Felle kritiek op top krijgsmacht 'Ik dacht meteen aan een aanslag' 'Wie plundert er nou een kindergraf?' ■n Bestuur Samen op Weg-kerken overleeft motie van wantrouwen Cieba Burgemeester Rijnsburg niet welkom bij aubade 'Franssen' adviseert minister -T—E u "T- 'Meisje van Nulde' periode opgesloten in hondenkooi Leidsch Dagblad NR. 42903 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 illand Casino bnsor eredivisie :ht - Na een zoektocht van vijf maanden heeft de Ere- jie NV een nieuwe sponsor de hoogste klasse van het Ide voetbal. Holland Casi- de komende drie seizoe- ipvolger van KPN. Voor jaarlijks bedrag van 5,5 mil- euro gaat de hoogste klas fan het profvoetbal vanaf end seizoen als de Holland no Eredivisie door het le- Het bedrijf betaalt jaarlijks 20 procent meer dan KPN. trksen van VI ar Veendam idam - Johan Derksen dt de verrassende opvolger directeur Henk Nienhuis oetbalclub Veendam. De lige hoofdredacteur van tbal International (VI) stopt zijn journalistieke werk- nheden. De laatste jaren derf Derksen landelijke be dheid door zijn televisie-op ens in de programma's aan Tafel en Voetbal Insi- d-wethouder hd ffier in Katwijk Wijk - Huib Kruijt, oud-wet - der voor het CDA in Leiden, lt griffier in Katwijk. Kruijt jl"3 vervult daarmee een nieu- %ictie, die is ontstaan door luale stelsel. De griffier on- Jteunt de gemeenteraad, de Da9 Iscommissies en de burge- I-CH ster bij hun voornaamse we* het college van B en W roleren en de grote lijnen het beleid vaststellen. De :r wordt op 1 mei be nd. Kruijt stapte in 1999 op 'ethouder, na twee jaar in eidse college. Hij diende ontslag in nadat hem ge- aan daadkracht werd ver in. Momenteel is Kruijt di elid van bibliotheekauto- 3 iseerder Pica in Leiden. erfpop op irenmarkt i - Werfpop is dit jaar niet fit Van der Werfpark, maar 'e Garenmarkt. In overleg de organisatie heeft de ge- nte Leiden besloten voor keer het popfestival te ver las ,sen. Onderzoek heeft uit een dat de conditie van 'ark dermate slecht is, dat Ingrijpen noodzakelijk is. 'erstelwerkzaamheden nvoor deze zomer gepland, findien zou een popconcert honderden bezoekers het nog eens extra nadelig be- Werfpop wordt op 14 ju- houden. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Verontwaardiging aver Jenin neemt steeds verder toe Boete werkgevers na seksuele intimidatie Dagblad vrijdag 19 APRIL 2002 De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 showroom! kantoormeubelen den haag/gpd - De chef-defen siestaf, de hoogste militair, moet veel meer bevoegdheden krijgen om te voorkomen dat de verschil lende krijgsmachtdelen langs el kaar heen blijven werken. Dat schrijft de commissie-Franssen vandaag in een advies aan minis ter De Crave van defensie. De positie van de chef-defensie staf moet worden versterkt. Hij moet een eigen hoofdkwartier krijgen waaruit alle operaties van de krijgsmacht, dus niet al leen vredesmissies, worden aan gestuurd. Hij gaat bovendien ook over alle investeringen. De bevelhebbers zijn dan sec ver antwoordelijk voor het instand houden van hun onderdeel. De bestaande staven van de ver schillende delen kunnen dras tisch worden ingekrompen. Op het ministerie moeten alle afde lingen die zich nu versnipperd bezighouden met beleid in één afdeling worden geconcen treerd. De commissie velt een hard oor deel over de samenwerking tus sen de vier krijgsmachtdelen - landmacht, luchtmacht, marine en marechaussee - onderling en die met het ministerie van de fensie. De chef-defensiestaf heeft op zijn beurt geen gebruik gemaakt van de bevoegdheden die hij juist de laatste jaren had gekregen om meer grip te krij gen op de militaire organisatie. De commissie komt met een lijst van maar liefst 32 knelpun ten. Daaruit blijkt dat de vier be velhebbers hun zaakjes nog vooral zelf regelen, terwijl het na alles wat misging tijdens en na de val van Srebrenica juist de bedoeling was dat zij beter gin gen samenwerken. De bevelhebbers leggen de chef- defensiestaf volledig uitgewerkte plannen voor zodat hij nauwe lijks een integraal en samenhan gend beleid kan voeren. Ook het ministerie