e a nog geen jaar yeer reorganisatie ij Endemol MEDIA Tientallen reacties over herrie op radio en televisie Vj Tooske heeft alles onder controle Organisatie TMF Awards enorme klus De teloorgang van een fietsbandenfabriek "he Bar nu ook in Nederland iG heeft alle idelen RTLZ ■htop zaterdag 13 april 2002 erdam - De Holland Media p (HMG) heeft alle aande- Man het financiële televisie- ramma RTLZ verworven. J maakte gisteren bekend e onderhandelingen met eigenaar Belgian Busi- Television zijn afgerond, begon op 5 juni 2001. Het ■anima trekt nu ruim een en Hjtas Per da8' ze& Naar aanleiding van de oop gaat HMG samenwer- ■cyclii tussen RTLZ en het RTL ws intensiveren. Zo schuift richting nieuwszender, inancieel-economisch vs blijft wel de ruggengraat aak iS de RTL-programmering, al- 1MG. HMG onderzoekt op oment de mogelijkheden e redactie van RTL Z te Hen over Amsterdam en ;rsum. Veel bijval voor actie stichting Bescherming Akoestisch Milieu door Jaap Timmers Hilversum - Piepjes, muziekjes, geluids- en beeldfragmenten op radio, televisie en in STER- boodschappen zijn voor velen een bron van irritatie. De afge lopen dagen ontvingen diverse regionale kranten (waaronder dit dagblad) vele tientallen reac ties op het nieuws dat de stich ting Bescherming Akoestisch Milieu in actie komt tegen 'de herrie in de media'. Het hoge geluidsniveau van re clameboodschappen, attentie- verhogende deuntjes in infor matieve programma's en haas tig aan elkaar geplakte video beelden moeten het vooral ont gelden. Ouderen en gezinnen met kinderen klagen dat zij het gesproken woord in bepaalde programma's niet goed of slecht verstaan door allerlei bij geluiden. De toon van de binnengeko men klachten is tamelijk scherp. Mensen voelen zich vaak machteloos. 'Ik kan u niet vertellen hoe blij ik ben dat er actie wordt ondernomen tegen overbodige geluiden tijdens ra dio- en tv-uitzendingen', schrijft G.P. Belt. 'Ik ben 88 jaar', reageert een an dere lezer, 'en ik kan er niets van verstaan. Ik zet het geluid zachter vanwege die ellendige muziek, maar dan hoor ik het gesproken woord ook niet meer'. 'Storende muziek en lichtflitsen in bijvoorbeeld het TROS-pro- gramma 1 tegen 100 vergallen het kijkplezier', aldus E. Keet en J. Tiemensma. De familie Van Egelsdorp is dol op NCRV's Praatjesmakers, maai- moet voortdurend de ge luidsterkte aanpassen. 'De mu ziek is zo luid dat het gesproke ne van de kinderen onverstaan baar wordt'. Het zijn vooral oudere mensen die hunkeren naar de nieuwsle zer-oude stijl, die zonder piep jes en geluidsfragmenten de be richten voorleest. Veel lezers wijzen op Radio 4 en de Concertzender als bakens van rust. Ook de programma- vormgeving van de BBC wordt geroemd. Het radioprogramma Met het oog op morgen springt er even eens in positieve zin uit. Bijna allen hekelen de STER- boodschappen. Niet vanwege de filmpjes. Het geluid is de steens des aanstoots. Wie het volume normaal heeft afgesteld, schrikt zich een hoedje als de STER-commercials beginnen. Volgens oud-omroepmedewer ker Jim Rip schroeft de STER via een technisch foefje de 'geluids- indruk' op. Dit gebeurt in zijn ogen doelbewust en op verzoek van de adverteerders. 'Gevolg is', volgens A.J. Jansen, 'dat de adverteerders precies het omge keerde bereiken van wat zij vil len'. De indruk bestaat dat veel men sen een hekel hebben aan rust en stilte. 'Ik ken zelfs mensen die in iede re ruimte een radio hebben staan om vooral maar nergens door de stilte gestoord te hoe ven worden'. C. van de Klooster: 'Natuurlijk zijn wij niet verplicht om tv te kijken. Maar als deze trend doorzet, moet het Halmabord maar weer uit de kast'. Wie nog wil reageren kan schrij ven tiaar Redactie Media, Ant woordnummer 225, 1200 VB Hilversum. E-mailen (redac- tie.rw@ge.hdc.nl) en faxen (035- 6477168) kan ook. :nrW Imothy Beldman rrit de Lange rsum Nog geen jaar na de reorganisatie verkeren bij- zend medewerkers van En- I opnieuw in onzekerheid, ncurrentie-overwegingen directie van het tv-produc- j .