'In 2010 is er nog maar één zuster op tien ouderen' Ter Aar wil af van Afscheid valt Maarten Boelen zwaar onveilig zwembad RIJN VEENSTREEK 'Niets is leuker dan dat jouw werk gewoon R5 Vrees voor 'Volendamse toestanden' in Aarweide Opgraving Romeins fort in Alphen voortgezet Windstilte voor villa Weltevreden lelkert 'fluitend gar het werk' aan den rijn - PvdA- ker Ad Melkert komt r Alphen. Hij is vandaag in jeon te gast bij een congres het adviesbureau voor Dag- ding OFA. Melkert opent flO.30 uur het congres, dat is ;ld voor het hele gezin. Als iuis goed gaat, gaat het op :rk ook goed is de basis- iite tijdens het congres, titel kreeg 'Fluitend naar [werk'. m nde Jong ijgt Hitje «hoven - Jan de Jong heeft 14 eravond een koninklijke on- p I "J scheiding gekregen voor zijn i, in de gemeenteraad Ter |7 ,de WLTO-afdeling Zeven- en diverse andere orga- B Li (ties. In partycentrum 't pil fpunt in Zevenhoven kreeg E van burgemeester Epskamp B 24 iTer Aar de versierselen die rirmbi en eetl Ll<* 111 eugdcl Oranje Nassau. De Jong ir 9<ftk 1 in Ter Aar de fractie van CDA. Van de Westelijke d« »id tl*en Tuinbouw Organisatie jal een kwart eeuw voorzit- Tfttuurtocht langs Qnteringpad den |hen aan den rijn - De IVN- luchf'iHg Alphen aan den Rijn Tlt morgen een natuurwan- jig langs het Weteringpad. n Kc^van de tocht is te laten ihoe de natuur dichtbij een Inwijk zich ontwikkelt. Om jur is het vertrek bij de gara- CostaLnde Leeuwenhoekweg 1. erdarl rcBe4ikaans immelen in Max ZATERDAG 20 APRIL 2002 Ministerie van VWS polst mening zorgsector in Alphen Annette Lameijer alphen aan den rijn - Oud en gehan dicapt kun je beter maar niet zijn in de toekomst. Dat bleek gisteren tij dens een door het ministerie van VWS georganiseerde conferentie in het Parkrestaurant van Avifauna in Al phen aan den Rijn 'Zorg in ontwikke ling, zorg voor ouderen in Zuid-Hol land Noord'. „In 2010 is er nog maar één zuster op tien ouderen." Sprekers uit diverse takken van de zorgsector schetsen een somber beeld vol knelpunten als wachtlijsten in de zorg, capaciteittekort, personeelste kort, het groeiend aantal ouderen. Het ministerie organiseert conferen ties om te horen wat er leeft bij de be trokken organisaties. Door uitwisse ling van gedachten en ideeën wil VWS een effectiever beleid voeren. Zor gaanbieders, patiënten en consumen tenvertegenwoordigers, wethouders en mensen van Centrum Werk §n in komen kunnen met hun zegje het mi nisterie te voeden, Volgens Arnold Moerkamp (directeur Verpleging, Verzorging en Ouderen) staat de overheid voor een grote opga ve. Naast de geschetste problemen zo als personeelstekort, huisartsentekort en onvoldoende beddencapaciteit is ook de burger mondiger geworden. In de laatste twee jaar is het recht op zorg voor de rechter afgedwongen. De overheid moet daarop inspelen met zorg op maat. Moerland is voorstan der van kleinschalige beschermende woonvormen „waar mensen elkaar ontmoeten en samen koken." Veel verzorgingstehuizen zijn gevan gene van hun boekwaarde. Het pro bleem tussen boekwaarde en huidige marktwaarde wordt onderzocht. Ook moet de helft van de verzorgingste huizen in Zuid-Holland Noord omge zet worden naar verpleeghuizen om aan de zorgbehoefte in 2010 te vol doen. Ton van Houten, lid van de raad van Bestuur Zorg en Zekerheid stipte aan dat Nederland in vergelij king met andere landen weinig geld aan zorg kwijt is door de kostenbe heersing van de afgelopen twintig jaar. „Zuur genoeg hebben we wel extreme wachtlijsten, te krappe budgetten en een gigantisch personeelstekort. Hij pleitte voor zolang mogelijk zelf standig wonen van ouderen, met de nodige zorg. Wel moeten gemeenten meewerken- aan clusters met welzijns voorzieningen. Wie wat moet betalen blijft alsnog de vraag. „Hoe zorgen we ervoor dat ook mensen met een AOW een betaalbare en aangepaste woning krijgen?" Irma Gehner (voorzitter van de Regio nale Commissie) wijst erop dat door de toenemende vergrijzing