Eindelijk vrij in het hoofd ;rr» -laas' Kamiel Maase loopt morgen niet door IDI hetl zaterdag 20 APRIL 2002 SPORT SI die Janet van Dijk :l Maase {30) 'haast' morgen weer in de Rotter- Aarathon. Voor een verrassing zal hij niet zorgen, len rr eed de hardloper in 1999 wel, toen hij besloot e lopen en de op drie na beste Nederlandse tijd eerzette. Dit seizoen richt de Wageninger, lid van lAtletiek, zich op de EK in augustus, waar hij uit- opde tien kilometer. thet besluit om zich volledig op atletiek te heeft Kamiel Maase zijn kans op een glan- maatschappelijke of wetenschappelijke carri- rgooid. lang nagedacht voordat ik deze beslissing heb !n, maar ik kwam tot de conclusie dat dit chijnlijk niet het geval is. Mijn papieren heb ik, aan universiteiten in Nederland en in de VS af- leerd en ik heb vier jaar werkervaring. Als dat inoeg is om later weer aan de slag te kunnen, eet ik niet wat wel nodig is. Dan heb ik het over aatschappelijke carrière. Of het voor de weten- ook geldt, dat weet ik niet. Die wereld veran- I snel, en het is niet te doen om alle literatuur louden. De wetenschap heeft altijd heel hoog n lijstje gestaan, maar ik heb nu gekozen voor rt. Ik vind ook heel veel andere dingen leuk en me kunnen voorstellen dat ik hierna iets heel ga doen. En daarbij kan je naam als topsporter del Maase zou zondag de Rotterdam Mara- et liefst uitlopen. Ik zou zeer graag de Rotterdam Marathon een jed voorbereid willen lopen, maar niet komen- idag. Het is een lang winterseizoen geweest en iet nu van een wat rustigere periode van twee, eken. De vorige keer was ik goed getraind voor n-kilometerwedstrijd vlak daarvoor. Ik was in En ik merk nu dat de vorm minder aan het lis." ien kilometer is leuker dan de marathon. 19 heb ik in Rotterdam enorm genoten van de ïjd en van het publiek. Het publiek was zo en- ist en de sfeer was zo uitdagend. Onder andere besloot ik door te lopen. Vergeleken bij die ezijn mijn prestaties op de tien kilometer on- raardeerd door het grQte publiek. Een goede en op de marathon spreekt meer aan. altijd voorrang gegeven aan de baanatletiek en it ik langzaam een ommezwaai gaan maken. Ik marathons gaan lopen maar ik ben er nog niet ial uit of ik de marathon op de Spelen in Athe ne zal lopen. Het is er warm, er is smog en het par cours is heuvelachtig. Ik weet niet of dat zware par cours goed voor mij is. Ik ben groot en dus zwaarder dan de meeste Afrikaanse lopers. Ik weet niet of de tien kilometer leuker is, op de mara thon ben ik nog een groentje. Wel kan ik me voorstel len dat het trainen voor een marathon minder leuk is. Hoewel ik het niet heel anders zal gaan doen. Het zal gaan om accentverschuivingen. Want op die training heb ik ook die 2.10 gelopen in Rotterdam." 3. Vanwege de grote concurrentie zal Kamiel Maase nooit een medaille winnen op de Spelen. „Zeg nooit nooit, maar ik acht de kans erg klein. Ik heb een behoorlijk talent voor hardlopen, zeker voor een Nederlander of een Europeaan, maar ik weet dat er veel mensen zijn die sowieso meer fysiek talent hebben, vooral de Afrikanen. Maar niks is onmogelijk en ik weet wel dat het minieme kansje op de mara thon minder miniem is dan het minieme kansje op de tien kilometer. Ik heb er geen spijt van dat ik in Sydney niet voor de tien kilometer heb gekozen maar voor de marathon. De dertiende plaats was ook geen slechte uitslag. Het probleem op de tien is dat de Afrikaanse dominantie zo groot is. Op de marathon zie je vaker dat Europese lopers ook goed presteren. Dat is toch meer een kwestie van training, ervaring en wedstrijdindeling dan van talent, zoals op de tien kilometer. De concurrentie is groot. Om de tien kilometer onder de 28 minuten te lopen moet je heel veel doen, en er zijn heel veel mensen op de wereld die dat doen. Het is gewoon een gegeven dat heel veel mensen aan atle tiek doen, zeker op de lange afstanden. Dan komen er ook meer talenten bovendrijven. Maar ik vind het niet zo erg, zo is het gewoon. Ik weet, en veel sportliefheb bers weten ook wat mijn prestaties betekenen. Atletiek is een mooie sport en het is heel mooi dat ik ervan kan leven. Ik denk dat ik heel bevoorrecht ben dat ik dit leven mag hebben." 