^Irijf het mes in de organisa- n de omgerekend achthon- rbeidsplaatsen zullen er na van de Hilversumse vesti- uim vijfhonderd in Aals- ^overblijven. vlot.df- gi oor 27 .,jr Po heer H. Hcfademol-directie streeft er- Ie reorganisatie zonder ge in ontslagen uit te voe- o heeft zij de onderne- raad laten weten in een aanvraag. 3 de drie werknemers zal lol Nederland echter n verlaten. arbeidsplaatsen kun- slgens de directie worden Jteed omdat zij niet recht- £fSk ondersteunend zijn aan nductieproces. Hierbij zou an om afdelingen als Pu- ervice, de ICT, Requisie- ten en Toneel. Ook door het niet verlengen van tijdelijke contrac ten en dankzij natuurlijk verloop wordt een deel van de reductie bereikt. Met zo'n zeventig werk nemers van wie de arbeidsplaats vervalt wil de directie proberen te komen tot een afvloeiingsre- geling. Van de overgebleven werkne mers wordt overigens een loon- offer verwacht. Om de concur rentiepositie te verbeteren komt de directie terug op de eerder gedane toezegging per 1 januari 2003 de inflatiecorrectie toe te passen. De operatie is nodig om fle3dbe- ler te kunnen inspelen op de tv- markt, aldus de directie. De commerciële tv-zenders en de publieke omroepen hebben als gevolg van dalende advertentie inkomsten niet alleen minder te besteden, maar produceren ook steeds meer programma's zelf. Bovendien kan de onderneming met zo'n achthonderd arbeids plaatsen steeds moeilijker op boksen tegen kleine, zelfstandi ge tv-producenten. „De organi satie is momenteel te groot en te star in relatie tot het aantal op drachten", aldus een woord voerder van Endemol. Bij een flexibele organisatie hoort een dito personeelsforma tie, zodat de omvang van het bedrijf naar gelang het aantal opdrachten kan groeien en krimpen dankzij de inzet van tij delijke krachten. Komende maandag schuift de ondernemingsraad aan tafel met de directie voor een eerste inventarisatie van de plannen. „We zullen ons dit weekeinde buigen over het plan", aldus vi- ce-voorzitter Maurits Briët van de or, die nog niet inhoudelijk op de reorganisatie wil ingaan. „We zijn net zo geschokt als ie dereen. De laatste weken bleek ons dat er iets zou gaan gebeu ren, maar deze omvang, dat hadden we niet verwacht." De bonden worden door de di rectie bij de reorganisatie be trokken. De Endemol-directie heeft de or gevraagd binnen vijf weken advies uit te brengen over het reorganisatieplan en hoopt de operatie eind decem ber te hebben afgerond. ^/Ierdam/anp - De commer- inder Yorin begint ïdag de serie The Bar. In Rotterdams etablissement de zender twee kroegen icht waarin in totaal twaalf lepers het publiek moeten e vermaken. Onder toe- jntracfcl je alle in hif., ien in make kje >1.071 Trail: ir g van camera s na- ijk. groepen van zes barkee- hifkrijgen elk een kroeg toe zen. Per week wordt beke- relke bar het populairst is rhet publiek. De verlie- 1 kroeg moet vervolgens >arkeepers ontslaan. De ters werken niet alleen sa- ze wonen ook bij elkaar, privé-leven wordt ook met imera gevolgd, lar is een Zweeds concept, ins Yorin-directelir K. Ger- i is het programma in dat land nog steeds populair. Ar gentinië, Noorwegen, Portugal, Hongarije en Denemarken kennen er inmiddels ook een versie van. Gerritsen heeft na de tanende belangstelling voor Big Brother en het debacle met Star Acade my, dat voortijdig van het scherm werd gehaald, nog steeds vertrouwen in de realli- fe-fotimule. „Als een comedyse rie mislukt ga je toch ook niet twijfelen dat hele genre." Prime time De baas van Yorin wil niet zeg gen hoeveel kijkers The Bar moet trekken, wil het een ge slaagde show zijn. „Maar het programma moet wel scoren. Dat blijkt alleen al uit het feit dat we het zes dagen per week, met uitzondering van woens dagen, op prime time (21.00 uur) uitzenden." Fons van Westerloo, directeur van de SBS-zenders (SBS- 6/Net5/V8) verklaarde onlangs dat het reallife-genre op z'n re tour is. Gerritsen heeft er nog wel vertrouwen in. „We zitten ook te denken aan een vierde