'Een klein, rustig meisje' GESPREK VAN DE DAG Het bewogen, korte leven van Rowena Rikkers Roze Zateri multicultur Bebloede bril f%3sat ZATERDAG 20 APRIL 2002 nei MENSELIJK Leden van de Britse ko ninklijke familie woonden gisteren in Westminster Abbey in Londen een her denkingsdienst bij voor PRINSES MARGARET, die in februari is gestorven. De dienst valt op de dag dat de officiële rouwperiode voor de Queen Mum ten einde komt. Zij overleed eind maart. Koningin Elizabeth en andere leden van het koningshuis, maar ook poli tici, militairen en vrienden van de familie woonden de herdenking bij. Daarnaast zijn 1500 'gewone' men sen uitgenodigd. Vier tweedejaars studenten geneeskunde uit Groningen gaan lopend langs alle Europese steden waar ooit de OLYMPISCHE SPELEN zijn gehouden. Met slechts een tentje en rugzakje zijn ze vanaf morgen ruim twee jaar on derweg. Het doel is om uiteindelijk op 13 augustus 2004 aan te komen in Athene, op de berg Olympus. Dan begin nen daar de Olympische Spelen, in het land waar de oor sprong ligt van dit bijzondere sportevenement. Het viertal begint in Amsterdam. Van daaruit gaan ze naar Stock holm, Helsinki, Moskou, om via Berlijn, München, Ant werpen en Parijs over te steken naar London, weer terug naar Barcelona, Rome en uiteindelijk Athene. Ze speel den al een tijdje met het idee. Bas Wind (19), Chris Fok- ke (20), Thomas de Wijkerslooth (19) en Okke Lambers Heerspink (20) zijn allemaal sportfanaten en wilden graag op een bijzondere manier Europa leren kennen. Tennisser RICHARD KRAJICEK en minister Van Boxtel (Grote Steden-en Integratiebeleid) openen morgen in Den Haag de eerste editie van de Citygames. Dat is een uit de Verenigde Sta ten overgewaaid evenement, be doeld om jongeren uit achter standswijken aan het sporten te krijgen. De Citygames zijn een initiatief van Van Boxtel. Hij werd geïnspireerd door de film ster Arnold Schwarzenegger die in verschillende Amerikaanse steden soortgelijke projecten heeft opgezet. De minister hoopt dat jongeren door te sporten ac tiever deelnemen aan de samen leving. Daarbij denkt hij dat sport de integratie bevordert tus sen jongeren van verschillende culturele afkomst. Het internationale REGGAEFESTIVAL dat op 3 augustus in Borculo zou plaatsvinden, gaat niet door. Reden daar voor is dat een belangrijke financier niet wil dat het pu bliek een jointje rookt. Het gaat om de Borculose Stich ting Cultuur Sport en Spel. In onze statuten staat dat wij ons willen inzetten voor de leefbaarheid van Borculo. Daar verstaan wij iets anders onder dan het roken van drugs", zegt een woordvoerster. De organisator van het festival is met stomheid geslagen. ,,We hebben oktober vorig jaar alles doorgenomen. Vreemd dat men nu opèens met bezwaren komt. ledereen weet toch dat reggaefans van een blowtje houden?" meei ihe ïrnrii eraai roos Geh l(vc raad iet at C bzij at al.' De best verzorgde SCHA PEN van Australië hebben een baal (94 kilo) wol ge produceerd die naar alle waarschijnlijkheid meer dan 90.000 euro gaat op brengen. Wol van deze kwaliteit eindigt meestal als maatkostuum om de schouders van een rijke heer. De schapen zelf gaan gekleed in een jas die hen moet beschermen tegen weer en wind. De vorstelij ke behandeling die de wol lige beestjes genieten, be staat verder uit een uitge balanceerd dieet, samen gesteld door een voedings deskundige en de hele dag muziek, die varieert van klassiek tot country and western. Een nadeel voor de schapen is dat de su perwol alleen groeit op het lijf van gecastreerde ram men. De vrouwtjesschapen zijn