Noordwijks Hotel Edelman met sluiting bedreigt DUIN 8f BOLLENSTREEK Bloemen tussen takken geven de doorslag Suizen over Katwijkse BoulevarJ Lissese ondernemers ontstel over woonbeurs in Keukenh< Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 lift mishandeld Jeugdwerk Lisse houdt actie tegen racisme Eigenaar kan niet strengere veiligheidseisen voldoen katwijk - Een 62-jarige Kat- wijkse is door een plaatsgenote mishandeld in de lift van een flat aan de Schouthof. De vrouw werd woensdagavond door haar belaagster uitge scholden en bij het uitstappen geschopt. Daarop ontstond er volgens de politie een korte vechtpartij. Volgens een woord voerster is het bij de politie be kend dat de verdachte de vrouw en haar partner lastigvalt. De 62-jarige Katwijkse heeft al eer der aangifte gedaan van bedrei ging en mishandeling door de lisse - Jeugdopbouwwerk Lis- se heeft van de gemeente zo'n 350 euro gekregen voor een antiracismeproject. In de brief waarin de aanvraag staat zegt het Jeugdopbouw werk dat het vorig jaar in toe nemende mate is geconfron teerd met hardere vormen van racisme jongeren in Lis se. Met het geld worden lokale en regionale antiracismepro- jecten opgezet, waarbij ook het jongerenwerk van Haar lemmermeer is betrokken. Als eerste antiracisme-activi- teit wil men op zo kort moge lijke termijn de 'Loesje work shop' op het programma zet ten. De organisatie Loesje is bekend geworden van illegale straatposters met een licht tegendraadse en progressieve signatuur. Later zijn er ook Loesje-boeken en -kalenders op de markt gekomen. Min der bekend is dat Loesje ook workshops geeft onder de ti tel 'Recht van initiatief. Daarmee wil de organisatie mensen aansporen om zelf dingen te ondernemen en zelf verantwoordelijkheid te nemen. De workshops ko men binnenkort in Lisse en moeten resulteren in een se rie zelfbedachte en geschre ven Loesjeposters. Deze pos ters, met uiteraard antiracis me als onderwerp, worden vervolgens in Lisse verspreid en met toestemming van de gemeente opgehangen. Burgemeester Van der Lee moet weg. CDA-kopman Riekus de Mooij wilde eigenlijk niet eens meer met hem samenwerken. Nounou. Dan moet hij iets heel ergs hebben gedaan. Maar wat dan? Nee, dat zeggen ze lekker niet in Rijnsburg. Daar houden ze het liefst alles onder de pet. Het CDA maakt zelf wel uit wat er erg genoeg is om een burgemeester weg te sturen. Laakbaar gedrag in zijn privéle- ven, luidt na heel hard trekken de omschrijving. In de politie berichten zijn we daar niets van tegengekomen, dus strafbaar is het blijkbaar niet. Maar voor het CDA erg genoeg om van Van der Lee af te willen, want een burgemeester wegsturen doe je niet zomaar. En inmid dels staat de voorzitter van de Oranjevereniging tijdens Ko ninginnedag liever niet meer naast de burgemeester op het bordes. Dan mag je verwachten dat daar een stevige discussie over plaatsheeft. Maar nee, niemand liet er iets over los tijdens de openbare gemeenteraadsverga dering van woensdag. Ze hou den het lekker binnenskamers, ook al gaat het over de burge meester van bijna vijftiendui zend mensen. En eigenlijk had den ze helemaal niet gewild dat er iets over was uitgelekt. Dan hadden ze Van der Lee zonder een woord te zeggen straks kunnen uitwuiven. Dat is wat WD'ster Hilde Rost bedoelt, met haar boosheid te gen het CDA in Rijnsburg. Ach terkamertjespolitiek. De beslis singen neemt het CDA onder ling, en de rest