J )INGEN ieVOORBIJGAAN LEIDEN REGIO .Niemand kent Dick Heemskerk, kent De Rous' R7 ZATERDAG 20 APRIL 2002 nodij 7 J J itbalminnend Noordwijk kent hem nog altijd al- J -imaar bij zijn bijnaam. „Als iemand hier naar Ges'ta opzoek is en mijn eigen naam gebruikt, zullen lit ei ndere de t van de tien inwoners zeggen: 'die kennen we Vraag naar 'De Rous' en iedereen weet met- om wie het gaat." Om Dick Heemskerk dus. Heti enzestig jaar inmiddels (23-09-1938), Noordwij- in hart en nieren, aannemer in ruste, maar in de emenbadplaats is hij vooral bekend als oud-spe- Yan de lokale voetbaltrots. Zestien jaar speelde het eerste elftal van Noordwijk, de zaterdag- idie in de tweede helft van de vorige eeuw de ipioenschappen en promoties aan elkaar reeg en toe als sparringpartner fungeerde voor het nvan Michels en Cruijff. die tijd ook dateert de enigszins vreemde bij- m van de middenvelder, die toch niet bekend ui als een schoffelaar. „Maar in mijn jeugd ging ik er in het straatvoetbal kennelijk zo stevig tegen aan, dat anderen vonden dat ik liep te rauzen. Dat werd verbasterd tot 'De Rous' en die naam ben ik niet meer kwijtgeraakt." Dick Heemskerk heeft er nooit mee gezeten en kijkt met voldoening terug op zijn sportieve carrière en zijn werk in 'de bouw', waarin hij als onderaanne mer het steiger-, voeg-, metsel- en stelwerk uitvoer de bij tal van grote projecten in Noord- en Zuid-Hol land en in de provincie Utrecht. Tot hij er vijfjaar geleden mee ophield, om zijn vrouw te verzorgen die longkanker had. „En nadat ze was overleden driejaar geleden, had ik geen zin meer om te gaan werken. Zo'n ervaring gooit je hele leven overhoop. Heb je bijna vijftig jaar gewerkt, om er later samen van te genieten en dan gebeurt zoiets. Ook als je het aan ziet komen, doet dat zeer. Het heeft me een paar jaar gekost om daar over heen te komen." laatste tijd heb ik mijn weer een beetje gevon- dankzij mijn zoon, mijn iter en de lieve vriendin die 11 heb. Maar daarvoor wist ik even niet wat ik aan moest. Alles was er op gericht geweest om samen leuke dingen te doen en als de vrouw met wie je dat wilt dan wegvalt, is dat een verlies dat je maar moeilijk kunt verwerken. Zeker als je veertig jaar samen bent geweest en al les samen heb opgebouwd. He lemaal vanaf de grond. Dertien jaar was ik toen ik be gon, als metselaar en timmer man bij mijn oom Leen Hazen- oot. Ik was net van de lagere school af, de School met de Bij bel aan de Zeeweg, ik wilde ab soluut niet doorleren, was een belhamel en mijn vader en moeder wisten niet wat ze met me aanmoesten. 'Geef'm maar met mij mee', zei mijn oom toen, en zo ben ik in de bouw terecht gekomen. Paste precies bij me, want ik ben niet iemand die lang op een plek kan blij ven. Werk afmaken en hup, naar het volgende karwei, dat lag me wel en zo ging het na tuurlijk in de bouw. Keihard werken overdag, en 's avonds toch weer leren, want ik wilde wel de diploma's halen die ik nodig had om aannemer te worden. Is me gelukt, want ook voor de schildpad wordt het nieuwjaar, zoals mijn vriend Jan van der Lippe altijd zegt, en op mijn 23ste ben ik voor me zelf begonnen. Veel ups en downs meege maakt, maar langzaamaan heb ik me toch aardig opgewerkt, met op de top 105 man perso neel. Dan ben je geen kleintje in de onderaannemerij. Ik zat dan ook altijd op grote projec ten: het kantorencomplex van Shell in Rijswijk, de ruwbouw van het Beachhotel in Zand- voort, en het ziekenhuis in Nieuwegein, dat soort werk. Deed ik door heel Noord- en Zuid-Holland en de provincie Utrecht heen. Tussendoor bouwde ik dan ook nog flatjes en bollenschuren in de omge ving van Noordwijk en heb ik nog vijfjaar samengewerkt met Dick Heemskerk: „Ik ben altijd weer blij als ik in Noordwijk terug ben." Foto: Dick Hogewoning Henk de Bolster. Oude