SWOO luidt opnieuw de noodklok Select :Pauline Kolman: wethouder 'gevoelszaken' met veel intenties LEIDSE REGIO Verzorgingshuizen gaan samenwerken Brand in kantine lijkt aangestoken Die zandloper betekent Hoge werkdruk 'zeer zorgelijk' Saab vs. Wc Went Pauline Kolman bat niet de geschiedenis- lin als de daadkrachtigste ij iidervan Leiderdorp. Eer- een enthousiast, meevoe- meelevend bestuurder iel veel goede bedoelingen, rd in 'losbladige groeino- ikke kaderdocumenten en 'matige vergezichten. Op en bedenken voor acute tien, daar was ze minder i. Hoewel ze dat zelf an- et. „Gevoelszaken hebben imaal meer tijd nodig." i neemt ze na achttien cheid van de Leiderdorpse f. Na vier tropenjaren op emii thouderspluche en een ,rad indbare 'breuk' met haar at hf Gr*'i' z'e* ze absoluut geen aan ®r 'n bet raadslidmaat- ,Da n hf ner jaar dat Kolman wet- rvvas van onderwijs, soci- oveii en, zorg en sport, stond r nil rale met de regelmaat van -loof f aan forse kritiek bloot, moe uderennota werd in bre- zi' g getypeerd als vaag, ;ai ïlend en een gemiste r ha 'e aangekondigde jonge- zie a en emancipatienota Dez fs nooit verschenen. Ook be Drtaccommodatieplan of oudi aliseerde sportnota zijn er ur jaren als wethouder .Mij iken niet gekomen. Bo- in missen jongeren van Wc 'orp, ondanks herhaalde kon £n vanuit de politiek nog or een eigen ontmoetings- zo tom [verwachte onderwijsno- ^eg naar een onderwijs- kin 2015' vormt in dit kortkomingen' een tok apart. Het losbladige ~:ument bleef onder Pauline Kolman, wethouder van welzijn, onderwijs en sport: „Gevoelszaken hebben nu eenmaal meer tijd nodig." Foto's: Archief Leidsch Dagblad haar leiding weliswaar constant in ontwikkeling, maar kwam nooit af. Intussen bleef de ruim tenood van basisscholen om een snelle oplossing vragen, maar een adequaat huisves tingsplan moet nog steeds ge maakt worden. En was dan ein delijk het inleidende 'visiedocu ment' van het onderwijskundige 'maatpak' klaar, dan kondigde Kolman doodleuk drie aanvul lende nota's aan: een over on- dervvijshuisvesting, een over de brede school en een over onder wijsachterstandenbeleid. Iets waarmee ze voormalig D66- raadslid Ton Veugen tot wan hoop dreef. „Want het gaat niet om de productie van allerlei fraaie nota's, maar om facilitei ten die kinderen nu nodig heb ben voor hun ontwikkeling." Wethouder Kolman heeft al die kritiek vanuit de gemeenteraad nooit goed begrepen. „Bij on derwijs en welzijn gaat het om gevoelszaken", verklaarde ze anderhalfjaar geleden. „Bij deze beleidsterreinen zijn de trajec ten die je aflegt nu eenmaal lan ger dan bij zaken als ruimtelijke ordening of verkeer. Het gaat om onderwerpen waarbij heel veel emoties een rol spelen." De gemeenteraad moest dus meer geduld hebben, vond zij. En daarmee was voor haar de kous af. Zij wist zich in die opvatting ge steund door vertegenwoordigers uit de zorgsector, het onderwijs en de Leiderdorpse sportwereld. Zij waren juist heel enthousiast over het optreden van 'hun' wethouder. Zo roemden zij haar met name vanwege haar sterke betrokkenheid, enthousiasme, de bereidheid tot meedenken en haar constructieve opstelling. „En laat het dan zo zijn dat ze niet alles heeft afgerond, maar dat vind ik niet eens zo belang rijk. De intentie was er, en dat vind ik veel belangrijker", aldus J. Langeraar van de Protestants- Christelijke Schoolvereniging. Bovendien boekte Kolman wel degelijk successen. Zo werd on der haar leiding De Bloemerdhal afgebouwd, kreeg de Ericalaan een playpark (modem woord voor speeltuin) en wist ze zorg en onderwijsinstellingen bij el kaar te brengen door middel van een aantal miniconferen ties. Ook heeft ze het toekomst project 'Leiderdorp 2015' tot een goed einde gebracht. Dat Kolmans optreden ondanks deze successen toch wat aan de magere