er steeds minder mensen actief zijn op de ar beidsmarkt. „In 2010 is er één zuster op tien ouderen." Ook kampt de zorg met een slecht imago. Te veel mana gers en regels. Papieren rompslomp is een belangrijke reden voor verpleeg kundigen om af te haken, roept ie mand uit de zaal. De registratie van de wachtlijsten leidt tot discussie. De overregulering is een andere steen des aanstoots. Gespreks leider Flip Buurmeijer haalt met hu mor de scherpe kantjes van de discus sies af. De wil tot veranderen is er, maar de verdeling van geld en de bureaucratie blijven struikelblokken. De mensen van het ministerie luisteren en hopen op een goed nieuw kabinet Maar om nu een stemadvies te geven zoals een directeur van een verzorgingstehuis aan Moerkamp vraagt, gaat hun te ver. „Daar moet ik u beiden toch voor be hoeden, interrumpeert Buurmeijer snel, „gelukkig hebben we in dit land scheiding der machten." Tranen, bloemen en lovende woorden bij vertrek burgemeester en wethouder EN AAN DEN RIJN - In het trcentrum Max is maandag vorkshop Afrikaans trom- n. Misha Kostava geeft uit- 0 iver de handtrommel, de T7 P' noemde djembe. Na de PI shop geeft hij een kort iï( :ert met enige van de deel- ers. Belangstellenden - ook assenen zijn welkom - len vanaf 20 uur terecht bij aan de Olympiaweg. In- ingen tel. 06-25116319. rusti: iingi 016 i mie voor tip 1 ir garagebrand SGR iaf 35% EN aan den rijn - De Al- *ise Mercedes-dealer LIAM een beloning uit voor gou- over de brand van af- Den maandag. In de adver- e die de verzekering van i ledrijf opstelde heet de 3ijk. k lie aantrekkelijk. Belonin- gralii worden vaker uitgeloofd als dupeerde vermoedt dat er '9,-! iin het spel. Eerder zin- de LIAM-manager Gerard yi len Nieuwendijk al op dstichting. De deels afge- Je zaak aan de Schans 25 dinsdag gedeeltelijk weer De schade bedraagt on- V ir3 miljoen euro. iel sn af 687 <VAl oopti iwste door Tim Brouwer de Koning ter aar - De toekomst van zwembad Aarweide hangt aan een zijden draad. De gemeente Ter Aar vindt de accommodatie op de grens met Liemeer te on veilig. Uit angst voor 'Volendam se toestanden' wil burgemeester Epskamp het verouderde open- luchtbad aan de Schilkerweg dicht houden. Liemeer is ook be zorgd, maar streeft ernaar dat het zwembad op 11 mei klaar is voor gebruik. Epskamp neemt de veiligheid van Aarweide zo hoog op, dat hij daarvoor begin volgende week een speciale gemeente raadsvergadering belegt. „Ik worstel met.de veiligheid", zegt Epskamp daags na een vergade ring van het zwembadbestuur. „Als burgemeestër ben ik ver antwoordelijk en juridisch aan sprakelijk voor het bad en de opstallen, die bovendien groten deels op Ter Aars grondgebied liggen. Er is geen sprake van on wil. We moeten er samen uitko men of we Aarweide toch kun nen openen." Epskamps collega Barendregt, tevens voorzitter van het zwem badbestuur, vindt dat Ter Aar de lat voor Aarweide te hoog legt. „Ook ik wil de veiligheidsregels niet aan mijn laars lappen, maar vind dat het zwembad daaraan op hoofdpunten voldoet. Ik heb er alle vertrouwen in dat de wa terkwaliteit, de chloor- en che- mieopslag, de anti-legionella- maatregelen en het toezicht op 11 mei in orde zijn. Anders krijgt Aarweide, in mijn ogen een ver ouderd, veilig en verwarmd bad, ook geen fial van de inspectie." Volgens Barendregt is Liemeer meer dan Ter Aar bereid om het zwembad open te houden. „On ze opstelling is: ja mits, en die van Ter Aar: nee tenzij. Dat lijkt op hetzelfde neer te komen, maar het is een wereld van ver schil. Ik heb nog liever dat Ter Aar zegt: het is over en uit. Nu houden ze ons een worst voor waar wij hard achteraan lopen, maar die we nooit te pakken krijgen." Vorig jaar was Aarweide ook al onderwerp van discussie. Bur gemeester en wethouders van Ter Aar wilden toen in tegen stelling tot Liemeer geen geld meer steken in het zwembad. Als compromis spraken de ge meenten af dat Aarweide in 2002 open zou kunnen blijven, als er een