rl >k Politie: Beloon goede beveiliging BINNENLAND 2 Aantal doden op weg daalt onder 1.000 Geduld gunstig voor gedrag van mensen Parkeren met de gsm is vooral 'managen' geworden ChristenUnie wil verbod 'bil-party' Vandalen houden huis in woning moordenaar Ambassade Israël viert verjaardagsfeest gewoon Kinderen in actie jeer geld voor ecteur school' donderdag l8 april 2002 er doorn - Het CDA wil dat iteuren van basisscholen gaan verdienen. Nu krij- jj op een school met 200 )0 kinderen maximaal euro per maand. Dat van het CDA 1.000 euro worden. Dat zei Kamerlid gisteren bij de aftrap van jrkiezingscampagne van de ten-democraten in Apel- j. Het geld kan volgens worden gevonden door dsafdelingen op ministe- n te krimpen. „Daarmee jreek je ook de bureaucra at dan wordt er vanzelf er regelgeving bedacht", en adopties Guatemala haag - Het blijft verboden itiekinderen uit Guatemala len. De Raad van State in Haag maakte gisteren be- dat het besluit van het mi- rie van justitie uit 2001 was. De Vereniging Gua- os en een groep mogelijke tieouders hadden bezwaar aakt tegen het verbod. De tgrijkste reden voor het be- van justitie was de ondui- e herkomst van de kinde- Sndertehuizen in Guate- bieden de kinderen vaak ioptie aan terwijl de ou- van niets weten. ns uit Asser erne gestolen - Uit een wapenkamer e Johan Willem Friso-ka- in Assen zijn acht vuur- ns gestolen. Het gaat om istolen en drie automati- karabijnen. De diefstal is eweek donderdag ont- In het belang van het on- ek wilde de Marechaussee of niet naar buiten bren- ir zijn in de wapenkamer loren van een inbraak len. Daarom lijkt het ijnlijk dat de diefstal lenuit is gepleegd. itie-aspiranten Khten op plaats - Kandidaten die zich leen baan bij de politie gelden, moeten in de e gevallen tot 2003 wach- iordat ze met hun oplei- nen beginnen. Volgens [ireau Personeelsvoorzie- tolitie (BPP) zijn de oplei- plaatsen voor dit jaar vrij- jemaal bezet. Politiebond fe woedend over de wacht- n vindt dat het aantal n moet worden uitge- tDe grote toestroom is ps het BPP toe te schrijven te succesvolle wervings- Tagne 'Waar jij voor staat, 'igop straat', die sinds >opt. lorger schuldig ar niet bestraft n 'loskundige faalt vaak' den haag/gpd - Bedrijven die hun beveili ging op orde hebben, moeten van de poli tie een streepje voor krijgen op onderne mingen die zich niet of slecht beschermen tegen criminaliteit. Dat kan ertoe leiden dat de politie minder capaciteit vrijmaakt voor inbraken of overvallen op minder goed beveiligde bedrijven. In het allererg ste geval krijgen dit soort bedrijven nul op het rekest. Dat stelt de Raad van Hoofdcommissa rissen voor. Volgens Henk Munting, di recteur publiek-private samenwerking bij de raad, blijft de politie te allen tijde uit rukken in noodgevallen, zoals geweldda dige roofovervallen of inbraken die nog gaande zijn. Maar als een bedrijf bijvoor beeld niet beschikt over een camerasys teem dat bewijsmateriaal en aanwijzin gen had kunnen opleveren, kan de op sporing van daders minder voortvarend worden afgehandeld. Iets vergelijkbaars geldt bij alarmsyste men die niet altijd goed werken. In der gelijke gevallen zou de politie in geval van een melding niet meteen in actie hoeven komen. „Ook is het denkbaar dat we minder prioriteit geven aan een in braak in een bedrijf waar inbrekers bin nen de spullen voor het oprapen hadden. Een bedrijf dat waardevolle goederen netjes opbergt in een kluis en computer apparatuur extra beveiligt, kan dan voor rang krijgen", zegt Munting. De politietop beseft dat het hier om een gevoelig onderwerp gaat. „De politie is er in principe voor iedereen", zegt Munting. „Maar de vraag naar onze diensten is nou eenmaal groter dan we aankunnen. Voor een deel komt dat doordat burgers en bedrijven zich onvoldoende