roertjes: 'Srebrenica is ook journalistiek trauma' MEDIA 'Ik wil geen grappenboer worden' elevisiekijker wordt melkkoe oor de commerciële zenders Jonge verslaggevers op pad voor Kinderkamervragen Bond: 'Sony bijt zichzelf in de staart' zaterdag 20 APRIL 2002 rjECHT/ANP - Niet alleen voor politiek, maar ook voor de Ne- erlandse journalistiek vormt het rebrenica-drama een trauma, at zei Volkskrant-hoofdredac- üir Pieter Broertjes gisteren als oorzitter van het Genootschap an Hoofdredacteuren. Het ge- ootschap is in Utrecht bijeen oor de jaarvergadering. roertjes refereerde aan het [OD-rapport, dat volgens de oofdredacteur ook een mis- oostig beeld geeft van de me- ja. „Wij, u en ik hebben een ta- ielijk stereotiep, versimpeld eeld geschapen van het Bosni- he conflict en van de Neder- ndse betrokkenheid. Wij, som- ligen meer dan anderen, bo- tn 'te veel moraal, te weinig üen, te veel standpunten, te weinig analyse en te veel emo tie'." Uit evaluaties blijkt volgens Broertjes dat de journalistieke prestaties het best te omschrij ven zijn als gemakzuchtig. „De politici zijn inmiddels begonnen hun eigen rol kritisch te evalue ren. Het zou de media sieren als zij de komende tijd ook hun ei gen rol aan een openlijke en kri tische zelfreflectie onderwer pen." Nieuwszender De voorzitter van het genoot schap ging ook in op de plan nen van de NOS om een 24- uursnieuwszender te beginnen en overheidsgeld in publieke in ternetsites te pompen. Hij vindt het begrijpelijk dat die voorstel len in knngen van oude media en bij commerciëlen veel kwaad bloed hebben gezet. „Juist op het moment dat het de spelers op de vrije markt danig tegenzit en nieuwsredacties moeten bezuinigen, en fors ook, zijn de plannen voor een NOS- nieuwszender extra wrang. Ui teraard moet de NOS kunnen investeren in digitale productie processen en inspelen op de toekomstige nieuwsvoorziening. Maar het verstoort de onderlin ge concurrentieverhoudingen als de ene partij wel financiële steun van de overheid krijgt en de ander niet." Broertjes wil daarom dat de overheid een heldere keuze maakt. „Of de publieke omroep blijft een gesubsidieerde zender maar dan zonder inkomsten van de reclameboodschappen, óf andersom: de subsidies worden afgeschaft en de NOS doet vol waardig mee in de verdeling van de reclamegelden." De hoofdredacteuren lieten tij dens hun bijeenkomst verder weten met klem te protesteren tegen de inval van justitie bij TV Gelderland woensdag. Justitie nam zeven banden met ruw beeld- en geluidmateriaal van il legale straatraces in beslag en verhinderde dat de omroep op namen maakte van de inval. Het Genootschap van Hoofdre dacteuren vindt het optreden van justitie en politie in geen verhouding staan tot het belang van het onderzoek. Verder zou de vrije nieuwsgaring in het ge drang komen en dreigt de jour nalistiek tot verlengstuk van jus titie gemaakt te worden. il |t den haag/gpd - De Consumen- enbond heeft een onbeveiligde ,SI" opie van de Sony-cd van Celi- kke leDion zonder al te veel moei- evan het internet kunnen dal lukken. lat sterkt de organisatie dat ionyfout zit met de beveiliging ian deze cd, die moet verhin- leren dat de schijf wordt geko- ueerd op de populaire cd- JS itanders in computers. Zelfs lis deze cd in een computer al- een maar wordt afgespeeld, raakt deze flink ontregeld. De bond keek dan ook ver baasd op toen gisteren in dag bladen advertenties verschenen waarin Sony zelf een 'hard disc recorder' aanbiedt, via een grootwinkelbedrijf, waarin 'ra zendsnel 500 cd's kunnen wor den gekopieerd'. Volgens Sony gaat het hierbij echter om een consumenten product, dat het slechts moge lijk moet maken dat iemand zijn cd-collectie opslaat in een soort juke-box en dus niet meer steeds schijfjes hoeft te wisse len. Het apparaat combineert een