Politie mist leiding van burgemeester Van der Lee bewaart het stilzwijgen Olifanten die tegen elkaar aanschuren FAIIIISSEMENTS VERKOOP Leiden begint binnen een half jaar met parkeren op rekening e129,- el Singel loop P.C. Hooft-prijs voor Leidenaar estijnen raken [Copenhagen gs met politie Hengstenbal Mannen mogen vaak niet in deeltijd werken Leidsch r.iAvum Dagblad NR. 42902 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 iel bezorgd over ntwikkelingen oordman-terrein rand in kantine oorthal lijkt lofcngestoken ito's National graphic te ten in Naturalis 1 Vangansbeke jpol oudste goudsmid op B-J- is de zon lRegen en zon Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag l8 APRIL 2002 Vrijdag IB april Ondermijning democratische controle Rijswijk/ANP - De burgemeesters in Nederland verzaken leiding aan de politie te geven. Daarmee laten ze een belangrijke taak aan zich voorbijgaan. In de praktijk stuurt de politie eerder het lokale bestuur aan, dan andersom. Dit blijkt uit twee onderzoeken die in opdracht van het Pro gramma Politie en Wetenschap zijn gedaan naar het lokaal aan sturen van de politie. Volgens directeur G. Vlek van het programma dat het ministe rie van binnenlandse zaken in 1999 heeft ingesteld, ondermijnt dit de democratische controle van de politie. „En dat was toch al een moeilijk punt in de huidi ge Politiewet", meent hij, omdat de regiopolitie wordt aange stuurd door de korpsbeheerder, de hoofdofficier van justitie en een korpschef. Deze zogenoem de driehoek is moeilijk door lo kale volksvertegenwoordigers te controleren. Als de burgemeesters de lokale politie goed zouden aansturen, kunnen de gemeenteraden het plaatselijke politiebeleid wel controleren. Deze raden kunnen de burgemeester dan namelijk ter verantwoording roepen voor het gevoerde beleid. Ze zijn niet bevoegd om de leiding van de politie te controleren. „Omdat de burgemeesters zich igen/anp - Een groep I ongeveer tweehonderd egend Palestijnse demon- n is gisteravond vlak voor jin van de vriendschap- voetbalinterland tussen arken en Israël in Ko- igen (3-1) slaags geraakt Je politie. De actievoerders feerden vergeefs op geweld- p wijze het stadion te be land met de rellen werd ivangstijdstip van het ien minuten uitgesteld, annen kwamen tijdens itrijd het veld op en op hun shirt de tekst Israël'. Suppoosten het duo van het veld. |ers verbrandden eerder Amerikaanse vlaggen retten van de Israëlische Sharon. Het duel werd koond door 10.000 men- jel minder dan verwacht. ||U»eiging met een aanslag, ig. zette eenderde van de louwers ertoe aan hun 'n terug te geven. Deze voetballiefhebbers durfden nger het Parken Stadion te mer en. In een brief die bij de ;s hf*e voetbalbond binnen- uiwaarschuwden de afzen- lot! voor een „enorme explo oj i het stadion als de wed- uur t zou doorgaan. De brief erge igen de Israëliërs gericht, winr kplosie zou plaatsvinden n va/ 5 de wedstrijd, mntf ütie, met 3000 man op de 3'ha) hacj strenge veiligheids- •gelen getroffen. De con- »i) de ingang van het stadi- is verscherpt, en met spe- afgerichte speurhonden 56 3 P politie het stadion en de lad.i B.omgeving uitgekamd, ie doelpunten van WK- ier Denemarken hadden igen een Nederlands Heintze, Rommedahl PSV) en Tomasson ird) brachten de treffers naam. Jack van Huiten scheidsrechter in Kopen- waar ook PSV-verdediger Td in actie kwam. leiden/anp - De Leidse emeri tus-hoogleraar Sem Dresden (1914) krijgt de P.C. Hooft-prijs 2002 voor beschouwende proza voor zijn gehele oeuvre. De or ganiserende stichting heeft dat gisteren bekendgemaakt. De jury was unaniem in haar keuze. De prijs bestaat uit 35.000 euro voor de winnaar en 25.000 euro voor een literair doel dat ver band houdt met het werk van Dresden. De prijs wordt niet of ficieel overhandigd wegens 'de zeer ernstige gezondheidssitua tie' van Dresden, aldus de stich ting P.C. Hooft-prijs voor Letter kunde. Sem Dresden is wetenschapper en onderzoekt en schrijft over li teratuur. Zo ging hij op zoek P.C. Hooft-prijswinnaar Sem Dresden