Sterke opmars groene stroom ECONOMIE Veiligheid groot probleem NS Vooruitzichten economie VS nog steeds onzeker IMF: economie groeit Nederland gezakt op top tien investeerders Families domineren bedrijfsleven Paniek bij organisaties van congressen na val kabinet Nuon: nog dit jaar meer dan miljoen gebruikers Microsoft verlaagt prijs spelcomputer Dvd verdringt videoband De straat op voor Canal+ Tweede bedrijf in de bouw met eigen CAO 100 (telt stijgend al werklozen - Het aantal werklo- het eerste kwartaal is meer dan in het laatste van vorig jaar. Dat iet Centraal Bureau voor itiek vanochtend be- jmaakt. Volgens het CBS ie vroeg om te zeggen dat -rkloosheid nu stijgt. Daar- jioet de tendens over lan- ijd worden bekeken. Het deld aantal werklozen in erste kwartaal bedroeg 00, en aangepast voor sei- invloeden 145.000. [open iio uwe Sprinters -NSschaffen llOnieu- rinters aan die vanaf 2005 ruik worden genomen. Ier wordt Europees aan- >d en er zijn enkele hon- miljoenen euro's voor okken. De Sprinters ver- n stoptreinen uit de jaren en zijn speciaal geschikt tadsgewestelijke inzet. De krijgen brede deuren il openen en sluiten en lijkvloerse instap. Ook ze grote ramen en air- ioning. enthe' droeg nies niet af donderdag l8 APRIL 2002 22,70 28,56 27,88 16.03 79,50 21,00' 78,35 25,60 52.21 3.53 13.90 89,14 47,30 39.90 45,45 57,50 35,92 98,42 01.25 09.50 38.10 10.04 71.85 13.10 76.95 51.55 86,50 25,50 39,10 45,00 20,00 73,72 61,80 53.22 44,00 72,70 16,95 01,00 ede - De vorige maand verklaarde Koninklijke 88,oo Igroep Twenthe heeft op chaal pensioen- en ziek- enpremies van werkne- nisbruikt om eigen tekor- ig te werken. Volgens cu- laks gaat het waarschijn- Ji enkele tonnen. Vermoe- ziin Premies van aüe ^rknemers vanaf januari chtergehouden. De be- jerder sluit niet uit dat er afrechtelijk onderzoek 29,55 23,85 30,73 21,22 60,70 5,80 '55,50 85,75 57,10 6.61 192,10 176,00 23.10 66,00 1.39 108,00 35.40 '71.60 14.28 42.90 69,15 13,41 70,70 73,90 5,57 37.75 33,07 >00,00 166,25 9,33 5,45 13,20 >57,56 171,30 5.16 66,05 375.81 82,20 39.76 00 haarlemmermeer/gpd - Het aantal klan ten van groene stroom komt dit jaar bo ven de miljoen uit. Nu al gebruiken bijna 800.000 mensen duurzaam opgewekte elektriciteit. Nuon, een van de grote 'spe lers' op de groene markt, verwacht dat het aantal klanten van natuurstroom dit jaar groeit van 225.000 naar 400.000. Door de grote toeloop moest Nuon eind vorig jaar zelfs een klantenstop invoeren. „Maar nu is de rem eraf', zei directeur Goedmakers gisteren bij de presentatie van de resulaten over 2001 in Vijfhuizen. Nuon produceert of koopt voldoende windenergie en waterkrachtstroom in onder meer Duitsland en Noorwegen om de klantengroei te kunnen bijhouden. Nuon laat zich niet verleiden tot een prij zenslag die onlangs is gestart door Ener giebedrijf, com, dat groene stroom ver onder de prijs van gewone stroom ver koopt. „Zij doen geen investeringen in duurzame productie, wij wel. Zij hebben nul procent innovatie," aldus Goedma kers die het product van Energiebedrijf 'laagwaardig' noemt. Zij verwacht dat de prijs van natuurstroom eerder omhoog gaat. Dat komt omdat stroom uit klein schalige waterkracht niet meer onder de vrijstelling van de ecotax valt. Voor Nuon een tegenvaller van vijf miljoen euro. Het energiebedrijf wil dat minister Jorritsma terugkomt op haar besluit. In juni start een promotiecapagne voor zelfopgewekte stroom uit zonnepanelen. Nu heeft Nuon 1000 klanten. Dat