TOERISME Kajakken op de Lesse reisboeken&macazines reisberichten om Railfreak VRIJDAG 19 APRIL 2O02 Onder de zeventig pond blad goud aan het plafond in de kolos sale hal van Union Station, hangt een dikke wolk van geluid waar uit soms een verstaanbaar zinne tje regent, 't Loopt tegen het middaguur in Washington en duizenden trein- en metroreizi gers zijn gehaast op weg. Aan het eind van elke dag zal het vuil van honderdveertigduizend schoenen van de glanzende vloeren wor den weggepoetst. Alles blinkt. De ruim dertig meter hoge muren zijn vrij van reclame en je moet lang zoeken om een zwerver te vinden. Dat was tot voor enkele jaren wel anders. Achter het sta tion begon de rotzooi, een ghet to, de armoede. De restauratie van station en omgeving kostte honderdzestig miljoen dollar. Na dat de puinhoop was opgeruimd en het bladgoud opgebracht, kre gen ook de rondhangende zwer vers een fraaier uitzicht op het le ven door resocialiseringspro- gramma's en nieuwe onderko mens voor de nacht. De drukte en bedrijvigheid zijn overweldigend; Amenkanen hebben de trein nu echt ontdekt nadat de liefde voor vliegen door 'de elfde' tijdelijk op de proef werd gesteld. In het ge woel zien we een bekende voor bijlopen, misschien wel de haastigste man ter wereld. We schudden Valery Gergiev mid den in de hal een hand, voor zichtig want is hij niet de meest gezochte dirigent ter wereld? Al tijd en eeuwig op reis heeft de maestro van het Rotterdams Philarmonisch voor enkele da gen verplichtingen in Washing ton en New York, waar hij vaste gastdirigent is van de prestigieu ze New York Metropolitan Ope ra. Je zou zeggen dat de trein voor FELJEN c i jte r S De prijzen van de Amtrak Acela tussen Washington (ook Balti more Airport wordt aangedaan) en New York zijn respectievelijk 145 en 221 dollar voor de 1ste en business-class. Voor New York naar Boston wordt 117 en 185 dollar gerekend en voor het hele traject Washington-Boston 163 en 250 dollar enkele reis. Op de stations zijn speciale Acela-clubs. Deze prijzen van de kaartjes zijn beïnvloedbaar door het moment waarop ze worden be steld. De hogesnelheidstreinen zijn vaak volgeboekt. Inlichtingen: Amtrak met de website www.amtrak.com, email: service@sales.amtrak- .com en in Nederland Incento bv travel consultants. Tel: 035 695 51 11, fax: 035 695 51 55. Email: info@incento.nl. Hyatt Hotels Resorts te vin den op www.hyatt.com In Nederland: The Missing Link Question Answer. Tel: 023 547 06 23, fax: 023 547 16 18 en e-mail: question-answer@wx- s.nl. Met 250 kilometer van Washington richting New York. Foto: GPD deze beroepspendelaar tussen Rusland, Europa en Amerika niet snel genoeg gaat, maar Am trak heeft de laatste jaren veel veranderd en langs de kust, van Washington naar Boston, loopt nu via New York een hogesnel heidstrein, de Acela. Naamge vers dachten daarbij aan begrip pen als acceleration en excellen ce. Na het Twin Towers-drama hebben de spoorwegen - en vooral deze zilveren schietspoel door het noordoostelijk land schap vol grote steden en schit terende kustplaatsen - zeer aan populariteit gewonnen. Vele Amerikanen zagen voor het eerst de efficiënte formule van hoge snelheid, een complete werkplek, rust en aankomst in het hart der steden onder die al tijd verstopte straten. Aan de auto verslaving gebracht door Henry Ford en dol op vlie gen sinds Wilbur en Orville Wright, hing de trein er een eeuwlang voor de Amerikanen maar een beetje bij. Natuurlijk, het spoor ontsloot succesvol het wilde westen en koppelde dat aan het gesofisticeerde oosten. En verder was de trein natuurlijk ook leuk voor families die op va kantie gingen, voor jongverlief- den en pasgetrouwden ook, of voor de