LEIDE Veel klachten over OV-Taxi Wie, wat, waar Leiden met veel foto's Watertaxi's van SSL mogen blijven varen REGIO SP en OGL worden overstelpt met telefoontjes E STELLINGL 'Parkeren op rekening niet duurder' Plattegrond uit 17de eeuw Vreemde keuze Culturele manifestatie Moultaka donderdag l8 APRIL 2002 R1 Supporters ewaken fort oodemolen Oegstgeestse uderen achter toetsenbord erval op senwinkel Een tassenwinkel aan iarlemmerstraat is gisteren foor sluitingstijd overval- e dader bedreigde de me- rkster van de winkel met it op een vuurwapen leek ed vervolgens een greep kassa. Hij maakte een Idbedrag buit en ging er is vandoor. Twee klan- ïe winkel hebben niets overval gemerkt. weldadige amobilist - De politie is op zoek en onbekend gebleven lobilist die gisteren bij fkeersruzie op de Doeza- een 24-jarige snorfietser ïishandeld. De man reed :htoffer omver, stapte uit ;p hem bij de strot. Een agskwestie tussen de eerder op de Doeza- was vermoedelijk de ding voor dit geweld. 0 gestolen na raak in huis 1 - Dubbele pech voor be- |rs van een huis aan de ikelstraat. Zij kregen in kcht van dinsdag op Isdag bezoek van een in- L Die maakte behalve wat pk de autosleutel buit. De wist de bijbehorende au- |en VW Polo - op te sporen n ook het voertuig mee. (advertentie) door Robbert Minkhorst leiden - De SP-Hulpdienst wordt welhaast gek van het aantal klachten over het taxi vervoer voor ouderen en gehandicapten, de OV-Taxi, in de Leidse regio. Ook het Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden meldt een groot aantal telefoontjes. Beide zijn deze week begonnen met een meldlijn voor problemen met de OV- Taxi. Wethouder Buijing (PvdA/zorg) is niet bepaald gelukkig met de initiatieven. Op maandag, de eerste dag dat de klach tenlijn van de SP bereikbaar was, kreeg coördinator H. Hendriks 56 bellers aan de lijn. Zij hadden per persoon twee a drie klachten. Het aantal klagers op een dag is ongeveer een kwart van de klach ten die Connexxion, exploitant van de OV-Taxi, in drie maanden ontving. „Het was idioot gewoon", zegt Hendriks. „We schrokken er zelf van. We wisten dat het erg leefde, maar in zo n hoge mate had den we niet verwacht." De tweede dag was het wat rustiger. Tot in de loop van dinsdagmiddag kreeg de SP-Hulpdienst ruim twintig telefoontjes binnen. De klachtenlijn van de politieke partij is van 11 uur 's ochtends tot 's middags 5 uur bereikbaar. Het OGL is dinsdagochtend begonnen. Daar kunnen klanten van de OV-Taxi tussen 11 en 12 terecht. De eer ste dag leverde 18 telefoontjes op. De or ganisatie houdt de meldlijn een maand vol. De SP stopt na een week. Van de 56 bellers naar de SP-Hulpdienst klaagden er 42 dat hun taxi te laat kwam. De voorrijtijden waren zeer uiteenlo pend. Twee keer kwam de auto een half uur te laat, negen keer een uur, negen keer tweeënhalf uur, en een keer zesen eenhalf uur. Hendriks: „Ouderen die rus tig twee uur bij de Albert Heijn moeten wachten, je moet er toch niet aan den ken? Ander voorbeeld: een vrouw heeft een afspraak met de specialist. Ze wordt een uur te laat opgehaald, waardoor die specialist al weg is. Maar ze moet wel dat consult betalen. Dan zeg ik: stuur de re kening maar naar Connexxion." Andere klachten waren bijvoorbeeld de hoge gesprekskosten voor het bestellen van een taxi, het berekenen van een te hoge rittenprijs en het niet boeken van de terugreis. „Ik denk dat ik er maar een zwartboek van ga maken", kondigt Hen driks