aantal moet naar 2500. Degenen die meer 'zon- nestroom' produceren dan ze zelf nodig hebben kunnen het overschot terugver kopen aan Nuon. Dat levert 20 eurocent per kilowattuur op voor klanten die al natuurstroom afnemen en 15 eurocent voor andere klanten. Nuon denkt dit jaar 5000 kilowattuur zonnestroom te kunnen terugkopen. Nuon heeft haar ambities om in 2010 tenminste tien procent van de duurzame stroom die zij verkoopt uit duurzame bronnen te halen vorig jaar al ruim schoots gerealiseerd. Het percentage 'groen' schoot van 5 naar 15 procent. Het duurzame opwekkingsvermogen waar van Nuon (mede) eigenaar is moet de ko mende twee jaar verviervoudigen naar 2000 megawatt. Ook het aanbod wordt verbreed. Nog dit jaar wordt ook groen gas en groene warmte aangeboden. Over samenstelling en herkomst wilde Goedmakers niets zeggen. Nuon Duurzame Energie zag Jiaar omzet vorig jaar bijna verdubbelen tot 75 miljoen euro. De nettowinst groei de navenant tot 5 miljoen euro. beperkt irtaalverlies orn - Autoconcern Ford het eerste kwartaal het beperkt tot 800 miljoen Daarmee overtrof het iëiiö de verwachtingen van Bn. Het verlies werd te- lacht door kostenbespa- en sterke verkopen van modellen. Ford boekte ar in die periode nog 1st van 1,06 miljard dol- ar toen was er nog geen ;nde automarkt in de VS. zet kwam zes procent la- op bijna 39,9 miljard amsterdam/anp - De spelcom- puter Xbox van Microsoft gaat fors in prijs omlaag. Het Ameri kaanse concern probeert hier mee de verkopen op te krikken. Die liggen tot nu toe ver bene den de verwachtingen. Met ingang van 26 april gaat de adviesprijs van de Xbox in Euro pa omlaag naar 299 euro. Nu ligt de spelcomputer in Nederland nog voor 479 euro in de winkel. De X-box is de eerste complete spelcomputer die het software concern aanbiedt. In Nederland kwam de spel computer half maart op de markt. De eerste kopers waren vooral de echte fanaten, de zo genoemde 'hardcore gamers', aldus een woordvoerder van Mi crosoft Nederland. „We richten ons nu op de massa." den haag/gpd - Komt ie wel of komt ie niet? Dat is de vraag waar organisatoren van con gressen en symposia mee wor stelen. In congresland over heerst de angst dat veel bijeen komsten in de soep lopen om dat ministers, staatssecretaris sen en Kamerleden het als spre ker laten afweten. Zij hebben immers na de val van het kabi net andere zorgen aan hun hoofd. Congressen organiseren kost naast een heleboel geld, ook heel veel tijd. „We zijn een heel jaar lang in de weer geweest met het organiseren van ons con gres", zegt Mariangeles No- gueras, van het Adviesbureau voor Dagindeling. Zaterdag zou PvdA-fractievoorzitter Melkert spreken op de bijeenkomst waar werkgevers en werknemers gaan over het combineren van werk en privé-taken. Tot Nogueras' grote opluchting heeft Melkert gebeld dat hij toch komt. „Wel met het risico dat hij de hele boel op stelten zet door dat de Nederlandse pers achter hem aan rent om hem te spre ken over de politieke situatie. In het Kurhaus werd gisteren een maatschappelijk debat over de WAO gevoerd, waarbij woordvoerders van de grote po litieke partijen aanwezig zouden zijn. Staatssecretaris Hooger- vorst van sociale zaken en werk gelegenheid had de werkgevers- prijs moeten uitreiken. Maar hij kon niet komen. Het debat ging wel door. Secretaris commissie Arbeidsge handicapten en Werk Van Gin- kel: „We maken een videocom pilatie en bespreken die later met kamerleden." Hij begrijpt dat de Kamerleden