Ambtenaren maken zich grote zorgen LEIDSE REGIO Misschien heb ik te ver voor de troepen 'Ik ben geen volgzame ambtenaar' Projectleider wijk Poelgeest stapt op Minder huizen bij Kwaakhaven eWaaier krijgt euw lokaal door Pieter van Langevelde warmond - Cursussen en zelfs een appartement kreeg hij aan geboden om hem in Warmond te houden. Verschillende keren had Cees Neefjes plannen om bij een grotere gemeente te gaan werken, maar keer op keer stak Warmond er een stokje voor. Donderdag nam Neefjes, na 35 jaar bij de gemeente te hebben gewerkt, afscheid. Burgemeester Vosjan gaf hem een erepenning mee. De in het Westfriese Ursem ge boren en getogen Neefjes maak te op 22-jarige leeftijd bewust de keuze voor Warmond als nieu we woonplaats. „Ik ben een echte polderjongen, maar hield ook van theater, dans en uit gaan. Daarom ben ik na mijn diensttijd in de Randstad gaan wonen, midden tussen de grote steden in. In de stad zelf zou ik niet aarden, dus vandaar dat het Warmond werd. Ik voelde me hier snel thuis. In een dorp als Warmond maak je snel con tact." Neefjes trad in dienst bij de ge meente. „Ik begon bij de afde ling financiën. Ik heb namelijk een financiële knobbel." Daar naast werd hij al snel actief in het rijke Warmondse vereni gingsleven. „Ik heb een brede belangstelling. Als je dan in een gemeenschap als Warmond komt, ga je je automatisch be moeien met verenigingen. Van het een kwam het ander." Er is bijna geen Warmondse ver eniging of organisatie te noe men, of Neefjes was er ooit ac tief. Van de Stichting Katholiek Onderwijs en hobbyclubs tot Ut Sloepie en het plaatselijke Ko ningin Wïlhelmina Fonds. Ook was hij van verschillende vereni gingen mede-oprichter, zoals van moestuinvereniging War moes, de politieke partij Groep Geïnteresseerde Warmonders en het Kunstcomité. „Ik heb dat allemaal niet alleen gedaan, hoor", zegt hij met klem. „Het is echt een Warmonds fenomeen. Warmond rammelt van de ver enigingen. Dat houdt de ge meenschap levendig en geeft cohesie. In een gemeente als Oegstgeest is dat heel anders. Daar leven de mensen meer langs elkaar heen." De toekomst van het vereni gingsleven ziet er niet al te roos- jimond - Bij de rooms-ka- ilieke basisschool De Waaier iVarmond wordt binnenkort inieuw leslokaal geplaatst, llokaal komt te staan op het mdgebied van de naastgele- rooms-katholieke Sint Mat- skerk. De Waaier heeft drin- id een nieuw lokaal nodig, dat de huidige acht lokalen voldoende zijn om 240 kin- en les te geven. Een groep 25 kleuters zit op dit mo lt nog'in een overblijflokaal, daarvoor eigenlijk te krap is. nieuwe lokaal wordt neer- ïtvoor een periode van tien In die periode betaalt de ooi huur aan de Matthias- :voor het gebruik van haar ndgebied. De Waaier hoopt nieuwe lokaal half mei in ,ruik te kunnen nemen. formatieavond rpleegkunde li dorp - Het Rijnland Zie- iuis organiseert donderdag iiformatiebij eenkomst mensen die belangstelling ien in de opleiding tot ver- gkundige. Het ziekenhuis orgt opleidingen op MBO B0-niveau. De eerstvol- le opleidingen beginnen in ember. De informatiebij- ;omst wordt gehouden op Dcatie Leiderdorp en begint 10.00 uur. nland werft rpleegkundigen p - 'Sterke schouder jcht'. Dat is het motto van nformatiebijeenkomst die onderdag 25 april wordt uden in het Rijnland Zie- iiiis. De bijeenkomst is be- om kandidaten te werven het beroep van verpleeg- De informatieavond nt om 20.00 