aan. „Daarmee zullen we de wet houder dan om de oren slaan." Geschrokken is ook B. Dekkers, consu lent voor het OGL. „De telefoon heeft niet stilgestaan. En zijn het altijd dezelfde klagers? Nee, juist niet. Verder bellen ou deren doorgaans niet. Meestal klagen ze nooit. Nu juist wel." Het OGL heeft de klachten nog niet naar soort gerang- NE! Leiden moet geen YT! )e v inoegen nemen met e ni edankte Kamerleden, lil c zoals Rabbae Geef uw mening Www.leidschdagblad.nl vervolg van voorpagina leiden - Parkeren op rekening wordt volgens R. van Beek van de gemeente Leiden niet duur der dan betalen aan de parkeer- meter. Wat de prijzen van het nieuwe parkeerbetalingssysteem precies gaan worden, is overi gens nog niet duidelijk. Per transactie, zo verwacht Van Beek, komen er een paar centen bovenop voor Mobipower. De automobilist 'verdient' deze ex tra kosten weer terug doordat het nieuwe systeem Triffiq tot op de minuut nauwkeurig de parkeertijd registreert. De gemeente betaalt niet mee aan Triffiq. De kosten komen voor rekening van het Haarlem se bedrijf Mobipower dat het systeem in Nederland verkoopt. De eerste twee jaar krijgt Leiden een introductiekorting op het systeem dat door Motorola is ontwikkeld. Triffiq is volgens "Mobipower goed "beveiligd te gen diefstal. Behalve dat het kastje net als een creditcard, bij diefstal kan worden geblok keerd, staat het kenteken van de auto in het kastje geregistreerd. Parkeercontroleurs kunnen op hun rondes controleren of het kastje gestolen is of niet. Leiden is niet de eerste stad die dit nieuwe parkeersysteem gaat uitproberen. In Gouda is vorige maand een proef begonnen. Daar hebben ondertussen zo'n 100 automobilisten het kleine kastje aan hun zonneklep han gen. Ook in Den Haag, Nijme gen, Rotterdam en Amsterdam zoekt men naar alternatieven voor parkeergeld. Zo kan in Rot terdam vanaf volgend jaar alleen nog maar met de pin- of bank pas worden betaald. leiden - Kopieën van de stadskaart van Blaeu uit 1649 mogen zich op een grote populariteit verheugen van liefhebbers van de Leidse histo rie en onder bewoners van de binnenstad. Die kunnen op de gedetail leerde kaart hun eigen huis vaak nog exact terugvinden. De VW heeft de kaart nu weer opnieuw uitgebracht, samen met kopieën van de kaart van Liefrinck, die in 1609 de plattegrond van de stad heeft gete kend. Op de kaart van Blaeu is nog duidelijk de klokkestoel te zien bij de Pieterskerk, waar de kerkklokken hingen nadat de toren van de kerk was ingestort Verder zijn nog de grachten te zien aan de Lange Mare en Van der Werfstraat. Op Liefrinck-kaart zijn nog de bleekvel den te zien aan de zuidkant van de stad, op de plaats waar later onder meer de Raamsteeg is gebouwd. Ook is op deze kaart de Hooglandse Kerkgracht nog echt een gracht. Dit water werd een zo'n 40 jaar later gedempt. De twee kaarten zijn in verschillende formaten te koop bij de VW winkel aan de Stationsweg. Publiciteitsfoto schikt. Dat gebeurt wel. Dekkers zegt dat de organisatie heel bewust langer een klachtenlijn open houdt. „We doen het een maand, zodat we een goed beeld krijgen over een langere periode." Wethouder Buijing vindt de acties van de SP en het OGL niet erg handig. „Het wordt er voor de gebruikers niet helder der op, met drie klachtenlijnen. Aantallen zeggen op dit moment heel weinig. Ja, el ke klacht is er een teveel. Aan de andere kant is het goed als er klachten komen waarmee je het vervoerssysteem kunt