afwezig rijn. „Dit is een politieke aardver schuiving. Maar de WAO-dis- cussie is niet afhankelijk van de Srebrenica-discussie. De groot ste domper is dat we nu minder publiciteit krijgen. Terwijl de WAO toch ook een groot pro bleem is." hilversum/anp - Voor het eerst besteedden consumenten vorig jaar meer geld aan dvd's dan aan videobanden. Dat heeft de brancheorganisatie van de en tertainmentindustrie NVPI gis teren gemeld. De omzet van dvd's steeg van 53,1 naar 116,9 miljoen euro. De omzet van vi deo's daalde van 104,0 naar 81,8 miljoen euro. Een op de tien huizen in Neder land heeft nu een dvd-speler, terwijl negen van de tien een vi deorecorder hebben. De indu strie verwacht de komende ja ren meer vraag naar dvd's. Bij de verhuur is de video nog wel groter dan de dvd. Totaal is voor 103,6 miljoen euro aan vi deobanden gehuurd en voor 26,5 miljoen aan dvd-schijfjes. Ook in de verhuur is de dvd is opmars: de omzet is ruim ver drievoudigd, terwijl die van vi deobanden licht afnam. Nederlanders blijken in het al gemeen vorig jaar grotere film liefhebbers te zijn geworden. In totaal werden zowel op video als dvd 22 procent meer films ver kocht en 8 procent meer films gehuurd bij videotheken. Te kenfilms blijven het populairst op band. De totale consumente- nomzet van films-in-de-thuissi- tuatie bedroeg bijna 328,8 mil joen euro, een stijging van 22 procent. eiligde cd te koop iag - Sony Music is niet n de nieuwe beveiligde onder andere zangeres )ion van de markt ha- Consumentenbond had rder deze week op aan- ;en omdat de cd's de iter kunnen beschadigen, d op de computer wordt eld, kan die vastlopen, iet met de beveiligde cd Jgelijk een kopie te ma- i'ers krijgen ocent erbij meer - De 90.000 werk- in de sociale werkplaat gen 4 procent meer e eindejaarsuitkering k minstens 400 euro g. Dat staat in de nieuwe e gisteren is afgesloten le Vereniging van Ne- ise Gemeenten (VNG) en tonden. Tevens is afge- dat de werknemers iets ïnsioenpremie betalen. gaat in op 1 mei en in looptijd van veertien en. uurslid ABN kt overstap dam - Sergio Lires Rial edt uit de raad van be an ABN Amro. Na een an van 18 jaar stapt hij ar de Amerikaanse bank earns in New York. Rial t nog twee bestuursle- ding aan de divisie who- lients, de tak van de e zich bezighoudt met iternationele bedrijven, dopen jaar kreeg deze >nder meer door het seursklimaat grote tie vervolgt >ij Van Gils Het openbaar ministerie terpen gaat twee be its van het in 1992 failliet kledingconcern Van ^continental (VGI) in snog vervolgen wegens leer onbehoorlijk be- in de onderneming. Er tbniik gemaakt van een keld internationaal net- dochterondernemin- udstermaatschappijen, gen en administratie- Vijftig miljoen gulden in deze ondoorzichti- fructie en kwam nooit oven water. parijs - Enige duizenden mensen, abonnees en wèrknemers van tele visiezender Canal+ zijn gisteren in Parijs de straat op gegaan uit pro test tegen het ontslag van directeur Lescure door topman Messier van moederconcern Vivendi-Universal. Het boterde al langer niet tussen de twee. Directe aanleiding is het Amerikaanse avontuur dat Messier begon met de overname van Universal. Messier liet zich bovendien laatdunkend uit over de 'Franse culturele uitzonderingssituatie'. Canal heeft zijn zendvergunning op voorwaarde dat het merendeel van de uitgezonden programma's van Franse - of Franssprekende - makelij zijh. Als de zender daar niet meer aan voldoet komt de vergunning in gevaar. Foto: AFP/Eric