KLEURENPRACHT Ontslag Van Baal lijkt nabij E FAILLISSEMENTS VERKOOP Burgemeester Van der Lee 'moet' weg uit Rijnsburg 5 halen, 3 betalen 'Goedkope vluchten beetje boerenbedrog' Singel loop Geraniums 1,59 Bouwvakkers met zwaar materieel naar hoofdkantoor van werkgevers Zuid-Holland kiest harde lijn bij terugdringen files Positie top landmacht na val kabinet ter discussie Leidsch Dagblad NR. 42901 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 OPGERICHT 1 MAART 1860 i Leidsch 1 bM rpvnlutip ild revolutie int verkiezing «st-Timor ok blijft tot laatste lag gesloten ans op ngelukken in groeit we m damenten larepoort ootgelegd blitie maant ierboer' üte ouwj .oterj issoi seiz >t stoppen aziej leer nieuw 1 oofdstuk in van untie Ley mpSt ergeenwind aide zouden de dorre e bel' :ken niet a^va,,en ka dat geen n (46) ligt half r dood in flat 0 groeit ider hard ap. basl Dagblad Politiek vindt privégedrag niet meer te accepteren door Sjaak Smakman meer met Van der Lee in één college zit- mateur Binnendijk uitkwam op een af- hem gewoon voor en blijkt korte tijd lat ten. Pas toen Van der I.ee akkoord was sniepfilinpsrnllepp van CDA. CU pn Ge- dat Van dpr Ip>p torh nipt vriiwillip vr woensdag 17 april 2002 Vrijdag 19 april door Sjaak Smakman rijnsburg - Burgemeester Van der Lee moet weg uit Rijnsburg. De gemeente raad vindt in grote meerderheid dat Van der Lee in zijn privégedrag herhaaldelijk dermate over de schreef is gegaan, dat hij als burgemeester niet meer is te handha ven. De raad zal hem niet voordragen voor herbenoeming, die volgend jaar moet plaatshebben. Vlak voor de verkiezingen werden details over het privégedrag van Van der Lee, waarover al langere tijd geruchten gaan, in ruimere kring bekend. De burgemeester zou er in zijn liefdesle ven een losse moraal op nahouden. CDA-wethouder De Mooij, die al van het begin af aan wist over dat gedrag, en zijn CU-collega Mostert, wilden eigenlijk niet meer met Van der Lee in één college zit ten. Pas toen Van der Lee akkoord was gegaan met een convenant waarbij hij anderhalf tot twee jaar de tijd zou krijgen om een andere baan te zoeken, besloten De Mooij en Mostert zich beschikbaar te stellen voor het college. De andere partijen werden niet gekend in het informele akkoord dat de plaatse lijke CDA-top met de burgemeester sloot. WD-fractievoorzitter Rost is daar woest over. „Dit is het zoveelste bewijs dat het CDA alles eigenmachtig beslist in Rijns burg", stelt ze. Zij zal vanavond bij de in stallatie van het college daarom het ver trouwen in het CDA opzeggen. Met het informele akkoord leek de be langrijkste blokkade op weg naar een nieuw college verdwenen, maar er kwam een nieuwe kink in de kabel toen infor mateur Binnendijk uitkwam op een af spiegelingscollege van CDA, CU en Ge meentebelangen. Dat betekende dat het CDA een wethou der zou moeten inleveren: de twee jaar geleden aangetreden Den Heijer. Zij was als een van de weinigen op de hoogte van de kwestie Van der Lee en maakte de zaak wereldkundig in de fractie. Die oor deelde in meerderheid ook dat Van der Lee niet te handhaven is, en daarmee kreeg de zaak snel een ruime bekend heid. Pas toen Binnendijk een telefoontje kreeg van Rost met de vraag om opheldering, besloot hij de fractievoorzitters bijeen te roepen. Volgens Rost had het CDA over het hoofd gezien dat Van der Lee volgend jaar moet worden herbenoemd. Draagt de raad hem gewoon voor en blijkt korte tijd later dat Van der Lee toch niet vrijwillig ver trekt omdat hij bijvoorbeeld geen andere baan kan vinden, dan zit de gemeente voor een tweede ambtsperiode aan hem vast. Ontslag is waarschijnlijk moeilijk en uiterst kostbaar, afkopen eveneens. Het seniorenconvent heeft volgens bron nen daarom besloten om Van der Lee niet voor te dragen voor herbenoeming. De hoop is dat Van der Lee nu de eer aan zichzelf zal houden en bij commissaris der koningin Franssen zal aangeven dat hij afziet van een herbenoeming. Van der Lee was vandaag niet voor com mentaar bereikbaar. Pagina R4: De Mooij vertrekt snel als wethouder ingen - Een 46-jarige man een halfjaar dood in een Groningen gelegen. Hij is atuurlijke dood gestorven. 