LEIDE Ingrepen bodem Van der Werfpark hoognodig De Stemming Omwonenden Bult vinden saneringsplan onvoldoende 'ledereen heeft wel reden om compensatie te eisen an wordt dohamed REGIO i STELLING Hockeyclub, buurthuis en kinderopvang in één Eerste paal politiebureau Leiden-Zuid de grond in Vrienden Vrijplaats halen bakzeil zaterdag 20 april 2002 R1 Cuido van Rijn I voetsporen an vader Lex Zoeterwoudse imbtenaren Ijn bezorgd jer loon voor tiestudenten in - De politie Hollands ien wil studenten die aan jeuwe politieonderwijs be- sn, lokken met een hoger isalaris. Dat salaris is af- elijk van het loon dat de ut had voor hij aan de po- pleiding begon. Momen- s het beginsalaris 1178 eu- rmaand. Hollands Mid- hl dit jaar zestig studenten en voor de opleiding 'all- i politiemedewerker.' Het imikt niet alleen op jonge naar is ook op zoek naar ie kandidaten tot maxi- 42 jaar. deelhouders fiing bijeen i-Het noodlijdende hing houdt dinsdag 21 Jn aandeelhoudersverga- lop het kantoor aan de idesweg 4 in Leiden. Ssde bijeenkomst zal de |e plannen bekend maken indeel weer gezond te i De exacte agenda zal ling de week voor de aan- idersvergadering publi- door Robbert Minkhorst leiden - De bodem in het Leidse Van der Werf park blijkt op sommige plekken zo slecht, dat snel ingrijpen hoognodig is. Oorzaak is de plaat selijke, sterke verdichting van de grond waar door bomen kunnen stikken. Een direct gevolg van de problemen is dat het muziekfestival Werfpop dit jaar, op 14 juli, plaatsvindt op de Garenmarkt. De eenmalige verhuizing van het popfestival is in goed over leg gegaan met de organisatie, zegt de ge meente. „Het is uitdrukkelijk de bedoeling dat het park zijn publieksfunctie behoudt", kon digt voorlichter R. Beurse van de dienst Milieu en Beheer aan. „Dus ook dit soort evenemen ten moet na dit jaar nog kunnen plaatsvin den." De gemeente verwacht dat de koraal zang op 3 oktober wel gewoon in het park kan doorgaan. Onderzoek heeft uitgewezen dat de conditie van de bodem slecht is op de plaatsen waar in het Van der Werfpark evenementen worden gehouden. En dat is geen toeval, want er be staat een verband tussen de kwaliteit van de bodem en de festiviteiten. Aanleiding voor het onderzoek vormde de staat waarin het park na Werfpop van vorig jaar verkeerde. Het bezorgde de gemeente een onaangename verrassing. „Dit was niet te voorzien", ver klaart Beurse. „Het feest is heel klein begon nen en daarna steeds maar groter geworden. Er waren geen aanwijzingen dat er iets mis was. Waarom: omdat het vaak mooi weer was. Behalve twee keer. waaronder vorig jaar. We zijn toen gaan kijken, en merkten dat er veel vocht achterbleef." Oorzaak: verdichting van de bodem. Water kan niet weg, en het zuur stofgehalte zakt naar een kritisch niveau. Uit eindelijk leidt dat tot schade aan bomen en planten. Behalve de druk op de bodem door evenementen hebben ook ophogingen met 'geroerde kleigrond' de kwaliteit van de bo dem aangetast. Leiden gaat er van uit dat het er op tijd bij is. Dat was niet het geval in het Plantsoen. Door fouten bij de herinrichting en renovatie van dat park is een aantal bomen ten dode opge schreven. De gemeente kondigt een aantal maatregelen aan voor het herstel van de bodem in het Van der Werfpark. In de komende maand begint Leiden met het snoeien van dertien bomen. In juni en juli wordt de bovenlaag in een deel van het park vervangen. In juli brengt de gemeente drainage aan en gaat ze grond 'pneumatisch los drillen'. Injecties met structuurverbeteren- de stoffen moeten zorgen voor verrijking van de bodem. Verder wordt opnieuw gras inge zaaid. De maatregelen kosten circa 53.000 euro. Om een volledig beeld te krijgen van de conditie van het hele park, doet de gemeente in mei ook bodemonderzoek elders. (advertentie) .eiden moet geen noegen nemen met nkte Kamerleden, zoals Rabbae Geef uw mening J iww.leidschdagblad.nl