t Philips verrast met winstcijfer ECONOMIE K Kabelaar UPC lijkt nauwelijks nog te redden Starbucks: koffie als kosmische ervaring 4 Concern kruipt uit het dal Treinen rijden iets punctueler Arabische bonus DSM-personeel Nederland moet inzetten op groei van bloemisterij Verkeer regelen in de RAI Grolsch doet geheimzinnig Rentevaste hypotheek blijft gewoon bestaan over verwachtingen Zinniz idam - Topman Groen- nABN Amro heeft het af- „>n jaar zo'n 20 procent tn inleveren. Hij verdien- 245.000 euro, tegen 000 in het jaar daarvoor, at in het gisteren gepubli- pc jaarverslag. De daling |e vooral voort uit de lage- lussen. Die zakten van X) euro tot 356.000 euro. egenover stond een stij- an zijn vaste salaris van JO euro naar 889.000 euro. ra De Swaan verdiende 00 euro, tegen 1.373.000 het jaar ervoor. Ook hij ;el minder bonussen: euro tegen 805.000. verk Telfort Ir Ericsson rdam - Telfort gaat alle tionele activiteiten op zijn netwerk uitbesteden fccsson. Het mobiele bel- fwfl zich meer op de erlening aan klanten n en minder op de com- ïologische vraag al die het netwerkbeheer ich meebrengt. Ook ver- Telfort dat de uitbeste- stenbesparend werkt, n bedrijven hebben een in- verklaring ondertekend. M t, arden Shell w r sanering aac - Shell heeft vorig jaar \al voor bijna 3,1 miljard aan voorzieningen geno- jens milieusanering, igebruikstelling van in- ies en locatieherstel. Dat ïiljoen dollar meer dan in lat staat in 'The Shell Re- larin het olieconcern chappelijke verantwoor- flegt. Uit het oogpunt van scherming van het mi- ras 2001 een teleurstel - r, aldus Shell, omdat doelstellingen werden dinsdag l6 APRIL 2002 ro koopt ermarkten Vu Groothandel Sligro ^J[de elf supermarkten van uit Kaatsheuvel, zo !m en de beide partijen van- - 131 )e supermarkten annex jen in Midden-Brabant n vorig jaar een omzet 3 miljoen euro. Sligro imiddels 300 supermark- et de namen Golff, Meer- iii Attent en Zomer- ■Jl Rekra. I Amsterdam l weer winst idam - Het Gemeente- .irbedrijf Amsterdam ySl heeft het afgelopen jaar met ii iljoen euro winst ge- ,Het GVB heeft hiermee bare basis v00r een ze^" bestaan. Maar het is goed genoeg," zei di- G. Kroon gisteren bij de latie van het jaarverslag. is nu nog een dienst gemeente. Het is het l j aar dat het bedrijf winst m and stookt r wodka u - De Russische wodka- J en hebben in het eerste al van 2002 drie miljoen Iter wodka gestookt. Dat rocent meer dan in de- .periode van vorig jaar. <wl ductie van wodka in d neemt ieder jaar toe, is de in 2000 verhoogde en op sterke drank. Die ing werd ingevoerd om- 'ijks enkele tienduizen- >sen zich dooddrinken. itregel heeft weinig ef- idat vooral de illegaal ge- --wodka van slechte kwa- IC' van IMF Turkije door Hans Gertsen den haag - Haalt UPC de zomer nog? De financiële problemen bij de grootste ka belexploitant van Europa zijn enorm en lichtpuntjes zijn er nauwelijks. Daar komt nog bij dat de strategie en de finan ciering van het concern moeilijk te door gronden zijn. Afgelopen weekeinde maakte UPC be kend vorig jaar een verlies van 4,4 miljard euro te hebben geleden. Daar stond een omzet van amper 1,4 miljard tegenover. Alleen al aan rentelasten over de miljar denschuld (ruim 11 miljard euro) is het concern bijna tweederde van de hele omzet kwijt: Ruim 900 miljoen euro. Alsof die cijfers nog niet dramatisch ge noeg waren, uitte de Amerikaanse ac countant van UPC, Andersen, openlijk twijfel over de vraag of UPC als onderne ming kan overleven en of het ooit winst gevend wordt. Andersen, zelf in de pro blemen door de Enron-affaire, heeft