Nederlanders vastgeroest in levensritme BINNENLAND 2 m m 'Sport verbroedert blijkbaar niet' Unieke foto's V2 ontdekt Vliegtuigspotter woensdag voor Griekse rechter Twee Utrechtse 'zwarte' scholen moeten sluiten Herrie bij winkels kan flink minder Ajax-supporters dreigen ook met acties op spoor 'Niet goed, geld terug geldt ook voor student' Meer camera's op stations Dijkstal twijfelt aan missies onder VN-vlag ichtlijst voor inten in spe TAG haag Kandidaten die zich lelden voor een baan bij jlitie, moeten dit jaar nog iun opleiding kunnen be ien. Dat stelt het CDA-Ka- 'ALOI M Rietkerk. Hij reageert - tniee op het bericht dat de tiescholen voor dit jaar vrij- il zitten. Mensen die zich Jfcnelden voor een baan bij 4holitie, komen op een 1^ ïtlijst te staan. Ze kunnen n 2003 in opleiding. Vol- t de politievakorganisatie dreigen daardoor kandida- afte haken. rt geding kandidaat LPF terdam - Politieman M. its, die korte tijd op de con- kandidatenlijst van de Lijst Fortuyn (LPF) prijkte, it de leiding van het Lande- electie- en Onderwijsinsti- Politie (LSOP) voor de ter. Hij wil dat de leiding de politieschool nadrukke- lerklaart dat hij nooit voor iele intimidatie is gestraft, uyn haalde de politieman le lijst omdat Kievits in op- akwas gekomen. boer op met tene stroom eveld - Na voetbalclub natuurvoedingswinkels ie Body Shop gaat nu ook ederlandse Vereniging van enshouders (NW) duurza- nergie verkopen. Varkens- Iers kunnen hiermee tot lerden euro's per jaar be- ;n, aldus de NW. De ener- omt vooral uit verbranding liermeel, mest en snoei en uit waterkracht. De inshouders kopen de m in bij leverancier Ener- vrijdag 19 APRIL 2002 «H p itraf voor stische daad |mrden - De rechtbank in arden heeft gisteren een Jige uit Houtigehage land) tot drie jaar celstraf "deeld, waarvan zes ien voorwaardelijk. De 'tak, vlak na de aanslagen it World Trade Center in fork op 11 september vo- een school voor buiten- in brand. Daarbij speel- istische motieven een igen de man was 3,5 jaar iist. 1 boos over L lietigen vlees tAG - De Chinese regering iïïS Nederland geprotes- tegen het vernietigen va Rijswijk/ANP - Ondanks de mo gelijkheden van de moderne tijd, zoals telewerken en de aanpas sing van de Winkelsluitingswet, zijn Nederlanders vastgeroest in hun levensritme. Het overgrote deel van de Nederlanders staat nog steeds op rond zeven uur, gaat naar werk of school, luncht tussen twaalf en een, dineert rond zessen, kijkt televisie en gaat rond elf uur naar bed. Dit blijkt uit het rapport 'Ruimte voor tijd' van het Sociaal en Cul tureel Planbureau (SCP) dat is geschreven in opdracht van het ministerie van sociale zaken. Het rapport is gisteren openbaar gemaakt. Volgens het rapport hebben ho ger opgeleiden meer mogelijk heden hun tijdsindeling te ver anderen dan lager opgeleiden. Verder valt op dat het werk bui ten de traditionele kantooruren (overdag en door de week) niet toeneemt de laatste jaren. In Europees verband blijkt Neder land het land met het geringste aandeel avond-, nacht- en weekendwerk. De taakverdeling tussen man nen en vrouwen wordt steeds evenwichtiger, al moet hier bij worden aangetekend dat dit een langetermijnproces betreft. „Een volledig gelijke verdeling lijkt vooralsnog - op zijn best - toekomstmuziek", zo staat in 'Ruimte voor tijd'. Ten aanzien van de verdeling tussen huis houden en vrije tijd blijkt dat huishoudelijke taken