WD: Niet in coalitie met PvdA D66 wil landelijk onderzoek naar veiligheid in asielcentra Foto bebloede bril John Lennon onder de hamer Annan: Vredesmacht in Israël Postma's alternatief voor doormodderen Leidsch Dagblad Kloof overheid en burger groeit VAN ROY N EN VISSERS C.S. Dijkstal komt tegemoet aan kritiek Leidsch Dagblad NR. 42898 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 13 APRIL 2002 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden VTeL (071) 5122362, door Roelf Reinders leiden - D66 wil een landelijk onder zoek naar de veiligheid van alleen staande minderjarige asielzoekers in opvangcentra. Dat onderzoek moet duidelijk maken of de onveilige woon- en leefsituatie in het Leidse centrum voor jonge asielzoekers Nieuweroord slechts een incident is. De Tweede-Kamerfractie van D66 vreest dat alleenstaande minderjarige asielzoekers (ama's) in meer opvang centra gevaar lopen. Ze eist van staatssecretaris Kalsbeek van Justitie een landelijk onderzoek, nadat de In spectie voor Jeugdhulpverlening en Jeugdbescherming deze week heeft geconstateerd dat opvanginstelling COA en voogdij-instelling Nidos de veiligheid van ama's in het Leidse centrum niet kunnen garanderen. Vooral de meisjes lopen er gevaar. Zij zijn het slachtoffer van seksuele inti midatie en zeggen tegen hun zin seks te hebben. Toch staat voor de Inspec tie niet vast dat zes meisjes in 2001 in Nieuweroord seksueel zijn misbruikt; daarvoor heeft ze onvoldoende be wijs. Wel waren er incidenten die op misbruik kunnen duiden. Verder zijn er sterke aanwijzingen dat ama's in Leiden in de prostitutie zitten, al dan niet gedwongen. D66-kamerlid J. Hoekema zegt erg ge schrokken te zijn van het inspectie rapport. „Staatssecretaris Kalsbeek moet nu in actie komen. Waarom zou het probleem alleen in Leiden spelen en niet op andere plekken?" Kalsbeek wil dat alle ama-opvangcentra in Ne derland eerdere aanbevelingen van de Inspectie voor verbetering van de vei ligheid invoeren, heeft ze al eens ge zegd. Dat betekent onder meer dat er dag en nacht begeleiding en toezicht komt. Nu zijn er 's nachts alleen be wakers. Justitie overlegt binnenkort met het COA en Nidos over verbete ring van de veiligheid. De Stichting Alleenstaande Minderja rige Asielzoekers Humanitas (Samah) juicht de ideeën van de Inspectie toe. „Wij roepen al jaren om 24-uurs toe zicht in de ama-centra", zegt directeur T. Meuwissen van deze organisatie die opkomt voor de belangen van ama's. „Dat moet agogisch personeel zijn en mogen geen bewakers zijn. Het is be langrijk dat er altijd iemand is die een vertrouwensband met de ama's heeft." Meuwissen is niet verrast door de conclusies over Nieuweroord. „We hebben een soort kindertelefoon voor ama's waar we veel klachten krijgen, ook uit Leiden. Jongeren in opvang centra voelen zich onveilig. Leiden is geen uitzondering." Samah wil dat het COA meer aan preventie van geweld en seksuele intimidatie doet. Ama's moeten voorlichting krijgen over wat wel en niet kan." Meuwissen hekelt verder het gebrek aan seksuele voor lichting op de centra Kalsbeek ant woordde onlangs op Kamervragen dat het COA de veiligheid in alle asielzoe kerscentra onderzoekt. De staatsse cretaris meldde toen dat uit informa tie van het COA niet blijkt dat in op vangcentra vaak verkrachtingen en aanrandingen plaatsvinden. Pagina Ri: Pechtold: 'Dit is schokkend' veldhoven/gpd - WD-leider Hans Dijkstal wil in een volgend kabinet niet verder regeren met de PvdA. De sociaal-democraten hebben op te veel belangrijke on derwerpen de afgelopen acht paarse jaren niet thuis gegeven, aldus Dijkstal gisteravond tijdens het partijcongres van de WD in Veldhoven. Het gaat onder meer om het oplossen van de files, de wachtlijsten in de zorg, de beper king van de WAO-instroom en immigratie. „Een coalitie