I Lege rijen op vlucht naar Antillen BINNENLAND 2 'We kunnen niet alles tolereren' 'Albert Heijn onverantwoordelijk met Breezers' 'Een beetje smerig is gezond' NI 6 11 KLM weigert 37 passagiers VET" Op de bres voor bedreigde oerbossen s Werkgevers in fout met jonge vakantiekrachten Menselijke brandmelders in ziekenhuis Steun voor aparte ouderenminister vijfjaar voor cistische aanslag Lwhem - De marinier die vorig r in Apeldoorn een Turkse ,j n bijna heeft doodgereden, ''orde gisteren vijf jaar celstraf i zich eisen. Hem werd de militaire rechtbank po el ijl g tot moord en discriminatie nra laste gelegd. Zijn maat, die t achter het stuur zat, maar :ens [racistische leuzen heeft ge- dinsdag l6 april 2002 •pen, wacht een werkstraf 1 Ne e je elijki bril iserer last met arktmeester cei )er waag - De staat wordt de ;nde honderd jaar als eni- rantwoordelijk voor de op- iran radioactief afval in Ne- id. De overheid is voor )rocent aandeelhouder ge en van de Centrale Orga- ie voor Radioactief Afval Covra). De overeenkomst voor is gisteren getekend, «ft het ministerie van bekendgemaakt. De ontvangt van de drie vori- Èndeelhouders een bedrag gelijk is aan alle kosten zo- e berekend zijn voor de ige en toekomstige opslag. gens een woordvoerder TCOM dat er nu een op- htgever is, die tegelijk ook oezicht heeft op de opslag. preitieven medici iak g van jag lur. hi Si engere eisen er voetbalclubs Recht - Burgemeesters pn voetbalclubs die onvol- e maatregelen hebben tnen om onlusten in hun lons te voorkomen harder deen. Dat desnoods door dijden te verbieden. Dat jt minister De Vries (bin- indse zaken). De bewinds- |zei dit gisteren op een ^bijeenkomst over veilig- in Dordrecht. Hij steunt M mee burgemeester Cohen Amsterdam. 30 uur. Beide mariniers zijn JSefciddels ontslagen. Het twee- hoonde een beetje spijt. Het Jitoffer, de 31-jarige Mus- iCitak, liep 21 botbreuken tan zijn benen. De militaire Etbank doet 26 april uit- Lbsidie hal las onterecht ■hingen - Evenementenhal ^Etiniplaza in Groningen Hpt vorig jaar onterecht 8 mil- fc gulden (3,6 miljoen euro) iEuropese subsidies ontvan- voor de nieuwbouw. De ^^tinihal, zoals het toen nog >tte, kwam als o verheids - st niet in aanmerking voor subsidies. Dat heeft de Jningse bestuursrechter be- in het proces dat concur- Prins Bernardhoeve in '"Tdlaren tegen het evenemen- loJ|Jcomplex had aangespannen. door Ivo van der Hoeven den haag - De Stichting Alcoholpreventie (STAP) vindt dat Albert Heijn onverant woordelijk omgaat met de verkoop van zoete alcoholhoudende mixdranken. STAP is boos op het supermarktconcern nadat deze de afgelopen week de Bacardi Breezers op opvallende wijze in de aan bieding deed. STAP heeft zich vooral gestoord aan een reclamefolder van Albert Heijn. Daarin stond: 'De Breezers zijn razend populair geworden. Vooral bij jongeren die hun Breezers het liefst zo uit het flesje drin ken'. „Op deze manier zet de Albert Heijn jonge kinderen aan tot alcoholge bruik", zegt een woordvoerder van STAP. Ook het feit dat Albert Heijn de drankjes stapels hoog op de kop van de frisdrank schappen plaatst, ergert STAP. De organisatie zet zich al drie jaar in om het alcoholgebruik bij jongeren omlaag te brengen. De stichting is daarom onge lukkig met de populariteit van de Bree zers. „Wij verzetten ons niet tegen de verkoop van deze dranken, wel tegen de extra reclame die ervoor gemaakt wordt." Toch pleit het STAP op langere termijn voor een totaal verbod van alcoholhou dende mixdranken in supermarkten. Albert Heijn steekt de hand in eigen boe zem. „Wij hebben in de