Trias Lisse verkoopt huurhuize 7 DUIN BOLLENSTREEK Reflex, de goede oude tijd is net zo mooi als de toekomst Sassenheim krijf kortebaandravei Haarlemmermeerstad alternatief Valkenburg Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 Goed voorbeeld Herziene druk boek over Atlantikwall Snelkraak bij Radio Modern lisse - Snelkrakers hebben van nacht voor duizenden euro's schade aangericht bij Radio Modern in Lisse. Rond vier uur ramden ze met een gestolen auto de pui van de elektronica winkel in de Kanaalstraat. Door het vernielde rolluik heen wis ten ze enkele laptops en organi zers te stelen. Daarna ging het tweetal er volgens een getuige vandoor in de auto. Die bleek te zijn gestolen op de Westerdreef in Lisse. Bedrijfsleider C. Teu- nissen van Radio Modem is verslagen over het voorval. Het meest baalt hij nog van de dui zenden euro's schade die de krakers aan zijn pand hebben aangericht. De aluminium pui en het hele rolluik moeten wor den vernieuwd. De winkel is vandaag wel geopend. Castellumpop in Valkenburg valkenburg - Verschillende Valkenburgse bands treden op Koninginnedag, dinsdag 30 april, op tijdens Castellumpop, een popfestival op het Castel- lumplein. De organisatie is in handen van soos De Peuk en de Valkenburgse winkeliersvereni ging. Tussen de live-optredens door wordt muziek gedraaid door diskjockeys. Castellumpop begint om half drie. Motorrijdster gaat onderuit voorhout - Een 25-jarige mo torrijdster uit Voorhout is giste ren met haar motor ten val ge komen. In een bocht op de Oosthoutlaan in haar woon plaats ging ze op het natte weg dek onderuit. De vrouw liep een hersenschudding en kneu zingen op. Laatste beurs ansichtkaarten noordwijk - De prentbrief kaartkring De Bollenstreek houdt op donderdag 18 april haar laatste ruilbeurs van dit seizoen. Belangstellenden kun nen oude kaarten ruilen, kopen en verkopen. De beurs is in ca fé-restaurant 't Vuurschip aan Nieuwe Zeeweg 27 in Noord- wijk duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Toegang kost een euro. dinsdag l6 APRIL 2002 an ere door Rob Onderwater den haag/valkenburg - Als Val kenburg geen bouwlocatie wordt, dan mag het alternatief absoluut niet in het Groene Hart worden gezocht. Het kabinet neigt dan naar het door de PvdA gelanceerde plan 'Haarlemmer meerstad' en de Haagse regio als invulling voor de woningbe hoefte van Leiden. Dat die stad ruimte nodig heeft, staat voor minister Pronk (VROM) en zijn staatssecretaris Remkes vast. Binnen de gemeentegrenzen van Leiden zijn er geen moge lijkheden voor woningbouw, stellen beide bewindslieden. Gisteren werd de Vijfde Nota van de vaste Tweede Kamer commissie voor de tweede keer behandeld. De fracties werden in de gelegenheid gesteld om moties in te dienen. Van die mogelijkheid maakten de acht commissieleden driftig gebruik. Voorzitter Meijer kreeg om half twee 's middags liefst 86 moties overhandigd waarover morgen in de Kamer wordt gestemd. Ook als het kabinet voor die tijd valt, venvacht Kamerlid Van Middelkoop (ChistenUnie) dat de Vijfde Nota wordt behandeld. Het Kamerlid toonde zich gis termiddag wel bezorgd over de situatie rond het mogelijke af treden van Pronk en het hele ka binet naar aanleiding van het NIOD- rapport over Srebrenica. „Als het kabinet vandaag valt, weet ik echt niet wat voor gevol gen dat heeft voor de Vijfde No ta. Maar als alleen Pronk op stapt, dan kan een collega-mi nister de taken van Pronk over nemen. Iedereen wil dat de Vijf de Nota wordt afgerond. Alleen zodra een fractie gaat dwarslig gen, dan schuift alles een paar maanden door totdat er een nieuwe minister zit. Dit is een onzekere situatie", zei Van Mid delkoop vanmorgen vroeg. De WD