beveili gen. Ze geven criminelen een te grote kans hun slag te slaan. Wat is er dan op tegen de bedrijven die hun beveiliging uitstekend op orde hebben bovenaan op onze prioriteitenlijst te zetten?" Munting spreekt volgende week namens de politietop over dit onderwerp op de derde Nationale Beveiligingsdag in Ede. Dan pleit hij er ook voor dat bedrijven en burgers de kosten voor beveiliging van hun bezittingen kunnen aftrekken van de belastingen. Als de fiscus meebetaalt aan hang- en sluitwerk, alarmsystemen en de inzet van bewakingsdiensten, stijgt het beveiligingsniveau en kunnen criminelen moeilijker hun slag slaan. In eerste instantie moet het midden- en kleinbedrijf in aanmerking komèn voor zo'n fiscale stimulans. Grootwinkelbe drijven en multinationals hebben hun beveiliging doorgaans goed geregeld, maar middenstanders veel minder. Een extra aftrekpost zal veel kleine onderne mers stimuleren zich sneller en beter te gen geboefte te beschermen, zo verwacht de politietop. Ook burgers kunnen zo worden aangemoedigd zich beter tegen diefstal, inbraak en roof te beschermen. De nieuwe voorstellen van de politietop passen in het gedachtengoed om burgers en bedrijven zelf meer verantwoordelijk heid te geven in de strijd tegen de mis daad. Eerder pleitte de politie er al voor om fabrikanten van diefstalgevoelige producten, zoals gsm's en laptops, te verplichten hun waren beter te beveili gen tegen criminelen. lburg - Een 35-jarige nedewerker van een ree gehandicaptenstich- gisteren door de rechter Idelburg schuldig bevon- an de dood van een pati- maar kreeg geen straf op- 1. De man zette in juni vo- de 44-jarige vrouw in heet bad. Zij overleed la- nde gevolgen daarvan, rzorger was na het nmaken van het bad ver- de thermostaatkraan te- draaien. De rechter woog man zeer zwaar on- :t incident lijdt. ege ontploft al r benoeming bergen - Het voorgeno- ollege van CDA, PvdA en ale partij GGH in Haaks- i komt er niet. De PvdA zich teruggetrokken. Het veigert op voorhand te jT deren dat de zes raadsle- Dor de benoeming van fdA-kandidate zullen nen. Twee CDA'ers heb- iten doorschemeren tegen ordracht te zullen stern- Voor de PvdA betekent dit vertrouwensbasis te 1@ geworden. PvdA-kandi- toethouder Marijke van STUG ro^ z'ch vier jaar geleden s aantal affaires terug uit 3rg Peenteraad- vei ct... ht - De verloskundige Of U iNederland is onnodig dicaliseerd. Steeds meer Dk liftten krijgen een kind na anodige keizersnede. Dat i de gynaecologen P. i Br en H. Bruinse in de verschenen editie van Ischrift Medisch Contact. hen is het aantal kunst- i singen veel te hoog. Zij cT)?1 ^at verl°s^undige '|faalt. Volgens Reuwer ver- hulpverleners hun vak 1. Zij zouden de zoge- •ntsluitingspathologie genoeg herkennen, j>or vrouwen onnodig pt raken, waarna vaak rsnede volgt. den haag/anp - Het aantal verkeersdoden is vorig jaar voor het eerst in vijftig jaar onder de duizend uitgekomen. De politie regi streerde 993 personen die door een ongeval om het leven kwamen. In 2000 waren dat er nog 1.082. Opvallend is dat naast de forse daling van het aantal verongelukte automo bilisten ook het aantal doden na een brom merongeval een stuk lager ligt. Demissionair minister Netelenbos van ver keer maakte deze cijfers vandaag bekend op het twaalfde verkeersveiligheidscongres in Amsterdam. Hieruit blijkt vooral een daling van het aantal dodelijke ongevallen in het weekeinde. Op zondagen ligt het getal zelfs ruim een kwart lager dan in 2000. De meeste verkeersdoden vallen nog steeds in de leeftijdscategorie van 16 tot en met 25 jaar, maar juist in deze groep ligt het aantal (219) wel een stuk lager dan in het verleden. Wat betreft de verbetering van de verkeers veiligheid scoort vooral de provincie Flevo land opmerkelijk goed. Het aantal verkeers doden is