reclamefolder duidelijk gemeld dat de Albert Heijn geen alcohol verkoopt aan jongeren onder de zestien. Helaas is er naast dit tekstblokje een nogal populaire reclameslogan gezet die te veel op jongeren is gericht. Daar heeft het STAP helemaal gelijk in en daar hebben wij spijt van", aldus een woord voerster. Het supermarktconcern is ech ter niet van plan de Bacardi Breezers uit de schappen te halen. „Wij steunen het alcoholmatigingsbeleid van de overheid, maar we blijven deze dranken wel verko pen." Sija de Jong, van het Platform Verkoop Alcoholische Dranken (PVAD) was aan vankelijk verbaasd, maar is na een ge sprek met Albert Heijn gerust gesteld. „Ik heb begrepen dat het om een eenmalige fout gaat." Het PVAD start 24 april samen met winkelmedewerkers van supermark ten en slijterijen de campagne 'Soms moetje nee verkopen'. De campagne, waaraan de Albert Heijn ook meedoet, is bedoeld om alcoholverkoop aan jonge ren onder de zestien tegen te gaan. „De ze campagne wordt door alle betrokke nen zeer serieus genomen. Ik verwacht dan ook dat de Albert Heijn niet weer in de fout zal gaan." De Keuringsdienst van Waren controleert sinds een half jaar cafés, discotheken en supermarkten op de verkoop van alcohol aan minderjarigen.Als een supermarkt alcohol verkoopt aan minderjarigen dan kunnen ze een boete tegemoet zien", zegt Bert Hendriks van de Keuringsdienst van Waren. „Wij doen geen uitspraken over de verkoop- en reclamemethode van supermarkten, daarin zijn zij vrij." haag - Een 'marktmeester', ill versterkte inspectie en goe- nformatievoorziening moe de overgang naar een nieuw [stelsel in goede banen lei- Dat schrijven minister St en staatssecretaris Vlie- thart in een brief aan de al' lede Kamer. In het nieuwe 10 iel wordt de vraag naar zorg angspunt. Een basisverze- ei ngvoor iedereen komt in de lts van de verschillende ten verzekeringen die er nu zoals het ziekenfonds en iculiere ziektekostenverze- ,e[ igen. Een speciale markt eer voor de zorg moet er- zorgen dat de overgang meer marktwerking goed oopt. rogrart iderzoeken jven liggen irdam - Door de vele itpartijen waarbij doden n, heeft de politie Rotter- ■Rijnmond geen tijd voor IUf ire tijdrovende onderzoe naar grote criminaliteit, s begin dit jaar kwamen in erdam en omgeving negen mensen om het leven door ls. Rotterdam is ook niet de e stad met dit proleem. geldt ook voor andere sen, bijvoorbeeld in Am- lam. Volgens de nota cri- üteitsbestrijding blijven in "ederland 80.000 zaken on ,a'opslag ak overheid den haag - Kinderen, geschminkt als bedreigde diersoorten, gaven gisteren in Den Haag een persconferentie over de oprichting van hun Greenpeace Kids for Forests ambassade. De 35 kinderen uit veertien landen willen dat de oerbossen op aarde worden beschermd. Vanuit hun ambassade zullen ze de komende week informatie uitdelen aan onderhandelings delegaties van de Conventie voor Biologische Diversiteit, die momenteel in Den Haag plaatsvindt. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Jacob van der Meulen en Richard Mooyman schiphol - Verscherpte maatre gelen tegen drugssmokkelaars hebben gisteravond een slachting aangericht op de passagierslijst van vlucht KL 753 naar Curacao. De KLM weigerde op advies van justitie 37 reizigers te vervoeren. Zij gedroegen zich volgens de marechaussee verdacht. De vlucht is met gemiddeld meer dan 250 passagiers regel matig overboekt. Tegen twaalf uur gisteravond vertrok het vliegtuig echter met rijen lege stoelen. Het was voor het eerst dat de overheid op de Antillen- vluchten - berucht geworden door het fenomeen