i Powell stelt overleg met Arafat uit BUITENLAND 9 Palestijnen: Standrechtelijke executies in Jenin NAVO en Rusland houden extra top 'Orkaan Hugo' is uitgewoed in Venezuela Geverfd of niet geverfd, is de vraag bij Schroder Griek favoriet voor functie Europese bank Zes Duitsers overleden bij explosie in Tunesië Aanslag op markt in Jeruzalem Joegoslavische minister pleegt zelfmoord in Spanje jres toch ^ruimte in iigton - De Amerikaanse 1 s Barbara Morgan zal in llsnog een vlucht maken iet internationale ruimte- TlSS, om daar vandaan even. Dat heeft de Ame- se ruimtevaartorganisatie bekendgemaakt. Morgan (reserve van de beoogde lerares in de ruimte, (McAuliffe. Zij kwam om jmlosie van de space- i Challenger in 1986. jerlingen zagen die [live op tv ontploffen. po euro voor oge uit Titanic L - Het horloge dat de thauffeur John Gill droeg Kin 1912 bij de ramp met mie omkwam, heeft op ling in de Engelse stad jnpton 19.800 pond {euro) opgebracht. Het Jk is stil blijven staan op fi in de ochtend, het tijd- Jarop het schip in de At- jie Oceaan zonk. Het was |i de 316 objecten die gis- yerden geveild tijdens jeenkomst van de Britse ^vereniging, die her- lat het schip negentig ";den is gezonken. tsbisschop !dt niet af e 1 - Aartsbisschop Ber- jwvan Boston is niet van (te treden. Dat heeft hij de krant Boston Globe irief aan de priesters van ksbisdom laten weten, jositie staat onder druk lis gebleken dat het sdorn priesters heeft be- d die zich aan seksueel ik van jongeren schuldig gemaakt. Law schrijft j14D rijn uiterste best zal i resf1 ^et n^sbruik van kin oor priesters tegen te Tiabaas krijgt voetballer üet hart van de in janu- ngelukte Italiaanse er Vittorio Mero klopt :haam van maffiabaas co Molo uit Napels. De wbo e Mero, speler van de Italiaanse voetbalclub 1 kwam in januari bij een n> t op een snelweg om. maaidagen later transplan- 1 artsen zijn hart in het van de ernstige ziekte $e maffiabaas, die van vordt beschuldigd, staat uisarrest. Ondanks zijn iart houden zijn advo- dat hij te zwak is voor htelingen Afghanistan j- Ongeveer 223.000 ge- :ghanen zijn de afge- is weken teruggekeerd vaderland. Dat heeft luchtelingenorganisatie leegedeeld. Het hoofd 'nhcr, Ruud Lubbers, de komende dagen Af- Iran en Pakistan om leerprojecten' van zijn itie te bekijken. Hij imet de presidenten van 'Jghanistan en zal pro- het oosten van dat ID Eland bezoeken. De VN- 2098atie schat dat er onge- 17 miljoen Afghaanse Tingen zijn. zaterdag 13 APRIL 2002 icii i^y u nabestaanden van de Y v/ Èrvolging in de Tweede tz berlijn/gpd - Geverfd of niet ge verfd? De rechtbank in Ham burg had gisteren precies tien minuten tijd genomen om zich te buigen over de vraag of de haarkleur van bondskanselier Gerhard Schöder (SPD) inzet mag zijn van een mediadiscus sie. De belangstelling voor de zaak was overweldigend. Niet minder dan twaalf camerateams stonden paraat. Schroder had een klacht inge diend tegen het Duitse persbu reau ddp. Dat had een media- adviseuse aan het woord gela ten, die veronderstelde dat de 58-jarige kanselier betrouwbaar der zou overkomen 'indien hij zijn grijze slapen niet zou laten bijkleuren'. Bondskanselier Schroder. Foto: Reuters/Arnd Wiegmann Dat advies schoot Schroder in het verkeerde keelgat. De soci aal-democraat, die door zijn te genstanders als oppervlakkige 'lol en show-kanselier wordt neergezet, vreest dat hij bij de kiezers onbetrouwbaar over komt. Politici van de oppositie hadden Schröders van nature donkere haardos immers al in verband gebracht met diens