BINNEN- BUITENLAND 'Ik word als een boef behandeld' et maffiose Montenegro van president Djukanovic 'Che', de laatste gaullist van Frankrijk De ontwikkeling van een criminele dictatuur op de Balkan 'Laat mijn zoon maar blijven waar hij is' Van Kemenade over NIOD-rapport: Defensie was niet door en door rot n a correspondent n Zweeden - Toen Momir Vojvo- lar op een zomerdag van Kotor aan het me en was, zag hij onder 1 ets wat zelfs in Mon- i ongewoon was: een v -lijken. Vojvodic ging eerst i politie, die hem echter niemand vermist werd. ging hij naar de krant, moesten die van illega- 'fgAgranten zijn, overboord Dor gewetenloze men- Jkkelaars. ic, een bedaagde ex-poli- ad beter zijn mond kun- uden. Enkele weken later bij zijn flat opgewacht 14frie mannen. „Ze doofden t in de hal", zegt de oude Een gaf me een kaakslag, ede een klap op het De derde trapte me zo at ik drie meter verder te- muur kwakte. Toen ver- ize." nSg spraken geen woord, ojvodic wist genoeg. „Dit pal waren maffiosi van Djukano vic", zegt hij in een verwijzing naar de president van het land. „Ze wilden me het zwijgen op leggen." Montenegro heeft zich ontwik keld tot het crimineelste land op de Balkan, voorwaar geen be roerde prestatie in een van maf fiosi vergeven regio. Het officiële maandinkomen beloopt er 110 euro, maar veel Montenegrijnen klussen bij als smokkelaar of he ler. In de hoofdstad Podgorica wordt het straatbeeld beheerst door gestolen limousines, met achter het stuur mannen in de- signerpakken, de telefoon aan het oor. Montenegro heeft meer Merce- dessen per hoofd van de bevol king dan enig ander land, en na Finland het grootste aantal mo biele telefoons. Waar het gaat om kleding, legt Levi's het af te gen Versace. Toen de Italiaanse designer in 1997 werd ver moord, stelden sommige Mon tenegrijnen een dag van natio nale rouw voor. Dit zou allemaal niet zo erg zijn, als het land de kat de bel aan bond. Maar de regering zit zelf met de vingers in de jampot. Op de zondagsmarkt voor gestolen limo's bij Podgorica doet een nieuwe Mercedes S (waarde 35.000 euro) niet meer dan een luizige 10.000 euro. Registratie: geen probleem. Voor amper 1500 euro verschaft de staat alle vereiste documenten. Niemand weet hoe de regeling de staatskas vult. „Het budget was vorig jaar 320 miljoen eu ro", zegt Aleksander Radolovic, een hoofdstedelijke econoom. „Maar waar het geld vandaan komt, is staatsgeheim." Naast de 'officiële' begroting is er ook een schaduwbudget voor de persoonlijke uitgaven van de leiders. Volgens het Kroatische weekblad National, dat vorig jaar Djukanovic op de ontleed- tafel legde, heeft de president 130 miljoen dollar op buiten landse rekeningen staan. Hij verplaatst zich als een koning van de barok in luxueuze privé- jets van het soort waar een olie sjeik zich niet voor zou scha men. Toen hoofdredacteur Ivo Pukanic van Nacional werd ge waarschuwd dat hij voor zijn le ven moest vrezen, wist hij dat hij goed zat met zijn artikel. Dat was ook de slotsom van Vuksan Simonovic, parlementa riër van de oppositionele SNP. Hij leidde een parlementaire commissie die de aantijgingen moest onderzoeken. „Eigenlijk had de officier van justitie dat moeten doen", zegt hij. „Maar het openbaar ministerie weiger de. Wij weten nu waarom. De aantijgingen waren correct." Het rapport van Simonovic leest als een roman. Djukanovic kocht voor 27 miljoen dollar drie privé-vliegtuigen die hij in Amerika registreerde. Daartoe had hij bij wijze van afleidings manoeuvre geld geleend van een Kroatische zakenman, Srecko Kestner. Die lening - ren tevrij - betaalde hij terug in maandelijkse termijnen. Djukanovic was een betrouwba re schuldenaar, die geen termijn miste. Simonovic glimlacht: „Zwart geld was er genoeg. We vergeleken de statistieken van de luchthavendouane met die van de luchtverkeersleiding. Het bleek dat in drie jaar tijd 433 