Drugsgebruik in verkeer neemt toe BINNENLAND 1 Ik heb het NIOD-rapport nog niet gelezen' PvdA tegen beslissing over deelname aan JSF "1» Symbool van vrede sx Knipperlicht Babysnot mogelijk basis vaccin meningokokken B 'Serviërs moeten voorbeeld nemen aan Nederlanders' 'an Middelkoop lidt commissie ji haag - Tweede-Kamerlid n Middelkoop (Christen- üe) wordt voorzitter van de delijke Kamercommissie die m eventuele parlementaire quête naar de val van Srebre- :amoet voorbereiden. De pmissie telt zeven leden. Zij 0et woensdag verslag uit- engen en aangeven welke on- rvverpen bij een enquête aan orde moeten komen. 16's blijven in de grond iuwarden - De 137 Neder - idse F-16 straaljagers blijven nader order aan de grond, is door de Koninklijke Lucht- acht in Den Haag besloten. In ee vliegtuigen van vliegbasis euwarden is vet aangetroffen een leiding voor de snel- idsmeter. Daardoor kunnen vijkingen in het meetsysteem tstaan. Het smeermiddel is toeval aangetroffen tijdens technische inspectie. cherpere controle oor Van der Valk phen aan den rijn - Het ho- :aconcem Van der Valk gaat e vestigingen aan een kwali- tscontrole onderwerpen, stigingen die niet aan de nor- in van Van der Valk voldoen, ;en niet langer de toekan als eldmerk gebruiken, aldus woordvoerder. Omdat de drijven binnen het concern fstandig opereren, is het niet igelijk deze te sluiten. Het or, itbij de controle niet alleen bouwtechnische voorwaar- maar ook om bijvoorbeeld viceverlening. vrijdag 19 APRIL 2002 ngens doodden pikeerde persoon iaro rr m :b; and ik, mo - De jonge daders van noord op de 22-jarige Erwin Iders uit Almelo hadden het igstwaarschijnlijk voorzien Jebo zijn jongere broer. Dat heb- de verdachten (16 en 19 in de eerste verhoren te- rechercheurs bekend. De lachten, die de moord heb bekend, zouden met de (ere broer van het slachtof- zijn verwikkeld in een ruzie h amsterdam/gpd - Het drugsge bruik in het verkeer neemt hand over hand toe. Dat concludeert de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) uit onderzoek. Medio 2000 is de SWOV in sa menwerking met de Universiteit van Utrecht een onderzoek ge start naar de verkeersrisico's van het gebruik van alcohol, drugs en zogenoemde psycho-actieve geneesmiddelen, zoals marihua na. Het onderzoek werd gedaan in opdracht van de ministeries van verkeer en volksgezondheid. In totaal werden 1029 proefper sonen benaderd in een zieken huis van wie er 692 een urine monster en 1245 een bloed monster hebben afgestaan. Daaruit bleek dat 4,8 procent van de 816 'willekeurige' be stuurders cannabis had gebruikt en één procent xtc of amfetami ne. Bijna twee procent had een combinatie van drugs gebruikt. Bij de gewonde bestuurders had bijna twaalf procent een combi natie van alcohol en drugs ge bruikt. Bijna drie procent van de gewonde bestuurders had slaap- of kalmeringsmiddelen, dan wel angstremmers gebruikt. Uit onderzoek in enkele week endnachten in 2000 en 2001 in Tilburg bleek dat er twee keer zoveel bestuurders drugs had den gebruikt dan het geval was bij een landelijk onderzoek dat drie jaar eerder werd gehouden. De onderzoekers stellen dat de Tilburgse situatie vergelijkbaar is met het de rest van Neder land. Naar schatting eist medi cijngebruik jaarlijks zo'n hon derd verkeersdoden. Over drugs zijn nog geen gegevens bekend. Maar de onderzoekers conclu deren wel dat het aantal doden door drugs aanzienlijk is. Volgens A. Hage, projectleider rijgevaarlijke middelen van het ministerie van verkeer, levert het problemen op om met de huidi- sje Vries evalueert rijze benoeming haag - De nieuwe manier benoeming van een burge ester kan worden terugge- aid als blijkt dat er kwalita- minder goede mensen wor- benoemd. Minister De is (binnenlandse zaken) rijft dit in een evaluatie die eren naar de Tweede Kamer estuurd. Uit de evaluatie kt dat sinds het openbaar aaiiken van namen van kandi- in, minder sollicitanten rea- en op een vacature. ilgische agent jhiet man dood adic Ikl igge - Een Belgische politie^ jnei j)t heeft gisteren de bestuur- van een Nederlandse auto dgeschoten. De automobi- was op de vlucht voor twee itievoertuigen en zou de nt, die hem wilde tegenhou- hebben aangereden. Daar- on vuurde de politieman een ninj (el af. Volgens de politie wa de chauffeur en zijn passa- vemioedelijk asielzoekers, Spj rokken bij mensensmokkel. Kaneel misschien schadelijk voor ongeboren kind den haag/anp - Zwangere vrou wen moeten uit voorzorg zo weinig mogelijk producten met kaneel eten. De stof coumarine die in kaneel zit, is misschien schadelijk voor het ongeboren kind. Dat meldt het Voedings centrum. Aanleiding voor de ongerust heid is dat verschillende stoffen die in chemische samenstelling sterk lijken op coumarine, al bij lage dosering schadelijk voor een foetus zijn. Het kan neuro logische stoornissen veroorza ken. „We weten niet zeker of ka neel zelf ook schadelijk is, want er is nooit specifiek onderzoek naar verricht", aldus een woord voerster van het Voedingscen trum. Coumarine is een natuurlijke stof, maar kan ook kunstmatig worden gemaakt. Behalve in voeding zit die ook als geurstof in cosmetische producten zoals parfum, deodorant en body- milk. Dagelijks krijgt een Neder lander gemiddeld 4 milligram coumarine binnen: de helft via het eten en de rest via cosmeti sche producten. In Europa mo gen levensmiddelen al niet meer dan 2 milligram coumarine per kilo bevatten in verband met mogelijke gezondheidsrisico's. Er gelden hogere limieten voor producten die van oudsher veel kaneel bevatten, zoals ontbijt koek, speculaas, appeltaart en kaneelkoekjes. den haag - Met een brandende toorts werd gisteravond in Den Haag de Wereld Vredesvlam ontstoken door vredesactivist Mansukh Patel. De eerste 'openbaar eeuwig brandende vredesvlam ter wereld' sym boliseert niet alleen vrede, maar ook verbondenheid, vrijheid en waar heid. Achter een versterkt ruitje zal het vuur voor altijd op gas blijven branden. Na de ontsteking verzocht prinses Irene de aanwezigen een moment stilte in acht te nemen om het symbool van de vrede tot zich te laten doordringen. Foto: GPD/Maurice Nelwan De oorverdovende stilte rond hoofdrolspeler Joris Voorhoeve drugs. luchtvaartwet handen senaat haag - Minister Netelenbos verkeer hoopt dat de Eerste ner zich alsnog zal buigen de wijziging van de lucht- rtwet, die ingebruikname de vijfde baan op Schiphol ïelijk maakt. De senaat heeft esloten dit niet meer te n met de demissionaire be- dsvrouw, maar moet de be ing dinsdag nog officieel Tachtigen. ilp bewoners bij ken pyromaan IHOUT - De politie van jnhout gaat bij het opspo- 'an een pyromaan de hulp "lakeien van de inwoners, 'oor worden het komende einde 3000 brieven ver- ^^'d in het dorp. In de brief agt de politie de burgers ex- alert te zijn en verdachte za te melden. Sinds begin de- lber was de brandstichter 3Cj1, ttig keer actief. "bo itjesregen valt S I jaar eerder haag - De jaarlijkse lintjes- ve! an valt dit jaar eerder dan in •htiï Jaren- Burgemeesters in l het land spelden de uitver- Bnen al op vrijdag 26 april koninklijke onderscheidin- °P, vier dagen voor Konin- Jedag. Het ministerie van tenlandse zaken heeft hier- toestemming gegeven om- veel mensen maandag 29 tl een vrije dag hebben. den haag/gpd - Hij zou naar het buitenland zijn gevlucht, in de Verenigde Staten zijn ondergedo ken om de mediahausse rond het NIOD-rapport over de val van Sre brenica te ontlopen. Maar Joris Voorhoeve, voormalig minister van defensie en hoofdrolspeler in het drama, is gewoon thuis in zijn appartement in Den Haag. „Hallo", klinkt een vrou wenstem uit de intercom. Of de heer Voorhoeve thuis is. „De heer Voorhoeve is niet aan spreekbaar." Wanneer dan wel? „Dat zal ik vragen. Een ogen blik." „Met Voorhoeve." Of hij inmid dels bereid is om te reageren op het rapport over de val van Sre brenica? „Mijn woordvoerders hebben toch uitgelegd dat ik sinds 1999 nergens meer op wil reageren." Waarom niet? „Nou ja, om dat hier zo via de inter com te doen. Dat vind ik niet zo