olanda aat eigen Mens weg zaterdag 13 APRIL 2002 SPORT Een oud-voetballer wordt nooit een ware journalist. Hij durft zijn vroegere makkers geen pijn te doen RANDJE BUITENSPEL /ntennewtje van Hans Kraay junior met een willekeurige voetballer: Zo fijne gozer, ging niet slecht hè vandaag?' 'Dat kun je wel zeggen Hans, ouwe pik.'Helemaal niet verkeerd hoor zoals jij speelde en die drie punten in de knip da's wel even lekker natuurlijk?' 'Zeker weten Hans, enne, ik vond me eigen ook wel aardig.'Alleen die goal van jou, zeg nou eens eerlijk, dat was puur mazzel hè, je raakte 'm toch zeker helemaal verkeerd?' 'Ha, ha, die Hans, je hebt helemaal gelijk joh, eigen lijk was het een mislukte voor zet, stijf in het kruis was hele maal niet de bedoeling. Ha, ha. 'Proficiat jongen en neem er straks een paar van mij.'Gaan we doen ouwe pik, zeker weten. 'Gozertjüüüh'Hansiééé. Aardige vent hoor, deze losbolli ge spruit van 's lands enige echte voetbalprofessor, maar zodra ik de kleine Kraay journalistiek hoor en zie bedrijven, krommen zich mijn tenen, komt al mijn beharing overeind en loopt mijn mond vol met verwensingen. Hetzelfde effect veroorzaakt de zelfbevlekkingsshow van Ruud Gullit op Yorin. Het is alsof die twee een cursus creatief slijmen van namaakjournalist Jack van Gelder hebben genoten. Maar het mooie van al dat ge- glibber van junior en zijn geest verwant 'Gulliman' is dat mijn ego er van gaat groeien. Ik mag dan een onbeschermd beroep uitoefenen (iedere kneus kan zich voor journalist uitgeven), beunhazende ex-voetballers be zorgen mij het gevoel dat ik een vakman ben. Keer op keer de monstreren Kraay en Gullit dat een beetje behoorlijk intervie wen een kunst is van heb ik jou daar. Lekker doorgaan zo jon gens, Hansiééé, Rudiééé, jullie worden bedankt. Zeker weet- üitüh. Hennie de Romijn speelt, nu hij prof af is, ook journalistje. Niet op de tv, daamoor was de Leide- naar in zijn carrière (Willem II, Excelsior, Den Haag, Dordrecht en NEC) niet opvallend genoeg, maar op de radio. Voor Langs de Lijn kletst hij wat met spelers en trainers. Omdat De Romijn zijn beperkingen kent, slaagde hij als voetballer. Ook als praat jesmaker heeft hij geen last van zelfoverschatting. In een inter view met het Leidscli Dagblad noemde hij zijn radiofragmen ten laatst 'ouwe jongens kren tenbrood'. En dat zijn ze ook. 'Maar', zei De Romijn er bij, 'ik kan voetballers ook aanpakken. Zonder dat ze kwaad worden. Tegen een journalist zeggen ze al gauw: "Joh, wie denk jij dan dat je bent?" Of ze lopen kwaad weg.Hier kleunt NOS-mede- werker De Romijn er volledig naast. Hij denkt dat zijn oud collega's voor hem niet op de vlucht slaan omdat hij een van hen is (geweest). Mis. Ze blijven staan (of zitten) omdat wat De Romijn aanpakken noemt niks meer is dan een beetje kietelen. 'Die goal. dat was toch zeker puur mazzel hè?', dat werk. Hansie, Rudie of Hennie. de een is wat erger dan de ander, maar hun interviewtjes komen op hetzelfde neer: prietpraat die weinig met journalistiek heeft te maken. Een oud-voetballer blijft nou eenmaal een een oud-voet baller. een ware journalist zal hij nooit worden omdat hij zijn vroegere makkers geen pijn durft te doen. Dat mijn temperatuur en hart slag omhoog schieten wanneer ik Kraay junior, Gullit en De Romijn aan het werk hoor, is tot daar aan toe. Er zijn ook zat 'echte' collega's die mijn beroep te schande maken: allemans vriend Jack van Gelder, onbenul Humberto Tan, clichémannetje Edward van Cuilenborg en dik- doenertje Toine van Pe pers traaten bijvoorbeeld. Het wordt pas écht irritant wanneer zo n door Jack van Gelder omge schoolde oud-voetballer de 'ge wone' pers voor de voeten gaat lopen. Zelfs De Romijn, die zich toch niet de allure van een ster heeft aangemeten, doet daar aan mee. En hij gaat daar nog prat op ook. Hennie vertelde het Leidsch Dagblad geestdriftig hoe hij bij Heeren veen zo kon door lopen naar de trainerskamer terwijl er liefst vijf journalisten op Foppe de Haan zaten te wachten. Een uur lang ouwe hoerden de trainer van Heeren veen en de praktijkverslaggever van Langs de Lijn lekker slap oi>er voetbal En diemjf journa listen maar ongedurig op hun horloge kijken. De Romijn vond dat wel amusant. 