Samen wonen in beslotenheid Richting Amerikaanse 'gated communities' BB Er staat nog net geen hek voor, maar besloten zijn ze wel, de nieuwe woonwijken. Oases van rust en gedroomde geborgenheid. Maar: „De gemeenschapszin is hier flinterdun. Als het er op aan komt gaat ieder voor zijn eigen belang." Ondanks dat nadeel vinden de meeste bewoners het prettig, zo onder elkaar: „Cultuurverschillen geven wrijving." door Monique de Knegt Het doet denken aan de en tree van een landgoed. Aan weerszijden van het begin van de straat staan twee zuilen. Links met het opschrift Clincken, rechts met Burgh. Mag je hier wel in als je er niet moet zijn? Mevrouw Kotier is zichtbaar in haar sas. „Er vaart u dat zo? Wat grappig. Het is gewoon openbare weg. De bewo nersvereniging heeft die pilaren en kele jaren geleden laten metselen omdat de entree een beetje romme lig was. Je kunt er natuurlijk ook bo men planten, maar de bewoners vonden het wel aanzien hebben. Het toont, hè? Net als de naam: villapark Clinckenburgh, terwijl het water hier de Klinkerbergerplas heet. Haha. Ik doe er een beetje schamper over." Ze lacht en verliest een oorbel. De parel stuitert tien meter over de glanzende witte natuurstenen vloer. „Er is ook nog even gesproken over een slagboom. Maar dat mag na tuurlijk niet, want het is openbare weg. Het helpt ook alleen als je dag en nacht particuliere beveiliging hebt. Dat is veel te duur. Ik zou het trouwens ook niet willen." Vanuit de huiskamer heeft het gezin Koller een panoramisch uitzicht over de door rietkragen omzoomde plas in Oegstgeest. „We hebben niet voor deze wijk gekozen, maar voor dit huis. Het bevalt me hier uitste kend. De mensen leven erg op zich zelf, maar eikaars bezittingen wor den wel in de gaten gehouden. Als er vreemde mensen rondlopen, dan zie je dat en ga je er op af. Ik heb het zelf één keer gedaan toen ik een onbe kende man zag bij de buren; het bleek de tuinman. Overigens wordt er toch regelmatig ingebroken." Tussen de witte villa's en luxe, zand kleurige twee onder een kap-wonin- gen slingert een weggetje dat na en kele honderden meters doodloopt. Bij de entree van de straat is geen bord met de aanduiding doodlo pend te zien. Zeker gesneuveld bij het metselen van de pilaren. In de tuinen wapperen wimpels in me tershoge witte masten. Bij de make laar op de oprit ('Ik heb liever dat u mijn naam niet noemt') schitteren twee kostbare auto's in de zon. „Heel ontspannen wijkje is dit. Er wordt niet naar je gekeken of je twee of drie mooie auto's hebt. Iedereen laat elkaar in zijn eigen waarde. Dat is het mooie van gelijkgestemden. Je hoeft elkaar niets uit te leggen. Ik zou niet in een gemengde wijk wil len wonen. Dat matcht met. Cul tuurverschillen geven wrijving. Als ik een prachtig huis heb, en ertegen over staan woningwetwoningen waar in een veel Ideinere ruimte zes mensen wonen, dan krijg je wrevel en heibel, dat hoef ik u niet uit te leggen. Wat ik bedoel? Krassen op m'n auto, fietsen stelen of mollen, de kinderen pesten. Ik kan me voor stellen dat dat zou gebeuren als hier tegenover bijstandstrekkers zouden wonen. Ik wil ook niet uitkijken op iemand die hele dagen aan z'n auto sleutelt. Aan een MG oké, maar niet aan die auto's waarbij alle gereed schap op straat rondslingert." Eigen leven Meneer tegenover is ingenieur. Niet bepaald het type sleutelaar. Hij weet na vier jaar amper hoe de overbuur vrouw eruit ziet. Groeten doet hij op afstand. Echte gemeenschapszin kent Clinckenburgh niet. Eén keer per jaar hebben de bewoners een le denvergadering in een hotel. En jaarlijks is er een gezamenlijke bar becue. Sommige bewoners doen sa- OORDELEN Nederlanders geven een rapportcijfer Ik vind het een goede ontwikkeling dat Nederland