gefotografeerd in 1997. Archieffoto: Loek Zuyderduin Rijnsburg wil van burgemeester af vanwege privégedrag te weinig met de politie bemoei en, dreigt het al heersende de mocratische gat vergroot te wor den", concludeert Vlek uit de twee onderzoeken. Een tweede factor die de democratische controle op de politie aantast, is de trent dat de ministeries van binnenlandse zaken en justitie steeds meer landelijke prioritei ten opleggen aan de regiokorp sen, die worden aangestuurd door de korpsbeheerders. Dat zijn vaak de burgemeesters van de grootste gemeente in een po litieregio. „Die landelijke priori teiten kunnen op gespannen voet staan met de lokale behoef ten. Ook bij deze ontwikkeling kun je dus vraagtekens zetten", aldus Vlek. Burgemeester J. Postma van Lei den kan zich totaal niet vinden in het beeld dat door Politie en Wetenschap wordt geschetst. „Ik herken het niet. Voor mijzelf niet, maar ook niet voor mijn collega's. Ik heb bijna dagelijks overleg met de politiechef. En alle politiezaken worden regel matig met de raadsleden be sproken in de commissie alge meen bestuurlijke aangelegen heden. Daar blikken we terug op het gevoerde beleid en spreken we met elkaar over de toekomst. Naar mijn idee kan de Leidse raad de politie uitstekend con troleren." door Anton Diedrich rijnsburg - Burgemeester Van der Lee van Rijnsburg bewaart het stilzwijgen over zijn omstre den positie. De burgemeester wil niet publiekelijk reageren op het feit dat de meerderheid van de gemeenteraad van hem af wil vanwege zijn privégedrag. De gemeenteraad zag er gisteren overigens in meerderheid vanaf om in het openbaar conclusies te trekken over de positie van de burgemeester. Zoals deze krant gisteren be richtte, wil de gemeenteraad de burgemeester op termijn niet meer voordragen voor herbe noeming omdat zijn gedrag aanstoot geeft. De burgemeester zou er in zijn liefdesleven een losse moraal op nahouden. Bin nenskamers maakte de grootste partij in Rijnsburg, het CDA, de afspraak met Van der Lee dat hij anderhalf tot twee jaar de tijd krijgt om uit te zien naar een an dere baan. Voor die tijd komt een eventuele herbenoeming echter al ter sprake. In de vergadering van de ge meenteraad, waarin het nieuwe college werd geïnstalleerd, bracht gisteravond alleen oppo sitiepartij WD de kwestie naar voren. Op de vraag van fractie leider Rost of de collegepartijen nog het vertrouwen hebben in de burgemeester zei wethouder Mostert (CU): „Het vertrouwen in de burgemeester wordt in het college besproken." Wethouder Vletter (GBR) verklaarde: „Dat regelen we in het college wel." Burgeweester Van der Lee mengde zich niet in de discus sie. Na afloop van de vergade ring weigerde hij elk commen taar. Voor oppositiepartij WD was de gang van zaken aanlei ding geen vertrouwen uit te spreken in het nieuwe college. Van der Lee is nog niet uitgeno digd door de Zuid-Hollandse commmissaris van de koningin Franssen, om uitleg te geven over zijn positie. De commissa ris van de koningin is degene die namens de Kroon toeziet op het functioneren van burge meesters. Franssen moet volgend jaar in ieder geval advies geven over een mogelijke herbenoeming van Van der Lee als diens ambtstermijn van zes jaar af loopt. Een woordvoerder van Franssen zegt dat een dergelijke kwestie om te beginnen binnen het college aan de orde moet worden gesteld. Pagina R6: College Rijnsburg 'gewoon' geïnstalleerd naar de invloed van (nieuwe) fi losofische richtingen op literaire werken. Hij heeft onder meer een reeks literaire essays en be schouwingen (voor tijdschriften en brochures) op zijn naam staan over grote auteurs als Proust en Sartre. De jury heeft Dresden unaniem voorgedragen. „Uit grote waar dering voor diens eminente ori ginaliteit, diepzinnigheid en avontuurlijkheid die uit zijn werk blijken en uit bewondering voor diens buitengewone res pect voor literatuur en kunste naarschap, dat uit zijn essays spreekt." Pagina R7: Eigenzinnig en erudiet tsjerkgaast - Vechtende tweejarige hengsten zorgen voor spectacu laire