van defensie krijgt kritiek. Daar zijn veel te veel afdelingen verbrokkeld be zig beleid te formuleren. Boven dien laat de samenwerking met het ministerie van buitenlandse zaken, van groot belang bij vre desoperaties, te wensen over. Op andere ministeries is niet goed bekend wat er precies wordt afgesproken in de militai re comités van de NAVO en de EU. De Grave had om het advies ge vraagd nadat vorig jaar bleek dat er zaken bij de voorbereiding van de missie van de Verenigde Naties naar Eritrea en Ethiopië waren misgegaan. Ook leidde gebrekkige informatie uit de le gertop ertoe dat de minister de Kamer verkeerd inlichtte; een politiek zware misstap. Onderzoek naar Van Kemenade De Rijksarchiefinspectie stelt een onderzoek in naar het mi nisterie van defensie en Jos van Kemenade, opsteller van het rapport over de doofpot in de kwestie Srebrenica. Aanlei ding is de opmerking in het NIOD-rapport over Srebrenica dat het archief van de onder zoekscommissie-Van Kemena de ten dele is vernietigd. De oud-commissaris van de ko ningin in Noord-Holland en huidig minister van Staat be nadrukt dat het slechts gaat om kopieën en kladjes. Van Kemenade zei vanochtend dat hij voorlopig geen commen taar meer wü geven. Hij heeft het gevoel dat er een heksen jacht op hem is geopend. Volgens een woordvoerder van de Rijksarchiefinspectie is het niet aan een onderzoeker zelf om te beoordelen wat mag worden weggegooid. „In de ar chiefwet staat hoe lang minis teries hun documenten moe ten bewaren. We willen meer duidelijkheid of de regels zijn overtreden", aldus de woord voerder. In zijn rapport con cludeerde Van Kemenade dat er na de val van Srebrenica niet moedwillig informatie in de doofpot is gestopt bij De fensie. Volgens het NIOD klopt die conclusie niet. rijnsburg - De Rijnsburgse burgemeester Van der Lee zou op Koninginnedag verstek moeten laten gaan tijdens de aubade op het bordes van het gemeentehuis. Voorzitter R. de Bruijn van de plaatselijke Oranjevereni ging - de grootste van Nederland - vindt dat Van der Lee het gemeentebestuur niet kan vertegenwoordigen, nu hij in opspraak is geraakt in zijn privéleven. „Zijn geloofwaar digheid, zijn integriteit en noem maar op, alles is aangetast. Ik kan hem niet weigeren en ik zal hem niet weigeren, maar als er een mogelijkheid is dat hij daar niet staat, heeft dat mijn voorkeur." Van der Lee heeft het vertrouwen van een meerderheid van de Rijnsburgse gemeente raad verloren door escapades in zijn liefdes leven. De politici voelen er niets voor om hem over een jaar voor te dragen voor her benoeming. Voor de voorzitter van de Oran jevereniging hoeft het vertrek van Van der Lee geen jaar meer te duren. „Ik praat op persoonlijke titel, maar van mij mag hij nu zijn koffer pakken en desnoods bij commis saris van de koningin Franssen gaan wonen. Dan is ons dorp maar even demissionair. Of dan neemt Joop van der Reijden, de burge meester van Valkenburg, ons er toch even bij? Voor mij heeft Van der Lee zijn toe komst in Rijnsburg, toch een christelijke dorp, verspeeld." Voor De Bruijn moet een burgemeester, een belangrijke publieke functionaris, iets uit stralen. „En dat doet hij niet meer, hoe za kelijk correct hij ook altijd met de Oranje vereniging is omgegaan. Er is gewoon een grens overschreden." De Bruijn is van plan snel met de wethouders contact op te ne men over de gang van zaken bij 30 april en bij de kranslegging van 4 mei. „Want niet al leen zij hebben hier moeite mee, ik ook Hier wil ik niet zomaar overheen stappen. Dit spookt echt door mijn hoofd. Je staat toch gewoon voor schut, als hij komt?" Pagina R6 'Wat interesseert het mij wat iemand privé doet' alphen aan den rijn - Het be- stuur van de drie Samen op Weg-kerken blijft in het zadel. Met grote meerderheid werd gisteren tijdens de landelijke kerkvergadering van hervorm den, gereformeerden en luthe ranen (de triosynode) in Alphen aan den Rijn een motie van wantrouwen tegen het bestuur verworpen. De kerken zijn bijna failliet, constateerde een onder- zoekscommisie onder leiding van oud-minister C.P. van Dijk onlangs. De