geslaagd. Ik kom wel even naar beneden." Dan gaat de deur open en staat hij op de stoep. „Ik wil het nog maals herhalen. Sinds ik in 1999 niet meer in de politiek actief ben, heb ik alle contacten met de pers verbroken. Er is geen re den om daar nu van af te wij ken." Zelfs niet voor het NIOD- rapport? „Dat heb ik niet gele zen. Het zat vanochtend bij de post. En nog een fijne avond verder." Het lukt maar niet om Joris Voorhoeve aan het spreken te krijgen over wat hij, op die be ruchte junidag in 1995, als volgt aankondigde: „Dames en heren, er heeft zich een ramp van grote omvang voltrokken." De encla ve Srebrenica was gevallen. Niet veel later zou blijken dat moge lijk zevenduizend Bosnische mannen door het Bosnisch-Ser- vische leger waren vermoord. Voorhoeve zat in die dagen veel in zijn bunker onder het Haagse ministerie. Er is veel over ge schreven. Hij zou de spanning niet hebben aangekund, belde in het wilde weg, maar wist nau-jj welijks wat in Srebrenica ge beurde. Moest gelaten zien hoe bevelhebber Couzy van de land macht de omstreden Karremans bevorderde. Vele malen werd om zijn hoofd geroepen, maar Joris Voorhoeve bleef zitten. Af treden zou neerkomen op schuld bekennen, zei hij. En de schuldigen waren de Serviërs. In de jaren erna bleef 'Srebreni ca' een etterende zweer. Voor hoeve ging na zijn minister schap de Kamer in, en vervol gens trad hij in 1999 toe tot de Raad van State. Vanaf de eerste dag liet hij weten dat hij nu niets meer over 'de ramp' kon zeg gen. Alleen voor de commissie- Bakker, die de uitzendingen voor vredesmissies onderzocht, en bij de Franse parlementaire enquête over de val van Sren- brenica, wilde hij nog wel op draven. Maar verder deed hij er het zwijgen toe. Een staatsraad dient zich niet met actuele poli tiek te bemoeien, zei hij steeds. En hij wilde zijn opvolger Frank de Grave niet voor de voeten lo pen. Van de Raad van State hoeft Voorhoeve zich echter helemaal niet in te houden. Dat vice- voorzitter Tjeenk Willink hem daarom heeft gevraagd, wordt onwaarschijnlijk geacht. Andere staatsraden, zoals Donner en Oosting, laten zich immers ook gewoon uit over actuele politie ke zaken, zoals de WAO en de vuurwerkramp in Enschede. Zo ongeveer alle betrokken poli tici hebben inmiddels, in de me dia of in het parlement, hun zegje gedaan. Waar blijft Voor hoeve? Hij zou toch moeten rea geren op de harde conclusie van het NIOD-rapport dat de leger top vooral bezig was de reputa tie van Dutchbat intact te laten? Dat hij op de medewerking, de loyaliteit en het politieke inle vingsvermogen van de legertop vertrouwde, terwijl die andere belangen bleek te hebben: het imago van Dutchbat moest on- besmeurd blijven. Dat hij, de minister, vaak te laat, soms he lemaal niet en niet volledig werd ingelicht door de legertop. Het debriefing-rapport, schrijft het NIOD ook, was onvolledig en droeg duidelijk de sporen van ingrijpen door het leger. Voorhoeve wist dat, maar hij be sefte dat er geen andere moge lijkheid was dan het rapport te prijzen. Door het rapport direct publiekelijk af te kraken zou hij het leger schofferen, en dat wil de Voorhoeve niet. Hij was de gevangene van het rapport ge worden. Oud-minister van buitenlandse zaken Hans van Mierio zei zon dag in het tv-programma Bui tenhof dat hij contact met Voor hoeve had gehad. Hij had 'de in druk', zei hij, dat die op enig moment zou spreken. Dat zal in elk geval zijn tijdens de parlementaire enquête, waar hij altijd tegen is geweest. De Koninklijke Landmacht en Srebrenica Landmachttop A.P.P.M. van Baal (luitenant-generaal) Bevelhebber der Landstrijdkrachten (inmiddels opgestapt) R.P.F. Seijn (generaal-majoor) Plaatsvervangend Bevelhebber M.L.M. Urllngs (luitenant-generaal) Commandant 1e Duits-Neder landse legerkorps Van Baal Nicolaï De Jonge De Ruyter Brantz Karremans Franken Groen Matthljsen FUNCTIE TOEI Plaats vervangend Bevelhebber der Land strijdkrachten Chef Staf UNPROFOR Sarajevo Chief Landops UNPF Zagreb Military Assistant Chef