Referendum tweede fase centrumplan 'De hele wereld heeft van die wietplantjes staan' Zoeterwoudenaars maken Polen wegwijs op platteland 1» mishandelt tÈiOSfe REGIO Buurt niet blij met bouwplan RANDVERSCHIJNSELEN F dinsdag l6 APRIL 2002 eren in park rj$enaar - Een 34-jarige Ha- jaar is gistermiddag aange- uden in Park Oud Wassenaar verdenking van dierenmis- indeling. Getuigen zagen even or vijven dat de man een een nd en een waterhoen te gra- inam. De dieren zijn door politie dood aangetroffen, in plastic tas. irste grutto-ei Zoeterwoude jerwoude - Burgemeester ipmanschap markeert van- ind op het land van agrariër Onderwater aan de West- Iseweg een nest waarin het ite grutto-ei van Zoeterwou- ontdekt. Agrariërs en na- .oeschermers in het Land Wijk en Wouden (het ge- d tussen Leiden, Alphen aan n Rijn en Zoetermeer) willen ihet vinden van het eerste [tto-ei een traditie maken, ls in Friesland het eerste vitsei dat al heel lang is. Hennepkwekerij veroorzaakte brand bij Warmonder door Pieter van Langevelde warmond - Een gapend gat in het dak, een va ge brandlucht en een hoopje gruis van stukge vallen dakpannen op de stoep. Dat zijn de weinige sporen van de brand, die vrijdagavond korte tijd woedde op een zolderverdieping van Straat ter Leede in Warmond. Het vuur, dat door nog onbekende oorzaak ontstond in een hennepkwekerij, richtte op het oog niet al te veel schade aan. Toch is er volgens de 56-jari- ge eigenaar, die anoniem wenst te blijven, sprake van instortingsgevaar. „De schoorsteen wordt gestut door houten balken. Die zijn na tuurlijk aangetast. Als de schoorsteen naar be neden komt, valt hij in mijn werkplaats en misschien ook deels op straat." De man ontkent dat in zijn kwekerij ongeveer duizend hennepplanten stonden, zoals de po litie beweert. „Er stonden nog geen vijftig planten. Ik snap niet hoe ze aan het getal van duizend komen. De politie is volgens mij niet eens in de kwekerij geweest. De brandweer, die wel binnen is geweest, kan door de rook nauwelijks iets gezien hebben." Een politie woordvoerder spreekt deze lezing tegen. „Een agent heeft de kwekerij gezien en weet zeker dat het gaat om een paar honderd planten. Het aantal van duizend was een eerste schat ting. De technische recherche moet het pre cieze aantal vaststellen." De eigenaar is niet te spreken over de behan deling door de politie. „Vrijdagavond werd het pand afgesloten en verzegeld. Ik heb toen ge protesteerd, want binnen staat een aquarium met vissen. Doordat de elektriciteit is afgeslo ten is het water koud geworden en kwam er geen zuurstof meer in het water. Ook kon ik de vissen niet voeren. Een agent beloofde dat de technische recherche de volgende dag zou ko men kijken, maar ze zijn pas maandagmiddag gekomen. De aannemer moest daardoor al die tijd wachten met het dichten van het gat in het dak en het stutten van de schoorsteen." Hij zegt de kwekerij te hebben opgezet als een soort hobby. „Ik ben een half jaar geleden be gonnen. De hele wereld heeft toch van die plantjes staan? Dus ik besloot het ook eens te proberen. Ik gebruik namelijk zelf wel eens een wietje en mijn vrienden ook." Volgens de Warmonder was zijn eerste oogst mislukt. „Ik heb er natuurlijk geen opleiding voor. De planten die er nu stonden zouden de tweede oogst moeten opleveren." Mogelijk is de ver warring over het aantal wietplanten veroor zaakt door het grote aantal lampen dat in de kwekerij stond. „Er stonden meer lampen dan voor vijftig planten. Als het goed was gegaan, wilde ik namelijk uitbreiden. Maar duizend planten zou ik nooit en te nimmer op dat zol dertje kwijt kunnen." De man zegt huisman te zijn. „Van oorsprong ben ik timmerman. Als hobby doe ik nog aan houtbewerking en maak ik meubels." Hij is sa men met zijn vriendin eigenaar van het hui zenblok van de nummers drie tot en met ne gen. De hennepkwekerij was gevestigd op de verdieping boven zijn werkplaats. Van een professioneel houtbewerkingsbedrijf is vol gens de man geen