gewone cd-speler met een har de schijf. Er is weliswaar een koppeling mogelijk met een personal computer, via een usb-kabeltje (levert Sony erbij, mét editing software), maar dat is volgens de fabrikant slechts om bij voorbeeld speellijstjes te maken en andere praktische gebruiksdingetjes De Consumentenbond consta teert dat de ene Sony-afdeling (consumentenproducten) de andere (muziek) wellicht in de staart aan het bijten is. „Maar ja, we hebben al geconstateerd dat de beveiligde cd van Sony problemen geeft bij sommige Sony-apparaten, zoals cd-spe- lers voor auto's en MP3-spe- lers." Het juridisch onderzoek van de Consumentenbond is nog niet afgerond. Na de zomer gaat Vigo Waas reizen door Azië. „Niet om zweverig in een ashram te gaan zitten, ik ga rondtrekken met als enige zorg: hoe laat gaat de bus, waar eet en slaap ik vanavond." Foto: GPD 'AJleseter' Viggo Waas heeft alles gedaan, behalve een solovoorstelling Cabaret, film, toneel, televisie; Viggo Waas kan zich met recht een 'al- leseter' noemen. Hij heeft wel getwijfeld of hij niet eens een duidelijke keuze moest maken. Zijn conclusie luidt nu dat hij steeds een klein stapje neemt op zoek naar zijn grenzen. Er ontbreekt, bijvoorbeeld, nog een solovoorstelling: „Als je echt ergens in je eentje voorstaat, is er geen ontsnappen meer aan." lor Dolf Rogmans Mnnes - De advertentiemarkt or televisiestations krimpt in el Europa. Vooral de com- irciële stations hebben daar van, omdat voor de meeste iders advertenties de enige omstenbron zijn. De zenders eken dan ook naarstig naar er inkomstenbronnen. In- jldels zijn ze bij de kijker uit- Televisiekijken gaat n geld kosten. el mensen hebben het mis- lien niet meteen in de gaten, ar als er op televisie een tele- nnummer in beeld ver- lijnt, is dat negen van de tien 11 ir niet bedoeld om u een ple- r te doen. Nee, het televisie bon hoopt u een euro uit de te kloppen om die dag toch ;wat te verdienen, gaat niet goed met de televi- itations wereldwijd. Er is ,g(l in land waar vorig jaar de ad- tentiebestedingen groeide, k in het jaar 2000 ging het al rht. Alleen al in Europa leden omroepen gezamenlijk 1,5 jard euro verlies, berekende Europees onderzoeksinsti- onlangs. In Nederland ging niet veel beter. Alle zenders, nmercieel en publiek, zagen 'in- advertentie-inkomsten dalen. Het wees met name de com merciële omroepen weer eens op hun kwetsbare positie. Hun inkomsten komen vooral van het verkopen van advertenties. En die basis blijkt te mager. Als het even tegenzit met de econo mie bezuinigen bedrijven al snel op het maken van reclame en als veel adverteerders dat doen, komt de klap hard aan bij RTL 4 en 5 of SBS 6 en NET 5. Vandaar dat de omroepen hard bezig zijn andere inkomsten bronnen aan te boren. Boven aan het lijstje staat de kijker. Die krijgt in de meeste landen nog gratis de programma's aangele verd. De enige tegenprestatie die wordt verlangd, is dat de kij ker ook de reclameblokken uit zit. Nu zijn er wel technieken om de kijker desnoods per be keken programma een rekening te sturen. Die zullen ooit wel worden ingevoerd, maar de pech voor de zenders is dat nie mand weet wanneer en of de consument vervolgens blijft kij ken. Want voor welk program ma zou u echt willen betalen? Misschien voor voetbal, maar ook voor de zesde editie van Big Brother? Er zijn slimmere manieren om toch geld te verdienen, bleek in het Franse Cannes waar de tele visiewereld deze week bijeen kwam. Nederlandse omroepen praten liever niet over geld ver dienen, maar mevrouw Lauren ce Meyer van het Franse Média Department heeft daar minder moeite mee. Zij legt uit dat de Franse versie van Big Brother (Loft Story) inmiddels nog maar voor tweederde wordt betaald uit advertentie-inkomsten en voor eenderde rechtstreeks door de kijker. De Franse