Bezorgdheid over veiligheid reporters MEDIA Torentjesrace bij de VARA 0 Werken mag best fun zijn Solidariteit: reality-tv voor het goede doel 'Verdachten zien journalist als verlengstuk politie' 'Beveiligde cd gevaar voor de pc' EO bestookt na oproep massamoord TROS bestelt nu al nieuwe afleveringen van Spangen Uitreiking van TMF Awards trekt zo'n 300.000 kijkers Online magazine van Radio 538 hilversum - Radio 538 is gestart met het online tijdschrift '538 Magazine' Het online blad wordt gratis via de vernieuwde website van Radio 538 (www.radio538.nl) verspreid. De vormgeving van 538 Maga zine geeft de bezoeker de mo gelijkheden van een echt tijd schrift. Lezers kunnen er ge woon doorheen bladeren, maar kunnen ook gericht een artikel op te zoeken. Dennis Kokke- link, Manager 538 Interactive: Met het magazine benaderen we het internet weliswaar als een traditioneel medium, maar we maken natuurlijk wel ge bruik van de voordelen van het internet. Zo kunnen we precies meten wat de 'oplage' is." Trofee voor Tien voor taal brussel - Het televisiespel Tien voor Taal krijgt vrijdag in Brus sel de Noord-Zuidtrofee 2002. Deze prijs wordt uitgereikt door de stichting Coproduktieprijs Nederlandstalige Zendgemach tigden. Deze beloont jaarlijks de beste Nederlands-Vlaamse coproductie bij radio of tv. Voor de uitreiking zijn alle zes pre sentatoren die het programma heeft gekend uitgenodigd. De spelshow begon twaalf jaar ge leden met de Nederlandse ar tiest Robert Long als presenta tor. Het was een coproductie van de VARA en de toenmalige BRT, inmiddels de VRT. Tien voor Taal (KRO) wordt tegen woordig gepresenteerd door Marcel Vanthilt en Anita Wït- zier. Long komt overigens niet naar de uitreiking. dinsdag l6 APRIL 2002 arnhem/hilversum/anp - De re gionale omroepen maken zich zorgen over de veiligheid van hun journalisten nu justitie steeds sneller en vaker ruw beeldmateriaal van incidenten in beslag neemt. Volgens de omroe pen bestaat het risico dat ver dachten daardoor regionale ver slaggevers en cameramensen gaan zien als verlengstuk van de politie en vervolgens geweld te gen hen gebruiken. Dat stelt R. Zaal, directeur van de overkoepelende organisatie van regionale omroepen Roos. Roos is bezig met een zwartboek van recente voorvallen waarbij justitie beeldmateriaal in beslag heeft genomen. De organisatie wil het zwartboek op korte ter mijn aan het ministerie van jus titie overhandigen en de politiek om aandacht voor het probleem vragen. Volgens Zaal zijn regio nale journalisten kwetsbaarder dan collega's van de landelijke omroepen, omdat ze in een veel kleiner gebied werken en daar ook wonen. Gisteren eiste officier van justitie Schot uit Arnhem het ruwe beeldmateriaal dat TV Gelder land vorig weekeinde opnam bij een illegale straatrace in Druten. Onderweg naar die race kwam een 19-jarige jongen om het le ven. Toen hoofdredacteur J. Campman het verzoek weiger de, liet Schot weten dat zij met een huiszoekingsbevel zou ko men. Twee weken geleden ge beurde hetzelfde bij RTV Oost, dat weigerde beelden van voet balrellen af te staan. Aangevallen Campman stelt dat zijn omroep nooit meer op een tip over ille gale activiteiten af zou kunnen gaan als het medium vervolgens de banden af moet staan aan politie en justitie. Ook hij wijst op het risico dat de makkelijk herkenbare regionale journalis ten aangevallen worden als an deren denken dat zij voor de po litie werken. „Zij hebben geen knuppel en schild bij zich, maar moeten zich verdedigen met een schrijfblok en een camera", aldus Campman. De Gelderse hoofdredacteur wijst het verzoek van justitie bo vendien af, omdat de politie alle betrokkenen bij de illegale straatrace al heeft verhoord. Ook bij de andere regionale om roepen bestaat de indruk dat politie en justitie de banden te gemakkelijk opvragen als onder steunend bewijsmateriaal. „Ter wijl het zware middel toch al leen maar gebruikt dient te wor den als een zaak helemaal vast gelopen is. Als er een groot maatschappelijk belang is of mensen gevaar lo pen. In dat geval zou ik wel beelden afstaan", aldus Camp man. Roos vindt dat justitie zelf maar meer moet ondernemen om aan videobeelden te komen. Volgens directeur Zaal kan justi tie eigen camera's