daar gehalveerd, en kwam in 2001 uit op 18. Ook in de provincies waar het aantal doden traditioneel hoog ligt, zoals Noord- en Zuid-Holland, Noord-Brabant en Gelderland, kwamen er minder mensen om het leven in het verkeer. In Limburg, Utrecht en met name Groningen werd het juist on veiliger op de weg. Dat het aantal verongelukte brom- en snor fietsers daalde van 111 naar 84, lijkt te ma ken te hebben met de beslissing eind 1999 om brommers binnen de bebouwde kom op de autorijbaan te laten rijden. Er belandden in 2001 overigens wel meer bromfietsers in het ziekenhuis. rotterdam/anp - De fractie van de Chris- tenUnie-SGP in de Rotterdamse gemeente raad wil dat er een einde komt aan partijen in discothéken waarin jongeren worden aangemoedigd hun geslachtsdelen te laten zien. Ook wil de fractie dat video-opnamen die van de zogenoemde 'string in je bit-par ty's' zijn gemaakt in beslag worden geno men. De video-opnamen worden tegen grof geld verkocht, zonder medeweten van de deel nemers, aldus raadslid Vlaardingerbroek. De fractie is de feesten en video's op het spoor gekomen door een uitzending van de migranten-tv. Ouders van allochtone jonge ren vroegen eerder al om een verbod op de feesten en het filmen daarvan. Vlaardingerbroek wil van de gemeente we ten of ze op de hoogte is van dergelijke par tijen en of de vergunningen daarvan wel in orde zijn. Het is de ChristenUnie-SGP voor al een doom in het oog dat de feesten vaak voor minderjarige jongeren van 16 en 17 jaar-aantrekkelijk zijn. Maar het is volgens Vlaardingerbroek gewoonweg strafbaar om van jongeren van die leeftijd dergelijke beel den te verspreiden. den haag - Ruim zevenhonderd kinderen uit twintig verschillende landen hebben gisteren voor het Congresgebouw in Den Haag gedemonstreerd. Ze wilden hun stem laten horen op de VN-top die daar wordt gehouden. De top beslist de komende dagen over het lot van de oerbossen en het behoud van biodiversiteit. Op de foto verschuilt een jongetje zich achter een grote opblaasolifant. Foto: ANP/Roger Dohmen groningen/gpd - Geduld is kin deren aan te leren tijdens de op voeding. Dat blijkt uit onder zoek van de socioloog Alexander Gattig van de Rijksuniversiteit Groningen. Volgens hem is ge duld gunstig voor het gedrag van mensen. „Geduldige men sen roken minder, sporten meer, gebruiken minder alcohol en drugs, doen huiswerk zorg vuldiger, volgen vaker extra cur sussen en besteden meer tijd aan zaken als lezen en museum- bezoek." De Duitse onderzoeker promoveert deze maand op het onderzoek. Volgens Gattig kunnen ouders geduld stimuleren door hun kinderen mee te nemen naar een dierentuin, het zwembad of het bos, en door samen spelle tjes te spelen of discussies te voeren. Ook een strikte opvoe ding blijkt voor geduldige kinde ren te zorgen. „Mensen die aan gaven dat ze als kind bijvoor beeld alijd op tijd thuis moesten zijn of dat de ouders altijd wis ten waar ze uithingen, waren geduldiger dan diegenen van wie de ouders coulanter waren, Ouders die zelf geduldig zijn, en dus veel op toekomstige gevol gen van gedrag gericht zijn, blij ken dit over te brengen op hun kinderen." Gattig onderzocht in welke situ aties mensen geduldiger zijn. Zo blijkt iedereen gevoelig voor ple zierige zaken. „Mensen winnen liever een goedkope televisie die ze direct knjgen dan een veel duurdere wasmachine waar ze op moeten wachten." Beschrij vingen als 'energiezuinigheid' of 'lange garantieperiode', maken het product niet aantrekkelijker. „Die kennis is dus toe te passen in marktonderzoek. In Duits land was er bijvoorbeeld een re clamecampagne voor een auto, die je pas hoefde te betalen na dat je er een jaar in gereden had. Mijn voorspelling is dat dit beter werkt voor sportauto's dan voor gezinswagens." harkstede/gpd - Vandalen heb ben