Randstad heeft weer 'eigen kweek'-topman ECONOMIE Als de rook om je hoofd is verschenen Conducteurs worden de trein uitgejaagd Hoe leefbaar is Nederland? lempauze or Landis zaterdag 13 april 2002 icht - De in financiële pro- ïen geraakte automatiseer- ndis heeft van de banken jn een adempauze gekre- fïipl 22 april om orde op za- stellen. De leiding in het EHjfis overgenomen door de ^Inissarissen. Bestuursvoor- Kuiken en financieel di- qo ur Bus zijn voorlopig op actief gezet. Van Steijn is de raad van commissaris- l'loo angewezen als tijdelijk be- F55 der. Landis raakte in de 7™ emen doordat het de ma- 5^50 in de IT-sector niet zag y tomen. De afgelopen jaren <6<jo thet onder meer de bedrij- 4;28Citee en Detron. '5.00 arissen NS ü'S jkeetrokken 14.601 >6.35 ht - Personeel van de NS- ns verdient nu hetzelfde rgelijkbare werknemers >6.00 (.Reizigers. Dat is het ge- Van de nieuwe CAO-Sta- zo heeft de CNV Bedrij- and gisteren bekendge- t. Om de lonen gelijk te ;n krijgen enkele werkne- er komend halfjaar 1,9 •nt bij. Het stationsperso- rijgt in de nieuwe CAO idien meer keuze in ar- rusttijden. Een verdere jverhoging voor de 2.000 [e 75 nsmedewerkers wordt in Bisteer besproken bij de nieu- NS-Reizigers. 78X0 N komt met ernetsparen aag - ASN Bank gaat klan- 58,80 11.70 25.75 32.80 leken met een rente van 28,95 30, 35,( 31,50 90,00 23,70 18,00 50,65 71,50 5,33 12,60 f 48,00 11 71,40' 5,1 64,65 V->. 5C 83,75 39,F e dreigt bij ipa Karton it - Bij de zes fabrieken ippa Massief Karton in ngen en Drenthe dreigen FNV Bondgenoten te gisteren bekend het be- .65 pt maandag 22 april de 2° I geven het overleg over 13 |euwe CAO vlot te trekken. •20 Igen onder de 1100 werk- ;65 its zijn volgens de vak- 70 niet uitgesloten. De vak- 'oo e's Procent meer loon ;85 prbetaling van deels ar- .95 ongeschikte werknemers. ocent op een nieuwe ïn- spaarrekening. Het intro- itarief geldt een aantal 1. Naar verwachting zal de later dit jaar omlaag moe- :zien de ontwikkelingen kapitaalmarkt. De bank, oen en duurzaam voor heeft nu 170.000 klanten, irrent Triodos Bank komt chijnlijk volgend jaar met 22Q2 etsparen. Grote banken i al langer internetspaar- ingen aan. Ierland geen lips-regio meer 50,00 r rdam - Nederland heeft inger de status van aparte fsregio van Philips, maar opgenomen in de regio (Europa, Midden-Oosten ika). Het elektronicacon- rengt het aantal regio's in reld terug van zeven naar n de Philips-organisatie omlijnen. De andere re- ijnAzië, Noord-Amerika ijns-Amerika. De functie Nederlandse regioma- De Lange, vervalt maar ft adviseur van de raad stuur. Cleem Farla klom in dertig jaar op van rayonleider tot bestuursvoor zitter bij Randstad. Foto:ANP/Marco Okhuizen door Henk Mees diemen - Filmer wilde hij worden. Maar de droom van Cleem Farla (56) kwam niet uit. Wel werkte hij jaren als fotograaf voor het fo tobureau van zijn vader. Daar deed hij een soort uitzendwerk, want zijn vader stuurde hem er al vroeg op uit. Sinds 1 januari is Farla topman van het Randstad concern met 14.000 werknemers. Hij heeft Randstad zien groeien tot een concern met bijna 1.800 vestigingen, dat bijna een mil joen mensen aan het werk zet. „Ik kwam midden '72 binnen als rayonleider Zuid. Daarvoor heb ik een paar jaar bij een inkoop combinatie gewerkt, nadat ik had ontdekt dat ik kennelijk toch niet de ambitie had om door te gaan in het fotovak.'' Het uitzendwerk kende hij al. „Aan het eind van de jaren vijf tig was het in Den Bosch al heel gebruikelijk vakantiewerk vanuit een uitzendbureau te doen. Bij een van mijn beste vrienden, Gerard Keser, hadden ze een uitzendbureau. Keser was een begrip in Den Bosch in die tijd. Via Keser kon je toen al aan de slag bij de blikfabriek van Tho massen en Drijver. Zo vroeg zat ik al in het uitzendwezen." Farla kwam bij Randstad binnen op een moment dat het bedrijf marktleider in Nederland was geworden. Van wat aanvankelijk Cleem Farla trotseert aanhoudende tegenwind Uitzendbureau Amstelveen heette, had oprichter Frits Gold- schmeding een modem