steeds va ker worden opgeschoven rich ting avonden en weekeinden. Vrije tijd komt steeds vaker on der druk te staan. Volgens D. Mol van het project bureau Dagindeling van het mi nisterie zitten veel landgenoten 'strak in een tijdscorset'. „We weten nog veel te weinig van het onderwerp tijd in Nederland. Dit onderzoek is een opstap naar een veel uitgebreider on derzoek dat op stapel staat. Veel mensen klagen over zware druk en tijdgebrek, de oorzaak van veel problemen en knelpunten." Oplossingen zijn voorhanden, maar behoeven nog uitwerking. Het mobiliteitsprobleem bij voorbeeld zou kunnen worden opgelost als 15 procent van de werknemers buiten de traditio nele uren zou werken, zo stelt Mol. Het rapport is een initiatief van de Stuurgroep Dagindeling van het ministerie. praken over uwfraude lux - Het openbaar minis- en de Nederlandse Mede- ngsautoriteit hebben af- en gemaakt over het on- ïg afstemmen van hun on- jeken naar de bouwfraude, eze manier willen de twee nties voorkomen dat ze el- in de wielen rijden in hun [werkzaamheden naar de luwboekhouding van (bedrijf Koop-Tjuchem. Tjuchem is mogelijk be en bij bouwfraude. gvoor uwenhandel aag - Justitie in Neder- ;n Roemenië hebben be- >ril een internationale e opgerold. De veertien chten zouden zich schul- ibben gemaakt aan han- vrouwen, drugs, wapens spoorten, zo is gisteren ïdgemaakt. Volgens het )aar ministerie lokten de ichten al ruim een jaar rouwen uit voormalige iloklanden naar Neder- Dm ze vervolgens aan het te zetten als prostituee. lier knalt tegen Itiewagen Bellen in de auto is niet lar ontbloot, beweren idigen. Als de bestuurder idien de verplichting om free te bellen aan zijn apt, is het risico extra Dat ondervond gisteren •jarige man uit het Bra- Cuijk. De politie betrap- op heterdaad terwijl hij ïnd met de telefoon aan or zat. De man had het zo net bellen dat hij een ken niet opmerkte en op itieauto knalde tilburg/anp - Sport brengt jon geren uit verschillende sociale groepen niet nader tot elkaar. Dat zegt onderzoekster A. Elling van de Katholieke Universiteit Brabant, die volgende week op dit onderwerp hoopt te promo veren. Elling vroeg aan ruim duizend jongeren in Tilburg en Amster dam welke sport zij beoefenen en waarom ze daarvoor gekozen hebben. Ook wilde ze weten of de jongeren via de sportclub vrienden hebben gekregen. Uit de antwoorden kwam naar vo ren dat sport nog steeds een sterke sociale en etnische schei ding kent. Voetbal valt nog altijd in de ca tegorie uitgesproken mannelijke sporten. Uit de antwoorden blijkt dat meisjes, vrouwen en homoseksuelen daar niet thuis zouden horen. Gracieuze sporten zöals gym nastiek en ballet daarentegen zijn volgens de ondervraagde jongeren nog altijd meisjesaan gelegenheden. utrecht/anp - Het Niels Stensen College in Utrecht gaat dicht. Een voorgenomen fusie tussen de katholieke scholengemeen schap en het openbare Thor- becke College gaat niet door. Ook die school sluit de deuren. Door de fusie hadden beide 'zwarte' scholen een nieuwe, le vensvatbare toekomst als multi culturele scholengemeenschap moeten ingaan. De sluiting van de scholen werd gisteren bekendgemaakt. Fusieleider P. Post noemt het een drama dat de nieuwe school, het Utrechts Lyceum, niet doorgaat. „We hadden een prachtschool in de steigers staan, maar helaas op de ver keerde plek." Hij doelt op de wijk Kanalenei land, die wegens problemen