goed privatiserings plan zou komen. Beheerder Cu perus diende als belangrijkste gegadigde onlangs een rapport in, maar zoekt nog een partner die zijn plannen kan bekostigen. Daarnaast schreef het Alphense Sport Spectrum een rapport met daarin veel aandacht voor de veiligheid van het bad. Hoewel Epskamp nog geen be slissing over de toekomst van Aarweide nam, gaan de voorbe reiding op het zwemseizoen door. Barendregt: „Dat heb ik badmeester Cuperus ook laten weten. Hij heeft de folders al ge drukt. Beheerder Henk Cuperus is bezorgd, maar wil zich nog niet in de dsicussie mengen. „Het enige wat ik kwijt wil, is dat het zwembad in 2002 op een verantwoorde manier kan wor den geopend." alphen aan den rijn - Een team van negen arche ologen gaat verder graven aan het Romeinse fort in het gebied tussen de Castellumstraat, Sint Joris- straat en de Julianastraat. Zij doen dat onder lei ding van de nieuwe hoogleraar provinciaal Ro meinse archeologie van de Universiteit van Nij megen, professor Erdrich. De archeologen zoeken naar resten van de bin nenplaats van het fort. Zij beginnen met het ge bied achter het huidige postkantoor, waar grach ten die het Romeinse fort ooit omsloten zich moe ten bevinden. Onder en direct naast de inmiddels gesloopte winkel van Van der Spek hopen zij spo ren te vinden van de bebouwing die op het bin nenterrein heeft gestaan. Daarbij wordt gedacht aan barakken van de soldaten en misschien zelfs de woning van de commandant. De opgravingen op en rond het parkeerterrein duren tot 1 juli. De rest van het jaar onderzoeken de archeologen kleinere locaties. Vervolgens begint de bouw van een winkelcomplex. door Marieta Kroft RiJNWouDE - „Ik hoop echt", sprak burgemeester Boelen van Rijnwoude gisteren tot de even eens vertrekkende wethouder Van der Lecq, „dat we elkaar nog vaak zullen ontmoeten. En dat we, als we 80 zijn, op een bankje in de zon nog eens kun nen napraten over die mooie periode tussen '94 en 2002." Er valt een ijzige stilte in de raads zaal. De burgemeester voert een strijd tegen opkomende tranen. Het zweet gutst van zijn voor hoofd. Met trillende stem hervat hij korte tijd later zijn afscheids speech. Rijnwoude heeft mas saal afscheid genomen van de burgemeester, sinds gisteren te vens Ridder in de Orde van Oranje Nassau en van de soci- aal-democrate Gerrie van der Lecq.. Het afscheid valt Maarten Boe len (60) zwaar. Het is geen eigen keuze om nu al te stoppen, maar zijn gezondheid dwingt hem ertoe. Precies een jaar na dat hij in het ziekenhuis werd opgenomen heeft hij deze vrij dagmiddag voor het laatst de ambtsketen om. Voor het laatst vraagt hij de raad en de volle publieke tribune 'een minuut stilte zodat ieder een zich op eigen wijze op de vergadering kan voorbereiden.' Daarna volgen de sprekers. CDA-wethouder Uljee, SGP/CU- raadslid Jaco Matze namens de raad, gemeentesecretaris Kees Schippers en de Alphense bur gemeester Nico Schoof roemen Boelen om zijn bevlogenheid. „Je was een burgervader met het hart op de goede plaats", merkt Uljee op. Alledrie schetsen ze de emotionele kant van Boelen. „Je reageerde wel eens onverwacht zo hevig, dat het ver buiten de B en W-kamer te horen was. Eerst schrik je, maar uiteindelijk raak je er aan gewend", lacht Uljee. „Met stemverheffing bulderde je De wachttijd om de vertrekkende burgemeester Boelen en wethouder Van der Lecq de hand te schudden, loopt bij velen op tot anderhalf uur. Foto: Henk Bouwman soms", vult Schippers aan. „Maar met lief en leed was je er." Er is waardering voor de méns Boelen. Dat blijkt ook uit de woorden van de commissaris van de koningin Franssen. „Je was een burgervader die tussen de mensen stond. Burgemees ters die dat burgervaderlijke in zich hebben, zijn waardevoller dan burgemeesters die alleen maar met de technische kant van het vak bezig zijn." Hij speldt de zichtbaar ontroerde Boelen de koninklijke onder scheiding op die hoort bij zijn benoeming tot Ridder in