'Een beetje Taliban zou niet zo gek zijn' N/v Bloemlezing uit reacties bij enquête ZATERDAG 13 APRIL 2002 ER BIJ Invullers van de enquête kregen de kans om in een apart schrijven hun hart te luchten. Honderden mensen maakten van deze mogelijkheid dankbaar gebruik. „Zo, of u het met mij eens bent of niet, ik heb heerlijk alles van mij afgeschreven." door Wilko Voordouw ijn voorstel: laat be- V M stuurders een jaar M bij mij in de buurt wonen." Een vrouw uit de 'grootste stad van Twente' lucht middels een brief haar hart, naar aanleiding van de enquête De Staat van het Land. Ze is een van de honderden lezers, die een brief schrijft als aanvulling op de twee pagina's met vragen, die eind vorig jaar in deze krant werden gepubliceerd. Alleen de antwoorden invullen is voor haar niet voldoen de. De lezeres wil uitleggen waarom ze zich niet meer thuis voelt in de wijk waar ze al 25 jaar woont. „Het is te gemakkelijk om de schuld te leggen bij onze gekleurde mede landers, maar onze wijk werd steeds gekleurder, verpauperde, vervuilde en werd steeds lawaaiiger." Ze ver volgt: „Wij als Nederlanders mogen wel wat meer plichten verlangen en moeten de buitenlanders die hier wonen een goed en menswaardig bestaan garanderen." Ze beschrijft de teloorgang van haar woonwijk met 'zeer ruime hobby-woningen', die doordat de huizen zo ruim van opzet zijn, langzaam maar zeker een 'zwarte wijk' werd. Wanbeleid van de gemeente, zo stelt ze, want ze legt de schuldvraag niet bij de buitenlanders. Er zijn enkele honderden mensen (op een totaal van ruim 42.000 deel nemers aan De Staat van het Land) die van hun hart geen moordkuil maken. 'Regering, doe iets voor het te laat is,' schrijft een verpleegkun dige uit de randstad. „De gevange nissen zijn mijns inziens veel te luxe, als je ziet dat hulpbehoevende mensen in de verpleegtehuizen geen privacy hebben. Waar praten we dan over: gevangenen en ge straften die het veelal aan zichzelf te danken hebben dat ze daar zitten." Zwerfvuil en andere rotzooi, nog zo'n terugkerend thema. Vuilnis zakken die van het balkon af wor den gesmeten. Hondenpoep in plantsoentjes die niet wordt opge ruimd. „Ik heb zin om mijn ontlas ting bij zo'n hondeneigenaar voor de deur te smijten", schrijft een Eindhovenaar. „We zouden onze vrijheid moeten waarderen, in plaats van er zo slor dig mee om te gaan. Wat dat betreft zou een beetje 'Taliban' niet zo gek zijn. Om vooral ook de jonge men sen te leren, dat er niet alleen rech ten, maar ook plichten zijn", stelt een vrouw uit Leeuwarden. Dokter „Er zijn van die onbegrijpelijke Haagse besluiten", aldus een be jaarde man uit het Limburgse Neer, „die ons geweldige problemen op leveren. In de stad is altijd wel een dokter of apotheek in de buurt voor noodgevallen. Daar kan men ge makkelijk een nachtdienst invoeren. Maar in het buitengebied kan dat niet. In Midden-Limburg is nu ook zo'n dienst. Wie een hartaanval krijgt moet eerst Roermond bellen. De telefoniste bepaalt dan of er een dokter kan komen." „Ik ben blij met deze enquête. Ein delijk kan ik mijn mening eens kwijt. Maar er is geen politicus die het leest, ben ik bang", aldus een man uit Gouda. Een vrouw uit het oosten van het land stuurde, naast de ingevulde enquête, een compleet alfabet. Onder de letter Z schreef ze: „Zo, of u het met mij eens bent of niet, ik heb heerlijk alles van mij af geschreven. Ik ken u niet en u mij niet, dat is het mooie." Hoewel een enkele invuller van de gelegenheid gebruik maakte om een 'haatbrief, tegen de overheid, de re gering-Kok, de parlementaire partij en of de buitenlanders te schrijven, viel vooral op dat veel mensen hun antwoorden nader wilden motive ren. Via persoonlijke voorbeelden poogden ze aan te geven hoe het anders zou moeten. Bij het opstel len van de enquête was de verwach ting dat de twee pagina's met vra gen veel zouden losmaken. Die ver wachting is bewaarheid. Zwerfvuil en andere rotzooi is een terugkerende ergernis van velen. Archieffoto: United Photos de Boer TEVREDEN iN HEI 1 Welk rapportcijfer gaf u aan: Regering-Kok 6,1 De integratie van buitenlanders verloopt niet echt soepel en geeft sommige Nederlanders een gevoel van niet langer meer 'thuis' te zijn. Archieffoto: GPD Parlementair stelsel 6,8 Privatisering onderwijs 4,7 Privatisering gezondheidszorg 4,3 Inspraak belangrijke besluiten 5 Landelijk milieubeleid 5,4 Gemeentelijk milieubeleid 5,5 Werkgelegenheidsbeleid 6.3 Winkelsluitingsbeleid 6 24-uurs economie 4,5 AOW en pensioenen 5,6 Bijstand 5.2 Uitkeringen arbeidsongeschikten 5 Volksgezondheid 4,7 Boeren 4,8 Beleid t.a.v. de euro 6,1 ONDERWIJS Basisonderwijs 5,9 Middelbaar onderwijs 5,8 Beroepsonderwijs 6 Hoger onderwijs, universiteiten 6,2 VERVOER Schiphol 5,4 Spoorwegen 3,9 KONINGSHUIS Koningin 7 Móxima 7 Willem-Alexander 6,9 FRAUDE Bestrijding corruptie 4,1 Bestr. fraude sociale uitkeringen 4,6 ASIELZOEKERS Inburgering asielzoekers 4,1 Beleid asielzoekers en arbeid 4,2 Toelatingsbeleid asielzoekers 4 Toelatingsbeleid immigranten 4,4 OGPD-GRAPHICS'RS. TE HARD RIJDEN Over het laten poepen van honden in plantsoenen kunnen sommige Nederlanders zich mateloos opwinden. Archieffoto: GPD tw 'N HET De Staat van het Land: 28,4% vindt te hard rijden soms toelaatbaar Onderzoek wijst uit dat als 90 procent van de automobilisten zich aan de maximumsnelheid houdt er per jaar 200 doden en 1000 gewonden minder zouden vallen. 30% van de ongevallen is het gevolg van te hard rijden. 35 tot 40% van de automobilisten rijdt te hard op de snelweg. 25 tot 30% van de automobilisten rijdt op de provinciale weg 3 hard. GPD-GRAPHICS'RSvBron: SWOW3VO

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 45