panden opgeknapt op het Noordeinde in Leiden. Mooie tijd was dat, een best le ven ook, want ik was wel altijd bezig. Maar ik was bepaald geen workaholic. Op vrijdag middag trok ik de streep, zette alles van me af en ging een biertje drinken. Op zaterdag lekker voetballen en later ten nissen en op zondagavond ging ik dan weer eens aan mijn werk denken. Dat compenseerde el kaar aardig, dat werken en dat sporten. Geestelijk en lichame lijk kon ik het daardoor lang volhouden. Bij elkaar 46 jaar in de bouw en van mijn zesde tot mijn 36ste in het voetballen. Eerst op straat, daarna een jaar tje bij GWS in Sassenheim, ver volgens bij Noordwijk, omdat je twaalf moest zijn om daar lid te kunnen worden en de laatste twee jaar bij SJC, onder trainer Jan van den Oever. Vervolgens heb ik nog een poosje zaalvoet bal gespeeld. Maar iedereen kent me alleen nog uit mijn Noordwijk-tijd en van de suc cessen die we in de jaren vijftig en zestig boekten. Vanuit de vierde klas stoomden we zomaar door naar de top van het zaterdagvoetbal omdat we een heel compleet elftal hadden, met de Van der Lip- pe's, de Marijten, de Spaander mannen en later jongens als Karstens en Bröring. Allemaal Noordwijkers, want de enige 'buitenlander' in die tijd was Leidenaar Henk de Koning. Moetje nu om komen. Tegen woordig komen die gasten overal vandaan en als ze ergens wat meer kunnen krijgen, zijn ze ook zo weer weg. Ik weet niet hoelang dat nog door kan gaan, maar ik weet wel dat geld in het amateurvoetbal veel kapot maakt. Clubliefde bijvoorbeeld. Wij hadden die nog, speelden voor een paar consumpties, voor de club en voor de eer. De eer dat je in die tijd 's zomers tegen he le mooie elftallen kon spelen. Zoals Ajax, dat toen net onder weg was naar zijn gouden jaren en in de Europa Cup speelde. Wij mochten geregeld als spar ringpartner fungeren, dankzij Harry Blitz, een Amsterdammer die altijd bij Noordwijk was en bij wie Cruijff nog had gewerkt. Blitz regelde die wedstrijden. Prachttijd was dat, schitterende ervaringen ook, omdat Ajax rond 1970 een wereldelftal had. En het is nog altijd leuk dat Cruijff, Krol en Suurbier op je af komen als je ergens bent. Om dat ze je herkennen. Bij Noordwijk ben ik in het sei zoen '71-'72 gestopt nadat ik mijn enkel had gebroken. Twee jaartjes afgebouwd bij SJC en daarna ben ik gaan tennissen op de banen van Huis ter Duin. Bij Jan van der Lippe die er ook de club HTD runde. Hebben we het heren-zaterdagteam nog van de derde naar de eerste klasse gebracht. Anders dan in mijn werk, ben ik op sportgebied dus altijd in Noordwijk bezig geweest. Moest ik in de weekeinden ook altijd zijn, want ik ben een ech te 'Noortukker'. Als zoon van een stuurman, die later steiger bouwer werd, geboren op de Binnenweg en eigenlijk nooit meer uit het centrum wegge gaan. Alleen in de oorlog, toen we geëvacueerd werden en in Noordwijkerhout terecht kwa men. Maar daarna zijn we met een weer teruggegaan met het gezin. Leuke jeugd gehad, want Noordwijk heeft alles wat je je kunt wensen: een mooi caféle ven, duinen en strand. Als jon ge jongen ben ik ook nog een zomer badman geweest op het strand, maar dat sprak me niet zo aan. Ik kon maar moeilijk op één plek blijven en ik hou van verandering. Vandaar dat ik me altijd zo prettig voelde in de bouw. Maar dat hoofdstuk heb ik al enige tijd geleden afgesloten en eigenlijk ben ik pas sinds een halfjaar aan een nieuw boek begonnen. Uit een flat in Huis ter Duin verhuisd naar een ap partementencomplex in de Hoofdstraat, drie keer in de week golfen en veel op sjouw, want ik hou van reizen. Maar ik ben ook altijd weer blij als ik te: rugben in Noordwijk. Daar voel ik me echt thuis. Het is toch prachtig dat ze me hier na al die jaren alleen kennen als De Rous?" Paul de Tombe uit de Leidsch