Kok onder druk ESQ Tweede pak halve prijs! <k~i"Mwrfr..! Enorme brand verwoest Mercedes-garage Alphen aan den Rijn is, vrijdag 19 april Gesprek Powell-Arafat vooral 'nuttig' [ITI1ÜWEIÜK BAMI eurocent Roep om politieke gevolgen Srebrenica steeds luider Klemvast Tientallen auto's vallen door dak van showroom WÊÊÊi ngel oop Veel doden bij vliegtuigongeluk in Zuid-Korea Initiatief Sharon voor nieuw vredesoverleg zonder Palestijnse president Leidsch Dagblad NR. 42899 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 maandag 15 APRIL 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 na rtoging tegen ffensief Israël aste rente op theek in oj wellicht weg feSI daantal s in umweekend 633.0 ementen Re* aan Van pari !U latwijk speelt i en over >t randje Veel 1 bewolking ,10/12° lakken of ongebakken EIGEN 72 - j Geldig van 15 t/m 21 april Leidsch IÉI Dagblad den haag/gpd - Premier Kok staat onder toenemende druk om op te stappen als gevolg van het harde oordeel van het NIOD over de uitzending van troepen naar Srebrenica. Van verschillende kanten is afgelopen weekeinde gespeculeerd op het aftreden van Kok. Het lijkt vast te staan dat als de betrokken ministers de NIOD- conclusies inzake 'de onmogelijke en slecht voorbereide missie' van Dutchbat overnemen, Paars 2 In het zicht van de haven strandt. Behalve Kok, worstelen meer ministers met de vraag of ze kunnen aanblijven, onder wie Jan Pronk en Frank de Grave. Vrijdag steekt het kabinet op nieuw de koppen bij elkaar. Naar verwachting zullen tussen tijds ook 'politieke consultaties' met de fractievoorzitters plaats hebben. Politieke prominenten, zoals ex- minister Bram Peper (PvdA), gaan ervan uit dat premier Kok uiteindelijk zal beslissen dat hij moet aftreden. Kok was vice- premier in Lubbers III, het kabi net dat volgens het NIOD te lichtzinnig tot peacekeeping in Srebrenica had besloten. Zijn partijgenoot en senator Ed van Thijn kan zich voorstellen dat Kok aanblijft. „Hij had de centrale regie niet goed in han den. Dat kun je hem aanreke nen, maar dat is geen politieke doodzonde." Omdat de kwestie- Srebrenica 'één van de ernstig ste zaken in de politiek van de afgelopen twintig, dertig jaar' is, vindt Van Thijn dat er ten min ste enkele ministers moeten op stappen. „Het maakt voor de politieke zuiverheid waanzinnig veel uit dat deze zaak niet onbe slist blijft", aldus Van Thijn in het tv-programma Buitenhof. Van Thijn kan zich niet voorstel len dat Jan Pronk blijft zitten. „Hij zal niet de geschiedenis willen ingaan als iemand die steeds mooie dingen roept, maar er geen consequenties aan verbindt. Frank de Grave kan ook beter gaan. Zijn voorganger Joris Voorhoeve had direct na de val van de enclave moeten aftre den. Een defensieminister die zo faalt... Hij had zijn greep op de gang van zaken geheel verlo ren." De WD is tegen het aftreden van zijn eigen minister De Gra ve. De Grave was als bewinds man weliswaar niet verantwoor delijk voor de besluitvorming rond Srebrenica, maar hij was wel minister van Defensie toen de legertop de zaak in de doof pot probeerde te stoppen. De Grave moet niet aftreden maar stevig de bezem door de leger leiding halen, meent de WD- top. Op zijn departement wordt verwacht dat de bewindsman een nadere analyse maakt van de kritiek in het NIOD-rapport. Vermoedelijk zal hij deze week ook een of meerdere generaals aan de tand voelen. Pagina Binnenland: Commentaar noordwijk/katwijk - Een vrachtwagencombinatie reed zich zaterdagmorgen even voor twaalf uur vast onder het viaduct van de Provincialeweg N206, ter hoogte van het Katwljkse industrieterrein 't Heen. De vrachtwagen vervoerde een heiwerktuig, dat te hoog was voor het viaduct. Bij het ongeval raakte de 24-jarige bestuurder uit Noordwijk ge wond aan zijn hoofd en sleutelbeen. Hij is naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Zijn bij rijder, een 22-jarige man uit Noordwijkerhout, is overgebracht naar het LUMC. De brandweer uit Lei den en Rijnsburg verleende assistentie