kant bleef, is niet alleen haar eigen schuld. Er zijn ver zachtende omstandigheden. Zo wist zij zich de afgelopen vier jaar zelden gesteund door een krachtige WD-ffactie in de ge meenteraad. De club van Her- bert Zilverentant en Peter Roe mer maakte van begin tot eind een zielloze, zwalkende indruk. Voor Kolman betekende dat vier jaar lang dweilen met de kraan open. Met een weinig aanspre kende portefeuille en een hope loos zwakke fractie viel er voor haar geen eer te behalen. Bovendien moest zij het in de beeldvorming constant afleggen tegen behendige 'zware jon gens' als Victor Molkenboer en Arie Roest, iets wat ook binnen haar eigen partij niet onopge merkt bleef. „Soms kijk je in de krant en dan vraag je je af waar het WD-smaldeel is gebleven", constateerde Kolmans voorgan ger - en misschien wel liberale tegenhanger - Cock Huigen vo rig jaar verontrust. Dat mocht de onthutsend zwakke fractie zich aanrekenen, maar Kolman natuurlijk zelf ook. De wethou der was namelijk verre van een politiek dier. dat onder alle om standigheden haar zegje klaar had. Op beslissende momenten, als de druk te groot werd, liet ze het zelfs wel eens afweten. Zoals tijdens het fameuze Bloemerd- debat, waar ze simpelweg 'niet thuis' gaf nadat de WD enorm bakzeil had gehaald. In dat soort netelige situaties was ze min of meer allergisch voor elke vorm van publiciteit en kon ze journa listen schuwen alsof ze een be smettelijke ziekte hadden. Dat Kolman na vier jaar wet houderspluche het politieke to neel zou verlaten was in feite vorig jaar al duidelijk, toen de geplaagde en intern verscheur de WD onder leiding van afde lingsvoorzitter Berend Stolk in de aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen plotseling een forse koerswijziging inzette, en nadrukkelijk afstand nam van het coHegebeleid. „Ik ben een WD-mens. Uit het feit dat het liberale gedachtegoed nu anders word ingevuld dan ik wenselijk acht, heb ik mijn con clusies getrokken maakte ze een week geleden haar aftreden bekend. Sympathisanten van Kolman kijken nu op haar term als ie mand die haar tijd mBBchien wel ver vooruit was. Omdat zij niet de - abstracte, rationele - taal van de partijpolitici, maar de taal van de gewone mensen sprak. „Kolman was als geen an der in staat om de menselijke kant van de zorgproblematiek naar de politiek te vertalen", oordeelt Hans van Dongen, voorzitter van het regionaal pa tiëntenplatform. Een enkeling ziet zelfs paralellen met de be weging van Pim Fortuyn. Een andere conclusie ligt echter meer voor de hand. Dat is de opvatting dat de wethouder 'ge voelszaken'. met net iets te wei nig politiek instinct en veel te weinig steun van de achterban - noodgedwongen - te veel in goede bedoelingen is blijven steken. Daarmee heeft de ver trekkende WD-wethouder niets onherstelbaars aangericht. Maar Leiderdorp is er ook weinig mee opgeschoten. I interesse r avondje NOS donderdag 18 APRIL 2002 door Nancy Ubert oegstgeest - De werkdruk bij Stichting Welzijn Ouderen Oegst geest (SWOO) is zo hoog dat de zes betaalde medewerkers geen tijd hebben voor huisbezoeken en het onderhouden van externe contacten. Volgens het bestuur van de ouderenorganisatie is dat een 'zeer zorgelijke' ontwikke ling. In het jaarverslag 2001 schrijft secretaris J. Ekel dat het krappe subsidiebeleid van Oegstgeest, waarover de SWOO al een paar jaar met de gemeente in de clinch ligt, gevolgen heeft gehad voor de manier van werken. De SWOO heeft geprobeerd te be zuinigen op personeel, maar is daar maar ten dele in geslaagd. Als een medewerker vertrok of aangaf minder te willen werken, gebruikte het bestuur die veran dering om het aantal uren in te krimpen. De beoogde bezuini ging op personeelskosten werd echter bemoeilijkt door een toe name van hulpvragen. Daardoor kwamen de