kijker blijkt net als die in Nederland bereid om massaal te stemmen op wie er wel of niet mag blijven. Ook sturen kijkers enorm veel sms- jes. In een paar maanden lever de dat ruim vijftien miljoen euro op, ongeveer het bedrag dat de zender kwijt was om het pro gramma door producent Ende- mol te laten maken. De dertig miljoen euro aan advertentie-in komsten was pure winst. Ook in Nederland bellen men sen zich suf om te stemmen op alles wat los en vast zit. Naast programma's als de Soundmix- show of Big Brother, geldt dat ook voor de lucratieve belspelle- tjes, waarbij het antwoord ook nog eens bijna wordt weggege ven. Volgens Hans-Holger Al- brecht, topman bij MTG Mo dem Studios AB (een Zweeds bedrijf dat onder meer produc tiebedrijven en het gratis dag blad Metro bezit) gaat er bij zijn bedrijf geen idee de deur meer uit zonder dat de verschillende soorten inkomstenstromen zijn onderzocht. Kunnen er alleen advertenties worden verkocht, dan is de kans groot dat het pro gramma niet doorgaat. „Gratis televisie zal altijd blijven om zo veel mogelijk mensen te bereiken. Vervolgens moeten die mensen gaan bellen en sms- jes versturen. Ook kijken we steeds vaker of we een spel kun nen ontwikkelen en of we pro ducten als poppen en T-shirts kunnen koppelen aan het pro gramma. De volgende stap is, dat de kijker extra moet gaan betalen voor exclusieve beelden. Dat kan alleen als er in het land digitale televisie is", aldus Al- brecht. Er zit echter ook een keerzijde aan de jacht op het geld van de kijker, weet Des Mo- naghan van de producent Screentime uit Australië. „Com merciële stations willen alleen nog maar programma's die of weinig kosten, zoals goedkoop vermaak, of programma's waar mensen massaal voor moeten bellen. Wat in de verdrukking komt, is drama. Daarvoor is nog geen belspelletje bedacht en dus valt drama steeds vaker af." door Berrit de Lange Hilversum - Een alleseter is snel overbezet. Viggo Waas (40) brengt dit seizoen met Niet uit het Raam (NUHR)140 edities van Hangplek, vertolkt Ron Ster ling in de politieserie Spangen en staat vanaf begin mei op het toneel in Wachten op Godot. Daarnaast verschijnt hij weke lijks in het VARA-programma Kopspijkers. NUHR, de cabaretgroep die hij vormt met zijn vrienden Peter Heerschop en Joep van Deude- kom, is de basis van alles. „Dat is op een dusdanig niveau geko men dat we in Carré staan. Dat is enorm bevredigend", zegt Waas. „Op filmgebied daarente gen ben ik nog een broekie. Ik heb in twee films gespeeld en in Spangen, dus daar valt nog veel meer in te bereiken." In Spangen is hij sinds kort weer te zien als Ron Sterling, de nogal malle vriend van rechercheur Nicky Spoor (Linda de Mol). Na zijn eerste seizoen in de serie heeft hij getwijfeld of hij door moest gaan. „De schrijvers heb ben toen iets bedacht waardoor de rol interessant bleef. Ik vind het bovendien erg leuk om naast het theater en Kopspijkers in een politieserie te spelen. Het is niet zo dat het constant koek en ei is tussen Nicky en Ron, het is niet bepaald een relatie die op rolletjes loopt. Er staat de kijker aan het einde een flinke scoop te wachten..." Eveneens wekelijks verschijnt Waas in een ander kijkcijferka non van de publieke omroep: Kopspijkers. In Pims Paradijs legt hij samen met Peter Heer schop in reportagefilmpjes de absurditeit van de politieke op lossingen van Pim Fortuyn bloot. Parodie Met Heerschop en Lebbis heeft hij boek De puinhopen van Pim Fortuyn geschreven. De parodie op Fortuyns verkiezingspro gramma De puinhopen van acht jaar Paars ligt momenteel bij de drukker en verschijnt op 27 april. „We hebben ons er drie weken lang in vastgebeten, on geveer net zo lang als Pim For tuyn nodig moet hebben gehad voor zijn lariekoek. Grote lol, 's nachts samen aan dat boek wer ken. Je denkt