Gemengde reacties op kandidatuur Rabbae REGIO Hogeschool Leiden begint opleiding communicatie De Leidse Lakenfeesten sterk vermagerd SP wil meer weten over tracé sneltram Glasoverlast in Hoge Mors LEIDEN leiden - Is er afgelopen weekeinde misschien een feestje geweest ergens in de Hoge Mors of is een van de vrachtauto's die de glasbakken leegt mis schien kapot? Feit blijft dat er aan het Diamantplein vlak bij de hoek met de Robijnstraat tijdelijk een glaseiland is ontstaan. De glasbakken puilen uit en kennelijk hebben buurtbewoners en het winkelpu bliek niet het geduld om de lege flessen nog even thuis te houden. Het gevolg is een zee van flessen en glazen potten die weer ander vuil aantrekt. De gemeente spreekt van een 'uitzonderlijke over machtsituatie'. „Er waren vanaf vorige week al klachten. Niet alleen in de Mors maar ook op ande re plekken in de stad. Maar omdat er geen vaste chauffeur op de wagen beschikbaar was die de bak ken leegt, is het legen van de bakken uitgelopen. Aan het Diamantplein zijn de glasbakken vandaag geleegd en is de omgeving schoongeveegd. Mo menteel wordt er overgewerkt om ook de rest van de stad schoon te maken." Foto: Hielco Kuipers Grote vraag naar voorlichters bij bedrijven in regio door Wilfred Simons leiden - De Hogeschool Leiden begint een opleiding Commu nicatie. Komend studiejaar kunnen de eerste studenten er terecht, zegt projectleider Eddy Neumann (48). Uiteindelijk moet de school in een vierjari ge opleiding 'allround specia listen' opleveren, die bij bedrij ven en instellingen in de Leidse regio een baan kunnen vinden. De Hogeschool heeft besloten om de nieuwe opleiding op te zetten na dringende vragen 'uit de markt'. Veel kleinere en middelgrote bedrijven in de Leidse regio, tot maximaal 250 personeelsleden, hebben het gevoel dat zij de komende ja ren meer communicatiedes kundigen nodig hebben. De Hogeschool besloot op dit ver zoek in te gaan omdat zij een 'kenniscentrum' voor de regio wil zijn. 'Regionale voeling houden' noemt Oegstgeester Neumann dat. De nieuwe opleiding past in het streven van de Hogeschool om het opleidingenaanbod te vergroten. Eerder begon de school al een informaticaoplei ding. Samen met één van haar partners, de Haagse Hoge school, zette zij ook een afde ling commerciële economie op. Nu komt daar dus 'Com municatie en Kennismanage ment' bij. Dat ging trouwens niet zomaar, aldus Neumann. „Zo'n opleiding moet worden goedgekeurd volgens een lan delijke procedure. Eén van de voorwaarden was dat de com municatieopleiding deel zou uitmaken van de economische, die in Den Haag wordt gege ven. Door onze strategische sa menwerking met Den Haag werd dat haalbaar." De nieuwe opleiding moet up- to-date zijn. In het eerste jaar krijgen de studenten een inlei ding in alle onderdelen van het vak. zoals marketing, interne communicatie, corporate en integrale communicatie. Neu mann is niet van plan om het de studenten gemakkelijk te maken. In dat eerste jaar moe ten ze een project uitvoeren, een product afleveren, een be drijf doorlichten 'audit') en een bedrijfsopdracht doen. Neumann is al druk op zoek naar bedrijven en instellingen die bij het publiek aandacht willen vragen voor een dienst of een product-, of die een an der beeld van zichzelf willen creëren. „Mochten we die niet kunnen vinden, dan komt er een simulatie-opdracht." Neumann wil dat de opleiding voldoet aan actuele eisen. Daarvoor heeft hij gebruik ge maakt van de 'eindtermen' van twee beroepsorganisaties. Die hebben verwoord wat gediplo meerde communicatieadvi seurs moeten kunnen en ken nen. Daaruit bleek onder