Israël binnen week Israël pakt populaire Palestijn Barghouti uit Jenin en Nablus BUITENLAND Chavez zuivert leiding leger na mislukte coup Vliegramp Korea kost 128 mensen het leven Achterban houdt Bush aan zijn 'morele zuiverheid' 'r Action Men EU wil Powell niet storen met sancties tegen Israël mm j; pgel in dreigbrief m ambassadeur US - De Israëlische ambas- Blir in Frankrijk heeft on- seen dreigbrief ontvangen daarin een kogel. Dat be- gde de diplomaat gisteren iet radiostation Europe 1. tis niet te beste manier om kogel te benutten", zei hij. iriefwerd als verdacht be- iuwd, en door de Franse v geopend. Er stond in dat odse gemeenschap in Eu- 'de gevolgen zal dragen' riets gebeurt met de Pales eleider Arafat. De in het lisch geschreven brief was ertekend met 'Islamitisch 'e isfront', een niet-bekende ipering. 1059' dinsdag l6 APRIL 2002 iiiwd. afmonstratie mag Iit in Antwerpen ^toïüPEN - Burgemeester De- 590j van Antwerpen verbiedt 306 demonstratie die de Arabi- 235 Europese Liga (AEL) zon- 1 m de Scheldestad wil hou- 256 2ij wil een herhaling voor- 2;'; en van de rellen die op 3 si uitbraken na een pro-Pa- nse betoging van de AEL. 39 i sneuvelden ruiten en 43i derden betogers winkels. Jj olitie had grote moeite 59'j jsche jongeren te weren uit 51 amantwijk, waar veel jo- "9 wonen. De stad wil voorko- 16 dat het conflict in het Mid- 907 Oosten overwaait. Antwer- 25, elt 20.000 joden en 30.000 18! ims. 15, j de raket doodt Amerikanen 25. 35 i-De explosie van een j62g Russische raket in het Af- 122 ise Kandahar heeft giste- ier Amerikaanse militairen 22 iven gekost. Enkele ande- 2?^aakten gewond. De solda- ^5 laren niet ontplofte explo- 511 aan het ruimen, toen de 73? ontplofte. De Russische 55 edelen staan te boek als 6 irlijk en instabiel. Het on- 2È brengt het aantal Ameri- 2I 1 dat in Afghanistan om 6; hen is gekomen sinds het 87j van de operatie tegen de 32 ers van al-Qaeda en de Ta- 128 op 36. s; ren verscheurd 'S r twee pitbulls 1886 1 isi - Twee Italiaanse land- ij Iers van 60 en 62 jaar zijn 152 de Zuid-Italiaanse stad 5Q5 si aan stukken gescheurd 68 wee pitbulls. De honden 35 ipten uit een huis in een 5 èlegen dorp, en doodden 34 ste man terwijl hij op de J; i aan het werk was. Ver- 163 is achtervolgden ze het s e slachtoffer naar een jj rtje en beten hem dood. 255 is het Italiaanse televisie- 155 1 RAI heeft de politie de 11 inmiddels gevangen en 57; aakt. 81 1 c-Van Noppen een geschorst ii - Het langverwachte 47 7S 5 tegen de vier mannen sa!?; n de moord op de Belgi- 59,40 eearts Karei Van Noppen 23$ in verdacht, is gisteren al 56,76 eerste dag geschorst van- 2g™een procedurekwestie. De 44^55 irs hebben twee dagen 45,26 voor een tussenarrest ietig verklaarde stukken, 50'z verdediging weer op tafel 25.7: m Noppen werd in 1995 97ideerd. De Belgische hor- idji nmaffia zou achter de li- tfe zitten, omdat Van 47^40 en een fel bestrijder was 4,9* ormonengebruik onder GU SlerS' 6,42 i rdische PKK nu'Kadek' ';6j 1 - De Koerdische Arbei- 70.7i artij PKK heet voortaan 33'® res van Vrijheid en De- 7o'ei 'de in Koerdistan' (Kadek) 55,ei Osman öcalan, de van PKK-leider Abdullah 17.7 en tweede man van de ll'l jsteren voor de Koerdi- 46 j tender Medya TV. Volgens 51,:. kse nieuwszender NTV ^'5 de bi 1999 gepakte Ab- i3o;i' öcalan gekozen tot lei- 74,9: n de nieuwe partij. Tur- 33^ Toordeelde hem in 1999 56$ °d wegens hoogverraad. reemlinkse PKK streeft al 49 jj laar een onafhankelijk 841 istan. Turkije beschouwt 5® dj als een terroristische 53v isatie, ook al heeft ze het 45,cid inmiddels afgezworen. Srwaardelijk na S d asielzoeker 