1 an was depressief en leed lp elfverwaarlozing.Zijn waarschuwde al vanaf orig jaar meermalen de j ej ïties, maar kreeg steeds phet rekest. De rechter ,eU gedwongen opname niet j m ijn werkgever, de gemeen- jgtjni iningen, stopte begin dit ,lum e salarisbetaling. irval in Breda |st naar België - Het spoor naar de over- van het geldtransport in vorige week, wijst rich- elgië. Twee van de voer- teu 1 cfte bij het misdrijf zijn likt, blijken in de buurt ïïs> russel te zijn gestolen. De i gaat uit van de mogelijk- an 10 lat de daders op hun tover snelweg A27 bij 1 de' ïrhout zijn gedraaid en te- li"e reden richting België. ij m 'rasi umi iurg - Het aantal WAO- lJ ingen groeit minder hard. laatste kwartaal vorig jaar 'ezen r 8000 uitkeringen bijge- wea 1, tegen 11.000 in hetzelf- ercla- artaal een jaar eerder. Dat lit cijfers die het Centraal etai u voor de Statistiek (CBS). 'as- p jaarbasis neemt de 'e ca af. In heel 2001 kwamen 1 "u 000 WAO-uitkeringen bij, 0 waren dat er 31.000. iname van het aantal eë w ers komt vooral door 'en ouder dan 35 jaar.Het 'at aantal WAO-uitkeringen ec" 31 december 981.000. I M ent •i' etjesslikkers den KLM Hoi - Drugssmokkelaars zoekn massaal weg op Antil- del chten sinds de invoering fat Scherpte instapcontroles ar. hphol. Afgezien van de 37 jortf Pers die de KLM maan- wijl ond weigerde op een h t naar Curasao, besloten Hg uit eigen beweging niet - gaan. Het aantal bolle kkers lijkt daarmee nog dan de gangbare schat- an enkele tientallen per De demissionaire premier Kok, gisteren tijdens de persconferentie in de hal van de Rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - Na de val van het kabinet-Kok staat nu de posi tie van de landmachttop ter dis cussie. Het vertrek van bevelheb ber Ad van Baal van de landstrijd krachten lijkt nabij nu defensie minister Frank de Grave is opge stapt. De demissionaire minister heeft gisteren een gesprek ge voerd met Van Baal. Of de bevel hebber daarbij ontslag is aange zegd of dat Van Baal is gevraagd 'vrijwillig' te vertrekken, is nog onduidelijk. De Grave heeft bij de ontslag aanvraag van het kabinet speci aal laten aantekenen dat zijn vertrek samenhangt met de te kort schietende informatievoor ziening vanuit de landmacht. De top hield volgens het NIOD-on- derzoek bewust informatie ach ter. Destijds was generaal Hans Couzy bevelhebber der land strijdkrachten, Van Baal zijn plaatsvervanger. Couzy is nu uit dienst en Van Baal is hem opge volgd. Van Baal zelf heeft naar aanlei ding van de NIOD-beschuldi- ging voorgesteld een integri- teitsonderzoek te laten doen naar de huidige leiding van de landmacht en de rol van de toenmalige top tijdens de val van Srebrenica. Daarin zou ook zijn eigen rol bekeken moeten worden. Algemeen wordt er in Den Haag rekening mee gehouden dat binnenkort bij de legertop ont slagen vallen. Zo sprak staatsse cretaris Bos (PvdA, financiën) gisteravond de verwachting uit dat De Grave een aantal bevel voerders van de landmacht ont slaat. Bos zei tijdens een partijbijeen komst in Den Haag letterlijk dat De Grave 'de komende weken of maanden de noodzakelijke