BUITENLAND Ex-koning Afghanistan treft bij aankomst verwoest rijk aan Mislukte missie bezorgt Sharon kostbare tijdwinst Ook SM kan Franse kiezers niet verleiden - Inca-mummies boven water VN en Rode Kruis slaan alarm over situatie Jenin Al-Qaeda eist aanslagen van 11 september op Labour verhoogt belasting Zwitsers geven vermogen dictator terug aan Nigeria pm VS doodt er Canadezen awa - Vier Canadese militai- zijn gisteren gedood, toen Amerikaanse F-16 tijdens joefening in Afghanistan ,of twee bommen op hen In neerkomen. Acht Cana- en zijn gewond geraakt, iverkeren er in levensge- De Canadese militairen _n mee aan een oefening [Amerikaanse collega's. Het ident had plaats ongeveer itien kilometer ten zuiden de stad Kandahar. Het is de (te keer dat Canadezen die jkken zijn bij de internatio- militaire operatie in Afgha- omkomen. den door bom ghaanse markt #t - Op een markt in de st-Afghaanse stad Khost zijn ochtend zeker drie doden wee gewonden gevallen een zware bomexplosie, lanslag gebeurde op onge- driehonderd meter van het taire hospitaal in de stad. de achtergrond is van de jsie, is nog niet duidelijk, stad zijn wel Amerikaanse ien gelegerd. Die zijn al naai doelwit geweest van itaanvallen. ttegolf treft stkust van VS shington - De oostkust van S is getroffen door een hit- f. In Washington en New fk sloegen gisteren de ther- Jneters uit boven de dertig len Celsius. Een hogedruk- ied boven de Bermuda's verantwoordelijk te zijn tropische temperaturen, lorologen voorspellen dat terdag een einde komt aan oortijdige zomer. og van brug «tar herbouwd wi - Met de ondertekening ;en overeenkomst tussen Turkse onderneming en de Mostar, in het zuiden van iië, is een belangrijke fase nnen van de reconstructie le historische brug van de De 'Stari Most' (de Oude I, opgenomen in de lijst irelderfgoed van Unesco verwoest tijdens de oorlog !992 tot 1995. Er wordt be ien met de reconstructie le unieke boog van Otto- ise architectuur uit de zes- le eeuw. ter aanslagen Kathmandu donderdag i april 2002 mandu - De Nepalese Istad Kathmandu is van- in t getroffen door twee zwa- nexplosies. Daardoor vie- 5, vee doden en zes gewon- jn De autoriteiten zeggen dat fvj7eu 'aoistische rebellen, die de archie omver willen wer en die de dienst uitmaken i kwart van het land, ach- aanslagen zitten. De af- L^pen weken hebben de re- np n een aantal aanslagen ge- id in de hoofdstad. Vorige Welen de rebellen twee ieposten aan. Sinds de ma- nknn in 1 qqc dc.nl hun opstand in 1996 be ien, zijn meer dan 3500 sen omgekomen. De rebel- naarjvülen een communistisch ie vestigen. ef in grot leidt arrestaties Ci h iington - Naar aanleiding :en brief die in een Af- h nse grot gevonden is, heeft nerikaanse politie in de ken j" North Carolina een man l inzania gearresteerd. Zo c Ide de Amerikaanse televi se nder CNN gisteren. De jver van de brief feliciteer- man met het behalen van lilotenbrevet. De Ameri- se politie arresteerde ook iveede man. Beiden waren t bezit van een verlopen 'ntenvisum en vervalste iteitspapieren. Ze zijn in- els aangeklaagd wegens v ïding van de immigratie- in. Onderzoeksbeambten oeden dat de Tanzaniaan het al-Qaedanetwerk van 2,2;na bin Laden geronseld is. bewijs daarvoor is er nog £2,4! anti-joodse ies Frankrijk De eerste helft van april Frankrijk bijna 360 mis- ln gepleegd die waren ge legen joden en joodse in- ;en. In verband hiermee mensen verhoord en 16 chtenis genomen. Het •1 antisemitische uitingen *es in Frankrijk is dras- Zie toegenomen sinds Israël 190,maart een offensief begon itsre Westoever. In de meeste eder len, meer dan 60 procent, het om tegen joden gerich- maar ook is twaalf