bedrijf met expansiedrang gemaakt. „Het was een moeilijke tijd, olie crisis. Uitzendbureaus waren nogal verdacht, omdat de poli tiek en vakbonden niets moes ten hebben van koppelbazen. Maar het was ook de kans om aan te tonen hoe het wel kon. Een voorbeeld waren onze kan toren. Randstad was het eerste uitzendbureau dat zich niet wil de onttrekken aan het oog. Wij waren de eerste die met onze vestigingen in winkelcentra gin gen zitten, met vitrines, zodat mensen naar binnen konden kijken." In die tijd kwam Randstad ook met een eigen, nieuwe functie naam op de proppen: interce dent. Nu gemeengoed bij elk uitzendbureau; de medewerker die het contact legt met zowel arbeidskracht als werkgever. „De term komt uit de kring rond Frits Goldschmeding en is nu geaccepteerd als beroepsnaam. In het buitenland kunnen we hem niet gebruiken. 'Dispo nent', noemen we zo iemand in Duitsland. In Amerika is het simpel 'agent'." Van rayonleider werd Farla dis trictsmanager en weer later hoofd marketing. In 1990 kwam hij in de concernleiding als ver antwoordelijke man voor alle Europese zaken. „Wij zijn derde geweest, maar door enkele bui tenlandse acquisities is Vedior ons gepasseerd en staan we nu vierde. Nederland heeft altijd al uitzendwerk gekend. Op gravu res van Johannes de Paeper zie je hoe de Verenigde Oostindi- sche Compagnie in de 17de eeuw al bemiddelingsfuncties kende bij het lossen van sche pen. Ja, zo lang is het er al." Het uitzend- en detacherings- werk is wel sterk veranderd sindsdien. De uitzendkracht werd flexwerker. Het ingehuur de personeel vormt soms een geheel eigen afdeling binnen het bedrijf van de opdrachtgever. „Randstad is begonnen met ad ministratief personeel. Eerst een sterke basis, was de gedachte. Later is het industriepersoneel gekomen. Nu leveren we men sen in alle branches, op alle ni veaus, in diverse vormen." 'Erkenning, internationalisering, expansie en specialisatie', zijn de trefwoorden waarmee Farla de ontwikkeling schetst. Niet al les verliep even gesmeerd. Voor al nadat Goldschmeding in 1997 door Chris van Alem arnhem - „Wij lagen vier hoog in een Parijs hotelletje toen er brand uitbrak in de keuken. Er was heel veel rook. Toen besefte ik: hier lig ik nou, met niets om mezelf te beveiligen." Anderhalf jaar later is het product klaar. Het heet Guard My Life. Een tasje van een kilo met een mas ker, een brandwerende doek, een brilletje, een glashamer en een zaklantaarn. Straks te koop voor 120 euro. Da's niet te veel, vindt bedenker Bart Thonen (46). „Voor persoonlijke veilig heid is absoluut geen bedrag te hoog. En dit zijn de beste pro ducten ter wereld." Veiligheidshalve heeft hij eerst via internet de hele wereld afge stroopt om te kijken of er al soortgelijke beveiligingsproduc ten te koop waren. „D'r bleek dus helemaal niks te zijn." Tho nen, die normaal zijn brood ver dient als fokker van Friesche paarden in Frankrijk, denkt dit jaar 50.000 Guard My Life-sets te verkopen. „De doelgroep - het klinkt raar - is de hele mensheid." Thonen somt op: bejaarden, beroepschauffeurs, werknemers, huishoudens. „Neem de Betuwelijn, die gaat door al die dorpen heen, net als de chloortrein. D'r zal maar iets gebeuren." Calamiteiten te over waarbij Guard My Life te pas had kun- Een tasje met masker, brandwerende deken, brilletje, glashamer en zaklantaarn voor 120 euro. Foto: GPD/Do Visser nen komen: de brand in de skitrein in het Oostenrijkse Kap- run, de brand in de Gotthard- tunnel in Zwitserland, en on langs nog de 'bijna-ramp' met de scheepsbrand in het Botlek- gebied. Thonen: „Daar liep de brandweer met persluchtmas kers rond en de bevolking met een zakdoekje voor de mond." Het voor de hand liggende ver wijt 'de een zijn nood is de an der zijn brood' deert Thonen niet. Je hoeft het niet te kopen. Je krijgt nu de gelegenheid om jezelf te beveiligen. En dat er geld aan verdiend wordt, dat is logisch." Guard My Life maakt niets zelf, maar koopt alle onderdelen van het beveiligingspakket in. Het masker biedt bescherming te