Het glazuur op de cake GESPREK VAN DE DAG Magnetronpistool nieuwste wapen tegen snurken Meisje van Nulde niet eerste reconstructie in Nederland Als het moet, gedijt Maxima ook in de schaduw z> Het Pirn Fortuyneffect donderdag l8 APRIL 20 MENSELIJK Altijd al een lapje grond op de MAAN willen hebben? Bin nenkort kan het. Re ne Veenema gaat in juni stukjes grond op het hemellichaam verkopen als de eni ge Nederlandse 'am bassadeur' van het Amerikaanse bedrijf Lunar Embassy, dat al sinds 1980 maan- grond verkoopt. Voor 29,99 euro kan elke Nederlander de trotse bezitter zijn van buitenaards onroerend goed. Wie een lap grond aan koopt, krijgt een certificaat waar precies op staat waar het gebied zich bevindt op de maan. Ook een kaart van het hemellichaam moet helpen het onroerend goed te vinden, mocht de eigenaar ooit zijn bezit willen bezoe ken. Eigenaar Dennis Hope van Lunar Embassy begon met de verkoop van buitenaardse grond. Het ruimtever drag van de Verenigde Naties (VN) laat toe dat een indivi du buitenaards grondgebied bezit, aldus Hope woens dag. ,,lk heb bij de Amerikaanse regering, de VN en Rus land claims gelegd op het grondgebied van de maan." Een foto van de bebloede bril van JOHN LENNON, geno men nadat hij werd vermoord, is gisteren in Londen ver kocht voor 14.100 euro. Dat meldde het veilinghuis Bon- ham's. Lennons partner Yoko Ono maakte de foto nadat een geestesgestoorde man de beroemde Beatle op 8 de cember 1980 voor zijn appartement in New York dood schoot. De afbeelding toont het montuur-van de bril van Lennon op een tafel naast een glas water in het apparte ment van het paar in New York. De foto heeft gediend om de hoes van Yoko Ono's album Seasons of glass te illu streren. De foto is nu eigendom van een Amerikaan die het bod uitbracht op een veiling van rock- en popverza melobjecten. DAVE BENTON, win naar van het afgelopen Eurovisie Songfestival in Kopenhagen, mag zijn winnende lied te gen de traditie in waarschijnlijk niet zin gen tijdens het ko mende liedjesfestijn. Dat vindt op 25 mei plaats in de Estlandse hoofdstad Tallinn. Dat heeft de van oorsprong Arubaanse zanger gisteren laten weten. Benton vindt het maar raar. Na zijn triomf in Denemar ken kregen hij en zijn Estlandse collega met wie hij het lied zong, een financieel meningsverschil. De twee tra den daardoor niet langer samen op, en Benton vermoedt dat ze daardoor niet zijn uitgenodigd om op te treden. Maar inmiddels zou het geschil uit de wereld zijn. GRAAF DRACULA is op zoek naar een adellijke Eu ropese opvolger om zijn met uitsterven bedreigde familienaam te laten voort bestaan. Ottomar Rodolph Vlad Dracula prins Ketzu- lesco woont in Duitsland. Hij was ooit banketbakker en antiekhandelaar in Ber lijn en heette toen Ottomar Berbig. Hij werd in 1987 geadopteerd door prins Ketzulesco, het laatst le vende lid van de familie. Ketzulesco stamt af van de in Transylvanië geboren Vlad de Spietser, de be ruchte Roemeense prins die Turkse gevangenen aan houten palen reeg. Hij werd Dracula genoemd, naar het Roemeense 'dra- cul', wat duivel betekent. Op hem baseerde Bram Stoker zijn fictieve Graaf Dracula. Tegenover de Britse BBC-radio zei de 62-jarige Ketzulesco dat hij en zijn partner hadden geprobeerd zelf voor nage slacht te zorgen en dat ze dat ook nog wel even zul len blijven doen. Maar als dat niet lukt, zal hij in Groot-Brittannië een Lord of Lady zoeken en die adopteren om de familie naam te laten voortbe staan. De VELUWE is binnen Europa de op één na meest aan trekkelijke omgeving om te wonen. Alleen het Deense Spnderjyland scoort hoger. Bij de beoordeling wordt ge keken naar het woningaanbod, criminaliteit, het voorzie ningenniveau en de natuurlijke en stedelijke omgeving. De arbeidsmarkt op de Veluwe scoort in het onderzoek eveneens hoog. Er is ook kritiek. De bereikbaarheid van de