taferelen in het weiland van de Friese veehouder Willem Wester. De boer laat ieder jaar een aantal paarden grazen op zijn land. De hengsten stellen vervolgens de onderlinge rangorde vast, waarbij zij zich zelfs op hun achterbenen verheffen om de heerschappij over de kudde te verwerven. Foto: ANP/Jacon Melissen Generaals hebben een broertje dood aan de buitenwacht door Hans Leber en Ferdi Schrooten den haag - Generaals bij de Ko ninklijke Landmacht hebben het niet zo op met de buitenwe reld. Het Srebrenica-rapport van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) beschrijft haarscherp hoezeer de militaire kaders een broertje dood hebben aan 'Het Plein', waarmee de minister en zijn ambtenaren op het departe ment worden bedoeld. Gisteren trad bevelhebber Van Baal van de landmacht af na zware druk van de politiek. En misschien gaat de bezem wel door de hele legertop. Na de scherpe kritiek van het NIOD verschijnt er morgen het rap port van de commissie-Frans- sen over wat inmiddels de 'doofpotcultuur' bij defensie is gaan heten. Het was voormalig minister van defensie Relus ter Beek die ooit een olijke schets maakte van de relatie tussen het ministerie van defensie en het legen 'Twee oli fanten die tegen elkaar aanschu ren'. Oud-minister Voorhoeve wordt in het onderzoek van het NIOD naar de val van Srebreni ca zelfs beschreven als een machteloze man die door de top van de landmacht aan alle kan ten werd gepasseerd of zelfs bedonderd. De generaals zijn voorname le den bij hun plaatselijke Rotary, in het werk verworden zij nogal eens tot karakterloze, bange en vooral besluiteloze 'bevelopvol gers'. Srebrenica voorzag vooral de generaals bij de landmacht van een collectieve faalangst, waarbij het zaak was om niet op te vallen. Volgens Bert Kreemers, tot eind jaren negentig adjunct-directeur voorlichting op het ministerie van defensie, fiet het Srebrenica- debacle diepe sporen achter. Dezer dagen verschijnt zijn dag boek uit die tijd in drukvorm onder de titel 'De achterkant van de maan'. Daarin beschrijft ook Kreemers gedetaileerd de tegenwerking die hij als ambte naar ondervond bij het achter halen van feiten en gebeurtenis sen bij de val van de enclave. De top van eigenlijk van alle vier de legeronderdelen leeft volgens Kreemers in de sfeer van 'jon gens onder elkaar'. „Ze kennen elkaar vanaf hun achttiende, als ze elkaar op de Koninklijke Mili taire Academie (KMA) tegenko men. Die militairen zien elkaar hun hele leven en vormen een gesloten circuit, voor buiten staanders niet toegankelijk. Ui terst defensief naar buiten toe, in ieder geval niet open. Het groepsdenken, met veel tradities waar ze zwaar aan blijven han gen, speelt daarbij een rol. Ook de voorzitter van de militai re vakbond AFMP, Ton Heerts, kent dat 'groepsdenken'. „Op de KMA noemen ze dat pa/zoon- gedrag. Het vasthouden aan ou de tradities, dat vaak gepaard gaat met een weinig open hou ding naar de samenleving bui ten de kazernepoort. Er zitten nog wat mensen met die neigin gen in de top van het leger, maar er is ook een nieuwe gene ratie 'managers' onderweg. Daar moeten we vertrouwen in heb ben." Pagina Binnenland i: Kamer eens met ontslag Van Baal utrecht/gpd - Mannen mogen van hun baas vaak niet in deel tijd werken. Van alle verzoeken die zij indienen om minder te werken keurt de werkgever ruim dertig procent af. Dat blijkt uit een groot onderzoek naar deel tijdarbeid dat de vakcentrale CNV vandaag presenteert. Bedrijven vinden het lastig de organisatie aan te passen aan korter werkenden en menen daarnaast dat mannen vaak on misbaar zijn. Opvallend is dat heel veel man nen graag korter willen werken, maar dit niet aan hun baas dur ven vragen. Ze zijn bang dat het negatieve gevolgen heeft voor de werksfeer. De baas zou eens kunnen denken dat zijn werkne mer niet met hart en ziel bij het bedrijf betrokken is. Ook geld speelt een rol. „De helft van de ondervraagden geeft aan dat het te duur is", schrijven de onder zoekers. De hoogte van de functie speelt geen rol bij de