enkele zonderling die er on-Amerikaans vooruit durfde te komen dat hij tijd genoeg had. En waar is waar: de passa giers zagen zo nog eens wat van hun eigen US of A met al die vreemde staten. Maar er is wel iets veranderd. De driehonderd brede stoelen en tafels met alle comfort om te werken, de quiet cars voor wie de jacht hijgend even wil ontko men, het bargedeelte en de slaapcoupés hebben de kogel- treinen van Washington .tot en met Boston volgekregen. In de eerste klas telt daarbij nog het drankje, het tafelzilver en nijver personeel; comfort volop. Ter wijl de laptop zoemt en het ijs in de cola tinkelt, vliegt deze HSL met tweehonderdvijftig kilome ter per uur vooruit. Door het ve le en hoge glas in de coaches versmelten landschap, rivier mondingen en havensteden tot een veelkleurige film op breed beeld. Als Amtrak straks alle plannen klaar heeft zullen er da gelijks tussen Washington en New York negentien hogesnel heidstreinen heen en weer rij den en tien Acela's tussen de Big Apple en Boston. Want zelfs in stadsamerikanen leeft een ver borgen zucht naar rust. We gaan in Penn-station boven gronds. Na de zachtzoevende Acela volgt onvermijdelijk een keiharde confrontatie met het Newyorkse straatleven. Lawaai alom. We lopen wat kilometers. In de fraaie lounge van het Grand Hyatt aan Park Avenue zakken we neer, kijken en luiste ren gefascineerd naar een rap groep die een impresario hele maal verrot scheldt. Hun opge rekte limo staat voor de deur. Er gebeurt van alles en de hotelhal is een kleurige volière met talen en kledingstukken uit alle wind streken en continenten. We be sluiten we naar de buurman te gaan: Grand Central Terminal. Union Station in Washington is majestueus, Grand Central Ter minal is New York, de navel van de wereld, het leven versneld af gedraaid, de mensheid in al zijn onvolkomenheid, eigenwijzig- heid, potsierlijkheid, wanhoop en trots. Ons woord station is beledigend voor deze hogedruk pan, plaats van handeling in zo veel films, decor voor zoveel se ries. In 1903 begon de opbouw van het door Reed, Stem, War- ren&Wetmore ontworpen Grand Central Terminal. In de loop der decennia is er veel ge sleuteld, boorden zich onder de grond treinen in elkaar, spron gen mensen van het balkon, trouwden ze er, maar kwamen vooral voor de treinen en sub ways. De terminus is een stad met meer dan een half miljoen vaste klanten en toeristen per dag, die reizen, dineren, voor stellingen bezoeken en shop pen. 't Is bijna halfzes en we begeren maar één plek in deze tempel in de schaduw van de Chrysler Building aan Park Avenue en de 42ste. Slechts één positie die ons uitzicht op alles kan geven; de bar van Michael Jordan's The Steakhouse. Maar een kruk hier moet worden bevochten, dit is eredivisie, geen spelletje. Niet zo maar zakt men tussen zelfbe wuste zakenvrouwen, de ver moeide helden in streephemd en Wall Street-bretels, de sjieke hoeren, de vaste klanten en een enkele verdwaasde vreemdeling. Maar het lukt en de ogen schie ten heen en weer, kijken hoe de wereld hier - en dus overal - in elkaar zit. Dit is hèt; vanaf bal konhoogte in de smeltkroes vol haast kijken, de drukste dag ter wereld langzaam zien sterven en met een glaasje bier van ruim acht euro in de loge van het le ven zelf zitten. Als we ons een uurtje later naar Penn(sylvania) Station voor een rit met de Amtrak Acela naar het zo beschaafde Boston laten rij den, doet de taxi over de ander halve kilometer even lang als de trein van New York naar Stam ford. Helaas blijft het niet lang licht en wordt het prachtige uit zicht over de kustlandschappen van New York, Connecticut, Rhode Island en Massachusetts uitgefilterd tot lichtjes, groot en