alleen goed genoeg om voor nakomelingen te zor gen. Het plan van voormalig televisiepresentatoren 06-exploi- tant MENNO BUCH om vanaf deze week een seksloge te installeren in stadion Gelredome in Arnhem, lijkt een zeepbel. Sinds Buch zijn plan lanceerde, heeft niemand iets van hem gehoord, zegt woordvoerder F. Huizinga van Gelredome en voetbalclub Vitesse. Voor alle zekerheid heeft de huisadvocaat van Gelredome een brief met een absoluut verbod aan Buch verzonden. Buch kondigde aan dat hij gastvrouwen uit een Larense seksclub in een ver duisterde skybox wilde laten werken tijdens thuiswed strijden van Vitesse. Bezoekers konden dan deelnemen aan orgieën, die vervolgens via webcams te volgen zou den zijn op internet. ,,Deur Grunnegers, veur Grunnegers." Onder die noemer vertrekken dertig Groningers vanuit Rome om de omgekeerde RONDE VAN ITALIË te fietsen, die dit jaar in Groningen start. Ze doen dat om geld in te zamelen voor het Ronald- McDonaldhuis. De fietsers vertrekken maandag 29 april vanaf het Sint Pieters plein in Rome. Maar niet voordat ze de Heilige Trap in de Nederlandstalige Friezenkerk hebben be klommen. De fietsers wor den in Groningen binnen gehaald voordat de proloog van de Giro op 11 mei be gint. Het initiatief wordt gesteund door een aantal sporters en andere beken den, onder wie Leo Been hakker. Waarnemend bevelhebber der landstrijdkrachten, gene- raal-majoor Remco Seijn, heeft vanochtend bij het Gro ningse Zoutkamp OEFENDORP Marnehuizen geopend. In dit dorp trainen binnenkort militairen voor vredesmissies in verstedelijkte crisisgebieden. Het Urban Training Cen tre is volgens defensie het grootste oefendorp van Europa. De bouw kostte 14 miljoen euro. Ook legers uit onder meer Zweden en Frankrijk hebben belangstelling getoond voor oefeningen tussen de tientallen leegstaande huizen, een leeg gemeentehuis, winkels, een banken een station. Het oefendorp zou geopend worden door bevelhebber van de landstrijdkrachten, luitenant-generaal Ad van Baal. Van Baal trad woensdag echter af na de bekendmaking van het Niod-rapport over de val van Srebrenica. Ze mocht net geen vijfjaar wor den, het 'Meisje van Nulde', Ro wena Rikkers. Eind augustus vo rig jaar werden haar lichaamsde len gevonden in Hoek van Hol land en op de Veluwe. Moeder Wanda Rikkers (26) en haar vriend (32) moeten komende week voor het eerst voor de rechtbank in Zutphen verschij nen, omdat ze worden verdacht van de gruwelijke moord op 'het vrolijke, prachtige meisje met het spleetje tussen haar tanden'. Een kleine, zwarte grafsteen op de Algemene Begraafplaats Es- senhof in Dordrecht vermeldt slechts een naam en twee jaar tallen. Rowena, 1996-2001. Meer niet. Geen tekst en natuurlijk geen data. Haar lichaamsdelen werden eind augustus vorig jaar in het water bij Nulde en Hoek van Holland gevonden, maar niemand kan of wil zeggen hoe lang die daar al hebben gelegen. Op 30 augustus 1996 werd ze geboren. „Ogen als sterretjes, een mensje heel klein. Je ge dachten nog verretjes, wat zijn wij gelukkig jouw papa en ma ma te zijn," schreven vader Martin Huisman en moeder Wanda Rikkers op het geboorte kaartje. Voor Wanda was het haar eerste kind, Martin had al twee zonen uit een eerder hu welijk. Het jonge gezin betrok na de ge boorte een nieuwbouwflatje in de wijk Stadspolders. Rowena heeft daar niet veel van gezien, want al na een halfjaar verhuis de het drietal. Na een jaar werd daar op 30 januari 1998 het jon gere zusje Rochelle geboren. Wanda en Martin stapten op 8 oktober 1998 in het huwelijks bootje, een jaar later ging