gebruiken en televisieuitzendingen opnemen. Zaal vindt dat justitie het eigen falen probeert te maskeren door steeds vaker huiszoekingsbeve len in te zetten om aan bewijs materiaal te komen. Ook de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) keurt de handelwijze van justitie af. Céline Dion. Foto: AP den haag/anp - De Consumen- tenbond wil dat platenmaat schappij Sony Music beveiligde cd's terughaalt uit de winkel. De schijfjes, onder meer van zange res Céline Dion, kunnen door een technische ingreep niet ge kopieerd worden. Door de beveiliging kunnen ko pers ze ook niet op een compu ter afspelen. Wie dat wel doet, loopt de kans dat het apparaat vastloopt. De bond vindt dat consumen ten ten onrechte worden beknot in hun mogelijkheden. Zo is het wel toegestaan om voor eigen gebruik een kopie van de cd te maken. Ook moet het mogelijk zijn om plaatjes op de computer af te spelen, zo vindt de Consu mentenbond die tevens de juri dische mogelijkheden zegt te onderzoeken om Sony aanspra kelijk te stellen. Sony Music was niet bereikbaar voor commentaar. van onze mediaredactie cannes - Solidariteit heet het nieuwe reality-programma waarin tien vrijwilligers gedu rende drie maanden ergens in de wereld mensen in nood hel pen. Het is de opvolger van programma's als Big Brother en The Bar. Het Zweedse commerciële tele visiestation TV 4 gaat het pro gramma binnen een jaar uit zenden. Omroepen uit Noor wegen, Italië en Frankrijk heb ben inmiddels interesse. Het programma is bedacht en wordt gemaakt door het Zweedse productiebedrijf Strix Television. Samen met een hulporganisa tie wordt het goede doel uitge zocht. Het doel is zoveel mogelijk geld bijeen te brengen en te laten zien wat er met de opbrengst gebeurt. Vrijwilligers reizen af om samen met de lokale bevol king projecten uit te voeren. Het hele project is vervolgens via televisie en internet te vol gen. Volgens directrice Anna Bra- kenhielm is Solidariteit het ant woord op de afvlakkende inte resse voor reality-program- ma's. „Vorig jaar dachten we dat mensen er op zijn uitgeke ken en dat 'feel-good tv' de nieuwe weg was. Nu denken we dat dit het gaat worden. Hiermee kunnen we jaren vooruit. Het goede doel kan steeds wisselen en ook de ma nier waarop we het in beeld brengen." Brakenhielm verwacht de nodi ge kritiek op de nieuwe tv-for- mule. Haar bedrijf biedt de productie dan ook tegen kost prijs aan. Toch meent ze dat deze manier van fondsen werven er toe kan leiden dat er meer geld be schikbaar komt voor noodhulp. Haai- bedrijf maakte eerder producties als Survivor en The Bar, dat deze week bij Yorin be gint. hilversum/anp - De Evangeli sche Omroep heeft gisteren veel geschokte reacties gekregen op het interview met de Neder lands-Israëlische professor Mar tin van Creveld in het program ma De Ochtenden op Radio 1. Daarin riep Van Creveld het Is raëlische leger op tot het uit moorden van tienduizenden Pa- lestijnen. Van Creveld, militair historicus in Jeruzalem, zei dat Israël kei harde definitieve klappen moet uitdelen. Daarbij moet het tienduizenden Palestijnse slachtoffers maken. Hij had het daarbij over een 'massive bloodshed' (massaal bloedvergieten). Volgens de professor zijn de ac ties van het Israëlische leger „veel te klein en veel te zacht". Naar zijn mening moet het snel en hard optreden zodat „de hele wereld het kan zien". Daarna moet het leger zich terugtrekken en moet er een ondoordringba re muur tussen de Israëliërs en de Palestijnen worden ge bouwd. De harde uitspraken van Cre veld leidden tot onrust bij de luisteraars. „We hebben veel te lefoontjes binnengekregen van bezorgde mensen die de uit spraken schokkend en zeer op merkelijk vonden", aldus eind redacteur B. Tichelaar. „Sommi ge mensen vroegen zich af waarom we zo'n man aan het woord laten. 