zes medewerkers (waarvan vijf parttime krachten) steeds meer onder druk te staan, stelt Ekel. De zes beroepskrach ten leiden de hele organisatie en sturen meer dan 275 vrijwilligers aan. Bij vakantie of ziekte van be roepskrachten ontstaan direct problemen, schrijft de SWOO in haar jaarverslag. Dat leidde vo rig jaar een aantal keren tot noodmaatregelen. Bijvoorbeeld door een medewerker toch meer uren te laten draaien. Ekel: „Dat kostte weer extra geld." De SWOO verkeert al geruime tijd in de rode cijfers. „We had den gehoopt op een financiële injectie van de gemeente, zodat de SWOO weer stevig op de be nen zou komen te staan", aldus Ekel. Volgens de secretaris moet dit jaar alles op alles worden ge zet om het inhoudelijk werk niet onder het financieel tekort te la ten lijden. De gemeente Oegstgeest heeft een paar maanden geleden be sloten een 'doelmatigheidson derzoek' in te stellen om te ont dekken of de SWOO effectief ge noeg met haar middelen om gaat. Ook wil de gemeente zwart op wit hebben waar de knel punten nu precies liggen. Het onderzoek is nog niet afgerond. warmond - Verzorgingshuizen in Warmond, Voorhout en Sas- senheim gaan nauw met elkaar samenwerken. Daarover teke nen zij vanmiddag in het War- mondse psychogeriatrisch cen trum Mariënhaven een overeen komst. Doel van de samenwer king is het vergroten van de effi ciëntie van de zorginstellingen. Betrokken bij de samenwerking zijn de Warmondse Stichting Beheer Zorgcentrum Mariën- staete, de Stichting Woonzorg centra LAS (Liduina in War mond, Agnes in Voorhout en De Schutse in Sassenheim) en de Stichtingen Broedershuis Nieuw Schoonoord (BNS) en Gerto in Voorhout. Directeur F. Jongeneel van Ma- riënstaete ziet twee voordelen in de samenwerking. „We kunnen een aantal zaken gezamenlijk gaan uitvoeren, zoals financiën, personeelszaken, de technische dienst en maaltijden. Daarmee besparen we geld, dat we ver volgens kunnen besteden aan de zorg. Daarnaast kunnen we een groter spectrum van zorg aanbieden door diensten van el kaar af te nemen. Zo is de LAS bijvoorbeeld bezig met het om bouwen van Liduina en Agnes verbouwd verzorgingshuizen tot appartementencomplexen waar ouderen zelfstandig wonen." Jongeneel noemt de onderteke ning van de samenwerkings overeenkomst een 'formalise ring van de bestaande samen werking'. Een fusie is voorlopig nog niet aan de orde. „Het is een groeiproces. We zullen van zelf ervaren waar we uitkomen." schoten - Voorschoten met tien inwoners meer «zig zijn bij de verkie- avond van de NOS op 15 in het gebouw van de ede Kamer. Aanvankelijk it Voorschoten 24 burgers raeei üdi&en-De belangstelling t de a echter groter dan ver" ebieclt Tot de deelnemers be- )duca leden van de )eugdraad' 'bied gemeenteraadsleden en li 'e aieuwe raadsleden. r schoten is de enige ge- f enÈ ite in de regio die een uit- pro\i ?ng heeft ontvangen, i ove hi 1 en dag 'Wij r, de i roeiers tzett n wc vendam/voorschoten ereniging Rijnland houdt en en da8 27 aPrd een °Pen daS- ub, die oorspronkelijk aan üpiaan in Voorschoten zat in 1995 verhuisde naar de >re kant van de Vliet, geeft gstellenden van half elf tot 7-p. uur een rondleiding. Bo- vl jen kan iedereen zowel op oge als op het water erva- loen met roeien. door Jan Preenen voorschoten - De brand die gis termorgen de kantine van sport hal De Vliethorst aan het Burge meester Van der Haarplein in de as legde, is waarschijnlijk aange stoken. De technische recherche sluit kortsluiting vrijwel uit. Twee keer eerder al was er brand in de kantine, en in een van die gevallen was er ook een sterk vermoeden van opzet. Nader onderzoek moet uitwij zen wat nu de oorzaak was. Het 'sportcafé' is volledig in de as gelegd. De sporthal is gistermid dag alweer in gebruik genomen. Daar ontstond alleen rook- en