ver meend leugenachtige karakter. Zo suggereerde een CDU-parle- mentariër: „Een bondskanselier die z'n haar verft, kleurt ook de statistieken". Dus huurden Schröders advi seurs een befaamd Hamburgs advocatenkantoor in dat een dreigbrief rondstuurde: wie nog durft te beweren dat Schroder in werkelijkheid grijs of grijzend is, kan een aanklacht verwachten. Te beginnen met persbureau ddp. De kanselier bracht twee per soonlijke kappers in stelling, één uit Berlijn, de ander uit zijn woonplaats Hannover, die uit sluitsel gaven over de haarkleur van Duitslands machtigste poli ticus. Onder ede verklaarden zij dat bij Schroder alles 'puur na tuur' is. „Een beetje grijs schijnt wel door", moest de Berlijnse prominentenkapper Udo Waltz erkennen. Wellicht is het pure ijdelheid, suggereerde Die Welt. Schroder werd immers ook al kwaad toen hetzelfde persbureau onlangs een foto afdrukte waarop te zien is hoe hij door een boomlange tv-journalist wordt geïnter viewd. Om niet op een dwerg te lijken stond Schöder op een kistje. Duitsland verkeert nog ruim een maand in onzekerheid. Op 17 mei doet de rechter - in het be zit van een volle bos, lang val lend grijs haar - uitspraak. De partijen hebben al aangekon digd het er hoe dan ook niet bij te laten zitten. „Desnoods gaan we naar het hoogste gerechts hof', dreigde de verdediger van persbureau ddp. De Duitse me dia zoeken intussen naar pas sende woorden voor de merk waardige affaire. 'Haarkloverij', concludeerde Die Welt. tel aviv/gpd-afp-rtr - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Colin Powell heeft zijn voor vandaag geplande ontmoeting met de Palestijnse leider Yasser Arafat uitgesteld. Hij besloot daartoe nadat gistermiddag bij een aanslag in Jeruzalem zes mensen omkwamen en 72 ge wond raakten. De ontmoeting van Powell met Arafat is 'in principe' uitgesteld tot morgen, aldus Palestijnse functionarissen in Ramallah. Maar de Palestijnse minister van Informatie Yasser Abed Rabbo verklaarde niet te weten of de ontmoeting morgen wordt ge houden. Zijn collega Azzam al- Ahmad voegde daaraan toe: „De Amerikanen zeiden ons dat de ontmoeting tussen president Arafat en Powell is uitgesteld, zonder te zeggen waarom of wanneer die zal plaatsvinden." De aanslag in Jeruzalem had plaats op de eerste dag van Po wells bezoek aan Israël en de Palestijnse gebieden. Een jonge Palestijnse vrouw blies zichzelf bij een bushalte in het centrum van Jeruzalem. De Aksa Brigade, een gewapend vleugel van Ara fats Fatah-organisatie, heeft ver klaard verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. Witte-Huiswoordvoerder Flei scher eiste kort daarna een uit spraak van Arafat. „Dit is terro risme. Dit is moord en Yasser Arafat moet snel met een ver oordeling komen." De Palestijn se Autoriteit veroordeelde de aanslag echter niet. De veilig heidschef van Gaza, Moham med Dahlan, toonde daarente gen begrip en noemde als oor zaak het Israëlische militaire of fensief. De aanslag bij de Mahane Yehu da markt in het centrum van Je ruzalem was de tweede geslaag de aanslag in Israël sinds het be gin van 'Operatie Verdedigings wap, ruim twee weken geleden. De operatie is volgens de Israëli sche regering bedoeld om 'de terroristische infrastructuur in de Palestijnse gebieden' te ver nietigen. In de meeste Palestijn se steden is nog steeds een uit gaansverbod van kracht en overal op de Westelijke Jordaan- oever arresteren de veiligheids dienst en speciale eenheden verdachte Palestijnen. Premier Sharon noemde eerder deze week het besluit van