de Or de van Oranje Nassau. Een koninklijke onderscheiding is er niet voor Gerrie van der Lecq (63), die deze middag na maar liefst 28 jaar een punt zet achter haar carrière. Van tevo ren heeft ze iedereen duidelijk kenbaar gemaakt, die niet te wil len. Toch ontkomt ze niet hele maal aan een onderscheiding. Burgemeester Van der Velden, tevens vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de PvdA is speciaal uit Bergen op Zoom af gereisd om Van der Lecq 'de gouden speld van verdiensten' te overhandigen. Ze is er toch wel blij mee. „Ik heb ooit ge zegd: als ik dan een blijk van waardering moet krijgen, dan is het van de partij waarvoor ik het vuur uit de sloffen heb gelo pen", glimlacht ze. Lovende woorden vallen ook haar, 'de sociaal-democrate in hart en nieren', ten deel. Ge meentesecretaris Schippers ver telt over het in het in het ge meentehuis beroemde kleedje. „Bij Gerrie kon iedereen uithui len. Ze zei altijd tegen iemand die het moeilijk had: ga naar huis en voordat je naar bed gaat, denk je aan het kleedje. Daar leg je je zorgen onder. Neem op tijd rust, neem afstand." Na anderhalf uur toespraken, neemt Maarten Boelen nog een keer de hamer in zijn hand. Voor de laatste keer zegt hij: „Ik sluit de vergadering en dank voor uw aanwezigheid en voor vanavond: wel druis." Buiten wachten hem en Gerrie van der Lecq een optreden van muziek korps KNA. In de hal vormt zich een lange rij mensen voor wie de wachttijd om de vertrekken de bestuurders de hand te schudden, bij velen tot ander half uur oploopt. Zoon Guido neemt vijftig jaar oude Zeilschool De Kaag over van Lex van Rijn lanneke Dijke Lex van Rijn kreeg als astiekleraar een kick van de lisatie van zeilkampen. Wil- n zeilschool oprichten en Wor Kaageiland. Zoon Gui ld het zeilen aanvankelijk P SB matjg Raakte er toch aan en kan niet meer zon- Watersport Academy en r bus accommodatie De Kaag lona J'aar bestaat en overgaat in nden van Guido, kijken ze Alica n terug en vooruit. )IN0 yal ^Jjaar. Volgens de familie paar jjn is he uniek in Neder- ia Re lat een zeilschool zo lang ilinef leiding staat van één op- i, directeur en eigenaar. Jarige Van Rijn heeft dat aP algehouden omdat hij zo een record wil breken, hij kan het klussen - hob- Zoals hij het noemt - niet Hoe lang hij nog door- Ten jaar of twintig", zegt °°PI ion grijnzend. Lex zelf: iwsle 'et niet meer gaat, wordt 9701 nzelf minder. Voorlopig ga niet de hele dag de krant iele leiding van het wa nbedrijf aan de Wilhelmi- uen- ^is formeel al overgegaan villa' (31). Wanneer precies, Cass11111611 de twee niet zeggen, fly.dlest zoveel voor geregeld sn met de accountant en asting, en sommige veran- In >en gingen met terugwer- f kracht in. „Waar het om n.nl dat ik de afgelopen vijf eeds meer de-leiding heb ■ÜHIfen en dat mijn vader 407 g; Guido van Rijn met zijn vader Lex op zijn aanlegsteigers aan de Kagerplassen: „Als je achttien bent en je woont een tijdje in Amsterdam, dan vergeet je hoe mooi het hier is. Sinds ik terug ben weet ik dat weer." Foto: Henk Bouwman steeds minder is gaan doen", zegt Guido. Het vijftigjarige jubi leum grijpen ze aan om de wis seling van de wacht officieel naar buiten te brengen. Het zeilen is Guido met de pap lepel ingegoten, maar boeien kon het hem aanvankelijk niet. Als jongetje speelde ik hier ter wijl er theorielessen werden ge geven. Als je het voor de hon derdste keer hoort, dan pik je het vanzelf op. Met mijn vriend jes zeilde ik wel, maar het was geen passie van me." De liefde voor het water werd sterker toen hij op zijn zesde het windsurfen ontdekte. „Daar heb ik veel tijd in gestoken. Ik vond het te gek." Uiteindelijk kwam hij toch weer bij de zeilboot te recht. „Nu vind ik zeilen één van de leukste dingen om te doen op het gebied van water sport." Andere sporten waar hij zich mee bezighoudt zijn water skiën en kitesurfen: surfen met een vlieger, wat voornamelijk op zee gedaan wordt. Guido kan zich geen leuker