Veluwe wordt als onvoldoende ervaren. Uit het onder zoek blijkt dat Nederlanders die in eigen land met vakan tie gaan het liefst Gelderland aandoen. Ruim 17 procent van die groep trekt naar deze provincie. Na Gelderland komen Noord-Brabant (13,5 procent) en Limburg (11 procent). Binnen Gelderland is de Veluwe de populairste bestemming. Het gebied wordt vooral bezocht door bewo ners van de randstad. Meer dan de helft van de Nederlan ders die de Veluwe als vakantiebestemming kiezen, komt daar vandaan. Aan de hand van het linker hoofdje is de reconstructie (rechts) in 1929 gemaakt. Foto: ANP/Dick Vos De reconstructie van het hoofd je van het meisje van Nulde is niet de eerste reconstructie die voor een Nederlands politieon derzoek is gemaakt. Het Neder lands Politiemuseum in Apel doorn beschikt over een recon structie van een kinderhoofd uit 1929. Justitie zei bij het open baar maken van de reconstruc tie van hoofdje van het meisje van Nulde, dat het de eerste keer was dat een dergelijke me thode in Nederland werd ge bruikt. Maar met behulp van de reconstructie uit 1929 werd de moord opgelost op een Amster dams jongetje. Dankzij het gip sen model werd het slachtoffer tje tijdens een buurtonderzoek herkend. Later werd ook de da der opgepakt. Een beetje snurken hoort erbij. Maai' stevige snurkers maken - terwijl zij de slaap der on- schuldigen slapen - echt wel eens te bont. Zij brengen soms een geluid voort van 90 decibel. Een bladblazer of een voorbijrazen- de vrachtauto naast het hoofdkussen is stil ler. Voor de bedgenoot kan dat nachtelijke gebrom zeer belastend zijn, omdat een ver stoorde nachtrust leidt tot allerlei kwalen. Maar er is nu een efficiënte oplossing, al thans voor de gehemeltesnurker. Met het magnetronpistool kan de kwaal worden ver holpen. 44 Procent van de mensheid snurkt. Oor dopjes worden ingedaan, pleisters geplakt, maskers opgezet, snurkwekkers in werking gesteld en hoofdschudinstallaties aangezet. Ook verbanning uit de slaapkamer komt voor. Al deze maatregelen maken het er in bed niet gezelliger op. Het blijken daarnaast ook vaak lapmiddelen, want de notoire snurker heeft een echt probleem. Steeds meer mensen willen daarom een einde maken aan het gesnurk van zichzelf of van hun partner. Het snurken is daarmee definitief uit de taboesfeer gekomen, mede omdat er allerlei nieuwe medische technie ken voorhanden zijn. Daarnaast neemt het aantal ouderen toe en daardoor ook het nachtelijk gebrom, omdat snurken vooral een seniorenkwaal is. De groei van het aan tal snurkers is ook te wijten aan de toename van overgewicht, één van de oorzaken van het nachtelijk gezaag. Dat stelt KNO-aits Jaap Veldhuizen van het Kennemer Gasthuis in Haarlem. Hij is één van de specialisten die de zogeheten somnoplasty toepast. De methode is vol gens hem geen wondermiddel, maar effec tief gebleken bij zeventig procent van de ge hemeltesnurkers. De poliïdinische behande ling heeft plaats onder plaatselijke verdo ving en duurt een half uur. Veldhuizen brengt tijdens de behandeling een dunne naald in het zachte gehemelte. Middels hoogfrequente radiogolven stijgt de temperatuur in het weefsel tot 85 graden. Daardoor ontstaat verlittekening waardoor het weefsel strakker wordt en het gehemelte minder gemakkelijk in trilling komt. Want gehemeltesnurken, vertelt Veldhuizen, is niet meer dan een ongewenste trilling van het gehemelte. Als een Wapperend zeil be weegt het in de wind als het tijdens de slaap verslapt. En als dit weefsel door de somno plasty dus weer strakker is, is het snurken voorbij. Snurken kan volgens de KNO-arts een groot sociaal probleem zijn. Als mensen niet meer samen kunnen slapen, geeft dat spanning en irritaties. „Het kan zelfs leiden tot schei ding. Ook bij de snurker leidt het gebrom tot spanning, vooral omdat hij zich schuldig voelt voor de verstoorde