ry.1 ïeprobeerd synagogen in kil 1 te steken en graven te (elen. De meeste verdach- jong en afkomstig uit •Afrika, aldus het minis- binnenlandse zaken. door onze correspondent Harald Doornbos kabul - Vanochtend zette hij voor het eerst sinds 29 jaar weer voet op eigen bodem. De bevol king hoopt dat de Afghaanse ex- koning Zahir Shah eenheid kan brengen, maar hij heeft genoeg vijanden om die missie te laten mislukken. En na ruim twee de cennia oorlog zie de hoofdstad er niet meer zo uit als toen de nu 87-jarige Kabul in 1973 verliet. Op het zwaarbewaakte vliegveld stonden velen al uren te wach ten op de aankomst van de ex- koning. Zahir Shah daalde voor Karzai de vliegtuigtrap af. Sa men liepen zij door de mensen menigte die hen verwelkomde en samen inspecteerden zij de erewacht. De schok voor Zahir Shah moet enorm zijn wanneer hij Kabul vandaag voor het eerst na al die jaren binnenrijdt. Want de enige overeenkomst tussen Rome en Kabul zijn de ruïnes. In de ene stad tweeduizend jaar oud, in de andere vers door de oorlog. Neem het koninklijk paleis, waar Zahir Shah honderden ka mers tot z'n beschikking had en waar hij en zijn familie als ware vorsten heersten. Het paleis is zó kapot dat je het alleen nog herkent aan een paar door ko gels aangevreten pilaren en om dat het gewoonweg een wel heel groot ingestort gebouw is. Voor het paleis, dat op een heu vel staat, hangen kinderen rond. Je hoeft maar vijf minuten door de ruïne te lopen of je komt jon getjes, mannen, hele families te gen die tussen de brokstukken wonen. „De koning is meer dan welkom", zeggen ze. En als hij zijn paleis terugwil? „Nou dan gaan we toch gewoon ergens anders naar toe", zegt de 13-ja- rige Ahmad. „Zo leuk is het ook weer niet om in deze zooi te wo nen. We hebben niet eens deu ren of ramen." Ondanks de beperkingen van de stad probeert de bevolking haar best te doen om iets van de ou de glorie te doen herleven. Er wordt hard gewerkt aan een tij delijk onderkomen voor de ex- koning, die in Kaboel door ie dereen steevast gewoon 'de ko ning' wordt genoemd. Want een koning gaat nou eenmaal niet in een krot wonen. De bedoeling is dat Zahir Shah als gewoon burger zal terugke ren. Maar helemaal gewoon lukt ook weer niet. Besloten is dat hij voorzitter wordt van de Loya Jir- ga, de Grote Raad, een belang rijke en unieke bijeenkomst van 1500 Afghaanse leiders die ge pland staat voor juni. Daar zal worden besloten wat voor toe komst Afghanistan tegemoet gaat: herstel van de monarchie, een republiek met een presi dent, een democratie of een the ocratie. Een meerderheid van de gewo nen Afghanen hoopt dat de ex- koning zijn oude ambt zal op pakken. Zahir Shah, een etni sche Pathaan, staat volgens hen namelijk boven de partijen. Vanwege zijn lange verblijf in Italië heeft hij geen bloed aan zijn handen. Dat is wat Afgha nistan nodig heeft. Het land - waar drie talen worden gespro ken, ruim twintig etnische groe pen wonen en bijna iedereen een wapen heeft - is namelijk hopeloos uiteengevallen in el kaar beconcurrerende regio's. „Zijn aanwezigheid hier zal bij dragen aan de stabiliteit en vre de in Afghanistan", aldus inte rim-premier Karzai voor vertrek in Rome tegen CNN. „Het is een nieuw Afghanistan dat al zijn zonen verwelkomt inclusief de voormalige koning. We zijn zeer blij hem terug te nemen", zei Karzai. Maar Zahir Shah heeft ook vij anden. Leden van de Noordelij ke Alliantie, die de interimrege ring domineren, zien de koning als een icoon uit het verleden die op een makkelijke manier de macht probeert te herkrijgen, terwijl de alliantie jarenlang in de loopgraven heeft gezeten in de strijd tegen het Taliban-be- wind. Oud-Taliban-leden beschouwen op hun beurt de koning als een lakei van het Westen en gruwen bij het idee dat hij in het hippe Rome cappuccino zat te drinken terwijl zij vochten tegen de Rus sen en andere goddelozen. Ook het al-Qaeda van Osama bin La den vormt een gevaar. Niet voor niets is de terugkeer van Zahir Shah reeds drie keer uitgesteld uit vrees voor een aanslag. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De mislukte vredesmissie van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Colin Powell, heeft de Pa- lestijnen ziedend van woede achtergela ten. In hun commentaren richtten ze gis teren hun kritiek op de Israëlische pre mier Ariel Sharon, die de orders van pre sident George Bush om zijn troepen te rug te trekken, aan zijn laars lapt. Maar dat was beleefdheid.In feite achten ze de lankmoedige houding van de Ameri kaanse regering tegenover 'de Israëlische agressie' verantwoordelijk voor het mis lukken van Powells missie. Het is nu dui delijker dan ooit dat Washington vierkant achter Sharon staat, menen ze. En op een persconferentie, gistermiddag in Jeruza lem, deed Powell weinig om die indruk te -ontkrachten. Elf dagen geleden zei president Bush met veel nadruk dat Israël zijn troepen 'zon der uitstel' moest weghalen uit de bezette Palestijnse steden. Gisteren verklaarde Powell van Sharon te hebben gehoord dat het leger zich 'binnen een paar dagen of een week of zo' zal hebben terugge- trokken. Hij noemde dat 'een tamelijk precies tijdschema'. In feite tast de Amerikaanse regering wat de Israëlische terugtrekking betreft nog steeds in het duister. Bij Powells aan komst ontruimde het leger Tulkarm en Kalkiliya, maar in de eerste stad zijn de afgelopen dagen opnieuw acties uitge voerd. De onü'uiming is niet veel meer gebleken dan een hergroepering. Israëli sche soldaten houden de steden omsin geld en komen in actie zodra ze ergens de aanwezigheid van militanten of wa pens vermoeden. De hergroepering in Jenin is gisteravond begonnen en tegen het weekeinde wordt dezelfde operatie uitgevoerd in Nablus. De Israëlische militaire bezetting van Ram all ah en Bethlehem duurt voor on bepaalde tijd voort. Als Arafat zijn poot stijf houdt en blijft weigeren drie Pales tijnse verdachten aan Israël uit te leveren kan de belegering van zijn residentie nog maanden duren. De door een uitgaans verbod getroffen inwoners van Ramallah zijn in feite de gijzelaars van Israël. In Bethlehem houden tweehonderd Pales tijnse militanten tientallen geestelijken gegijzeld in de Geboortekerk. Ook die im passe kan nog lang duren. De vooruitzichten voor de wat langere termijn zijn ook niet goed. Arafat en Sha ron hebben immers heel verschillende, aan elkaar tegengestelde, plannen. De Palestijnse leider heeft geen zin op te tre den tegen de wildgroei aan gewapende milities in het door hem bestuurde ge bied. Daarom wil hij zo snel mogelijk naar diplomatieke onderhandelingen. Sharon stelt dat soort onderhandelingen liefst eindeloos uit omdat hij niet met Arafat wil praten. Tijd rekken is zijn de vies. Binnenslands heeft de militaire actie op de Westelijke Jordaanoever de Israëlische premier geen windeieren gelegd. Na een maandenlange inzinking is zijn populari teit onder het door Palestijnse terreur aanslagen afgebeukte publiek groter dan ooit. En ook zijn regeringscoalitie ziet er weer wat steviger uit. Kort voor de invasie van de Palestijnse steden begon, wist Sharon zijn kabinet naar rechts uit te bouwen. En de afgelopen week heeft hij met een handige manoeuvre de Arbei derspartij, die op het punt stond op te stappen, voorlopig weer aan zich weten te binden. Het