sprake. „Ik sta niet inge schreven bij de Kamer van Koophandel." Het is niet de eerste keer dat de Warmonder met de politie in aanraking komt. „Ik ben geen lie ve jongen. Ik heb contact gehad met de politie naar aanleiding van knokpartijen en stropen. Aan de Langegracht (het politiebureau in Lei den - red.) hebben ze een heel dossier over me." De eigenaar tapte voor zijn hennepkwekerij il legaal stroom af van energiemaatschappij Nuon, die daarvan inmiddels aangifte heeft gedaan. „Ik heb inderdaad stroom afgetapt, maar heb daarvoor geen zegels verbroken. Het pand was vroeger een bewoonbaar huis. Na dat de laatste bewoners waren vertrokken heeft de energiemaatschappij de meterkasten weggehaald, maar de stoppen en contacten gewoon laten zitten. Je kon dus stroom ge bruiken buiten de meter om. Dat ging al jaren zo. Inmiddels zijn mensen van de Nuon erbij geweest om kabels door te knippen. De Warmonder houdt er ernstig rekening mee dat hij zelf opdraait voor alle brand- en blus- schade. „De kans is heel groot dat mijn verze keraar weigert uit te betalen." zoeterwoude De komst van agrariërs, voetballers en (waar schijnlijk) het gemeentebestuur van het Poolse Osieczna naar Zoeterwoude, een tegenbezoek van gymnasten en turners en een gift van het Katholiek Vrou wengilde. Dat zijn de concrete resultaten van het bezoek dat 24 Zoeterwoudenaars (onder wie burgemeester en wethouders) hebben gebracht aan de Oost- Europese gemeente. Met deze plaats is in 1994 een samenwer kingsovereenkomst gesloten. „Een heel vermoeiend, maar ui terst zinvol bezoek", zo vatte een van de leden van de delega tie de ontmoeting samen. De tien agrariërs komen op 24 juni. In de Week van het Platte land worden zij wegwijs ge maakt in en rond Zoeterwoude. „Ze willen alles weten over in vesteringen, het verkopen van producten, coöperaties en be langenbehartiging. Zoveel dat 'Een heel vermoeiend maar uiterst zinvol bezoek' we moeite zullen hebben om dat allemaal in één week te proppen", aldus Sjaak van der Salm, oud-gemeenteraadslid van het CDA en vertegenwoor diger van de WLTO. „We gaan onder meer naar een proefboer- derij, banken, het belastingkan toor en het hoofdkantoor van de WLTO in Haarlem. En ik denk dat ze mijn boerderij ook wel willen bekijken. Op die manier willen we laten zien hoe alles hier functioneert, fear kunnen zij hun voordeel mee doen." De gymnastiek- en turnvereni ging Meerburg geeft in mei de monstraties in Osieczna en vol gend jaar september komen Poolse voetballers in Zoeter woude in actie in het kader van het 75-jarige bestaan van de voetbalvereniging Meerburg. Onzeker is nog of het gemeente bestuur van Osieczna eind au gustus/begin september aanwe zig is tijdens de viering van het 725-jarige bestaan van Zoeter woude. B en W hebben hun col lega's uitgenodigd en verwach ten binnenkort uitsluitsel te krij gen. Een delegatie van het Vrouwen gilde heeft voor 750 euro aan buitenspelmateriaal overhan digd aan een school in Swierc- zyna, een kerkdorp van Osiecz na. itjes voor ethouders ssenaar - De Wassenaarse r- [houders Else van Dijk (WD) Hans Hupkes (PvdA) zijn eravond benoemd tot ridder e orde van Oranje Nassau, kregen de onderscheiding burgemeester H. van den ijsenberg. Van Dijk en Hup- I namen afscheid van de ge- mteraad wegens hun (her) leming tot wethouder. Is 1990 maakten ze deel uit de raad. Door de invoering het duale stelsel zijn wet- iders niet langer raadslid. sselbloem Oegstgeest stgeest - De PvdA'er Jeroen sselbloem brengt vandaag bezoek aan Oegstgeest. In Roode Leeuw aan de Dorps- iat kruist het Tweede-Ka- jles lid samen met wethouder ime ister (Progressief Oegst- jets st) de degens met belang- alle enden. Vanaf 20.30 uur *tde openbare discussiebij- :omst plaats. Oud-PvdA- ïouder Ton Kohlbeck leidt debat. De discussie gaat on- meer over verkeer, de Rijn ïwe Lijn, de locatiesubsidie de nieuwbouwwijk Poel- jt, de regionale samenwer- en het bestaansrecht voor stgeest. Voorafgaand aan de 'ussie