bolletjesslik kers - zwaar aangescherpte con troles uitvoerde. Een KLM-woordvoerder noem de het aantal geweigerde reizi gers vanochtend 'opmerkelijk hoog'. Voor zover bekend zijn er geen incidenten geweest. De KLM is gematigd positief over de maatregelen, maar houdt er rekening mee dat ook onschul dige reizigers de dupe zullen worden. Zonodig moet het be leid weer worden bijgesteld, zo meent de KLM. Bij incheckbalie 14 werden pas sagiers gisteravond via een haag van marechaussees gedoseerd toegelaten. In kleine groepjes werden ze in een provisorisch afgescheiden gedeelte onder vraagd door rechercheurs in burger. Alle namen op de passa gierslijst waren op dat moment al door de Nederlandse en Antil liaanse justitie gescreend. Van beide autoriteiten kreeg de KLM vervolgens een reisadvies voorgelegd. Bij een negatief ad vies weigerde de luchtvaart maatschappij de betreffende passagier te vervoeren. De aan gescherpte maatregelen zorgden voor boosheid onder de passé giers en hun familieden. „Iedereen op de luchthaven ka 1 weer eens zien hoe zwarten a vee door de checks moeten' vertelde een Antilliaanse jonge 1 die zelf op de bagage-afhande ling van Schiphol werkt. „J moet vertellen wie je naar d luchthaven heeft gebracht. Hot veel geld je bij je hebt en wat j op Curasao gaat doen. De cor troles zijn nog scherper dan n 1 de elfde september. Dit is pui machtsvertoon van de Nedei landse politiek." Afgewezen passagiers moeste 1 met bagage en ticket a 900 eur de terminal weer verlaten. Ee 1 jongeman met slechts ee 1 handtas deed dat vloekend e 1 scheldend. Eenmaal buiten om moette hij een vriend die op he t punt stond in te checken. Di1 besloot vervolgens ook mat r huiswaarts te keren. Volgens d KLM krijgen de geweigerde re zigers het geld voor hun tick» t terug. Justitie op de Antillen en in Ne - derland besloten deze maand i 1 overleg met de KLM uitvoerig screening op Schiphol en Wi - lemstad bij het inchecken in te voeren. Dit na een dreigement van de KLM om met de vluch ten te stoppen als de problemen met drugssmokkelaars niet wor den aangepakt. Onlangs no| overleed een bolletjesslikker tij dens een vlucht naar Schiphol. De extra maatregelen dreigden even vertraagd te worden omda de wettelijke basis ontbrak. Pa* gistermiddag werd dat gat doof justitie gedicht. Niettemin houeft een aantal insiders grote twijfels over de juridische houdbaarhei»' van de maatregelen.Zij verwach ten dat passagiers die zich tei onrechte geweigerd voelen, een goede kans maken bij de recl> ter. Md door Lizette van Neer den haag/anp - Ruim de helft van de werkgevers die in de va kantie jonge vakantiekrachten onder de achttien jaar laat wer ken, houdt zich niet aan de re gels. Het gaat dan onder meer om arbeidsomstandigheden en arbeidstijden. Zo werken de tieners met of vlakbij machines en ontbreekt vaak een inventarisatie en eva luatie van de risico's. Dat blijkt uit een controle van de Arbeids inspectie in de zomer van 2001, zo meldde het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid gisteren aan de Tweede Ka mer. De resultaten komen min of meer overeen met de onder zoeken van de afgelopen jaren. De inspectie bezocht 1523 be drijven, waarvan 1036 werkge vers in totaal 8275 jongeren on der de achttien aan het werk hadden. Bij 570 van deze werk gevers constateerde de inspectie een of meerdere overtredingen. In totaal ging het om 1133 over tredingen, wat meestal leidde tot een waarschuwing. De in spectie maakte 37 keer een pro ces-verbaal op. De meeste over tredingen in 2001 hadden be trekking op kinderen tussen de dertien en vijftien