klein. In de coupés werken de mannen en vrouw die in New York hun geld verdienen en wel zo veel dat ze buiten de metro pool kunnen wonen. De eerste klas is volgeboekt, de business - dat zijn alle andere rijtuigen - bijna. Toch is Amtrak in proble men, zoals alle spoorwegen ter wereld. Er moet geld op tafel ko men en de overheid is bokkig. Er zullen mischien lijnen in de pro vincie moeten sluiten. Als we een conducteur over ons rondje rond de kerk vertellen blijkt hij een filosoof die zijn uniform ontstijgt: 'Holland? Hmm, well, een klein landje betekent klein denken'. Dank je Jack! De zilverglanzende Acela nr.2190 kaatst de laatste straal tjes licht terug in de bijna-nacht en heerlijk stil zoeft de trein naar het noorden langs New Haven en Providence. Drie stoelen ach ter ons zit Robert Duvall met zijn Argentijnse partner Lucian- na Pedrazza. De vele malen on derscheiden filmster uit de God- father 1 en 2, Apocalypse Now, Bullitt, Lonesome Dove, The Kajakken op het riviertje de Lesse in de Belgische Ardennen blijft mogelijk. Dit ondanks een gedeeltelijk vaarverbod van de Waalse minister Happart. Er kan nog steeds vanuit Houyet (21 km) of Gendron (12 km) worden vertrokken, zo luidt een noodkreet' van het familiebedrijf Lesse Kayaks uit Dinant. 'We worden over spoeld met vragen', zegt de familie Pitan- ce, 'omdat iedereen denkt dat de gehele rivier de Lesse nu taboe is. Maar dat geldt alleen voor de Boven Lesse. De klassieker van Houyet naar Anseremme wordt niet bedreigd. Er is veel verwarring ontstaan omdat het gedeelte van de Lesse tussen Han en Houyet wel dicht is. Ons filiaal in Han hebben wij dan ook moeten sluiten en we hebben onze activiteiten verplaatst naar La Roche aan de Ourthe.' Met het besluit van Happart -waarover de 20 kayakbedrijven, verenigd in een federa tie, zeer verbolgen zijn- is er nog 126 km water toegankelijk op een totaal van 2.700 km. Het verbod geldt onder meer de Am- blève, vanuit Coo, een gedeelte van de ooster- en de wester-Ourthe en van de Our. Dircteur Pitance: 'Het argument van Happart dat de kanoer vervuilt, slaat ner gens op. We hebben een eigen schoon- maakprogramma en zorgen zelfs voor het onderhoud. Als federatie hebben wij di verse voorstellen gedaan om de rivieren te beschermen, maar de Waalse regering is daar niet op in gegaan.' Pitance, die sa men met zijn familie sinds 1978 kano tochten organiseert, noemt de houding van Happart 'bekrompen en radicaal'. Meer informatie: Lesse Kayaks, Place de l'Église 2, 5500 Anseremme-Dinant, Belgic. Telefoon: 00 32 82 22 43 97 en/of internet (c-mail): info@lcsse- kayaks.be Italië In de Kosmos-reeks On the rood ver schenen twee nieuwe gidsjes: een over Italiaanse meren Noord-Italië en een over Toscane en Umbrië. In telkens 25 routes - sommige van één dag, andere meerdaags - wordt de automobilist met onder meer een overzichtelijke plattegrond stapsge wijs door landschap en steden ge loodst. Uiteraard is er veel praktische en toeristische informatie; bijzon derheden, tips, natuur en geschiede nis worden in aparte kaders uitge licht. Het deeltje Toscane Umbrië kent vijf hoofdstukken: het noord westen van Toscane (Versilia, Lucca, Prato); de streek van Maremma naar de kust (inclusief Elba); het noord oosten (Florence, Mugello en Valdi- chiana); landinwaarts (Siena, Chian ti, Monte Amiata) en ten slotte Um brië (met uiteraard de legende van de heilige Franciscus van Assisi). De gids over de meren en Noord-Italië brengt de gemotoriseerde toerist in afzonderlijke hoofdstukken naar de bekende plassen en omgeving: het Lago Maggiore; het meer van Varese en het meer van Lugano; het Como- meer; Brescia en het meer van Iseo; het Gardameer en