van de raad weet van niks, kan er niks aan doen en hangt er een beetje voor spek en bonen bij. Alles in het geheim, in het geniep. De hele gemeenteraad wikt, het CDA beschikt. En houdt ook over burgemeester Van der Lee informatie achter. Dat is minstens net zo erg als laakbaar gedrag in iemands pri- véleven: eerst onderling beslui ten dat Van der Lee weg moet, en dan in een openbare verga- Holrl Res aurant EDÈ1MAN Over laakbaar gedrag van een burgemeester gesproken. Jos Wienen zou toch beter moeten weten, als hoeder van de Katwijkse moraal. Aan de borrel op de openbare weg. En niet eens in zijn eigen tijd, maar nota bene onder werktijd. Foei, foei. Wat moet er worden van de Duin- en Bollenstreek, als zelfs de bur gervaders hun voorbeeldfunctie verkwanselen? Alleen Noordwijk en de politie, die treden nog wel eens op. De Bierboer staat al droog. Nu de champagneboer nog. Foto: Frans Roomer dering je kaken op elkaar hou den. Waar is zo'n raadsvergade ring dan voor? Die is er blijk baar om te doen alsof er hele maal niets aan de hand is. MVKV - Staf Depla o-o (Gestaakt wegens afhaken scheidsrechter Pronk) van onze verslaggever Het duel MVKV - Staf Depla is gestaakt vanwege een blessure aan de ziel van scheidsrechter Pronk. 'Persoonlijke overwegin gen', voerde de al wat oudere scheidsrechter op als reden. Hij volgde daarmee de hele scheidsrechterscommissie, die de fluit aan de wilgen hing. Beide ploegen hadden wat los se flodders afgeleverd. Het thuispubliek stond massaal achter MVKV (curieus genoeg ook de afkorting van Marine Vlieg Kamp Valkenburg). Toch waren de uitvallen van Staf De pla (hilarisch genoeg ook de naam van het PvdA-kamerlid dat het vliegkamp wil sluiten) bij tijd en wijle levensgevaarlijk. Wanneer de wedstrijd wordt uitgespeeld is nog niet duide lijk. Dat kan nog maanden du ren, want eerst moet er een nieuwe scheidsrechterscom- missie worden gekozen en een nieuwe arbiter worden be noemd. De vraag is of de spel regels tegen die tijd nog steeds hetzelfde zijn. En of MVKV überhaupt tegen die tijd nog wel een veld heeft. Speeltuin Er is eindelijk iemand die snapt dat je in een dorp als Voorhout waar je struikelt over buggy's en wandelwagens ook wel eens iets meer voor kinderen mag doen dan het neerzetten van een stapeltje wipkippen. Dat is leuk voor tweejarigen maar niet voor alles tussen de vijf jaar en twaalf jaar. (Om over de vertier- zoekende tieners nog maar niet te spreken.) Nu is vijf tot twaalf ook niet de leeftijdscategorie waar de poli tici zich het drukst over maken, want kinderen van die leeftijd hangen 's avonds meestal nog niet rond om bankjes en prul lenbakken te vernielen. Dus alle lof voor de actie van de Socialistische Partij om een echte speeltuin in Voorhout te krijgen. Alleen die plek waar ze de speeltuin willen hebben is een beetje apart. Tussen de Boekhorstlaan en de Leidse- vaart moet -ie komen. Dat is Voorhout-Noord waar voor 2008 sowieso niks wordt ge bouwd. Over zes jaar, is dat. Dus alle peuters uit Oosthout en Hoogh Teijlingen zoeken het maar uit, tot die tijd. En wat er nog aan koters in die nieuw bouwwijken geboren moet worden, mag straks - als die speeltuin er komt - naar de ver ste uithoek van het dorp om eens lekker te klimmen en te klauteren. Dan is een ritje naar een van de drie Sassenheimse speeltuinen, waar toch al veel Voorhoutse gezinnen lid van zijn, veel dichterbij. Maar goed dat die route bij de