het stel officieel weer uit elkaar. Maar ondanks de scheiding bleef Martin bijna dagelijks bij vrouw en kinderen op bezoek komen. De benedenwoning is inmiddels al weer verhuurd. Er wonen aar dig wat kinderen in de straat, maar gespeeld wordt er nauwe lijks. Volgens een buurtbewoner trekken alle kinderen naar de nabijgelegen speelterreinen en buurthuizen. Als vader Huisman thuiskwam uit zijn werk, renden de twee meiden vaak naar buiten om hem te begroeten. Met zijn vie ren gingen ze 's avonds weieens de deur uit. „Naar een speelplek of park, denk ik." Alle mensen in de omgeving bestempelen Rowena als een rustig klein meisje. Onschuldig en prachtig. „Gewoon een gezin zoals ik er hier in de wijk honderden heb", zegt de bakker-aan-huis. „Die kleine kwam samen met haar moeder wel eens brood halen. Ik heb haar wel eens wat eier koeken gegeven. Verder kan ik me er niet veel van herinneren. Het was een gewoon, normaal jong kind." Echt normaal waren de familie verhoudingen echter niet. Moe der Wanda kwam er eind 1998 na de geboorte van Rochelle achter dat zij zelf een buiten echtelijk kind moest zijn. Ro chelle had een verkleurde plek onder op haar rug, die normaal gesproken alleen bij mensen uit Zuid-Europa voorkomt. Wanda moest dus wel 'vreemd' bloed in zich te hebben. Wanda's moe der erkende: Spanjaard Alfonso Aguilar-Rodriguez was Wanda's biologische vader. Sinds die ontdekking ging Wan da steeds meer op zoek naar haar roots. Ze leerde Spaans en ging ook steeds vaker naar het Zuid-Europese land op vakan tie. Het Spaanse centrum in de Dordtse Wielwijk werd ook va- Vhei Roze Zaterdag, de jaarlij nifestatie van homo's en njer biennes, staat dit jaar in 2en ken van de multiculture! >e|0 menleving. Dat heeft Sti n^( Gay Evenementen Bred: )t ganisatie die het feest op zet, bekendgemaakt. Ne staat bekend als een gut land voor homo's, zegt! Qi voerder R. den Braber. natuurlijk in een helefac re landen wel anders. Vj igen daar in Breda tijdens Ro ioet terdag aandacht aan bes con Hoogtepunt van het pro rjjs van 29 juni moet een tvi |er(j durende Gay Parade do binnenstad worden. De ting hoopt op een bonte ;0, met tussen de vijftien ei groepen en praalwagen! gis naa 'ing om har ijke eres ker bezocht. Wanda en Rowena begonnen er eind 1999 samen aan een cursus Spaans dansen. Dansleraar José Trinidad noemt haar een heel erg mooi kind. „Natuurlijk was ze wel eens ver velend, zoals ieder jong kind wel eens lastig is. Maar het was echt een prachtig meisje om te zien. Ze was ook bijna altijd vrolijk." De danscursussen werden op zondag gegeven. Na ruim een half jaar hielden moeder en dochter Rikkers het echter voor gezien. Op de bruiloft van de zus van Trinidad, op 14 juli 2000, maakte Wanda zo veel stennis dat ze daarna niet meer welkom was in het centrum. Ze gooide tijdens het feest met fles sen drank „Vader Martin Huis man heb ik daarna nog wel eens gesproken. De moeder heb ik nooit meer gezien." Kort na haar derde verjaardag ging Rowena voor het eerst naar de crèche. Ze zat in een van de peutergroepen in wijkcentrum 't Hobbeltje. Echt opvallend was het meisje ook hier niet. Een ge woon meisje dat vrolijk mee speelde in de groep. Een jaar later, in september 2000, begon ze aan haar eerste echte schooljaar, in groep lb van de Mauveschool aan het Mauveplein. Die school ligt op enige afstand van Rowena's ou derlijke huis, terwijl er toch en kele openbare basisscholen,zijn die dichterbij liggen. Volgens buurtbewoners had Wanda heel bewust gekozen voor de protes tants-christelijke school, waar zij met haar inmiddels