Po well naar Ramallah te gaan voor een onderhoud met Arafat 'een tragische vergissing.' Gevraagd of Sharon na de jongste aanslag Powell opnieuw zal vragen de Palestijnse leider te negeren, antwoordde een regerings woordvoerder dat Israël de Amerikanen niet zal voorschrij ven met wie ze moeten praten. De ravage in het centrum van Jeruzalem na de aanslag van gistermiddag. Foto: Reuters/Haim Zach I Mandela in 1 moordzaak - Voormalig president jl-Afrika, Nelson Man- (eft erin toegestemd een p oproep te doen in de formatie te krijgen over ■rd op een jonge jongen lode lichaam in de rivier pes is gevonden. Man- I de moord op de jon- larvan rechercheurs het Iden hebben dat die deel kte van een Afrikaans ri- :aarten op een pers- inde in Johannesburg op 4 Het verminkte lichaam jpog altijd onbekende pverd op 21 september fi in de Thames gevon- t compenseert itoffers Papon nDaPe Franse staat moet len voor de helft van de ;h ef%ergoeding die de vroe- 'ijk py-ambtenaar Maurice door onze correspondent Ad Bloemendaai tel aviv - Het Israëlische leger heeft in het vluchtelingenkamp van Jenin 'min stens vijftig mensen standrechtelijk ge- executeerd, sommigen voor het oog van hun eigen gezin'. Ook zouden minstens vijfhonderd lichamen van inwoners, van wie minstens de helft vrouwen en kinde ren in massagraven zijn begraven. Dat staat in een brief die de Palestijnse minis ter van informatie Jasser Abed-Rabbo naar buitenlandse staatshoofden en re geringsleiders heeft gestuurd. „Het is een schande dat het Witte Huis Ariel Sharon 'een man van vrede' heeft genoemd op dezelfde dag waarop hij is begonnen massagraven in te richten om het gruwelijke bloedbad te maskeren dat hij heeft bevolen in Jenin, te maskeren schrijft Abed-Rabbo. „Hele families zijn uitgeroeid. Minstens de helft van de slachtoffers is gedood als direct gevolg van de lukrake Israëlische beschietingen en raketaanvallen op hun schamele on derkomens." Het getuigt naar zijn mening van racisme dat de Israëlische regering als een van de redenen voor het snel begraven van de slachtoffers heeft gegeven dat ze bang is dat de Palestijnen de toestand zullen uit buiten voor propaganda-doeleinden. „Uw passiviteit betekent dat zulke gru welijke bloedbaden ook in de toekomst zullen plaats hebben. U bent verant woordelijk voor wat er is gebeurd en wat er nog kan gebeuren. Zwijgen betekent instemmen", waarschuwt Abed-Rabbo de buitenlandse regeringen. De meeste Israëlische en Palestijnse bronnen schatten het aantal doden als gevolg van de felle gevechten in het vluchtelingenkamp van Jenin op twee honderd. Betrouwbare cijfers zijn niet beschikbaar omdat Jenin en wijde omge ving door het leger tot afgesloten militair gebied is verklaard. Israël ontkent dat lichamen van Palestij nen in massagraven zijn begraven. Het zegt dat het de lichamen van burgers naar het ziekenhuis in Jenin zal brengen en dat de gewapende militanten zullen worden begraven op een begraafplaats in de Jordaanvallei. Volgens het Israëlische leger zijn de meeste slachtoffers van het geweld in Jenin gewapende leden van de Islamitische Jihad en andere militante organisaties. Het zou er alles aan hebben gedaan om het aantal slachtoffers onder burgers zo gering mogelijk te houden. Er zijn in het kamp 23 Israëlische soldaten gesneuveld. madrid/ap - De Joegoslavische minister van volksgezondheid en arbeid Miodrag Kovac heeft zichzelf gisteren in een hotelka mer in de Spaanse hoofdstad Madrid opgehangen. Dat heeft de Joegoslavische ambassade in Madrid bekendgemaakt. In