LEIDE Subsidie aan watertaxi's op de tocht REGIO Hacker krijgt scholieren Bona niet klein Fictief NS-station zorgt voor eenheid R1 Na kritiek van Leidse reders www.autoheemskerk.com Wethouders behouden zelfde taken Meer plekken voor houders vergunningen Uitgekeken g opuw &C college's? VOORDELIGE TICKETS, LEKKER DICHTBIJ! vrijdag ig APRIL 2002 uto ramt epekte Brug ;den - Een 22-jarige man uit orburg heeft gisteravond in He vaart zijn auto tegen de ipekte Brug op de hoek van Pelikaanstraat en de Oude jn geramd. Volgens getuigen ed de man eerst in de richting iasl n de Langegracht, maar keer- hij plotsklaps om, om ver- Igens met hoge snelheid over stoep van de Pelikaanstraat de richting van de Hooi- icht te rijden. De automobi- t verloor daarbij de macht er het stuur met het ongeluk gevolg. De hulpverleners alden de Voorburger, die •en gordel om had, bewuste- fste is uit het wrak en brachten met onbekende verwon- ïgen naar het LUMC. etser rijdt igen bus Een 22-jarige fietser uit lerdorp is gistermiddag ge ld geraakt bij een botsing een lijnbus op de Prinses- ide. Volgens getuigen reed eiderdorper slingerend ir de weg en kwam hij ver- gens ten val. Daarbij kwam de 1^1 hoofd vermoedelijk in on- hte aanraking met de bus, hem achterop kwam rijden, ietser is met onbekend let- ivergebracht naar het IC. euren van Lieftink komt u overal gen. Terecht, betere deuren zijn iwelijks te vinden. Vervaardigd uit wereldbekende Schüco profielen duurzaam aluminium of kunststof, lus: topkwaliteit met KOMO-keur. Kom binnen en overtuig uzelf, edeur van onze showroom staat open voor u. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn lel. 0172 43 26 21 - www.lie1tink.nl Openingstijden showroom: 3ndag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur Wim Koevoet leiden - Commercialiseren. Dat is volgens het stadsbestuur dé ma nier om de problemen en ruzies in het vervoer over de Leidse sin gels en grachten te beëindigen. „We moeten de Leidse wateren ontdoen van alle gesubsidieerde arbeid en gesubsidieerde boten", vertolkte D66-raadslid A. Wasse naar het algehele gevoelen gis teravond in de raadscommissie economie, grondzaken, toerisme en parkeren. Haar pleidooi komt er concreet op neer dat in de toekomst de Stichting Stadsparkeerplan Lei den (SSL) met haar watertaxi's geheel op eigen benen zal moe ten staan. En rederij Rembrandt, die nauw samenwerkt met de SSL, moet worden losgekoppeld van de sociale werkvoorziening DZB waarvan het nu nog een onderdeel is. Volgens Groenlinkser G. van Hees betekent het commerciali seren van het vervoer over water dat ook de subsidie op de busjes waarmee de SSL tussen haar parkeerterrein aan de Haagweg en de binnenstad pendelt, op termijn moet komen te verval len. Wassenaar" vindt dat van zelfsprekend. „Het was toch al nooit de bedoeling van D66 om de subsidies voor de SSL eeu wigdurend te laten zijn." Door te commercialiseren wil het stadsbestuur een einde ma ken aan 'de gevechten op het water'. Die ontstonden in 2001, dat het eerste jaar was van een proefperiode van vier jaar, met de watertaxi's van de SSL. De Leidse reders Veringa en Par- mentièrhaddèrióok gisteravond in de raadscommissie weer scherpe kritiek op de gang van zaken. Met haar subsidies op het vervoer over water is de ge meente Leiden verantwoordelijk voor concurrentievervalsing, vinden de twee. Bovendien heeft de SSL zich met haar wa tertaxi's niet aan de vaste routes langs de halten gehouden en zijn er ook gezelschappen ver voerd. „Dat is dus rondvaart. Met subsidie." Veringa rekende ook af met het verhaal van SSL'er C.Verplancke dat de watertaxi's hebben aan getoond dat er een enorme markt zou zijn, die particuliere rederijen in samenwerking met de SSL kunnen aanboren. „Sa menwerken? Je hebt me drie keer gebeld en daar zijn twee opdrachten uit voortgekomen. Jij werkt, net als iedere andere ondernemer, voor jezelf. Jij vaart voor een euro per persoon de passagiers door heel de stad. Te gen zulke tarieven kan ik nooit op. Als ik op de markt ga staan met gratis koeken, moet je eens zien hoe druk het bij mijn kraam wordt. Maar daarmee toon ik niet aan dat er een enor me markt is, daarmee toon ik aan dat de mensen best gratis koeken willen." Eerder