Veneto. Als extra- tje worden er nog vijf stedentrips naar Como, Bergamo, Brescia, Vero na en Venetië beschreven. On the road: Toscane Umbrië en Itali aanse Meren Noord-Italië. Uitgeverij Kosmos. Prijs 13,99 euro per deel. Kleine koffer Van gastronomisch journalist Etien- ne Cocquyt en diens toeristische col lega Toni Coppers kwam onlangs al weer deel drie uit van de reeks 'Rei zen met de kleine koffer'. Ditmaal wordt Frankrijk-west beschreven. De Belgische uitgeverij BMP begon vo rig jaar de serie waarin de automobi list naar rustplaatsen wordt geleid die op maximaal 30 minuten rijden van de autoweg liggen als Franse va riant op de Duitse 'Links Rechts der Autobahn". Eerder verschenen delen over Frankrijk-oost en Frank rijk-centraal. De reeks is zowel in het Nederlands als het Frans leverbaar. Op basis van vijftig op- en afritten hebben de auteurs dure restaurants, goedkope eethuisjes, luxe-hotels en huiselijke chambres d'hótes geselec teerd. Ook picknickplaatsen en be zienswaardigheden worden belicht, inclusief praktische en nuttige infor matie als websites, prijzen en ope ningstijden. Een routebeschrijving en detailkaartjes ontbreken helaas. 'Reizen met de Kleine Koffer': Frankrijk- West, door Toni Coppers en Etiennc Cocquyt. Uitgeverij BMP. Prijs 13,88 euro. De drie delen samen kosten tijdelijk 24,50 Amerika Elk zichzelf respecterend land met toeristische pretenties heeft tegen woordig een eigen Nederlandstalig magazine. En daaronder is het langstverschijnende - 'Amerika' - meteen ook één van de beste. Dat blijkt weer eens uit het zojuist ver schenen voorjaarsnummer. Niet al leen tekstueel van hoog gehalte, maar ook visueel. Zie bijvoorbeeld de foto's van Bryce Canyon die zo prachtig zijn, dat hoofdredacteur Frans Verhagen er nu maar eens de naam van de maker (David Muench) bij heeft gezet. Een service aan de le zer die hij voorheen nog wel eens overbodig achtte. Verder in deze 'Amerika' een sterk artikel van die zelfde Verhagen over New York ('de mevrouw van de Canergie Deli smijt de borden met pastrami als vanouds op tafel; gelukkig! De New Yorkers doen weer normaal'), een biografie van Johnie licht, maar toch altijd weer aardig om te lezen. Aan de lezers van 'Ame rika' werd gevraagd de mooiste stranden van de Verenigde Staten te noemen. Dat leverde een represen tatief lijstje op met bekende (Santa Monica/Californië) en minderbe kende (Cannon Beach/Oregon) na men. Gelukkig ontbreekt Sanibel Is land, Florida niet. Amerika kost 5,95 euro en is verkrihgbaar in de boekwinkel. Ardense rivieren De Belg Julien van Remoortere schreef nu alweer een kwart eeuw te rug zijn eerste, ook in Nederland buitengewoon goed ontvangen wan- delgids. Die ging over de Ardennen en dan speciaal over de Hoge Venen. Van Remoortere's zoveelste en nieuwste bundel bevat opnieuw 30 wandeltochten in de driehoek tussen Luik, Aarlen en Charleroi en op nieuw voert de auteur de lezer mee langs de oevers van de Ardense rivie ren. Het is hier en daar flink klim men en dalen, maar - zoals Van Re moortere schrijft 'de Ardennen zijn de Alpen niet'. Echt lastig zijn eigen lijk alleen loslopende honden. Maar daar weet de inmiddels hoogbejaar de schrijver ook wel wat op: neem een hoge tonen uitzendend Dazzer- apparaat mee of geef het mormel ge woon een schop onder zijn achter ste. Per wandelroute - vaak gemar keerde routes - wordt uitgebreid stil gestaan bij de omgeving en verder is er veel praktische informatie over parkeren, kaartmateriaal, aard van de wegen en dergelijke. Wie van de route wil afwijken, moet zelf een goede topografische kaart meene men. De plattegrondjes in de gids beperken zich grotendeels tot het traject zelf. 