blijkbaar geen zin om straks ook nog van te weinig voorzichtigheid bij UPC te wor den beschuldigd. Als zelfs de huisaccountant 'substantiële twijfel' heeft over de mogelijkheid dat UPC een faillissement kan ontlopen, is er natuurlijk wel iets goed mis. Hoe mis? UPC brengt zelf vrijwel niets naar buiten en de persdienst van UPC Nederland wil alleen vragen via e-mail beantwoorden. Dat UPC zo diep in het rood is geraakt, heeft te maken met de geforceerde ex pansie van de afgelopen jaren. Voor meer dan vier miljard euro kocht UPC een do zijn Europese kabelmaatschappijen. In de haast om de grootste kabeiboer van Europa te worden, betaalde het bedrijf voor veel overnames prijzen die ver bo ven de werkelijke waarde lagen. Als UPC eenmaal een flink marktaandeel had, zouden die overnames zichzelf terugbe talen, was het idee. Daarbij ging UPC er vanuit dat Europa de Verenigde Staten zou volgen. Daar ge ven abonnees vele malen meer uit aan abonnementen en betaaltelevisie dan in Europa gebruikelijk is. Maar tot nu toe valt de verkoop van de zogenaamde set top boxen die voor betaaltelevisie nodig zijn, zwaar tegen. In augustus vorig jaar meende UPC er nog een kwart miljoen af te kunnen zetten voor het eind van 2001. Gisteren meldde het concern dat het nu in Nederland 50.200 boxen met bijbeho rende abonnementen verkocht heeft. Van de beloofde grote marketing-cam pagne om de Nederlanders aan de set top box te krijgen, is nooit meer iets ver nomen. Het concern heeft er het geld niet meer voor, of het gelooft er zelf ook niet meer in. Wat de verwachtingen voor dit jaar zijn, kan UPC al evenmin zeggen. 'Gedurende het herkapitalisatieproces heeft UPC het geven van nadere informatie over zijn re sultaten en vooruitzichten opgeschort', zo heet het per e-mail. De kans dat het scherm bij de ruim 2,3 miljoen Nederlandse abonnees op zwart gaat als de sanering mislukt, is volgens analisten te verwaarlozen. Als UPC het loodje legt, wordt het bedrijf waarschijn lijk snel overgenomen door een concur rent. Waarschijnlijk, door de Amerikaan se kabelkoning John Malone. Zijn bedrijf Liberty Media heeft nu al veel zeggen schap over UPC omdat het 72 procent van de aandelen bezit van United Glo- balCom, de Amerikaanse moeder van UPC. Analisten verwachten dat Malone aast op de volledige zeggenschap bij UPC, maar niet voordat UPC van haar schuldenlast is verlost. Volgens analisten zal een faillissement geen grote gevolgen hebben voor Nederlandse banken. Het gros van de kredieten van UPC is afgeslo ten met grote Amerikaanse zakenbanken. utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwegen zijn er in het eerste kwartaal van dit jaar vergeleken met de voorgaande drie maan den beter in geslaagd om trei nen op tijd te laten vertrekken en te laten aansluiten op andere treinen. De punctualiteit van het trein verkeer kwam in het eerste kwartaal 2002 uit op 82,2 pro cent tegen 75,9 procent in het voorgaande kwartaal. In het eer ste kwartaal van 2001 was dat nog 83,3 procent. De NS-klanten gaven een 6,1 als cijfer voor de kwaliteit van de dienstverlening in het eerste kwartaal, nauwelijks beter dan de 6 in de voorgaande drie maanden. heerlen/gpd - De 2280 mede werkers van DSM die vanaf eind juni tot het Saudische concern Sabic behoren, krijgen een extra eenmalige uitkering van 2500 euro. De vakbonden hadden op dit extraatje aangedrongen als gebaar van goede wil. Volgens FNV-bestuurder Van Rees is het voor het personeel van DSM petrochemie 'wennen' na de overname. De officiële overdracht naar Sabic is eind ju ni gepland. De huidige