HbSB Middel tegen kwaaltjes uit ziekenfonds fOPZONDAG 21 APRIL 'Historici zijn niet het geweten van de natie' 'Korting' bij Singelloop levert droomtijden op intratuin Ajax dreigt met boycot bekerfinale op 12 mei zit je wel goed? Esa cafl&l 1 JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK Z Tel.: 071362 30 38 f Advies CVZ aan minister Borst ,2 12231 Zondag 21 april Een kusje op de overwinning 'Alcoholslot verplicht voor dronken rijder HTT i i i i r Leidsch Dagblad NR. 42904 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 zaterdag 20 APRIL 2002 anse 'olifanten' nzeker in de erkiezingen tiet m Bra ijssms-je I termijn UUI Tatie lerq ïiker info ost van den Vondel heti iark rgaep u niet te zeer v iprael van sichtbre ken Mooi hel me;, rditie 'nté aats NO 3 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) ind stel Edelman rd" et sluiting n 31 Vj'. gge, idreigd >ngi I - 3 ir Aar wil af n onveilig «embad »m in premier fC g6en lil iderkoning amstelveen/anp - Geneesmidde len tegen eenvoudige aandoenin gen kunnen wat betreft het Col lege voor Zorgverzekeringen (CVZ) uit het ziekenfondspakket. Mensen moeten die medicijnen dan zelf gaan betalen. Het gaat in totaal om 28 kwalen met een 'minimale ziektelast', zoals schimmelinfecties, hooikoorts, eczemen en aambeien. Dat stelt het CVZ in een advies rapport dat het college volgende week donderdag aan minister Borst van volksgezondheid aan biedt. Daarin staan suggesties over een geheel nieuwe manier om te beoordelen of behande lingen al dan niet vergoed moe ten blijven. De bewindsvrouw wil weten of en hoe een beper king van het geneesmiddelen pakket mogelijk is. Vooruitlopend op dat nieuwe systeem noemt het CVZ vijf aan doeningen waarvan de behan delingen nu al uit het pakket kunnen. Het gaat om een gewo ne verkoudheid, een simpele ontsteking aan de amandelen of aan de luchtwegen, en een schimmelinfectie aan de nagels of aan de voet. Verwijdering daarvan uit het ziekenfonds zal 15,6 miljoen eu ro opleveren. „Die opbrengst is weliswaar gering, maar het past in het ingezette beleid van de minister en het kan nu al gerea liseerd worden", stelt het colle ge. Mogelijk kunnen de bespa ringen van de 28 kwalen uitein delijk oplopen tot 130 miljoen euro. In het nieuwe beoordelingssys teem vormt niet meer het ge neesmiddel het uitgangspunt, maar de aandoening en de ziek telast daarvan. Volgens het CVZ is het bij een paar van de aandoeningen moeilijker de ziektelast te bepa len. Het gaat om kwalen die kort duren, de klachten niet goed zijn te omschrijven en om pati ënten die mogelijk een grotere kans hebben op complicaties. Over deze situaties moet een panel zich buigen, waarin art sen, patiënten en zorgverzeke raars zitten. door Wilfred Simons leiden - Steeds vaker vraagt de overheid historici om een oor deel te geven over het verleden. Het NIOD-rapport Srebrenica. Een 'veilige' haven is het meest recente voorbeeld. Toch vindt de Leidse historicus Peer Vries, die ook hoogleraar is in Nijme gen, niet dat geschiedkundigen zich moeten laten verleiden tot een rol als geweten van de natie. Zij vertellen namelijk maar de helft van het verhaal. De Leids/Amsterdamse hoogle raar Michiel Baud onderzocht of Jorge Zorreguieta kon weten van de verdwijningen in zijn land. Zijn Leidge collega Martin Bos senbroek moest vaststellen of de joodse overlevenden van de ho locaust in Nederland 'een kille ontvangst' ten deel viel. Ook gingen de afgelopen jaren de commissie-Kordes (onder zoek naar de diefstal van