uur. irgen begint tersportseizoen mond - Het bestuur van de nondse Schippertjesdagen it morgen samen met an- I* watersportorganisaties het nj isportseizoen. Vanuit het Groot Leerust varen zij om uur richting de Jenever- i, waar ze de opening van op um diet 'g ge< <erk v asteri vatersportseizoen vieren i's. een hapje en een drankje, o uitt Ier maken de aanwezige proke nigingen hun programma's nd en wordt een nieuwe ïhout Whaler roeisloep ge- t, Om 14.00 uur vertrekt ezelschap naar restaurant eKee op Kaageiland. Het ipertjeskoor is aanwezig een muzikale bijdrage. 'Zoeterwoude moet zich niet alleen op Rijnwoude richten' door Jan Preenen zoeterwoude - De ambtenaren in Zoeterwoude maken zich grote zorgen over hun toekomst en het functioneren van de gemeente. Ze zijn het er niet mee eens dat de gemeente zich vrijwel uitslui tend richt op Rijnwoude als even tuele fusiepartner. In een brief aan burgemeester en wethou ders dringt het personeel er op aan dat Zoeterwoude zich breder moet oriënteren. „Wij zijn van mening dat Zoeterwoude ook als werkgever alle mogelijkheden en omstandigheden de revue moet laten passeren. Alleen een oriën tatie op Rijnwoude vinden wij te beperkt en mogelijk schadelijk voor onze organisatie." Net als het nieuwe college van CDA en WD (en oppositiepartij PZ) is de OR van mening dat de zelfstandigheid van Zoeterwou de voorop moet staan. De me ningen over wat er moet gebeu ren wanneer provincie en rijk besluiten tot herindeling lopen echter sterk uiteen. Het perso neel stond achter het voorne men van het vorige college van PZ en WD om niet alleen ge sprekken aan te gaan met Rijn woude, maar ook met Leider dorp en Warmond. Het CDA zag daar vóór de verkiezingen al niets in. Toen de partij als groot ste uit de bus kwam en een combinatie vormde met de WD werd nadrukkelijk gekozen voor Rijnwoude 'en mogelijk een an dere gemeente in het Groene Hart'. De OR sluit samenwerking met Rijnwoude niet uit, maar vindt dat 'voor een goede afweging van de belangen en mogelijkhe den het blikveld met betrekking tot de mogelijke partners ruimer moet zijn'. Voorzitter Joop Har- land: „Rijnwoude is zelf het re sultaat van een herindeling. Zo'n tien jaar geleden zijn Ha- zerswoude, Koudekerk en Benthuizen samengevoegd. Wij vragen ons af Rijnwoude nu al toe is aan een nieuwe herinde ling. We zeggen niet bij voorbaat dat het Itijnwoude niet mag worden, maar het is beter om ook naar andere gemeenten te kijken." In de brief zet de OR vooral vraagtekens bij de manier van werken in Rijnwoude: „Wij zijn een moderne werkwijze ge wend. Als voorbeelden noemen wij de urenregistratie als basis voor de ambtelijke uurtarieven en de productbegroting." In een reactie stellen B en W dat wel degelijk sprake is van een brede oriëntatie. „Uitgegaan wordt van samenwerking c.q. samengaan met Rijnwoude en mogelijk een andere groene ge meente. De cultuur en de kwali teit van de ambtelijke organsisa- tie zijn onderdeel van de criteria waaraan de eventuele partners worden getoetst." Harland is door dat antwoord verre van gerustgesteld. ,Als je maar één of twee partners hebt, heb je weinig te kiezen. Je kunt dan wel toetsen, maar er zijn dan vrijwel geen andere moge lijkheden. We zullen ons op nieuw beraden om met een nieuwe reactie te komen." Maandag (commissie) en don derdag (raad) komt het bezwaar van de OR aan de orde als de politiek spreekt over de toe komst van