bezoeken Dijssel- m en Meester de nieuw- iwwijk Poelgeest. Zij gaan risite bij een bewoner van ga ili Heimanshof. Tijdens dit ^jbezoek wordt in kleine gediscussieerd over het len in de nieuwbouwwijk. W door Pieter van Langevelde leiderdorp - Omwonenden van het Leiderdorpse Van Alphen- plein vrezen de gevolgen van de komst van 36 appartementen op de plek van de voormalige sporthal Op Dreef. Het geplande complex zou zonlicht wegne men en verlies van privacy tot gevolg hebben. De omwonenden spraken hun bange vermoedens uit tijdens een bewonersbijeenkomst die gisteravond in het gemeente huis werd gehouden. Het appar tementencomplex, dat door ar chitectenbureau Kokon tot 'De Binnentuin' is gedoopt, wordt gebouwd in een U-vorm en telt maximaal drie woonlagen. De hoogte bedraagt 9,73 meter. Al leen het hoofdgebouw, aan de kant van de basisschool De Schakel, wordt met 12,47 meter aanzienlijk hoger. Dit is in strijd met de randvoorwaarden voor het complex die de gemeente samen met omwonenden op stelde. Enkele buurtbewoners konden er weinig begrip voor opbren gen dat de gemeente deze af spraak nu schendt. „We hadden unaniem afgesproken dat het gebouw niet hoger zou worden dan negen meter. Waarom moet dat hoofdgebouw dan 12,5 me ter hoog worden?" Wethouder Molkenboer (ruimtelijke orde- r ing i de .jg )e Leiderdorpse WD likt haar ronden en krabbelt langzaam overeind. Het Oegstgeestse gemeentebestuur tobt met de I ïieuwe spelregels voor vollege en raadsleden. zonlicht weg van het school plein. W. Hoogstrate, wonend op de Spiegheldreef 2, is bang dat dat voor hem anders is. „Ik zie straks de zon niet meer onder gaan." De bouwplannen heb ben hem onaangenaam verrast. t d 11 e WD in Leiderdorp is op de weg terug. De afgelopen paar weken iben we geen onvertogen woord er gehoord uit het liberale kamp. De angrijkste winst: intern lijkt de rust :rgekeerd. Zelfs het plotselinge ver evan boegbeeld Pauline Kolman it zonder de gebruikelijke scheldka- geb inades en moddergooierij. df i moeten het afdelingsvoorzitter Be- jgi11 id Stolk en fractievoorzitter Hugo ïgenberg nageven. Voor het eerst in en kan er bij de WD weer iemand ?noi ioenlijk afscheid nemen zonder dat 'en stinkende liberale beerput wordt Heengetrokken. Sterker nog: na Kol- e P ins beslissing om uit de politiek te ppen blijft het zo stil dat dat weer ejtogst verdacht is. Je zou bijna zeggen haar vertrek iedereen in die partij roferisch laat. weten natuurlijk wel beter. Stolk en h dl ïgenberg hebben ongetwijfeld een "gdj ar dure flessen champagne ontkurkt n Kolman haar vertrek per brief aan- idigde. Zij moeten dolgelukkig gep ist hebben op betere tijden. Een po- itiële bron van vier jaar interne ellen- ben je natuurlijk liever kwijt dan rijk. I ter in een partij die toch al niet over- cha ipt van eendracht en onderlinge soli de' iteit. En ellende, daar had het zeker |Cta uitgedraaid, met een ex-wethouder 'e gelederen die een flink stuk van °P ir politieke loyaliteit bij de gehate co- s vi ie van Arie Roest en Victor Molken- n er heeft liggen. djge s te opmerkelijker is de afgepaste re in e ie van de huidige fractievoorzitter 'ger' 'genberg. Doorgaans altijd in voor en h paai- ongenuanceerde uitspraken of in Ipulistische speldenprikjes, woog hij ^Twoorden af alsof elke lettergreep vocfc euro kostte. Hij noemde de beslis- pekjgvan Kolman zelfs 'verstandig'. Dat :ht jinds de Poolse sterrenkundige Co- aatinicus (1473-1543) beweerde dat de iH fhet middelpunt van het heelal mt, de meest verrassende uitspraak lijkt er dus sterk op dat de liberalen misprijzende opvattingen over el- its functioneren voorlopig even bin- Boze Leiderdorpse liberalen, vlak na de verkiezingen. Inmiddels keert de rust langzaam terug. Pauline Kolman (links) heeft haar vertrek uit de politiek aangekondigd. Naast haar Peter Kanters; schuin tegenover Kolman staat Hugo Langenberg. Foto: Hielco Kuipers nenskamers houden. Partijdiscipline, heet dat met een lelijk woord. Zoals voorzitter Stolk