ziet er tenminste naar uit minister van buitenlandse zaken Shimon Peres en zijn partijgenoten zullen afwachten wat de door Sharon voorgestelde regionale topconferentie zal opleveren. Minister Powell zei gisteren dat hij dat idee in Washington zal bespreken met president George Bush. Hij toonde geen overdre ven geestdrift, maar dat maakt Sharon waarschijnlijk weinig uit. De regionale conferentie - waarschijnlijk op ministers niveau - zal niet voor juni worden gehou den en ook dat betekent tijdwinst. lima - Een archeoloog onderzoekt een van de zeker 2000 Inca-mummies die onder een sloppenwijk bij-de Peruaanse hoofdstad Lima zijn gevonden. De mummies, voor een deel in kleine groepjes samengebundeld met hun bezittingen, dateren uit de periode 1480- 1535. Aangenomen wordt dat de grond onder de sloppenwijk in die periode door de In ca's werd gebruikt als centrale begraafplaats. Er zijn meer dan 50.000 voorwerpen ge vonden en een deel van de doden, kennelijk vertegenwoordigers van de elite, dragen een verentooi ter aanduiding van hun rang. De archeologen denken uit de vondsten veel te weten te kunnen komen over het leven van de Inca's, die in Zuid-Amerika een mach tig rijk hadden tot de Spanjaarden er binnenvielen. Aangenomen wordt dat er nog veel meer mummies in de grond liggen. Na vijf eeuwen in perfecte staat te zijn gebleven worden deze nu bedreigd door het afvalwater van de sloppenwijk, dat bij gebrek aan riolering zo de grond in loopt. Ook voor de arme bewoners is de vondst waardevol, al thans tijdelijk: velen hebben werk gevonden bij opgravingen. Foto: EPA/John Livzey Na 29 jaar ballingschap wordt de voormalige Afghaanse koning Za hir Shah (midden) door interim-premier Hamid Karzai en verscheide ne Afghaanse ministers welkom geheten in zijn vaderland. Foto: AP/Allessandro genève-jeruzalem/afp-rtr - VN- hulporganisaties en het Interna tionale Rode Kruis hebben gis teren alarm geslagen over het lot van de Palestijnen. Ze dringen vooral aan op onmiddellijke hulpacties voor de slachtoffers van Israëlische aanvallen bij Jenin op de Westelijke Jordaan oever. De landbouworganisatie van de VN, de FAO, heeft gewaar schuwd dat steeds meer Pales tijnen honger lijden en zijn afge sneden van drinkwater. Een woordvoerder van het Rode Kruis in Genève zei dat ei in Noorwegen en Zwitserland red dingsteams gereed staan om naar het verwoeste Palestijnse woonoord voor vluchtelingen bij Jenin te gaan. Het is nog niet duidelijk of Israël toestemming geeft aan het werk te gaan. Israëlische militairen schoten ook gisteren nog met tanks in het kamp van Jenin. Afgelopen week zijn bewoners onder het puin van hun wonin gen bedolven bij de aanvallen van het leger in het dichtbevolk te vluchtelingenkamp. Red dingswerkers met hun speciale uitrustingen mogen van de Isra eli's niet naar binnen. Vanonder de puinhopen klinkt nog steeds hulpgeroep, zo hebben VN-me- dewerkers gezegd. De organisatie eist net als het Rode Kruis onbeperkte toegang om hulp te bieden. Ze mag af en toe naar binnen en is er met pri mitieve middelen in geslaagd deze week zeven mensen levend onder het puin te vandaan te halen. dubai/afp-anp - De terreurorga nisatie al-Qaeda heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de aanslagen van 11 september in de Verenigde Staten. Een woordvoerder van de groepe ring van Osama bin Laden zei dat in een videoboodschap die gisteren werd uitgezonden de Arabische televisiezender Midd le East Broadcasting Center (MBC). Tot nu toe had de groepering nooit direct toegeven de zelf moordaanslagen te hebben uit gevoerd. Wel waren er video's vertoond waarop zegslieden van de groepering, onder