jaar. Zij mo gen niet alle soorten arbeid ver richten. Vooral de onderzochte detailhandel en de landbouw overtraden deze regel. In de de tailhandel werden ook de toege stane arbeidstijden aan de laars gelapt. De pubers werkten te lang per dag en ook vaak tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's ochtends, wat voor hen een rusttijd moet zijn. eindhoven -Hooikoortspatiënten kunnen even opgelucht ademhalen. Het beetje regen van gisteren heeft de grote hoeveelheid rond dwarrelend stuifmeel voor een deel neerge slagen. Maar het droge weer van de laatste tijd is niet de enige veroorzaker van de heer sende hooikoorts. We zijn te schoon. Als we ons 'hygiënische patroon' niet snel aanpassen, zullen in de toekomst veel meer mensen lijden aan een allergie. Dat zegt kli nisch chemicus dr. Christian Schoenmakers van het Elkerliek ziekenhuis in Helmond. „Stop met je kinderen elke dag inzepen en in bad te doen. Neem, als je kroost nog klein is, een hond. Daarmee heb je een 'stukje smerigheid' in huis. Studie heeft aange toond dat een hond in huis bij kinderen de kans op de ontwikkeling van een allergie vermindert. Zo hebben kinderen die op groeien op een boerderij minder last van al lergieën." Viezigheid helpt het lichaam bij het opbou wen van het immuunsysteem. Als iemand tijdens zijn leven al op jonge leeftijd met vi russen en infecties te maken krijgt, bouwt het lichaam zelf antistoffen op. Maar omdat wij in het rijke westen zo hygiënisch leven en al vroeg worden ingeënt tegen ziekten, raakt het immuunsysteem niet genoeg ge stimuleerd. Het gevolg is dat het afweersys teem uit balans raakt. Sommige mensen - en dat kan genetisch bepaald zijn - ontwik kelen zo aanleg voor een allergie. Schoenmakers: „Zo zie je dat kinderen vaak een aantal allergische fasen doormaken. Pasgeboren baby's kunnen overgevoelig ra ken voor koemelk. Als deze kinderen wat ouder worden, kunnen zij last krijgen van huiduitslag (eczeem) en nog later kan het zich uiten in luchtwegproblemen zoals ast ma of hooikoorts." Kan er dan niets aan gedaan worden? „Het is moeilijk om dit proces te onderbreken", legt Schoenmakers uit. ,Als iemand heel specifiek voor een soort stuifmeel allergisch is, kun je daartegen inenten. Je spuit diege ne dan in met de stof waarvoor hij of zij juist allergisch is, zodat er uiteindelijk af- weerstoffen worden aangemaakt." Tijdens het stuifmeelseizoen heeft het lab in Helmond het drukker dan normaal met het uitvoeren van testen. Bekend is dat het stuifmeel van de berk de grootste boosdoe ner is. Schoenmakers: „Wie last heeft van de berkenpol, ondervindt dat waarschijnlijk ook bij andere boomsoorten. Maar ook fruitsoorten als appels, sinaasappels en pe ren, of aardappelen en tomaten gaan een kruisreactie aan met de berkenpol. Zij be vatten eenzelfde structuur als de berk. Tar we, rogge en pinda's doen dat weer met graspollen." Een echte oplossing is er niet. Wel zijn er hooikoorts remmende medicijnen verkrijg baar. Maar om de oorzaak daadwerkelijk aan te pakken, moeten we volgens Schoen makers van jongs af aan bewuster met onze hygiëne omgaan. „Eigenlijk zou zo n hooi koortstabletje een beetje modder moeten bevatten of wat 'slootrandextract'. Schoon is niet altijd beter." leidschendam/anp - Ziekenhulp Antoniushove in Leidschendam heeft brandwachten ingezet om de veiligheid in het gebouw qt verbeteren. De gemeente eisoe dit op basis van een alarmerend rapport over de brandveiligheid in Antoniushove, dat onderdeel is van Medisch Centrum Haag landen (MCH). Daaruit bleek onder meer dat het alarmsys teem niet