met Marokkaanse jongeren voortdurend negatief in het nieuws is. „Ouders en leerlingen worden daardoor afgeschrikt en dat heeft ons uiteindelijk de kop gekost", aldus Post. De fusie- school wist voor het nieuwe schooljaar nog geen veertig brugklassers te trekken. Het hadden er minimaal zestig moe ten zijn. De aspirant-leerlingen moeten op zoek naar een andere school, evenals de huidige. Een deel van hen kan nog tot het eind van het volgend leerjaar op het Stensen en het Thorbecke terecht. Dan sluiten'de scholen definitief de deuren. den helder/gpd - „Het woord sorry kennen ze daar niet." Va der Frans van vliegtuigspotter Frank Mink, die komende woensdag in Griekenland voor de rechter verschijnt, is bezorgd over de afloop van de rechts zaak. Moet zijn zoon straks voor vijfjaar de gevangenis in? Of loopt het alsnog met een sisser af? „Ik heb er geen idee van", zegt hij. „De Grieken zijn een zuidelijk, temperamentvol volk dat snel op de teentjes is ge trapt. Ze hebben een mentaliteit die wij niet kennen; dat is wel gebleken." Zoon Frank (28) beaamt dit: „Ze hebben ons ook vijf weken vast gehouden, dus je kimt van alles verwachten." Hij werd in no vember opgepakt bij het Griekse vliegveld Kalamata, op verden king van spionage. De vliegtuig spotter was daar, samen met Patrick Dirksen uit Eindhoven en twaalf Britten op uitnodiging van de Griekse luchtmacht. Na ruim een maand achter tralies te hebben doorgebracht, werd het veertiental op borgtocht vrijge laten; komende woensdag ver schijnen ze voor de rechter. De aanklacht luidt nu: wandaden en het illegaal verzamelen van informatie. Aanvankelijk leek het te bizar voor woorden: Frank Mink uit Den Helder - tegenwoordig woonachtig in Lelystad, een jon gen die niet rookt, drinkt en geen vlieg kwaad doet - als spi- Er ligt ook een duidelijke etni sche scheidslijn in de sport, zegt Elling. Allochtone jongeren kie zen vaak voor 'straatsporten', zoals voetballen of basketballen op pleintjes. Autochtone jonge ren daarentegen spelen vaker in clubverband voetbal of hockey. De conclusie van het Tilburgse onderzoek is dat in de sport nog steeds traditionele ideeën en machtsverhoudingen overheer sen. „De wereld is niet te verbe teren door middel van sport, wanneer de sportwereld zelf nog volop voor verbetering vatbaar is", aldus Elling. De promovenda vroeg ook wie volgens de jongeren de popu lairste sporters zijn. Op nummer 1 staat de Amerikaanse basket baller Michael Jordan. De Haag se darter Raymond van Barne- veld alias Bamey staat op num mer 2, gevolgd door een reeks voetballers. Daarna pas komt de eerste sportvrouw. Dat is de Brabantse paardrijdster Anky van Grunsven. Foto's: ANP/Wim Berssenbrugge den haag/gpd - Een onderzoe ker van de Universiteit Leiden heeft foto's gevonden van de lancering van een Duitse V2-ra- ket in Den Haag. Het zijn tot nu toe de enige foto's van een V2 boven Den Haag waarop de ra ket duidelijk zichtbaar is. De opnames zijn gemaakt door Wim Berssenbrugge. Hij foto grafeerde vanuit zijn huis de lancering van een raket in de omgeving van het Vredespaleis. Het gaat om twee foto's die zijn gemaakt ergens tussen novem ber 1944 en maart 1945. De ene foto toont het lichtspoor van de gelanceerde raket en het silhou et van de toren van het Vredes paleis. De andere laat de raket zien in zijn" vlucht. Berssenbrug ge maakte ook nog een foto van een tankwagen met raketbrand