meeste Voorhouters, of ze nu willen zwemmen, boodschap pen doen, een kind op een gymclub hebben, of wat dan ook willen doen behalve eten en slapen al lang meer dan be kend is. Anton Diedrich, Roza van der Veer en Saskia Buitelaar Een tokkelbaan op de Boulevard met Koninginnedag katwijk - Van 45 meter hoogte langs een kabelbaan naar be neden suizen, met uitzicht op zee. De Oranjevereniging Kat wijk aan Zee trakteert Katwijk met Koninginnedag op een nieuwe activiteit: een tokkel baan op de Boulevard. Niet dat je echt van het zeezicht kunt genieten. Want 45 meter dalen over een lengte van 120 meter, dat is in termen van de Oranje vereniging duizelingwekkend spectaculair.Ook nieuw is de maritieme markt op het Andre- ashofje. Diverse standhouders brengen daar de maritieme en visserij traditie van Katwijk tot leven. Kijken naar scheepsan- tiek, -motoren en lectuur, vis serijfilms en zeeschilderijen/of zelf meedoen aan de workshop visfileren. De organisatie hoopt dat het succes van de markt volgend jaar nog meer deelne mers trekt. Bijvoorbeeld het Genootschap Oud Katwijk, dat in tegenstelling tot de collega's uit Noordwijk, ontbreekt op het evenement. Voor sportievelingen is er dit jaar bij strandpaviljoen Het Strand een waterspektakel: touwtrekken over een sloot met water. Wie nog mee wil met een zes minuten durende heli kopterrondvlucht boven Kat wijk, moet snel zijn. De twee heli's die heel de dag vanaf het Quick Boys-terrein vliegen, zijn al bijna volgeboekt. Burge meester Wienen ontving gister middag een van de laatste kaarten, uit handen van voor zitter J. Doppenberg van de Oranjevereniging. Dit jaar is het afsluitende tl werkspektakel op een locatie. De plek op het s vlakbij het publiek, de s paviljoens en de Boulel bracht eigenlijk teveel met zich mee, legt Doppeii uit. Daarom is het vuui verplaatst naar de Kanaa aan de overkant van mond. „Handiger ook, fdeR< het publiek kan de hele Archi mond benutten om een pl te vinden." Verder zijn er uiteraard de trouwde evenementen zoai aubade, de kinderrom markt, de Ronde van Kar M de skeelertour en de Stra js? I rade. Voor de typisch KatvT wedstrijd Vaete Praet zoell Oranjevereniging nog kanBEjliJ ten met een 'Kattukse' tong Gemeentebestuur betreurt gang van zaken lisse - De Lissese ondernemersvereniging Alverha heeft het gemeentebestuur een brief op poten ge stuurd om te klagen over de woonbeurs die begin maart met toestemming van de gemeente in Keu kenhof werd gehouden. Twee dagen was Keuken hof open voor vakmensen uit de interieur- en bouwwereld, één dag mocht het publiek naar bin nen. „Met Keukenhof is afgesproken en middels het bestemmingsplan ook vastgelegd, dat hier al leen aan bollen gerelateerde evenementen zullen worden georganiseerd. Een woonbeurs past hier dus niet in", aldus de brief van de ondernemers. De winkeliersvereniging is niet gediend van de in hun ogen oneerlijke concurrentie die een dergelijk evenement met zich meebrengt. Wethouder Moolenaar zei deze week tijdens de gemeenteraadsvergadering de gang van zaken te betreuren. „We stonden als gemeentebestuur voor het blok" Mensen stroomden 1, 2 en 3 maart in groten getale toe naar de beurs. Moole naar: „We moesten kiezen: sturen we de duizen den bezoekers naar huis of staan we het bij wijze van gedogen toe? We hebben voor dat laatj kozen. Als minste van twee kwaden. We veil er ook zeker geen schoonheidsprijs mee.K toekomst komt dit