gen onder meer petrochemi sche, radioactieve en biochemi sche stoffen. Na gebruik, of na drie jaar stand-by te zijn ge weest, moet het worden ver nieuwd. Datzelfde geldt voor de brandwerende deken. Thonen verkoopt er apart thermische fo lie bij tegen onderkoeling. En binnenkort is de optische rook melder ook vei ^50 bs Steehouder 1.55 ,:3 tectie van de Nederlandse 1^90 kvegen heeft eindelijk een '55 beeld geschetst van de ,(3o Dist voor het personeel. '.70 iprecies wat conducteurs fchinisten in hun zwartste '27 fin al voor zich zagen: con- ,15 urs verdwijnen vermoede- n Jtendeels uit de trein, mtroles verschuiven naar |uets op de stations. Ma- |*79 Sten krijgen te maken met .',32 I control en computerbe- I55 P8- Het rijdend personeel 20 veranderen en door de j.i5 rs glippen. /50 ttn groot deel heeft dat te Ü50 h met maatschappelijke UO kkelingen in het openbaar ||35 cr. De service aan de reizi- L50 bet aanzienlijk omhoog. '■2° finreiziger wil bij binnen- 83 t van de conducteur niet >.85 t'mag ik uw kaartje zien', goedemorgen, kan ik u ),50 8 mee helpen?'. Daar komt •'40 tde ^bmsche ontwikke- J 55 Et mogelijk maakt het i',20 Dnisch treinkaartje in te no n (d,e chipcard), die con- 370 3,00 3.35 ',40 3,05 3.57 3,45 2,90 5,65 1,21 'P de stations en de per- eel beter mogelijk maakt, conducteur verdwijnt uit in. zal dat het eerst gebeu- tegionale spoorlijnen, die tomende jaren worden ïsteed' door de overheid. 14 cht om passagiers te ver- 779 P w°rdt verkocht aan de 3,43 I biedende. Doel: efficiënt |-°q er> maar vooral lagere kos- 7,90 ror de overheid (lees: de »,80 nngbetaler). De verkoop is in handen van regionale overhe den. Vervoersbedrijven die een kans willen maken - niet alleen NS, maar ook streekvervoerders als Connexjdon en Arriva - moe ten uiterst scherp calculeren. Dit versterkt de vrees bij NS- personeel dat zij na aanbeste ding moeiteloos overgeheveld kunnen worden naar een ande re werkgever, waar ze als trein machinist zomaar ook flexibel als buschauffeur kunnen wor den ingezet. Dat werpt de vraag op wie nu ei genlijk de conducteur de trein uitjaagt. De NS reageren slechts op de ontwikkeling die door po litiek Den Haag in gang is gezet. Weliswaar jammeren de politie ke partijen om het hardst over de sociale onveiligheid in het openbaar vervoer, maar het aanbestedingsbeleid draait altijd nog vooral om geld. Dat de conducteur verdwijnt, is dus het gevolg van overheidsbe leid, niet zozeer van spoorweg- beleid. Bij de recente behande ling van de concessiewet in de Tweede Kamer had de politiek stringentere eisen kunnen for muleren aangaande de sociale veiligheid in de treinen. Dat is niet gebeurd. Het wordt dus overgelaten aan de regionale overheden die de lijn aanbeste den. Het moet worden betwij feld dat die een conducteur ei sen, gezien de kosten die daar mee zijn gemoeid. Is het dan erg dat geen conduc teurs meer meerijden, met na me op regionale lijnen? Gezien de huidige sociale onveiligheid De conducteur kijkt straks niet meer mee bij het in- en uitstappen.Foto: WFA/Dijkstra/Salverius met Hans Zwarts (ING) een op volger van buitenaf had binnen gehaald, ging er veel mis. De in tegratie in de VS, het onbeman de elektronische uitzendbureau Hedson, het intemetavontuur Newmonday met VNU: de te genvallers stapelden zich op. Daarentegen werd de positie van Randstad in Engeland, Duitsland, Frankrijk en Italië de laatste jaren alleen maar sterker. De beurswaarde verschrompel de echter, en Goldschmeding zag zijn privébezit als grootaan deelhouder (42 procent) in waarde kelderen. Een jaar eer der dan voorzien ruimde top man Zwarts het veld. Met Farla kreeg Randstad iemand van bin nen uit aan de top. 