editie van Big Brother (BB). Daar hebben we een heel leuk idee voor. Ik denk dat de kans groot is dat per september weer een BB-reeks gaat lopen op on ze zender." Maar vooralsnog richt hij zijn pijlen op The Bar. Publiek kan de kroeg elke dag bezoeken (tussen 16.00 en 1.00 uur) en zo op tv komen. The Bar is achter het Rotterdamse stadhuis. Met de politie zijn afspraken ge maakt, mocht de toeloop naar het café te groot worden. Na de TMF Awards volgt avontuur in VS Druk, druk, druk. Het credo van de moderne mens op jacht naar eeuwige roem is zeker van toe passing op Tooske Breugem, vee jay en tv-babe. Het gezicht van TMF, vandaag de centrale presen tatrice van de traditionele TMF Awards, duikt binnenkort op in de straten van New York waar ze voor MTV Nederland wekelijks de US Top 20 gaat presenteren. Daarna stort ze zich op de Drie Musketiers, de nieuwe musical van Joop van den Ende. Oh ja, er wordt ook nog getrouwd. door Henk Waninge bussum - Tooske (27), blond, bruine ogen, is blij dat ze even de frisse lucht in kan na een dag vol opnamen. „Of ik geleefd word? Nee, vroeger misschien, nu ik heb alles onder controle", klinkt het gedecideerd. Razend populair is de in Zwolle geboren TMF-veejay. Daar getuigen tal loze mailtjes op haar site van. Fans krijgen netjes antwoord en daarmee is de kous af. Wat haar raakt is als nieuwbakken ouders hun dochter naar haar vernoe men. Origineel waar. Laatst nog werd dat speciaal gemeld in het radioprogramma van Frits Spits. „Daar word ik stil van." Stil wordt het die middag niet, want een paar meter verderop wordt er lustig geboord terwijl ook Tooske weinig stiltes laat vallen. „Ja, de musical. Het bal letje is gaan rollen door Rob en Ferdi Bolland, die de muziek voor de Drie Musketiers schrij- Ttfoske Breugem presenteert vanavond de uitreiking van de TMF Awards. Foto: GPD ven. Die kenden mij en mijn stem - ik heb vaak bij ze gezon gen in de studio. Voor de cast van de Drie Musketiers zochten ze frisse talenten met enige pop ervaring. Bovendien wilden ze iemand die het onverwoestbare van de liefde uitstraalt." Tooske werd gevraagd voor de rol van Constance, de grote lief de van schermheld d'Artagnan. „Lief, onderdanig, naïef, abso luut geen bruisend type. Na het script gelezen te hebben, stond ik niet te springen van enthousi asme. Samen met mijn vriend Keith, die acteur is, hebben we de scènes nog eens doorgeno men en bij nader inzien, zeg maar tussen de regels door, blijkt die Constance een sterkere persoonlijkheid te zijn dan ik eerst had aangenomen. Boven dien, zo zei Keith, willen regis seur Eddy Habbema en Joop van den Ende vooral zien welke invulling ik aan die rol zou ge ven. 'Ze willen jou zien, doe de scènes zoals jij die voelt'. Na de auditie en een aantal werkses sies kreeg ik de rol." Tooske glimlacht van oor tot oor. „Het aardige is dat Joop van den Ende mij nadien een hart onder de riem stak. In een inter view roemde hij mijn natuurlij ke stijl." Dat zit dus wel goed met Toos ke, die op deze manier latent aanwezig vaderlands musicalta lent links en rechts passeert. Terwijl ze het beroemde boek van Alexandre Dumas niet eens gelezen heeft. „Ho, ho, ik heb de film, gezien, die met Gérard De- pardieu." Menigeen zou een gat in de lucht springen, in Tooskes geval werd het een sprongetje. Het gooit haar toekomstplannen na melijk behoorlijk in de war. MTV, emigreren naar de VS, trouwen, een appartement be trekken in Brooklyn, die mars route kwam door die uitverkie zing ineens op de tocht te staan. Toekomstig echtgenoot Keith stelde zich echter flexibel op, in december keert Tooske naar Nederland terug voor de eerste repetities van de Drie Muske tiers. Tooske (gymnasium, stu die Engels, Miss Overijssel) praat met de zekerheid van ie- A mand die door de wol geverfd G is. Gepokt en gemazeld in het 1 métier. Ze sprak met Janet Jack son, Jennifer Lopez, Shaggy en Puff Daddy, om maar eens en kele sterren te noemen. Geen diepte-interviews, daarvoor leent een vluchtig medium