meer dat ze een brede maatschappe lijke belangstelling moeten hebben en dat ze pakkend moeten kunnen schrijven. Neumann is dan ook van plan om het mes aan twee kanten te laten snijden. Hij wil 'zjjn' stu denten de buurthuizen, de musea, de Leidse Schouwburg en het stadhuis in jagen en ze verslagen laten schrijven over wat zij daar meemaken. Die ar tikelen publiceren zij op een website, die het karakter krijgt van een regionale krant on line. Communicatie is de afgelopen jaren in snel tempo een popu lair beroep geworden. Tot voor enkele jaren was 'de voorlich ting' vooral een uitvoerende en ondersteunende afdeling die onder de marketing viel. Voor lichters beantwoordden vragen van cliënten, consumenten en pers. Heel vaak hadden ze ook de taak om 'de zaak dicht te houden' en te voorkomen dat fouten of andere negatieve fei ten over een bedrijf naar bui ten kwamen. Als dat toch ge beurde, hadden ze een 'defen sieve' taak, waartoe zelfs ont kennen, liegen en bagatellise ren hoorde: alles om het beeld van het bedrijf te verbeteren. Die visie op het vak verdwijnt nu in snel tempo. Communica tieadviseurs zijn nu de oren en ogen van het bedrijf en rappor teren hun bevindingen direct aan het management. Zij regi streren hoe de samenleving over het bedrijf, zijn producten en zijn diensten denia en heb ben directe invloed op de pro ducten en het belei<L Daardoor heeft het vak aan slAis gewon nen. Een voorbeen (uit vele) van deze verandering is het Zoetermeerse Nutricia. Dat voedingsbedrijf besloot mid den jaren '90 geen genetisch gemodificeerde producten in babyvoeding te verwerken, na dat de communicatie-afdeling erachter kwam dat de consu menten dat niet wilden. Neumann wil het eerste jaar het liefst met zestig studenten beginnen. Maar de opleiding begint hoe dan ook. ,.Nu we er bekendheid aan hebben gege ven, kunnen we niet terug", zegt Neumann. „Dat zou one thisch zijn." Woensdagavond 17 april houdt de Hogeschool Leiden, Zcrnikedreef II, tussen 19.30 en 21.30 uur een openbare bijeenkomst waarop de nieu we opleiding wordt gepresen teerd. Reflex uit |sse bestaat alve eeuw [afgesloten [ongeval haag/leiden - Op het ver knooppunt Prins Claus- bij Den Haag is vanmor- rond 10.00 uur een ernstig val gebeurd. Volgens een :dvoerder van de politie n een vrachtwagen en zes jnenauto's betrokken bij ingeval. Het verkeer op de neg A4 van Leiden richting Haag kon tot het einde van Jitend alleen gebruik ma- ran de vluchtstrook. Bij het val raakte één persoon r gewond. duw van beroofd i - Een 52-jarige Leidse is ravond op de Bosrode in erenwijk van haar tas be- 1. Zij fietste daar toen een eens fietsende jongeman benaderde. In het voorbij zag hij kans de tas van de ider van de vrouw te trek- le Leidse zette nog wel de 'olging in maar toen de Ier haar met een mes igde, staakte zij haar po- ddelj litiek debat in iglandse Kerk - De Hooglandse Kerk Leidse Middelweg is 'ond het decor voor een verkiezingsdebat. Uitge- |de deelnemers zijn minis- Vries van Binnenlandse (PvdA), staatssecretaris fes (WD), minister Van (D66) en de Tweede Ka lden Verhagen (CDA), Van iel (SP) eri Halsema inks). Gezien de poli- intwikkelingen van van- is nog niet duidelijk of alle ligden aanwezig zullen )m 10.30 uur vanochtend og niemand afgebeld. De- der is politicoloog H. loot van de vakgroep Poli- gie. Het debat is een initi- ran drie Leidse studenten- igingen, waaronder Au- ïus. Aanvang 20.00 uur. leiden - De politiek reageert voorzichtig positief op de kandi datuur van Mohammed Rabbae als wethouder voor Groenlinks. Vooral de partijen die de college onderhandelingen voeren, roe men