flink huisgehouden in de woning van de seriemoordenaar uit Harkstede. De meeste ruiten zijn ingegooid. De eigenaar zal fors aan de slag moeten voor hij nieuwe huurders kan verwelko men. De huisbaas houdt justitie me deverantwoordelijk voor de ver nielingen. Hij is teleurgesteld over de afwikkeling van de scha de die is ontstaan door het uit gebreide sporenonderzoek na de arrestatie in november vorig jaar van de moordenaar, die heeft bekend tussen 1993 en 2001 drie prostituees te hebben omgebracht. Daarna was het huis al niet meer echt bewoonbaar. Alle wanden en vloeren vertonen gaatjes, geboord om met een minuscule camera verborgen ruimtes te bekijken, muren met holle ruimtes zijn opengebro ken, en in de vloer in de huiska mer gaapt een groot gat. En nu zijn ook nog de ruiten inge gooid. De huisbaas heeft vorige week bij de politie een claim inge diend van ruim 2.200 euro, ter compensatie van de schade door het sporenonderzoek. Die claim heeft hij echter weer inge trokken, omdat hij het schade bedrag wegens de vernielingen wil verhogen naar 6.800 euro. Na een jarenlange juridische strijd heeft de rechter twee we ken geleden het huurcontract van de moordenaar ontbonden, en staat het de huisbaas vrij nieuwe huurders te zoeken. En de mensen staan in de rij om in het horrorhuis te wonen. Zeker vijftien potentiële bewoners hebben zich al gemeld bij de huisbaas. De uit Zuid-Holland afkomstige moordenaar verhuisde na een celstraf van vijftien jaar en tbs wegens de gewelddadige ver krachting en moord op twee vrouwen in 1991 naar Harkste de. Hij woonde daar samen met zijn vrouw, een corresponden tievriendin uit de tijd dat hij in de Van Mesdag-kliniek zat. Zij verliet hem in 2001. In 1993 en 1995 wurgde hij de prostituées Michelle Fatol en Annelies Reinders in zijn auto. Hun lichamen werden gevon den in Enumatil en in het Eems- kanaal. Zijn derde slachtoffer, Sasja Schenker, bracht hij in 2001 om in zijn woning. De man wordt ook verdacht van de moord op straatprostituee Shirley Hereijgers. Hij moet de ze zomer voor de rechtbank ver schijnen. den haag/anp - Ondanks de ex plosieve politieke situatie in zijn land heeft de Israëlische ambas sadeur in Nederland, Eilat Mar- galit, gistermiddag het 54ste ver jaardagsfeest van zijn land ge woon door laten gaan. „Net als ieder ander land hebben wij het recht om de verjaardag van ons land te vieren. Dat recht laten we ons niet ontnemen." Dat zei de woordvoerder van de ambassadeur in de tuin van de residentie. Het feestje afblazen was volgens hem geen optie. Woordvoerder en politie wilden geen uitspraken doen over eventuele extra veiligheidsmaat regelen. Volgens aanwezigen liep er wel degelijk meer politie rond dan in voorgaande jaren. „En dat veiligheidspoortje was er eerder ook niet", constateer de een van de gasten. Verschillende uitgenodigde par lementariërs lieten de receptie van Margalit voor wat ze was. Diens woordvoerder werd er niet warm of koud van. ,A1 onze vrienden zijn er." Hij miste geen belangrijke gasten. Volgens het wel aanwezige WD-kamerlid Frans Weisglas kwamen sommi gen van zijn collega's niet opda gen omdat ze vinden dat Israël op het moment niets te vieren heeft. Hij had zelf het debat f even verlaten om de ambassa deur de hand te schudden. „Net als andere jaren vind ik de ver jaardag van Israël, ongeacht de omstandigheden, een felicitatie waard." door Victor Schildkamp den haag - Op een aantal plaatsen in Nederland kun je tegenwoordig betaald parkeren via de mobiele telefoon. Het werkt prima, maar je moet wél je hoofd erbij houden. Eén keer niet afmelden, en je betaalt anderhalve dag parkeren. En vergeet je mobieltje niet op te laden. Een ingeblikte stem spreekt me toe. „U wilt parkeren in tariefgebied acht tien... honderd... negentig... in.... Den Haag. Is