werk voorstellen dan op de zeilschool van zijn vader. „Eigenlijk zie ik het niet als werk. Mensen den ken misschien dat ik dit zomaar ben gaan doen. Maar ik kies hier bewust voor. Altijd mensen om me heen, lekker op het water en veel met je handen werken. Het is meer iets wat ik nodig heb." Zijn vader is daar blij mee. „Na tuurlijk. Niets is leuker dan dat jouw werk gewoon doorgaat. Maar ik heb altijd gedacht van 'dat zien we tegen die tijd wel'." Om zich voor te bereiden op zijn werk volgde Guido de Aca demie voor Lichamelijke Op voeding in Amsterdam.Als je achttien bent en je woont een tijdje in Amsterdam, dan vergeet je hoe mooi het hier is. Sinds ik terug ben weet ik dat weer. Ik ken elk hoekje van de Kaag, ik ben er helemaal dol op. Omdat de leiding geleidelijk aan is overgegaan op Guido, veran dert er de komende tijd niet op eens veel. De ANWB-erkende groepsaccommodatie, die in de zomer onderdak biedt aan de zeilers, blijft 's winters beschik baar voor andere recreanten. Zo is de zeilschool ook buiten het seizoen verzekerd van inkom sten. Alle vormen van water sport die er nu zijn, van zeilen tot bakeboarden (waterskiën op een board), blijven. Ook de trots van de zeilschool, de 115 jaar oude botter, blijft beschikbaar voor groepen om te leren zeilen. Daarnaast heeft Guido nieuwe plannen. Deze zomer wil hij be ginnen met lessen in zijn nieuw ste hobb^, het kitesurfen. Leer lingen krijgen de grondbeginse len van het surfen met een vlie ger uitgelegd op de Kagerplas sen, en leren het echte werk op zee bij Noordwijk. Komende winter staan de eerste lessen strandzeilen op het programma. „Dat is met een karretje op drie wieltjes. We slapen en eten hier, en gaan overdag naar IJmui- den." 's Avonds kunnen de gas ten hun krachten testen op de klimmuur waaraan Guido bin nenkort de laatste hand legt. Te gelijkertijd blijven ook Lex' han den wapperen. „Nu ik me niet meer met de bedrijfsorganisatie bemoei, heb ik meer tijd voor het onderhoud aan de panden en de boten. Zie mij als de klus jesman." Op zondag 28 april zetten Lex en Guido van Rijn de deuren van hun zeilschool open voor alle vrienden, kennissen, oud leerlingen en relaties, om de vie ring van het vijftigjarige bestaan te vieren. Ook mensen die geen uitnodiging hebben zijn van harte welkom. Lex: „We hebben veel uitnodigingen teruggekre gen, omdat de postadressen niet meer kloppen." De reünie be gint om 15 uur en duurt tot 23 uur. koudekerk aan den rijn - Zeker zes weken staat villa Weltevre den nog langs de Oude Rijn en aan de Hoogewaard in Koude kerk. Er is een windstilte inge last. Dat sprak wethouder Uljee af met de architect en de actie voerders die voor restauratie van het monumentale pand zijn, terwijl de gemeente Rijn woude meer ziet in een bedrijfs verzamelgebouw op die plek. „Het is de bedoeling dat ambte naren van de gemeente precies bekijken wat de mogelijkheden zijn om het bestemmingsplan voor het bedrijventerrein aan te passen om de villa te kunnen behoudenaldus architect Meijer. Voor hem had het ge sprek met de wethouder zeker waarde. „Je zet alle voor- en na delen nog eens op een rijtje. Een bedrijfsverzamelgeb»iw annex opslagruimte van vipien meter hoog. is dat mooi en lukt dat op die plek? Ik heb de wethouder er verder op gewezen dat er geen parkeerterrein mag komen en dat van de bomen nog geen splinter mag worden afgehakt, omdat die beschermd zijn. Hoe pak je dat aan? Aan de andere kant moet je ook goed bekijken wat de meerwaarde is als de his torische villa wordt opgeknapt: bewoners en bedrijven moeten wel in harmonie met elkaar le ven." Ingrid Roos, actievoerder en woonachtig naast het bewuste pand aan de Hoogewaard, is licht optimistisch. „Hoewel wet houder Uljee absoluut geen toe zeggingen deed, liet hij wel doorschemeren dat ons plan om te restaureren niet zomaar om zeep moet worden gehol pen. Hij was onder de indruk van onze actie."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17