de laatste tijd wel vaker naar het paardenmiddel van de beslo ten ledenvergadering grijpt. Met een strak geregisseerd persbericht na af loop. Dat is misschien niet zo liberaal, maar wel zo pragmatisch. Dualisering Voor dualisering heeft Oegstgeest twee agenda's nodig. En de ontvlechting van raad en het college van burgemeester en wethouders levert in de eerste com missievergaderingen nieuwe stijl heel wat verwarring op. Oegstgeest kan zich de nieuwe manier van besturen niet zonder slag of stoot eigen maken. „Ik ben de kop van jut", klaagt de nieu we voorzitter Matt Poelmans (raadslid Progressief Oegstgeest) al meteen in de commissie algemene zaken en midde len. Hij wordt platgebombardeerd met vragen. De commissieleden richten uit sluitend het woord tot hem, terwijl zijn rol die van onafhankelijk discussielei der is. De vragen en de kritiek zijn voor het college bedoeld. „Neem ons niet kwalijk, we zullen af en toe ook eens naar de wethouder kijken", reageert de commissie op Poelmans' jammer klacht. „We zijn ook gewend tegen de voorzitter aan te praten." Even later vraagt WD-fractievoorzitter Edith van Bellen hoe het toch mogelijk is dat het college en het publiek wel we ten dat een avond later, in de vergade ring van de commissie grondgebiedza ken, landschapsarchitectenbureau Co- pijn een toelichting komt geven op de plannen voor winkelcentrum Lange Voort. „Terwijl de commissieleden zelf daarvan niets weten. Kan het college mij hierover uitleg geven?" „Nee", ant woordt burgemeester Els Timmers. „Wie er komt en spreekt valt onder ver antwoordelijkheid van de raadsleden. Iemand van u raadsleden moet dit ge regeld hebben." Van Bellen kijkt rond maar kan de dader niet lokaliseren. De volgende avond komt niemand van Co- pijn opdagen. En Van Bellen gaat dan zeggen: „Nu snap ik er echt niets meer van. Hebben we hier een verborgen agenda of zo?" De agenda vormt een groot probleem. Poelmans na een lange discussie: „Ja, wat doen we nu? Gebruiken we onze ei gen agenda? Ik wist niet dat we er hier twee hadden. Een raadsagenda en een commissieagenda. Ik stel voor dat we toch maar de volgorde van de raads stukken benutten. Dan vergeten we niets te bespreken." „Geen nieuwe stijl, oude systematiek, dus", wordt er gehu md. Even later: „Waar vinden we wat in .wel ke bundel vol ambtelijke stukken", vra gen de commissieleden zich benauwd af. De griffier weet het antwoord. Voor notulen verwijst hij naar 'me-zus-en- me-zo'. De commissiebundel omvat 'me-dit-en-me-dat'. Voor de besluiten lijst heb je 'dinges' nodig. En mochten de collegeleden nog iets willen naplui zen, dan moeten zij 'hoe-heet-het-ook- al-weer' openslaan. Verder spreekt alles voor zich. Eric Went Nancy Ubert „Wij dachten dat er alleen op de plaats van de sporthal gebouwd zou worden, maar nu blijkt dat ook het stuk van de kantine wordt bebouwd." Hoogstrate vreest dat hij door de komst van het nieuwe complex een deel van zijn privacy verliest. „De ge vel wordt zes meter hoog. Be woners van het complex kun nen dus over mijn heg heen kij ken, recht mijn tuin en slaapka mer in." Andere omwonenden maakten zich zorgen over de verplaatsing van de jongerenontmoetings plaats (JOP), de verwijdering van zeven bomen en de gevolgen voor de verkeersveiligheid. Mol kenboer zegde de buurtbewo ners toe, dat hij met schaduwte- keningen zal laten zien wat de gevolgen van de nieuwbouw zijn. Hij zei 'positief gestemd' te zijn over de bijeenkomst. „Ik heb zinnige opmerkingen ge hoord. Er is bij de omwonenden een bereidheid te bespeuren om toe te geven dat het een redelijk plan is. Bovendien hebben zich vanavond al ongeveer vijftien belangstellenden gemeld voor de appartementen." Molkenboer verwacht dat de Aannemers Combinatie Leider dorp (ACL) volgend voorjaar kan beginnen met de bouw. Be gin 2004 kunnen de eerste be woners de sleutel dan in ont vangst nemen. door Eric Went leiderdorp - Leiderdorp over weegt een raadgevend referen dum te houden over de tweede fase