Weg met de schoonmoedergrappen ristide von Bienefeldt: nieuw pseudoniem Grunberg? I Garbage: concert om snel te vergeten Sterke turboslapstick 'Vallende Sterren' stoeit met clichés I Rob de Nijs lijkt ""onverwoestbaar Kunst&Cultuur ZATERDAG 13 APRIL 2002 Foto: CPD rammering nginneNach Het programma van jse KoninginneNach rond. Damian Marley zoon van Bob Marley), wCool Collective Big donza, Brainpower, -Ann en Twarres maken gramma compleet. De 9 april) voltrekt zich dit zes pleinen in de Haag- enstad en herbergt in 2 acts. Daarnaast zijn in croegen activiteiten ge- eerd. Eerder al bracht de atie de namen naar bui- Def P the Beatbus- rect, Millionaire, Mo- jshed Sorted en de i Surfers. nan Brass in jlandse Kerk Het beroemde Duitse ïsemble German Brass navond een concert in ;landse Kerk. Het tien azers tellende ensemble sinds 1974 en heeft een prijk repertoire; van de en Fuga in D van Bach [frocubaanse Color do Penny Lane. De con- an German Brass wor- enmerkt door een per- hniek en een verbluf te intonatie. Het op- >egint om 20.15 uur. Nationale it 'zielloos' c - Bleek en zielloos de Raad voor Cultuur nsterdamse Kunstraad we beleidsplan van Het Ie Ballet. De twee in- adviseren staatssecre- der Ploeg (Cultuur) Ischap voorlopig niet Dsidie te geven dan het De twee raden vinden lallet een extern onder- et laten verrichten naar ciën en dat de proble- t de artistieke leiding worden opgelost. Als twee voorwaarden is kan het gezelschap er rijkssteun in aan komen. Het NNT speelt 'Lenny Bruce' in Leidse Schouwburg door Mannus van der Laan leiden - Of het nu ging over seks, religie, rassendiscriminatie of po litiek, de Amerikaanse entertainer Lenny Bruce (1925-1966) zei kei hard waar het op stond. Met inktzwarte humor voerde hij een eenmansgevecht tegen de hypo criete moraal van het puriteinse Amerika. Over het leven van deze stand-up comedian brengt het Noord Nederlands Toneel (NNT) een voorstelling in de Leidse Schouwburg met in de hoofdrol Hans Sibbel. „Ik denk dat ik over jullie heen ga pissen", zei Lenny Bruce eens toen hij in zijn glorietijd rond 1960 het podium betrad. Het was figuurlijk bedoeld, maar met de Amerikaanse stand-up comedian wist je dat nooit ze ker. Ooit had hij immers het pu bliek ook al eens verrast door spiernaakt op het podium te verschijnen. De grenzen van het toelaatbare verkennen, dat was zijn levensmissie. Zo kon hij mi nutenlang uitweiden over het woord cocksucking. Hij had er zijn bijnaam Dirty Lenny aan te danken. De theaterbezoeker of televisie kijker van nu zal er zijn schou ders over ophalen. Grappen over negers, homo's, de paus of geslachtsdelen bij hun naam noemen, wie ligt er nog wakker van? Maar in de tijd waarin Len ny Bruce leefde was het vragen om moeilijkheden en die kreeg hij ook, meer dan goed voor hem was. In het puriteinse Amerika ijlde het straffe bewind van het McCarthy-tijdperk nog na, de vrijheid van de sixties lag nog in de schoot van de toe komst verborgen. Bruce was een eenzame taboedoorbreker. „Te genwoordig kun je jezelf een held vinden als je zoiets doet", zegt Raoul Heertje, „maar dat ben je natuurlijk niet. Lenny Bruce was dat wel. Praten over zoiets als racisme was in zijn tijd echt linke soep." Heertje (1963) zal in de voorstel ling Lenny Bruce in de regie van Koos Terpstra beurtelings met Hans Sibbel de hoofdrol vertol ken. Als doorgewinterde stand- up comedian heeft hij zijn spo ren verdiend. Hij was medeop richter van de Comedytrain en vijf jaar geleden richtte hij met zijn broer Eric club Toomler op, een podium voor stand-up co medians. Aan de Comedytrain is ook Hans Sibbel (1958) verbonden, die met Dolf Jansen het cabaret duo Lebbis Jansen vormt. Ter wijl Bruce voor Heertje een in spirerend voorbeeld is, had Sib bel tot de voorstelling wat min der met hem. „Ik wist van zijn bestaan. Lenny Bruce is een