5. De atleet Kamiel Maase heeft er veel voordeel bij dat hij ook microbioloog is. „Zelf heb ik het gevoel dat mijn natuurwetenschap pelijke achtergrond voordelen heeft. Daardoor ben ik soms wat beter in staat om dingen te begrijpen. En ik kijk wat kritischer naar het nut of de onzin van voe dingssupplementen, hoogtestages, fysiologische pro cessen. Het zou soms ook nadelig kunnen zijn. Trai- ningsleer is bijvoorbeeld heel vaag. Het programma van een trainer is voor 99 procent gebaseerd op erva ring en gevoel, en bijna niet op wetenschappelijke fei ten. Het kan nadelig zijn als je daar verder over door denkt." 6. Trainer Bram Wassenaar is het enige wat Kamiel Kamiel Maase: „Dat ik niet van Wageningen naar Leiden wil verhuizen, komt omdat ik hier tien minuten van het bos woon. Leiden heeft geen bos, over het langste rond je in de Leidse Hout doe ik zeven minuten." Foto: Hielco Kuipers Maase bindt aan Leiden Atletiek. „Hij is een belangrijke factor, maar niet de enige. Veel van mijn maatjes zijn er lid, de jongen die mijn web site onderhoudt, en soms laat ik me masseren door iemand van de club. In de winter vind ik de trainin gen van de club bij Duinrell ook heel belangrijk. Tij dens mijn studie scheikunde heb ik in Leiden ge woond, van 1991 tot 1998. Ik ben er nog steeds vaak, ik voel me er thuis. Veel vrienden wonen in Leiden of in de directe omgeving, mijn vriendin woont er. Er is ook geen reden om Leiden Atletiek te verlaten. In Wa geningen heeft de club niet eens een kunststofbaan. Dat ik niet van Wageningen naar Leiden wil verhui zen, komt omdat ik hier tien minuten van het bos woon. Leiden heeft geen bos, over het langste rondje in de Leidse Hout doe ik zeven minuten. Ik woon hier op 25 minuten rijden van Papendal waar ik ook veel train en sinds vorige maand heeft mijn eigen sport arts een praktijk in Wageningen. Als stad en woon omgeving is Leiden hartstikke leuk, maar qua trai ningsomgeving is Wageningen beter." 7. Er zou een commerciële atletiekploeg moeten ko men. „Nee. Er zijn wel voordelen aan verbonden, zeker fi nanciële, maar zelf heb ik nu ook een goede sponsor en ik heb niet het gevoel dat een commerciële ploeg op dit moment voor mij een grote verbetering zou kunnen betekenen. Misschien dat ik dan in een groot huis zou wonen in plaats van in deze huurflat. De problemen zoals je die nu in de schaatswereld ziet, het haat- en nijdverhaal tussen de ploegen, zie ik lie ver wegblijven. De atletiekunie heeft een kernploeg opgezet van middenlange afstandslopers en dat is een goed initiatief. Het zou wel gunstig zijn als daar een sponsor voor was. De atletiekunie is daar naarstig naar op zoek." 8. Een lange-afstandsloper is altijd alleen. „Ik doe behoorlijk veel trainingen alleen. Met ande ren train ik op Papendal, op vrijdagavond of zondag ochtend train ik wel eens met Leiden Atletiek mee en soms bel ik iemand op voor een duurloop. Maar al leen trainen vind ik niet erg. Lekker de schoenen aan, het bos in, lekker in je eentje, je hoeft met niemand rekening te houden, je kunt zelf het tijdstip bepalen. Voel je je goed, dan ga je wat langer, voel je je minder dan houd je je in. Om lange-afstandsloper te zijn moet je wel een beetje een Einzelganger zijn. Dat ben ik ook wel, ik vind het niet erg om 's avonds alleen te zijn en zelf een beetje te rommelen. Ik woon ook niet samen. Ik heb me nooit alleen of eenzaam gevoeld. Lange-afstandslopers zijn wel veel rustiger en ingeto gener dan sprinters, die zijn overal luid en duidelijk aanwezig. Je moet als lange-afstandsloper ook gedul dig zijn, je moet het geduld hebben om veel te trai nen, om het juiste moment uit te kiezen in een wed strijd." 