als TMF zich niet, maar toch. Toos ke: „Het is de kunst om in de paar minuten die je hebt toch wat zinnigs te melden. Daarom kies ik vaak voor een verrassen de invalshoek". En mocht het voor menig bevooroordeelde veertiger, die met zijn zoon of dochter meekijkt naar de lawine door Tooske of collega Daphne gepresenteerde videoclips, het één en ander oppervlakkig over komen, is dat zijn of haar pro bleem. „Weet je, vooroordelen zijn toch niet uit te bannen. Ik ben blond, dus voor sommigen een dom blondje. Wie mijn cv bekijkt zal zich een ander oor deel vormen. Daarnaast interes seert het me hoegenaamd niets wat men van mij vindt Mis schien komt dat wel doordat één van mijn broers verstande lijk gehandicapt is. Door hem, en het gezin waaruit ik kom, ben ik anders over de dingen gaan denken. Er zijn zoveel soorten mensen, het heeft mijn bewust zijn, mijn leven verrijkt." De uitreiking van de TMF Awards is vanavond vanaf 18.00 uur live te zien op TMF. door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - Geen enkel popfes tival is zó populair als het mu ziekfestijn dat hoort bij de uit reiking van de TMF Awards. Nog vóórdat bekend is welke nationale en internationale ar tiesten hun opwachting maken in de Rotterdamse poptempel Ahoy' gaan de kaartjes al in on voorstelbaar rap tempo over de toonbank. Binnen een half uur zijn alle toegangskaarten, zo'n tiendui zend in getal, al uitverkocht. Wie er komen optreden is voor de tieners dan nog absoluut een raadsel. De organisatie van de megama- nifestatie heeft TMF, als gevolg van de uit de hand gelopen klus, drie jaar geleden uit handen moeten geven van een extern bureau: Black Hole Productions. Herman Braakman, in dienst van het bedrijf, is al sinds het begin van de TMF Awards (1995) bij het populaire popeve nement betrokken. „De eerste voorbereidingen vin den al in oktober plaats", zegt Braakman. „Dan bedenken we een grof plan en vertellen we aan TMF wat het gaat kosten In november wordt uiteindelijk de basis gelegd. Hij is dé regel neef pur sang van het muziek evenement. Braakman gaat over het eten, het licht, de cameraop stellingen (samen met de regis seur), de inrichting van Ahoy', de hekken, tenten voor de ar tiesten, special effects, de video systemen „tot en met het rege len van de koffie voor de vips. Kijk, ik zet de keuken neer en zij kunnen gaan koken. Zo zie ik het". Het is voor Black Hole Produc tions, naast Live38 (van Radio 538) en Pepsi Pop de grootste klus. Als alle plannen aan het papier (het draaiboek dus) zijn toever trouwd begint het echte werk al eind januari. Vanaf het begin van het jaar wordt het voor een deel van de medewerkers van Black Hole Productions een fulltime baan. De klap op de vuurpijl vindt on geveer een week vóór de uitzen ding plaats. Dan worden zo'n tweehonderd mensen (onder meer technici) opgetrommeld voor de totale 'renovatie' van het Rotterdamse poppaleis. Die zijn vier volle dagen bezig. Twee dagen voor de uitzending moet alles in kannen en kruiken zijn. Om precies te zijn donderdag om 12.00 uur. „En als zaterdag om 18.00 uur de live-uitzending begint, ben ik klaar. Dan ga ik met mijn voeten op de tafel lig gen. En kijken". aceJ Bijzonder VPRO-tweeluik over sluiting van Vredestein in Doetinchem nemers van de afdeling buitenbanden van Vredestein. Foto: Schmidt/Doebele Hilversum - In de stromende re gen van Bhopal staan tientallen Indiase mannen in een keurige lange rij voor fietsbandenfabriek Ralson. Een enkeling wordt er uitgepikt en naar binnen ge sommeerd. Daar wacht hen een curieus sollicitatiegesprek. 'Heb je eerder gewerkt?' Nee. 'Wat doet je vader?' Die werkt op het land. 'Wat doet je moeder?' Die werkt in huis. 'Heb je broers?' Ja twee. 'Ben je getrouwd?' Nee. 'Maak eens een paar kniebui gingen. Snel graag. En doe je ar men hoog in de lucht. Handpal men naar voren.' Een zwaarlij vig type betast vluchtig het ma gere lichaam van de timide man. 