indiener van de motie van wantrouwen, dominee P. van der Kraan, verweet het bestuur van de SOW-kerken dat het 'niet tijdig daadkrachtig heeft inge grepen'. De arbeidsorganisatie van de kerken bevindt zich daardoor in een 'kritische situa tie'. De komende jaren is een in grijpende bezuinigingsoperatie nodig: 110 van de 510 arbeids plaatsen moeten verdwijnen. De synodes van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken en de Evange- lisch-Lutherse Kerk zullen zich op 12 december 2003 uitspreken over een fusie van de drie ker ken. Die kan den op 1 januari 2004 ingaan. Dat maakte de se cretaris van de drie Samen op Weg-kerken, dr. B. Plaiser, gis teravond bekend. Hij zei zich te realiseren dat voor sommige mensen de vereniging eerder komt dan verwacht. Maar hij noemde het van groot belang een concrete einddatum te noe men. Nu het organisatorische proces bijna is afgerond, hoopt het bestuur de komende maan den het 'geestelijk gesprek' tus sen de drie kerken te stimuleren. Plaisier kondigde daarom aan dat de leden van de top van de kerk beschikbaar zijn voor ge sprekken met en voorlichting aan de plaatselijke kerkgemeen schappen. Pagina Kerk en Samenleving: Synode achter ombuigingen Een militaire helikopter vliegt langs het zwaar gehavende Pirelli-gebouw in Milaan.Bij de crash gisteren kwamen de piloot van het vliegtuig je en twee mensen die zich in de toren bevonden om met leven. Zo'n negentig mensen raakten gewond. Foto: Reuters/Stefano Rellandini Hoofddorpse piloot in hotel vlakbij Pirelli-toren Milaan door Richard Mooyman Milaan - „Het deed allemaal erg denken aan de aanslagen van 11 september." De Hoofddorpse piloot Marco Koudijs hoorde gisteren in zijn hotelkamer in Milaan een pro pellervliegtuig overkomen. „Ik dacht nog: nou, die vliegt erg laag. Daarna hoorde ik een enorme knal, alsof er een bom ontplofte." De 36-jarige vlieger van charter maatschappij Tulip Air rende naar buiten en zag tot zijn ver bijstering een rookpluim opstij gen uit de Pirelli-toren, het hoogste gebouw van de stad in het Noord-Italiaanse Lombar- dije. „De mensen op straat gil den en renden langs. Er was pa niek. In het gebouw zat een groot gat. Ik dacht meteen aan een aanslag. We hebben natuur lijk allemaal die beelden uit New York op de televisie gezien. Toch niet weer, dacht ik." Al snel maakten de autoriteiten bekend dat er sprake was van een ongeluk, maar het blijft vreemd, vertelde Koudijs van ochtend vanuit zijn hotel voor dat hij zou terugvliegen naar Rotterdam. „Het verhaal gaat dat de piloot problemen had met het landingsgestel. Maar het is natuurlijk heel merkwaar dig dat het zo moest eindigen." Koudijs hield er vanochtend re kening mee dat de vlieger zijn toestel moedwillig tegen het ge bouw heeft gevlogen. „Het blijft allemaal speculeren, maar als je problemen hebt met het lan dingsgestel, kun je het vliegtuig netjes op de buik laten landen. Misschien was hij het ergens niet mee eens. In het getroffen gebouw zitten namelijk de auto riteiten van Lombardije." Pagina Buitenland: Italië sluit terrorisme uit bij drama Milaan Moeder overleden jongen kapot van diefstal op begraafplaats Rhijnhof door Timoteus Waarsenburg leiden - Was het overlijden van haar tienjarige zoontje Christi- aan al een enorme klap, nu on verlaten ook nog eens het speel goed van zijn graf op begraaf plaats Rhijnhof hebben gesto len, is het leed voor moeder Dulce Maria Nolazco Cepedas compleet. „Ik ben er echt hele maal kapot van", zegt ze aange slagen. Vorig jaar, op 28 juni, overleed haar zoontje geheel onver wachts aan de gevolgen van een allergische reactie. „Christiaan had een koemelk-allergie. Toen hij op een warme dag een wa terijsje at, liep hij plotseling he lemaal blauw aan", vertelt de vriend van de moeder, Danny van Bakel. „Hij overleed midden op de Nieuwe Rijn. Pathologisch onderzoek wees later uit dat er toch iets van koemelk in dat ijsje heeft gezeten." Na de begrafenis van Christiaan, op de kinderafdeling van Rhijn hof, legde Dulce Maria allerlei dierbare spulletjes op het graf. „Wat kleine beeldjes, een paar mooie kristallen