'Het vleesge worden kemproces', werd hij genoemd. Farla- „Zo logisch als het was om met Zwarts iemand binnen te halen die de wereld van bui ten kende, was het ook weer een logische stap terug te keren naar iemand die het bedrijf van bin nen kende. Ik heb deze functie nooit geambieerd, maar zoals het afgelopen jaar zich ontwik kelde, is het wel logisch dat ik er nu zit." In zijn eerste jaar als hoogste baas heeft Farla meteen te ma ken met aanhoudende tegen wind. „Onze branche loopt voorop als het slecht gaat, maar merkt ook als eerste wanneer het herstel volgt. Europa loopt drie tot zes maanden achter bij de VS, waar de markt zich nu stabiliseert. In Europa, en dat geldt ook voor Nederland, zien we nog een teruggang. We we ten ook absoluut niet wanneer het herstel komt. Maar de rek is er nog lang niet uit" Randstad in cijfers Randstad werd in 1960 als Uitzendbureau Amstelveen opgericht. Tot het concern behoren ook Tempo-Team, Yacht, Capac Inhouse Servi ces en Otter-Westelaken. Ranstad heeft 1.769 vestigin gen in Europa en Noord- Amerika. Is marktleider in Nederland, België, Duitsland en het zuidoosten van de VS. Ook actief in Canada, Dene marken, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Portugal, Spanje en Zwitser land. Qua grootte is Randstad de vierde uitzendorganisatie ter wereld, na Adecco (Zwi), Manpower (VS) en Vedior (Ned). Omzet 5.8 miljard eu ro in 2001. Daarvan komt ruim 600 miljoen voor reke ning van Tempo-Team en Otter-Westelaken. Het beveiligingspakket is nu al leen nog via internet te koop. Thonen zegt in gesprek te zijn met onder meer ANWB, Van der Valk, Hema, de importeurs van Saab en Volvo. Syntens, het in novatienetwerk voor het mid den- en kleinbedrijf, onder steunt hem daarbij. „Het con cept is absoluut geschikt voor de commerciële markt. Op het vlak van persoonlijke bescherming is er weinig te koop." Innoconcepts, dat marktrijpe vindingen opkoopt en lanceert heeft ook interesse in Guard My Life. Thonen: „Ze hebben het erg druk met het lanceren van andere vindingen. Ons idee zou pas over twee jaar uitgevoerd kunnen worden. Zo lang wil ik niet wachten." Binnenkort praat hij met World of Opportunities, dat hem gaat begeleiden bij de wereldwijde lancering. Thonen schat dat hij wel 200.000 euro kwijt is aan een wereldomspannend octrooi. Een veelvoud van het bedrag dat hij kwijt is voor een twintigjarig octrooi in Nederland. Hij bestrijdt dat het product eenvoudig na te maken is. „Het zit allemaal goed dichtgetim merd. En wie het probeert, krijgt een proces aan z'n broek." Met Guard My Life voelt hij zich een stuk veiliger. „Ik slaap toch een stuk rustiger op de vijftiende verdieping met zo'n pakket op mijn kamer." ECONOMIE WIJZER zou je zeggen van wel. Aan de andere kant: conducteurs vin den het geen pretje om op risi colijnen hun diensten te draai en. Wellicht gaat van camerabe waking een preventieve werking uit. Zo niet, dan wordt het openbaar vervoer het domein van onruststokers en vechters bazen. En hoe moet dat met in- en uitstappen? De conducteur kijkt straks niet meer mee, de reiziger is afhan kelijk van een automatische waarschuwingstoon dat de deu ren dichtgaan. Dat wordt wen nen voor de reiziger, zeker voor het snel aantal toenemende ou deren in ons land. Regionale overheden die vinden dat het openbaar vervoer vooral een so ciale functie vervult, moeten zich nog maar eens achter de oren krabben. 'It's the economy, stupid' ('Het gaat om de econo mie, stommerik'). Met die slo gan won Clinton in 1992 van de oude George Bush (de vader van Amerika's huidige leider) de presidentsverkiezingen. De kie zers gaven Clinton gelijk: het ging hen bovenal om de staat van de economie in de VS. De Nederlandse kiezers lijken dit jaar door iets heel anders in be slag te worden genomen. Het ziet er althans niet naar uit dat zij over ruim vier weken bij de Kamerverkiezingen op econo mische gronden zullen stem men. Tekenend voor de stemming was de gelaten reactie op de doorrekening van de verkie zingsprogramma's, traditioneel uitgevoerd door de rekenmees ters van het Cen traal Planbureau. Alle acht partijen die nu in het parle ment zitten, had den hun verkie zingsprogramma voorgelegd om te zien wat de effec ten van hun voor stellen zijn op za ken als economi sche groei, werk gelegenheid, infla tie, overheids schuld en koop kracht. Alleen Leefbaar Nederland