arbeids voorwaarden veranderen niet. den haag/gpd - Philips is weer winstgevend. Het elektronicacon cern dat vorig jaar in de miljar- denverliezen dook, herstelt zich en boekte in het eerste kwartaal van 2001 een nettowinst van 9 miljoen euro. De multinational 'lijkt het diepste dal uit onze be drijfsgeschiedenis achter de rug te hebben', aldus Philips-topman Kleisterlee in een reactie. De cijfers zijn een positieve ver rassing voor de financiële mark ten, die nog een verlies van en kele honderden miljoenen euro hadden verwacht. Op de Am sterdamse effectenbeurs werd vanmorgen positief gereageerd op de goede cijfers van Philips. Het aandeel schoot in eerste in stantie zes procent omhoog. Philips meldde over het vierde kwartaal van 2001 nog een ver lies van 2,4 miljard euro. De re sultaten zijn sterk verbeterd door kostenbesparingen en het verhogen van de marges. Het bedrijf profiteert ook van het aantrekken van de conjunctuur. Volgens Kleisterlee zijn vooral de ontwikkelingen bij het be drijfsonderdeel Semiconductors (chips en halfgeleiders) en Com ponenten bemoedigend. Klei sterlee toont zich verder zeer te vreden met de sterke omzet groei bij Medische Systemen. Die verdubbelde ruimschoots, mede dankzij de overname van Marconi Medical Systems en Agilent Health Care Solutions Group. In totaal daalde de om zet van Philips met zeven pro cent. Dat werd met name ver oorzaakt door terugval bij de lichtdivisie en bij Consumenten Elektronica. Consumenten Elektronica zag de omzet met liefst achttien procent teruglopen. Dat was mede het gevolg van het besluit zelf geen mobiele telefoons meer te produceren. Positieve cijfers werden geboekt bij het onderdeel Huishoudelij ke Apparaten en Persoonlijke Verzorging. Philips rept van een indrukwekkende verkoopstij ging van onder meer Cool Skin- scheerapparaten en Senseo kof fiezetters. Amsterdam - Op de beurs Intertraffic in de Amsterdamse RAI treffen deze week toppers uit de wereld van vervoer, verkeer en infrastruc tuur elkaar. Klassieke verkeerslichten, prijken er naast de nieuwste snufjes op het gebied van infrastructuur. Strukton systems presen teert er chroomstalenpoortjes die kunnen worden ingezet voor de toe gangscontrole bij stations. De passerende reizigers hoeven voor de controle hun elektronische kaartjes niet eens uit hun zak te halen. Het bedrijf verwacht dat ze vanaf 2006 hun intrede maken. Foto: ANP/Toussaint Kluiters NOORDwiJK - „Nederland zal al leen al vanwege de ruimtepro- blematiek binnen Europa zijn kaarten op de bloemisterij moe ten zetten." Dat stelde voorzitter Faber van de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland gisteren tijdens het jaarcongres van de vereniging in Noordwijk. Bloemen brengen geld in het la tje, zo blijkt ook uit de cijfers: 2001 bracht een veilingomzet van 3,4 miljard euro. Een groei van 1,3 procent. Faber keek terug op acht jaar Paars voor de bloemisterijsector. Hij gaf kritiek maar constateerde ook dat uiteindelijk een klimaat is ontstaan waarin de bloemen handel kon floreren. Brinkhorst antwoordde in een korte toe spraak dat de VBN tevreden mag zijn, maar dat het gaat om vooruitblikken. „Hoe kunnen we dit continueren? U pleit na tuurlijk voor de benadering van groei", zei de minister. De ma nier waarop dat moet, is door clusteren, verbinden en regisse ren. Dat betekent productie, verwerking en logistiek vlak bij elkaar plaatsen en zorgen dat ook de handel die niet door Ne derland gaat vanuit dit land wordt geregeld. Woedende reacties na uitspraken topman ING Amsterdam - Het moet een doorslaand succes