maatregelen tegen de legerlei ding' neemt. Van Baal had 's avonds een ge sprek met de vakbonden van defensiepersoneel AFMP en ACOM, waarin hij het onder zoek over het doen en laten van de toenmalige en huidige leger top ter sprake bracht. Volgens woordvoerder Ton Heerts van AFMP maakte Van Baal gister avond 'een zeer strijdbare' in druk. Heerts zegt dat er geen details zijn besproken van het voorge stelde integriteitsonderzoek. „Het onderzoek moet wat ons betreft gebeuren door een ex- tem bureau. Van Baal wil ook zijn rol laten onderzoeken. Daarmee nemen wij genoegen", aldus Heerts na afloop van het gesprek in de Prinses Juliana- kazeme in Den Haag. Van Baal wenste geen commentaar te ge ven. (advertentie) HAARLEM Westelijke Randweg/hoek Vlaamseweg Tet 023-510 15 30 Donderdag koopavond HIL1E60M BeekJaan 18 Tel: 0252-53 59 35 Vrijdag koopavond den haag/woerden/gpd-anp - Bouwvakkers trokken vanoch tend met twee shovels en twee telekranen naar het hoofdkan toor van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) in Den Haag. De actievoerders voor een nieuwe CAO verzamelden zich rond tien uur met zwaar materi eel op de Binckhorstlaan en gin gen in optocht naar de werkge versorganisatie aan de Benoor- denhoutseweg. De tocht moet de acties voor een nieuwe CAO ondersteunen. Het is inmiddels de vijfde week dat FNV Bouw, de Hout- en Bouwbond CNV en Het Zwarte Corps stakingen organiseren om werkgevers te overtuigen dat het overleg nieuw leven moet wor den ingeblazen. De bouwbonden boden direc teur Van Rooij de spreekwoor delijke uitgestoken hand aan om het overleg nieuw leven in te blazen. Een AVBB-woordvoer- der noemde de optocht 'een lu dieke actie van de bonden die ze blijkbaar nodig hebben voor meer aandacht'. Volgens een CNV-woordvoerder hebben vanochtend ongeveer 125 bouwvakkers op de Vinex- locatie Meerhoven in Eindho ven en ongeveer 90 werknemers op andere bouwprojecten het werk neergelegd. De teller van het totaal aantal stakende bouwvakkers stond gisteren op 10.139. „Zolang de werkgevers niet over de brug komen, blijft het aantal actievoerders oplo pen", aldus de CNV'er vanuit het landelijk actiecentrum in Woerden. De werkgevers daarentegen zeg gen over hele andere getallen te De militaire vakbonden hebben tevens aangegeven een parle mentaire enquête te willen. Wat IKV-secretaris Mient-Jan Faber betreft is een dergelijke enquête niet nodig als een nieuw kabinet publiekelijk zegt dat men destijds 'rond Srebreni ca heeft gefaald'. „De nieuwe re gering moet excuses maken. Daar hoort ook een loyaal ge baar bij als schadevergoeding voor de nabestaanden van de slachtoffers", aldus Faber. Gesprek van de Dag: Kok blijft gesloten Pagina's Binnenland: Meer nieuws over de val van het kabinet beschikken. „Wij hebben enkele honderden aanmeldingen. Ik zeg niet dat de bonden liegen, maar die 10.000 kunnen wij ner gens verifiëren", zei de woord voerder. De werkgevers willen alleen onderhandelen als vooraf een soberder reiskostenregeling in beeld is. Vakbonden eisen een overleg zonder voorwaar den vooraf. Morgen organiseren de bonden weer regionale bijeenkomsten in het land. In de regio Zuidoost Nederland is een actie gepland op de A2. „Na de regionale bij eenkomst in Veldhoven is het de bedoeling dat bouwvakkers in een optocht over de snelweg naar het hoofdkantoor van bouwbedrijf Heijmans in Ros malen trekken", aldus een actie woordvoerder. De laatste lande lijke bouwstaking was in 1995. den haag-leiden/anp De pro vincie Zuid-Holland gaat ge meenten en bedrijven dwingen mee te werken aan het terug dringen van files, het beter be reikbaar maken van bedrijven