optimaal werkt. Door de inzet van brandwach ten, die de verdiepingen 24 uur per dag in de gaten houden, kari het ziekenhuis open blijven, meldt de gemeente. De wachten zijn sinds zaterdag aan het werk. Ze blijven in dienst tot alle brandmelders het weer doen. (ken doordeel van de overdracht Migranten worden wakker door optreden Israël ler omhoog êht - De tarieven voor de beroepsbeoefenaren in de onder wie de medisch ialisten, gaan per 1 juli schijnlijk omhoog. Voor de xiontisten kan het tarief vi Bg. Het College Tarieven ndheidszorg (CTG) heeft - isteren aan minister Borst viseerd. Aanleiding voor de - aging is de extreem geste- >remie die de vrije be ibeoefenaren in de ge- heidszorg moeten opbren- 'oor de arbeidsongeschikt - iverzekering. door Gitte Brugman amsterdam - Een goede op komst, daar rekenden de orga nisatoren zaterdag op bij de de monstratie in Amsterdam tegen het geweld in Israël. Tien- tot vijftienduizend mensen. Maar het waren er aanzienlijk meer. „De mensen zijn woedend over wat er in Jenin is gebeurd. Het is echt de discussie van de dag", zegt Abdou Menebhi van het Landelijk Netwerk Marokkaanse Organisaties in Nederland. Is dat wat de demonstranten be woog? Het optreden van Israël tegen de Palestijnen brengt onder mi granten in Nederland veel boos heid teweeg. Organisator Mo hammed Abuleil van de Pales tijnse Vereniging verwachtte daarom zaterdag wel een grote opkomst. „De mensen pildcen niet wat Israël doet met al haar wapens. Ze zijn woedend over de massamoord in de Palestijn se vluchtelingenkampen. Het Nederlands geweten is wakker geworden." De passiviteit van de Neder landse regering wekt ergernis, zegt Menebhi. „De demonstra tie was een duidelijk signaal. De politiek moet niet blijven toekij ken, zoals in Srebrenica." Hij constateert dat de migranten al tijd al goed georganiseerd wa ren, maar dat zij nu leren uitko men voor hun mening.Als de politieke partijen het niet doen, moeten we het zelf doen. We kunnen niet alles tolereren." Hij sluit niet uit dat er demonstra ties tegen Pim Fortuyn zullen volgen, of tegen partijen die met hem willen samenwerken. „We kunnen niet alles over ons heen laten komen." Volgens verslaggevers ter plaatse was het merendeel van de de monstranten van allochtone af komst. Menebhi betreurt dat niet meer Nederlanders kleur durfden te bekennen. „Dan wa ren misschien de rellen er niet geweest." Deze waren een ui ting van gefrustreerde jongeren, zegt hij. Abuleil denkt daar anders over. „Er waren ontzettend veel Ne derlanders. Ook langs de route vroegen mensen op vlaggetjes met 'Palestina vrij' erop. Dat was indrukwekkend en verba zend voor mij." Hij meent dat de Marokkaanse jongeren die met stenen gooiden, bekend waren bij de politie. Die zou de jongeren hebben geprovoceerd, nadat drie uur vreeclzaam was gedemonstreerd. Op Maghreb.nl, de webpagina voor Marokkaanse jongeren, wordt druk gediscussieerd over de rellen rond de betoging. De 'kutmarokkanen' verpesten het weer, zegt een van hen. De jon geren vinden het een schandaal dat de demonstratie door de rel schoppers is verstoord. „Ze heb ben precies gedaan wat Israël heeft gewild, namelijk de de monstratie uit de hand te laten lopen, zodat mensen de volgen de keer tien keer nadenken voor ze weer meedoen", zegt Salman. Ook Tineke van den Klinken berg van Forum, het instituut voor multiculturele ontwikke ling, veroordeelt sommige leu zen en het gooien van stenen als uitingen van racisme. „Wij keu ren de acties van de jongeren ten strengste af." Forum ver leende geen medewerking aan de demonstratie, omdat 'onze