en de Lijst Pim Fortuyn deden niet mee. Dat is te begrijpen want zo'n be rekening is een flink karwei. En wat heeft het opgeleverd? Bitter weinig. Het was leuk voor jour nalisten om te kunnen rappor teren dat de PvdA-plannen gun stiger uitpakken voor de hogere inkomens dan die van de WD, maar daar bleef het er wel zo ongeveer bij. De partijleiders smeten elkaar na afloop van de presentatie nog wat met cijfers om de oren, maar niemand die daar erg in geïnteresseerd leek. Voordat we al te gemakkelijk meegaan in deze apathie, wil ik toch op een aantal gegevens wij zen. Het doet ertoe dat alleen de Socialistische Partij niet van plan is te bezuinigen op het openbaar bestuur. Het doet er toe dat alleen Groenlinks en de SP willen bezuinigen op defen sie en wegen. En dat iedereen zich wil inzetten voor meer uit gaven aan onderwijs en zorg. De SP gaat in dat laatste het verst. Iedereen wil meer voor het openbaar vervoer, zelfs de WD. Zoals te verwachten viel, hoopt de WD het meest van alle par tijen te kunnen bezuinigen op de sociale zekerheid, onder meer door een stevigere aanpak van de WAO. Die aanpak blijkt goed te werken als je kijkt naar doorwerking ervan op de eco nomische groei: onder de WD zal de economie het snelst groeien. Wat de belastingen betreft zijn de winsten en vermogens het veiligst bij de PvdA en de WD. Kapitaalkrachtig Nederland heeft het meest te duchten van Groenlinks en de SP. Ook hier geen verrassingen. Maar het is goed om het verschil in de gaten ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit te houden. Groenlinks gaat het verst in de verlichting van de be lasting op inkomen uit arbeid. Misschien gaat dit voorstel deze partij nog stemmen opleveren. Tel je alles bij elkaar op, en trek je af wat er af te trekken valt, dan wordt duidelijk wat de te verwachten economische groei is, alsmede de groei van de werkgelegenheid. En daar komt het probleem naar voren. Want wat zegt het dat de economie en de werkgelegenheid onder de WD het snelst groeien? Wat zegt het dat de groei onder Groenlinks het laagst uitvalt, terwijl de werkgelegenheid met die partij in het centrum van de macht net zo snel groeit als bij een regering onder leiding van de WD? En wat te doen met het feit dat het PvdA-pro- gramma iets meer inflatoir is dan de program ma's van de an dere partijen? G4 je daarom voor of tegen stem men? Belangrij ker is misschien te weten dat uit keringsgerech tigden bij de SP en Groenlinks relatief het beste af zijn. Maar voor die conclu sie hebben we het Centraal Planbureau niet nodig. Opvallend is dat het verschil tussen de PvdA en de WD on duidelijk blijft in de berekenin gen. Wellicht geeft dit aan dat zij een vervolg kunnen en willen geven aan de paarse coalitie. Het gaat economisch gezien re delijk goed in Nederland. En dan doen al die voorspellende cijfers er niet zoveel toe. Pim Fortuyn en Leefbaar Nederland moeten inmiddels duidelijk hebben gemaakt dat het om iets anders gaat op 15 mei. Een recente bijeenkomst in het Amsterdamse centrum de Rode Hoed maakte duidelijk hoe groot het Nationale Chagrijn is. Men is verbolgen over de toe standen in de zorg en in het on derwijs (heeft u ooMönderen die om de haverklap thuisko men vanwege een gebrek aan leerkrachten?) Het gedoe over de multiculturele samenleving zit veel mensen hoog. zeker wanneer het gaat om de crimi naliteit onder migranten. Men vraagt zich af waarom er met geld gesmeten wordt voor de aanleg van de Betuwelijn. Of voor de aanschaf van een nieuw type gevechtsvliegtuig. Terwijl we met zijn allen nog steeds in files staan. Men voelt zich bui tengesloten. niet serieus geno men. Men voelt dat over de hoofden van de kiezers heen ge regeerd wordt. Het gaat bij de verkiezingen dit keer vooral om de democrati sche, sociale en morele kwalitei ten van de samenleving. En daarom luidt de winnende ver kiezingsleus dit jaar It's the quality of life, stupid' ('Het gaat om de kwaliteit van het leven, stommerik').

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9