buiten te houden. Volgens het fit Veterinair Comité ui3, cont oleert de volks - i onvoldoende op anti- thet voedsel. De Chi- f voigt op de vernieti- s el iderdag, van ongeveer 111 zendingen vlees en vis hare (elopen weken in de ft SO' nRotterdam zijn on- iredi t. •stop J uterkennis ie?: O-toets leb' De ciTO-toets voor 'gen van de basis- Ro loet worden uitgebreid D® tomputervaardig- Pr0 vijs. Dit voorstel heb- W derden onderwijsdes- doi i gisteren gedaan op Dp 'naai Informatica On- ongres 2002 in En- er Computerkennis bij hangt nu nog af van ijke omstandigheden eresses van de docent. den haag/gpd - Nederland doet niet mee aan de bouw van de Joint Strike Fighter (JSF) als de Tweede Kamer daar volgende week tegen stemt. Dat zei premier Kok gisteren na het kabinetsberaad. In principe is instemming van de Kamer niet nodig, maar zonder steun zal het ka binet zijn voornemen intrekken. Volgens de premier zal het kabinet daarom tot volgende week vrijdag geen handteke ning zetten onder een contract met de Amerikaanse fabrikant van het gevechts vliegtuig. Eerst wordt afgewacht wat de Kamer beslist over deelname aan het JSF-project. Naar verwachting stemt de Kamer dinsdag over dit onderwerp. De PvdA-fractie worstelt al weken met de vraag of deelname verstandig is, maar heeft inmiddels besloten volgende week tegen te stemmen. Daarmee is precies de helft van de Tweede Kamer tegen. Dus komt het er voor de fracties volgende week op aan te verzekeren dat er zoveel mogelijk leden bij de stemming aanwezig zijn. Als de stemmen staken, is er geen meerderheid tegen het kabinetsbesluit en kan de regering haar voornemen gewoon uitvoeren. De regering heeft al afspraken gemaakt met het bedrijfsleven over deelname aan de bouw van de JSF. Nederlandse bedrij ven willen daar graag aan meedoen, en daar vragen de VS 920 miljoen euro in- stapgeld voor. Het kabinet wil dit voor schieten. De PvdA is tegen deelname aan de bouw omdat zij vreest dat de staat daar financieel bij inschiet. De Amerika nen zeggen dat Nederland het geld zal terug verdienen, maar geven geen garan ties. Inmiddels zouden er ook binnen het kabinet ministers aan het twijfelen zijn geslagen. Tijdens de ministerraad van gistermiddag deden enkele PvdA-minis- ters nog een halfslachtige poging om het genomen besluit weer ter discussie te stellen. Die discussie werd echter direct door Kok afgekapt. Waar vrije tijd ooit de gedachte aan ontspanning opriep, vindt tegenwoordig in veel gezinnen dagelijks een zenuwslo pend gevecht plaats om de indeling van de vrije uren. De verplichtingen van de sportclub, het tv kijken en allerlei werkjes in het huishouden leggen een klemmend beslag op de ongeveer 44 uur per week die de gemiddelde werkende Nederlander 'vrij' heeft. Desondanks zitten we vastgeroest aan het oude ritme van de dag: om zeven uur op, lunchen tussen twaalf en een, om zes uur eten en daarna tv kijken, om elf uur naar bed. De Nederlander leeft in een 'strak tijdscorset', concludeert het Sociaal Cultureel Planbureau. Het is een bevestiging van wat voormalig minister De Boer ooit noemde de 'drukdrukdruk'- cultuur. Altijd voortjakke ren; kinderen, werk en vertier krampachtig proberen te com bineren; het is een verschijnsel dat te denken geeft. Zo druk is het, dat huishoudelijk werk als boodschappen doen en schoonmaken een flink deel van het weekend gaat domine ren. In het spitsuur van z'n leven, staat menig gezinslid da gelijks in een file van verplichtingen. Het ijzeren ritme van elke dag is opmerkelijk. Veel werkende mensen hebben atv-dagen en vakantiedagen in overvloed. Ondanks het geklaag - eerder deze week bijvoorbeeld van het CNV - valt het met de hoeveelheid 'verplicht' overwerk erg mee. En ook de 24-uurseconomie leidt nauwelijks tot verstoring van vaste levenspatronen. Want de Nederlander is in Europees verband degene met de geringste hoeveelheid nacht-, avond en weekendwerk. Zo beschouwd is het altijd maar druk zijn niet meer dan een vermoeide poging de ver trouwde patronen te handhaven terwijl we steeds meer soci ale verplichtingen op ons nemen. Hoewel het juist op dit terrein de individuele