'Zul je hard werken en eer lijk zijn?' Ja meneer. Terwijl Mohammed zojuist voor het eerst van zijn leven een baan heeft bemachtigd, zien tiendui zend kilometer verderop in Doetinchem de laatste 125 Ne derlandse, Spaanse en Turkse mannen en vrouwen van fiets bandenfabriek Vredestein hun gedwongen ontslag naderen. In november 1999 besluit de direc tie van Vredestein de fabriek te sluiten en de productie van de banden te verplaatsen naar een lagelonenland. Het personeel is in Nederland domweg te duur geworden. De afdelingen mar keting en verkoop blijven wel in Nederland. De documentairemakers Maar ten Schmidt en Thomas Doebe- le volgden het proces rond de sluiting van de bijna honderd jaar oude fietsbandenfabriek. Het resultaat is een bijzonder tweeluik getiteld Made in Hol land wordt Dutch design dat de VPRO zondag 14 en 21 april uit zendt. Een bedreigde fietsban denfabriek klinkt nou niet direct als het meest spannende decor voor een tweedelige documen taire. De filmers Schmidt en Doebele weten er echter fasci nerende televisie van te maken. „Toen wij de berichten in de krant lazen over de plannen om de Vredesteinfabriek te sluiten, leek het ons aardig om in beeld te brengen hoe dit soort oude industrie langzaam helemaal verdwijnt in Nederland. Zo is het met de textiel gegaan en zo zal het met alle buikproducten gaan. Die kun je veel goedkoper in arme landen laten maken. Het verhaal van Vredestein staat symbool voor een aantal andere fabrieken", vertelt Maarten Schmidt. De documentaire loopt langs twee lijnen. De aftakeling van de fabriek in Doetinchem, die be gin dit jaar definitief sloot, en de opbouw van de nieuwe fiets bandenindustrie in India. Po gingen van Vredestein om met het Indiase Ralson tot een joint venture te komen ziet de kijker gedurende de documentaire mislukken. De Indiërs vinden de samenwerking financieel te ris kant. Uiteindelijk besluit Vrede stein om de fietsbanden in India en Thailand in te kopen. Schmidt en Doebele nemen alle tijd om met het Vredesteinpeso- neel terug te blikken op de glo riejaren van de fabriek. De meeste bandenmakers werken al hun hele arbeidzame leven bij Vredestein. Ze kwamen op veer tienjarige leeftijd met hun vader naar de fabriek en zijn nooit meer weggegaan. Gek genoeg zijn ze helemaal niet woedend op de directie, die hen botweg inruilt voor goedkopere en on geschoolde krachten in het Ver re Oosten. Ze zijn teleurgesteld. Dat wel. „Je houdt het toch niet tegen, maar aan ons ligt het niet. Die banden benne te duur. Bij Gamma betaal je vijftien gul den voor een band. Daar kun nen wij ze niet voor maken", verzucht een werknemer. Terwijl het personeel met opge heven hoofd de laatste banden maakt, scharrelen regelmatig mannen met tulbanden tussen de machines om de apparatuur op te kopen voor hun fabriek in het Indiase Bhopal. Filmer Maarten Schmidt constateerde een gelatenheid onder het per soneel in de twee jaar dat hij met collega Thomas Doebele in de fabriek rondliep. „Logisch want zij hadden al jaren van re organisaties achter de rug. Ze wisten al heel lang dat die slui ting er aan kwam." Opvallend in de documentaire is de openheid die de directie van Vredestein toont tegenover de makers. Schmidt: „De directie ging heel snel accoord met ons verzoek om de sluiting te n^gen filmen. We hebben daar twee jaar ge filmd en waren op alle belangrij ke momenten welkom." Ook het vertrouwen van het personeel was volgens Schmidt snel ge wonnen. „Ze wilden alleen niet dat we met ze naar huis gingen om daar ook te filmen." Schmidt; en Doebele laten de kijker ach- ter met het treurige gevoel dat er op 31 december 2001 met het sluiten van de Vredestein ban denfabriek weer een stukje on vervalste Nederlandse geschie denis verloren is gegaan. Schmidt: „Zoals een van de per soneelsleden zegt: 'het is gek dat fietsland nummer 1 in de wereld niet eens meer zelf zijn banden kan maken'." Susanne van Velzen Made in Holland wordt Dutch Design is morgen (en volgende week) te zien bij de VPRO op Ne derland 3 om 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 29