joodse goederen op grond van het ar chief van de roofbank Lipp- mann-Rosenthal) en de com- missie-Ekkart (geroofde joodse kunst) aan het werk. Historici worden vooral ge vraagd voor onderzoeken waar bij de betrouwbaarheid van de overheid in het geding is. Als politici zelf dubieus overheids handelen uit het verleden on derzoeken, ligt het verwijt van 'boter op het hoofd' voor de hand. Dat het risico op een 'doofpot in een doofpot' niet denkbeeldig is bleek nog vorige week, toen het NIOD-rapport de commissie Van Kemenade een veeg uit de pan gaf over de ver krampte manier waarop de landmacht over Srebrenica communiceerde. Volgens politi cus Van Kemenade was daar niets mis mee, maar de historici van het NIOD concludeerden anders. Het oordeel van bovengenoem de historici is betrouwbaarder, omdat zij betrekkelijk onafhan kelijk zijn. „Ze zijn verbonden aan universiteiten of onder zoeksinstellingen", zegt Vries. „Hun inkomen is gegarandeerd en ze hoeven hun opdrachtge vers niet naar de mond te pra ten. Zij zijn bovendien niet di rect partij." Toch gelooft Vries niet dat al leen historici zulk onderzoek goed kunnen doen. Recher cheurs kunnen het ook. „In Bel gië en Frankrijk heb je onder zoeksrechters, die fact finding werk doen. In Nederland ken nen wij die functie niet." Vries vindt dat een historisch oordeel gevolgd moet worden door een maatschappelijk oor deel en eventueel daarna door een uitspraak van de rechterlijke macht. Groepen mensen die in het verleden zijn benadeeld, zo als slaven, kunnen naar Vries' mening in principe een recht op compensatie krijgen. Wel stelt hij als voorwaarde dat normen van het heden ook in het verle den golden. Pagina Leiden: 'Leven was. vroeger voor iedereen hard en oneerlijk.' »uk bevalt zoontje aag - De Haagse rockzan- üiouk is bevallen van een Vloeder en kind maken ed. Dat heeft een woord- ;r van Anouks platen- chappij DinoMusicvrij- ItH kendgemaakt. Vader van yjidje is Raymond Stotijn, -5Sf der de artiestennaam The mous Mis actief is in de gk landse hiphop- en reg- j matie Postmen. Het stel A samen in Rotterdam. erzoek VN stijnse steden 'j irk - Israël is bereid een 'an de Verenigde Naties aten óm onderzoek te nlenin en andere Pales- iteden waar het Israëli - iger de afgelopen weken j ènsief heeft uitgevoerd. lëlische minister Peres N-secretaris-generaal man dit gisteren laten Eerder zei de Hoge issaris voor de Mensen- van de VN, Mary Ro- dat Israël weigerde mee in aan een onderzoek lendingen van de men- fi-Miten in de Palestijnse ge- I Buitenland A valt verder tet gin peiling De PvdA zou elf ze- liezen als er nu Tweede- 'erkiezingen werden ge- 1. De partij blijft dan wel itste in de Kamer met 34 .Ine minder dan een eleden. Het CDA blijft d ov* op 30. Dit blijkt uit een aate leiling van het bureau w/NSS. In de peilingen "i WD de grootste verlie- rheeft de partij nog 38 lat zouden er 26 wor- 66 zou acht zetels krijgen 4 nu Qe Ljjst pjm por_ jft het goed doen in de Hingen en zou vanuit s 18 zetels winnen. De ieuwkomer, Leefbaar ind staat op twee zetels. Supporters beraden zich op acties amsterdam/gpd - Ajax gaat niet akkoord met het besluit dat de club slechts 5.900 fans mag meenemen naar de finale om de Amstel Cup tegen FC Utrecht, op 12 mei in de Rotterdamse Kuip. De Amsterdammers wil len de eindstrijd zelfs boycotten indien hët supporterslegioen niet groter mag worden. Des noods moet het duel maar el ders gespeeld worden. Om veiligheidsredenen mag Ajax maar 5.900 fans meenemen naar de eindstrijd. Tegenstander