beslissing van de baas of zijn werknemer in deel tijd mag werken. „Van alle man nen die al in deeltijd werken, hebben er bijna net zo veel een leidinggevende functie als een uitvoerende baan." Van alle full timers zegt dertien procent min der te willen werken. Van de groep die al korter werkt zegt twaalf procent nóg minder uren te willen draaien. Mannen wil len het liefst korter werken om meer tijd te hebben voor hob by's, rust en reizen. Vrouwen willen vaak korter werken om de zorgtaken thuis beter te kunnen doen. Veertig procent van de vrouwen met een fulltime baan wil het aantal arbeidsuren te rugschroeven. Deeltijd is moeilijk in de indu strie, bouw, landbouw, en zake lijke en financiële dienstverle ning. Schaatser Franz Krienbuhl dood zürich - De Zwitserse oud schaatser Franz Krienbuhl (73) is maandag overleden na een langdurige ziekte. Krienbühl was een pionier op het terrein van schaatsen en schaatspak ken. Als 47-jarige werd hij op de Olympische Spelen van Inns bruck (1976) achtste op de 10.000 meter. Daarna schaatste hij nog tien jaar door. In Neder land was de Zwitser mateloos populair, n het nauwelijks schaatsminnende Zwisterland werd hij vijftien keer nationaal kampioen. Politie schiet op inbreker in Lisse iissE - Bij een achtervolging op een vluchtende inbreker heeft een politieagent vanmorgen in Lisse een of meerdere schoten gelost. De inbreker was rond kwart voor vijf in het Lissese winkelcentrum Blokhuis be trapt nadat in een computer zaak het alarm was afgegaan. Hij liep met tassen van de win kel vandaan en stapte bij het zien van de poiitie zonder die tassen in een auto. De politie zette de achtervolging in maar raakte de auto kwijt in Lisser- broek. Waarom en hoe vaak de agent zijn pistool gebruikte, is onderdeel van een intern poli- tie-onderzoek. Kastje in auto registreert gegevens (advertentie) door Marijn Kramp leiden - In Leiden kan binnen een half jaar wor den geparkeerd op rekening. De parkeerplaats en -tijd worden dan geregistreerd door een kastje in de auto. Die gegevens komen vervolgens op een maandelijkse rekening terecht. De gemeente ver wacht dat het systeem met name een uitkomst is voor bedrijven die regelmatig in de binnenstad moeten zijn en voor invaliden die moeite hebben met de gang naar de parkeermeter. Leiden heeft deze week een intentieverklaring ge sloten met het Haarlemse bedrijf Mobipower dat het parkeersysteem, genaamd Triffiq, verkoopt. De gemeente heeft voor Triffiq gekozen omdat dit kastje in de toekomst mogelijk in meer steden kan worden gebruikt. Met GSM-parkeren is dat ook het geval, weet gemeentelijk beleidsmedewerker R. van Beek, maar het nadeel van dit systeem is dat de kosten hoger zijn en het GSM-netwerk niet altijd werkt. De komende maanden voert de gemeente alle ge gevens in die nodig zijn voor het systeem zoals straatnamen en parkeertarieven. Is dat gebeurd, dan kunnen geïnteresseerden een apparaatje in bruikleen krijgen. Dat doosje wordt zichtbaar voor controleurs, geïnstalleerd aan de zonneklep. Bij het parkeren moet de automobilist vervolgens de locatie op het display van het apparaatje intoetsen en op een knop drukken. De parkeertijd eindigt weer als de automobilist opnieuw de knop in drukt. De opgeslagen gegevens worden vervolgens automatisch doorgezonden naar het landelijk ser vicecentrum van Mobipower. Eens per maand krijgt de automobilist een factuur thuis, waarop ook abonnementsgeld in de vorm van een paar centen per transactie in rekening wordt gebracht. Pagina Ri: 'Parkeren op rekening niet duurder' TEAKHOUTEN TUINMEUBELEN EN ANDERE HOUTSOORTEN Deckchair Buckingham Bijzettafel GROENOORDHALLEN Willem de Zwijgerlaan 2/ Leiden Donderdag 18 april I van 12.00 uur tot 21.00 uur I Vrijdag n 12.00 uur 19 april I Zaterdag 20 april tot 21.00 uur I van 10.00 uur tot 18.00 uur I Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam .QM.QV Straat ffl Postcode Plaats f(v Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagbiad.ni

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1