beetje zoals Wim Kan. Hij is be langrijk, maar op de radio en de tv hoor je niks meer van hem." Bruce wordt door velen gezien als één van de grondleggers van de moderne stand-up comedy. Stand-up comedy is in Amerika wat bij ons cabaret is. Stand-up comedians onderscheiden zich van cabaretiers doordat ze niet met een voorgekookte show op het podium staan. Verder is het genre erg breed. Een flink deel bestaat uit puur amusement, oppervlakkige joligheid. Het was Lenny Bruce die er een maat schappijkritische draai aan gaf. Heertje: Lenny Bruce stond aan het begin van een beweging die genoeg had van de schoon moedergrappen. Hij deed dat vanuit een persoonlijke nood zaak, in een tijd dat het niet ge makkelijk was. Tegenwoordig kun je zeggen dat je een geënga geerd cabaretier bent. Maar of je het nu over de wereld hebt of over je schoonmoeder, het pu bliek komt toch wel. In zijn tijd gold dat niet. De mensen kwa men natuurlijk ook om te la chen, maar hij was de eerste in Amerika die het over wezenlijke dingen had." Het doorbreken van taboes is niet echt een taak van stand-up comedians, vindt Sibbel. „Als stand-upper moet je gewoon gaan staan en je mening vertel len. Als je eenmaal bezig bent, dan loop je af en toe tegen een onderwerp aan waarover je nog nooit iemand hebt gehoord. Soms is dat een taboe. Maar het werkt nooit andersom: ik moet deze week een taboe verzinnen, anders zijn mijn tien minuten naar de klote. Dat werkt niet. Maar het is ook niet zo dat er geen taboes meer zijn. Het is niet waar dat we in een super- vrije samenleving wonen waar alles kan." Hij komt met een voorbeeld uit de oudejaarsshow van Lebbis Jansen, waarin ze spraken over eenden die ze levend in het vuur gooien. Na afloop kwamen er vrouwen op hem af die er schande van spraken. „Je weet van tevoren nooit wat mensen raakt. Ik roep in mijn solopro gramma dat sommige vrouwen geen kinderen kunnen krijgen omdat ze lelijk zijn. Dan roept de helft van de zaal dat je dat niet kunt zeggen, terwijl het ge woon waar is. Dat zijn niet de grote taboes, maar er zijn ge woon dingen die mensen niet willen horen." Lenny Bruce deed dat volgens hem in het begin ook niet. Dat deed hij pas toen justitie hem probeerde te berechten, politie agenten de zaal instuurde die moesten controleren of hij zich fatsoenlijk gedroeg. De voorstel ling is voor een deel gebaseerd op het leven van Lenny Bruce. Het wordt volgens Heertje een bonte mix van theater, muziek en stand-up comedy. Een bot sing van stijlen. Improviseren zullen ze alleen in de stukjes stand-up comedy, voor zover de regie dat toelaat. Lenny Bruce, 18 april, Leidse Schouwburg. Hans Sibbel: „Er zijn gewoon dingen die mensen niet willen horen." Foto: Karei Zwaneveld ever twijfelt aan identiteit debutant 'Bekentenissen van een stamhouder' er Kuijt iam - Uitgeverij J.M. Meulen- atst grote vraagtekens bij de t van een schrijver die deze lij deze uitgever debuteert. In ichijnt 'Bekentenissen van een ider', geschreven door Aristi- Bienefeldt. De uitgever ver lat zich achter zijn naam een auteur schuilhoudt. „Het ma- is zó goed, dat we ons niet voorstellen dat het van een t kan komen", zegt Meulen- icteur Annette Portegies. Bo vendien zijn de achtergronden van Von Bienefeldt niet verifieerbaar. Volgens het curriculum vitae dat hij aan de uitgeverij zond, is Aristide von Bienefeldt een 28-jarige man die in de jaren tachtig avonden organiseerde in Parijse discotheken, met als thema 'Sadomasochisme' en 'Travestie'. Te genwoordig houdt hij zich bezig met straatinterviews, tolkt hij in rechtban ken en correspondeert hij met bejaar de filmactrices en gevangenen die on terecht zijn veroordeeld. Von Biene feldt woont naar zijn zeggen afwisse lend in Londen en in Parijs. Meulenhoff presenteert 'Bekentenis sen van een stamhouder' als 'een de cadente roman over de liefde'. De