de hotelkamer is een af scheidsbrief gevonden, aldus een woordvoerder van de am bassade. Het wordt niet uitge sloten dat de zelfmoord van Ko vac een politieke achtergrond heeft, maar volgens de woord voerder bestaat er geen verband met de zelfmoordpoging die oud-minister van binnenlandse zaken Vlajko Stojiljkovic don derdag voor het parlement in Belgrado deed. Stojiljkovic, die wordt gezocht door het Joego- slaviëtribunaal, schoot zichzelf door het hoofd nadat het parle ment een wet had aangenomen die de uitlevering van verdach ten aan het tribunaal mogelijk maakt. Hij lag gisteren nog in coma. Kovac' afscheidsbrief bevatte volgens de ambassadewoord voerder een persoonlijke bood schap en geen verwijzingen naar politieke kwesties. De mi nister was in Madrid voor de conferentie over vergrijzing van de VN. De 54-jarige Kovac was van huis uit vaatchirurg. Hij was afkomstig uit Montenegro en werd niet verdacht van oorlogs misdaden. brussel/washington/anp-afp - Als de onderhandelingen tussen de NAVO en Rusland over een nieuwe vorm van samenwerking met succes worden afgerond, zal dat eind mei in Rome wor den gevierd met een extra top- overleg. De Amerikaanse presi dent Bush en de Russische pre sident Poetin zullen die top bij wonen. NAVO-bronnen zeiden gisteren dat er formeel nog geen besluit is gevallen over de top. Het hangt vooral af van de goede af loop van de onderhandelingen met Moskou. „Maar wij zijn op timistisch", aldus de bronnen. De Italiaanse premier Berlusco ni, al een tijdje ook minister van Buitenlandse Zaken, zit achter de top. „Hij ligt goed in Moskou en Washington", aldus een hoge diplomaat. Bovendien is het goed voor zijn image, veronder stellen andere bronnen op het NAVO-hoofdkwartier. Bush be vestigde via een woordvoerder dat hij het idee van een top in Rome steunt. Berlusconi zelf liep al vooruit op het akkoord dat dan zal worden ondertekend met Rusland. De NAVO en Rusland onder handelen sinds begin maart over een nieuwe samenwer kingsrelatie, met de bedoeling die half mei in de IJslandse hoofdstad Reykjavik te bekro nen. Na de aanslagen in de Ver enigde Staten op 11 september stuurden NAVO-seretaris-gene- raal Robertson en Poetin aan op nauwere banden. oviEDO/anp - Vrijwel zeker mag Griekenland de nieuwe vice- voorzitter van de Europese Cen trale Bank (ECB) leveren. De Griekse kandidaat is favoriet bij de meeste lidstaten. Dat heeft minister van Financiën Rato van Spanje, momenteel EU-voorzit ter, gisteren gezegd op de web site van het voorzitterschap. „Er is een brede consensus, maar nog geen unanimiteit", al dus Rato. De Griek Loukas Pa- pademos, momenteel topman van de nationale bank in zijn land, wordt vrijwel zeker de op volger van de Fransman Christi an Noyer, die eind mei volgens afspraak zijn functie neerlegt. De Belgen hebben ook een kan didaat naar voren geschoven, Paul de Grauwe. Hoewel Brussel officieel nog vasthoudt aan de eigen kandidaat, die hoogleraar is in Leuven, heeft De Grauwe zelf al gezegd dat de Griek de hoogste ogen gooit. De EU-ministers van Financiën zijn gisteren en vandaag in de Noord-Spaanse stad Oviedo bij een voor een informele vergade ring. Tijdens de lunch vandaag hakken ze de knoop door over de ECB-baan. beriun/tunis/dpa-anp - De eX- plosie donderdag in de buurt van een synagoge op het Tune sische eiland Djerba, heeft aan zeker zes Duitsers het leven ge kost. Het gaat om vijf vrouwen en een elfjarige jongen. Dat heeft het ministerie van Buiten landse Zaken in Berlijn gisteren bekendgemaakt. Behalve