steeds meer een 'gekleurde' samenleving wordt: Immigranten zijn een welkome versterking van de economie: Immigranten hebben recht op dezelfde behandeling als autochtone Nederlanders: Immigranten dienen een voorkeursbehandeling te krijgen, omdat ze toch al met een achterstand beginnen: Ik ben voor een ruimhartig toelatingsbeleid voor politieke vluchtelingen: e Ik ben voor een ruimhartig toelatingsbeleid voor economische vluchtelingen: De cultuur van de etnische minderheden is een verrijking voor onze Nederlandse cultuur: Etnische minderheden moeten onderwijs in hun eigen taal kunnen krijgen: Etnische minderheden moeten zich zo snel mogelijk aanpassen: Buitenlanders die een misdrijf plegen moeten naar hun land van herkomst worden gestuurd: Ik ben bezorgd over de internationale situatie/de toestand in de wereld: De Islamitische minderheid in Nederland krijgt teveel invloed: leder persoon in Nederland moet zich te allen tijde kunnen identificeren: GPD-GRAPHICS/R.S. men zaken, gaan golfen, eten bij el kaar of gaan op sldvakantie, maar de meesten leven vooral hun eigen le ven. Clinckenburgh is alleen een eenheid tegen de 'boze buitenwereld'. Inge nieur Den Hond: „Over de uitbrei ding van het speeltuintje is uitge breid vergaderd. De speeltoestellen mochten niet zo aantrekkelijk zijn dat ze kinderen uit andere buurten zouden aantrekken. En toen de over heid helemaal aan de andere kant van de plas een gevangenis wilde bouwen, stelden bewoners voor pro test aan te tekenen, want de prestige van de wijk zou achteruit gaan. Dat is toch van de gekke?" Hij is de enige bewoner zonder alarminstallatie in de wijk en er is nog nooit bij hem ingebroken. „Vei ligheid is voor mij een non-issue. Ik begrijp niet wat er achter zit. Angst ja, maar waarvoor? Ik heb in Brazilië op een compound gewoond, com pleet met hekken, slagbomen en wachters. Vreselijk. Je zat de godgan se dag tussen Ons Soort Mensen Ie dereen wist alles van iedereen. Hier woont geen OSM. De enige overeen komst tussen de mensen hier is dat ze geld hebben. Maar voor de rest zijn ze heel divers. Er wonen acade mici, maar ook patsers zonder oplei ding, die wel een grote carrière heb ben gemaakt." Twee verschillende leefwerelden die elkaar accepteren en stilzwijgend wel blij zijn. De nieuwe rijken erva ren de 'boekenwurmen' als status verhogend en de academici verga pen zich aan het gemak waarmee hun overburen het geld laten rollen. „Ik weet het nog goed. Hij kwam hier aanrijden in een Jaguar Sports- car. Toen dachten we: wat krijgen we nou? Nouveau riche?" Aan het woord is voorzitter L. van de Rooij van bewonersvereniging Willemshof, een particulier wijkje naast Clinc kenburgh. Achter een muur van ro de bakstenen staan acht villa's. De pilaren aan weerszijden van de en tree vermelden niet alleen de naam Willemshof, maar ook 'Privé-terrein'. Hier is de straat werkelijk eigendom van de bewoners. „Tot vijftien centi meter buiten de toegangsrrtuur, me vrouw." Vanuit de woonkamer kij ken de bewoners uit op een vaart. Daarna komt een houtwal en daar achter villa's. „Ik zou niet in een ge mengde wijk willen wonen. En nu moet ik natuurlijk zeggen waarom niet. Ziet u die villa's aan de overzij de? In de zomer zijn ze niet zicht baar door het blad aan de bomen. Toch zou ik daar aan de overkant geen rijtjeshuizen willen. Ik ben er van overtuigd dat ze van invloed zijn op de waarde van de huizen hier. Denkt u niet?" Prettig In het begin is nog even sprake ge weest van een slagboom, maar de meeste bewoners van Willemshof vonden het idee toch vooral lastig, met pasjes en zo. Het blijkt ook niet nodig. „Er komt bijna geen sterve ling binnen. Het is hier een kleine oase van rust. Maar ik geloof niet dat hier een ander