Rabbae's lange ervaring in de landelijke politiek. De opposi tie maakt zich intussen zorgen over de onbekendheid van Rab bae met Leiden. Het is trouwens voor het eerst dat een partij in Leiden een kandidaat naar voren schuift van buiten de raad. CDA-leider Bleijie noemt de kandidatuur Rabbae 'een teken van armoede'. „Ik wil niets af doen aan zijn kwaliteiten. Ik kan die niet eens goed beoordelen, want ik heb hem nooit zo op de voet gevolgd. Maar als een partij voor haar wethouderskandidaat niet alleen buiten haar eigen lijst maar ook buiten de stad, zelfs buiten het Leidse circuit, moet zoeken, dan heb ik daar zo mijn gedachten over. Op de kieslijst stonden verder kennelijk geen potentiële wethouderskandida ten. Hopelijk staat er nog ergens een wisselwoning leeg waar hij zich kan huisvesten." Hij stelt vast dat Rabbae nauwe lijks voldoet aan het profiel waaraan de GroenLinks-wet- houderskandidaat volgens de ei gen achterban moest voldoen „Hij is een man en handicaps zijn mij niet bekend", aldus de CDA'er. Dat Groenlinks nu met zijn kandidaat komt, betekent volgens Bleijie ook dat de toch al geringe kansen van het CDA op een plek in het college nu volledig verkeken. „Het enige waar wij nog op kunnen reke nen is gedonder over de verde ling van de wethouderstaken. Rabbae is een zware kandidaat. Die komt hier niet voor gehan- 'Wethouderszetels staan vast' leiden - Voor PvdA-onderhan- delaar R. Hillebrand staan de aantallen wethouders per par tij vast. De PvdA en de WD le veren er, net als nu, elk twee en Groenlinks en D66 zijn goed voor elk één wethouder. Hillebrand: „Bij Groenlinks zullen ze nog wel zeggen dat dat nog niet zeker is maar wat mij betreft is het dat wel. Groenlinks-onderhandelaal' Jan Laurier heeft gisteravond op mijn verzoek de Groen- Links-kandidaat bekend ge maakt. Met het noemen van de naam van Rabbae is de fractie akkoord gegaan met de 2-2-1- 1-verdeling. Een tweede kandi daat is niet genoemd. Zo heb ben de anderen dat ook begre pen." dicaptenbeleid alléén." WD-fractievoorzitter L. de Lan ge is blij dat Groenlinks nu dan toch met een kandidaat op de proppen is gekomen. Eerder te kende De Lange protest aan te gen het getreuzel van Groen links. De partij was de enige die bij het begin van de onderhan delingen nog geen namen kon en wilde noemen. .Absoluut verrassend", noemt De Lange de voordracht. Dat het iemand is 'van buiten' verbaast de WD' er niet. „Ik weet dat GroenLinks zeer gecharmeerd is van het du alisme en van de mogelijkheden die dat biedt om in een grotere vijver te vissen." De Lange prijst Rabbae's be stuurlijke kwaliteiten, maar voegt er onmiddellijk aan toe dat hij zich flink zal moeten in spannen om zich 'de Leidse dossiers' eigen te maken. Het antwoord op de vraag of hij Rabbae accepteert, blijft hij nog even schuldig. „Eerst moet het collegeprogramma rond zijn. Dan komen we toe aan de ver deling van de bestuursporte- feuilles, zeg maar aan de uitvoe ring van dat bestuurlijk akkoord. Het gaat er dan om dat de juiste man of de juiste vrouw op de juiste plek komt te zitten. Dat is nu nog niet aan de orde." ChristenUnie-voorman Van As is uiterst verbaasd. „Ik vind het merkwaardig", zegt hij. „Ik dacht dat er vanuit de oude fractie toch ook genoeg namen waren. Waarom dan Rabbae? Misschien vond men vanuit de landelijke politiek dat hij een plek als wethouder verdiende?" Het kan een probleem worden, meent Van As. „Ik weet echt ab soluut niet wat hij met Leiden heeft. Als hij maar hart voor de stad heeft, dat vind ik net zo be langrijk als iemands kwalitei ten." D66-fractievoorzitter Welling vindt het