de Duitse toeristen zijn ook de chauffeur van de ont plofte vrachtwagen, een agent, twee andere Tunesiërs en een Fransman omgekomen. Meer dan dertig mensen liggen met verwondingen in een zieken huis, onder wie negentien Duit sers. In tegenstelling tot de Tunesiërs gaan de Duitse autoriteiten vol gens het boulevardblad Bild uit van een aanslag. De chauffeur van de vrachtwagen, die was ge vuld met gasflessen, veroorzaak te de explosie toen de politie hem wilde controleren. Volgens de krant StiitTgarter Zeitung heeft het openbaar ministerie in Heilbronn opdracht gekregen een onderzoek in te stellen. In Tunesië is nog steeds de le zing dat de vrachtwagen te hard in de richting van de synagoge reed en toen tegen een muur reed die om het gebouw staat. De Ghriba-synagoge is het oud ste joodse gebedshuis in Afrika en geldt als een van de heilige plekken binnen het jodendom. Op het eiland Djerba woont on geveer eenderde van de 3000 jo den in Tunesië. poet betalen aan slacht- pn rvc •orlog. Dat heeft de üaad van State bepaald, [de daarmee in grote lij advies dat regerings- isaris Sophie Boissard 'k geleden uitbracht. Pa- rd in 1998 tot tien jaar ^eld voor zijn aandeel Jortatie van 1.690 jo- overheid is met deze &k gedwongen te erken- I ze een deel van de ver- rdelijkheid draagt voor ernstige fouten die tus- [1942 en augustus 1944 fflux zijn begaan. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo De Venezolaanse pre sident Hugo Chavez - voor velen een in een democratisch jasje ge stoken dictator - is vroegtijdig ge struikeld over zijn eigen revolu tionaire retoriek. In zijn beginda gen lustte de doorsnee Venezo laan er wel pap van. Met zijn wei nig diplomatieke taalgebruik joeg Chavez de gevestigde orde de stuipen op het lijf. Chavez werd eind 1998 gekozen met 60 procent van de stem men. Dat de voormalige luite nant-kolonel zes jaar eerder zijn minachting voor de democratie had getoond met een mislukte staatsgreep waarin hij het op nam voor de armen, nam nie mand hem kwalijk. Na zijn glansrijke stembusover winning greep Chavez zijn po pulariteit aan om de grondwet te herschrijven. Dat deed hij een dusdanig slinkse wijze dat hij vrijwel alle macht aan zich wist te trekken. De nieuwe grondwet moest het gereedschap worden voor het vreedzaam doorvoeren van zijn bolivariaanse revolutie, genoemd naar de bevrijder van Venezuela Simon Bolivar. Ook liet Chavez zich herkiezen om zó uitzicht te krijgen op een ex tra ambtstermijn van zes jaar waarin de nieuwe grondwet voorzag. Tijd die hij nodig zei te hebben om Venezuela econo misch, sociaal en politiek gron dig te vertimmeren. Vier op de vijf Venezolanen liepen met hem weg. Maar de afgelopen maanden is 'Orkaan Hugo' aan kracht gaan verliezen. Chavez kon de hoog gespannen verwachtingen niet waarmaken mede doordat de olie-inkomsten, de motor van de economie, het laatste jaar fors daalden. Daardoor bleven zijn verkiezingsbeloften bij de mooie woorden en'smolt zijn populariteit onder de kansar men zienderogen. Armoedebe strijding en het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen stokten. De criminaliteit bleef angstaan jagend snel stijgen en corruptie nam niet noemenswaardig af. Zelfs in eigen kring werden steekpenningen aangenomen. Chavez kwam daardoor steeds meer alleen te staan. Maar in plaats de dialoog te zoeken, bleef hij het land besturen als ware het een kazerne. Autoritair, betweterig en hautain met steeds meer trekjes van een on vervalste tiran. Alle protesten ten spijt hield hij vast aan de in