Zoeterwoude. door Nancy Ubert oecstoeest - Niet vijftig tot zestig luxe woningen rond een kleine binnenhaven, maai slechts vier enveertig huizen gaat Jos Jansen bouwen op de voormalige plek van De Kwaak Watersport in Oegstgeest. Op verzoek van de welstandscommis sie heeft het Rijpweteringse bouwbedrijf zijn schetsplan drie keer aangepast, maar omwonen den zijn nog niet tevreden. Buurtbewoners in Poelgeest lieten onlangs in de welstandscommissie weten nog niet blij te zijn met de aangepaste versie van het bouwplan Kwaakhaven. De compactheid van het plan schaadt volgens hen het stedenbouwkundig aan zicht van de wijk Poelgeest. Kwaakhaven vormt geen onderdeel van het oorspronkelijke plange bied Poelgeest. Voor bewoners van Poelgeest is dat ook een reden om te protesteren tegen het plan. Een bouwvergunning is nog niet afgegeven door de gemeente. Het bouwbedrijf vindt de klachten van buurtbe woners onterecht. „We hebben meer dan ons ui terste best gedaan om een plan te ontwerpen dat past in de omgeving en voor omwonenden accep tabel is", zegt L. van der Vos van Jos Jansen. „De eerste keer hebben we het zelfs helemaal kunnen weggooien, vervolgens moesten we telkens iets wegschrappen. Voordat wij met ons plan kwa men, was het gebied eigenlijk een witte vlek in het plan Poelgeest. Aanvankelijk waren er een opslag en reparatieplaats voor boten gevestigd. Als wij dat bedrijf niet hadden uitgekocht, had het over een paar jaar alsnog weg gemoeten. Dan waren omwonenden namelijk zeker gaan klagen over stank en andere overlast." Van der Vos is van plan de direct omwonenden stuk voor stuk te benaderen om de veranderingen en aanpassingen van het plan Kwaakhaven goed uit te leggen. „Als het duidelijk is wat wij nu pre cies willen en dat wordt gespiegeld aan wat er nu staat, moeten ze welhaast enthousiast worden." Oegstgeest is blij dat de welstandscommissie ak koord is, vanwege een domino-effect van grond- transacties in Poelgeest waarbij Jos Jansen is be trokken. Het bouwbedrijf heeft, in afwachting van de definitieve goedkeuring van het plan Kwaakha ven, de overdracht van grond elders in de wijk op geschort. Die transactie heeft weer te maken met de verhui zing van jachthaven Poelgeest. Dat bedrijf moet opschuiven voor de nieuwe Lange Voort-brug. Met de bouw van deze brug wil de gemeente vol gende maand beginnen. door Nancy Ubert oegstgeest - Gijs van Valken- hoef, de door de gemeente Oegstgeest ingehuurde project leider voor de wijk Poelgeest, stapt op. Gistermiddag zijn bur gemeester en wethouders van Oegstgeest daarvan per brief op de hoogte gesteld. Van Valkenhoef, verbonden aan Stadem, een Rotterdams bureau voor stedelijk advies en mana gement, zegt dat het gezien alle problemen die in de nieuw bouwwijk spelen beter is dat een ander de kar trekt. Wethou der Meester van ruimtelijke or dening laat via haar zegsman weten dat het vertrek van Van Valkenhoef inderdaad de beste oplossing is. Het project Poelgeest, dat het paradepaardje van Oegstgeest moest zijn, wordt gekenmerkt door tegenslag en onvrede. Gro te financiële tegenvallers, waar onder de terugvordering van miljoenen euro's locatiesubsi die, en aanhoudende klachten van bewoners hebben de wet houder Meester de afgelopen maanden zwaar onder druk ge zet. Meester heeft de projectleider herhaaldelijk gesommeerd dat er op een andere manier ge werkt moet worden. „Maar elke projectleider heeft