waterschade. Woensdagochtend om tien over vier werden Willem van der Geest (beheerder van de hal) en Robert van Kraanen (pachter (advertentie) van de kantine) door de nacht veiligheidsdienst gebeld, omdat het inbraakalarm was afgegaan. Van der Geest: „Of ik even wilde gaan kijken. Als ik iets verdachts zou zien, moest ik de politie bel len. Ik ben meteen op de fiets gesprongen. Ik was er binnen vijf minuten. Toen ik kwam aan rijden, zag ik de vlammen al het dak uitkomen. De brandweer was er al. Een voorbijganger had alarm geslagen." Volgens Gerard van Hal, mana ger van Sportfondsen dat vorig jaar juli het beheer over het complex heeft overgenomen van de gemeente, hoeft het af gaan van het alarm niet op een inbraak te duiden. „De brand weer kan dat ook veroorzaakt hebben. Die mensen houden zich natuurlijk niet aan codes als ze binnenstormen. Voor hen telt alleen dat het vuur zo snel mogelijk bestreden moet wor den." Van Kraanen arriveerde veel la ter bij de hal, ook al 'sprong' hij meteen in de auto. „Ik woon in Almere, dus dan ben je er niet zo snel. Op het moment dat ik hier aankwam, was er vrijwel niets meer van het sportcafé over. Verschrikkelijk triest. Dit is toch mijn brood. Natuurlijk, het is verzekeringswerk, maar daar mee heb ik het sportcafé niet meteen terug. Dit gaat lang du ren. Misschien zegt de verzeke ringsmaatschappij wel dat ik een tent moet neerzetten, maar De kantine van sporthal De Vliethorst is veranderd in een puinhoop. Foto: Henk Bouwman gezellig is dat niet. Bovendien vraag ik me af of dat zomaar mag. In de horeca moet je aan strenge eisen voldoen." Van Hal stelde onder meer voor om eventueel tijdelijk de tribune als verkooppunt te gebruiken. Van Kraanen: „Daar geldt hetzelfde voor. Het is allemaal nog erg vroeg. Ik moet dit eerst nog ver werken." De schade loopt in de honderd duizenden euro's. Het systeem plafond in de kantine is naar be neden gekomen. Al het meubi lair, een poolbiljart, een foto-ap paraat en de flipperkast waar de brand is begonnen, zijn in vlam men opgegaan. In eerste instantie wilde de ver zekeringsmaatschappij dat het hele complex zes tot acht weken zou worden gesloten. Van Hal: „Gelukkig hebben we dat kun nen voorkomen. Dat zou ook erg overdreven zijn geweest. Met man en macht zijn we aan de slag gegaan. Eerst is het wa ter uit de hal, de berging, de kleedkamers en het kantoor ge zogen. Daarna zijn we alles gaan schoonmaken. Alleen stinkt het nog naar rook, maar die lucht krijgen we er ook nog wel uit." Tot grote opluchting van be heerder Willem van der Geest ging de hal gistermiddag om vier uur weer open voor sporters en kon ook de sportdag voor de basisscholen vandaag doorgaan. „Eerst liep ik te balen als een stekker. Ik dacht, daar gaat mijn nieuwe baan. Half februari ben ik hier begonnen, nadat ik an derhalve maand werkloos was geweest. Ik was blij met die nieuwe baan en dan krijg je dit. Achteraf valt het mee. Alleen kunnen we nog geen hapje of drank serveren." Dat gistermiddag maar twee van de vier kleedkamers beschikbaar waren, werd op de koop toege nomen. Ron van den Burg van Sportfondsen: „Een dames- en een herenkleedkamer zijn schoongemaakt. Het is nog niet zo erg dat we de mensen ge mengd bij elkaar moeten zet ten." Oegstgeestse ouderen voor het eerst achter toetsenbord door Nancy Ubert oegstgeest - Ank van der Luit-Bisschops staart naar het computerscherm. „Ik weet hoe ik de muis moet bedienen, dus dat scheelt weer." Maar verder snapt de dame op leeftijd geen snars van internet. ,,Als je dit toch eens echt voor elkaar kon krijgen, dat zou ik toch zo geweldig vinden." Op een andere computer krijgt haar echtgenoot een lesje internet. „Die zandloper betekent wachten", begrijpt hij inmiddels. Het echtpaar Van der Luit heeft als eerste plaats genomen achter de computers