voering van 49 wetten van soci alistische snit die diep zouden gaan ingrijpen in de bezitsver houdingen. Daardoor kwam zo wat de hele maatschappij jongstleden december tegen hem in opstand tijdens de eerste algemene staking. De werkge vers voorop. Maar Chavez bond niet in. Hij radicaliseerde en ver vreemdde zich van zijn minis ters. Wie naar consensus streef de, werd een verrader genoemd. Van zijn kameraad Fidel Castro had hij ondertussen de gevrees de burgerwachten afgekeken. De activiteiten van deze verklik kers werden na de protesten van december opgevoerd om de vreedzame revolutie op buurtni- veau te consolideren. Donder dagmiddag schoten gewapende militanten van deze zogeheten 'Circulos Boliverianos' - de har de kem van aanhangers die met hun karakteristieke rode baret ten symbool van de revolutie vormden - met scherp op de monstranten die op weg waren naar het Miraflores-paleis om Chavez' aftreden te eisen. Er vie len vijftien doden en bijna 100 gewonden tijdens de tweede al gemene staking. Chavez, die beloofd had nooit leger en politie in te zullen zet ten tegen zijn eigen volk, ver speelde hiermee de steun van de topmilitairen. Zij waren Cha vez' voornaamste steunpilaren binnen de strijdkrachten. Daar binnen rommelde het al sinds februari, toen de eersten uit een rij van zeven hoge officieren in het openbaar hun ongenoegen over Chavez begonnen te uiten. Gisteren kwam het omstreden staatshoofd tot het inzicht dat aftreden onafwendbaar was. Dit gebeurde na overleg met het mi litaire driemanschap onder lei ding van legerbevelhebber Ef- rain Vasquez. Chavez zit vast in het Fort Tïuna in de hoofdstad tot een beter onderkomen voor hem gevonden is. Eén van zijn naaste getrouwen, de minister van binnenlandse zaken Ramon Rodriguez zit ook vast. Zijn aan houding houdt verband met het bloedige neerslaan van de de monstraties van deze week. Tot interim-president is werkge versvoorzitter Pedro Carmona (61) benoemd. Hij was de grote motor achter het volksprotest. Carmona bereidt algemene ver kiezingen voor. Een datum heeft hij nog niet genoemd. Het hoogdravende experiment Cha vez is onder zijn eigen gewicht bezweken. De kiezers die alleen heerser Chavez in het zadel heb ben geholpen, krijgen nu een herkansing om een beter alter natief te zoeken voor de nijpen de problemen van hqf tot op het bot gepolariseerde Wnezuela. Waarschuwing voor Nederlandse toeristen De situatie in Venezuela vormt voor het ministerie van Bui tenlandse Zaken nog geen aanleiding toeristen en andere reizigers af te raden naar het Zuid-Amerikaanse land te gaan. Buitenlandse Zaken maant wel tot voorzichtigheid. „Reizigers dienen nieuwsuitzendingen op de voet te blijven volgen en grote menigtes en demonstra ties te mijden", luidt het ad vies. Het vaste land van Venezuela is geen populaire vakantiebe stemming voor Nederlandse toeristen. Dat geldt wel voor Isla Margarita, een eiland voor de kust van het land. Daar is van onrust voorzover bekend geen sprake. Volgens gegevens van het ministerie van Buiten landse Zaken verblijven er mo menteel 300 Nederlandse toe risten 111 Venezuela, op het vaste land en/of Isla Margarita. Een exacte verdeling is niet voorhanden. Verder wonen er 500 Nederlanders in Caracas en 200 in Maracaibo. De laat- sten werken in de olie-indu strie. In Venezuela wonen bo vendien enkele duizenden mensen die zowel de Antilli aanse als Venezolaanse natio naliteit hebben. Verder wonen er op Isla Margarita 150 Neder landers.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5