om de wa gen weer los te krijgen. De weg was urenlang ge blokkeerd door het ongeval. Foto: Frans Roomer door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Bij een' gjote brand op het Alphense industrieterrein Dé Schans is afgelopen nacht een gebouw van de Mercedes Benz-dealer LIAM met dertig veertig au to's verwoest. De schade loopt in de miljoe nen euro's. De brand ontstond rond half drie in de werkplaats, waar personenauto's stonden. Daarna sloeg het vuur over naar de bovengelegen show room en het ernaast gelegen magazijn. „Zeker toen de showroom vlam vatte, was de brand he vig", zegt brandweercomman dant Hans Zuidijk. De brand weer, die snel ter plaatse was, bestreed de brand met elf blus- voertuigen en 75 man. Zij kon met moeite voorkomen dat het vuur oversloeg naar een ander pand waar bedrijfsauto's ston den en het kantoor van LIAM gevestigd is. Om zes uur werd het sein 'brand meester' gege ven. Het nablussen duurt ver moedelijk nog de hele dag. De Alphense brandweer zette al het beschikbare materieel in: vijf blusvoertuigen, waarvan ook één uit Zwammerdam en Aarlanderveen, en een ladder wagen. Daarnaast werd er as sistentie verleend door vier blusvoertuigen van brandweer korpsen uit de Duin- en Bol lenstreek. Bovendien kwam een ladderwagen van de Leidse brandweer hulp bieden. „Wij werden gealarmeerd door de politie die op een inbraak alarm was afgegaan", zegt Zui dijk. „Toen de agenten daar aankwamen, sloegen de vlam men al naar buiten. Dat alarm betekent overigens niet per se dat er ingebroken is. Het kan best zijn dat er door het vuur een ruit'is gesprongen, waar door het alarm afging." Er deden zich volgens de brandweercommandant geen Bij het bestrijden van de brand zette de Alphense brandweer al het beschikbare materieel in. Foto: Hielco Kuipers persoonlijke ongelukken voor. „Er ontstond een grote zwarte rookwolk, die evenwijdig aan de spoorlijn in de richting van Zwammerdam trok. Gelukkig is dat een dunbevolkt gebied, zodat er geen gevaar en over last ontstond." In het pand van LIAM dat behouden bleef, is wel sprake van rookschade. Mercedes-woordvoerder Henk van Smorrenburg noemde de brand vanmorgen dramatisch. „Het pand moet helemaal worden gesloopt. Tientallen auto's uit de showroom zijn door het dak naar beneden ge vallen. Gelukkig zijn we goed verzekerd." Van Smorrenburg was na het ontstaan van de brand snel ter plaatse. „Even na half drie waren we er al. De vlammen kwamen toen al door het dak. Er viel niets meer te redden." Van Smor renburg heeft net als de brandweer geen idee wat de oorzaak van de brand is. Technisch onderzoek van de recherche moet dat uitwijzen. Stort 19 30 uur PvdA mag lijst handhaven den haag - De kieslijst van de PvdA is geldig. De Raad van State heeft dat vandaag be paald. Lijsttrekker Teeven van Leefbaar Nederland vroeg de Raad vorige week de PvdA-lijst ongeldig te verklaren, omdat nummer zes op de lijst, Nete lenbos, in de race zou zijn voor de post van commissaris van de koningin in Noord-Holland. Teeven vindt dat kiezersbedrog. Nieuwe acties in de bouw woerden - Op een groot aantal bouwplaatsen zijn vanochtend nieuwe stakingen uitgebroken. De bonden meldden dat het werk voor onbepaalde tijd is neergelegd in Sneek, Rotter dam, Zeist, Tilburg, Spijkenisse, Hellevoetsluis, Nieuw-Terbreg- ge, Utrecht, Houten, Ameron- gen, Mijdrecht, Amsterdam en Alkmaar. De 'gratis-rijden-ac ties' in het streekvervoer wer den vanochtend afgeblazen na dat daar een akkoord was be reikt. Dat gold ook voor een nieuwe CAO voor gemeente ambtenaren. Pagina Economie Gore bemoeit zich weer met politiek lake buena vista - Na meer dan een jaar de politieke luwte te hebben gekoesterd, heeft Al Gore zich dit weekeinde weer in de politieke strijd gestort. Voor zijn rentree op het politieke to neel had de Democraat Florida uitgekozen. Gore haalde in een toespraak tot de Democratische staatsconventie hard uit naar het beleid van de Republikeinse regering. „Ik heb het helemaal gehad. De