FC Utrecht 15.000. De Utrech ters komen per bus, de Amster damse aanhang moet per trein reizen. De NS zeggen niet meer mensen te kunnen vervoeren. Ajax-directeur Arie van Eijden noemt het onacceptabel, trainer Ronald Koeman vindt het 'te gek voor woorden'. De supportersvereniging F-side heeft zelfs al een oproep aan Ajax gedaan om de bekerfinale dan maar niet te spelen. Koe man kan dat goed begrijpen: „Misschien moet je dat inder daad wel doen, als dit zo blijft", zei hij. Ook de trainer is verbijs terd over de maatregelen, waar door een beperkt aantal Ajax (advertenties) fans naar Rotterdam kan reizen. „Gelijke monniken, gelijke kap pen. Als wij 5.900 kaarten krij gen, dan Utrecht ook. Spelen we de finale toch gezellig voor 12.000 mensen..." De KNVB had Ajax oorspronke lijk ook 15.000 kaarten beloofd. Die belofte werd later onder druk van ondermeer de ge meente Rotterdam en de lokale politie teruggedraaid. Ajax is niet van plan daar genoegen mee te nemen. De F-side van Ajax is woedend. De supporters- beraden zich nog op acties. Inmiddels heeft de spelersgroep van Ajax zich ook gemengd in de discussie. In een open brief - gericht aan de burgemeesters en lokale overheden van Rotterdam en Amsterdam en de KNVB - heeft de spelersraad gevraagd om alsnog tot een eerlijke verde ling van de toegangskaarten te komen. Mochten echter de au toriteiten niet op andere ge dachten te brengen zijn, leggen de spelers zich bij het onvermij delijke neer. Zij doen wel een oproep aan de supporters van de club om zich de laatste wed strijden van het seizoen 'echte Ajacieden' te tonen. HK. Vanwege wegwerkzaamheden aan de Witte Singel werden de lopers dit jaar voor een keer omgeleid over het Rapenburg. Foto: Mark Lamers door Tim Brouwer de Koning leiden - Hoe korter de Singel loop, hoe beter. Die les leerden de organisatoren van de 27ste editie van het hardloopevene ment gisteravond. Liefst 2.750 hardlopers, ongeveer 500 meer dan vorig jaar, grepen de kans over de klinkers van het Rapen burg een stuk af te snijden van het traditionele parcours over de Leidse singels. Naar de wens van de organisa tie legden zij een kleine zes kilo meter af. Die 'korting' van zo'n 200 meter ten opzichte van an dere jaren leverde droomtijden op, blije gezichten en door de onverwachte drukte ontstond er op het NUON-terrein aan de Maresingel een run op de me dailles. De eerste medaille ligt klaar voor winnaar Eelco de Voogt. Op het ingekorte parcours voelt de Zoetermeerse atleet zich net zo op zijn gemak als vorig jaar, toen hij voor het eerst in Leiden liep en won. Nu schudt hij juist op het korte maar lastige nieu we stuk zijn laatste belager René van Dijke af. Beiden finishen binnen de achttien minuten. Dat is bijna drie minuten sneller dan Claartje Raedts, de snelste vr ouw van de avond. Bij de Singelloop is de meute minstens zo belangrijk als de voorlopers. geopend van 12.00 - 17.00 uur /\A/~ van Winsen tuincentrum Herenweg 54 - Warmond 071 - 3010282 EMEEïffira Voor ons aanbod zie advertentiepagina's elders in deze krant! HET GROENE WARENHUIS :lgel eer nde geopend van 12.00-17.00 uur pRSCHOTEN, LEIDSEWEG 518, TEL. 071 532 22 03 donderdag/vrijdag koopavond lisse - Een 'kus' van twee vogels, terwijl hun nage slacht in het nest ligt te wachten. Het is een detail van de winnende praalwagen 'Kunst en Vliegwerk' van de KAVB-afdeling Haarlem en omstreken. Deze wagen, de zeventien andere en tientallen versierde personenauto's rijden vandaag in een 3,5 kilometer iange