had Ver- plancke toegegeven dat het SSL tarief, één euro per persoon, vervijfvoudigd moet worden om kostendekkend te zijn. Wethouder M. Schultz (WD) maakte duidelijk dat voorlopig van commercialiseren nog geen sprake kan zijn. Eerst moet de proef van vier jaar met de water taxi's worden afgerond. Ze zal wel strenger optreden tegen de SSL als die zich, net als in het eerste proefjaar, niet aan de af spraken houdt. De wethouder wil niet dat de watertaxi's zich als verkapte rondvaartboten ge dragen. Reder Veringa drong er ook bij Schultz op aan dat zij de SSL verbiedt met meer dan één watertaxi tegelijk de halten aan te doen." Het stations- ontwerp van Marc van Driest. Groot, maar niet hoog, om de Leidse skyline niet te verstoren. On der aan de af beelding begint de binnenstad, links boven staat het LUMC, rechtsboven is de Rijnsburger- weg te zien. De blauwe gebou wen zijn (nog) niet gebouwd. Afbeelding: Marc van Driest (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UT QrfeEtgEgMESftfcE R K Leiden Roelofarendsveen L. (071)-5310811 R. (071 )-3312866 door Wilfred Simons leiden - Hij kreeg er een acht voor. De Delftse student bouw kunde Marc van Driest (28) impo neerde zijn docenten en zijn ge hoor gistermorgen met een spec taculair nieuw station voor Lei den. Zijn afstudeerproject was een gebogen gebouw met een congrescentrum, collegezalen, sportvoorzieningen en een bus station. „Wat mij betreft, kan het zo gebouwd worden", vond exa minator J. Daane. Leiden CS staat er nog geen tien jaar, maar is naar het oordeel van velen nu al verouderd. De Leeuwenhoek en het Bio Scien ce Park achter het station ont wikkelen zich steeds meer tot een tweede, nieuwe stadskern. Het station van NS-architect Harry Reynders staat daar ech ter met zijn achterzijde naartoe. Het gebouw is bovendien het middelpunt in een onaantrekke lijke en onoverzichtelijke spa ghetti van infrastructuur: bus station, fietsenrekken, onover zichtelijke fietspaden- en trot toirs. Het NS-station beantwoordt ook niet aan eisen die aan een be langrijk en ingewikkeld stedelijk knooppunt worden gesteld. Da gelijks trekt Leiden CS 40.000 trein- en even zovele busreizi gers. Ze komen van de randge meenten naar het centrum, maar stappen ook in Leiden over vanuit Haarlem, Amster dam, Schiphol, Den Haag en Rotterdam. Al die bestemmin gen liggen op ongeveer een kwartier sporen. Leiden is daar mee een belangrijk knooppunt in de Randstad, aantrekkelijk als vestigingsplek voor bedrijven en voor het houden van congres sen en symposia. Het station doet daar echter niets mee. Voeg daar nog eens aan toe dat het gebouw een tochtig, vochtig waaigat is en dat het een barriè re vormt tussen de binnenstad en de Leeuwenhoek, dan is er maar een conclusie mogelijk. Het station moet weg. Hoe moet het dan wel? Van Driest dacht daar een jaar over na. Hij kwam tot de conclusie dat een nieuw station zo min mogelijk ruimte moet innemen en zoveel mogelijk functies in zich moet verenigen. Het moet de binnenstad en de Leeuwen hoek niet scheiden, maar ver binden. Voordat hij begon te te kenen, bestudeerde hij eerst drie andere spraakmakende Neder landse stations. Het Utrechtse Hoog Catherijne verenigt wel veel functies in zich, maar het NS-station is achter andere ge bouwen verstopt. Van Driest vindt dat een stationsgebouw herkenbaar moet blijven. In Eindhoven moet je je eerst een weg banen langs busbanen en -stations, voet- en fietspaden, fietsenrekken en -stallingen. „Dat kan beter." Rotterdam be nut de ruimte boven het spoor niet. „Dat is zonde, vooral in zo'n klein, vol land als Neder land." Van Driest noemde zijn oplos sing Leiden HCS: Leiden Hotel, Congres en Sport. In een ge bouw met een gebogen dak en, opmerkelijk genoeg, een gebo gen vloer, schiep hij 35.000 vier kante meter vloerruimte. Het gebouw heeft veel functies. Er is een ondergronds busstation, een stalling voor vierduizend fietsen en ruimte voor de Rijn Gouwe Lijn, die in Van Driests opvatting onontbeerlijk is om de Leeuwenhoek met het histori sche centrum te verbinden. Op straatniveau loopt de Stations straat via een 25 meter brede opening in een rechte lijn door naar het grasveld voor het LUMC. Dat veld mag van Van Driest niet worden