nachtrust van zijn partner", stelt hij. Het snurken is vaak het gevolg van een ver groot zacht verhemelte en huig achter in de mond. Ook de tong-, keel- en neusamande- len en een verstopte neus kan aan het ont staan van snurken bijdragen. Alcoholge bruik, overgewicht dus, roken, allergieën en gebruik van kalmerende middelen en sla pen op de rug kunnen ook leiden tot snur ken. Daarnaast kan de snurker ook lijden aan een extteme vorm: slaap-apneu, een 'ongezonde' vorm van snurken waarbij de adem soms gedurende langere perioden (30 seconden) wordt ingehouden. Behalve gehemeltesnurkers zijn er de tongsnurkers. Deze groep is niet bij de somnoplasty-methode gebaat. De tongsnurker krijgt meestal een beugeltje aangemeten. Met dit snurkbitje wordt de tong in bedwang gehouden en is het klap peren niet hoorbaar. Irene Nieuwenhuijse Prins Willem-Alexander probeerde Maxima zo veel mogelijk te betrekken bij hun eerste officiële bezoek sinds hun huwelijk. Foto: ANP/Marcel Antonisse Prinses Maxima zegt g( moeite te hebben met| scheiden rol die voor hi weggelegd tijdens off bezoeken, zoals de ree reis naar Ghana. Echtg Willem-Alexander 'is di kroonprins der Nederla en als zijn vrouw ben ill om hem te steunen'. sommige aspecten vanl monarchie moet ze we het is soms 'bizar'. „Ma ben boven alles Maxim |3{ Dat stelde de prinses gi in de Ghanese hoofdst! tere era tijdens een persgesiise s aan het einde van het 0 ieuv le bezoek van het prins verl paar aan het West-Afril je jo land. Willem-Alexande ens korten vrolijk over del van komstige titels van zijn jen r genote, een kwestie wa beti de Tweede Kamer onla psvi uitgebreid vergaderde, kbej mijn koningin", zei hij we een arm rond haar schi lime „En dat was ze meteen leeg Maxima deelt de liefde ipu veel leden van haar sck familie voor Afrika. HW< een complex contmenl een prachtige natuur ei me mensen", zei ze. Oif meer prins Claus had verteld van de schoonk el D van het land, vertelde vi lem-Alexander. Het gaat inmiddels 'stu rvai beter' met zijn vader, niet weliswaar op de intens levi; re, maar het betreft volppa de prins dan ook 'een complexe medische sit mer met verschillende ziekt an h den'. „Maar het gaat bi n. I verwachting", aldus de van kroonprins. trole doo Na vier hectische dagen in Ghana zit Maxima's eer ste officiële bezoek als prinses er op. Na de succes volle kennismakingstour door Nederland, waarbij iedereen alles van haar wilde weten, moest ze de afgelopen dagen genoegen nemen met een plek in de schaduw van haar echtgenoot Willem-Alexan der. Hoewel ze aan sommige aspecten van haar nieu we bestaan nog erg moet wennen, heeft Maxima er geen moeite mee om tijdens een reis als deze netjes enkele passen achter haar man te moeten lopen, stelde ze gisteren tijdens een onderhoud met de Nederlandse pers. Als 'vrouw van' ziet zij het als haar taak Alexander op een dergelijke reis te steunen. Wordt in Nederland elk weetje over de prinses di rect tot nieuws gebombardeerd, in Ghana hebben de media zich uitsluitend op de kroonprins ge richt. Bij aankomst op het vliegveld werd Maxima zondagavond zelfs letterlijk buiten de schijnwer pers van de plaatselijke televisiecamera's gehou den. De Daily Graphic, de grootste krant van het West-Afrikaanse land, ging in het verslag van het prinselijk bezoek aan het voormalige slavenfort Elmina alleen in op de toespraak van Willem- Alexander. Dat ook de prinses de kerkers en het armoedige stadje aandeed, werd afgedaan in een bijzinnetje. 