worden: Zin niz, het nieuwe bier van Grol sch. Hoe dat valt te meten, bleef gisteren bij de presentatie van het 'freshbeer' (frisbier) in de kleuren oranje, rood en' felgeel volstrekt onduidelijk. De Grolsch-directie weigerde meermalen om concrete ver wachtingen over Zinniz uit te spreken. Zelfs een opmerking dat het nieuwe merk 'enkele procenten' van de biermarkt moet veroveren, stelde ze even later weer bij. De muziek knalde uit de luid sprekerboxen, hallucinerende kleuren sprongen van het beeld scherm en woorden als fun, dorstlessend en succesvol vlo- - gen door de in Amsterdam door de zaal. Duidelijk werd al snel dat Grolsch de oude reclameslo gan 'vakmanschap is meester schap' niet uit de kast zal halen voor Zinniz. Het moet snel, fris en 'aspiratief De reden voor Grolsch om in mei met een nieuw bier te ko men, is helder. „De Nederlandse biermarkt als geheel staat onder druk, daalt zelfs iets", aldus Grolsch-baas J. Troch. Daar kunnen recente introducties als grapefruit-bier weinig aan af doen. Dus moest er nodig iets gebeuren. Grolsch heeft naar eigen zeggen grootschalig en langdurig on derzoek verricht naar de (bier) voorkeur van consumenten van 18 tot 35 jaar. Daaruit kwam naar voren dat het nieuwe bier onder andere fris, zoet(er) en baanbrekend moest zijn. Dus komen er vanaf half mei drie va rianten Zinniz (met vijf procent alcohol) op de markt, verkrijg baar in longneck (fles zonder statiegeld) en blikje. De Grolsch-top moest toegeven dat de uiterlijke overeenkom sten met de zeer succesvolle Breezers opmerkelijk is. „Maar de smaak is anders." Een groot scheepse reclamecampagne moet het freshbeer ondersteu nen. Ook hiervan hield de direc tie de kosten stil. den haag/gpd - Nederlandse huizenko pers zullen ook in de toekomst kunnen blijven kiezen voor een rentevaste hypo theek. De Rabobank, pensioenfondsen en sommige verzekeraars zien geen re den om, ondanks nieuwe boekhoudre gels die vanaf 2005 gaan gelden, te stop pen met het aanbieden van die populaire hypotheekvorm. Huiseigenaren met een rentevaste hypo theek bij andere verstrekkers hoeven niet te vrezen dat er iets verandert als de nieuwe regels ingaan. Ook eigenaren die in hun hypotheekovereenkomst hebben staan dat ze na het aflopen van hun ren tevaste periode opnieuw mogen kiezen voor een rentevaste periode, behouden dat recht. Dat stellen de Rabobank en de Vereni ging Eigen Huis (VEH) in reactie op be richten dat als gevolg van nieuwe Euro pese boekhoudregels, die vanaf 2005 in werking treden, banken zich genood zaakt zouden zien om vanaf dat jaar al leen nog maar hypotheken met een jaar lijks variabele rente aan te bieden. De rente wordt in dat geval steeds aangepast aan de actuele rentestand. Om die onze kerheid te vermijden, kiest negentig pro cent van de mensen met hypotheek er voor om de rente voor een bepaalde tijd vast te zetten. Topman Maas van ING gooide eind vori ge week de knuppel in het hoenderhok door het voortbestaan van de rentevaste hypotheek in twijfel te trekken. Hij ba seerde zich daarbij op nieuwe internatio nale boekhoudregels waar alle bedrijven binnen de Europese Unie zich vanaf 2005 aan moeten houden. De Rabobank ziet daarentegen geen re den te stoppen met rentevaste hypothe ken. Een woordvoerder: „Wij kunnen dat boekhoudkundig prima oplossen." Ad viesorganisatie De Hypotheker is er ook van overtuigd dat de banken gewoon hy potheken blijven aanbieden met een lan ge rentevaste periode. „Nederlanders willen niet speculeren met hun eigen huis. Als de banken geen rentevaste hy potheken aanbieden, gaan