van het nieuwe centrum- plan. Dat meldt het collegepro gramma 'Toekomst in uitvoering' van de coalitie CDA, PvdA en GroenLinks. Het referendum is louter bedoeld om de mening van de bevolking te peilen. De uiteindelijke beslissing blijft bij de gemeenteraad. De tweede fase van het Leider dorpse centrumplan omvat het gebied tussen de Houtkamp enerzijds en het gemeentehuis en de Winkelhof anderzijds. Daar moet in elk geval een nieuw theater komen, als De Muzenhof in de eerste fase plat gaat voor een woonzorgcomplex bij Dillenburg. Ook sluit het col lege in de toekomst nieuwbouw van het gemeentehuis niet uit, mits de noodzaak daarvan kan worden aangetoond. Een com binatie van wonen, winkels en horecavoorzieningen moet het hart van het nieuwe centrum 'afmaken'. Een stedenbouwkundig ont werp van rijksbouwmeester Jo Coenen voor deze 'tweede fase' kon begin dit jaar in de ogen van politiek Leiderdorp nog geen genade vinden. Verschil lende partijen, waaronder coali tiepartij GroenLinks, vonden de twee 'hoefijzers' aan beide zij den van de Engelendaal te mas saal. Ook vroegen zij zich af of nieuwbouw van het gemeente huis wel nodig is. Het nieuwe college stuurt de rijksbouwmeester terug naar de tekentafel. Hij krijgt de opdracht om minimaal twee plannen voor het gebied uit te werken. Deze plannen moeten in nauwe samenspraak met burgers en buurtbewoners tot stand ko men. „De bedoeling is dat we Coenen een keer naar Leider dorp halen, en dat we hem via een workshop van input voor zien", aldus wethouder Molken boer. Zijn de deelplannen klaar, dan overweegt het nieuwe college om over minimaal twee ontwer pen de mening van de Leider dorpse bevolking te vragen via een raadgevend referendum of een keuze-enquête. Het laatste woord blijft in dat geval wel bij de gemeenteraad, stellen burge meester en wethouders. Het referendum maakt deel uit van een reeks voorstellen die de nieuwe coalitie bedacht heeft om meer 'klantgericht en inter actief te worden. Zo heeft het college besloten om spreekuren van wethouders voortaan niet meer in het gemeentehuis, maar in de wijken te houden. Boven dien wülen burgemeester en wethouders burgers twee keer per jaar uitnodigen om in de raadzaal rechtstreeks met hen in debat te gaan. 'mosterd na de maaltijd' leiderdorp - Oppositieleider H. Langenberg van de WD vindt een raadgevend referen dum over de tweede fase van het centrumplan 'mosterd na de maaltijd'. „De vraag is wel ke keuze de burgers van Lei derdorp krijgen, want vrijwel alles staat al vast" Volgens Langenberg is er een grote kans dat kiezers een worst krijgen voorgehouden. Als hen louter de vraag wordt gesteld of een bepaald ont werp wel of niet uitgevoerd moet worden, dan is er wat mij betreft geen sprake van een echte keuze. Dan gaat het niet om de vraag of we een bepaald cluster wel of niet gaan uitvoe ren, maar om de kleur van de kozijnen. Bovendien is de waag wat het college met de uitslag doet. „We hebben na melijk wel eens vaker gezien dat burgers een bepaald be sluit torpedeerden en dat de gemeenteraad dan toch ak koord ging." Langenberg vindt dat het raad gevend referendum naadloos aansluit bij 'al die andere holle frasen over goede communica tie en meer overleg met de burgers'. „Het nieuwe college programma staat er bol van, maar wat burgemeester en wethouders er precies mee be doelen blijft volstrekt onduide lijk." ning) liet zich door deze opmer king niet uit het veld slaan. „Het klopt dat de hoogte afwijkt, maar de meerwaarde van een hoger hoofdgebouw is zo groot, dat we deze discussie met u aan willen. De vraag is of dit punt onevenredige schade toebrengt aan omwonenden." Het hoofd gebouw bevindt zich op ruime afstand van woonhuizen, maar komt wel vlak naast De Schakel, die uitbreidingsplannen heeft. Volgens architect R. van Leeu wen van architectenbureau Ko kon neemt het gebouw geen 'De Binnentuin' van architectenbureau Kokon. Tekening: Kokon

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17