verbeteren." Buijing moet nog iets 'van het hart': „Het OGL had eerder al een lijst met klachten opgesteld. Die heb ik opge vraagd maar niet gekregen. Hoe weet ik nou waar een klacht betrekking op heeft? Om wie gaat het? Zo kun je nagaan wat er mis is gegaan." Het OGL geeft de lijst niet prijs om de privacy van de klagers te beschermen, zegt Dekkers. COMMENTAAR Hij was te licht voor de top van de toekomstige Tweede-Ka merfractie van Groenlinks. Maar hij is blijkbaar van vol doende kaliber voor het wethouderschap van Leiden. Met Mohamed Rabbae presenteerde Groenlinks deze week een opvallende wethouderskandidaat voor de nieuwe raadspe riode. Rabbae is een vreemde kandidaat, niet omdat hij van buiten komt, maar omdat GroenLinks voorbij gaat aan ge kwalificeerde Leidse kandidaten. En de keuze van Rabbae is nog vreemder omdat Jan Laurier, de vorige wethouder van GroenLinks die voor de verkiezingen moest opstappen, de keuze op eigen houtje maakte. Rabbae, woonachtig in Maarssen, staat bekend als een ai mabele man. maar ook als een Tweede-Kamerlid met een matige reputatie. Hij heeft geen aansprekende prestaties op zijn naam staan en hij gold aan het Binnenhof ondanks een lange zittingsperiode niet als krachtdadig parlementariër. De wijze waarop de leiding van GroenLinks hem bij de kandi daatstelling passeerde voor een hoge positie in de nieuwe Tweede-Kamerfractie geeft te denken over zijn soortelijk ge wicht. En de wijze waarop hij daar zelf vervolgens op rea geerde, door te dreigen met het onmiddellijk verlaten van de Tweede Kamer, getuigde ook niet van een diepgewortelde bestuurlijke instelling. Wethouderskandidaat Rabbae is tot dusver de grootste ver rassing van deze nog altijd achter gesloten deuren verlopen de formatie. Vast staat dat alle 'oude' wethouders, exclusief de weggestuurde Jan Laurier, terugkeren. Jammer dat uitge rekend deze zelfde Laurier voor de gekunstelde oplossing van een wethouderskandidaat van buiten heeft gekozen. Lei den verdient beter. leiden - Vier Leids-Arabische or ganisaties houden zaterdag een culturele manifestatie bij Moul taka aan de Langegracht 61. De manifestatie is bedoeld om aan dacht te vragen voor en stil te staan bij het geweld in Israel en Palestina. Op het programma staat een lezing van de voorzit ter van het Landelijke Neder landse Palestina Comité, dhr. W. Lankamp, over de huidige ont wikkelingen in Israel en de ver houdingen tussen het Westen en het Midden Oosten. Vervol gens wordt de avond opgeluis terd door muziek van onder meer een kinderkoor, en wor den er twee toneelstukken opge voerd. In de pauze is er gelegen heid om een kunstexpositie te bekijken. Hoewel het toneelstuk en de poëzie in het Arabisch zijn, zijn Nederlandse geïnteres seerden welkom, voor hen is er vertaling. De stichting Marok kaanse Unie Moultaka ('ont moeting') behartigt de belangen van Marokkanen en Arabisch- sprekenden.De manifestatie za terdag houdt ze samen met de Iraakse Culturele Vereniging, de Syrische Culturele Vereniging en de Leidse werkgroep Palestijnse Belangen. Het programma be gint om 19.00 uur. Stadsparkeerplan hield zich niet aan regels door Wim Koevoet leiden - De watertaxi's van de Stichting Stadsparkeerplan Lei den (SSL) mogen in de vaart blijven. Het college van burge meester en wethouders eist in een evaluatie dat de SSL zich in het vaarseizoen 2002 wél aan de afspraken houden. Doet ze dat niet, dan verspeelt ze de ge meentelijke