Feferberg rotterdam/anp - Nederland is op de rang lijst van aantrekkelijke landen voor buiten landse investeerders gezakt van de zevende naar de tiende plaats. Het aantal grensover schrijdende projecten in Europa daalde vo rig jaar met twaalf procent, maar in Neder land was er een min van 37 procent. Dit blijkt uit de European Investment Monitor, een periodiek onderzoek van adviesbureau Ernst Young's International Location Ad visory Services De Nederlandse concurentiepositie bij het aantrekken van buitenlandse investeerders is in 2001 sterk verzwakt. De prijsstabiliteit van ons land nam af, het fiscale klimaat werd minder aantrekkelijk en ook het goede vestigingsklimaat voor logistieke operaties liet een veer. Buitenlandse iet-investeerders gaven echter ook in het algemeen minder geld uit. Tenslotte loopt het aanbod van technisch personeel terug en worden de mogelijkhe den voor ruimte-intensieve bedrijven min der. „Het is dus zaak te waken over de kwa liteit van het Nederlandse vestigingskli maat", aldus Siemons van lias. Groot-Brittannië trekt nog steeds de meeste Europese investeerders, gevolgd door Franiüïjk. Toch zagen ook deze landen de investeringen fors teruglopen, hoewel min der dan Nederland. Nummer drie bleef Duitsland. Grootste verliezers waren in 2001 Ierland en Zwitserland. De terugslag in de Verenigde Staten blijkt uit een daling van het aantal Amerikaanse investeringprojec ten in Europa met 26 procent. utrecht/gpd-anp - NS gaan zich samen met de vakbond FNV Bondgenoten, reizigersorganisatie Rover en de Raad voor de Transportveiligheid hard maken voor het behoud van de conducteur op de trein. „We hebben hetzelfde belang: veilig heid op en rond het spoor", aldus NS-topman Noordzij gisteren in Utrecht op een door FNV Bondgenoten georganiseerd symposium. Een week geleden kondigden NS nog aan dat in de toekomst op een aantal lijnen de conducteur uit de trein verdwijnt. Noordzij wees er op dat de ze plannen rijn gemaakt omdat de overheid het spoorbedrijf daartoe dwingt. Om aan te besteden spoorlijnen te kunnen binnenhalen moeten NS de personeelskosten terugbrengen. „We kunnen niet toestaan dat stations het afval putje van de maatschappij worden," zei Noordzij in een reactie op het rapport 'Onveiligheid spoort niet'. In één week werden bij het FNV 417 voorval len gemeld. De helft betrof sociale onveiligheid. Van schelden tot fysiek geweld. Politieondersteu- ning bleef ver onder de maat. Meer dan vijftien procent betrof achterstallig onderhoud, slechte stukken spoor en kapotte treinen. Noordzij: „Ik luisterde met een kleiner wordend hart. Jullie hebben gelijk. De sociale veiligheid ligt op het bordje van de NS. Dit jaar geven we daar 45 miljoen euro extra aan uit. We werken aan het conducteurstekort. We hebben 220 man extra spoorwegpolitie nodig, en ook daar rijn we mee bezig. We moeten NS Vastgoed benutten om onze stations netter te maken." FNV Bondgenoten presenteerde 78 aanbevelingen om de veiligheid te vergroten. Woordvoerder Van den Berg: „Ik ben trots op het rapport, maar ver ontrust over de resultaten. Al deze voorstellen kunnen wij nooit waarmaken. Daarom doe ik een appèl op het nieuwe kabinet" den haag/anp - Meer dan de helft van de Nederlandse bedrijven is in handen van een familie. Er zijn 194.100 familiebedrijven, op een totaal van 348.800 bedrijven. De familie bedrijven zijn goed voor ongeveer de helft van het bruto nationaal product. Tussen de 2 en 2,5 miljoen mensen werken