zijn eigen werkwijze", vindt Van Valken- hoef. „Ik heb naar eer en gewe ten gehandeld. We zijn vast ko men te zitten. Het imago van de wijk kelderde met het uur. Daar om is het beter verder te gaan met een nieuwe projectleider. Eentje die geen deel uit maakt van de geschiedenis." Terugkijkend op de achterlig gende jaren blijft Van Valken- hoef bij de mening dat hij niet anders had kunnen en willen werken. „Hoogstens kun je mij kwalijk nemen dat ik beter had moeten communiceren, dat ik eerder verslag had moeten uit brengen van zake^die speel den." Dat is overigRis precies het verwijt dat de gemeenteraad in haar vergaderingen telkens opnieuw aan de orde stelde. Bewoners van de wijk Poelgeest worden volgende week per brief op de hoogte gesteld van het vertrek van Van Valkenhoef. Meester: „De voortgang komt niet in gevaar. Van Valkenhoef blijft tot eind mei aan. Er vallen beslist geen gaten. Het karakter van de wijk blijft ook onaange tast." Gistermiddag is de wet houder meteen begonnen met het werven van een nieuwe voorman. Dat moet iemand zijn met een helikopterview. „Eentje die dankzij een brede kijk in staat is voor alle problemen een oplossing te creëren." Van Valkenhoef had zich een paar maanden geleden al terug getrokken als projectleider Rijn front om, zoals Meester toen zei, al zijn energie op Poelgeest te kunnen richten. Martin de Jong teleurgesteld over uitstel bouwplan Huize Emmaus kleurig uit, vreest Neefjes. „Ik maak me zorgen om de vergrij zing. Die is funest voor de ver enigingen en het vrijwilligers werk." Hij is het daarom eens met het nieuwe college, dat wil bouwen in de Klinkenbergerpol der. „Het aantal inwoners daalt door gezinsverdunning. Als er niet gebouwd wordt gaat het ge voel dat Warmond een speciale gemeenschap is, verloren. Veel mensen, die hier zelf een mooi huis hebben gekocht, zijn tegen de bouwplannen. Maar zonder nieuwbouwwijk hebben we straks alleen nog maar senioren verenigingen." Bij de gemeente werkte Neefjes in talloze functies. Burgemees ter Vosjan prees bij zijn afscheid zijn kennis en noemde hem een 'vraagbaak en een lopend ar chief. Toch denkt Neefjes niet dat hij onmisbaar is. „Ik heb al langzamerhand wat zaken over gedragen. Wel heb ik gezegd dat ze me kunnen blijven bellen." De voltooiing van het Trefpunt was voor hem het meesterlijke slotakkoord van zijn lange carri ère bij de gemeente. Als project leider was hij bij de bouw van het centrum betrokken. „Daarin kon ik echt al mijn ervaring kwijt. Van alles wat ik heb ge daan ben ik daar het meest trots op." Neefjes schuwde het debat met de gemeentebestuurders niet. „Ik ben geen volgzame ambte naar. Ik wil altijd dat alle argu menten op tafel komen. De be stuurders zijn daar niet altijd blij mee. Op die manier was ik wel eens de advocaat van de dui vel." Dat Neefjes zelf aanhanger is van Progressief Warmond, heeft hem in zijn werk bij de ge meente nooit gehinderd. „Met alle wethouders en burgemees ters, van welke politieke kleur ook, kon ik goed opschieten. Ik heb daarnaast altijd geprobeerd de meestal vage collegepro gramma's in praktische punten te vertalen." Zo lang als Neefjes bij de ge meente werkte, zo kortstondig is nu het verblijf van de meeste andere ambtenaren in War mond. Neefjes: „Het gemeente huis is tegenwoordig een beetje een duiventil. We kunnen de vakmensen niet vasthouden. Bij de grotere gemeenten kunnen ze veel meer verdienen." Dat