9. Voor een hardloper is een gezonde geest min stens zo belangrijk als een gezond lichaam. „Dat.is waar. Zonder een gezond lichaam en fysiek talent kom je natuurlijk nergens maar je moet ook het mentale talent hebben om de trainingen op te kun nen brengen en om in de wedstrijden diep te kunnen gaan. Het mentale talent heb je nodig om het fysieke eruit te halen. Dat is voor mij ook een van de redenen geweest om me volledig op topsport te gaan richten. Het is belangrijk om je hoofd vrij te hebben, je moet niet constant het gevoel hebben dat je öf moet wer ken, öf moet trainen. Je moet ook tijd hebben om te ontspannen en om te genieten van een prestatie." 10. Op de EK in München moet Kamiel Maase een medaille winnen. „Het liefst wel. Ja, dat is voor mij echt een doelstel ling. Maar ik weet ook dat het niet makkelijk is. Van de ongeveer 25 deelnemers zijn er denk ik zeven kanshebbers, van wie ik er een ben. En dan ligt het eraan wie een goede dag heeft." HET ZIT IN DE FAMILIE RANDJE BUITENSPEL :1- net Waar ik heb gevoetbald? Heb je ij de jeugd van Leidsche Boys, VWS, LDWS, LFC, Unita^en van ste tot mijn 47ste bij UVS. In die ik ook als trainer begonnen, bij en later bij de b-selectie van rvolgens ging ik naar ASC, kwam als assistent bij UVS en als laat- de ik de jeugd van SJZ." ..Zo'n lange rij heb ik uiteraard zat kort bij Unitas, LFC en van e tot mijn 19de bij UVS. Bij de 1 was ik spits van ASC, UVS en )s." Ik kijk met veel genoegen terug d dat ik assistent was van UVS- Vim van Zwam. Zijn manier van leiden - Wally Gallert en zijn zoon Dennis zijn UVS'ers in hart en nieren. Toch zijn de 54-jarige chauffeur en de 25-jarige administratiemedewerker niet actief bij die club. Wally stapt deze zomer over als jeugdtrainer van SJZ naar w Oegstgeest en Dennis voetbalt in Docos 1. Hij woont nog thuis aan de Leidse Milanenhorst. werken vond ik echt geweldig." Dennis: „Dat kan ik beamen. Onder Van Zwams leiding heb ik een paar aardige invalbeurten gemaakt in het eerste elftal van UVS. Zijn opvolger Paul van der Zwaan zag het niet in mij zitten, on danks dat ik topscorer van het tweede elftal was. Daarom ben ik naar Docos vertrokken." Wally: „In Zoeterwoude was het de be doeling dat ik de jeugd van SJZ naar een hoger plan zou tillen. Het is jammer dat dat niet helemaal is gelukt. Toch, een club als SJZ vind je niet in Leiden. De betrokkenheid en uitstraling in het dorp zijn groot. Het is jammer dat onze we gen zich scheiden." Dennis: „Ik blijf nog zeker een seizoen bij Docos en ik hoop dat we ons in de tweede klasse handhaven. We hebben een te goede ploeg om te degraderen." Wally: „De beste voetballer in de familie komt niet uit dit huis. Dat is ons neefje Peter. Hij speelde op zijn zeventiende al in UVS 1. Doordat hij op zondag moet werken, speelt hij al een tijdje niet meer op het veld. Jammer." Dennis: „Mijn vader is een aantal keren mijn trainer geweest. Bij UVS, zowel in de jeugd als bij de senioren, en bij ASC. Ik denk dat dat er niet meer in zit. Het werd op een gegeven moment tijd om mijn vleugels uit te slaan. Ik woon nog thuis dus we zien elkaar vaak genoeg." tekst: Loman Leefmans foto: Taco van der Eb Goed nieuws van de week: Mohammed Rabbae komt naar Leiden. Of we politiek én bestuurlijk wat met deze trans fer opschieten, is nog nxaar de vraag, maar voor het voetbal is de befaamde GroenLinkser een aanwinst. Rabbae kon vroeger een aardig balletje trappen. Inmiddels is hij 61, dus op zondagmiddag vlammen in het eerste van UVS zit er niet meer in. Maar toch, de bal meer dan tien keer hoog houden doet hij nog moeiteloos en voor het slapen gaan fanta seert Rabbae nog geregeld dat hij in volle stadions de show steelt. Het jongetje in de politicus op leeftijd is nog springlevend en dat jongetje wil niets liever dan voetballen. Wordt Rabbae hier inderdaad