'Prachtige vent die Foppe. Een verade ming. Tuurlijk Hennie, De Haan kan het allemaal prachtig vertellen. Lekker nuchter, een kwinkslagje hier, een beetje zelfspot daar en waarheden als Friese stamboek- koeien. Natuurlijk kletst Foppe zijn uurtje voor de pers liever vol met een radiomannetje van wie hij niets te duchten heeft dan dat hij de kans loopt te worden aangepakt. Heerenveen kan niet eens kampioen worden als Ajax, Feyenoord én PSVfa lenDa's mooi de schuld van Foppe. Want wie anders laat de Friezen op vreemde bodem voet ballen met de broek vol mest? Jaap Visser Reageren? sportredactie.ld@damiate.hdc.nl Irhoutse tennisster met Dekker in hoofdklasse iertian van Geen teld] fa Mens maakte op jonge leeftijd al |n het Leidse circuit door achter elkaar 1«n B-Master te worden. Met Dekker e wejbegint de 24-jarige Voorhoutse mor- varinjeen van de favorieten aan de compe- perlde hoofdklasse. Mens zinspeelt op pro- iddefaar eredivisie. Haar ambities als bed inisster staan, ondanks het uitblijven ndairjgrote doorbraak, ook nog fier over- 9, stie e nummer 10 van Nederland bekleedt g wo P'aats van de wereldranglijst in het oert iel en is 253ste in het dubbelspel. De rze^ite sport en management aan de Johan Jniversity in elf stellingen over de itie, financiën en haar laatste kans als e hebben me afgeschreven, maar ik ga ,ord(pnWeS" (°71 ter Tennis wil dit jaar wel eens 'na|oen worden. kt me wel wel ja. Het was de laatste ar steeds net niet en dat betekent dat chtbij bent. De derde keer moet het al is het niet zo dat we per se kampi- r leten worden. eren ben het er in het verleden over ge- s, pos we niet wilden promoveren, omdat istvei ivisie niet interessant was in het na- 1 wordt de eredivisie in het voorjaar ld en dat maakt het leuker. Ik wil ge« d hoog mogelijk spelen. Ik heb een Aanv t het Haagse Leimonias in de eredi- ment speeld en hoewel we degradeerden e naa helemaal geweldig. Je speelt tegen lers en dat is leerzaam. '|S ge len dit jaar met vier heren. Jesse Hu- Hl ig (tweede op het NK tot en met zes- Ir red.) is erbij gekomen. Ik kende let, maar ben wel onder de de indruk m. Ik zie het wel zitten. Het zou ook p voor het district Leiden als er een de eredivisie speelt." pmpetitie, zelfs de eredivisie, is voor e publiek niet interessant genoeg. ben ik het niet mee eens. In de eredi- lelen misschien te veel buitenlanders, prig jaar deden Miriam Oremans en ji Sluiter ook mee en dat maakt het fctrekkelijk. In het verleden speelden lis en Eltingh ook en had de eredivi- lis. Die kant moet het weer op gaan. piteit moet wel aan de spelers gege- tden en dus moet het speelschema aangepast worden aan de toemooienkalen- der. Het zou een goede voorbereiding kun nen zijn op Roland Garros. Je speelt veel wedstrijden op gravel. Wij trekken aardig wat publiek. De dag duurt wel lang met acht partijen, maar je hoeft toch niet de hele dag aanwezig te zijn? Ik hoorde dat ze erover gedacht hebben het damesdubbel af te schaffen, omdat dat de partij is die vaak het langst duurt. Gelukkig gaat dat niet door. Wel wordt in de mix de derde set afgeschaft en in plaats daarvan een tiebreak gespeeld. Het is een proef die alleen in de hoofdklasse wordt uitgepro beerd. Ik weet niet wat ik ervan moet den ken. De mixen maken toch vaak het ver schil." 