bebouwd. „De Leeuwenhoek heeft een stadspark nodig." Naast het station is een 'Kiss Ride'-faciliteit, maar een par- keerfaciliteit vindt Van Driest niet nodig. „Het LUMC heeft een garage vlakbij." Verder is er een congrescentrum, een hotel, een restaurant en een sport- en fitnessruimte. Voor de Universi teit Leiden bedacht Van Driest twee grote collegezalen met 450 en 600 stoelen en nog vijftien kleine zalen voor werkgroepen. Veel aandacht besteedde Van Driest aan de constructie van het gebouw. De onderbouw is zwaar en van beton, de boven bouw van licht staal. Alles wat met het station te maken heeft, is apart onderheid en staat op eigen kolommen, om te voorko men dat trillingen van de trei nen zich door de rest van het gebouw voortplanten. Tijdens Van Driests drie kwar tier durende presentatie in het gebouw van de Faculteit der Bouwkunde van de TU Delft zat het publiek heerlijk weg te dro men. Ook docenten Carel Wee- ber en Fons Verheijen waren 'buitengewoon tevreden'. Als dat 'ns gebouwd kon worden! Toen het zaallicht aanfloepte, verdween de illusie direct. „Dit plan is een oplossing voor de in gewikkelde stedelijke knoop die het station is", zei Verheijen na afloop. „Maar er is geen enkele kans op dat dit ooit wordt ge bouwd." Belangrijk is volgens hem dat zo'n ontwerp de dis cussie over het tekortschietende stationsgebied weer op gang kan helpen. Van Driest, die nu 'ir.' voor zijn naam mag zetten, zoekt inmiddels een baan bij een Amsterdams architectenbu reau. leiden - De wethouders van PvdA, WD, Groenlinks en D66 behouden in grote lijnen de ta ken die ze de afgelopen periode ook al uitoefenden, zo verklaren ingewijden. Groenlinks doet dit weekeinde echter nog een ultie me poging om een tweede wet houderszetel in de wacht te sle pen. Gespreksleider R. Hille- brand (PvdA) van de onderhan delingen over een nieuw college zei gisteravond dat hij er reke ning mee houdt dat zijn partij, de WD, Groenlinks en D66 het zaterdag al eens zijn. „En anders wordt het maandag of dinsdag", meldde Hillebrand op de jaar vergadering van zijn eigen partij. Hoogstwaarschijnlijk blijven de hoofdportefeuilles bij dezelfde personen. Dat wil zeggen dat bij voorbeeld Hillebrand ruimtelij ke ordening behoudt, M. Schultz (WD) economie en haar partijgenoot R. van der Sande financiën. Wel verwach ten sommige onderhandelaren dat er flink zal worden gesteg geld over de portefeuille sociale zaken, die tot twee weken voor de verkiezingen in handen was van Groenlinkser J. Laurier. Laurier moest opstappen van wege de financiële malaise bij de sociale werkvoorziening DZB en verschillende partijen weten nog zo net niet of sociale zaken bij Lauriers opvolger M. Rabbae in goede handen is. Dat Groenlinks kan fluiten naar zijn tweede wethouder, staat voor de WD en D66 vast. Groenlinks reageert verbaasd. „Ze kunnen het wel roepen", zegt onderhandelaar G. van Hees, „maar dat wil nog niet zeggen dat wij het daarmee eens zijn. We zullen dit weekeinde voorstellen doen voor een twee de wethouder." Hillebrand ging gisteravond kort in op de kandi datuur van Rabbae. „Hij lijkt ons een goede kandidaat. Ster ker nog: hij telt voor twee." De college-onderhandelaars streven ernaar logische clusters van taken bij één en dezelfde wethouder onder te brengen. Tussen 1998 en 2002 was nogal eens onvrede te beluisteren over de verbrokkelde en onlogische verdeling van portefeuilles. Ook willen de college-onderhande laars een meer gelijke verdeling van taken. Er waren de afgelo pen periode een paar wethou ders die het veel drukker had den dan hun collega's. (advertentie) 3ia(igidanks pogingen om het iedaagse internationale pro- es :t van het Bonaventuracollege 30,1 saboteren, is de leerlingen- ïtferentie vandaag van start rENi gaan. De afgelopen week is 30ii organisatie van het Bona- UN 2002 lastig gevallen door n.5 1 hacker. Die had het email- is res gekraakt en stuurde aller- negatieve berichten rond. Zo 201 n er onder andere mailtjes h). rstuurd met de mededeling sc(ir rdere berichtgeving over de ngs nferentie te negeren omdat 3 problemen zijn binnen de RM lanisatie. ier p or Claas, leerling van het Bo- ieio'1 'enturacollege en medeorga- toko iator van het BonaMUN, had |de afgelopen week