wie Bin Laden zelf, het resultaat van de aanslagen op de Twin Towers en het Pentagon roemden. „Wij zijn erin geslaagd de bron van goddeloosheid te treffen op zijn eigen grondgebied", aldus al-Qaedawoordvoerder Sulei man Abou Ghaïth op de video band. „God heeft ons gevraagd de ongelovigen te terroriseren en wij hebben de ongelovigen geterroriseerd". Volgens MBC is de band al in december ge maakt. „Wij deden van de almachtige God ons opdroeg. Hij gaf op dracht de onderdrukten te hel pen 0- Hij beval ons de leiders van de ongelovigen te bestrijden en wij bestreden de leiders van de ongelovigen. Wij antwoord den op de roep van de onder drukten in Palestina, Tsjetsjenië en overal", aldus Abu Ghaith. Het in Koeweit geboren al- Qae- dalid raakte pas vorig jaar okto ber bekend als woordvoerder van de groepering toen hij te zien was, zittend naast Bin La den op een video die werd uit gezonden dooer de Arabische televisiezender al-Jazeera. Hij verscheen binnen een week driemaal op tv in videobood schappen. Hij riep daarbij mos lims op Amerikaanse belangen en burgers aan te vallen. Koe weit ontnam hem daarop zijn burgerrechten. door onze correspondent blieke voorzieningen, met name Harm Harkema de gezondheidszorg. Uitgaven voor volksgezondheid, die nu tot de laagste van Europa behoren, worden de komende vijf jaar opgetrokken met 43 procent, tot zo'n 170 miljard eu ro per jaar in 2007. „Er is geen gemakkelijke manier om de uit gaven voor volksgezondheid te verhogen. Wij hebben onze keus .gemaakt", aldus Brown gisteren bij de jaarlijkse presentatie van de begroting. LONDEN - Voor het eerst sinds het aantreden van de regering- Blair in 1997 wordt de Britse burger geconfronteerd met een verhoging van de inkomstenbe lasting. Minister Gordon Brown van financiën kondigde gisteren een verhoging aan met een pro cent, goed voor een kleine tien miljard per jaar aan extra in komsten. Het geld wordt terug gepompt in noodlijdende pu- bern/ap - Zwitserland geeft mi nimaal 535 miljoen dollar van de overleden Nigeriaanse dicta tor generaal Sani Abacha terug aan Nigeria. Het vermogen, om gerekend ongeveer 606 miljoen euro, is slechts een deel van het door Abacha tijdens zijn bewind uit de staatskas gestolen geld. De Nigeriaanse regering ver moedt dat Abacha na een staatsgreep in 1993 tot aan zijn overlijden in 1998 aan de macht in totaal ongeveer drie miljard dollar verduisterd heeft. In Zwit serland is in totaal 670 miljoen dollar bevroren en Britse onder zoekers hebben ongeveer 1,3 miljard dollar gelokaliseerd, geld dat door familie en vrienden van Abacha bij Britse banken is on dergebracht. Ook in Luxemburg, Jersey en Liechtenstein zijn re keningen van Abacha bekend waar tientallen miljoenen dol lars op staan. De teruggave van 535 miljoen dollar maakt deel uit van een akkoord tussen de familie van Abacha en de Nigeriaanse rege ring, waarbij in totaal 1 miljard dollar wordt terugbetaald en de familie 100 miljoen dollar mag houden, vermogen dat zou zijn opgebouwd vóór de machts overname van Abacha in 1993. Zwitserland is in verlegenheid gebracht door het grote vermo gen dat Abacha heeft weten te stallen bij Zwitserse banken, omdat veel van het geld gestort is nadat in 1998 een wet werd aangenomen die het witwassen van geld moet tegengaan en banken verplicht om ongebrui kelijke transacties bij justitie te melden. Dat is in het geval van Abacha niet gebeurd. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De televisieploeg van de Franse publiekszender France 2 is nu al de kam pioen. In een Parijse voorstad zoemde de camera in op de presidentskandidaat Francois Bayrou die een klein Noord- Afrikaans jongetje een draai om z'n oren verkocht. De knul zat met zijn vingers in de broekzak van meneer de politicus op zoek naar wat eurocentjes. 