stof. De foto's zijn ontdekt door dr. Johan Degewij, medewerker van het Studie en Documentatie Centrum voor Fotografie van het Prentenkabinet van de Uni versiteit Leiden. Volgens hem zijn het unieke opnamen. „Het zijn juwelen. Noch bij het Haags Gemeentearchief, noch bij het NIOD waren deze foto's be kend." V2-deskundige Jos Borsboom uit Almere is ook enthousiast. „Eindelijk hebben we foto's van een lancering uit Den Haag", zegt hij. Borsboom verzamelt al jaren alle informatie over de Duitse raketten. Berssenbrugge, inmiddels 83, werkte in de oorlog voor de spi- onagegroep 'G'. Die verzamelde vanaf september 1944 vooral ge gevens over de lancering van V2's in en om Den Haag. De Duitsers schoten in totaal 1039 raketten op Engeland af vanuit Den Haag. Hierdoor vielen in Engeland meer dan tweedui zend doden. In Den Haag en Rijswijk kwamen tientallen mensen om door mislukte lan ceringen. Honderden vonden de dood door Britse tegenacties in Den Haag. den haag/gpd - Ronkende vrachtwagens, rammelende fles sen en bonkende rolcontainers in winkelcentra zijn binnenkort verleden tijd als het aan de Ne derlandse Stichting Geluidshin der (NSG) ligt. Uit een rapport van de NSG blijkt dat er een ruim scala aan oplossingen voorhanden is om laad- en los- activiteiten in de nachtelijke uren veel minder luidruchtig te laten verlopen. Het rapport, dat mede is opge steld door de Nederlandse on derneming voor energie en mi lieu (Novem), is gisteren tijdens de jaarlijkse NSG-Geluidshin- derdag in de Utrechtse Jaar beurs gepresenteerd. Op veel plaatsen zijn al gladde wegdekken aangebracht, die het lawaai van boodschappenwa- gentjes, auto's en rolcontainers beperken. Datzelfde geldt voor de aanleg van overdekte laad- en losperrons. Er zijn ook 'stille' vrachtwagens. Daarnaast zijn er oplossingen gevonden voor la waaiige rolcontainers. Door flexibele spanbanden wordt het lawaai van rammelende onder delen en het contact tussen wiel en wegdek flink beperkt. De maatregelen zijn hard nodig, stelt J. Kuiper van de NSG. „Wie in de directe nabijheid van een supermarkt of andere winkels woont, heeft regelmatig te kam pen met hinderlijke geluiden. Soms al voor dag en dauw, dan weer 's avonds laat. Het is een steeds weer terugkerende bron van ergernis die met de uitbrei ding van de winkeltijden groter is geworden." Volgens Kuiper zijn het bedrijfs leven en de gemeenten nu aan zet om die oplossingen ook af te dwingen. De Raad Nederlandse Detail handel, waarbij twaalfduizend winkels zijn aangesloten, stelt zich echter terughoudend op. De Raad constateert problemen tussen ondernemers en ge meenten. Zo is er grote ondui delijkheid over de eisen die aan vrachtwagens worden gesteld. De ene gemeente let op de leng te van de wagen, de andere weer op het totale gewicht. Daardoor mogen dezelfde vrachtwagens bepaalde steden wel in, en an dere weer niet. Ook de gestelde 'venstertijden' - in veel gemeenten mogen vrachtwagens alleen tussen ze ven en elf uur 's ochtends laden en lossen - zijn de Raad een doom in het oog. „Dat is logis tiek erg lastig", aldus woord voerder H. Kaptein. „Bovendien kosten de maatre gelen tegen geluidshinder veel geld en zijn veel oplossingen nog niet eens in productie geno men. En laat duidelijk zijn dat binnenstadbewoners niet heel veel moeite hebben met bevoor radend verkeer. Enig lawaai en overlast hangt nu eenmaal sa men met het wonen