vrachtvliegtuigen waren geland die niet door de douane waren gegaan: Iljoesjins, Antonov's en Boeings. Al deze vliegtuigen hadden motorpech gemeld, en altijd 's avonds. Gemiddeld be vatten ze 15.000 dozen met siga retten, die alle op de zwarte markt eindigden." De meeste sigaretten kwamen terecht in Italiaanse mondhoe ken. Blijkens een onderzoek van de senaat in Rome liep de Itali aanse fiscus de afgelopen tien jaar honderden miljoenen euro aan invoerrechten en accijnzen mis. Volgens Italië komt 60 pro cent van het bruto binnenlands product van Montenegro uit de smokkel van sigaretten, drugs en mensen. Simonovic biedt deze week zijn rapport aan het parlement aan. Of hij denkt dat Djukanovic, rood van schaamte, dan zal af treden? „Dat denk ik niet. Ver geet niet: dit is een dicatuur." door Maarten Molenaar den haag - 'O nee, mijn zoon Erik Jan kan echt niet naar de basisschool'. De 37-jarige C. Koe koek zegt het uit de grond van haar hart. Haar 7- jarige zoon heeft een hersenbeschadiging en kan niet lopen. Hij zit op een mytylschool in Delft, maar volgens de nieuwe wettelijke voorschriften mag hij ook naar een 'gewone' basisschool. Ouders van een kind met een handicap of stoor nis mogen vanaf 1 augustus kiezen of hun zoon of dochter naar een speciale school of naar het reguliere basisonderwijs/voortgezet onderwijs gaat. Als ze tot dat laatste besluiten, kunnen ze een leerlinggebonden budget aanvragen. Dat is het geld dat nodig is voor bijvoorbeeld extra begelei ding of aanpassing van het lesmateriaal. De moeder van Erik Jan heeft er echter geen ver trouwen in, dat haar kind op de basisschool net zo gelukkig wordt als op de mytylschool. „Mijn zoon krijgt op de mytylschool vier keer per week fysiotherapie en twee keer per week ergothera pie. Op de basisschool kunnen ze hem die thera pieën niet geven en dus zou hij daarvoor buiten schooltijd op pad moeten. Dat is veel te ver moeiend voor hem. Nee, laat mijn zoon maar blijven waar hij is." Veel scholen hopen, dat de meeste ouders van een kind met een handicap of een stoornis de zelfde beslissing nemen. Uit een onderzoek van Search Primair, het on derzoeksbureau van de Protestants Christelijke Schoolleiders Organisatie, bleek dat twee derde van de basisscholen de opvang van deze kinde ren niet ziet zitten. Als redenen gaven de direc teuren van de 4.700 ondervraagde scholen aan dat de leerkrachten niet genoeg geschoold zijn, het schoolgebouw er niet op is aangepast en er te weinig informatie is over de regels om gespe cialiseerd personeel aan te trekken. Een meer derheid van de schoolleiders vindt dat de school al genoeg probleemkinderen heeft. De Chronisch zieken en Gehandicapten Raad. die ouders van een kind met een handicap of stoornis voorlichting geeft over de leerlingge bonden financiering, heeft weinig begrip voor de opstelling van de basisscholen. „Er is al jaren naar deze wet toegewerkt. En nu, vlak voor de invoering ervan, zeggen de scholen opeens dat ze niet kunnen en willen. Ik hoop dat de lande lijke politiek zich niet te veel laat beïnvloeden door dit gedrag", aldus Ellen Visser van deze or ganisatie. Ze pleit ervoor dat de wet zoals ge pland in augustus ingaat. Ze ziet niets in een versoepeling of een overgangstraject, zoals een deel van de basisscholen wil. Visser denkt, dat er bij veel scholen sprake is van koudwatervrees. „Basisscholen die al kinderen met een handicap of stoornis hebben, zijn over het algemeen positief. Bovendien hoeven de scholen niet bang te zijn, dat er opeens heel veel kinderen die extra begeleiding nodig hebben worden aangemeld. Er zijn 32.000 kinderen die in dit verband in aanmerking voor een plaats op de basisschool. In Nederland zijn 7.800 basis scholen, dus het gaat gemiddeld om maximaal vier kinderen per school." door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Voor verreweg de meeste politici in de