dat Fortuyn absur de oplossingen aandraagt? Wij laten zien dat het nog veel ab surder kan." Er staat niet alleen grote onzin in Fortuyns boek, het is soms zelfs lachwekkend, vindt Waas. Als je over asielzoekers schrijft en je bezigt de term Alibaba, denk ik: kom op zeg, even iets slimmer graag. Het is allemaal net iets te excentriek. Ik kan daar authentiek kwaad om zijn." Authentiek zijn is trouwens van groot belang bij alles wat Waas momenteel doet. „Het gevaar van heel veel tegelijk doen, is dat je de voeling met wat er in de wereld gebeurt verliest. Ik wil voorkomen dat ik een grappen boer word. Rond blijven kijken in de wereld om authentiek kwaad en verwonderd te blij ven." Tussenvorm Van de zomer gaat hij drie maanden écht weg, om te voor komen dat hij toch zwicht voor weer een leuke rol of opdracht. „Reizen door India, Sri Lanka en Nepal. Niet om zweverig in een ashram te gaan zitten, ik ga rondtrekken met als enige zorg: hoe laat gaat de bus, waar eet en slaap ik vanavond." Zo'n pauze is ook belangrijk om eens na te denken over waarom hij dingen doet. „Eén ding tege lijk doen, is eigenlijk de bood schap aan het slot van Hang plek, en genieten van wat je doet." Waas' grootste probleem is 'nee' zeggen. „Het is namelijk een heel leuk beroep. De scheiding tussen de verschil lende disciplines is niet zo strikt. „Je kunt Wachten op Godot bij voorbeeld spelen als heel seri eus toneel, maar je kunt het ook meer cabaretesk zien. Ik zeg niet dat dat beter is, maar het is wel anders. Hangplek is ook niet ty pisch cabaret of toneel, het is een tussenvorm. Net zoals Sha kespeare vroeger geen toneel was, maar een belevenis, een spektakel." Binnenkort verschijnt van Waas en Heerschop een column in Nieuwe Revu, in het najaar be ginnen de repetities voor de to neelversie van Festen, gespeeld door De Ploeg (NUHR aange vuld met Han Römer, Titus Tiel- Groenestege en Genio de Groot) Piet Römer vertolkt de vader, de regie is in handen van Wil lem van de Sande Bakhuyzen. Dat hij als voormalig sportleraar zo succesvol op de planken staat, verbaast Waas overigens niet. „De afgelopen vijftien jaar hebben we met NUHR heel wat ervaring opgebouwd. Er zit een stevige basis onder, het is niet zomaar uit de lucht komen val len. Toen ik stopte met werken om met NUHR door te gaan. was het een uit de hand gelopen hobby, nu zie ik het, met 140 j voorstellingen per jaar, veel meer als werk." Viggo Waas zet steeds kleine stapjes, om uitein-.| delijk misschien tot de ontdek king te komen dat er grenzen zijn aan zijn talent. „Ek wil mis schien wel eens alleen op het tor neel staan, in een lunchvoorstel^ ling bijvoorbeeld. Van jongs af aan heb ik altijd in groepen ge zeten, er zijn altijd mensen om me heen om op terug te vallen. Als je echt in je eentje ergens voorstaat, is er geen ontsnappen meer aan." Viggo Waas is onder andere elke zaterdag (Nederland 3.20.00 uur) te zien in het programma Kopspijkers van Jack Spijker- (tie 'Weg met enk Westbroek' sterdam - 'Wij krijgen pijn onze oren, slaan groen en luit van ergernis en voelen acute drang om de radio raam uit te smijten zodra Henk Westbroek op Radio 3 en'. Twee communicatie- lenten van de Hogeschool makers van een weke- radioprogramma op de iamse zender Salto, zijn )ang om nog tot 2030 lenk vast te zitten'. 