'De EO heeft het toch over de God van de liefde, maar dit gaat over de God van het kwaad', was een reactie. Maar voor ons was het puur een journalistieke overweging." Tweede Kamerzetel cadeau voor beste 'premier' hilversum - Welke das moet ik om als ik campagne voer in een bejaardenhuis? Hoe praten Jip en Janneke eigenlijk? Wie minis ter-president wil worden, moet van veel zaken verstand hebben. Op www.vara.nl wordt nu aan de kiezers de mogelijkheid ge boden om te kijken of zij in aan merking komen voor het pre mierschap. Wie de meeste zetels haalt in de zogeheten Torentjesrace, die gisteren begon, maakt kans op de hoofdprijs: een heuse Twee de Kamerzetel. Tot en met 15 mei kunnen geïnteresseerden spelen alsof zij één van de lijst trekkers bij de komende verkie zingen zijn. Op de site www- .vara.nl/torentjesrace worden er diverse vragen gesteld, over het imago van de deelnemer zelf, maar ook over het verkiezings programma van 'zijn of haar' partij. Als de vraag goed wordt beantwoord, komen er zetels bij op het conto van de deelnemer. Bij een fout antwoord gaan er juist weer zetels af. Een voorbeeld: de deelnemer speelt mee als Dijkstal. Tijdens een verkiezingsbijeenkomst ka- raoket de WD geld bijeen voor een bejaardenhuis. De media zijn massaal uitgerukt. De da mes Jorritsma en Terpstra imite ren hier de zusters Maywood. Nu is de vraag: Wat zou de deel nemer doen als hij/zij in de schoenen van Dijkstal zou staan? Vervolgens worden er T STBRT r Op de site www.vara.nl/torentjesrace worden diverse vragen gesteld, over het imago van de deelnemer zelf, maar ook over het verkiezingsprogramma van 'zijn of haar' partij. Foto: VARA vier antwoordmogelijkheden voorgeschoteld. Als de deelne mer het goede antwoord kiest wint deze er zetels bij. Per week komen er twee nieuwe lijsttrek kers bij waaruit gekozen kan worden om mee te spelen. Het spel is gisteren van start gegaan met de lijsttrekkers Hans Dijk stal van de WD en Jan Peter Balkenende van het CDA. De weken ema volgen steeds twee andere lijsttrekkers. Als de deel- gespeeld, maakt deze de meeste kans om de Tweede Kamerstoel te winnen. De Torentjesrace van de VARA is te spelen via de website www- Direteur Eric Bartels van internetbedrijf Magic Mind zingt zijn personeel toe. Foto: RVU Opkomst en ondergang van 'magisch' reclamebedrijf hilversum - „Jij zorgt voor de poen en daarvoor krijg je een dikke zoen. Jij zorgt voor het gel (d) en daarvoor gaan wij door de hel," zingt Eric Bartels in een witte kantoorruimte, zichzelf begeleidend op een gevlamde akoestische gitaar. Bartels is geen verdwaalde, sar castische protestmuzikant uit de jaren zeventig, maar de direc teur van internetbedrijf Magie Minds, of 'de oppersmurf van een volledig nieuw mediacen trum', zoals hij zichzelf be schrijft. Met de naam op persmurf geeft Bartels onbe doeld een passende beschrijving van zijn bedrijf. In de vijfdelige docu-soap It's magic time, laat programmamaker Zuilhof zien waarom. Magic Minds is namelijk een vrolijk wereldje op zichzelf, met een eigenzinnige manier van werken en personeel dat je er gens anders niet zo snel tegen komt. Een echte hiërarchie is er niet, maar iedereen die er werkt gelooft in de visie van op persmurf Bartels. In het multi- mediareclamebedrijf vervaagt de scheidslijn tussen werken en vrije tijd. Naast werkplekken zijn er een restaur ant, een sauna en een dakterras in het pand te vin den. Dat werken 'fun' mag zijn blijkt wel uit het liedje dat Bartels in de documentaire zingt ter voor bereiding van een gesprek met investeerder Nesbic. Als Bartels is uitgezongen, vraagt hij wat zijn werknemers van de tekst vinden. Net als bij het maken van reclames begint meteen het brainstormen over de te volgen strategie voor de meeting. Programmamaker Mar co Zuil hof legt de 'vergadering' vast op film. Bartels vindt het prima dat vrijwel alles wat zich in het be drijf afspeelt, wordt gefilmd. Openheid hoort naar eigen zeg gen bij de filosofie van zijn be drijf. Het leidde tot een docu mentaire die alle ins and outs van het bedrijf laat zien. Spierwit De documentaire begint met de opening van het nieuwe pand aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam. Hoewel het pand van buiten niet veel veranderd lijkt sinds Ronald-Jan Heijn er huisde met Oibibio en Oininio, is het van binnen behoorlijk ver anderd. De pastelkleuren van Ronald-Jan Heijn hebben plaats gemaakt voor wit, veel wit. De muren, vloeren, plafonds, het dakterras, de birreaus en zelfs de I-mac computers die erop staan, alles is spierwit. Stappen In deze verblindende ruimte lo pen werknemers in en uit wan neer zij dat willen, vaste begin- en eindtijden bestaan