'Pats', deed Bayrou en de volgende dag steeg hij twee procent in de peilingen. „Volwassenen moeten weer eens volwassen worden. Kinderen horen nonnen en waarden te worden bijgebracht. Je kunt niet zomaar uit stelen gaan", was de boodschap van de lijsttrekker van de UDF. De oorvijg van Bayrou is nu al het hoog tepunt van de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen, die zondag plaatsvindt. De tweede ronde volgt op 5 mei. Gettovorming aan de rand van de grote stad, bendeoorlogen en toenemen de onveiligheid op straat, het ontstaan van een nieuw lompenproletariaat, op laaiend antisemitisme - dat alles werd in een paar seconden teruggebracht tot een oorvijg voor een zakkenrollertje. De Franse media doen er alles aan om nog een beetje de schijn op te houden dat er komend weekeinde verkiezingen zijn. Maar meer dan een paar incidenten en wat randverschijnselen hebben ze ook niet te melden. Jacques Chirac en Lionel Jospin, de be langrijkste kandidaten voor Frankrijks hoogste ambt, zijn zó afgeschermd en zó voorgeprogrammeerd dat verrassingen op voorhand uitgesloten zijn. Beiden zijn het slachtoffer van een vrij effectieve sa menwerking die vijfjaar heeft standge houden. Hun programma's zijn zo op el kaar gaan lijken dat driekwart van de kie zers er geen of nauwelijks verschil meer in kan ontdekken. Jospin verklaarde bij de presentatie van zijn verkiezingsprogram zelfs dat hij 'geen socialistisch program' verdedigt maar een programma voor de gehele be volking. Dat is zo on-Frans dat bijna zes tig procent van het electoraat heeft laten weten geen of nauwelijks belangstelling voor de verkiezingen te hebben. Verkiezingen in Frankrijk hebben altijd een hoog amusementsgehalte gehad waarbij een fikse politieke ruzie immer goed scoorde. Daar is nu geen sprake van. „De manier waarop campagne wordt gevoerd, is een kwelling voor de meeste Fransen. Het is net alsof hun speeltje is afgepakt", zegt een politiek analist in Parijs. De kandidaten zitten el kaar zo op de hielen, dat iedere fout fa taal kan zijn. Elk woord wordt gewikt en gewogen, campagneteams en adviseurs regelen de rest. Bij gebrek aan inhoud wordt dan al snel de verpakking het be langrijkst. Het Franse kiesvolk hoort het allemaal gapend en geeuwend aan. Het enige waar men nog voor wil gaan zitten, is de dagelijkse uitzending van Les Guignols. de Franse variant van Spitting Image. Het satirisch programma laat op gezette tij den de president in Superman-kledij op draven. Hij heet ook SM. maar dan op z'n Frans: Super-Menteur (Superleuge naar). Super-Menteur, koffers met geld mee zeulend en getooid met een enorme zon nebril, ontwijkt behendig alle vragen over zijn seksuele en financiële escapades en de kijkers vinden het prachtig. De gaullis tische RPR-partij had aanvankelijk nog geprotesteerd, maar toen men in de ga ten kreeg dat het volk die schelm op han den droeg, was de kritiek snel verstomd. De aversie tegen de politiek is in Frank rijk op dit moment zo groot dat Super- Menteur aan kop gaat in de opiniepeilin gen. Het enige waar de politieke analisten in Parijs zich deze laatste dagen voor de eerste ronde nog mee bezighouden, is het berekenen van de kans dat zich ko mende zondag een daverende verrassing voordoet en dat een van de twee. Jospin of Chirac, het niet haalt. „Persoonlijk ge loof ik het niet. Maar dit zijn zulke vreemde verkiezingen, dat ik met alle mogelijkheden rekening blijf houden zegt een van hen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7