buurmanschap be staat dan in een openbare straat. We groeten elkaar, geven in vakanties de sleutels voor de post, maar gaan niet bij elkaar op visite. Er is een grote mate van vertrouwen, maar geen vriendschap. Iedereen leeft zijn ei gen leven. Maar mensen ervaren het wel als prettig om zelf de straat te beheren. Je kunt min of meer zelf bepalen hoe de directe omgeving er uit ziet. Dat gaat vooral goed omdat we met zo'n klein groepje zijn. Ie dereen stort een bedrag in de kas waarvan we de tuinman betalen, de straat onderhouden en de verlich ting." De bewoners van het Van Eijsinga- park in Leiden hadden aanvankelijk ook geen poort tot het villawijkje. Maar toen de naastgelegen flat zes honderd asielzoekers als bewoners kreeg, verscheen er resoluut een hekwerk. Elke avond om negen uur sluit het hek automatisch. Overdag is het open en moeten borden onbe voegden uit de straat houden. Bewo ner A. van der Krogt: „Sommige be woners hebben angst voor de asiel zoekers. Ik niet. Ik heb veel in het buitenland gewerkt tussen alle kleu ren mensen. Maar ik stuur ze wel weg als ze hier rond hangen. Voor je het weet lopen er zeshonderd rond. En die kijken toch anders naar onze huizen dan wij doen." Hij is blij te wonen in een afgeschermd villawijk je. „Het is veilig, heel rustig, een ver lengstuk van je erf. Je bakent een grotere ruimte om je heen af en kunt mee bepalen hoe die omgeving eruit ziet. Enige nadeel is dat door de bij de notaris vastgelegde afspraken alle bewoners het eens moeten zijn over een voorstel. Er hoeft er maar eentje tegen te zijn en het gaat niet door. Zo is er al wat gelazer geweest over de vlaggenmast op het binnenter rein. Iedereen wilde die, op één be woner na. Die mast hebben we er toen maar doorgedrukt, maar zo is er altijd wat. De gemeenschapszin is flinterdun. Als hier om de hoek bo men moeten worden geplant om au to's uit het zicht te houden dan vin den ze dat aan de andere kant van de straat overbodig. Zo'n voorstel komt er dan niet door op de jaarlijk se vergadering. Tijdens de informele barbecue daarna alsnog wel." Volgens Van der Krogt is tien bewo ners het absolute maximum aantal om een woonwijk te onderhouden. „De mensen moeten daarbij onge veer dezelfde draagkracht hebben, dezelfde cultuur en uit hetzelfde hout gesneden zijn anders kom je nooit meer tot overeenstemming." In Emmen ging het dan ook hele maal fout. De Apeldoornse projekt- ontwikkelaar Loostad bouwde er Pare Sandur dat behalve een vakan tiepark ook een woonwijk is. Het on derhoud zou door de bewoners van de 850 huur- en koopwoningen ge beuren, maar dat bleek al snel te in gewikkeld. Bewoners voor in het park waren niet van plan mee te be talen aan het verhelpen van de gaten in weg achter in het park. „Neder landers willen alleen regelen waar ze op uit kijken, verder niet", meent di recteur Ufkes van Loostad. Nu heeft de gemeente het onderhoud overge nomen en is er geen vuiltje aan de lucht. Besloten Het is een drukte van belang op het binnenterrein van kasteel Zwaenen- stede in het noorden van Den Bosch. Verhuizers en bouwvakkers rijden af en aan over de brug van de nog droge slotgracht. Het is het tweede kasteel dat wordt opgeleverd Bovenste foto: twee zuilen aan hét begin van de straat vormen de entree van villapark Clinckenburgh in Oegstgeest. Onderste foto: De toegang tot villawijk 'Willemshof in Warmond. Hier is de straat werkelijk eigendom van de bewo ners. Foto's: GPD/Phil Nijhuis in een serie van negen. Architect Soeters had 220 hectare grond ter beschikking voor duizend woningen. In plaats van de huizen als hagelslag over het landschap uit te strooien, concentreerde hij ze in negen kaste len die uitkijken over golfterrein, weiden en de Maas. Voor de