hier niet. Het enige dat geldt is dat je werk op tijd af is, dat je de gestelde targets haalt. De werknemers die aan het woord komen in de eerste aflevering zijn erg tevre den over de manier van werken. Eén van hen: „Ik werkte hier voor bij ABN-Amro, een echte negen tot vijf baan waar de mensen om kwart voor vijf al begonnen in te pakken. Hier loop ik soms na twaalven nog even binnen na een avondje stappen." Magic Minds is dan ook niet zo maar een bedrijf, maar moest hilversum - Omdat de eerste af levering van een nieuwe reeks van de politieserie Spangen zondagavond door bijna twee miljoen mensen is bekeken, heeft de TROS nu al besloten een nieuwe reeks te bestellen. In Spangen kruipen Linda de Mol en Monique van de Ven in de huid van rechercheurs van politie. De huidige serie omvat zeven afleveringen waarvan de eerste is uitgezonden. De nieu we reeks komt begin 2003 op het scherm en telt tien episodes. Voor de TROS is het succes van Spangen een extra aansporing om meer aan Nederlandstalig drama te doen. Zo start de om roep eind dit jaar metGemeen- tebelangen en is ook een tweede comedy in voorbereiding. Te vens is de TROS een scenario wedstrijd gestart waarbij de deelnemers het feuilleton De lotgevallen van Klaasje Ze venster van Jacob van Lennep om moeten zetten in een dra maserie. Ook oriënteert de TROS zich op de Vlaamse markt. De TROS heeft de zie kenhuisserie Spoed gekocht van de Vlaamse commerciële zender VTM. nemer met alle lijsttrekkers heeft vara, til!torentjesrace. hilversum/mediaredactie - De uitreiking van de TMF Awards zaterdagavond is gemiddeld door 300.000 mensen bekeken. Een marktaandeel van zes pro cent. De rechtstreekse uitzen ding vanuit Rotterdam Ahoy' duurde vijf uur. De piek van de uitzending vond plaats rond 19.00 uur, toen ke ken zo'n 350.000 mensen naar het jaarlijkse popspektakel. On der 13- tot 19-jarigen lagen de gemiddelde cijfers op 70.000 kij kers. Als wordt gekeken naar het totale bereik (mensen die enig moment hebben gekeken) dan komt dat op 1,3 miljoen. Onder 13- tot 19-jarigen lag dat cijfer op 275.000 kijkers. Ter vergelijking: het duel Feyen- oord-Inter Milan donderdag werd gemiddeld door 3,2 mil joen mensen bekeken. Xander de Buisonjé eerde Her man Brood bij de TMF Awards. Foto: ANP en we T/C/ ibde f .40 Kf 17.0 een totaal nieuw cone? 8.10 den binnen de marketii M Sts reld. Bartels startte hel 1997 met zes werknem \nvai internetsites ontwierpe eken bedrijven. Bij de openi^"' het nieuwe pand zegt E 02. dat er gewerkt, gegeten ken en gedanst zal woi niets duidt erop dat hel e9e ondertussen al in een 1 'l,r waartse spiraal beland Toch pakken de eerste zich al samen boven hi jr]^ ne bedrijf. Het is uit zijl s gegroeid. Investeerder! d Bio. ontevreden over Bartel 9^'.° ties, hoe leuk bedoeld 1 van Bartels ook was. 03.' like hell, without know eken to run a company". utschl; In de volgende afleveri ondergang en de wede van dit toch wel magis drijf. ute he etear Niek Idema erbei j vers 21.0 22 1 It's magic Time wordt i Giück om 21.00 uur door dei nnes Nederland3 uitgezond jen. c BK lights land. KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's Feyenoord-Inter Milan NOS 2. Studio sport (zo) NOS 3. Kopspijkers VARA 4. Ajax -PSV NOS 5. Goede tijden slechte tijden RTL 4 6. Journaal (zo, 20 u) NOS 7. Spangen TROS 8. Baantjer RTL 4 9. Tussen Kunst en kitsch AVRO 10. Blik op de weg NCRV Top 10 meest bekeken kinderprograr 1. Jeugdjournaal (do) NOS 2. Klokhuis NPS 3. Rotkat Ralph VPRO 4. Buurman en buurman VPRO 5. Tussen schuifdeur VPRO 6. Wolven heksen VPRO 7. Loenatik VPRO 8. Sesamstraat NPS 9. Sprookjes uit land... VPRO 10. Dier apart VPRO umf ID voi 19.J Wan -Aul eWe Marktaandelen in Nederland 1 13,9 (13,3) Nederland 2 19,0 (19,0) Nederland 3 7,9 (7.7) RTL 4 16,8 (17.5) RTL 5 3,9 (4,0) Yorin 4.8 (5,4) - SBS 6 10,9 (9,1) NET 5 4,9 (5,3) - V8 3,4 (4,3) - De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- teronderzoek van de NOS. Het aantal kijkers x 1000. met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de delen van vorige week. Oodg inks) iur.) WES dioW van d< op ve >r me NOC ord-H ogran to Tol acht- e ord-h M ""SS 16. stem fliom irh.2

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20