hij zelf nooit de overstap heeft ge maakt, vindt hij niet jammer. „Bij een kleine gemeente als Warmond is het resultaat van je werk goed zichtbaar. Bij een grote gemeente ben je een num mer." Gemeentesecretaris Kleijheeg roemde Neefjes bij zijn afscheid onder meer om zijn persoonlij ke betrokkenheid bij zijn colle ga's. Neefjes: „Die persoonlijke aspecten zijn belangrijk. Bij een kleine gemeente als Warmond is een sterk 'wij-gevoel', hoewel de contacten tegenwoordig door de vele wisselingen wel wat afstan delijker zijn geworden." Ook Neefjes' geheel eigen stijl kwam in de afscheidsredes ter sprake. Neefjes: „Ik ben een onconven tionele ambtenaar. Ik reageer direct en maak van mijn hart geen moordkuil. Daarmee was ik altijd een beetje een vreemde eend in de bijt. Dat werd door iedereen geaccepteerd. Bij de gemeente hebben ze me altijd alle ruimte gegeven." Nu hij zijn werk definitief heeft neergelegd wil hij vooral tijd ste ken in zijn hobby's. Zijn handen jeuken niet meer om andere za ken op te pakken. Zijn vrouw: „Ik probeer hem nu thuis te houden." Neefjes: „Ik wil weer gaan beeldhouwen, boeken le zen en muziek luisteren. Verder is er genoeg te doen in mijn twee moestuinen. En we gaan lekker op vakantie." ;nhoel Jan Preenen Keil rwoude - Met één snelle jng veegt Martin de Jong ïaquette en daarmee het ndsvé voor het 'nieuwe' Huize 8.30 cjiaus üi Zoeterwoude van „Dit mag u eigenlijk niet Voorlopig staat alles op ïeel laag pitje. Vóór mijn af- d had ik graag nog de eer- Gebe aal de grond in zien gaan, met v dat zit er nu niet meer in. p op 30 april. Dan word ik ;en ga ik met de vut." wekt De Jong de indruk ,h Sd ij het die mededeling 2r^ M snel blijkt echter dat hij r. 'afn oor nog veel te betrokken ■'zijn' verzorgingshuis. Als ïur van de Stichting Zorg- Groenwoude (waaronder ïn'ïol luize Driehof in Hazers- e en Rhijndael in Koude- vallen) heeft hij in 1999 en lonlijk contact gezocht met Tiningcorporatie De Woon- in Groenlo. Hij achtte de- janisatie als geen andere in om het complex aan de Zo 11 ebroekweg in Zoeterwoude e knappen. Emmaus had zelf het geld niet voor. En •est wat gebeuren. Of zoals estuurslid drie jaar geleden n soort noodkreet de we- inzond: „Een deel van de igen is zwaar verouderd, schoo ien kjejne üft, de woningen iderko "et rolstoeltoegankelijk en 9 301 teen ziekenwagen komt, de brancard over de bal- m worden getild." mkelijk was het de bedoe- •m alleen die woningen te n^en' Een Eat kij de entree, utre< I jaar geleden is neergezet, n Com raf stelt De Jong teleurge- vast dat 'we het misschien endie ij hadden moeten laten', •ats daarvan werd er over ht om De Woonplaats het H. 0 errein te laten overnemen, de opbrengst zou het gebouw met 55 plaatsen 9 Eu: en verbouwd tot een on- jnievit imen met ongeveer dertig sen. De 58 huizen ernaast 'n plaatsmaken voor 83 lementen en Huize Em- zou geleidelijk het accent verleggen van verzorging Martin de Jong tussen enkele bewoners van Huize Emmaus. „Ik heb steeds aan hun belang en dat van Zorgnet Groenwoude gedacht." Foto: Henk Bouwman 'We' wordt al gauw vervangen door 'ik'. De Jong is er de man niet naar om af te schuiven. Zo heeft Emmaus hem leren ken nen toen hij zeventien jaar gele den directeur werd. En die in stelling heeft hij nog steeds nu hij zijn opvolgster Marja van der Valk aan het inwerken is. Zoe kend naar oorzaken voor de mislukking wijst hij vooral naar