kwam gisteren ten aan zien van Valkenburg met de meest verstrekkende motie. De liberalen willen dat het vliegveld blijft en dat er nooit woning bouw plaatsvindt op de grond, waar nu de Orions zijn gestatio neerd. Als alternatief moet er een bouwlocatie tussen Alphen en Leiden worden aangewezen. Dat gebied hoort bij het Groene Hart en is dus voor Pronk, en ook de overige partijen, onbe spreekbaar. Het CDA, ChristenUnie en SGP kwamen met een milder stand punt. De partijen stellen dat een besluit om het vliegkamp nu te sluiten onomkeerbaar is en daar heeft het trio geen trek in. Ze vinden sluiting kapitaalvernieti ging. De partijen willen de situa tie medio 2010 opnieuw bekij ken en dan een oordeel geven of er toekomst is voor de marine in Valkenburg en of de Leidse wo ningbehoefte groot is. Zoals verwacht gaf Pronk gister middag een negatief advies voor de moties van de vier partijen. Het standpunt van het kabinet is duidelijk en Pronk benadrukte het maar weer eens voor een volle zaal: het vliegkamp moet sluiten om in de Leidse woning behoefte te voorzien. Maar de minister houdt in zijn achter hoofd rekening van een ander standpunt van de Kamer. „Als jullie dat beslissen, dan is het mij ook goed." Voorstanders van het openhou den van het Marinevliegkamp Valkenburg hoeven van de PvdA in elk geval geen 'hulp' te ver wachten. Die partij wil de basis sowieso sluiten, ook al wordt het niet als bouwlocatie aange wezen. „Wat heb je aan al die natuur als er een hek omheen staat", oordeelde PvdA-fractielid Depla. Ex-gedeputeerde voor de WD T. Jansen verwacht dat Pronk besluit om Valkenburg open te houden omdat hij het moreel niet kan maken om een besluit dat zoveel weerstand oproept (vier partijen voor, vier tegen, ook qua zetelverdeling is de stand in evenwicht) door het ka binet te loodsen. „Zo'n besluit met zoveel weerstand leidt altijd schipbreuk", aldus de Noord- wijker, die nu als adviseur van een bouwconsortium onder handelt met gemeentes over be bouwing van andere plekken dan Valkenburg. katwijk - Hij doet zijn best om het goede voorbeeld te geven. Maar burgemeester Wienen van Katwijk krijgt daarbij wel de hulp van een politieman. De basisschool leerlingen die klaarstaan voor hun verkeersexamen moe ten het helemaal alleen opknappen. De groepen zeven van de Katwijkse basisscholen fietsen gisteren, vandaag en morgen vanaf het Marktplein, via de centrale biblio theek en het centrum naar het zwembad. Om de minuut vertrekt er eentje, voorzien van rugnummer. Langs de route staan ouders in de gaten te houden of alles volgens de verkeersregels gaat. Wie door rood fietst, is gezakt. Wie geen voorrang verleent of voetgangers op een zebra niet laat voorgaan, heeft weinig speling meer. Niet rechts rijden, geen richting aangeven of vergeten voor te sorte ren, levert ook een aantekening van de oplettende ouders op. Extra verkeersborden maken het overige verkeer in stgee >selbl bezo Katwijk attent op het examen, en de politie houdti ^°9^( een oogje in het zeil. De ruim zeshonderd deelnemi kinderen zijn goed voorbereid. Zij kregen theorielesrljcl S£ aanstaande donderdag is er ook een theorie-exame BSt®r route hebben ze op video kunnen bekijken. De fiets door de fietsenmakers van Katwijk van tevoren alle gecontroleerd. Foto: Dick Hogewoning valkenburg - Burgemeester Van der Reijden van Valkenburg neemt volgende week dinsdag het eerste exemplaar in ontvangst van het boek 'Noordwijk, Katwijk en Valkenburg, Atlantikwall 1940-1945'. De uitreiking vindt plaats in de raads zaal van het Valkenburgse gemeentehuis, vooraf gaand aan de openbare raadsvergadering, die om 20.00 uur begint. De auteurs, Paul en Dolf Harff, brachten