dit juist, toets één. Is dit niet juist, toets twee." Het is juist. Ik toets één. De blikken vrouwenstem praat verder: „U bent nu aangemeld. De verbinding wordt automatisch verbro ken." Daar staat m'n groene wagentje dan, Badhuisweg, Scheveningen. Voor het eerst mobiel parkeren. En dat heeft voordelen. Zie bij een betaalautomaat maar te raden hoe lang parkeren pre cies nodig is. De automobilist betaalt al gauw te veel. Of te weinig, en dan moet je tussendoor de meter bijvul len. Bovendien blijkt gsm-parkeren een hele prettige bijkomstigheid te heb ben. Op de Badhuisweg geldt een maximale parkeertijd van twee uur, maar mocht ik meer dan twee uur no dig hebben, dan kan ik opnieuw in- bellen en er twee uurtjes aan vastplak ken. Het gsm'tje als afstandsbediening dus. Zie je jezelf straks zitten op het strand van Scheveningen: drie keer extra 'in- bellen' van onder je parasol, en je staat acht uur op een parkeerplaats waar je maximaal twee uur mag staan. Maar de parkeerwachter foppen is niet hét voordeel waarmee het exploi terende bedrijf Park-Line het systeem aan de man brengt. Dat is natuurlijk het feit dat het gehannes met muntjes voorbij is. En dat je alleen de tijd be taalt die je écht gebruikt. Voor het financiële voordeel hoeven de meeste gsm-parkeerders het niet echt te doen. Je betaalt negen euro abonnementsgeld per jaar en iemand als ik zou er misschien een paai tien tjes per jaar mee besparen. Mooi mee genomen, maar peanuts voor de za kenlui voor wie het systeem in eerste instantie toch bedoeld is. Het moet gezegd: parkeren wordt wel even een beetje een gedoe voor wie per gsm gaat betalen. Aanmelden bij Park-Line, een eigen pagina op een website (waarop staat waar, wanneer, hoe lang en voor hoeveel geld je hebt geparkeerd), een inlognaam, een in logcode, zes euro eenmalige inschrijf kosten, negen euro abonnementsgeld. Je moet er effe doorheen. „Het is net als met een nieuwe tv", zegt Tamas Fogl van Park-Line, die in Den Haag inmiddels 1.300 gsm-parkeerders mocht verwelkomen. „Eén keer instel len en dan heb je er het gemak van." Alle gemaakte parkeerkosten, verdwij nen vanzelf van je rekening. Een vig netje achter de voorruit vertelt de par keerwachters datje 'gsm-pai keert'. Zij kunnen via hun gsm checken of je hebt ingebeld. De parkeerwachters vergissen zich zelden. Navraag leert dat er de eerste weken twee keer ten Parkeren met de gsm in Scheveningen: niet vergeten af te melden en niet verge ten op te laden. Foto: GPD/Maurice Newman onrechte een boete is uitgedeeld. Even den als je wegrijdt, want je betaalt an- het vignetje over het hoofd gezien. ders vrolijk door. Mij overkomt het Je moet er zelf wel je hoofd bij hou- niet. maar een advocaat reed na een den. Vooral niet vergeten je af te mei- akkefietje bij de politie geïrriteerd weg. om er 24 uur later achter te komen dat hij nog steeds betaalde voaftf'n P31"" keerplaats. Een dure grap. Diezelfde advocaat werd ook een keer geconfronteerd met het uitvallen van het KPN-netwerk. Dus kon hij zich niet afmelden. Maar via de helpdesk van Park-Line lukte dat toen alsnog. Diezelfde desk helpt ook mij uit de brand als het batterijtje van m'n mo bieltje leeg is. Even een winkel in. de helpdesk bellen en het is oké. Tja. bat terijtje in de gaten houden. Ook weer zoiets. Parkeren is managen gewor den. Van Park-Line kreeg ik vorige maand een sms'je. 'Nooit meer vergeten af te melden', begint het. Ik schnk me rot; heb ik me ergens niet afgemeld? Het blijkt een reclame-sms'je te zijn over het 'sms-profiel'. Op je eigen pagina van de website is dat persoonlijke pro fiel in te stellen zodat je mobieltje je waarschuwt (om het uur, aan het eind van de dag, wat je maar wilt) als je nog betaald geparkeerd staat.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5