25,0 - Een rechtbank in Oos- 20}1heeft drie agenten ver- 28eld tot acht maanden 25aardelijk wegens schuld 59t dood van een Nigeriaan- 27.6 ilzoeker in 1999. Marcus (ma kwam tijdens zijn 19,9 ting naar Bulgarije om, L8 a8enten hem met tape 24j )n vliegtuigstoel hadden 25 t 'den en hem hadden ge- 3q| Een Bulgaarse arts stel- 2e °d door verstikking vast. 4:; enten was 'folteren met 54 j °d tot gevolg' ten laste ge- door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël zal zijn leger in de komende week geleidelijk te rugtrekken uit Jenin en Nablus. De troepen zullen daarna in de buurt van die steden worden ge legerd, tot duidelijk is dat het er rustig blijft. Dat zei de Israëlische premier Ariel Sharon gisteravond in een serie vraaggesprekken met Israëlische en westerse televisie stations. Hij maakte ook duidelijk dat Ram all ah en Bethlehem bezet zullen blijven tot de Palestijnen de Israëlische eisen hebben in gewilligd. In een reactie zei de Palestijnse minister Saib Erakat dat de terugtrekking die de Isra ëlische premier aankondigde niets voorstelt, omdat de troe pen in feite alleen worden ge hergroepeerd. Vanmorgen trok het leger bovendien opnieuw tij delijk Tulkarem binnen, een stad die vorige week werd verla ten. In Ramallah wil Israël de uitle vering van twee Palestijnen die worden verdacht van de moord op minister van toerisme Rechavam Ze'evi, en Arafats fi nanciële adviseur, Fuad Shubei- ki. In Bethlehem hebben onge veer tweehonderd Palestijnse militanten zich verschanst in de Geboortekerk, waar ze tientallen geestelijken en monniken gegij zeld houden. Israël heeft voor gesteld dat ze zich overgeven. Ze kunnen daarna kiezen tussen berechting in Israël en verban ning, al dan niet levenslang. De Palestijnen hebben de door Israël voorgestelde oplossing al van de hand gewezen. „Maar ze doen er verkeerd aan te denken dat we uiteindelijk bakzeil zul len halen," zei Sharon. Volgens hem zal het leger in het centrum van Bethlehem en bij Arafats kantoor in Ramallah blijven tot de Palestijnen toegeven. Sharon zei ook dat de 'regionale conferentie zonder Arafat' die hij voorziet niet hoeft te worden gehouden op topniveau. Dat zou de weg kunnen vrijmaken voor een ministersbijeenkomst, waarbij waarschijnlijk minister Nabil Sha'at de Palestijnen zou vertegenwoordigen. Shimon Pe res zou er dan namens Israël kunnen spreken, terwijl de Amerikaanse minister Colin Po well de leiding zou krijgen. Vol gens Erakat zullen de Palestij nen zich niet verzetten tegen een regionale conferentie op ministersniveau. De Israëlische strijdkrachten zeggen intussen bij Ramallah twee plaatselijke leiders van de radicale Palestijnse Hamasbe- weging te hebben opgepakt. Een legerwoordvoerder deelde van morgen mee dat de aanhoudin gen afgelopen nacht hebben plaatsgevonden in het dorp Bei- tounia. De arrestanten zijn de leider van Hamas in Ramallah, Jamal Tawil, en de leider van de gewapende vleugel van de orga nisatie in hetzelfde gebied, Ash- raf Abu Warda. Volgens de Isra ëlische legerwoordvoerder zijn deze twee 'verantwoordelijk voor de dood van talrijke Israë liërs'. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell, die al dagen probeert een oplossing voor het conflict te vinden, blijft nog enkele dagen in het Mid den-Oosten. Hij praat vandaag met de Israëlische premier Sha ron. Morgen heeft hij opnieuw een ontmoeting met de Pales tijnse leider Arafat. Palestijnse bronnen melden dat de al we ken totaal geïsoleerde Arafat morgen ook een ontmoeting heeft met de Jordaanse minister van buitenlandse zaken Marwan Moasher. Dit bericht is niet door officiële bronnen in Amman be vestigd. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het Israëlische leger heeft gisteren Marwan Barghouti opgespoord en aange houden. Barghouti is de onder de Palestij nen zeer populaire leider van de Fatah-mili- tie op de Westelijke Jordaanoever. Volgens Israël heeft hij een groot aantal aanvallen op soldaten en kolonisten in bezet gebied geor ganiseerd. De laatste paar maanden zou hij steeds meer betrokken zijn geweest bij de Aksa-bri- gade van Fatah, die onder meer zelfmoord aanslagen uitvoert in Israël. Barghouti is zijn carrière in Fatah begonnen als politicus. Hij is nog steeds lid van het Palestijnse parle ment en Fatah's secretaris-generaal voor de Westelijke Jordaanoever. Vanaf de eerste dag van de campagne op de Westoever hebben leger en veiligheidsdienst op hem gejaagd. In het begin dacht men hem klem te hebben gezet in het omsingel de hoofdkwartier van de Palestijnse Veilig heidsdienst, maar hij wist te ontkomen. Gis teren hielden commando's hem aan in Ramallah. Barghouti zat met een neef on dergedoken bij een andere Fatah-functiona- ris, die ook is gearresteerd. Het drietal is gisteravond overgebracht naar Jeruzalem. Het is de bedoeling dat Barghou ti wordt berecht door een militaire recht bank, al zijn er mensen in de veiligheids dienst die liever zien dat hij verbannen wordt. Hij kan in theorie de doodstraf krij gen. Vorig jaar september heeft Israël een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd en de Palestijnse Autoriteit om zijn uitlevering gevraagd. De nu 42-jarige Fatah-leider was in zijn stu dietijd aan de Universiteit van Bir Zeit al een bekende activist. Hij zat zes jaar in een Isra ëlische cel, een periode die hij gebruikte om Marwan Barghouti. Foto: Reuters/Osama Silwadi onder meer Hebreeuws te leren. In het be gin van de eerste intifada (1987-1991) werd hij verbannen naar Jordanië. In 1994, kort na het sluiten van de Oslo-akkoorden, keer de hij terug in Ramallah. Hij steunde aan vankelijk het vredesproces met Israël, maar raakte steeds gefrustreerder door het gebrek aan resultaat. Dat maakte hem steeds mili tanter. Hij verbrak zijn vriendschap met Israëlische vredesactivisten en wijdde zich verder aan het verzet, niet alleen tegen Israël maar ook tegen de corruptie in het Palestijnse be stuur. In een recent interview zei hij dat on derhandelen en vechten goed samengaan, en dat hij van een bestand met Israël niets meer moet hebben. Barghouti toonde be grip voor de zelfmoordacties in Israël. „Waarom moeten jullie je veilig voelen in Tel Aviv, als wij ons bedreigd voelen in Ramallah of Bethlehem?", vroeg hij. Sinds het begin van de tweede intifada in september 2000 heeft Barghouti Ramallah niet verlaten, omdat hij vreesde dat de Isra eli's hem zouden vermoorden. Hij wisselde voortdurend van adres en zegde afspraken op het laatste moment af, of veranderde de ontmoetingsplaats. Het Israëlische leger be schouwt de arrestatie dan ook als de kroon op 'Operatie Verdedigingswal', de campag ne tegen 'de Palestijnse terroristische infra structuur.' Maar in Israël erkent men dat nu het gevaar bestaat dat zijn aanhangers hun geweldda dige acties zuilen opvoeren om zijn vrijla ting af te dwingen. Kolonel Jibril Rajoub, hoofd van de Palestijnse veiligheidsdienst, waarschuwde gisteravond Israël Barghouti niet te vermoorden of te vernederen. „Dat zou leiden tot een ramp voor Israël en veel meer geweld", zei hij. In het Israël is de aanhouding door sommi gen met gejuich en door anderen met ge mengde gevoelens ontvangen. Bij de mees ten leeft de vrees dat de Fatah-leider in ge