het boek al eerder uit. Burgemeester Van der Reijden neemt dan ook het eerste exemplaar van de twee de druk in ontvangst. Deze uitgave verschilt we zenlijk van de eerste. Er wordt met name meer aandacht besteed aan het dorp Valkenburg en de functie van het Marinevliegkamp in de meidagen van 1940. Na een voorwoord van de bevelhebber van de Ko ninklijke Marechaussee, generaal majoor C.N.J. Neisingh, en een uitgebreide inleiding waarin on der andere de Duitse aanval in 1940 op vliegveld Valkenburg uitgebreid aan bod komt, worden de Duitse verdedigingswerken in Noordwijk, Katwijk en Valkenburg beschreven. In het boek is ook uniek fotomateriaal opgeno men. Zo zijn van de bunkers in de Zuidduinen van Katwijk meer foto's opgenomen dan in de eerste druk van het boek. Noordwijk is in de twee de druk, die luxer is uitgevoerd dan de eerste, vrij wel onveranderd gebleven. Het boek 'Noordwijk, Katwijk en Valkenburg, At lantikwall 1940-1945' is onder meer te koop bij boekhandel Van den Berg in Katwijk en boekhan del Van der Meer in Noordwijk. Verdere informa tie is te vinden op www.iae.nl/users/harff/. Lissese woningcorporatie wil zestien miljoen euro binnenhalen voor nieuwe projecten door Sjaak Smakman lisse - Trias Woondiensten gaat vanaf juni zevenhonderd huurwoningen in onder meer de Lissese wijken Meerenburgh en Poelpolder te koop aanbieden aan de huurders. Die kunnen dan kiezen of ze hun huis, inclusief de grond, willen kopen of dat ze die via erfpacht blijven 'huren'. Om de koop haalbaar te maken onderhandelt Trias verder met onder meer de Rabobank over een projectfinanciering. Volgens directeur H. Bergsma is de reden voor deze stap dat Trias ongeveer zestien miljoen euro nodig heeft voor nieuwe projecten. Daarvoor moeten naar schat ting ongeveer honderd woningen wor den verkocht. Dat er veel meer woningen in de aanbieding gaan, komt volgens Bergsma omdat ervaringscijfers uitwijzen dat maar één op de vijf huurders uitein delijk zijn of haar huis wil kopen. Huurders die hun huis willen kopen, moeten wel snel reageren, omdat het principe 'wie het eerst komt, het eerst maalt' van toepassing is. Als er voor zes tien miljoen euro woningen zijn verkocht - naar verwachting is dat bij maximaal 140 verkochte huizen het geval - stopt Trias Woondiensten direct de verkoop. Als basis voor de verkoopprijs geldt de marktwaarde. Dat is een wettelijke eis. De huurders krijgen daarbij echter een flink voordeel: zij kunnen hun huis straks voor 90 procent van de marktwaarde ko pen. Daarnaast kunnen ze kiezen tussen een koop van het huis inclusief de grond, of het 'huren' van de grond via erfpacht. De laatste variant betekent dat de koop prijs een stuk lager wordt. Tenslotte wil Trias via een projectfinanciering probe ren om voor de kopers in spe extra gun stige financieringsvoorwaarden te schep pen. Om welke huizen het precies gf Bergsma nog niet te kunnen zeg in de loop van mei komt Trias volledige plan naar buiten. Maar wel om huizen die verspreid lip heel Lisse. In elk geval zitten burgh, dat is gebouwd in de jare tig, en de Poelpolder, gebouwd ren zestig, in het pakket. De verkoop betekent vrijwel zekei 'huurwijken' een gemengder krijgen van koop- en huurwoning elkaar. Dat zal het aanzien van de echter alleen maar ten goede denkt Bergsma. enh itgee ussie mer wwijl nsite JliHe gec lenir )eLi vont Nostalgie. Verhalen uit de oude doos, over de tijd van dubbeltjes en kwartjes. De jaren vijftig: armoede en lol, heel veel lol. Wie de oud-voorzitter en oprichter van een vijftigjarige vereniging ondervraagt, ont komt er niet aan. Neem nou Aart de Krey, de man die vijftig jaar mede aan de wieg stond van de Lissese tafeltennisver