westerse wereld is een ministerschap het hoogst bereikbare. Je moet dus wel heel zuiver op de graat zijn om je naam in de politiek te beitelen als degene die er vooral eer in stelt om zo vaak mogelijk af te treden. Jean-Pierre Che- vènement, de 63-jarige ex-, ex- en ex-minister lust er wel pap van. Drie keer in de afgelopen twintig jaar schudde 'de Leeuw van Belfort' zijn grijze manen en bood zijn ont slag aan. En het waren niet de geringste ministerspos ten die hij liet liggen: minister van onderzoek en we tenschappen, minister van defensie en minister van binnenlandse zaken. 'Che', zoals hij in Frankrijk wordt genoemd, doet mee aan de presidentsverkiezingen. Hij geldt voor de 'ze kere' kandidaten in de tweede ronde, Chirac en Jospin, als de enige met wie ze in de eerste ronde re kening moeten houden. Chevènement is namelijk de enige die zijn stemmen zowel bij links als bij rechts weghaalt. Alle andere kandidaten zijn voorspelbaar, net als Chirac en Jospin trouwens. Ze zijn of links, of rechts. 'Che' valt echter in geen hokje te duwen. „Ik ben meer socialist dan de socialisten, meer gaullist dan de RPR, meer democraat dan de UDF en meer communist dan de communisten", is een geliefde uit spraak van Chevènement op al zijn verkiezingsbijeen komsten, die nog steeds onveranderlijk druk worden bezocht. Waar alle andere kandidaten 'verandering' bepleiten en 'vernieuwing' prediken, wil Chevènement alles graag bij het oude houden. Hij wil via een referendum Frankrijk weer uit de eurozone halen, hij wil terug naar de NAVO-politiek van generaal De Gaulle en hij wil dat Frankrijk via nationale steunmaatregelen aan de eigen topindustrieën een spaak in het wiel steekt van de ontembare globaliseringseconomie. Chevènement haakt moeiteloos in op de golf van nos talgie die Frankrijk al een tijd in de ban houdt. Hij is de enige politicus die dwars ingaat tegen regionale groeperingen die meer autonomie voor hun streek willen. „Volstrekt in strijd met de republikeinse begin selen van de Franse staat", briest hij. De grotere vrij heden voor Corsica die premier Jospin anderhalf jaar aankondigde, waren voor Chevènement aanleiding voor de derde keer in zijn carrière het bijltje erbij neer te gooien. Een kleine tien jaar eerder deed hij hetzelfde toen de Golfoorlog uitbrak. Chevènement wenste niet mee te doen aan wat hij zag als een Amerikaanse poging de wereldhegemonie te veroveren. Hij had er zelfs een ideologische verklaring voor die hij thans op verkie zingsbijeenkomsten genadeloos uitbuit. Irak, zo be weerde hij, was van alle landen in de regio het enige land waar een moderne, seculiere houding bestond jegens de religie. Een aanval op Irak, zo betoogde hij, zou alleen maar de moslimfundamentalisten in de omringende landen in de kaai t spelen. Het waren stuk voor stuk gaullistische argumenten en Chevènement laat dezer dagen geen moment voorbij gaan om dat de gaullistische kiezers onder de neus te wrijven. Waar de gaullistische kandidaat, Jacques Chi rac, als belangrijkste reden voor zijn deelname aan de verkiezingen aanvoert 'zijn passie voor Frankrijk en zijn liefde voor de Fransen', daar werpt Chevènement onverstoorbaar inhoudelijke argumenten de zalen in. De onrust bij de gaullisten over het succes van 'Che' is onverminderd groot. De gaullistische politicus Renaud Dutreil vergeleek Chevènement zelfs met ge neraal Georges Boulanger. De generaal, iiU886 minis ter van oorlog, was aan het eind van de lflle eeuw mateloos populair in Frankrijk. Tussen 1886 en 1889 verzamelde hij verschillende stromingen om zich heen (nationalisten, radicalen, monarchisten, antipar lementariërs etc.) in een beweging van nationalisti sche en Jacobijnse origine, onder het trefwoord 'bou- langisme'. Het programma van de boulangisten stoelt op een doeltreffende populistische demagogie, met als be langrijkste eis de versterking van de