klanten op zoek naar andere aanbieders. Dan ko men ze terecht bij pensioenfondsen en verzekeraars. Die hebben minder last van de nieuwe regels." De ING Groep heeft zich met de uitspra ken van Maas de woede op de hals ge haald van de Vereniging van Huiseigena ren, de Nederlandse Vereniging van Ban ken, grote collega-banken, consumen tenorganisaties en makelaars. „De soep wordt niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend", reageert secretaris Paul Feenstra van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). „ING heeft kennelijk willen aangeven dat er grote boekhoud kundige risico's vastzitten aan de nieuwe regels zoals die er nu volgens de Interna tional Accounting Standards (IAS) liggen. Maar daarbij lijkt ING wel uit te gaan van de uiterste consequentie. Wij hebben goede hoop dat het zover niet komt. Het zou namelijk nogal wat gevolgen hebben voor de onroerend goedmarkt." Sommige betrokkenen vragen zich af wat de werkelijke reden van de ING Groep is om dit scenario nu naar buiten te bren gen. Zo zou de ING Groep mogelijk afwillen van haar hypotheekbedrijf. „Daar is geen sprake van", laat ING-woordvoerder Ward Snijders weten. „Cees Maas (de ING-topman red.) heeft gewoon willen laten zien welke gevolgen de huidige plannen voor de nieuwe boekhoudregels kunnen hebben." iton - Het Internatio- inetair Fonds (IMF) trkije één miljard dollar naakt. Het geld is deel krediet van drie miljard over in februari tstemming werd bereikt, rueger, vice-directeur IMF, liet weten dat Tur- lerkelijke vorderingen' iboekt met zijn econo- hervormingen. Het IMF yJ 'Qtaal 16 miljard dollar ^^aar gesteld voor het eance voor producent De Amerikaanse prikant Exide heeft giste- ptel van betaling aange- 1 De onderneming, 'swe- F>otse acculeverancier ken als Champion en l heeft een hoge schul- De situatie is verergerd P moeizaam draaiende flustrie in de VS. De ilast, van rond de 2,5 dollar is ontstaan door nes in de jaren negen- Met Zinniz opent Grolsch de aanval op de succesvolle breezers. Foto: ANP/Olaf Kraak van onze correspondent Ans Bouwmans Washington - „Espresso of nor male koffie", vraagt de Starbucks- medewerker van achter zijn enor me espresso-apparaat. „Een cap puccino misschien?" Een stapel kranten, de plaatselijke Washing ton Post, ligt hoog opgetast bij de kassa. Aan de tafeltjes wordt gewerkt, gekletst, gelezen. Een paar jonge ouders tracteert twee zoontjes op een stevige plak ca ke. Een normaal beeld in een door snee buurt waar Starbucks zijn clientèle weet: de stad en zijn randgemeenten met voldoende goed betaalde en trendy men sen die bereid zijn drie dollar (ruim drie euro) voor een kar tonnen beker koffie neer te tel len. In een land waar de norm bestaat uit een bakje slap bruin vocht, dat wordt geschonken uit een kan die al veel te lang op een warmhoudplaatje staat, is een beker 'latte', wij zeggen ge woon koffie verkeerd, een exclu sief genot. Échte koffie is in Amerika een symbool van het goede bestaan. Een buurt met een Starbucks is ■gearriveerd', maakt onderdeel uit van het moderne leven. Eén stap over de drempel en je treedt binnen in de wereld van de koffie, die niet zomaar koffie is, maar een exotische belevenis van vers gemalen Guatemala Antigua en Kenya met 'heftige citrusaccenten'. Het is koffie die wordt verkocht als een 'kosmi sche ervaring', zo schreef de krant USA Today onlangs nog. „Het is hip. De koffie smaakt. Dat zijn we in Amerika niet ge wend", zegt een regelmatige be zoeker. Dat Starbucks in de VS een enorm succes is, staat vast. Het aantal klonen - dat net als de