in de Oegstgeestse bibliotheek. Zojuist is het pro ject 'Ouderen On Line' officieel begonnen. Met een muisklik van burgemeester Tim- mers, die de aanwezige ouderen een hart onder de riem stak door te vertellen dat ze een vrouw van 102 kent die dagelijks met haar kleinkinderen mailt. „En gisteren was ik bij een man van vijftig die het allemaal nog moet leren. De openbare bibliotheek Oegstgeest, Stich ting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO) en de zorgcentra Rustenborch en Hofwijck hebben de handen ineengeslagen om oude ren de digitale snelweg op te krijgen. Elke werkdag kunnen ouderen een 'intemetplek' bezoeken. Daar zitten vrijwilligers klaar om hen te begeleiden op de computer. H. van Weizen, zelf ook niet meer een van de jongsten, is een van de begeleiders. „Ik surf al een tijdje over het net, en vind het leuk om anderen dat te leren. Rond Van Weizen heeft zich een flinke groep belang stellenden geschaard. De onbezoldigd inter- netdocent legt zijn leerling en toehoorders rustig uit wat een zoekmachine is. Voor een vrouw gaat dat toch nog te vlug. „Als ik een computer ga kopen, wil ik niet zo'n snelle als deze. Ik kan niet zo vlug meer denken." Ondertussen wordt Van der Luit-Bisschops steeds enthousiaster. „Van de week zag ik een naamgenote op televisie. De theologe Ank Hoenkamp-Bisschops. Ik wil zo graag weten uit welke tak van onze familie ze komt. Als ik haar nou kan vinden in deze chaos, dan kan ik haar misschien mailen om dat te vragen." Om te mailen moet je het toetsenbord kun nen gebruiken en dat is een klein probleem voor de cursiste. „Ik wil nu eerst even leren tikken. Kunt u me niet even vlug leren tik ken? Ik wil een lege pagina, dan kan ik even oefenen." Dat kan de computer in de bi bliotheek haar niet bieden. Thuis heeft de Oegstgeestse een tekstverwerkingsprogram ma, weet ze haar begeleidster te vertellen. „Dan kunt u daarmee de vingertoppen oe fenen." Mailen, dat wil Van der Luit-Bis schops zich ook stante pede eigen maken. „Met dat ene systeem, begrijpt u wel." Maar ook dat programma staat niet in het com puterbestand. „U kunt ook via internet mai len", oppert een man achter haar. „Maar dan moet u eerst een account afsluiten." ,,Als zo'n accountant veel geld vraagt, moet je het niet doen", vindt een vrouw die het hele proces nauwlettend volgt. Het kost eni ge moeite om uit te leggen dat een account niets met een administratieconsulent heeft te maken. Naar dat verhaal luistert de dame achter de computer niet. Ze gaat helemaal op in haar scherm. „Ik zoek verder naar Ankie. Stel je toch eens voor dat ik haar vind. Even later verschijnt een site in beeld waarop het echt paar Van der Luit zelf staat genoemd. „O help. O, jeetje. Schat, we staan op internet. Dat is toch niet te geloven." „Mi ooi Veld mke: ki Slechts een selecte groep mensen kiest ervoor om Saab te rijden. Dit kan zowel een nieuwe Saab zijn als een jonge Saab Select Occasion. U kunt zich bij dit selecte gezelschap liefhebbers aansluiten tijdens onze Saab Select Show gens op donderdag 18, vrijdag 19 of zaterdag 20 april. Alleen nai' dit weekend kunt u gebruikmaken van een exclusieve aan bieding. U krijgt, bij aankoop van een Saab Select Occasion, 1 jaar gratis onderhoud met een maximum van 50.000 km. Uiteraard heeft u de keuze uit een ruim aanbod jonge Saab Select Occasions, getooid met het predikaat Select. Dit houdt in dat elke Saab Select Occasion onderworpen is aan tien XSWi eestt t mi tm "Hij et ee ng o zekerheden. Waaronder 1 jaar garantie (2e jaar optioneel) on 1 jaar mobiliteitsgarantie. Dus kom naar uw Saab dealer en maak snel uw keuze. mobiel bed rijf Fase-Exclusief B.V., Curieweg 13 (Autoboulevard), 2408 BZ Alphen a/d Rijn. telefoon 0172-492444.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17