burger zelf is die de eigen tijd indeelt, is de voortdurende vermoeidheid zo langzamerhand wel een ongezond verschijnsel geworden dat om een antwoord vraagt van ook bedrijven, bonden en overheid. Dat antwoord hoeft niet zo ingewikkeld te zijn: meer kinderopvang, meer mogelijkheden tot telewerken, meer flexibiliteit van werktijden. Mooie onderwerpen voor de CAO-onderhandelingen. zoutkamp - In Groningen is gisteren het oefenterrein van de Koninklijke Landmacht officieel geopend. Het oefendorp is zo realistisch mogelijk nagebouwd met onder andere tien tallen huizen, winkels, een bank, een school en een rioolstelsel. Het dorp is bedoeld om militairen op te leiden voor vredesmissies in verstedelijkte gebieden. Foto: ANP/Olaf Kraak Greenpeace: Resultaat VN-top mager en te vrijblijvend den haag/gpd - Vertegenwoordigers uit 166 landen hebben afspraken gemaakt over een betere bescherming van de bos sen, het gebruik vein genetische bronnen en het tegengaan van de verspreiding van agressieve planten en dieren. Staatssecretaris Faber (natuur) maakte dat bekend op de laatste dag van de VN- conferentie ov.er biodiversiteit in Den Haag. Faber noemde de twee weken du rende conferentie een succes. „Deze conferentie betekent een keerpunt. Hier is de stap gezet van beleid maken naar beleid uitvoeren. De dialoog wordt ver vangen door actie." Milieuorganisatie Greenpeace is dat niet met haai' eens. Volgens Greenpeace zijn de resultaten 'mager en te vrijblijvend'. De bescherming van de bossen, waaron der tropische regenwouden, ligt gevoelig. Sommige ontwikkelingslanden zijn voor hun inkomsten deels afhankelijk van het hout uit de bossen. Zij willen dus niet te veel beperkingen, tenzij daar een financi ële compensatie tegenover staat. Dat geld kunnen of willen de andere landen niet toezeggen. Op de conferentie is afgesproken dat alle landen gaan bijdragen aan een betere bescherming van de bossen. De nadruk moet komen te liggen op duurzaam ge bruik, dus geen kaalslag maar het ver standig kappen van de bomen. Ook komt er meer onderzoek naar de ecosystemen in de bossen. Op het gebied van het gebruik van gene tische bronnen zijn ook afspraken ge maakt. Ontwikkelingslanden klagen dat westerse bedrijven geneeskrachtige krui den en planten uit hun bossen halen en de werkzame stoffen gebruiken voor me dicijnen die diezelfde ontwikkelingslan den vervolgens moeten kopen omdat op de grondstoffen patenten zijn genomen. Op de conferentie zijn richtlijnen ontwik keld die regelingen kunnen gebruiken bij onderhandelingen met farmaceutische bedrijven en bijvoorbeeld parfumfabri kanten. In de richtlijnen staan voorstel len voor het terugsluizen van een deel van de winst, het betalen van royalties of bijvoorbeeld wetenschappelijke samen werking tussen landen en bedrijven. Overheden krijgen ook de mogelijkheid om agressieve uitheemse planten en die ren te weren. Bedrijven die dergelijke planten en dieren exporteren of importe ren moeten kunnen aantonen dat de soorten geen schade voor de inheemse flora en fauna opleveren. door Mischa de Bruijn haarlem - Hij zou van plan zijn geweest minister Korthals, staatssecretaris Kalsbeek, of procureur-generaal De Wijker- slooth te ontvoeren en werd er ook van verdacht een aanslag te willen plegen op het parlement. Een arrestatieteam pakte hem maandag 8 april op in zijn Haar lemse woning, afgelopen dins dag werd hij vrijgelaten en nu zit hij in het kantoor van zijn Am sterdamse advocaat Korvinus. Van de beschuldigingen is vol gens hem absoluut niets waar. De Haarlemmer staat bekend als De Coureur. In de periode tussen 1989 en 1996 werkte hij als informant voor de politie. De politie liet hem drugstranspor ten verzorgen, met als doel zo het vertrouwen te winnen van criminele organisaties. Deze methode raakte door de IRT-affaire in opspraak en werd verboden. De man is sindsdien een geeste lijk wrak. Daarvan geeft hij de overheid de schuld. De drugs bendes kregen er lucht van dat hij voor de politie had gewerkt. De Haarlemmer voelt zich nu constant opgejaagd. Hij heeft het huis waar hij verblijft voor tonnen laten beveiligen en kan alleen