'Hij is d, te langdradig, saai en nanier is hopeloos achter- 1', aldus studenten Martijn veen en Jordy Prinsen op site www.wegmetwest- ek.nl. De actie was nog geen r |aal online of er meldden al 250 sympathisanten. De 'enten willen de protest- nmen op 14 mei aanbieden de VARA. reede reeks BNN Programmamaakster: 'Hoog tijd dat kinderen zich bewust worden van link tussen het dagelijks leven en politiek' D«ta! bij IRSUM - BNN gaat een fide serie Costa! uitzenden, zender tekende hiervoor 'derdag een contract met ,rl lucent Endemol. Costa! f over Nederlandse prop- 'die in het Spaanse Salou lor moeten zorgen dat er fel mogelijk uitgaanspu- knaar de disco komt. Voor de tweede reeks van start I. herhaalt BNN bij de start het nieuwe winterseizoen erste serie. Politiek Den Haag door kinderogen. Foto: VPRO Hilversum - In kinderogen is politiek Den Haag één grote grij ze brij. Slechts 'mediafenomeen' Pim Fortuyn en nieuweling Bal kenende, de Harry Potter van het CDA, kunnen bogen op eni ge bekendheid onder elf- a twaalfjarigen, zo merkten de makers van VPRO's Kinderka mervragen. De geringe aandacht voor de beslommeringen op het Haagse Binnenhof betekent overigens niet dat kinderen geen mening hebben, of dat ze het met alles eens zijn, zo blijkt uit de achtde- lige reeks van Villa Achterwerk. In de vier weken die nog resten tot de verkiezingen op 15 mei krijgen kinderen de kans vragen te stellen aan politici over din gen, die ze bezighouden of waarover zij zich boos maken. Gesprekken met kinderen op verschillende basisscholen le verden vier hoofdthema's op die de komende weken steeds in twee delen behandeld worden: veiligheid, onderwijs, daklozen junks en het boerenbedrijf. Een filmpje van vijftien minuten toont zondagochtend een on derwerp dat kinderen dwarszit. Na afloop doen twee jonge re porters een oproep om vragen in te sturen. De zinnigste vragen worden door de 'verslaggevers' voorgelegd aan politici. Die con frontaties worden vervolgens uitgezonden op donderdag avond. Het thema van de eerste aflevering van Kinderkamervra gen is veiligheid. „Uit onze ge sprekken met kinderen kwam naar voren dat velen zich onvei lig voelen in het zwembad, maar soms ook gewoon op weg naar school", zegt Katinka de Maar, die het programma samen met Mirjam Marks maakt. In het eer ste filmpje komen kinderen aan het woord over de overlast in zwembaden. Groepen jongeren, vaak Marokkanen, zijn de oor zaak van nogal wat wanorde en agressie, leggen druipende zwemmertjes voor de camera uit. Maar ook 'witte jongens' trappen rotzooi, pareren de Ma- roldcaanse belhamels. „En tegen hen is de badmeester lang niet zo streng." Niet alleen in het zwembad voe len kinderen zich onveilig, ver tellen jonge meisjes die een cur sus zelfverdediging volgen. Soms ook in het bos of met een volle portemonnee in de winkel. Of op het pleintje in de stads buurt, waar het nog wel eens uit de hand loopt als je alleen maar rustig een balletje wilt trappen. En wie gaat er eigenlijk over de veiligheid? Op naar de minister van Justitie. Of Korthals de jon ge reporters met open armen ontvangt, is wat onzekerder ge worden nu het kabinet is geval len. De Maar „We gaan dinsdag gewoon naar Den Haag om po litici aan hun jasje te trekken". De slotaflevering van Kinderka mervragen belicht het boeren bedrijf. Kinderen van boeren in de Achterhoek laten zich uit over de toekomst en of het nog wel doenlijk is het ouderlijk be drijf voort te zetten. 'In Den Haag hebben ze helemaal geen verstand van het bqlrenbedrijf roepen de kinderenvolgens De Maar in navolging van hun ou ders. „Juist deze kinderen weten maar al te goed dat Brinkhorst de verantwoordelijke minister is". Kinderen leggen over het alge meen niet snel de relatie tussen zaken die zij belangrijk vinden en politiek Den Haag. merkte De Maar. „Het wordt hoog tijd dat kinderen zich bewust wor- den van de link tussen het dage lijks leven en de politiek. Op school is daar te weinig aan dacht voor. En ook voor politici is de band met de jeugd belang rijk, het gaat immers om hun toekomstige kiezers." Berrit de Lange Kinderkamervragen. Vila Ach terwerk te zien op Nederland 3, zondag 21 en 28 april. 5 en 12 mei. 9.35 uur. donderdag 25 april. 2. 9 en 16 mei. 18.20 uur.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 29