ontdekte Spaanse (katholieke) achter grond meer vertrouwen in had dan in het openbare onderwijs. Oud-lerares Janny Pluister her innert zich Rowena bepaald niet als een probleemkind. „Het was een gewoon, normaal meisje. We maakten op de Mauve- school van alles mee. We had den op onze school extreem moeilijke kinderen. Daar hoorde zij niet bij." Ouders van andere kinderen uit dezelfde klas denken daar net zo over. Al was Rowena wel eens wat stil of verlegen, als ze tussen de middag een boterhammetje ging eten bij één van haar klas genoten. „Ze kon dan heel te ruggetrokken aan tafel zitten, zonder maar een woord te zeg gen", zegt een zus van een van de moeders bij wie Rowena wel eens overbleef. De rustige thuissituatie veran derde in het voorjaar van 2001 enorm. Wanda kreeg op 28 fe bruari voor haar 25ste verjaar dag een computer met internet aansluiting van Martin Huis man. Op de digitale snelweg leerde ze een Rotterdamse man kennen. Na een paar afspraakjes was Wanda al verkocht: ze wilde zo snel mogelijk intrekken bij haar nieuwe liefde. Op 13 april vertrekt de jonge moeder met haar twee kinderen definitief naar Rotterdam. Rowena wordt nog wel ziek gemeld, later zegt Wanda dat haar dochter naar een Rotterdamse school zal gaan. In haar nieuwe woon plaats heeft ze nooit onderwijs gevolgd. Ongeveer vier maanden woonde ze op de dertiende verdieping van de Huslystraat. Op haar fietsje reed ze rond in de buurt. Ze speelde buiten en ze speelde vooral heel veel met een onge veer even oud meisje dat op de zelfde etage woonde. „Ze kwam hier wel eens een ijsje halen", zegt de eigenaar van de snack bar op de hoek van de straat. „En ik zag ze wel eens voorbijlo pen. Heel normaal allemaal. Ze leken het wel met elkaar te kun nen vinden." Ook in het nabijgelegen winkel centrum Het Lage Land werd het nieuwbakken 'gezinnetje' Rowena Rikkers. Foto: ANP Al die veilinghuizen: Christie's, Sothe by's, ik heb er nooit een stuiver aan kunnen verdienen. Eén keer gepro beerd. Een tante had me vier prenten uit de negentiende eeuw nagelaten. Daar ben ik mee naar Christie's in 'r Amsterdam geweest. Een vriendelijke dame daar wierp er één blik op en zei: „Hebt u ook nog iets anders Toen ben ik maar naar huis gegaan. Ik had wel de pest in want er zit een hoop geld in die wereld. Vorige week stond er een foto op de voorpagina van onze krant. Die foto was aangeboden aan een veilinghuis. Je zag naast een glas water de bebloede bril van John Lennon. Een citaat uit het on derschrift: „De foto - een van de zes be kende afdrukken van het originele nega tief- is kort na de moord op de ex-Beatle gemaakt door diens wedu we Yoko Ono. Het veilinghuis verwacht dat de foto ruim 16.300 euro oplevert.Mijn vraag: wat wordt bedoeld met 'bekende afdrukken' in dit citaat. Moeten wij het lezen als 'beroemde afdrukken'? Dat denk ik niet; ik althans heb die foto nooit eerder gezien. Ik denk dat ei genlijk bedoeld wordt: een van de zes af drukken die van het originele negatief be kend zijn. Dat betekent in feite dat er mis schien nog meer afdrukken in omloop zijn. En dan dat originele negatief? Zijn er trou wens andere negatieven dan een origineel negatief? Waar is dat originele negatief? Heeft Yoko dat nog? Dan kan ze misschien morgen zes nieuwe afdrukjes maken. Maar toch: ruim 16.300 euro. Ik zou me tiuee keer bedenken voor ik mee ging bieden op dat kiekje. In het artikel bij die foto stonden nog wat za ken die binnenkort onder de hamer komen. Het getypte manuscript van het boek 'Dracu- la' van Bram Stoker. Verwachte opbrengst: 1,1 tot 1,7 