'Wandelen langs Ardense rivieren', door Ju lien van Remoortere. Uitgeverij Lannoo. Prijs 11,95 euro. Gerard Chel en Rob van den Dobbelsteen Wandelen Wandelliefhebbers zullen veel plezier beleven aan de 1 zichtskaart Nederland Lange-Afstand-Wandelpaden 2002-i die de Stichting Wandelplatform heeft uitgegeven. Del geeft informatie over de 35 LAW's, een landelijk netwerk totaal zo'n zesduizend kilometer aan wandelpad. Ook woi meld welke trajectgidsen van die lange afstanden zijn ver] nen. Daarnaast informeert de kaart over andere bewegwffl routes in Nederland, overnachtingsmogelijkheden, wanS schriften en wandelsites op internet. De kaart is voor 3,2^ verkrijgbaar bij ANWB, VW en gespecialiseerde boekhani Meer informatie: www.wandelnet.nl Taalreizen Omdat de praktijk heeft geleerd dat meer dan vier a taalles per dag weinig zin heeft, ontwikkelde reisorgaiS TaalWijs themareizen. Zo was het de afgelopen winter md drie uur Duitse les te combineren met een middagje ski snowboarden op de pistes van Kitzbühel. In Engeland wof taalles afgewisseld met golfen en in Spanje kunnen de ei sen woren afgewisseld met hockey, dansen, gitaar, gas" mie en ook golf. Meer informatie: telefoon 02 52 34 00 34 en/of internet www.taalwijs. jg| Kindergids Geat Santinithe Apostle en re centelijk Road to Glory heeft de trein genomen om ongestoord en intens een script te kunnen lezen. Als we tegen het einde van de reis een tijdje gezellig met hem praten, blijlct dat script over zijn grote passie te gaan, de tango. En over deze dans gaat ook de film die hij binnenkort opneemt, regisseert en finan ciert. We vertellen de Oscar-winnaar en zijn mooie gezellin 'óver onze toekomstige koning en zijn Ar gentijnse Maxima. Robert Du vall, zelf een begenadigd danser met zijn 70 jaren begint te la chen als we zeggen dat de be zielde klanken van de bandone on nu wel erg vaak over onze weilanden waaien. 'You did not need a princess to tango, Hol land always tangoed.' En zijn schone Argentijnse lacht om het veelbetekenende gezicht dat hij er bij trekt. We praten over Bue nos Aires, Duvall's liefde voor haar muziek, de trein - 'Het is heerlijk om zo rustig te kunnen werken, straks als ik uitstap barst de hel weer los' - en voet bal. 'Jullie zijn er niet, onver geeflijk' zegt deze karakterspeler. Als we de 2190 in Boston ont spannen verlaten en in het na- triumlicht van het perron even wachten komt Duvall voorbij, stopt en zegt: 'Conversaties ma ken treinreizen aangenaam. Tot ziens'. Amerika! Thom Olink In de Cuida Bambininriviera heeft de Italiaanse regio Emi; ISTER magna een aantal kindvriendelijke vakanties op een rijtje] Langs de kust werden in de loop der jaren meer dan hor hotels geselecteerd en dat leidde er toe dat er steeds mei deractiviteiten op touw worden gezet. In de gids staan fiotelgegevens ook details over onder meer evenementen. ^'ac ken, speeltuinen en wandelingen. De gids - in het Italiaans, Engels, Duits en Frans - is te bestellen via in nom www.bambininriviera.it Reisdokter Reizen is leuk, maar de voorbereiding brengt soms bel™ wat rompslomp met zich mee. Dat is niet altijd goed te c: neren met een fulltime baan en bovendien is de (medisch formatie over reizen naar verre landen vaak gebrekkig. 