optocht tussen Noordwijk en Haarlem. Het Bloemencorso van de Bollenstreek vertrekt om 9.30 uur vanaf het Vuurtorenplein, rijdt langs Voorhout, Sassenheim, Lisse, Hillegom en Heemstede en komt ongeveer om half negen 's avonds aan op de Turf markt in Haarlem. In die stad zijn de praalwagens morgen tot 18.00 uur te bewonderen op de Ge dempte Oude Gracht. Foto: Henk Bouwman Mede door de aanwezigheid van hele schoolklassen en de honderdkoppige trainingsgroep van oud-topatleet Han Kulker moet het peloton kilometers schuifelen of zigzaggen. Voor ervaren lopers betekent die val se start een nadeel, maar en thousiaste beginners doen er juist hun voordeel mee. Tot halverwege het parcours, op de overgang van Zoeterwoudse naar Witte Singel, krijgen zij domweg geen kans te hard van stapel te lopen. Veel deelnemers benutten de massale schuifelgang over de singels om contacten met lotge noten aan te halen. Voor de voormalige Leidse topatleet den haag/gpd - Automobilisten die zijn betrapt op rijden onder invloed kunnen over twee jaar worden gedwongen om een al coholslot in hun auto te laten installeren. Er wordt gewerkt aan een wet die dat mogelijk maakt. Uit onderzoek in onder meer Canada en Zweden blijkt dat zo'n systeem veel bestuur ders ervan weerhoudt om weer in de fout te gaan. Uit experi menten blijkt dat het alcoholslot effectiever is om herhaling van rijden onder invloed te voorko men dan ontzegging van de rij bevoegdheid. Het alcoholslot is een apparaat waarmee de bestuurder een blaastest moet afleggen om de auto te kunnen starten. Dat lukt niet als de automobilist alcohol heeft gedronken. „Na de vereiste wetsaanpassin- gen kan het slot in Nederland worden gebruikt om automobi listen te laten rijden die normaal gesproken hun rijbewijs kwijt zouden raken", aldus A. Hage van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. 3VO vindt het 'prima' als automobilisten ook in Nederland met het systeem te maken krijgen. Menno Swier is het de gelegen heid bij uitstek om na jaren weer eens bij te praten. Swier, in zijn studententijd een begenadigd sprinter en horden loper, sjokt met wat extra kilo's 35 minuten tussen oude beken den en - wie weet - nieuwe loopwonders. „Vroeger woonde ik daarachter", zegt hij na af loop puffend, en zijn vinger wijst naar de Langegracht. „Toen waren de singels mijn vaste looprondje." Dat geldt ook anno 2002 voor honderden Leidenaars. Als de dagen lengen en de Singelloop in zicht komt, wurmen zij zich op de vreemdste tijdstippen door het drukke verkeer. Tij dens de 27ste Singelloop stuurt de politie hen voor het eerst de Kaiserstraat in. Nodig is het niet, want anders dan verwacht zijn de wegwerkzaamheden aan de Witte Singel nog niet begon nen. Maar de organisatie (Leidsch Dagblad, de Leidse Po litie Sport Vereniging en de per soneelsvereniging van NUON) had de klinkerroute nu eenmaal gepland en houdt vast aan haar eenmalige uitstapje. Ook het Rijnlands Zeehospiti um zal blij zijn met de nieuwe route, want de opbrengst van de drukbezochte loop is 9.000 euro voor speel- en oefentoe stellen voor gehandicapte kleine kinderen. (advertentie) kijk voor^een^baan^van^nu exact. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52.00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: (i.v.m controle nabezorgmg) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 0*j automatische betataig s mfi bank-gironummer 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl aam

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1