eniging Reflex. Gooi er bij De Krey een kwartje in en je krijgt voor tien euro aan verhalen voor terug. Een (bijna-)mono- loog over een springlevende sportvereniging met vijftig jaar aan geschiedenis en voor mini maal nog vijftig jaar aan toe komstplannen. Het begin „Waarom ik bij de oprichting was betrokken? Ze wisten dat ik in Dordrecht, waar ik vandaan kom, al vijf jaar had getafelten nist. Ze dachten dus dat ik een beetje ervaring had met de bond en hoe dat allemaal offici eel in zijn werk ging. Daarom dus." De eerste speelzaal „We speelden in een café. Dat was niet duur en het was er ge zellig. Maar toen we op een dag voor de zoveelste keer 's mid dags te horen kregen dat we 's avonds niet in 'onze' zaal kon den spelen omdat er een brui loft werd gevierd, was de maat vol. Lange tijd gingen we dan in een veilinghal spelen, bij de CNB of Hobaho. In de winter was dat bar koud. We hadden iets anders nodig." De tiveede speelzaal „Iemand van de club wist een oude bollenschuur die gedeel- Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 telijk leegstond. De schuur stond op de hoek van Vreewijk en de Heereweg. Daar konden we terecht op de bovenste twee verdiepingen. Het was eerst een puinhoop, er lag zand en mod der van wel dertig jaar oud en we hebben lopen boenen. Toch was het erg gezellig. We waren de enige in de omtrek met een eigen zaal en het kostte bijna niks. Het probleem was dat de begane grond werd gebruikt als woonhuis. Dus als we aan het tafeltennissen waren, ging het licht in het woonhuis regelma tig kapot en schudden de be woners uit hun bedden. De ta feltennistafels werden bijna op gevreten door houtworm en de riolering was versleten. We gin gen toen terug van 45 naar 7 le den. Dat v/as het dieptepunt van Reflex." De derde speelzaal „We konden gelukkig terecht in de gymzaal van de Jacoba van Beierenschool, een huishoud school. Mooi, heel mooi, al vond de conciërge het niet goed dat we de douches gebruikten. Dan werden ze maar vies en dan moest hij het weer schoon maken. Dat accepteerde je maar, zo ging dat in die tijd. Ook ging de huur regelmatig omhoog, dat deed die man met een trucje. Als we de sleutel bij hem ophaalden vroeg hij sleu- telgeld. Al snel vroeg hij een knaak, die hij vervolgens in zijn eigen zak stak." Verre reizen „We waren ingedeeld in het dis trict Den Haag en omstreken. Dat betekende dat Lisse de meest noordelijke plaats was. Wij moesten dus om de week een reis maken, helemaal naar de Veen of naar het Zuiderpark in Den Haag. Je kan je nu niet meer voorstellen hoe ver weg dat was. Het gebeurde wel eens dat een jongen zijn wedstrijd moest stoppen omdat hij an ders de laatste bus zou missen. Ooit zei een buschauffeur dat hij een uur later weer terug zou zijn, hij zou ook de laatste bus rijden. Toen hebben we binnen een uur tien potjes gespeeld." Amerikaanse slee „We huurden ook wel eens een auto. Een Buick, zo'n Ameri kaanse slee. Officieel konden er vijf man in, maar wij reden met drie teams oftewel negen man. Het team dat het verste moest, zou de anderen weer ophalen bij een bepaald café. Wij waren het eerst klaar en gingen daar alvast heen. Was het café dicht. Maar we hoorden lawaai en we Aart de Krey (rechts), samen met voorzitter Hans Goldenberg (links) en penningmeester Martien Moolenaar met de tafeltennisrobot. Foto: Henk Bouwman liepen er een rondje omheen. Bleek dat de cafébaas jarig was en een besloten feestje vierde. Na wat vijven en zessen moch ten we ons binnen opwarmen en we kregen een bakkie koffie. De andere twee teams, die later kwamen mochten ook binnen komen. Eind van het lied is dat we daar met zijn negenen ge woon hebben meegefeest: We kwamen om