niet meer voor. Zo'n btT niet meer in de Keukenhof gehouden wordj A. Gerards van Keukenhof hoopt dat dat ni« maal klopt. Volgens haar praat een vertegeij digster van Keukenhof verder met de gel om te kijken wat het bestemmingsplan n toelaat. „We willen ook buiten de openinJ de het park rendabel houden", zegt Gerai kijken of we er meer mee kunnen dan s' negen weken dat de boel in bloei staat." Zij zegt dat Keukenhof zich wel bewust is 4 standpunt van de gemeente. „Voor hen t de de interpretatie van het bestemmingspij het niet mocht, maar wij menen dat we a gericht hebben op wat er in de vergunningl Mocht er ooit weer een dergelijke beurs dan zal Keukenhof zeker ook in overleg g de middenstand, zegt Gerards. „Maar als lij is toegestaan, dan zullen we het niet meer 4 Jurylid van het Bloemencorso, Koos Zuidgeest, aan het werk met zijn dit jaar zeer moeilijke taak. Foto: Henk Bouwman lisse - Pas na het nemen van strafschop pen is de winnende praalwagen van het Bloemencorso van de Bollenstreek be kend geworden: de wagen van de KAVB- afdeling Haarlem was slechts een neus lengte beter dan die van de KAVB-De Zilk. Dat zijn dezelfde nummers een en twee als vorig jaar, maar dan in omge keerde volgorde. Er zat na het tellen van de punten zo wei nig verschil tussen de nummers een, twee en drie (Noordwijkerhout) dat de juryleden besloten om nog een keer, maar dan gezamenlijk de topwagens te bekijken. „Wacht even een minuut of tien, dan zijn we er uit", zei Koos Zuidgeest, ontwerper van het Aalsmeerse corso en al meer dan tien jaar een van de beoordelaars in Lisse. Die beloofde tien minuten werden er meer dan dertig. Zuidgeest zei over de re den waarom het zo moeilijk was om een winnaar aan te wijzen: „Technisch waren beide wagens goed tot zeer goed. We hebben te maken met groepen die zo fa natiek zijn dat ze echt geen steekje meer laten vallen. Dan gaat het verder om an dere zaken: ieder jurylid gaat op zijn ma nier om met verrassingen. Het is het al oude dilemma tussen de behoefte aan vernieuwing en de hang naar het klassie ke." De Aalsmeerder vindt over het algemeen dat degene die zijn nek uitsteekt beloond moet worden. Het beviel hem dan ook zeer dat in de winnende wagen bloemen tussen takken waren gevlochten. „Geen wagen ontkomt aan bloemstukken als ondersteuning van de gestoken hyacin then. De winnende praalwagen gebruikt ook bloemen,maar doet dat op zo'n fris se manier dat het opvalt en ook functio neel is. Met andere woorden: het werkt." Goede ontwerpen zien er volgens Zuidgeest nonchalant uit. „Maar een kenner moet zien hoeveel werk er ii wat voor vakmanschap er voor nodii Dat heb ik niet verzonnen, het past in tijdsbeeld van vaart, souplesse en n rel." Als laatste wil Zuidgeest het Bloemen so van de Bollenstreek oproepen zijn komst niet te verloochenen. „Gesto °P hyacinthen zijn de charme van dit ev- en1 ment. Hier en daar een verrassing 5 maar de bloemstukken en de andere tra's moeten een aanvulling op del cinthen zijn en niet andersom. Het B,enz mencorso moet wel het Bloemeno inh blijven." n t' V1 noordwijk - Hotel Edelman aan de Koningin Astridboulevard in Noordwijk wordt met sluiting be dreigd. Het karakteristieke hotel moet van de gemeente Noord wijk over vier maanden helemaal brandveilig zijn anders worden de hotelkamers gesloten. Vol gens eigenaar A. Edelman is het onmogelijk om dit tijdstip te ha len. Om aan de gemeentelijke ei sen te voldoen