3. Nummer 10 van Nederland in het enkel spel en de nummer 253 van de wereld zijn in het dubbelspel geeft een hoop bevredi ging- „Sta ik op 10? Ik let niet op de nationale ranking. Dat ik 509de sta geeft me geen be vrediging. Ik heb mijn vizier verder staan. Ik heb nog steeds in mijn hoofd dat ik op een Grand-Slamtoemooi kan staan. Ik wil de grotere toernooien gaan spelen. Ik ben te lang in de 10.000-dollartoemooien bezig ge weest. Ik moet hogerop. Als je in de vorm van je leven verkeert en je speelt een klein toernooi, pak je te weinig punten. Ik volg nog steeds tennissters tegen wie ik heb ge speeld en van wie ik heb gewonnen. Som migen zie ik doorstoten en dan denk ik: waarom zit ik thuis? Zeker in de zomer zijn er veel toernooien. Die ga ik opzoeken. Het moet een keer mijn kant op vallen. Het is nu of nooit. Ik ben 24 jaar. Sommigen vinden me te oud, maar dat bepaal ik zelf wel. Ik ben vaak met de buitenwacht bezig. Dan vragen mensen me wanneer ze mij een keer op televisie zien. Als ik vertel dat ik op de Johan Cruijff University zit, zeggen ze: goed dat je bent gaan studeren. Ze hebben me afgeschreven, maar ik ga mijn eigen weg. Ik tennis fulltime én ik studeer." 4. Jolanda Mens speelt het liefste in Neder land. „Ja, dat klopt wel. In het buitenland moet ik het allemaal zelf doen. Hier heb ik ver trouwde mensen om me heen. Ik vind het wel leuk om naar het buitenland te gaan, maar hier kan ik het meteen aan mijn trai ners laten zien als ik goed sta te spelen. Dat is een luxe. In Nederland zijn te weinig vrouwentoer nooien. Er zijn wel vier kleine toemooitjes, maar die speel ik niet meer. Misschien twee leiderdorp - Sjaak en Jan Verkuylen (rechts) zijn UVS'ers in hart en nieren. Jan maakte jarenlang deel uit van het eerste elftal, ook toen de club nog betaald voetbal speelde. Sjaak speelde veel minder wedstrijden in UVS1. Toen hij net twintig was werd hij afge keurd wegens een knieblessure. Behalve UVS-supporters zijn de gebroeders Verkuylen (oprichters van het gelijknamige installatiebureau) ook sponsor van de blauwwitten. gewoon een eenmanszaak. Jan is erbij gekomen om de administratieve kant te doen. We hebben nu ongeveer dertig mensen in dienst, ooit is dat wel veertig geweest." Sjaak: „We laten elkaar nooit zakken, we werken samen en we drinken samen een biertje." Jan: „Op vrijdagmiddag nemen we er eentje op de zaak, zaterdagmiddag om half vijf zijn we altijd op UVS met een vast groepje en zondagmiddag maken we het ook altijd gezellig. En dan plas ik op maandagochtend blauwwit." Sjaak: „We hebben elke dag met elkaar te maken. We zijn altijd samen. Als een van ons ergens alleen is wordt ons ge vraagd: waar is je broertje dan? Ook over voetbal hebben we dezelfde ideeën. Maar je kan beter niet naast Jan zitten op de tribune. Hij levert steeds com mentaar." Jan: „Ja, ik zie dingen. Ik let op tactische dingen en dan lever ik commentaar, ja. Kritiek op UVS kunnen we best hebben. Maar het moet wel gefundeerd zijn. Ik merk dat veel mensen antipathie heb ben jegens UVS. Volgens mij is het kin nesinne. Het komt vaak van mensen die lid zijn van lager spelende clubs, maar er zelf weinig aan doen om hun club op een hoger peil te brengen." Sjaak: „Wakker lig ik er niet van, als UVS verliest. Het is gezelliger als je wint." Jan: „We zijn al 25 jaar sponsor van UVS. Ik vind dat logisch als je een bedrijf hebt en je bent sportminded. We vinden het een sociale taak, zo denken we er over." Sjaak: „Bij UVS lopen heel wat mensen die voor niks vrijwilligerswerk doen. Wij kunnen dat financieel ondersteunen en dat doen we graag. Voor ons hoort dat er bij. We hebben het bij UVS naar onze zin. Het is een eindeloze club." Jan: ,,A1 spelen we vierde klasse, wij zul len er altijd zijn. Maar dat mag niet ge beuren hoor." Tekst: Willem Spierdijk Foto: Taco van der Eb zijn geboren en getogen Leide- hebben al vanaf onze jongste eerst bij Oranje- ize vader was daar een van de s van. Al na een paar jaar zijn pUVS gegaan, dat was toen al dé )n Leiden." Jan was een betere voetballer, inische speler. Hij had een ge- 1 schaarbeweging. Als hij die eruit liep de hele verdediging