miljoen euro! Anderhalf miljoen voor een typoscript! Als het nou nog handge schreven was. Zou de schrijver het eigenlijk- zelf getypt hebben? De Ier Stoker (1847-1912) was lange tijd theaterdirecteur in Londen dus misschien heeft een secretaresse de zaak wel zitten typen. Maar zelfs als Bram het zelf gedaan heeft, blijft het een absurd bedrag. Vreemd genoeg is Stoker meer waard dan Von Beethoven. Lees mee: „Het veilinghuis Sotheby's brengt komende maand de voor zover bekend eerste schets van het begin van de negende symfonie van Ludwig von Beet hoven onder de hamer. Sotheby's verwacht een opbrengst van 240.000 tot 320.000 euro. Een eerste schets van het begin klinkt al niet overweldigend. Hoeveel maten duurt dat be gin? Maar erger nog: weer duikt dat woordje 'bekend' op. Voor zover bekend. Misschien is het dus niet de eerste schets. Misschien zijn er meer schetsen. Misschien zijn er wel evenveel schetsen van dat begin als er afdrukken zijn van Yoko'sfoto. Maar toch moet ér voor die schets minimaal 240.000 euro betaald wor den. Eén van de afdrukken van een foto, een waarschijnlijk door Stoker getypt script en een eventueel eerste schets van Von Beetho ven. Gezamenlijke waarde: ongeveer 1.763.300 euro. Begrijpt u nu waarom ik de pest in had toen ik met de prenten van mijn tante weer naar huis moest? Het graf van Rowena Rikkers. Foto: GPD/Niels van der Hoeven vaak gezien. Vrienden van de Rotterdammer verklaarden hem voor gek. „Je kent haar net een paar weken en dan ga je al met haai- samenwonen", verzuchtte één van zijn beste vrienden in de beginfase. Het leek de man niet te deren, hij was schijnbaar tevreden met zijn nieuwe leven als huisvader. Martin Huisman zegt zijn oud ste dochter sinds de verhuizing naar Rotterdam nog maar één keer te hebben gezien. Wanda kwam haar brengen voor een weekeinde, maar gaf een prop volle tas met kleding mee. Huis man denkt dat het Wanda's be doeling was om Rowena voor goed bij hem achter te laten. Hij denkt dat zijn ex-vrouw vreesde voor het leven van zijn dochter tje. Haar nieuwe vriend zou het volgens Huisman niet goed kunnen vinden met de meisjes. Dat ook Huisman en de nieuwe man van Wanda het niet goed met elkaar konden vinden, dat lijkt vast te staan. De vriend zou de Huisman een paar keer heb ben bedreigd en een paar klap pen hebben uitgedeeld. Rowena moest maar met die spanningen omgaan. Haar va der zag ze nog nauwelijks, een school in de buurt weigerde gier lied haar als leerlinge omdat: a als Rotterdamse stond in schreven bij de gemeenti >eac Buurtbewoners hebben1 le ze meisje met het spleetje ti totl haar tanden' op 2 august het laatst gezien. Op 27 a tus werd op het strand vi de het eerste lichaamsde Rowena gevonden. Kort leo een str zagen mensen Wanda ei vriend en Rochelle vertie Sic richting Spanje. Mogelijk het trio kort voor vertrek j!jR twee weken in een flat in ®lac le aan den IJssel gewoon angst voor de ontdekkii moord of doodslag die schijnlijk in de flat aan dBr ze lystraat heeft plaatsgevo: De politie zou daar bloei 11 la hebben ontdekt. De vrie; f™c Wanda zou de lichaamsi,erc" vervolgens in een busje 1 toenmalige werkgever, e ïr veiligingsbedrijf, hebben gereden. Wanda is nietii bezit van een rijbewijs. Op 3 december kreeg he van Nulde haar naam wena Rikkers. Negen werden de gevonden lil delen naar hun laatste ntzetI plaats gebracht. Sander Rooijakkers idaj t olie ;rku IM kr» j. 0 te Ne duet het iv in eld. tetg lied De reconstructie van het Meisje van Nulde. Foto: ANP/Koen Suyk

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2