haar han- ASS nvol aan. Vorige week vrij- zen bleek het hotmailadres ge- and lakt De hacker stuurde be- attf jté'-' :hD in richten naar emailadressen uit het bestand onder naam van de organisatie. De organisatie nam contact op met mailprovider MSN. Maar daar schoten ze aanvankelijk niet veel mee op. U moet wel het adres goed inty pen mevrouw, kreeg Claas te horen. Later, toen het MSN dui delijk werd dat met de type vaardigheid van de scholieren niets mis was, verbeterde de dienstverlening. En na nog wat advies van binnenschoolse computerexperts heroverde de organisatie óp dinsdag weer de beschikking over het email adres. Een dag later bleek de hacker het nieuwe wachtwoord en de bijbehorende geheime vraag al weer veranderd te hebben. En de nieuwe geheime vraag is zo weinig professioneel dat de or- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen >1 0 71- 53 56 424 ganisatie vermoedt dat iemand hen doelbewust probeert te hinderen bij de organisatie van het congres. Uiteindelijk heeft de organisatie besloten een nieuw emailadres aan te ma ken. Dit is bonamun@visavis.nl geworden. De afgelopen dagen is geprobeerd zoveel mogelijk mensen te bereiken die in het adressenbestand van het oude hotmailadres staan. Hen is de situatie uitgelegd en verteld dat het evenement gewoon door gaat. Vanmiddag om 13.30 uur had de officiële opening van de tweede editie van de driedaagse conferentie plaats. Ruim 150 scholieren debatteren de ko mende drie dagen in het college aan de Burggravenlaan over ac tuele internationale problemen. Vorig jaar organiseerde het Bo naventuracollege de internatio nale conferentie BonaMUN voor dé eerste maal. Meerdere scholen ter wereld organiseren jaarlijks een MUN, dat staat voor Model United Nations. Be halve dat de leerlingen van het Bonaventurecöllege er zelf één organiseren doen ze ook nog aan vijf MUN-conferentie's van andere scholen mee, en aan de meest prestigieuze MUN; de THIMUN. Aan deze conferentie die jaarlijks plaats heeft in Den Haag dóen zo'n 3800 studenten en leraren uit meer dan 200 verschillende landen riiee. Tijdens een MUN wordt een bijeenkomst van de Verenigde Naties nagespeeld. Aan een groepTeerlingen van een school wordt een van de lidstaten van de Verenigde Naties toegewe zen. Zij moeten de belangen van dit land tijdens de discussie verdedigen. Het debat wordt gevoerd in het Engels en ge- Het Bonaventuracollege blijft dit weekeind open voor een inter nationale leerlingenconferentie.Foto: Hielco Kuipers schiedt volgens strenge regels. Van de leerlingen wordt ver wacht dat zij goed op de hoogte te zijn van de onderwerpen die op de agenda staan en dat zij hun eigen vooroordelen laten varen en denken vanuit het land dat zij vertegenwoordigen. door Marijn Kramp leiden - De gemeente breidt de komende weken het aantal par keerplaatsen voor vergunning houders in de binnenstad met 49 plaatsen uit. De nieuwe plek ken zullen worden onttrokken aan de parkeerplaatsen waar nu nog 24 uur per dag betaald moet worden. Om het aanbod van parkeerplaatsen voor bezoekers van de stad toch enigszins op peil te houden, komen bij de onlangs aangelegde parkeer plaatsen aan de Korevaarstraat rode-kopmeters te staan. Dit heeft het college van burge meester en wethouders beslo ten. De extra vergunninghouders plaatsen komen aan de 3e Bin nenvestgracht, Geregracht, Ha venkade, Kaiserstraat, Maredijk, Middelstegracht, Plantsoen, Rijnsburgersingel en Uiterste gracht. De rode kopmeters aan Kaarsenmakerstraat, Haven, Klokpoort, Langegracht ter hoogte van het Stadsbouwhuis en de hoek Langegracht/ Korte Mare krijgen een grijze kap. (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in <S I SffidSSÏÏ Warner Bros. Movie World is weer open. U bent van harte welkom, net over de grens bij Arnhem. Bezoek oude bekenden (Batman. Bugs Bunny, Tweety, Police Academy) en splinternieuwe attracties waaronder de 60 meter hoge Free Fall. Ga naar uw ANVR- relsadviseur voor de uitgebreide gids en extra voordelige tickets. Bel voor meer Informatie: 0900-8482 0,20 pm) of kijk op www.oad.nl. See you! Vlinders «Tulpen en bollen Zelf wijn maken Landelijke recepten Koop Buiten nu in de winkel

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13