nieuws op zich verras send maar het was hem al lan ger duidelijk dat er bij Groen Links wethouderskandidaten van buiten meeliepen. Hij vindt de keuze van GroenLinks voor Mohammed Rabbae geen slech te. „Deze man heeft ontzettend veel ervaring in allerlei circuits. Het is ook eenkandidaat met kwaliteit en dat is altijd mooi." Al blijft natuurlijk het probleem dat Rabbae nog niets van Leiden weet, zegt ook Welling. „Het zal een klus voor hem zijn om zich in te werken. De man zal moe ten laten zien dat hij óók in de Leidse context zal kunnen ope reren. Maar ja, dat geldt ook voor elke andere nieuwe wet houderskandidaat.' PvdA-fractievoorzitter C. Broeij- er reageert enthousiast op Rab bae. „Ik heb begrepen dat hij de eerste Marokkaanse wethouder van Nederland is. Uniek. Span nend. Gedurfd ook. En vernieu wend." Zij roemt zijn grote be trokkenheid bij het immigratie beleid en denkt dat zijn ervaring in de landelijke politiek 'de Leidse multiculturele samenle ving' goed van pas kunnen ko men. Zijn onbekendheid met Leiden noemt ze geen onover komelijk bezwaar. leiden - De provincie Zuid-Holland geeft onvoldoende informatie over de sneltram Rijn Gouwe Lijn om ten minste de staten fractie van de SP een keus te laten maken voor of tegen een tracé door de Leidse bin nenstad. Dat blijkt uit een brief van SP-frac tieleider F. Vergeer aan de voorzitter van de statencommissie RVE (verkeer). Vergeer was met een aantal andere Statenle den afgelopen vrijdag op bezoek in Leiden. Ze bezochten plekken langs het geplande tracé tussen de A4 bij Roomburg en het transferium bij de A44. Onderweg spraken ze met winkeliers in de Breestraat, en was er een speciale bijeenkomst in de Lorentzhof voor omwonenden van de Lammenschans- weg. Op het voorstel van Vergeer om een hoorzitting te organiseren over het tracé gingen de andere politici van harte in. Ver geer vond dat 'alles maar eens goed voor het voetlicht moest komen'. Daarvoor vindt de politica een hoorzitting alleen niet genoeg: „We weten veel te weinig om nu al een keu ze te maken." Rondom de veiligheid van fietsers en voet gangers blijft met name in het centrum te veel onduidelijk. Datzelfde geldt voor hoe straks, met een tramspoor door de Bree straat, geladen en gelost moet worden. Ook is Vergeer benieuwd naar veiligheidsmaat regelen op de Lammenschansweg. Ze vindt de nota van de gemeente Leiden over haar voorkeurstracé te globaal. De SP'er vraagt om de tracékeus voor de Rijn Gouwe Lijn in mei op de agenda van de statencommissie te zetten en daarbij haar brief te betrekken. De Peurbakkentocht moet ook dit jaar weer een publiekstrekker worden. Archieffoto: Taco van der Eb gemeente gaat. „Vorig jaar bij voorbeeld was er voor een bui tenoptreden van The Clarks bij de Engelse pub North End op de hoek Rapenburg en Noord einde een vergunning afgege ven tot 24.00 uur. Dit jaar geldt die vergunning maar tot 23.00 uur. Maar er is geen ambtenaar die hierover met mij of met an dere organisatoren overleg heeft gepleegd. Dat geldt ook voor andere evenementen." Wat betreft de eindtijd van op tredens brengt de evenemen tenkalender uitkomst. Omdat het optreden van The Clarks op donderdagavond 4 juli is en er de volgende dag dus gewoon moet worden gewerkt, mag het optreden niet langer duren dan tot 23.00 uur. De opmerking dat al meerdere jaren voor het eve nement een eindtijd van 24.00 uur is toegestaan, is volgens de gemeente onjuist. Dat kan al leen als een evenement een 'collectief avondkarakter' heeft en is verspreid over meerdere locaties in de stad, zoals bij voorbeeld 2 en 3 oktober. „On zin". meent Van der