bij een be drijf dat door een familie wordt gerund. Dat heeft accountants- en adviesorganisatie BDO gisteren bekendgemaakt bij de presen tatie van het onderzoek 'Cijfers en Feiten in het familiebedrijf. Het onderzoek is samen met Universiteit Nyenrode uitgevoerd. Familiebedrijven groeien niet zo hard als andere ondernemingen, maar daar staat te genover dat ze in tijden van recessie stabie ler rijn. De komende jaren zullen veel fami liebedrijven worden overgedragen. Naar verwachting zullen tot 2010 zo'n 100.000 van deze bedrijven van eigenaar wisselen. Volgens de richtlijnen van het BDO en Nyenrode voldoet een familiebedrijf aan minstens twee van de drie eisen. De eerste eis is dat meer dan de helft van het eigen dom in handen is van de familie, ten tweede ligt de bedrijfsstrategie of opvolgingsbeslis sing in de hand van één familie. Ten slotte moet een meerderheid, of tenminste twee leden, van de ondernemingsleiding afkom stig zijn uit één familie. Het komende weekeinde schuift Railinfrabeheer op twee plekken in de lijn Utrecht-Woerden een beton nen brugdek onder de rails. Dat is noodzakelijk in verband met het verdubbelen van het aantal sporen. Belangstellenden kunnen de schuifoperatie vanaf morgenmiddag via internet volgen. Op de foto de werkzaamheden bij Harmeien. Foto Dijkstra/F red Steenman leeuwarden/anp - Bouwbedrijf Bokma uit Leeuwarden heeft gisteren een eigen CAO afgeslo ten voor zijn zestig werknemers. Het personeel krijgt 4 procent meer loon. Bokma volgt hier mee het voorbeeld van aanne mer Westerbaan uit Leeuwar den die vorige week als eerste bouwbedrijf een eigen CAO af sloot met het personeel. De bedrijven doorbreken hier mee de landelijke patstelling tussen bonden en werkgevers organisatie AVBB, die wegens een meningsverschil niet onder handelen over een nieuwe CAO. Al vijf weken rijn er stakingen op bouwplaatsen. Directeur Bokma vindt de eisen van de bonden redelijk. „Het is belangrijk dat werkgevers op een normale manier met hun personeel praten. Zo worden de klanten de dupe terwijl zij er niets aan kunnen doen." Bij het hechte familiebedrijf Bokma waren zo'n acht werknemers in staking. Zij gingen gisteren weer aan de slag. C7 De wereldeconomie heeft het Greenspan voorzichtig met verwachtingen van herstel door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse economie krabbelt op, maar de vooruitzichten zijn nog steeds onduidelijk. Het herstel is be scheiden en de signalen zijn zo gemengd, dat Fed-voorzitter Alan Greenspan - wiens uitlatingen een belangrijke graadmeter zijn - zich gisteren voorzichtig uitliet over de toekomst. „Het is nog niet duidelijk hoe sterk de economie opveert", waarschuwde hij in een hoorzitting van het Amerikaanse Congres. Zijn reserves over het economisch herstel zijn goed nieuws voor degenen die vrees den voor renteverhogingen op korte ter mijn. Het lijkt er niet op dat het bestuur van de Fed, het stelsel van centrale ban ken, op rijn bijeenkomst in mei zal be sluiten tot renteverhoging. Zelfs juni lijkt niet erg waarschijnlijk, aldus analisten die eik woord van Greenspan op een weegschaaltje leggen. Vorig jaar werd de rente elf keer verlaagd tot het laagste niveau in veertig jaar, in een poging de economie uit het slop te halen. „Zodra er sprake is van stevig en duurzaam herstel, is er nog gelegenheid genoeg om de inflatie in bedwang te houden", zei Greenspan gisteren. De prijzen in de VS zijn de afgelopen drie maanden licht omhoog gegaan. De