terreinen en het stimuleren van gebruik van openbaar vervoer. Daarmee kiest Zuid-Holland volgens verantwoordelijk gede puteerde M. Norder als eerste provincie voor een harde aan pak. Norder lichtte gisteren zijn plan nen met het zogeheten vervoer- management toe. Gemeenten moeten in hun bestemmings plannen voor bedrijventerreinen oplossingen aandragen voor het verbeteren van de verkeerssitua tie. Doen ze dat niet, dan geeft de provincie geen toestemming voor uitvoering van die bestem mingsplannen. Tot nu toe ging de provincie Zuid-Holland, net als alle ande re provincies, als een idealist langs bedrijven en gemeenten met het vriendelijke verzoek of ze iets wilden doen aan de te rugdringing van autoverkeer. „Dat bleek dus niet te werken", zegt Norder. „Slechts 20 procent van de gemeenten en bedrijven wil meedoen. Dat moet veel be ter." Norder stelt dat de bedrijven en gemeenten veel terugkrijgen voor hun investeringen. „Nu staan er vaak lange files op de toegangswegen naar bedrijven terreinen. Die files kunnen fors afnemen als de werknemers met de fiets, trein, bus of waterbus naar hun baas gaan." De provincie steekt geld in de aanleg van wegen en openbaar vervoer als bedrijven en ge meenten dat ook doen. Ge meenten en bedrijven moeten voorts hun onkostenvergoedin gen aanpassen in het voordeel van de fietser en de gebruiker van het openbaar vervoer. Veel bedrijven weten volgens Norder niet dat een parkeerplaats op hun terrein vaak duurder is dan een ov-onkostenvergoeding. Kritiek Martinair op prijsvechters door Richard Mooyman schiphol - Voor een habbekrats naar Barcelona, Nice of Londen. Volgens directeur Verberk van luchtvaartmaatschappij Martin- air zijn de stuntaanbiedingen van Basiq Air (Transavia) en nieuwkomer Ryanair 'een klein beetje boerenbedrog': „Ze lie gen niet, maar de reclames zijn wel suggestief. Er zijn maar een paar stoelen tegen die prijs." Martinair ziet weinig in de snel groeiende markt van 'uitgekle de' vliegreizen, waarbij de pas sagier apart moet betalen voor eten en drinken. Verberk ver wacht op den duur zelfs een te rugval. Volgens de Martinair-baas zul len veel passagiers afhaken als zij de nadelen van de goedkope concurrenten ondervinden. In zijn ogen zijn dat slechte service als vluchten uitvallen of vertra ging oplopen. Ook moeten reizi gers vaak lang van te voren boe ken om kans te maken op een goedkope stoel. Nee, dan Martinair. Verberk ziet zijn maatschappij als de 'kwali teitsvervoerder' in de vrije tijds- markt „We hebben de beste service, de beste stewardessen en de beste maaltijden", ver klaarde hij gisteren tijdens een toelichting op de jaarcijfers. De vliegmaatschappij zal vol gens Verberk voorlopig op eigen benen blijven staan omdat Brussel een volledige overname door de KLM (voor de helft eige naar) blijft blokkeren. De andere aandeelhouder Nedlloyd wil zijn aandeel nog steeds kwijt Verberk zei zich niets te zullen aantrekken van de KLM of Transavia (80 procent KLM). Hij wil desnoods een concurrentie slag aangaan met de moeder- en zustermaatschappij op dezelfde bestemmingen zolang daarmee geld te verdienen is. Pagina Economie: Martinair witte raaf in luchtvaartwereld (advertentie) TEAKHOUTEN TUINMEUBELEN EN ANDERE HOUTSOORTEN Diverse banken (180 cm) eIU,- groenoordhallen Willem de Zwijgerlaan 2/ Leiden Donderdag 18 april van 12.00 uur lot 21.00 uur Vrijdag n 12.00 ag 19 april I Zaterdag 20 april uur tot 21.00 uur I van 10.00 uur tot 18.00 uur Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straati Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52.00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1