subsidie. Vorig jaar, zo geeft de gemeente voor het eerst in het openbaar toe, is de SSL de afspraken niet nageko men. De Leidse reders Veringa en Parmentier hebben daarover veelvuldig geklaagd. Zij zien in de gesubsidieerde wateractivi teiten van de SSL concurrentie vervalsing. Veringa zegt in een reactie op de evaluatie dat hij de gemeente 'slap' vindt. „De SSL wordt beloond voor het overtre den van regels." Burgemeester en wethouders stellen in hun evaluatie van het rumoerige eerste vaarseizoen van de watertaxi's dat deze een 'goede aanvulling is voor ver voer van personen over water, mits stringent wordt vastgehou den aan de bepalingen van de overeenkomst met de SSL'. Het was de bedoeling dat de wa tertaxi's zich zouden beperken tot vervoer naar de Leidse bin nenstad van personen die hun auto op het parkeerterrein aan de Haagweg achterlaten. De schippers zouden vaste lijndien sten varen langs een aantal hal ten. De SSL vervoerde echter ook feestende gezelschappen over de Leidse grachten en de schippers zijn veelvuldig afge weken van de vaarroutes. „Dat is mijn handel. De SSL heeft dus met gesubsidieerde boten, be stuurd door gesubsidieerde schippers in ons vaarwater ge varen", stelt Veringa vast. Dan kun je toch onmogelijk volhou den dat de proef is geslaagd." Veringa heeft eerder deze week met wethouder M. Schultz (WD/ economische zaken/ toe risme) een gesprek gehad over de evaluatie. Hoewel Veringa geen concrete resultaten heeft bereikt, is hij niet geheel onte vreden. „Schultz zegt het niet letterlijk, maar ik merk aan haar dat ze niet gelukkig is met de si tuatie." De evaluatie van de wa tertaxi's wordt vanavond be sproken in de raadscommissie. „Ik hoop dat de raadsleden haar verder op andere gedachten brengen." De gemeente wil enkele veran deringen doorvoeren in het nieuwe vaarseizoen. Zij komt hiermee echter tegemoet aan de SSL: niet aan de reders. Zo ko men er vier extra aanlegpunten voor direct vervoer per watertaxi vanaf en naar het parkeerterrein aan de Haagweg bij. Ook ver mindert en 'flexibiliseert' het verplichte aantal vaardagen van de watertaxi's naar minimaal twintig dagen per maand, waar bij de vaarfrequentie onveran derd blijft. De gemeente gaat in haar evalu atie niet in op de bewering van Veringa dat de SSL sluipender wijs het management van rede rij Rembrandt, een onderdeel van de gemeentelijke sociale werkvoorziening DZB, aan het overnemen is. Veringa ziet re gelmatig personeel van Rem brandt op en met de boten van de SSL in de weer en andersom. Wethouder Schultz heeft hier eerder van gezegd dat de 'finan ciële administraties van de bei de ondernemingen geheel ge scheiden moeten blijven'. (advertentie) Tijdens werkzaamheden moetên treinen via een afwekende route of dienst regeling rijden Als er geen treinen kunnen njden. zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leeuwarden-Stavoren 19 t/m 25 april (NoordNed) E indhoven-'s - H ert ogenbosch Eindhoven-Tilburg 20 en 21 april Gouda-Utrecht C Bodegraven/Breukelen-Woerden 20 en 21 april Arnhem-Emmerich (Internationaal*) 20 en 21 april Zwolle-Leeuwarden 20 en 21 apnl Den Haag C/Den Haag HS -Leiden C (Internationaal*) 21 t/m 24 apnl Rotterdam C-Hoek van Holland (Internationaal*) 22 t/m 24 apnl Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www ns nl - Haal de folder aan een NS-loket - Bel 0900 - 9292 0.50 pm.) Bel 0900 - 9296 0,25 pm.) Onze medewerkers staan u graag te woord. Westland, Delft