Staf UNPROFOR Sarajevo Plaats vervangend cormnandant BiH Command Norht East Tuzia Commandant Dutchbat III Plaats vervangend commandant Dutchbat III Commandant B-Compagnie Srebrenica Commandant C-Compagnie Potocari icTan gen. majoor brig, generaal kolonel H kolonel kolonel It kolonel majoor kapitein kapitein 3 z 5 z 3 Afgetreden als bevel hebber der Land strijdkrachten Commandant Commando Opleidingen Koninklijke Landmacht Plaats vervangend commandant 1e Divisie Defensiestaf Hoofd afdeling Beleid Nederlandse Liaison officier bij TRADOC (Ver. Staten) Chief J3 (Operations) Heidelberg (Duitsland) Hoofd sectie Crisis Response Operations 1 e Divisie Opleiding korps Commando Troepen Hoofd Operatiën 11e Lucht mobiele Brigade TlTTd It. generaal gen, majoor brig, generaal kolonel kolonel kolonel It kolonel majoor It kolonel COMMENTAAR ge wet drugs en geneesmidde len in het verkeer aan te pakken. De meeste veroordelingen we gens drugs- of medicijngebruik zijn tot stand gekomen omdat de verdachte toegaf dat hij zoge noemde rijgevaarlijke middelen heeft gebruikt en de werking daarvan kende, aldus Hage. Daarnaast blijft nog onderzoek nodig naar testen die gemakke lijk langs de kant van de weg uit voerbaar zijn en die snel be trouwbare resultaten geven. 'Het stoplicht staat op rood, het stoplicht springt op groen, in Almelo is altijd wat te doen!' Een mooier metafoor voor de totale saaiheid van een provinciestadje, ontsproten aan het brein van Herman Finkers, is niet te bedenken. En als het aan ANWB-directeur Guido van Woerkom ligt, wordt het nog een stuk saaier in Almelo. De directeur van Nederlands grootste 'club' wil van het verkeerslicht af. Nou ja, niet hele maal, hij wil de verkeerslichten op knipperen zetten omdat toch niemand zich er iets van aantrekt. Van Woerkom liet zijn ballonnetje gisteren op tijdens een verkeerscongres in de Rai. De directeur heeft zijn voorstel met een tweetal argumenten onderbouwd. Hij beweert dat verkeerslichten 'schijnveiligheid' creëren. Omdat toch steeds minder mensen voor rood stoppen, werkt het verkeerslicht botsingen en aanrijdingen in de hand. Het feit dat mensen soms voor niets voor het rode licht wachten, bevordert 'normoverschrijdend' gedrag. Schijnveiligheid, normoverschrijdend; het is een mondvol, zelfs voor een ANWB-directeur. Met evenveel recht kan hij pleiten voor het afschaffen van zebrapaden, fietsverlichting, voorrangsborden, richtingaanwijzers, de APK-keuring, noem maar op. Als niemand zich aan de regels houdt dan schaffen we de regels maar af, zo simpel is de onderliggende filosofie van Van Woerkom. Het is juist deze filosofie in combinatie met een gebrekkige handhaving van de regels dat normoverschrijdend gedrag in de hand werkt. Kijk naar Enschede, naar Volendam, naar het voetbalvandalisme, naar de problemen met Marokkaanse jongeren in Amsterdam en naar het gedrag van de gemiddel de verkeersdeelnemer. Als de voetganger niet op het zebra pad overhoop wordt gereden, dan wordt hij dankzij Van Woerkom nu wel bij het knipperlicht 'gepakt'. Het stoplicht staat op rood, het stoplicht springt op groen, de ANWB heeft altijd wat te doen. Met deze voorzitter lijkt bij de ANWB de tijd rijp om het licht definitief uit te doen. den haag/gpd - De PvdA wil niet dat Nederland op dit mo ment besluit tot deelname aan de ontwikkeling van de Ameri kaanse gevechtsvlieger Joint Strike Fighter. Zij stemt dinsdag tegen dit kabinetsvoorstel als de PvdA-ministers er niet in slagen het besluit vandaag op te hou den. De D66-ministers zijn altijd tegen deelname geweest. Als hun PvdA-collega's zich bij hen aansluiten is een meerderheid in het kabinet tegen de onderte kening van het contract met Amerika. Gisteren probeerde de PvdA- ffactie in de Tweede Kamer het besluit tot 'politiek beladen' te verklaren. Dan mag het pas weer worden behandeld als er een nieuw kabinet zit. Het con troversieel verklaren van het JSF-besluit mislukte, omdat er net meer voor- dan tegenstan ders in de Tweede Kamer aan wezig