wethouder dan we ten de wegkwijnende clubs aan de Boshuizerkade, de Vliet en waar dan ook in de stad bij wie zij om bijstand moeten smeken. Geen politieke partij in Leiden die de sport werkelijk serieus neemt. Voor de gemeenteraads verkiezingen heb ik er de partij programma's op nageslagen, maar meer dan wat obligaat ge neuzel over het stimuleren van breedtesport kon ik niet ontdek ken. Ook GroenLinks bracht de bal niet aan het rollen. En op eens komen die milieubewuste socialisten met een sportieveling van heb ik jou daar op de prop pen. Als dat geen kiezersbedrog is. Als ik het goed heb begrepen, staan we al voor een voldongen feit. Rabbae zit feitelijk al in het stadhuis. Als dat werkelijk zo is, moet Alexander Pech told de sport meteen doorschuiven naar GroenLinks. Is de D66-wethou der daartoe niet bereid dan moet er om deze portefeuille maar gespeeld worden. Ik zou zeggen op de Breestraat, een partijtje één tegen één met klei ne doeltjes en de vier resterende wethouders kunnen dan mooi voor paal staan. Hoewel Pecht- old zijn zoon had kunnen zijn, denk ik dat Rabbae aan een half uurtje genoeg heeft om er 66-0 van te maken. Goed voor het voetbal, maar het is wel bedenkelijk dit één-twee tje tussen GroenLinks Leiden en die brave allochtoon uit het Rabbae weet in ieder geval hoe het Leids van de Boshuizerkade klinkt Utrechtse Maarssen. De partij wil scoren met de bekendste Marokkaanse Nederlander na voetballer Dries Boussatta. Ik moet nog maar zien of Rab bae als wethouder potten weet te breken. Als Tweede Kamerlid heeft hij dat in elk geval niet ge daan. Rabbae is mij alleen op gevallen toen hij in de enquête commissie Van Traa zat die het geblunder van politie en justitie met linke opsporingsmethodes onderzocht. Toen kwam hij be daard en intelligent over, maar voor- en nadien heeft hij op mij als parlementariër niet zo bar veel indruk gemaakt. Rabbae zei van de week op een persconferentie van GroenLinks nog niet van de ins en outs in Leiden op de hoogte te zijn. In eens schoot mij te binnen dat in het maandblad Johan een ver haal over zijn voetbalverleden heeft gestaan. Werd daarin niet gerept van een korte carrière in het Leidse voetbal? Ik heb het opgezocht en ja hoor, toen de grond hem als politiek activist in Marokko te heet onder de voeten werd. nam Rabbae de wijk naar Nederland. Dat was ergens halverwege de jaren zes tig. En voordat hij in Amster dam economie ging studeren, verbleef de vluchteling een jaar of zo in Leiden en voetbalde hij bij LFC. Dan moet hij Flip Mas- saar, mister LFC, kennen en weet hij in elk geval hoe het Leids van de Boshuizerkade klinkt. Da's hoe dan ook een aardig begin. Niet dan? In Johan juli vorig jaar) stond dat Rabbae met zijn club Settat kampioen van Marokko is ge weest. Hij speelde een soort se- mi-profvoetbal waarbij de spe lers soms in natura werden be taald. Rabbae zeulde ooit een schaap als overwinningspremie mee naar huis. Van zichzelf zegt hij dat hij een linkspoot en een onverbetelijke pingeldoos was. Hij was altijd uit op 'le petit pont', vrij vertaald: de poort. Het spijt hem dat de kunst van het poorten (het speltmpan de bal door de benen van de tegen stander) zelfs door Brazilianen nog maar zo weinig wordt beoe fend. Brazilië, aldus Rabbae. gaat steeds meer op Duitsland lijken. Voetbal van een dodelij ke saaiheid, fysiek en steriel. Onze aanstaande wethouder heeft er kijk op. Woensdagavond de Mannschaft nog steriel tegen Argentinië zien zijn? Geweldig hoe die Duitse mannetjesputters op een hoopje werden gespeeld door een elftal dat nog wel aan poorten doet. En dan te bedenken dat het Ar gentinië 2 was dat Duitsland in Stuttgart even de les kwam le zen. Dat belooft wat als het eer ste van Argentinië straks in de wei komt. Ik begin zin in het WK te krijgen. Jaap Visser Reageren? port redacCie.ld@damialc.hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 33