door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - De Leidse historicus Vries vindt dat historici niet ver leid moeten worden tot een rol als 'geweten van de natie'. Hij pleit voor een protocol van drie stappen, dat een volk kan hel pen met zichzelf in het reine te komen. Historici zetten dan de eerste stap. „Zij beantwoorden de feitelijke vragen: kon Zorre- guieta weten dat in Argentinië politieke tegenstanders verdwe nen? Wat was de rol van de Ne derlandse militairen bij de gen ocide op de Bosnische moslims? Heeft de Nederlandse samenle ving profijt gehad van geroofde joodse goederen?" Na het historische oordeel komt het morele. De publieke opinie en de politici moeten dan in een maatschappelijk debat de vraag stellen of het gebeurde erg was of niet en of er sprake is van schuld of verantwoordelijkheid. „Dat oordeel is niet aan de his torici, maar aan de samenle ving", vindt Vries. Daarna is het de beurt aan de rechter. Die moet bepalen of de slachtoffers voor het ondervon den leed gecompenseerd moe ten worden. Voor Vries maakt het niet uit of het te vergoeden leed korter of langer geleden is aangedaan. „Als de nazaten van overlevende joden worden ge compenseerd voor hun kille ontvangst vijftig jaar geleden, dan kun je, althans in principe, ook de nakomelingen van sla ven compenseren voor het leed dat hun voorouders tweehon derd jaar geleden is aangedaan. Of we er verstandig aan doen deze weg te bewandelen, is ui teraard een andere zaak." Toch vindt Vries wel dat er gren zen zijn. „Het verleden kan niet zonder meer worden beoor deeld naar de morele maatstaf van het heden. Je kunt er niet De Leidse his toricus Peer Vries. „Als ie dereen com pensatie gaat eisen voor be nadeling in het verleden, dan krijgen histori ci en rechters het nog heel druk." Foto: Dick Ho- gewoning onderuit dat in het verleden an dere normen golden. Een ka toen- of tabaksteler die in de achttiende eeuw niet met slaven werkte, was heel snel failliet ge gaan. Zelfs Marx zegt dat je een individuele kapitalist niet de uit buiting van zijn arbeiders kan verwijten. In zeker opzicht moest hij wel." Bovendien, weet Vries, was het leven voor 'nage noeg iedereen' in het verleden 'hard en oneerlijk'. „Alleen de aristocratie en de toplaag van de burgerij leidde een min of meer aangenaam leven." Pas in de af gelopen eeuw hebben grote groepen in de Westerse samen leving het goed gekregen. Vries vindt daarom dat historici altijd eerst moeten onderzoeken leiden - De Leidse Welzijnsorga nisatie (LWO) huurt er ruimte voor buurtactiviteiten en de kleedkamers huisvesten op doordeweekse dagen buiten schoolse opvang. Maar in het weekeind en in de avonduren is het nieuwe gebouw het domein van de Leidse Hockey Club Roomburg. Gisteren werd het nieuwe clubgebouw, dat zich met recht multifunctioneel mag noemen, geopend. Terwijl de pupillen buiten in het zonnetje een balletje sloegen, werd de nieuwbouw aan de Van Vollenhovekade onder grote be langstelling officieel in gebruik genomen. Tevens legden de hockeyclub, de LWO, wethou der H. Buijing en stichting 't Kasteel de afspraken vast over buitenschoolse opvang in het pand. De bedoeling is dat stich ting 't Kasteel vanaf september in totaal dagelijks 40 kinderen gaat opvangen in de twee grote kleedkamers, die elke week wor den omgebouwd tot speelpara- dijzen. En dat die kleedkamers riant zijn kunnen twee oud-leden niet ontkennen. De nieuwbouw aan de Van Vollenhovekade overtreft hun stoutste verwachtingen. El kaar ondersteunend wandelt het tweetal door de kleedkamers, strak betegelden doucheruim ten, splinternieuwe toiletten en smaakvol ingerichte kantine. Bewonderend kijken ze het naar de fitness- en fysioruimte. De professionele spullen doen me vrouw verzuchten:. „Stel je voor dat wij dit hadden gehad in on ze tijd, dan waren we nog beter geweest!" En dat is ook het plan van