slapen door pillen te slik ken. Het arrestatieteam kwam bin nen kort nadat hij een zelf moordpoging had gedaan. De politiemensen zouden tegelijk met het ambulancepersoneel het pand zijn binnengetreden. De Haarlemmer vermoedt dat het huis al was omsingeld en dat het voor de politie goed uit kwam dat de deur werd openge daan voor de ambulancemen sen. De arrestatie is voor de Haarlemmer onderdeel van een jarenlange nachtmerrie. „De beschuldigingen raken mij heel diep, ik kan er wel om hui len." Jaren geleden leek het allemaal een spannend avontuur. De Haarlemmer werd door de poli tie als informant gevraagd om dat hij een transportonderne ming had met een vestiging naast een douanekantoor. Hij vervoerde met toestemming van de politie containerladingen softdrugs. Maar de methode raakte in opspraak en leidde zelfs tot een parlementaire en quête. In 1995 mocht de politie deze werkwijze niet meer ge bruiken. Justitie heeft hem vervolgens als een baksteen laten vallen, zegt hij. Bovendien zou hij als infor mant zijn ontmaskerd door de haast bij justitie om alles op te doeken. Verbitterd citeert hij uit een aan hem gerichte brief van Sorgdra- ger, toenmalig minister van jus titie. „'We zijn u zeer erkentelijk, maar aan alles komt een eind.' Ja dat klopt, dat aan alles een eind komt." (advertentie) door Richard Mooyman schiphol - De nieuwe generatie cockpitdeuren is bestand tegen kogels en zelfs handgranaten. De komende maanden begint een grote ombouwoperatie waarbij wereldwijd duizenden vliegtuigen een extra sterke deur krijgen. KLM en Martinair moeten bin nen een jaar een deel van de vloot aanpassen om op de VS te kunnen blijven vliegen. Vliegtuigfabrikant Boeing heeft een beter beveiligde deur a 45.000 euro. Alle toestellen die de VS aandoen, moeten vanaf april 2003 zijn uitgerust met een dikkere deur. Voor de Neder landse maatschappijen betekent dit een miljoeneninvestering. Washington kondigde de maat regel aan in reactie op de ter reuraanslagen van 11 septem ber. Op die dag wisten vliegtuig- kapers gelijktijdig vier Ameri kaanse toestellen te kapen. De verstevigde cockpitdeur is bedoeld als laatste redmiddel voor het geval dat terroristen ondanks de extra controles aan boord weten te komen. Veel luchtvaartmaatschappijen heb ben hun cockpitdeuren kort na 11 september al provisorisch verstevigd met balken en sloten. Dit ook om bang geworden pas sagiers gerust te stellen. Voorzitter De Vries van de Ver eniging van Nederlandse Ver keersvliegers verwacht dat vrij wel alle toestellen van de KLM, Martinair en Transavia zullen worden aangepast. den haag/anp - De meivakantie is dit jaar erg populair onder de Nederlandse vakantiegangers. De ANWB verwacht dat 2,5 mil joen mensen er een paar dagen tussenuit gaan. Dat is twee keer zoveel als vorig jaar. Daarvan vertrekt volgens de ANWB een miljoen naar het buitenland. De meeste buitenlandse vakantie bestemmingen zijn in Duits land, Frankrijk en België. In Ne derland zijn vooral kampeer- en bungalowvakanties aan de kust en in bosgebieden populair, evenals watersportvakanties. Van de miljoen mensen die naar het buitenland gaan. reizen 600.000 met de auto. Een kwart miljoen neemt het vliegtuig en 100.000 de bus. De overigen rei zen op een andere manier. (advertentie) l^ÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊM door Maarten Brakema den haag - Het was in 1848 al een discus sie tussen de regering, onder leiding van koning Willem I, en de grondlegger van het Nederlands parlementaire stelsel, Thorbecke. Mag een rechter een wet toet sen aan de grondwet? Thorbecke vond van wel. Maar de koning hield het tegen. Hij vreesde een te grote beperking van de macht van het kabinet en, in die tijd, dus eigenlijk van zichzelf. In de tussenliggende 150 jaar hebben verschillende adviescommissies en mi nisters voorzichtig en minder voorzichtig plannen gesmeed om de toetsing toch mogelijk te maken. Het kwam er nooit van. En zo heeft het Nederlands staats recht een vrijwel unieke positie in de we reld behouden. Gisteren maakte premier Kok bekend dat het huidige kabinet heeft ingestemd met een nota waarin een