'De prins, die werd vergezeld door zijn vrouw Princess Maxim'. President Kufuor was uiteraard op de hoogte van haar naam, maar gebruikte een opvallende beeld spraak om het paar aan te duiden. „We waren zeer vereerd toen de komst van de kroonprins naar Ghana werd bevestigd", zei hij in zijn wel komstwoord in de hoofdstad Accra. De voorberei dingen voor het bezoek waren namelijk al ander halfjaar geleden getroffen. Na de aankondiging van de verloving begrepen de Ghanese gastheren dat Maxima de prins zou vergezellen. „Dat was voor ons het glazuur op de cake", aldus de presi dent. Een ongetwijfeld hartelijk bedoelde opmer king, maar het is de vraag of een hoog opgeleide vrouw graag op deze manier wordt omschreven. Bij het horen van die woorden wisselde Maxima vanaf haar bescheiden zetel een schalkse lach uit met de prins die op een bank met Kufuor was ge plaatst. Maar toen de volgende dag sprekers op de waterconferentie opmerkingen over haar verschij ning maakten, leek de lol er af voor haar. Als het protocol het voorschrijft, gedijt Maxima re delijk op de achtergrond. Maar elke gelegenheid tot verdieping pakt ze gretig aan. Tijdens een rondleiding door Elmina, met een weinig konink lijk open riool, stapte ze kordaat in het rond. Ze vuurde op de Nederlanders en Ghanezen die be trokken zijn bij de stadsontwikkeling, minstens zoveel vragen af als haar echtgenoot. Maxima heeft in Ghana minstens honderd han den geschud, maar niet in het openbaar gespro ken. Wel betrok de prins haar overal bij door dankwoorden en andere redes nadrukkelijk mede namens zijn vrouw te houden. Op haar eigen ver zoek was er gisteren een apart programma-onder- deel voor Maxima; ze ontmoette vertegenwoordi gers van een fonds dat opkomt voor de Afrikaanse vrouw. Tijdens een van haar werkbezoeken in Ne derland aan de ondernemersorganisatie Mama Bernice Breure Het politiemuseum is momen teel bezig met het inventariseren van de 70.000 objecten in het museumdepot, om deze beter toegankelijk te maken voor pu bliek. De techniek die is gebruikt bij de reconstructie van het hoofd van het meisje van Nulde, is wel anders dan die bij de zaak uit 1929. Dr. C. Wilkinson van de Universiteit van Manchester, die het meisjeshoofd vorig jaar re- consü-ueerde, had slechts een schedel. Op wetenschappelijke basis heeft zij de raskenmerken op bepaalde punten aangevuld. Het gezicht uit 1929 was beter intact gebleven. De reconstruc tie kon daardoor gemaakt wor den op basis van een gipsen do denmasker. CL u Afgelopen weekend droeg mijn man tijdens een dineetje de meest kleurige stropdas uit zijn garderobe. Nagenoeg iedere man in het gezelschap riep hem ter verantwoording. Was deze flamboyante keuze te danken aan het Pim Fortuyneffect? Fortuyn is de enige politicus in Neder land die een performance durft te ma ken van zijn optreden en zichzelf on beschroomd een 'lekker dier' noemt. fc. De Haagse etiquette voor politici L\ was altijd: wees ouwelijk, saai en grijs. Val niet te veel op. Maar oud, saai en grijs zijn, wekt associaties op met de derde leeftijd, en de vut. Dat is plot seling dodelijk geworden voor \\z je versheidsdatum in de politieke arena. Derhalve kan ik mij dan ook voorstellen dat tt bondskanselier Schrö- 1 der zijn haar verft. Om 1 1 zijn imago van late 1 vijftiger te corrigeren. I En aan te tonen dat hij nog vitaal in zijn lichamelijke en gees telijke koopkracht verkeert. Premier Kok kon het gebod 'voor altijd jong nog net negeren. Maar na hem zal die eis in toene mende mate gaan gelden. Politici zullen jeug digheid moeten uitstralen. Want dat betekent: van deze tijd zijn. In de politiek gaat het steeds meer om beeld- vorming, niet om boodschap. Vandaar de heisa, aangezwollen tot het formaat van een nationale discussie, over de vraag: verft Schroder nu wel of niet zijn haar? Mocht Pim Fortuyn ooit premier worden, dan zal hij in zijn hoedanigheid als lekker dier wellicht nog voor publieke commotie kunnen zorgen, maar kaal is in ieder geval cool. Grijs worden kun je ermee voorkomen. Hoewel Schroder bij hoog en bij laag bezweert dat hij zijn haar niet verft, gelooft men hem niet. Daartoe aangewakkerd door het kleine persbureau DDP. Dit bureau liet jongstleden januari