uit gever meldt daarbij dat er geen inter views worden gegeven, geen adver tenties worden geplaatst en ook geen publiciteitsfoto's worden verstrekt. Flamboyant Von Bienefeldt verhaalt in zijn boek over een homoseksuele jongeman, Aristide genaamd, die rond de millen niumwisseling aan de zelfkant van Pa rijs en Londen wordt opgejaagd door een onstilbare seksuele honger. Om uit het leven te halen wat erin zit, keert Aristide 'elke seconde als een sok binnenstebuiten'. Von Bienefeldt heeft zelf de uitgeverij benaderd. Op basis van een brief, waarin hij zich op flamboyante wijze presenteerde, vroeg de uitgever zijn manuscript op. Dat beviel dermate goed dat Meulenhoff besloot met Von Bienefeldt in zee te gaan. Het probleem is echter dat de schrij ver nauwelijks traceerbaar is. Contact met hem is slechts mogelijk via e- mail. Een voorschot vond hij niet no dig, zijn wens was uitsluitend bij Meu lenhoff te worden uitgegeven. Op het jongste Boekenbal was wel iemand aanwezig met de naam Aristide von Bienefeldt, gechaperonneerd door medewerkers van Meulenhoff. Portegies: „We hebben ons die avond ontzettend met hem geamuseerd. Maar we kunnen er maar niet achter komen of het manuscript echt van hem is of van een andere, ervaren au teur. Misschien worden we ontzettend te grazen genomen. Maar wat maakt het uit, het is de kwaliteit die telt." In de prospectus van de uitgever staat dan ook een grote vraagteken bij het predikaat 'debuut'. Het verhaal doet denken aan de com motie rond de auteur Marek van der Jagt, uitgegeven bij De Geus. Alge meen wordt aangenomen dat Amon Grimberg zich achter deze in Wenen verblijvende schrijver schuilhoudt. Grunberg houdt ook op 17 mei in de Oostenrijkse hoofdstad een Marek van der Jagt-lezing, omdat hij, aldus uitge ver Reinjan Mulder, 'affiniteit heeft met deze auteur'. En Grunberg heeft ooit gezegd dat hij bij iedere uitgeverij wil uitkomen. Dus nu ook wellicht bij Meulenhoff. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Vallende Sterren' van Josiane Balasko. Bewerking en regie: Shireen Strooker. Gezien: 12/4, schouwburg Leiden. 'Wat een kutvak!' Aan het woord is acteur Peter Tuinman die de rol speelt van acteur Hu- go. Het gaat over Het Vak, het toneel dus. Het toneelstuk Val lende sterren' biedt een kijkje achter de schermen. Dat klinkt vreselijk clichématig, en dat is nu ook precies waar het stuk over gaat. Het stoeit op paro diërende wijze met het wel en wee van producent, regisseur en acteurs tijdens een repetitie periode. De producent is natuurlijk een botterik die niet aan mensen maar alleen aan zijn centen denkt. Dat past bij het gangbare beeld. De acteurs zijn privé gro te aanstellers. Meestal is de re gisseur een verwaande kwast. Daar wijkt het stuk wel wat af van het doorsnee-beeld. Hier is de regisseur meer een hulpelo ze tobber. We volgen het productieproces van de contractbesprekingen tot de première. Om het geheel extra dramatische spanning mee te geven, blijken de twee hoofdrolspelers samen 'in het echt' een totaal mislukt huwe lijk achter de rug te hebben. Conflictstof genoeg die met re gelmaat tijdens de repetities met grootse gebaren tot uitbar sting komt, als het verleden weer wordt opgerakeld. Daarop drijft het hele stuk. De spelers geven vol gas. Lieneke Le Roux heeft het talent om heel hysterisch te doen en toch geloofwaardig te blijven. Dat komt haar in dit stuk goed van pas. Maar regisseur Shireen Strooker heeft haar deze truc wel erg vaak laten toepassen. Peter Tuinman moppert wat af. Hij doet dat geestig. Aan hem de taak om gestalte te geven aan het prototype van de lastige acteur die op zijn retour is. Ook Maarten Wansink en Wil van der Meer als resp. de producent en de regisseur spelen erg na drukkelijk. Subtiele momenten zijn er niet, het beeld wordt met grove streken geschetst. Mis schien heeft