vangenschap voor meer problemen zal zor gen dan in vrijheid. De gewapende vleugel van Fatah liet gisteravond weten dat ze pre mier Sharon en de chef van de generale staf, luitenant-generaal Mofaz, op de korrel zal nemen als Barghouti iets overkomt. De Fa- tah-militie stelde ook acties in het vooruit zicht tegen Amerikaanse ambassades over de hele wereld als Barghouti één haar wordt gekrenkt. caracas/afp - De Venezolaanse president Hugo Chévez, die na een mislukte coup weer aan de macht is, heeft gisteren een nieuwe opperbevelhebber be noemd. Generaal Julio Garcia Montoya vervangt generaal Ef- rain Vasquez. Die zit sinds het mislukken van de staatsgreep vast. Vasquez had tijdens de coup de steun aan Chavez ingetrokken en schaarde zich achter het zelf verklaarde staatshoofd Carmo- na. Die had zich vrijdag op de plaats van Chavez had genes teld. De ex-opperbevelhebber zit samen met vier hoge officie ren en Carmona zelf in de ge vangenis. Chévez heeft gisteren ook laten weten dat hij alle lagen van de Venezolaanse samenleving wil betrekken bij een dialoog over de problemen en de toekomst van zijn land. Hij riep zaken mensen, partijen, de kerk en de media op om deel te nemen aan een brede discussie. Chévez ver zekerde ook dat er na de coup geen heksenjacht op zijn tegen standers zal plaatsvinden. De Verenigde Staten zeggen be moedigd te zijn door de belofte van Chévez om een dialoog met de bevolking te houden. „Maar wij blijven de gebeurtenissen in Venezuela met grote bezorgd heid volgen", aldus woordvoer der Reeker van het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington. Hij riep de Venezola- nen op in te gaan op het aanbod van Chévez voor verzoening en een dialoog. Chavez zei te vermoeden dat Washington 'het slachtoffer is geworden van desinformatie'. Hij weigerde in te gaan op de weifelende Amerikaanse hou ding tegenover hem, en wilde over de relatie tussen beide lan den slechts kwijt dat 'ik de Ame rikaanse regering groet met de zelfde genegenheid waarmee ik andere landen groet'. Maar het Venezolaanse staats hoofd herhaalde dat zijn land Cuba zal blijven voorzien van aardolie. Om bij Washington in het gevlei te komen, hadden de leiders van de couppoging aan gekondigd de olieleveranties aan Havana te zullen stopzetten. Chavez is de belangrijkste bond genoot van Cuba in het gebied. Venezuela is inmiddels de be langrijkste handelspartner van Cuba Spanje werd verdrongen naar de tweede plaats. londen-doha - Hij mag dan waarschijnlijk de verliezer zijn gebleken, toch is de Ac tion Man-versie van Osama bin Laden ze ker zo populair als zijn plastic tegenstrever George Bush, en absoluut geliefder dan de speelgoedversie van de Britse premier Blair. Bij de Amerikaanse internetsite hero- builders.com, waar de poppen te bestellen zijn, is Bin Laden al zo'n 5.000 keer be steld, tegen Blair niet één keer. Verkoopcij fers van Bush worden niet gegeven. Over het lot van de echte Bin Laden bestaat in tussen nog steeds onzekerheid. Volgens de Afghaanse minister van buitenlandse za ken Abdullah Abdullah is Bin Laden nog in leven, en houdt hij zich momenteel op in het oosten van Afghanistan. Abdullah meldde dat gisteren in de Arabische krant al-Hayat. De Afghaan maakt niet duidelijk waarop hij zijn kennis baseert. Op een gis teren door de Arabische nieuwszender al- Jazeera uitgezonden videoband noemt de tweede man van het terreurnetwerk al- Oaeda, Ayman al-Zawahri, de aanslagen van 11 september 'een grote overwinning' noemde. Hij zat daarbij naast Bin Laden, maar die zei niets. Volgens al-Jazeera vormt de band het eerste bewijs dat al- Oaeda