Amerikaanse econo mie lijdt onnodig schade. Be langrijke Amerikaanse waarden worden met voeten getreden. Particuliere belangen maken de dienst uit." seoul/afp-rtr - Een Chinees lijntoestel van Air China is van daag neergestort bij Pusan, de op een na grootste stad van Zuid-Korea. Er waren 155 passa giers, bijna allemaal Koreanen, en elf bemanningsleden aan boord. Volgens een Zuid-Kore- aanse regeringsfunctionaris hebben zeker 39 mensen de ramp overleefd. De politie spreekt over 54 overlevenden. De Boeing 767 botste tijdens de landing bij de luchthaven Kim- hae in dichte mist tegen een berg, vlakbij een woonwijk. Op de grond zijn, voor zover be kend, geen slachtoffers gevallen. Reddingswerkzaamheden wor den bemoeilijkt door het slechte weer. Twee uur voordat de ramp plaatshad, was de lucht haven gesloten wegens het slechte weer. Het luchtverkeer werd volgens de Chinese media omgeleid naar de hoofdstad Se oul. Een politiefunctionaris op de luchthaven zei dat het vliegtuig in stukken is gebroken en in brand gevlogen en dat overal li chamen lagen. Op de televisie was te zien hoe in regenjassen geklede agenten doden en ge wonden op stretchers de berg af droegen. Air China is de belang rijkste luchtvaartmaatschappij van China. (advertenties) gelei derel 438 Libero Up&Go luierbroekjes extra large plus, extra large, maxi plus of maxi per pak 9.07 nu 2de pok HALVE PRIJS! door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Colin Powell, bezoekt vandaag Beiroet en Damas cus, als onderdeel van zijn poging het Midden-Oosten dichter bij vrede te brengen. Gisteren had hij in Ramallah een als 'nuttig en opbou wend' omschreven gesprek van drie uur met de Palestijn se president, Yasser Arafat. Maar volgens medewerkers is daarbij geen vooruitgang ge boekt in de richting van een Israëlisch-Palestijns staakt- het-vuren. Arafat blijft eisen dat Israël eerst zijn troepen terugtrekt uit de Palestijnse steden en dorpen die het in de afgelo pen paar weken heeft ingeno men. Voor de Palestijnen be tekende alleen al de komst van Powell naar Ramallah een diplomatieke overwinning. Het gesprek had eigenlijk za terdag zullen worden gehou den, maar werd uitgesteld na een Palestijnse terreuraanslag in Jeruzalem, afgelopen vrij dagmiddag. Nadat Arafats Pa lestijns Bestuur zaterdag in een verklaring de aanslag had veroordeeld, besloot Powell alsnog naar Ramallah te gaan. Het Israëlische leger had kort voor zijn komst de binnen plaats van het bezette Pales tijnse regeringscomplex schoon gebulldozerd en het kantoor van Arafat aangeslo ten op de waterleiding. Premier Ariel Sharon van Is raël heeft aan het begin van de militaire campagne op de Westelijke Jordaanoever Ara fat veroordeeld tot 'totale iso latie' in diens residentie. Maar het bezoek van de minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Israëls belangrijkste bondgenoot, liet zien dat de isolatie van de Pa lestijnse leider in de praktijk door geen enkel land wordt gerespecteerd. Sharon kondigde gisteren aan dat er binnenkort een regio nale topconferentie over het Midden-Oosten zal worden gehouden, met deelname van Israël, Egypte, Jordanië, Sau- di-Arabië en 'Palestijnen', on der leiding van de Verenigde Staten. Arafat zal niet worden uitgenodigd, zei Sharon. Vol gens hem hebben de Ameri kanen al toegestemd, maar medewerkers van minister Powell achten het niet waar schijnlijk dat de top zal wor den gehouden als de Palestij nen er bezwaar tegen aante kenen, en dat zal zeker ge beuren als Arafat niet van de partij kan zijn. Pagina Buitenland: Meer nieuws over het Midden-Oosten Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD V Straat Postcode. Plaats I Telefoon 0 v m controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement' automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B4 «iilonwtech# betting mfi Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leldschdagblad.nl Waar haal je energie vandaan?

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1