regisseur Strooker hiervoor gekozen als tegen wicht tegen het toch wat opper vlakkige karakter van het stuk. Uiteindelijk is het namelijk toch wel mager wat het over een complex gegeven als een repeti tieproces te melden heeft. nuziek recensie Theo de With b de Nijs. Gezien: 12/4, dsgehoorzaal Leiden andenbos is niet meer, t> de Nijs is springle- heeft nog net haar 40- istenjubileum kunnen ij staat aan de voor- rvan. Beiden hebben ld veel betekend voor muziek in Nederland, iseer je je pas als ie- regvalt, zoals Conny os eerder deze week. ien paar juweeltjes aan J landse muziekgeschie- 'gevoegd. In dat licht je anders bij een con- Rob de Nijs. Bij hem niet om een handvol iaar om een overstel- eelheid. Alleen al ier Belinda Meuldijk 170 liedteksten voor even en zij was er in nog niet eens bij. 'lijs geneert zich niet verleden. En waarom >k? Liedjes als 'Malle 1 'Ritme van de regen' 'iekers geworden. Hij iet even veel plezier veertig jaar geleden, nteert zijn oude hits de sandwichformule. Zo verweeft hij de van zijn nieuwe cd uitgezonderd' tussen Snde meezingers. Het gevolg is dat de toehoorders een soort stoelendans uitvoe ren. Het publiek staat massaal op om mee te deinen en te klappen met 'Banger hart' en 'Bo' en het gaat weer zitten om naar zijn nieuwe repertoire te luisteren. Componisten als Frank Boeyen, Maarten Peters en Hans Ver meulen hebben de teksten van Belinda Meuldijk op muziek ge zet. Het zijn veelal nummers die gaan over de relatie ouder kind. In het recente verleden heeft Rob de Nijs zijn vader ver loren. De emoties die dat over lijden heeft losgemaakt, zijn op dit album terug te horen. Het klinkt als zware kost, maar Rob de Nijs kiest voor een lichte toonzetting. Hij weet donders goed dat de zaal, die voor zeker tachtig procent met vrouwen is gevuld, is gekomen om een feestje te bouwen. Die kans gunt hij zijn fans ook. Hij zet zelfs Ria van Leeuwen even in het zonnetje, die gisteravond voor de 250ste keer een optre den van haar idool bijwoonde. Zij is niet de enige die aan de lippen van Rob de Nijs hangt. Bijna iedereen kan de nummers woordelijk meezingen en is vol bewondering voor de man die er op die leeftijd nog zo fantas tisch uitziet. Toch hoeft de zan ger het niet van zijn 'looks' al leen te hebben. Zijn stem is nog altijd warm en krachtig. Zijn liedjes werkt hij niet op de au tomatische piloot af. Rob de Nijs lijkt onverwoestbaar. Dat hij nog lang bij ons mag blijven. muziek recensie Richard Stekelenburg Concert: Garbage. Gehoord: 11 april, HMH, Amsterdam. Goed beschouwd is Garbage een matige popband. De groep van Nirvana-producer Butch Vïg kwam in 1995 met een handvol ijzersterke songs op een daar mee overtuigend debuutalbum. Maar zeven jaar en twee cd's la ter zijn daar bedroevend weinig hoogtepunten bijgekomen. Maar ja, Garbage heeft zangeres Shirley Manson. Dan heb je op papier eigenlijk al gewonnen. Zo lijkt. Shirley Manson is een nucleaire seksbom. Ze is gestoord, mania kaal, rijp voor de dwangbuis. Ze is koud als ijs en androgyn als een salamander. In haar knie broek met witte hempje boven stoere legerkisten is ze ook in een maar half gevulde Heineken Music Hall dé blikvanger. Shirley Manson ontbeert slechts een penis - zo vreemd seksis tisch zit de rock 'n' roll nu ook wel weer in elkaar - om in haar rol als freak door de muziekpers werkelijk serieus genomen te worden. Dat is eigenlijk jammer. Maar één Manson maakt nog geen goed concert. .Alles zat vandaag tegen", vertelde ze gis teravond bij de opening van de show. Waar dat over ging weet niemand, maar ongetwijfeld niet over haar band. Maar juist daar ging het wél mis in de twee Als popmuziek voetbal was, dan was Shirley Manson allang geleden weggekocht bij Garbage. Foto: WFA uur die volgde. Garbage was als band beroerd, heel beroerd - daar helpt geen lieve Manson aan. Op de laatste