bollen, een Fer rari-autootje, een Madurodam- huisje, een bal en allerlei Poké- monfiguurtjes. Spullen waar Christiaan van hield, dingen die voor mij emotionele waarde hebben. Vorige week donderdag ben ik er nog de hele middag geweest. Toen stond alles er nog", zegt Dulce Maria. Zo vaak als mogelijk gaat ze naar het graf van Christiaan. „Vrijdag ben ik niet gegaan om dat er die dag een kind werd be graven. Toen ik zaterdagmiddag weer bij zijn graf kwam, was al les gestolen, behalve de Poké- V Dulce Maria voor het graf van haar overleden zoontje Christiaan. Foto: Taco van der Eb monfiguurtjes. Ik had ook een beeldje bij een ander kindergraf gezet. Dat is ook meegenomen. Verder is er bij de andere graven niets gestolen. Alleen het graf van Christiaan is geplunderd. Hoe kan iemand zoiets doen? Die spullen zijn voor een ander waardeloos.. Maar voor ons zijn ze van onschatbare waarde." Het is negen maanden geleden dat Christiaan overleed. ,A1 die tijd heeft Dulce Maria nodig ge had om aan te sterken", vertelt haar vriend. „Om dit enorme verdriet een plekje te geven. En net nu ze weer een beetje uit het dal aan het klauteren is, gebeurt dit. Stelen van een kindergraf is het echt het laagste wat je ie mand kunt aandoen. Dit is zo pijnlijk, dat gun je je ergste vij and niet." Dulce Maria hoopt ondertussen dat de dief berouw krijgt en de spulletjes terugzet. „Ik word hier zo ontzettend ongelukkig van." ANWB-directeur: Vervang stoplicht door knipperlicht amsterdam/gpd - Omdat zo- veel mensen ongestraft een rood verkeerslicht negeren kun je voortaan beter alleen een waarschuwend knipper licht laten branden. De over heid creëert 'schijnveiligheid' bij verkeerslichten en werkt zo 'normoverschrijdend' ge drag in de hand. Dat zegt ANWB-directeur Guido van Woerkom. „Wie nu een groen licht passeert, is er lang niet zeker van dat een ander stopt voor rood", aldus Van Woerkom. „Bij sommige verkeerslichten staan flitspalen. Maar omdat daar niet altijd een filmpje in zit gaan mensen gokken op de pakkans en rijden door rood", aldus Van Woerkom. Hij stelt voor om een aantal verkeerslichten uitsluitend te laten knipperen. „Dan is ie dereen waakzaam. De ANWB-directeur heeft geen idee hoeveel 'roodrij- ders' er zijn. Justitie bevestigt wel dat het aantal betrapte 'roodrijders' toeneemt. In 1999 waren er 243.101 over tredingen en in 2000 ging het om 277.873 gevallen. Volgens Van Woerkom werkt de overheid niet alleen bij verkeerslichten normover schrijdend gedrag in de hand. Ook de wettelijke ver plichting om in de auto handsfree te bellen past daar bij. „Onderzoek toont aan dat handsfree bellen ook on veilig is." Toch doen mensen dat, want er is wel een cam pagne. De ANWB-baas uitte zijn kritiek gisteren in Am sterdam. Pagina Binnenland i: Commentaar den haag/gpd - De vierjarige Rowena Rikkers, beter bekend als het meisje van Nulde, heeft voor haar dood een tijdlang op gesloten gezeten in een zoge noemde hondenbench, een kooi die binnenshuis wordt ge bruikt om honden op te voeden. Dit blijkt uit de dagvaarding voor de pro forma zitting van volgende week woensdag. De moeder en haar vriend wordt doodslag met voorbedachte ra de ten laste gelegd. Het kind is in de twee maanden voorafgaande aan haar dood voor langere tijd gevangen gezet in de kooi. De kleuter werd dus danig mishandeld dat het eind augustus vorig jaar aan haar verwondingen overleed. De moeder en haar vriend hebben geprobeerd het lijk weg te wer ken door het in stukken te hak ken en de lichaamsdelen op ver schillende plaatsen (het Veluwe- meer en de Rotterdamse haven) in het water te gooien. De pro forma zitting dient in Zutphen. Inhoudelijk zal pas la ter op de zaak worden ingegaan. De moeder'en haar vriend moe ten eerst nog psychologisch on derzocht worden. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling Q€ 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening. Ul n controle nabeaxglng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau &l automatische betaling is mén bank-aronunmer, l Ml l l l ll 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1