inderdaad verantwoordelijk is voor de aanslagen in de VS. De Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld vermoedt evenwel dat er sprake is van aan elkaar gezette oude clips, en zeker niet van een nieuwe opname. Op de band staat ook een opname van een van de negentien kapers van 11 september. De Saudiër Ahmed al- Haznawi al-Ghamdi leest zijn laatste wils beschikking voor. „De tijd van vernedering en slavernij is voorbij, en het moment is gekomen de Amerikanen op hun eigen grond te doden. Ik hoop dat ik onder dege nen mag zijn wiens dood leven schenkt aan een hele natie." Al Ghamdi zou aan boord hebben gezeten van het vliegtuig dat in Pennsylvania neerstortte, waar schijnlijk na een gevecht tussen de kapers en passagiers. Foto: AP seoul/dpa-afp-rtr - De vlieg ramp met een Boeing 767 van Air China bij het Zuid-Koreaan- se Pusan heeft gisteren uiteinde lijk 128 mensen het leven ge kost. Volgens Zuid-Koreaanse reddingswerkers hebben 39 van de 167 inzittenden het ongeluk overleefd. De autoriteiten meld den dat een zeven maanden zwangere vrouw de ramp over leefde, evenals de piloot en een ander bemanningslid. De Boeing botste tijdens de lan ding bij de luchthaven Kimhae in dichte mist tegen een 400 meter hoge heuvel, vlakbij een woonwijk. De Koreaanse minis ter van transport weet het onge luk aan de zeer sterke wind. Door het slechte weer mislukte de eerste landingspoging en ver ongelukte het vliegtuig toen het keerde om een nieuwe lan dingspoging te doen, zei hij. Als het toestel niet tegen de heu vel was gevlogen, had het moge lijk een flatgebouw geraakt. Het gebouw bevond zich op de rou te die het vliegtuig zou hebben gevlogen naar de luchthaven. Aangenomen wordt dat het vliegtuig de grond met de staart eerst heeft geraakt, omdat de meeste overlevenden zich in het voorste gedeelte bevonden. Rol Europa lijkt volledig uitgespeeld door onze correspondent Hetty van Rooij Luxemburg - De Europese Unie wordt het niet eens over sanc ties tegen Israël. Om de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Powell tijdens zijn vre desmissie niet voor de voeten te lopen, ondernemen de vijftien EU-landen voorlopig geen enke le actie. Wel vindt er volgende week een gesprek plaats tussen Israëlische ministers en EU-be- windslieden, dat volgens minis ter Van Aartsen 'hard en stevig' zal zijn. Tijdens een bijeenkomst van de Europese ministers van buiten landse zaken in Luxemburg kreeg de missie van Powell gis teren de hoogste prioriteit, en daar bleef het bij. Al voor de bij eenkomst was duidelijk dat er binnen de EU-gelederen geen overeenstemming is over even tuele handelssancties tegen Is raël. Groot-Brittannië, Duitsland en Nederland voelen er niets voor om Israël zijn bevoorrechte positie op de Europese markten te ontnemen. Sinds de mislukte missie van EU-gezant Solana speelt Europa geen enkele rol meer in het Midden-Oosten, al benadrukte minister Van Aartsen dat Solana daar 'nog steeds welkom is'. Eu ropa komt niet voor in het plan voor een regionale vredesconfe rentie van premier Sharon, en de steun aan minister Powell is voornamelijk symbolisch. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het heet de Bush-doctrine, en het staat voor 'wie terrorisme steunt, is een vijand van de VS'. Hoe kan het dan dat minister Powell van buitenlandse zaken spreekt met de Palestijnse leider Arafat, die in ogen van veel Amerikanen terroris me aanmoedigt en bommengooiers eert? De conservatief-christelijke achterban van president Bush moppert over het gebrek aan 'morele duidelijkheid' inzake het Mid den-Oosten. De koerswijziging van Bush, die een klei ne twee weken geleden besloot te probe ren het geweld in Israël en de Palestijnse gebieden te bezweren, is niet door ieder een goed ontvangen. Israël, dat wordt ge zien als het enige vrije en democratische land in het Midden-Oosten, kan rekenen op veel sympathie in Amerika. Dat bleek gisteren tijdens een demonstratie in Washington en vorige week in het Con gres, dat luidruchtig pro-Israël is. De steun beperkt zich niet tot de 'usual suspects': de joodse commentatoren, po litici en woordvoerders van joodse belan genorganisaties. Slechts twee procent van de Amerikanen is joods, maar hun lobby is relatief invloedrijk. De geschie denis leert echter dat presidenten zich daar weinig van aantrekken als het hen zo uitkomt, zegt commentator Lexington in het Britse opinieblad The Economist. Het is een andere relatief machtige groep die zorgt voor de huidige hoofdpijn in het Witte Huis: de conservatieve christe nen in Bush' eigen Republikeinse partij. Ze zijn te horen in de media en het Con gres, en de door hen gebezigde term 'morele zuiverheid' is in korte tijd een in geburgerd begrip geworden. Bush heeft na 11 september flink gescoord met zijn zwart-wit benadering van de wereld. Zijn strijd behelsde een simpele boodschap: terroristen zijn de vijand. De VS zullen terreur bestrijden en landen of leiders die terroristen beschermen kunnen geen medestander zijn, beloofde de president. Dat was een boodschap die goed viel. Helaas is het conflict in het Midden-Oos ten niet zo zwart-wit De Arabische we reld ziet de Palestijnse zelfmoordacties als verdediging tegen bezetter Israël en het Israëlische geweld als staatsterreur. Om de stabiliteit in de regio niet verder in gevaar te brengen, is Bush wel ge dwongen zich in dit wespennest met zijn morele grijstinten te wagen. Met het risi co dat hij zijn achterban van zich ver vreemdt. Bush is al beschuldigd van zwalkend be leid en morele verwarring. De Israëlische oud-premier Netanyahu, op bezoek in Washington, kreeg van Republikeinen ruim baan om Arafat en de Palestijnse Autoriteit te verketteren. „Ik begrijp niet waarom Bush gelooft dat onderhandelin gen en een 'vredesproces' gewenst zijn. Het verslaan van terroristen, zoals wij dat deden in Afghanistan, is een legitiem recht van het Israëlische leger", zei de conservatieve spreekbuis William Ben nett, onderwijsminister onder Reagan, in de National Review. Bij C/VN waarschuw de hij voor een 'storm van kritiek' in Bush' conservatieve achterban. Dat het Witte Huis hiervoor gewelig is, blijkt uit de reacties op de tot nb toe wei nig succesvolle missie van Colin Powell. Woordvoerders onderstrepen telkens weer dat Amerika de beste vriend is van Israël, en dat de oproepen om het leger terug te trekken uit van de Westoever be doeld zijn als een waarschuwing aan het adres van Sharon, dat de militaire invasie geen oplossing is, en dat die op lange ter mijn ongewenste consequenties zal heb ben. Geprobeerd wordt om het conflict breder te trekken, en de aandacht te vra gen voor de destabilisatie in de regio. Bush probeert ook zoveel mogelijk af stand te houden van Arafat. „We onder handelen niet. Dit is een poging om Ara fat ertoe te bewegen zich in te zetten het terrorisme aan te pakken", zei veilig heidsadviseur Condoleezza Rice over het gesprek tussen Powell en Arafat. Vrijdag was het al dan niet doorgaan daarvan na drukkelijk overgelaten aan de minister zelf. En het is ook geen toeval dat het Witte Huis niet langer wenst te spreken over Palestijnse 'zelfmoordaanslagen', maar over 'moordaanslagen'.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9