twee platen leek al duidelijk dat Garbage moeite had om te bepalen waar ze stond. Ze was te main stream voor het echte alternatieve cir cuit, en te weird voor de hitpa rade. Op het podium is ze niet meer dan een zwalkende band zonder greintje zeggingskracht, Garbage heeft geen verhaal - ze is geen verhaal. Ze stoempt door diverse stijlen - stukje Blondie, vleugje Madonna, een flirt met Kylie en een dosis electro-de- stortion - heen, maar het eind resultaat is een verbazingwek kend niets. Heel af en toe kan Manson het beste van zichzelf laten zien. Maar dan alleen in - inderdaad - die handvol uitste kende nummers van de debuut plaat, Not my idea" voorop. In de HMH schenken ze Heine- kenbier. Vrij naar de bekende slogan van een concurrerend biermerk ben je geneigd te den ken: 'Maar wij hebben Shirley Manson'. Maar deze avond blijkt dat niet voldoende. Om in voetbaltermen te spreken: een goede spits kan niet exceleren binnen een slecht functioneren de ploeg. En als popmuziek voetbal was, dan was Shirley Manson allang geleden wegge kocht door een betere. Manson ten spijt was dit een concert om heel snel te vergeten. theater recensie Dick Van Teylingen Het Vervolg speelt De gelukkige huisvrouw Naar de roman van Heieen van Royen Bewerking en regie: Léon van der Sanden. Decor: Ek van Roosendaal en Cathanna Scholten. Met Hadewych Minis, Arjan Duine, Rob van Gestel en Chiara Tissen. Gezien in het LAKtheater op 12 april. Vanavond herhaling. Het decor is van een gifkleur die in de jaren zeventig eufe mistisch 'appelgroen' werd ge noemd. De kussens in de zitkuil zijn roomwit en de vissen in het videoaquarium zijn al even strak gedesignd. De huiskamer is helemaal van deze tijd, net als de mensen die erin wonen: Lea en Harry. Mooi, snel, rijk en geil. Hij heeft een baan in de vastgoedbranche en brengt het geld met scheppen tegelijk bin nen, meer nog dan zij uit kan geven. 'En dat zegt wat.' Zij kan zich dus helemaal storten in een leven vol instant behoef- tenbevrediging, en doet dat vol overgave. Het yuppenleven wordt plotse ling anders als hij een kind wil. Waar die wens vandaan komt, weten we niet; misschien om dat hij dat gewoon nog niet had. Zij moet wel even slikken: met zo'n buik heb je alleen nog maar vrouwen om je heen. en daar heeft ze helemaal geen zin in. 'Zwangerschap is een ima- gokiller.' De zwangerschap ver loopt vlekkeloos maar de be valling is een nachtmerrie. Lea wordt psychotisch, belandt bij een psychiater, haalt op zijn ad vies het rouwproces in dat ze na de zelfmoord van haar vader had overgeslagen, maar het loopt niet goed af. Léon van der Sanden van de Maastrichtse theatergroep Het vervolg bewerkte de bestseller De gelukkige huisvrouw. Dat werd een hit dankzij hoofdrol speelster Hadewych Minis, een acteerbeest zoals de Maas trichtse toneelschool ze niet elk jaaraflevert. Ze heeft een stem als een meisje van het studen tencorps dat na een week ont groening nog vier voetbalvel den beschreeuwt en een al even overdonderende motoriek. Een zwangerschap, een^psychose met drie stemmen t^elijk, een baring die steeds erger wordt, ze draait haar hand er niet voor om. Soms struikelt ze van pure acteerdrift bijna over zichzelf en regelmatig hoop je dat de turbo even uitzet, omdat we in het LAK ziitten en niet in de Groenoordhallen. De overmatige stijl past bij Van der Sandens aanpak: slapstick en grand guignol. Van subtiele nuances moet De gelukkige huisvrouw het niet hebben. Man Harry (Arjan Duine) is ex treem bot. en psychiater Beau (Rob van Gestel) en vroed vrouw Machteld (Chiara Tis sen) voldoen aan alle clichés. Leuk zijn ze wel, maar ze ma ken het verhaal niet geloof waardiger. Gelukkig zie je Lea door ai haar gjrofgebektheid heen wel degelijk worstelen met het leven. Tot aan het mooie einde toe.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21