uitvoerende macht. Na zijn ontslag als militair kon Boulanger zich bij tussentijdse verkiezingen kandidaat stellen waar hij maar wilde en hij stapelde succes op succes. Hij aar zelde echter het republikeinse bewind met een staats greep omver te werpen en vluchtte in 1889 naar België waar hij twee jaar later zelfmoord pleegde. De strategie van Chevènement lijkt inderdaad een beetje op die van de oude generaal. Hij verzekert zich links en rechts van steun, van groepen zowel als van individuen. Van de Poujade-beweging uit de jaren '50 tot aan de onlangs opgestapte linkse onderzoeksrech ter Eric Halphen. Het is een bizar ratjetoe, maar tot nog toe scoort 'Che' er goed mee in de opiniepeilin gen. En hij blijft geloven in zijn kansen: „Om Chirac te verslaan, moet ik eerst Jospin kloppen", is sinds kort zijn nieuwste uitsmijter. ohn Oomkes h°\em - ,,lk zal zo'n opdracht llssie j i u neer aanvaarden. In het al- vind ik datje de plicht m je beschikbaar te stellen eaï 1 oor de maatschappij be gevraagd. Maar de prijs is g: ik wil niet het verwijt dat ik heb zitten konke- wijze waarop je behan- ordt! Alsof je een boef zoe termij Re9 qrïe' al >ri ifd is hij. Jos van Kemena- zojuist gepensioneerde issaris van de Koningin in •Holland, is vertoornd harde kritiek die over neergedaald. Eerst gesel- Nederlands Instituut voor s Documentatie (NIOD) jorteur Van Kemenade eek met de conclusie dat alende landmachttop de oven het hoofd had ge il. En vervolgens incas- de veteraan-bestuurder media het ene verwijt na dere. ivc asleep van de openbaar- ;van het NIOD-rapport is te zwartepieten begon- e aangeklaagde land- op wijst de beschuldi- iger naar de vorige mi- 1 defensie. Politieke inteffr eisen klaarheid ener- stellen zich anderzijds erkant op achter hun kken als altijd. Eendracht ^'falleen te bestaan over de Van Kemenade, die verweten de 'cover-up op Hafrt; ie te hebben willen mas- ve over het falende Srebre- ileid. lerzoekers van het NIOD jven hoe het ministerie ènsie in de zomer van rlamd was geraakt door idende affaires in de me- het catastrofale Neder- Dptreden dat leidde tot enclave ïh 1995. vaca! uwe defensieminister De la iet onderzoeken of er jebrenica een doofpot be- ^jP^zo vat het NIOD de aan loop van Van Kemenade's be trokkenheid samen op de eigen website (www.srebenica.nl). En verder: 'Rapporteur Van Ke menade vond daar geen aanwij zingen voor. Zijn onderzoek stond echter niet in de eerste plaats in dienst van zogenoem de waarheidsvinding; uiteinde lijk ging het om een politiek-be- stuurlijk probleem dat om een oplossing vroeg'. Het NIOD-rap- port houdt het daarentegen op een welbewuste poging van de landmachttop 'om tegen de wil van de minister de informatie stroom te beperken en waar mogelijk onwelgevallige onder werpen te schonen'. Bent u in 1998 niet te snel, na zes weken speurwerk, tot de conclu sie gekomen dat de informatie stroom van en naar Defensie over Srebrenica 'vaak warrig, ge brekkig verbrokkeld, te laat en amateuristisch was'? U legde het accent op de gebrekkige organi satiestructuur op het departe ment. Het NIOD noemt dat 'een betrekkelijk ongevaarlijke uit komst, politiek gezien'. Van Kemenade: „Die conclusies waren niet geruststellend, maar zeer ingrijpend. Iedereen gaat daar nu aan voorbij, maar als ik schrijf dat op Defensie de infor matievoorziening en de politiek- bestuurlijke gevoeligheid niet deugen, dan is dat forse kritiek. Als het NIOD zegt dat mijn on derzoek geen waarheidsvinding betrof, dan zit dat instituut er naast. Mijn rapport stelde vast dat het ministerie zijn zaakjes niet op orde had." „Het NIOD heeft verder geke ken; daar hadden ze ook veel meer tijd voor. Het instituut concludeert: er zijn personen binnen Defensie waarvan je kunt zeggen dat ze informatie hebben verduisterd. Ze doelen dan met name op Couzy (chef staf) en in mindere mate op Van Baal (diens vervanger) en