en Voorschoten aan bod. Nu is het dan de beurt aan Leiden. Wie wat waar Leiden kost 20 euro, is te koop in diverse boek winkels of is te bestellen bij Jan Vreeswijk 070-3208064 of Leen Jansen 071-5210039. Het boek wordt dan thuis bezorgd. Levenslied Even iets heel anders typisch Leids. De organisatie van de vierde editie van het Leids Fes tival van het Levenslied is nog op zoek naar deelnemers. De voorrondes worden 8 en 9 mei in diverse cafés in de binnen stad gehouden, de finale is za terdag 21 september in de schouwburg. Artiesten krijgen de gelegenheid 15 minuten op te treden in twee categorieën, te weten 'het nieu we levenslied' en 'klassiekers'. Er wordt gestreden om de Mary Bey bokaal ter nagedachtenis aan de Zangeres Zonder Naam die Leiden op de wereldkaart van het levenslied zette. Naast de beker is er de eeuwige roem en een prijzengeld van in totaal 4000 euro. Inschrijven kan per e-mail: le- venslied@hollandrijnland.nl of via een inschrijfformulier dat is aan te vragen bij de organisatie: 071 - 5665607. Meer informatie over het festival is te vinden op www.levenslied.nl Eric-Jan Berendsen loet vooruitkijken en niet 5'. Hoe vaak hoor je dat 'Voor het boek: Wie, wat, Leiden gaat dat zeker niet Kant, wat is er niet mooier erug te denken aan de tijd vroeger, zo vraagt de sa- steller van het boek Jan swijk uit Leidschendam tn het voorwoord af. „Je d, je school, je eerste liefde, vat heel je leven bij je "Vreeswijk heeft bewust zen voor veel foto's in het „Foto's roepen naar het den en elke foto heeft zijn 1 verhaal." Vreeswijk is ruim 14 maanden door Leiden aan het speuren geweest alvo rens het boek uitkwam. Hij kreeg daarbij hulp van Leen Jansen, verwoed verzamelaar van alles wat met de stad te ma ken heeft. Opvallend in het boek met daarin zo'n 250 foto's zijn de vele schoolfoto's die genomen zijn rónd 1940-1945. Volgens Vreeswijk werden die foto's toen niet gekocht omdat er sim pelweg geen geld voor was. Zo zijn er onder meer kiekjes uit 1943 van de zesde klas van de protestants-christelijke Oplei- Een foto uit 1950. Groenteboer Tinus Herruer (rechts) met zoon en kleinzoon voor zijn volle groente- kar. Eigen foto dingsschool aan de Hoge Mors- weg, de zesde klas (1947) van de christelijke lagere school aan de Lusthoflaan, Idas 5 en 6 in 1947 van de christelijke lagere school aan de Munnikenstraat en de vijfde klas in 1943 van Marnix van St. Aldegonde aan de Mare- singeL Daarnaast gaat Vreeswijk uitge breid in op de Leidse midden stand, horeca, sport en ont spanningsverenigingen. Maar ook de politiek, 3-October Ver- eeniging, het geestelijk leven, politie en brandweer en de ho reca worden niet vergeten. Rui me aandacht is er ook voor de geruchtmakende moord op ju welier Louis van Amerongen in zijn winkel aan de Haarlem merstraat in de nacht van 18 op 19 oktober 1978. Jan Vreeswijk heeft 40 jaar een levensmiddelenbedrijf in Leid schendam gehad. Momenteel runt hij daar in de Venestraat een Kruideniersmuseum en is een verwoed verzamelaar van oude foto's. Volle schoenendo zen staan opgestapeld in huize Vreeswijk. Op een gegeven mo ment werd het plan om daar fo toboeken van te maken. Hij be gon met Leidschendam. Stompwijk en Veur, een plaatsje dat in 1938 samen met Wils- veen opging in Leidschendam. Daarna kwamen Voorburg, het De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Ene-Jan Berendsen TELEFOON O 71 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13