Luit. „Er is tijdens de Lakenfeesten altijd tot middernacht vergunning verleend en daar komt nog bij dat er op donderdagavond 4 ju li evenementen zijn op het Stadhuisplein, de Garenmarkt, de Nieuwe Rijn en het Rapen burg. Dat lijkt me toch aardig collectief en verspreid over de stad." Nog een ergernis. Het Stadhuis plein. „In verband met de komst van het grand-café onder het stadhuis weet ik niet meer waar ik aan toe ben", vindt Van der Luit. „Het deel onder de ga lerij schijnt te worden ver bouwd vanwege dat café en er schijnen plannen te zijn om on der het plein een fietsenkelder aan te leggen. Kan ik dat plein tijdens de Peurbakkentocht nou wel of niet gebruiken, vraag ik me dan af. Maar niemand op het stadhuis kan mij daar ant woord op geven." Ook bij de onduidelijkheid rond het Stadhuisplein kan de woordvoerder van de gemeente zich niet voorstellen. „Iedereen binnen het stadhuis weet dat op die plaats tijdens het Zomer festival twee evenementen wor den georganiseerd. Het slotfeest van de Peurbakkkentocht is donderdagavond 4 juli en drie dagen later de finale van de Gouden Pet." Lakenfeesten (2) Helemaal weg is Aad van der Luit natuurlijk niet. Hij houdt zich nog wel bezig met de Peur bakkentocht op 4 juli, de Dra- kenbootraces twee dagen later langs de Boommarkt en een au to- en motorenshow op de Breestraat op zondag de zeven de. Ook organiseert hij de zo merkermis op de Beestenmarkt van 6 tot en met 11 juli en advi seert hij het Culinair Festival van 4 tot en met 7 juli op de Ga renmarkt. Een beetje op Heintje Davids lijkt hij dus eigenlijk wel. Eric-Jan Berendsen 30 tl -eidse Lakenfeesten? Die aan niet meer maar gaan in afgeslankte vorm voortaan het leven als Zomerfestival ïiden. Tot groot verdriet organisator Aad van der die jaaarenlang de kar van akenfeesten trok, maar het aar voor gezien houdt. „Dat eur ik diep maar ik ben iblad ïtje Davids niet." geen Langs Leidse Kerken, kunstmarkt, geen schil- ledstrijden, geen carillon- :erten en geen VSB idspektakel met het afslui- e vuurwerk'. En daaruit Moeiend ook geen inloop- )7i-sfcerten en Gregoriaanse ge- ;en meer. De Lakenfeesten 0, )ijna tot op het bot uitge- Weliswaar is te elfder ure aitiAoncours voor straatmuzi- fschii ten dg Gouden Pet gered ,nge op zondag 7 juli wordt ge en. Daarvoor moest wel :rpc Stichting Muziekfestivals per f en worden opgericht. En, o rtoko 2vroe8ere Lakenmarkt gaat 0 lader te bepalen datum ook nog door. zasse lat steekt Van der Luit. Niet ezen ?er de oprichting van die stichting en het doorgaan van de markt als wel dat het wéér particulieren zijn die de kar trekken en de ambtenaren rus tig doorslapen. „Ik heb ruim op tijd keurig aangekondigd dat ik zou stoppen", aldus Van der Luit. „Niemand kan dus zeggen dat mijn vertrek als een verras sing komt maar binnen de ge meente is er ook niemand die het heeft opgepikt. Er zijn ge noeg beleidsmedewerkers, maar verder? 'Ho maar.' Als ze er achter komen dat er om zes uur 's ochtends broodjes njoe- ten worden gesmeerd omdat dat ook bij organiseren hoort, geeft niemand thuis." Volgens een woordvoerder van de gemeente doet Leiden wel degelijk iets aan activiteiten die voorheen onder de noemer La kenfeesten plaatsvonden. „Wij brengen arbeidstijd in door een ambtenaar in te zetten. En die ambtenaar is Aad van der Luit. Daarnaast houden we ons bezig met het verlenen van de beno digde vergunningen en het faci- literen van evenementen." Er is nog iets waar Van der Luit zich over verbaast als het om de De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 «4

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13