infla tiestijging over maart (0,3 procent) was lager dan verwacht. De fors hogere prij zen aan de benzinepomp zijn echter nog niet helemaal doorgerekend in de infla tiecijfers, zo werd deze week gewaar schuwd. Maar de Fed-voorzitter maakt zich weinig zorgen over de inflatie, al hoewel hij waarschuwde voor gevolgen van hogere energieprijzen voor de eco nomie. Al maandenlang wisselen positieve en te leurstellende berichten elkaar af. Nieuws over optimistische consumenten gaat ge paaid met tegenvallende werkloosheids cijfers. De ene maand vallen de cijfers mee, dan vallen ze weer tegen. De stem ming gaat als gevolg daarvan ook als een jojo op en neer. Zo was er deze week nieuws over tegen vallende verkopen in de detailhandel (vanwege de onzekerheid over werkloos heid), en vielen de cijfers over de huizen bouw in maart tegen (min 7,8 procent). Waarschijnlijk omdat de start van veel Alan Greenspan.Foto: AP/Kenneth Lambert bouwprojecten is vervroegd door de zachte winter. In januari en februari ging het wel erg goed met de bouw. De bedrijfsresultaten van een aantal gro te bedrijven viel positiever uit dan ver wacht. Wall Street reageerde dinsdag uit bundig op de cijfers van chipmaker Texas Industries en General Motors. De ze en volgende week presenteren bedrij ven hun cijfers over het eerste kwartaal en beursanalisten hopen dat die een om mekeer in bedrijfsresultaten zullen mar keren. Volgens Greenspan is er eigenlijk weinig veranderd sinds begin maart. Het diepte punt is voorbij, de economie is op de goede weg, maar de toekomst blijft onze ker. Dinsdag maakte de Fed bekend dat de industriële productie in maart steeg met 0,7 procent. Het hele eerste kwartaal rit de productie van fabrieken, mijnen en nutsbedrijven nu in de plus, tegenover een scheipe daling van juni 2000 tot de cember vorig jaar. Pas als bedrijven weer investeren en con sumenten ondanks hun hoge schulden geld blijven uitgeven aan allerlei produc ten en diensten, is er sprake van duur zaam herstel, aldus Greenspan. Overigens heeft het Amerikaanse natio naal bureau voor economisch onderzoek zich nog niet uitgelaten over het officiële einde van de recessie. Verwacht wordt dat het bureau het omslagpunt van re cessie naar groei in januari of februari legt. Maar het panel van economen dat hierover gaat heeft de neiging de tijd te nemen. Het kondigde in november vorig jaar aan dat er officieel sprake was van een - lichte - recessie die begon in maart 2001. De wereldeconomie heeft het dieptepunt achter de rug. De groei trekt dit jaar aan en neemt in 2003 verder toe. Het herstel is het duidelijkst in de VS, maar ook in Europa en en kele Aziatische landen, vooral Zuid-Korea, gaat het weer be ter. Japan blijft een iwgen- kind. Dat zegt het Internationaal Monetair Fonds vandaag in World Economie Outlook, het halfjaarlijkse rapport over de wereldeconomie. De afgelo pen maanden kwamen steeds meer tekenen dat het beter gaat. Het vertrouwen bij con sumenten en bedrijven heeft zich gestabiliseerd. Voor Nederland voorspelt het IMF dat de groei toeneemt van 11 procent vorig jaar tot 1,4 procent dit jaar en 2.7 pro cent in 2003. Die cijfers wijken weinig af van de CPB-progno- ses. Dat geldt ook voor de in flatie. Die zal volgens het IMF afnemen van 5,1 procent vorig jaar tot 3,4 procent dit jaar en 2,3 procent in 2003. Het per centage werklozen loopt op van 2,0 in 2001 tot 2,5 dit jaar en 2,7 in 2003.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9