de hockeyclub anno 2002. Binnen een paar jaar, zo is het streven, moeten zowel het da mes- als het herenteam in de overgangsklasse spelen. of waarden en normen die wij hanteren, ook in het verleden golden. „Wij denken nu graag in termen van de Universele Ver klaring voor de Rechten van de Mens. De eerste keer dat die normen min of meer zo zijn ge formuleerd, is tijdens de Ver lichting, dus in de achttiende eeuw." Wanneer de nazaten van benadeelde groepen uit het ver leden ook nu nog nadelen van hun geschiedenis ondervinden en de bevoordeelde groepen er ook nu nog aantoonbaar profijt van trekken, bestaat er naar zijn idee in principe een 'claim recht'. Voor misdaden die zijn ge pleegd in een compleet ander moreel kader dan het onze, is volgens Vries geen compensatie of rechtsherstel mogelijk. „Neem de heksen- of ketterver volging in de zestiende eeuw. Het lijdt geen twijfel dat dat in onze ogen zeer verwerpelijk was: levend verbranden, om niets in feite, of alleen omdat die mensen andere opvattingen hadden dan de meerderheid. Indien de morele elite van een bepaalde tijd de overtuiging heeft, dat het een maatschappe lijke plicht is om heksen en ket ters te vervolgen, hoe kun je dan 'beter weten'? Hoe kun je ie mand zijn daden dan aanreke nen?" Het echte probleem, meent Vries, is dat vrijwel iedereen wel een reden heeft of kan vinden om compensatie te eisen. „Neem de katholieken in een groot deel van de negentiende eeuw. De overheid stelde hen echt achter ten opzichte van de protestanten. Vrouwen, die niet mochten doorleren of werken. Arbeiders, die voor een honger- loontje kapitaal voor onderne mers en aandeelhouders bijeen schraapten. Of neem Indonesië en Suriname, waar wij mogelijk onbehoorlijk hebben gehan deld. Wie is in de praktijk erfge naam van de benadeelden en wie moet opdraaien voor de schuld van voorgangers? Als ie dereen compensatie gaat eisen voor benadeling in het verleden, dan krijgen historici en rechters het nog heel druk." leiden - De eerste paal voor het nieuwe politiebureau Leiden- Zuid op de hoek van de Vijf Meilaan en Boshuizerlaan wordt maandagmiddag 29 april om half vier door wijkbewoonster Miep Rozendaal geslagen. Het wijkbureau is nu nog gevestigd aan de Witte de Withlaan in Voorschoten. De bouw van het nieuwe onderkomen duurt on geveer een jaar. Het gebouw biedt dan onderdak aan onge veer 40 politiemedewerkers. De nieuwbouw maakt deel uit van een omvangrijk bouwpro gramma van de politie Hollands Midden. Het is het derde ge bouw in een serie van zeven. In 2001 zijn in Gouda-Oost en Roe- lofarendsveen nieuwe bureaus gebouwd. Na Leiden-Zuid zijn Leiden-Noord, Alphen en Gou da aan de beurt. Het politieteam Leiden-Noord is het laatste team in Leiden dat nog niet over een adequate huisvesting be schikt, als bureau Zuid gereed is. Wanneer de eerste paal voor bureau Noord wordt geslagen en op welke locatie, is nog niet bekend. id.nl Izoekers, uitgeprocedeerd of niet, irnen opgelucht ademhalen. Uitke- rechtigden en allochtonen ook. 1101 de sociale werkvoorziening DZB is weer reden voor optimisme. De nties lover de toekomst, die menig soci- economisch in het nauw gedreven aar had sinds de val van Groen- _5128 wethouder Jan Laurier, verdwijnen 8,75 emv voor de zon nu voor hun be- iheer een perfecte opvolger is ge- cMohamed Rabbae, de tweeling- iigir; ran Jan. Had Mohamed niet be- kn had Jan hem ontworpen, gen ugde bij de zwakkeren in de Leidse leving contrasteert hevig met de post 'k de WD over de hoogst op- pos: 'jke vervanging. De liberalen balen idt ee stekker nu de parlementariër uit k°5!; ien, die de laatste tijd wat zit te en in de Tweede Kamer, naar vo- 55ETi geschoven als wethouderskandi- •n, sie 'an de regen in de drup', heet dat. idere s vooral door toedoen van de libe- l'n9it Laurier vlak voor de verkiezin- 00ar91 veld moest ruimen. Hij zou van I een financiële