DagbladAKCHIlïVEN ANNO 1902 Zaterdag 19 April De ziekte der Koningin - Uit Het Loo wordt ons ge meld: Nu bij H.M. typheuze koorts geconstateerd is, rijst de vraag hoe bij de lijderes de kiemen dier ziek te zijn ontstaan. Blijkens ingewonnen inlichtingen is het drinkwater, verstrekt uit de waterleiding, hier goed en gebruikte H.M. steeds gepasteuriseerde melk. VALKENBURG - Niemand zal het betwisten, dat er in de laatste kwarteeuw belangrijke verbeteringen zijn aangebracht in alles, wat verband houdt met het postwezen. Had men vóór 25 jaar op menige plaats slechts één bestelling per dag, thans is het een zeld zaamheid, als zulks niet minstens driemaal daags geschiedt. Toch is alles nog niet in 't reine. Dezer dagen bijv. werd te Katwijk-Binnen 's avonds te 8 uren een briefkaart op de post bezorgd, welke aan haar adres te Valkenburg kwam den volgende dag te 4 uren in den namiddag. Het stuk was dus 20 uren onderweg, terwijl men den afstand tusschen de beide plaatsen te voet af legt in nog minder dan 20 minuten. Toch wel wat kras! LEIDEN - "Je bent nooit te oud om te leren", dacht op 67-jarige leeftijd mevrouw Bartels-Plasmeijer u'rt de Zweilandpolder in War mond en ze besloot op zwemles te gaan. In het Leidse zwembad 'De Over dekte' zwom ze dezer da gen als oudste van in to taal 71 kandidaten af voor haar A-diploma. Zij slaag de, evenals haar 5-jarige kleindochter Diane. Foto: archief Leidsch Dagblad ANNO 1977 Woensdag 20 april LEIDEN - Een vijftigjarige man uit Leiden blijkt vele jaren lang in het bezit te zijn geweest van een unie ke postzegel, waarvan de waarde op vijftienduizend gulden wordt geschat. Het is de '50 cent goud' van Koning Willem III uit 1867. Dezegel heeft de be roemde tanding 14, hetgeen wil zeggen dat aan de onder- en bovenzijde veertien tandjes te tellen zijn, in plaats van de gebruikelijk tien, elf of twaalf. De zegel is ontdekt bij de Haagse postzegelhandel Rietdijk. Hij zat in een kinderalbum, dat van de va der van de Leidenaar is geweest. De man had dit al bum al zo'n twintig tot dertig jaar in zijn bezit. Daar naast is hij eigenaar van een wereldverzameling, waarvan hij vermoedde dat ze waardevol zou zijn. Hij bood zowel deze verzameling als het kinderal bum van zijn vader ter taxatie bij Rietdijk aan: juist in het kinderalbum bleek de kostbare zegel te zitten. Er zijn slechts acht van dergelijke zegels in Neder land bekend. NOORDWIJKERHOUT - Ongeveer dertig leerplichti ge kinderen in Noordwijkerhout gaan sinds gisteren niet meer naar school. De kinderen wonend aan de Leidschevaart, genieten een extra-lange paasvakan tie nu hun ouders hebben besloten tot deze maatre gel, waarmee weken geleden al was gedreigd De ouders willen op deze manier proberen druk uit te oefenen op de gemeenten Leiden en Noordwijker hout die volgens hen iets moeten doen aan de verbe tering van het wegdek van de Leidschevaart, een weg die één en al kuil is en waar het volgens de ou ders nauwelijks meer mogelijk is de kinderen vier keer per dag naar school te brengen. Al eerder had den de Leidschevaart-bewoners tot deze actie willen overgaan, maar men besloot het gesprek tussen de Leidse wethouder Waal en wethouder Heemskerk van Noordwijkerhout over de verkoop van de weg af te wachten. Het gesprek, dat vorige week plaatshad, leverde wéér niets op. Men besloot volgende maand verder over de weg te onderhandelen. Dat werd de ouders te gortig. Nadat men bij de burgemeester had aangeklopt om te vertellen wat er onder de be woners leefde besloot men tot actie over te gaan. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing «E 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 l.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van hei leidsch Dagblad, Rooscveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19