de ver bant op. Ik was een rammer, ik der dan Sjaak. Ik was stopper- kwamen me niet voorbij: of ze ras." aak is wat onstuimiger dan ik. tnt minder een blad voor de In het bedrijf zegt hij ook meteen et op staat." |Jan is veel tactischer, eigenlijk is bedheid zelve." ben met het bedrijf begonnen, Jolanda Mens: „Het zou leuk zijn voor het district Leiden als er een club in de eredivisie speelt." Foto: Taco van der Eb daarvan, omdat het te combineren is met de competitie in Duitsland. De mannen heb ben veel toernooien, wij hebben alleen Ros malen. En daar wordt niet eens kwalificatie gespeeld, volgens mij als enige WTA-toer- nooi ter wereld." 5. De tenniswereld is niet zo onmenselijk als altijd wordt beweerd. „Je weet nooit wat er achter je rug gebeurt, maar het is best collegiaal. Je hebt elkaar toch nodig om te trainen, te dubbelen of een hotelkamer te delen. Er zijn zat speel sters die alleen reizen, omdat een coach niet te betalen is. Dan zoek je elkaar op." 6. De tennisloopbaan van Jolanda Mens heeft alleen maar geld gekost. „Jazeker, maar zo lang ik het kan betalen is dat niet erg. Het kost voor iedereen geld en de vraag is hoe veel daarvan terug komt. Zonder geld is het onmogelijk en daarom prijs ik me gelukkig dat mijn ouders me al tijd gesteund hebben en dat nog steeds doen. Maar ik wil dat afbouwen. Ik vind het niet fijn om steeds weer om geld te moeten vragen. Daarom speel ik twee competities. Daar kan ik een hoop tickets van kopen en van het prijzengeld kan ik weer mijn hotels betalen. Het publiek ziet alleen de grote prijzengel den en dat schept een verkeerd beeld. Het is heel krom. Hoe lager je staat, des te meer kost het. De toppers verdienen het meest, maar hoeven hun hotel niet te betalen." 7. Als een beginnende prof hoort dat Jo landa Mens dit jaar 954 dollar aan prijzen geld heeft verdiend, denkt ze wel twee keer na voordat ze doorgaat. „Geld is nooit een drijfveer geweest en dat is het voor beginnende profs ook niet. Volgens mij klopt dat bedrag niet, maar het zal ook niet heel veel meer zijn. En mijn competitie- geld komt er nog bij. Het is alleen nog niet zo dat ik wat geld op de bank kan zetten." 8. Jolanda Mens traint het liefste bij Gert- jan Minnee. „Ik vind hem een heel goede trainer. Hij heeft een speciaal plekje in mijn hart en hij kan bij mij niets fout doen. Of hij hetzelfde over mij denkt, weet ik niet. Ik train niet meer zo vaak bij hem. Gertjan heeft ervoor gekozen om bij een club te trainen en ik moet verder. Daarom zit ik nu bij Henk van Hulst." 9. Jolanda Mens is te lief voor de top. „Dat zeggen heel veel mensen. Ze vinden dat ik wat bitcheriger moet zijn en dat ben ik ook af en toe. Maar ik ben niet van mening dat een tennisster alleen de top kan halen als ze niet lief is. Ik zal geen punten jatten op de baan, maar als een lijnrechter op een belangrijk punt een verkeerde beslissing neemt die voor mij gunstig uitvalt, ga ik geen let geven. Ik zou wel gek zijn. Ik heb wel soms te veel respect voor goede speelsters. In Italië heb ik van de winter met Seda Noorlander gedubbeld. Dat was een soort eer voor mij, maar ik kan ook goed dubbelen dus ik moet niet al te veel opkij ken tegen betere speelsters." 10. Jolanda Mens zal haar kinderen stimu leren om te gaan tennissen. „Als ze het leuk vinden wel ja. En als ze ta lent hebben zal ik ze aanmoedigen om de wijde wereld in te gaan. Levensles nummer 1 zal zijn: trek je eigen plan en trek je niet te veel aan van wat andere mensen zeggen. Zelf heb ik dat iets te veel gedaan. 11. Er wordt nooit meer iemand achter el kaar D-, C-, en B-Master. „Records zijn er om verbroken te worden, dus mijn prestatie zal ook wel een keer her haald worden. Op het moment dat het ge beurt sta je er niet bij stil. Als ik er nu op te rug kijk, denk ik: dat heb ik toch maar ge daan." - -m

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 33