Nikolic (verbindingsofficier UN- Profor). Nemen we aan dat dat juist is. Dan kan je toch nog niet zeggen dat 'er in de defensieor ganisatie een cultuur heerst van het systematisch en doelbewust achterhouden van informatie'? Dan kun je zeggen: Couzy was fout, maar toch niet de hele landmachttop?" Dat is dezelfde Couzy die het te ruggekeerde bataljon inpeperde: 'U heeft niet gezien, wat niet is gebeurd'? En dezelfde verant woordelijke hoogste militair die tegenover de pers volhield dat er van genocide bij Srebrenica geen sprake kan zijn geweest? Van Kemenade: „Het NIOD spitst de kritiek op hem toe voor wat betreft de organisatie van de debriefing na terugkeer van Dutchbat. Couzy wilde dat door de landmacht zelf laten organi seren. De discussie is toen ge weest: moet de marechaussee dat doen? In overleg met De Ruiter, de onafhankelijke toe zichthouder, is toen gezegd: 'Als we dat de marechaussee laten doen, krijgt de debriefing wel een sterk justitieel karakter'. Met de beste wil kan ik daar geen manipulatie van informatie in zien." „Ik geef toe dat er over Couzy meer te zeggen is dan ik heb ge vonden en geschreven. Ik had meer moeten doorstoten op zijn persoon en zijn uitspraken. Maar zelfs dan. Dat is toch te mager voor de conclusie die het NIOD trekt? Ik houd staande dat de defensieorganisatie niet door en door rot was." Het NIOD-rapport wijkt op een aantal items niet wezenlijk af van uw rapport. Ernstiger is het verwijt dat u een onderzoek van de Militaire Inlichtingen Dienst over rechtsextremisme heeft ge negeerd. Van Kemenade: „Dat heb ik ook gelezen, maar ik kende het niet. Ik zie in het NIOD-rapport ook dat onderzoek pas in 1999 naar boven kwam. Mijn onderzoek dateert uit 1998. Het wangedrag van militairen heb ik absoluut beschreven. Let wel: ik zeg niet dat mijn rapport heilig is, of ab soluut het laatste woord wilde zijn. Natuurlijk valt dat weg in competitie tegen een rapport van 6000 pagina's. We hebben naar eer en geweten gepoogd de waarheid naar boven te krij gen." Het televisieprogramma Nova haalde afgelopen woensdag fel naar u uit: u wilde orde op za ken stellen, niet de onderste steen boven. U had niet goed doorge vraagd, zo werd het NIOD geci teerd. U had uw conclusies te snel klaar. Van Kemenade: „Het NIOD zegt dat overigens niet zo, maar ik was verbaasd. Halverwege een onderzoek overzie je altijd de gegevens en probeer je vast te stellen welke kant het op neigt. Je moet toch weten wat je nog meer wilt weten? Er is geen sprake van dat conclusies van tevoren vaststonden. Ik heb wel gezegd tegen iedere geïnter viewde: 'Als u mededelingen wilt doen die geheim zijn, dan moet u ze niet doen'. Dat ligt toch voor de hand? Daar kan ik niks mee. Ik kan wel door checks, door dergelijke verkla ringen tegenover elkaar te zet ten, zien wat er waar van is. Het NIOD heeft uitgebreid met mij gesproken, maar nooit over de vertrouwelijke informatie die ze blijkbaar gebruikten. Hoogst merkwaardig." Bent u beschadigd door het NIOD-rapport en door de wijze waarop de media u aanpakten? Van Kemenade (knikkend): „Vooral het verwijt dat uw krant mij in het hoofdredactioneel commentaar donderdag aan wreef, is buiten alle proporties. Daar wordt over mij geschreven: 'Wie genocide toedekt, is moreel pas echt fout'. Mijn onderzoek ging uitdrukkelijk niet over de verschrikkelijke gebeurtenissen rond de val van Srebrenica. Dat zou het NIOD doen. Zo verwer pelijk! Ik wil discussieren of aan gevallen worden over de vraag: heb je je onderzoek goed ge daan of niet. Maar ik ben geen man die dingen achterhoudt." Van Kemenade, thuis in de studeerkamer: „Ik had meer moeten doorstoten op de persoon van Couzy en zijn uitspraken."Foto: United Photos De Boer/Marco de Swart rre Chevènement, een van de 'zekere' kandidaten voor de tweede ronde van het Franse presi- ap. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7