in een bin nenstad." - utrecht/gpd - Ook Ajax-fans gaan mogelijk actie voeren op de spoorrails. Dat zegt Ronald Pieloor namens de Stichting F- Side, de fanatieke supporters- schare van de Amsterdamse voetbalclub. Ajax mag van de Nederlandse Spoorwegen maximaal 5900 fans vervoeren naai- de bekerfi nale op 12 mei in de Kuip tegen FC Utrecht, terwijl de clubs elk vijftienduizend kaartjes krijgen. De NS stellen uit oogpunt van beheersbaarheid hooguit acht treinen beschikbaar. Gisteren bepaalde de lokale driehoek (burgemeester, officier van justitie en hoofdcommissa ris) van Rotterdam dat FC Utrecht zijn supporters per bus moet vervoeren en Ajax per trein. Pieloor: „Ook wij willen met vijf tienduizend man naar de Kuip. Als de NS minder dan de helft on. Maar zijn vader maakt zich inmiddels zorgen. „Ik krijg veel positieve reacties", zegt hij. „Ie dereen vraagt hoe het met Frank is." Minder geruststellend zijn de verhalen die anderen vertel len: „Zoals over iemand die een steentje had meegenomen en voor diefstal de cel in werd ge gooid." De vliegtuigspotter vertrekt maandagochtend naar Grieken land. De verdachten worden woensdag overigens wel opge roepen, maar de zaak wordt vanwege de drukte die dag met een verdaagd. De daadwerkelijke rechtszaak begint donderdagochtend om negen uur. „De uitspraak moet er vrijdagavond zijn", vertelt Frank. „Ik ben er helemaal klaar voor", zegt hij strijdbaar. „Ik wil vrijspraak. Ik wil ervan af een half jaar heb ik niet geleefd. Als dat niet lukt? Dan gaan we in hoger beroep." Kamer wil betere OV-kaart den haag/anp - Een meerder heid in de Tweede Kamer vindt dat minister Hermans het ak koord over de nieuwe OV-jaar- kaart voor studenten niet moet tekenen. Aangevoerd door CDA- parlementariër Eurlings wil de Kamer dat de studenten schade vergoeding krijgen bij vertragin gen van een half uur of meer, CDA, PvdA en Groenlinks wil len nog voor het verkiezingsre ces met Hermans overleggen. Eventueel willen ze de bewinds man terugsturen naar de onder handelingstafel. Twee weken geleden maakte Hermans trots bekend dat hij voor 423 miljoen euro een nieu we verbintenis voor onbepaalde tijd met de openbaarvervoerbe drijven had gesloten. Met de nieuwe jaarkaart krijgen de stu denten op vrijdagen meer bewe gingsvrijheid. Bovendien krijgen ze tegen bijbetaling korting op treinreizen in Europa. Eurlings noemt het onaccepta bel dat het nieuwe contract niet voorziet in een claimregeling. „Studenten moeten dezelfde rechten hebben als andere ge bruikers van het openbaar ver voer. Niet goed, geld terug moet ook voor studenten gelden." De overheid heeft geïnvesteerd om de Nederlandse Spoorwe gen beter op tijd te laten rijden. „Op die manier moet worden voorkomen dat de NS er weer een ratjetoe van maken", zegt Eurlings. De PvdA-Kamerleden Rehwinkel en Dijsselbloem heb ben over de studentenkaart schriftelijke vragen gesteld. Ook andere partijen vinden dat studenten het recht op schade vergoeding moeten krijgen. De WD wil daarvoor minister Ne telenbos van verkeer inschake len. Sinds het begin van de jaren ne.