half vijf 's nachts thuis." Het heden en de toekomst „Het gaat nu fantastisch met de club. We hebben bijna zeventig leden, en heel veel daarvan is jeugd. Onlangs hebben we door een schenking van de Rabo bank een tafeltennisrobot ge kocht, waarmee we nog betere training kunnen geven. Onze accommodatie is tegenwoordig de gymzaal van de Joseph- school aan de Achterweg. Pri ma, maar we willen wat anders. Hier hebben we namelijk geen kantine, het is een gymzaal en meer niet. Dat houdt in dat je als vereniging financieel niet zoveel kunt doen. We zouden hier kunnen uitbreiden, de plannen zijn klaar, maar de ge meente kan de grond niet ko pen die voor de uitbreiding no dig is. Daarom hebben we onze zinnen gezet op een locatie aan de Ruishomlaan. Het schijnt dat ze dat op het gemeentehuis ook wel zien zitten. Als we daar terechtkunnen, halen we met gemak de honderd jaar. Wel meer nog. Reflex komt er wel. Want dat we tegen een stootje kunnen, hebben we onderhand Wel bewezen." Gerard Baas sassenheim - Sassenheimers kunnen over ruim twee maan den in eigen dorp een gokje wa gen. Op 21 juni wordt 's mid dags vanaf half twee een korte- baandraverij gehouden in de Westerstraat. De Sassenheimse kortebaan wordt een jaarlijks evenement. Volgens een van de initiatiefne mers Henri Stol is het plan vorig jaar ontstaan tijdens de wieler koers in Sassenheim. „Ik stond te kijken naar de koers en wat te praten met Ronald Hijkoop. Hij komt uit Hillegom en ik oor spronkelijk uit Warmond. In beide dorpen zijn al jaren hard draverijen. Zelf bezoek ik elk jaar zo'n vijf kortebaandraverij- en. Al pratend is het idee gebo ren om ook een draverij in Sas senheim te organiseren. Nu is er tussen koninginnedag en de na jaarsfeesten weinig te doen in Sassenheim. Vroeger had je nog de Nacht van Sassenheim maar dat evenement bestaat al een paar jaar niet meer. Vandaar het idee om midden in de zomer een aansprekend evenement te organiseren." Ter plekke heeft het duo een paar ondernemers aangescho ten. Er was eveneens snel con tact gelegd met leden van de Oranjevereniging en de Onder nemersvereniging Sassenheim. De laatste wil op dezelfde dag een braderie organiseren terwijl de Oranjevereniging nog denkt over een regionaal kampioen schap touwtrekken of tobbetje steken. De gemeente heeft inmiddels medewerking toegezegd aan het hele evenement, ook al vergunningen nog aangevraagd. „De wegvfe lingen op de Westerstrai k den weggehaald en er m; at op straat worden aangeb mac aldus Stol. Ook met dt moi van KortebaanveienigirjidSti inmiddels gepraat. De heeft de draverij van heim inmiddels opgenoi ;oen haar draverijenkalender 1 ;en De kortebaandraverij me enge maal 24 deelnemende p ns b organiseren kost zo'n 20. pper ro. Daarvan is 4.500 ei ogst stemd als prijzengeld. 1 haa van het geld is onder m erisc dig voor een geluidsin.1 j wet het zand op straat en dingen tingen. Het benodigd irdu wordt bijeengebracht c >o Ko sponsoren waarvan er dels 38 zijn gevonden, wordt geld verdiend mei tiële brengst van de weddei ben pen. Van het ingezette :er ir kan al een weddenscha pt den afgesloten voor wordt 70 procent uitbeta nitg, Daarnaast is een Vrieni lege van de Harddraverij' op irpo Leden betalen jaarlijks vi ie ro en daarvoor mogen z ;r prijsuitreiking zijn, krijgt s te consumptiebonnen en e ie va tis programma en moge» igen keer mee naar een baandraverij elders in land. Stol: „Het geld d- mee binnenkomt is voo ii__ doeld om wat extra spek gvaj ben. Mocht er ooit echti inds sitief saldo zijn dan gaati nicu naar goede doelen in heim." tde corns ïoud eV ten )ben he ipas lulis het mt,. tlijk» i mi: irsfi

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16