een media-adviseuse aan het woord die van mening was dat de bondskanselier geloofwaardiger over zou komen als hij de grijze haren aan zijn slapen niet zou verven. Schroder ontkende dit met klem. Hetgeen averechts werkte. Nu wil hij via de rechtereen einde aan de discussie over zijn haarkleur maken. Inmiddels heeft hij daartoe wat ha ren uitzijn hoofd getrokken en in een keurige envelop voor onderzoek afgestaan. Zouden dat wel zijn eigen haren zijn? Kan een man van zijn leeftijd 'nog helemaal niet grijs zijn?' Mijn kapster meent van wel. Maar het is wel zeer uitzonderlijk. Je zou de toegenomen aandacht van mannen voor hun uiterlijk ook uit emancipatoir oog punt kunnen waarderen. Pim Fortuyn beli chaamt de tot nu in de Nederlandse politiek ongekende combinatie van politicus en lust object. Maar of juist vrouwen hem een 'lekker dier' vinden, waag ik te betwijfelen. Door gaans reserveren vrouwen waardering in de trant van 'lekker ding" of 'lekker dier' voor he teroseksuele mannen. Er ligt lustvolle aan vechting aan ten grondslag die per definitie niet wordt opgewekt door homo's die op dit gebied nu eenmaal niets van je moeten heb ben. Blijft het feit dat Pim niet alleen een koevoet heeft gezet tussen het hermetisch afgesloten pact van Paars in dit land, maar ook voor een doorbraak heeft gezorgd in de herenmode. Geen wonder dat iedereen uit die branche op hem zal stemmen. De streepjespakken, de ge ruite overhemden, de kleurige zijden dassen zijn niet aan te slepen, zo valt te vernemen. Dankzij hem durfde mijn man, zij het onbe wust, die ene kleurige zijden das uit het duis ter van zijn kast te verlossen. En wordt de das als modieuze, persoonlijke vrijstrook voor een 'moderne' man weer gerehabiliteerd. Cash was ze over dit initiatief getipt. Tenvi ma na afloop nog snel wat souvenirs op ee selijke markt kocht, toonden haar gesprek; ners zich onder de indruk van haar betrokpERc heid. „Tot mijn verbazing informeerde zei meer naar vrouwenbesnijdenis in het nooimst van Ghana. Dat betekent dat ze zich goed ilf ingelezen, want door een nieuwe wet dier lot c besnijden strafbaar stelt, is dit een heel ad rerk onderwerpaldus Mary-Rita Dakorah, ee de vertegenwoordigers van het fonds. Ambassadeur A. Heldring erkent dat de di pogi ter het bezoek opgevoerd werd, toen het d van officiële reis van de Prins en Prinses van 0 ege' bleek. Praktisch gezien moest het progran lart worden aangepast, maar volgens hem he« de 2 ma een aanzienlijke bijdrage aan het bezo toer verd. „Ze doet het voortreffelijk. Ze heeft e keei nomische achtergrond, en dat merkje aar de 1 gen die ze stelt. Er was geen sprake van 'b ;ogt gelen'." itofl hel lai 0 hen Het uniform van progressief Nederlm lest* jarenlang het 'jasje zonder dasje'. C/w de de codes van de babyboomgeneratie D pste door als eerste president zoveel mogel Iers loos in het openbaar te verschijnen. I mg. Claus ontstripte zich vervolgens zelfii de openbaar van zijn das. Ik ben inmiói mg wend geraakt aan mannen die een T ten dragen onder hun open overhemdba :r Niks op tegen in hun vrije tijd. Maar ïdin loos en zo weinig sexy als ze echt ergheid* acte de présence moeten geven. Het lelijkste dat een man bezit is zynlegei appel. Zijn penseel der liefde is ook ni n er maar verliest in actieve staat zijn huil gev aanblik en is bovendien perfect gem om de staat der vervoering te bereiket alle betrokken partijen. Dat alles gelè geen enkele manier voor de adamsaj. vreemd, knoestig uitsteeksel dat altm veus op en neer schiet. De esthetiek wf hals bederft. Of het idee wekt dat zei Jit k plekke nog niet helemaal af, een weri voering zijn. Een dicht overhemdsbm dekt deze onvolkomenheid discreet. I l kleurige knoop van een (zijden) dasj mannen de illusie van Gods best gein succesvol in stand houden. de1

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2