moet hij te veel geld investeren in het ongeveer honderd jaar oude pand. Boven dien komt de exploitatie van zijn hotel in gevaar door het inleve ren van twee hotelkamers. Edelman praat al sinds 1995 met de gemeente Noordwijk over de veiligheid van zijn hotel met 25 kamers. Inmiddels heeft hij vol gens eigen zeggen aan 80 pro cent van de gemeentelijke eisen voldaan. Zo zijn er nieuwe brandblussers gekomen, is er een brandmeldingsinstallatie met een doorverbinding naar de brandweer in Edelmans huis ge ïnstalleerd, zijn de vloeren op de eerste etage van een brandwe rende betonlaag en brandwe rend tapijt voorzien en is een nieuwe keuken, toiletgroep en garderobe gemaakt. „Driekwart van de kamers voldoet aan alle eisen en voor de andere kamers liggen de plannen klaar. Dat kost mij nog bijna 40.000 euro. Maar dat geld moet ik wel eerst verdienen. En voor augustus lukt mij dat nooit", aldus Edel man. Daarnaast speelt een rol dat na de ramp in Volendam de eisen aan met name de vluchtwegen zijn aangescherpt. Edelman moet twee hotelkamera uitrui men om als nooduitgang te fun geren. „Daardoor komt de hele exploitatie op het spel te staan. Ik kan zo uitrekenen hoeveel in komsten ik misloop. En dan weet ik nog niet wat er over twee of vier jaar weer aan nieu we eisen worden gesteld. En of het nog zin heeft om door te gaan in een oud pand?" Edelman noemt de ontstane si tuatie 'dramatisch voor zijn le venswerk'. Sinds hij zeventien jaar geleden het door de be faamde Leidse architect Jesse ontworpen zomerresidentie van de familie Sijthoff kocht, is hij bezig geweest het toen bouwval lige pand in oude luister te her stellen. „Er zit een schouw in van de schilder Jan Toorop en ook een andere huisvriend Ger- rit Rietveld heeft er zijn sporen achtergelaten. Het is het laatste Jessepand langs het Nederland se strand. Het geeft iets weer van de grandeur en allure van de badplaats Noordwijk. Dat kan toch niet allemaal op 12 au gustus afgelopen zijn?" Desondanks heeft Edelman alle begrip voor de gemeente Noordwijk die verantwoordelijk is voor de veiligheid van de ho telgasten. „Er is nog steeds goed overleg en ik geef de hoop nog niet op. Ik heb vooral meer tijd nodig. Er moet dus ergens een tussenoplossing zijn." Burgemeester Van der Sluijs van Noordwijk realiseert zich dat hotel Edelman in een 'buitenge woon bijzonder pand' is geves tigd. Maar hij voelt er weinig voor nog een paar jaar de ogen te sluiten voor de veiligheid in het hotel. „Die brief komt niet uit de lucht vallen. We zijn al sinds 1994 bezig met de veilig heid in de hotels. Edelman moet wel met heel substantiële voor stellen komen, willen we hem nog meer tijd geven. Bovendien is hij niet de enige ondernemer die met deze eisen wordt gecon fronteerd. Als wij hem toestaan meer tijd te nemen dan is dat ook een vorm van concurrentie vervalsing. En dat ligt heel ge voelig." Of de gemeente wellicht kan helpen het pand voor Noord wijk te behouden, wil Van der Sluijs niet zeggen. „Het is geen monument en is zelfs niet be schermd. Bovendien wil ik daar gewoon niet op vooruitlopen. Als de ondernemer de hand doek in de ring gooit, komt dat wellicht aan de orde." Het door de befaamde Leidse architect Jesse ontworpen hotel dat over vier maanden aan alle veiligheidseisen moet voldoen. Eigenaard Edelman: „Dit is dramatisch voor mijn levenswerk." Foto: Wim Dijkman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18