eerste 120 woningen (vanaf 160.000 euro) waren 1.800 gegadigden. „Het is hier net Melrose Place"glundert Nancy Amelink. „Zo'n binnenplaats en al die jonge bewoners. Dat is weer eens wat anders. En dat uitzicht hè? We wonen gewoon midden op de golf baan. We zijn meteen gaan leren golfen." Ze heeft 650 kubieke meter tot haar ter beschikking, verdeeld over drie verdiepingen en twee ter rassen. Het landschap is haar tuin. Mooi en praktisch. Want de meeste bewoners hebben helemaal geen tijd om te tuinieren of zijn het gewroet in de aarde beu. „Wij hebben veer tien jaar absolute privacy gehad en een grote tuin. Ik wil wel eens wat anders", roept een vrouw vanaf haar balkon. Samen wonen in beslotenheid is ge wild. Of het nu in een villawijkje is of in een vesting. Critici zien in de be sloten woonomgevingen de eerste stap naar de Amerikaanse gated communities waar mensen wonen, winkelen en recreëren achter bevei ligde hekwerken. De nederzettingen zouden de teloorgang inluiden van de openbare ruimte en daarmee het TOELATINGSBELEID ASIELZOEKERS De Staat van het Land: Nederland geeft toelatingsbeleid asielzoekers een 4 Aantal asielaanvragen x 1000 Aantal verleende verblijfsvergunningen x 1000 HET ZATERDl 13 APRIlj 2002 E B GPD-GRAPHICS/R.S./Bron: IND verval van de publieke zaak en de democratie. „Ach, ach, ach", ver zucht architect Soeters. „De open bare ruimte is teloorgegaan met de ideeën van Le Corbusier en ingezet door de moderne stedenbouw. Er kwam zoveel ruimte om gebouwen, maar die was niet openbaar. Ruimte kan ook aan niemand toebehoren, zoals in de Bijlmermeer waar men sen 's avonds uit wanhoop langs de snelweg gaan lopen. Onveiligheid gaat hand in hand met een overdaad aan ruimte. We zijn nu bezig met in tensief grondgebruik: de openbare ruimte compact maken. Het aantal voetgangers per vierkante meter moet toenemen. Dat geeft een ge voel van stedelijkheid." Vergelijkingen met Amerikaanse ga ted communities vindt hij klets. „Dat roept nou niemand bij een flatge bouw met een lift en een deur. De besloten wijken van nu zijn eigenlijk flats die op z'n kant liggen." Flats en appartementengebouwen zijn al sinds jaar en dag afgesloten, maar bij laagbouw zijn we dat nog niet gewend. Of vergeten. Zeventien- de-eeuwse hofjes zijn ook besloten. Wie ze betreedt gaat nog altijd be deesd door de poort. Een gevoel dat je krijgt door de maat, omvang en beslotenheid van de gemeenschap. „Mits ze niet zijn voorbehouden aan de rijken zijn de nieuwe hofjes een aanvulling op de openbare ruimte", meent stedelijk onderzoeker A. Reijndorp, samen met planoloog Maarten Hajer auteur van het boek Op zoek naar nieuw publiek domein. Reijndorp: „Het zijn oases in een hectische stad. Je voelt je er een beetje schuchter. Daar is niks mis mee. Het is net als het hek om het Valkenbergpark in Breda. Het hek staat altijd open, maar het geeft wel aan dat je iets bijzonders betreedt." Reijndorp vindt het helemaal niet erg als de openbaarheid afneemt wanneer mensen een grotere zeg genschap krijgen over hun directe omgeving. „Niets is zo weinig open baar als openbare ruimte waar men sen niet durven komen omdat ze het er onveilig vinden, vies, akelig. Dan zeg ik: privatiseer of verpark die ruimte en investeer vooral in inrich ting en beheer van de openbare ruimte die je overhoudt. Neem nou de West-Kruiskade in Rotterdam. Ai die dingen die daar gebeuren (uit gaan, drugshandel, prostitutie, red.) vinden veel Rotterdammers best fas cinerend denk ik. Ook de diverse jongerenculturen. Maar het komt te dichtbij. Je moet afstand kunnen houden, toeschouwer kunnen zijn. Tenslotte kun je elkaar pas echt ont moeten als je elkaar ook kunt ver mijden."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 46