waren. De kwestie ver deelt de Kamer in tweeën: voor zijn WD, CDA, SGP en Chris tenunie. Tegen zijn D66, PvdA, Groenlinks en SP. Bij zo'n fifty- fifty-uitslag moeten de fracties hoofdelijk stemmen. Daarbij kan de fysieke aanwezigheid van een voor- of tegenstander de uitslag bepalen. De PvdA-ffactie heeft steeds grote moeite gehad met deelna me omdat zij financiële risico's voor de staat vreest. Ook wil de partij een analyse of Nederland straks wel JSF's nodig heeft voor de luchtmacht ter vervanging van de huidige F16's. Probleem voor de PvdA zijn de vakbonden die graag willen dat Nederland meebouwt: dat levert volgens hen extra banen op. door Coen Springelkamp haarlem - Britse wetenschap pers hebben in baby- en kin dersnot een bacterie ontdekt die kan worden gebruikt als vaccin tegen de gevreesde me ningokokken B. Het vaccin is in middels met goed resultaat ge test op muizen. Dat staat in het wetenschappelijke tijdschrift New Scientist van deze week. Het nieuwe vaccin is gebaseerd op de onschuldige bacterie Neisseria lactamica die in de neus van één op de tien kleine kinderen voorkomt. De weten schappers van het Britse Cen trum voor Microbiologie Re search ontdekten dat kinderen die deze bacterie bij zich droe gen, immuun waren voor een infectie met meningokokken. De bacterie kan hersenvliesont steking en bloedvergiftiging ver oorzaken. Een voordeel van het vaccin is dat het via een neusspray kan worden toegediend en is daar mee een stuk kindvriendelijker dan een pijnlijke armprik. De onderzoekers zijn in onderhan deling met diverse farmaceuti sche producenten om het vac cin verder te kunnen ontwikke len. H. Rümke, directeur van het vaccincentrum van de Erasmus Universiteit in Rotterdam dat de werkzaamheid en veiligheid van vaccins voor kinderen onder zoekt, zegt dat het mogelijk nog minimaal vijf jaar duurt voordat het Britse vaccin op de markt verschijnt. Rümke: ,A1 zijn de resultaten zeer belovend, het onderzoek is nog in een vroeg stadium. Bovendien is het nog de vraag of het vaccin ook werk zaam is bij mensen." Maar er zijn meer veelbelovende vaccins in de maak. Zo zijn on derzoekers van het Nederlandse onderzoeksinstituut RIVM in Sa menwerking met het Ameri kaanse farmaceutische bedrijf Wyeth ook heel ver met de ont wikkeling vap een vaccin teg?n zowel meningokokken groep ;B en C. Naar verwachting is dit vaccin binnen vijf tot acht jaar verkrijgbaar. anp - bron: ministerie van Defensie belgrado/anp - De Serviërs moeten een voorbeeld nemen aan de Nederlanders en de fei ten van 'Srebrenica' onder ogen durven zien, in plaats van hel den te maken van de Bosnisch- Servische leiders die verant woordelijk zijn voor de massa slachting. Dit schreef Danas, de belangrijkste liberale krant in Servië, gisteren in haar hoofdre dactioneel commentaar, dat is getiteld Herdenk Srebrenica. „Terwijl Servische politieke figu ren rustig door de straten van Belgrado lopen waar affiches hangen met de glimlachende gezichten van Radovan Karadzic en Ratko Mladic, is de regering van de Hollandse premier Wim Kok afgetreden wegens het offi ciële rapport over de bloedige slachting die plaatsvond in 1995", aldus de krant. In Belgrado zijn de afgelopen tijd steeds meer posters, pam: fletten en t-shirts opgedoken met portretten van Karadzic en slogans als 'Elke Serviër is Rado van'. „Karadzic en Mladic blij ven het enige ding herhalen dat zij het uitspreken waard vinden - dat zij zich niet schuldig voe len en dat zij zich nooit zouden overgeven aan het tribunaal in Den Haag", aldus Danas. „Dutchbat aan de andere kant voelt zich schuldig omdat het de misdaad niet heeft voorkomen. De Hollandse regering, die niets te maken had met de massa slachting, heeft zich ervoor ver antwoordelijk gevoeld dat zij niet genoeg gedaan heeft om haar te voorkomen." Danas en het radiostation B-92 ijveren er voor dat de misdaden die tij dens de oorlogen in ex-Joego-, slavië zijn gepleegd, onder ogen worden gezien.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3