-" gentig kunnen studenten met de kaart gebruik maken van het openbaar vervoer. De kosten van de kaart worden afgetrok-' ken van de basisbeurs. Studen ten kunnen kiezen tussen een week en een weekendkaart. Meer dan een half miljoen stu denten kan op deze manier 'vrij' reizen. Den Haag/gpd - De NS zijn op grote stations bezig om het aan tal camera's uit te breiden van 1150 naar 1500. Dit moet de veiligheid verhogen van reizigers en NS-persorteel. Om de aanwezigheid van de ca mera's te benadrukken komen er binnenkort monitoren in de centrale stations van onder meer Amsterdam, Utrecht en Rotterdam. Hierdoor kunnen reizigers zelf zien wat de came ra's vastleggen. Volgens de NS gebeurt de cameraplaatsing in overleg met het College Be scherming Persoonsgegevens (voorheen registratiekamer). De camera's die nu vaak nauwe lijks in het oog springen krijgen een opvallend gele kleur. Op het station van Heerlen en station Lëlylaan in Amsterdam is dat onlangs al gebeurd. NS. hopen op die manier even tuele zakkenrollers of relschop-, pers af te schrikken. Volgens de NS kost het ongeveer een mil joen euro om op een groot sta tion camera's te installeren en een jaar lang met toezicht te la ten draaien. Er is cameratoe zicht op 43 stations. den haag/anp - WD-leider Dijkstal ziet er weinig in Neder land in de toekomst nog deel te laten nemen aan vredesmissies onder de vlag van de Verenigde Naties. „Ik begin daar steeds minder voor te voelen", ver klaarde hij gisteren. Zijn grote bedenkingen vloeien onder meer voort uit de bevin dingen van het Nederlands In stituut voor Oorlogsdocumenta tie (NIOD) over de val van de door Dutchbat gecontroleerde moslimenclave Srebrenica in 1995. Die operatie stond onder VN-vlag. Volgens Dijkstal is de comman dostructuur bij VN-operaties niet optimaal. De besluitvor ming loopt over te veel schijven. „Het gevolg kan zijn dat er geen steun komt op de cruciale mo menten", aldus Dijkstal. Hij doelt daarmee op het vergeefse verzoek dat Dutchbat-comman- dant Karremans op 11 juli 1995 deed voor luchtsteun voor Sre brenica. De WD-voorman geeft er voor keur aan dat Nederland alleen nog deelneemt aan vredesmis sies die onder leiding staan van de NAVO. Alleen dan kan vol gens hem optimaal worden vol daan aan de eisen die aan een militaire operatie worden ge steld. „De VN heeft nooit de structuur die de NAVO wél heeft", meent Dijkstal. „Een an dere mogelijkheid is dat Neder land invoegt in de commando structuur van een ander land, bijvoorbeeld de Verenigde Sta ten." Dijkstal vindt wel dat er bij voor keur een VN-resolutie ten grondslag moet liggen aan een NAVO-missie, zoals dat het ge val was in Kosovo. Een 'vre- despool' van de VN, een perma nent vredeskorps, ziet Dijkstal niet zitten. Dit idee opperde voormalig minister van buiten landse Zeiken Van Mierlo tijdens het eerste paarse kabinet kan vervoeren, eisen we voor de andere helft bussen. Maar dat vinden ze in Rotterdam onbe spreekbaar." Nog belangrijker vindt Pieloor de wanverhouding die dreigt op de tribunes. „Gelij ke monniken gelijke kappen, zou ik zeggen. Zij vijftiendui zend, wij vijftienduizend en geen man minder. En zo niet, dan moeten we als Ajax die fina le helemaal niet willen spelen. Om druk te zetten, zullen we ac ties niet schuwen. Dan gaan ook wij het spoor op." Bennie ten Boden, voorzitter van de Supportersvereniging FC Utrecht, kan zich de ergernis van Pieloor voorstellen. Maar hij is blij met de afhande ling wat de FC Utrecht-suppor ters betreft. ..Die vijftienduizend kaarten raken we wel kwijt, is mijn inschatting. En dat wij met bussen gaan, is natuurlijk pri ma." Dijkstal. Foto:ANP/ Wiebe Kiestra

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5