zichzelf. „Misschien is het een beetje mijn schuld, heb ik te ver voor de troepen uitgelopen. Maar ik heb steeds aan het be lang van de bewoners en Zorg net Groenwoude gedacht. Het leek mij verstandig dat sprake zou zijn van een goede opknap beurt. Daardoor hebben we, heb ik me laten meeslepen door de plannen van De Woonplaats, zonder dat we ons afvroegen wat wij nu precies wilden. De ideeën zijn door te weinig men sen gedragen." Omdat hqt project 'te groot' werd, besloot de Stichting Groenwoude kortgeleden om het op de lange baan te schui ven. „Jammer, maar heel begrij pelijk. Er is nog wel contact, maar veel minder intensief. Ik hoop dat de plannen alsnog worden verwezenlijkt. In elk ge val voor de flat. De woningen zijn helemaal niet ingesteld op de ouderen van nu, die zijn uit gerust met rollators, rolstoelen en scootmobielen. Ze kunnen vaak niet eens met die hulpmid delen naar binnen. Maar wat er ook gebeurt, er moet eerst een goede visie komen. In overleg met de bewoners." Ondanks het uitstel en wellicht het afstel kijkt De Jong met ple zier terug op zijn verblijf in Zoe terwoude en Rijnwoude. Hij ver wijst naar Rhijndael in Koude kerk waar twintig van de 65 ver zorgingsplaatsen geleidelijk worden veranderd in verpleeg huisunits. En hij is trots op Hui ze Driehof in Hazerswoude- Dorp, dat compleet wordt ver nieuwd. Als het rijk tenminste toestemming geeft. „Maar dat staat voor 95 procent vast." Hij geeft wel toe dat de nieuw bouw daar ten koste is gegaan van de renovatie in Zoeterwou de. „Die zaken speelden tegelij kertijd en dat was te veel. Er moest een keuze worden ge maakt. Driehof heeft op een ge geven moment prioriteit gekre gen. Het plan was overzichtelij ker en wat misschien wel net zo belangrijk is is dat we daar sa menwerken met Habeko, de plaatselijke woningbouwvereni ging. Dat praat toch makkelijker. Iedereen kent iedereen. Waar om we in Zoeterwoude dan ook niet voor de eigen woningbouw vereniging Willibrord hebben gekozen? Dat heeft met de grootte van het project te ma ken. Ik denk dat Willibrord daarvoor te klein is." Maar ook aan Huize Emmaus bewaart De Jong goede herinne ringen. Hij noemt de komst van de dagopvang, het introduceren van de thuiszorg in samenwer king met Groot Rijnland en het organiseren van allerlei activitei ten voor de bewoners. „Daar voor zijn net als in de andere huizen aparte ruimten geko men, omdat het niet alleen gaat om zorg, maar ook om het wel zijn van mensen. Dankzij de ve le vrijwilligers kunnen we dat bieden." Een gedicht van Ellen Dröge- Van Koolwijk op de muur van zijn werkkamer ondersteunt zijn woorden: Vrijwilliger zijn is vrijwillig, maar niet vrijblijvend is verbonden, maar niet gebonden is onbetaalbaar maar niet te koop is positief denken is positief doen met als enige doel voor jezelf en de ander een goed gevoel „Daar kan ik me nou helemaal in vinden. Voor wat wij hier doen, zijn naast veel personeels leden ook veel vrijwilligers no dig. Zonder hen kunnen we de tent wel sluiten. En dat is het laatste wat ik wil. Huize Em maus is hoe dan ook een mooi verzorgingshuis waar veel ge beurt. Als ik over een jaar of der tig niet meer op mezelf kan wo nen, zie ik me hier zeker terug komen. Als ik dan nog leef." Cees Neefjes ontvangt uit handen van burgemeester Vosjan de oorkonde die hoort bij de erepenning. Naast hem zit zijn vrouw. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15