1 beurt het dat reizigers het vliegtuig instappen zonder zorgsmaatregelen te hebben genomen. Sommigen komen ook ziek weer thuis. De Reisdokter lijkt dan ook als geroep komen. Op initiatief van de Haagse huisarts Ronald Hulsel is het nu mogelijk in de reiswinkel inentingen en mt reisadvies te krijgen, ook op zaterdag en koopavond. De meest actuele informatie is te vinden op: www.dereisdokter.nl. M v teel kan men voor de Reisdokter terecht bij Kathmandu Outdoor Tt Utrecht, telefoon 030 231 50 93 en de winkel van Bever Zwerfsport in dam, telefoon 020 489 9112. Ope irrere KGol van; lersi 21 K Ai 12, A w.ai 21C rkOs iw.m 21C Serres Slechts enkele weken per jaar zijn de befaamde Koninklijk; lad'I res van Laken in Brussel voor het gewone publiek geopen 21R mogelijkheid een kijkje te nemen in de privé-tuin van dei Mod sche koninklijke familie wordt ditmaal geboden van 19 apiretco en met 5 mei. Naast de serres, een complex van 36 kass»de, H glazen passages in art-nouveau-stijl vol tropische verrassi Voor kan het publiek ook een bezoek brengen aan het atelier va ïgeoi ningin Elisabeth. Verder is er een wandelroute door het ka >364 park uitgezet. Meer informatie: het Belgisch Verkeersbureau voor de Ardennen en t ystac Postbus 2324, 2002 CH Haarlem of telefoon 09 00 20 20 107 (0,45 et .21 per minuut). w.ai 21H Tickets Het internationale ticketbureau Keith Prowse luidt hetzicuitl seizoen in met een aantal aantrekkelijke aanbiedingen. Zi een via dit bedrijf gekocht toegangsbewijs voor Busch Ca w.cii in Tampa Bay 52 in plaats van 63 euro en voor Six Flags He DIM in Biddinghuizen 19,50 euro in plaats van 22,^0. Ook voaitslai Aventura in Spanje en het Walt Disney Resort in Florid BMV voordelige meerdaagse passen verkrijgbaar. Alle korting! wehc aanbiedingen staan in een speciale folder die bij de reisbu men verkrijgbaar is. Meer informatie: telefoon 020 638 39 89 of e-mail amsterdam@keithprowse.com o Ruimtetrips Vaste klanten van luchtvaartmaatschappij US Airways ki ff.br 5/55 28 Ir dra 28 Ir eiinc 465! vanaf 2004 hun gespaarde 'frequent flyer miles' inwif^-w voor een paar zeer bijzondere uitjes. Daaronder een echte 'PSi tevlucht naar een hoogte van 10 km (met een paar minuti ^eloi wichtsloosheid) en een vlucht in een MIG-25 horen tot di Mini gelijkheden. Voor wie het iets minder heftig wil, bestaat d lfs. B gelijkheid om op Kennedy Space Center de lancering va'232! space shuttle van nabij mee te maken. Meer informatie: telefoon 020 20135 50 en/of internet www.usairwaj naar; PA H id@d :ondij de bel risni iteinf onnun Ie inte Wie haast heeft, neemt het vliegtuig. Wie iets wil zi( de trein. Een mooiere manier van reizen bestaat er is het alleen maar omdat je indrukken en emoties! len met medepassagiers. Tenminste? Wel eens - het is alweer lang geleden - met een aan iKOU freaks van St. Petersburg naar Moskou gereden? He s'sc^ moeiend. Van Pskov zagen ze niets en van het lani evenmin. Waar het de heren om ging, was slechts door wat voor een stoomlocomotief ('loc' in het jai werden getrokken: een P36 4/8/4 of een LV 2110/2: jagei cussie werd pas gestaakt na een stop in Novgorod, rem hele gezelschap het perron op vloog om te kijken v eige lijk had. f® imc Ieder mens heeft recht op een afwijking en met een goeie wil, kan ik de humor van dat soort gesprekke: wel inzien. Totdat er - zoals laatst, op weg naar Bet achter me een paar passagiers beginnen te ruziënd bewering van één hunner, dat er in een buitenwijk nog altijd zowel (ik hoop dat ik het goed heb ontho Steit Tatra TR2-motorwagens rondrijden als TR3-stellen Htm ïlin 1 Het conflict liep zo hoog op, dat een van de heren; |001 ling opstond en met een rooie kop van kwaadheid e T: neer plofte. Het was nog ruim vier uur rijden naar: maar de man heeft zijn mond niet meer opengedai nier Dan was die Indiër, met wie ik ooit van Bangkok ni nd n gapore treinde, heel wat gezelliger. Jawel, hij rochel 1 om boerde, stonk onbedaarlijk naar knoflook en legde hoofd in mijn schoot toen hij in slaap viel. Maar dat went snel. Wat je van een mokkende railfreak niet kan zeggen. Rob van den Dob 1/5

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20