puinhoop hebben l. Door Jan vlak voor de verkie- naar huis te sturen, werd hem ook loude ^sneden naar een nieuwe ter- imiatts wethouder. iet Mohamed Rabbae op de stoel i schiet de WD niets op. Erger hdcr kans is groot dat de nieuwkomer nog grotere mate dan zijn voor- a manifesteert als het linkse gewe "k Leidse gemeentepolitiek. Jnt u Ise WD kan redelijk overweg met \fdei -htks, maar vooral fractievoorzitter tt de Lange krijgt met nog geen Kennies het brandend maagzuur t getuigenispoliticus Laurier hem 'end bezorgt, talen hoopten, nadat ze Jan had- Joerd, op Gerard van Hees. Die is derd 100r'ijL links, maar weet wél hoe geld moet omgaan. Die schrijft Jeen blanco cheque uit voor pro- in Buffalo City, rolt geen rode lo- voor uitgeprocedeerde asielzoe- stopt steuntrekkers niet allerlei b toe. Maar Gerard doet zonder de minste te leurstelling drie stappen opzij voor Rab bae, die hier heg noch steg kent. Al Ge- rards ambities verdwijnen als bij tover slag nu Jan de Marokkaanse politicus heeft binnengehaald. Wat vreemd is, en een verhaal apart, maar vooral politiek correct. Het is duidelijk: Leiden komt nooit van Jan Laurier af. Het vertrouwen mag dan in hem zijn opgezegd, hij vertrouwt het gemeentebestuur en zelfs zijn eigen par tij niet zonder zijn eigen inbreng. De weggestuurde wethouder regeert over zijn politieke graf heen. En niemand legt hem een strobreed in de weg. Zo ver heeft Tjeerd van Rij het nooit geschopt, want wie heeft het nog over hem? De echte onderkoning van Leiden is Jan Laurier. Maag Wij zijn trouwens - net als de oppositie, maar dan om andere redenen - niet on verdeeld gelukkig met de aanstaande be noeming van Rabbae als wethouder. Want naar verluidt houdt de kandidaat van Groenlinks niet van zo grapjes. Alleen: van wat voor grapjes zou 'ie niet houden? Misschien houdt 'ie wel niet van hele flauwe grapjes. Wat zou Rabbae er bij voorbeeld van vinden als wij hem complimenteren met zijn verstandige keuze om niet naar Leiden te verhuizen, maar gewoon in het pittoreske Maarssen te blijven wonen en hier een pied-a-terre te nemen, gezien de omloopsnelheid van de gemiddelde Leidse wethouder? Zou 'ie dat leuk vinden of zou 'ie daar boos om worden? Dat is belangrijk om te weten. Want niet alleen aan humor zijn grenzen, vindt Rabbae. Ook vrijheid van meningsuiting is hem, zo is in het verle den weieens gebleken, niet altijd even heilig. Nadat ayatollah Khomeiny zijn fatwa over Salmon Rushdie had uitge sproken raadde Rabbae moslims in Ne derland aan naar de rechter te stappen om Rushdie's boek De Duivelsverzen te laten verbieden. Geen humor, wel censuur. Er breken barre tijden aan. De humor in de Leidse afdeling van zijn partij heeft Rabbae er gelukkig nog niet onder gekregen. Want terwijl de andere onderhandelaars nog van de schrik aan het bekomen zijn over de eerste kandi daat vragen Jan Laurier en Gerard van Hees doodleuk om een tweede wethou- derspost voor Groenlinks. De partij ging van vijf naar zes zetels. Dat moet leiden tot meer invloed in het bestuur van de stad, vinden zij. D66 ging ook vooruit bij de verkiezingen, van vier naar vijf. Dus als GroenLinks er een stoeltje - of een half stoeltje - bij zou krijgen, dan gaan de democraten vast ook om een extra wet houder vragen. En dan zitten die onderhandelingen over een nieuw college, waar volgens leider Ron Hillebrand van de PvdA juist zo lek ker de vaart in zat - in een goede sfeer en met alle dagen een taartje - gelijk weer muurvast. Zo zie je maai'. Rabbae heeft gelijk. Wat de een lollig vindt is voor de ander juist hartstikke vervelend. Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink door Timoteus Waarsenburg leiden - De grond onder de voormalige vuilstort bij Room burg, beter bekend als de Bult, is vervuild met minerale oliën, zink, lood, koper en kankerver wekkende pak's en moet derhal ve onder handen worden geno men. Zeker nu er aan de noord oostzijde van de gewézen vuil nisbelt woonhuizen komen. De provincie maakte een plan voor het controleren en beheersen van de vervuiling. Maar door een verandering in de wetgeving is de gemeente Leiden nu belast met de uitvoering. En daarom verzamelde een aantal tegen standers van het huidige plan zich gisterochtend bij de com missie beroep en bezwaarschrif ten van de gemeente Leiden. Het plan van de provincie voor ziet in het verlagen van het grondwaterpeil onder de ver vuilde grond, een techniek die bekend staat als 'grondwater onttrekking'. Op die manier stroomt er geen vervuild water uit de grond weg, maar stroomt er juist schoon water naar toe. Bovendien, zo luidt de redene ring van de provincie, is de ver vuiling in de voormalige zand- put redelijk geïsoleerd door een dikke laag slib op de bodem. Het voornaamste bezwaar van de klagers is dat de toekomstige bewoners van Roomburg onvol doende garantie hebben dat de vervuiling zich niet verspreid. „Noch de provincie, noch de ge meente wil een vrijwaringsver klaring afgeven aan de toekom stige bewoners.' Dat betekent dat beide instanties niet zeker zijn van hun zaak en dat het dus best mogelijk is dat de vervui ling zich op termijn wel uit breidt naar de bouwgrond", zegt de stichting Meerburg, een van de klagers. De tegenstanders van de pro vinciale plannen willen dat er damwanden worden geslagen waarmee het doorsijpelen van de vervuiling richting woonhui zen zeker kan worden tegenge gaan. Of in elk geval een gede gen noodplan voor het geval de sanering toch niet afdoende blijkt. „In de constructie van de provincie, controleren en be heersen, zien wij geen heil. Als er een vrijwaring komt, hoor je ons niet meer klagen. Maar zo lang niemand dat aandurft, wil len wij een gedegen oplossing", aldus de tegenstanders De commissie neemt alle argu menten in overweging en zal over een paar weken advies uit brengen aan het college van burgemeester en wethouders. door Wim Koevoet leiden - De ruim zeshonderd bezwaarschriften van vrijwilli gers en sympathisanten van de Vrijplaats Koppenhinksteeg zijn allemaal ongegrond. Dat is het oordeel van de Leidse commis sie voor de beroep- en bezwaar schriften. De bezwaarmakers protesteren tegen de vergunning voor de ge meente Leiden en woning bouwvereniging Portaal Leiden voor de bouw van elf apparte menten en enkele winkel- en bedrijfsruimten aan de Hoog landse Kerkgracht en de Kop penhinksteeg. Het gewraakte bouwplan gaat ten koste van de Vrijplaats, die onder meer een weggeefwinkel, een veganistisch eetcafé, de Fabel van de Illegaal, een politiek informatiecentrum en een sportschool omvat. De bezwaarmakers willen de vrijplaats behouden, omdat die voorziet in de behoeften van 'minder welgestelden', jongeren en illegaal gemaakte mensen'. „De Vrijplaats Koppenhink steeg, een creatief en tegen draads broeinest van politieke, sociale en culturele uitingen, in spireert al tientallen jaren tot vernieuwende ideeën, niet- commerciële samenwerkings verbanden en nuttige projecten, waarvan duizenden bezoekers gebruik maken", vindt de aan hang. Maar deze en andere aange voerde argumenten hebben geen betrekking op de bouwver gunning, redeneert de commis sie voor de beroep- en bezwaar schriften. waarin onder anderen de raadsleden A. Geertsema (VVD) en F. van As (Christen- Unie) zitting hebben. „Er moet vanuit worden gegaan dat de woningwet op grond waarvan en bouwvergunning wordt ver leend een planologisch belang dient. In dat kader dienen ook de ingediende bezwaren te lig gen. Verzet tegen een bouwplan dat als gevolg heeft dat bestaan de bebouwing verdwijnt dan wel verandert, met als argument het belang van betrokkenheid bij het gebruik van bestaande bebouwing, voldoet niet aan ge noemd criterium", aldus de commissie in haar overwegin gen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13