koffiebrander uit Seattle opduikt in boekhandels, winkelcentra en op luchthavens - is daarvoor het bewijs. Het recept is simpel: kof fie, thee, wat simpel gebak en koeken. Geen ingewikkelde broodjes die te veel afleiden van de succesformule: drinkbare koffie die beschikbaar is in vele smaken, van kaneel tot witte chocola. Het bedrijf meldt omzetstijgin gen van twintig procent. Koffie bonen van het merk Starbucks liggen in de supermarkt. Frap- puccino, een koude koffiedrank, staat in de koelkasten in winkels en broodjeszaken naast de Coca Cola. En van de in november vorig jaar geïntroduceerde klan tenkaart zijn er in enkele maan den tijd meer dan twee miljoen verkocht. Bijna 4200 koffieshops heeft Starbucks inmiddels geopend in de VS, en nog dit jaar komen er 1200 bij, beloofde het bedrijf bij de bekendmaking van de eerste kwartaalcijfers van 2002. Er zijn plannen voor een derde koffie branderij in Amerika. Interna tionaal is de 'koffieverkoper met een geweten' ook zeer actief. Niet alleen door nieuwe zaken te openen. Starbucks hamert er op dat ze investeert in ontwikke lingslanden en steeds op zoek is naar milieuvriendelijk geprodu ceerde koffiebonen. Een deel van het succes van Starbucks is te verklaren door de gemeenschapsfunctie die de koffieshop heeft in de veelal nogal anonieme Amerikaanse buitenwijken. Je kunt er name lijk alleen koffie bestellen en toch - gezellig! - even zitten voor een praatje. Maar de koffielëve- rancier mikt ook op de markt van de snelle koffie. Op twee honderd locaties in de VS wordt geëxperimenteerd met 'drive- through'-koffie. Want veel klan ten willen een kopje espresso om mee te nemen. Naar kan toor, in de auto, of zelfs gewoon naar huis. En dan werkt het wel Europees hoofdkantoor naar Amsterdam De Amerikaanse koffieketen Starbucks verplaatst zijn Euro pese hoofdkantoor van Lon den naar Amsterdam. Dat heeft een woordvoerster van het bedrijf in Seattle gisteren verklaard. Ook de koffiebran derij die nu nog in Groot-Brit- tannië is gevestigd, wordt overgeheveld naar Amster dam. Op dit moment worden vol gens de Starbucks-woordvoer- ster gesprekken gevoerd met mogelijke investeerders. Vori ge week zijn de eerste Star- bucks-vestigingen geopend in Spanje, waarvoor het bedrijf een alliantie aanging mei een Spaans restaurant- en winkel bedrijf. Er zijn al Starbucks-koffie- shops in Groot-Brittannië. Oostenrijk en Zwitserland. In mei zet het bedrijf voet aan de grond in Duitsland en aan het eind van het jaar volgt Grie kenland. In een interview met NRC Handelsblad zei de presi dent van Starbucks in Europa, zo snel als de bekers tall, grande of venti (groot, groter, grootst in Mare McKeon, te verwachten binnen drie jaar in alle West- Europese landen aanwezig te zijn. Starbucks verkoopt koffie (en koffiebonen), thee en gpbak in koffiehuizen en zet vijbint- ventures koffieproduWn - zo als koffie-ijs en gekoelde kof fiedrank - af in supermarkten. Het in 1971 in Seattle opge richte bedrijf maakt een snelle expansie door. In de Verenig de Staten heeft het bedrijf 4240 vestigingen. Buiten de VS zijn dat er 1128, in Europa, het Midden-Oosten en Azië. Ondanks de onzekere econo mische lijden gaat het goed met Starbucks, zei bestuurs voorzitter Schultz begin deze maand. Hij maakte bekend dat de omzet in het laatste kwartaal van 2001 en het eer ste kwartaal van dit jaar 1,6 miljard dollar is, een stijging van 22 procent in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Starbuckstaal) door het auto raam worden aangereikt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11