voorkeur wordt uit gesproken voor de mogelijkheid dat een rechter wetten gaat toetsen aan de klas sieke grondrechten uit de grondwet. Dat kan in de praktijk betekenen dat een rechter in een oordeel beslist dat een wet niet geldig is. Bijvoorbeeld omdat die ie mand belemmert zijn godsdienst of le vensovertuiging viij te belijden, het recht tot vereniging frustreert, discriminatie in de hand werkt of de persoonlijke levens sfeer in gedrang brengt. Premier Kok, zoals bekend minder bang voor het vorstenhuis, erkende gisteren na afloop van de vergadering van de minis terraad dat sprake is van een 'vrij ingrij pend voorstel'. Al voegde hij daar direct aan toe: „We nemen niet direct een on omkeerbaar besluit. Het is een nota die het denken in de politieke en weten schappelijke wereld kan stimuleren." Maar dat is nu juist iets wat niet direct nodig is. Want in die werelden bloeit het debat. Groenlinks-Kamerlid Halsema diende bijvoorbeeld precies acht dagen geleden een initiatiefwetsvoorstel in dat al op korte termijn mogelijk moet maken, wat het kabinet gisteren voorzichtig als mogelijkheid presenteerde. Volgens haar is het bijzonder belangrijk dat de rechter een wet kan toetsen. Zo kan namelijk worden voorkomen dat de wetgever (re gering en Staten-Generaal) ongrondwet telijke wetten maakt. En dat is iets wat in haar ogen steeds vaker gebeurt. Zo is de nieuwe wet die toestaat dat bolletjesslik kers met meerdere in een cel worden op gesloten, in strijd met het grondrecht van gelijke behandeling, omdat dat voor an dere overtreders niet geldt. In veel andere landen, zoals de Verenigde Staten, Duitsland, Frankrijk en Scandina vië, zijn al mogelijkheden om wetten te toetsen aan de grondwet. Daar gebeurt dat ook door rechters of speciale ge rechtshoven. Maar, waarschuwt de kriti sche Groningse docent staatsrecht De Vries, die landen hebben een totaal an der juridisch en politiek systeem. De wet gever is namelijk in Nederland ook de bewaker van de grondwet.Ais de rege ring en Staten-Generaal een wet aanne men, kan die in principe nooit strijdig zijn met de grondwet." Hij voegt daaraan toe dat het bovendien logischer is dat een discussie over de kwaliteit van een wet in het openbaar, dus in de Eerste en Tweede Kamer plaatsheeft, in plaats van in de meer beslotenheid van de rechts zaal. Als grapje houdt hij zijn studenten wel eens voor: „Moet een grapjurk in een toga met een lapje voor gaan bepalen wat in strijd is met de grondwet?" De Vries heeft nog een ander argument. „Een rechter in Nederland is onderge schikt aan de wet. Hij mag een wet toe passen, maar niet beoordelen." Ook hoogleraar staatsrecht en PvdA-se- nator Jurgens is zeer kritisch over het idee van het kabinet en het voorstel van Halsema. Hij wijst erop dat Nederlandse rechters al wetten mogen toetsen aan het Europees verdrag van de rechten van de mens. En daarin staan de grondrechten van burgers veel uitvoeriger beschreven dan in de Nederlandse grondwet, is zijn stelling. Hij voorspelt bovendien dat in de politiek geen tweederde meerderheid is te vinden voor de grondwetswijziging die toetsing mogelijk moet maken. Halsema is ondertussen echter blij met het voorstel van het kabinet. Zij houdt zich al lang bezig met de grondwet en had zichzelf ooit beloofd dat mocht zij in de Tweede Kamer komen, ze deze wet zou indienen. „Dit is mijn bruidsschat." Op Van Til's afdeling Slaapkamerdesign vindt u een aparte Hülsta Stydio iuwto Hülsta- fcjio Hier ontwerpen wij op maat de mooiste kastenwanden uit de nieuw programma's. Ruimtebesparende vouwdeuren, zachtklikkende laden en geluid loze rails verraden een superieure kwaliteit. De elegante tijdloze vormgeving is berekend op een lange levensduur. Want zo'n Hülsta koop je voor jaren. Keuze uit diverse uitvoeringen, handgrepen en interieuraccessoires. Ons adres: Openingstijden Noordorkado 1038 Ma-DI-Wo: 9.30-17.30 ui 1823 CJ Alkmaar Do-Vr. 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za. 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags goslolen Q Bgen parkeerterrein www vanlil.nl -DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3