gedachten in een nadere rich ting gaan'. „Wij steunen het vre desinitiatief. Hier zaten verschil lende motieven achter, en niet allemaal even honorabel." Dat er veel belangstelling voor de betoging bestond, komt volgens Van den Klinkenberg omdat veel meningen 'niet vertaald worden in de politiek'. „Je mist het platform om het uit te vech ten en dan krijg je dat mensen hun mening ongecontroleerd gaan uiten. Dat vind ik eng." De demonstratie krijgt waar schijnlijk een vervolg, zegt Me- Acht relschoppers zitten nog vast De politie houdt nog acht betogers vast die zaterdag middag rotzooi trapten tij dens de demonstratie 'Stop de Oorlog tegen de Palestij nen' in Amsterdam. Zij wor den vandaag voorgeleid. Ze ven van de relschoppers zijn minderjarig. In totaal wer den twintig personen opge pakt. Twaalf zijn heenge zonden met een dagvaar ding. Allen moeten terecht staan voor openlijke ge weldpleging, brandstichting, vernieling en plundering. De Kamer van Koophandel Amsterdam schat de schade die winkeliers en horecaon dernemers opliepen op tienduizenden euro's. Een paar honderd relschoppers vernielden winkelruiten, trapten fietsen in elkaar en gooiden met stenen. nebhi. Met organisaties als Pax Christi, IKV en Novib willen de organisatoren een signaal geven aan de politiek. „Ook op Euro pees niveau en voor de verkie zingen." Het ouderenbeleid stond gisteren even centraal tijdens het lijsttrekkersdebat. Van links naar rechts: Ro- senmöller, Balkenende, Teeven, Marijnissen, Veling, Melkert en De Graaf. Foto: ANP/Koen ^yk utrecht/gpd - Liefst veertig pro cent van de kiezers is ouder dan 50 jaar, dus lieten de politieke partijen, op de WD en Lijst Pim Fortuyn na, alle lijsttrekkers op draven bij een debat over het ouderenbeleid, gisteren in Utrecht. Als het aan de aanwezi gen ligt, komt in het volgende kabinet een aparte bewindsper soon die zich gaat bezighouden met ouderenbeleid. Jan Marijnissen van de Socialis tische Partij (SP) kwam als eer ste met het voorstel. „Nu is het ouderenbeleid te versnipperd. Zorg, huisvesting, vervoer, vei ligheid en ook onderwijs, het valt allemaal onder andere mi nisteries. Als dat in één be windspersoon wordt verenigd, is iemand af te rekenen op het bereiken van afgesproken doel stellingen." Marijnissen kreeg onmiddellijk veel bijval. Op de Christenunie (CU) na zagen de partijen wel wat in het idee. Ad Melkert nam het pleidooi twee weken gele den al over. Thom de Graaf van D66 ging het verst in zijn bijval. „Ik vind dat ouderenbeleid speerpunt moet zijn van een nieuw kabinet. Het moet een hoofdpunt van het regeringsbe leid worden. De minister-presi dent zelf moet zich er ook mee bemoeien." CU-lijsttrekker Kars Veling denkt dat een extra mi nister niets toevoegt. „Het pro bleem is de verkokering tussen de ministeries. Dat los je niet op door er een extra minister bij te zetten." Veel licht zit er niet tussen de verschillende partijen als het om ouderenbeleid gaat. Betaalbaie en toegankelijke zorg, huisves ting voor iedereen en goïi openbaar vervoer wil iedereei. PvdA-lijsttrekker Ad Melkert kwam nog eens met zijn vooj- stel om banken en postkanton^i te dwingen filialen op het platte land open te houden. CDA- voorman Balkenende ziet niets in zo'n verplichting. Op hel gi- bied van de inkomens moeit Groenlinks het ontgelden. Lijsj- trekker Paul Rosenmöller kreejg veel kritiek op zijn plan de oif- deren mee te laten betalen aii de AOW. .Alleen de mensetr met een goed aanvullend pensi oen betalen mee", verdedigde Rosenmöller zich. '1

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5