zonder de PvdA zal deze vraagstukken beter kunnen aanpakken", stelde hij. „Waar om zou de lijsttrekker van de PvdA als premier wel werken aan het aanpakken van files, wachtlijsten, immigratie terwijl hij het als fractievoorzitter niet deed?" De afgelopen acht jaren heeft de WD samen met de PvdA en D66 de twee paarse ka binetten Kok gevormd. Het is voor het eerst dat Dijkstal een grote partij afwijst als moge lijke coalitiepartner. Alleen sa menwerking met Groenlinks of de SP heeft hij eerder verworpen omdat hij de financiële onder bouwing van hun programma's niet solide genoeg vindt. PvdA-lijsttrekker Ad Melkert sprak gisteravond in een reactie van „een rare sprong en een laatste strohalm". „De WD heeft zelf de zorg nooit als een echte prioriteit beschouwd." Met zijn harde speech kwam Dijkstal tegemoet aan de kritiek die er de afgelopen maanden was op zijn functioneren. De provinciale WD-voorzitters wil den dat hij feller van leer trok om de kiezers die massaal naar de Lijst Pim Fortuyn dreigen over te lopen, te behouden. Dijkstal moest de partij volgens hen scherper profileren door te hameren op de echte WD- standpunten zoals beperking van immigratie en WAO-in stroom. Het mogelijke aftreden van WD-defensieminister De Grave beheerste gisteren een groot deel van het congres. Hij wilde in de ministerraad bespreken of hij nog wel aan kon blijven na de presentatie van het NIOD- onderzoek naar de val van Sre brenica. Volgens het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumen tatie heerst er bij de landmacht een doofpotcultuur om het ei gen feilen te verdoezelen. De Grave is als verantwoordelijk minister hierop aanspreekbaar. Pagina Binnenland: De Crave stelt besluit week uit Commentaar Veilinghuis Bonhams in Londen verwacht dat de foto van de bebloede bril van John Lennon ruim 16.000 euro oplevert. Foto: AP/Yoko Ono londen/ap-anp-dpa - Bij het Londense veilinghuis Bonhams komt volgende week een foto onder de hamer van de met bloed bespatte bril van John Len non. De foto - een van de zes bekende af drukken van het originele negatief - is kort na de moord op de ex-Beatle ge maakt door diens weduwe Yoko Ono. De foto toont de met bloedspetters be vlekte bril naast een glas water op een ta feltje. Op de achtergrond is de skyline van New York zichtbaar. Yoko Ono maakte de afbeelding in het appartement van het echtpaar in het Dakota-gebouw. Op de stoep voor dat gebouw werd Len non in december 1980 doodgeschoten door een gestoorde fan. Ono gebruikte de foto voor de cover van haar album Season of Glass, dat acht maanden na Lennons dood verscheen. Het veilinghuis verwacht dat de afbeel ding ruim 16.300 euro oplevert. De op brengst komt ten goede aan Japanse kunstenaars. Ook andere veilinghuizen hebben iets bijzonders in de aanbieding. Bij Chris tie's in New York wordt op 17 april het getypte manuscript van het boek Dracula van Bram Stoker geveild. Het veilinghuis verwacht een opbrengst van 1,1 tot 1,7 miljoen euro. Het manuscript dateert uit 1897 en is bijna een eeuw lang spoorloos geweest. Volgens Christie's is Stoker een van de eerste schrijvers geweest die van een ty pemachine gebruikmaakten. Uit het ma nuscript blijkt dat Stoker de volgorde van de hoofdstukken verscheidene keren heeft veranderd en dat hij alinea's ver plaatste. Het veilinghuis Sotheby's brengt komen de maand de voor zover bekend eerste schets van het begin van de negende symfonie van Ludwig von Beethoven on der de hamer. Beethoven voltooide de symfonie in 1824. Sotheby's verwacht een opbrengst van 240.000 tot 320.000 euro. 'Maak tussentijdse verkiezingen voor gemeenteraad mogelijk' door onze correspondent Bob Kroon genève/gpd - VN-secretaris-ge- neraal Kofi Annan wil een 'inter nationale vredesmacht' inzetten om Israëliërs en Palestijnen uit elkaar te houden. Hij zei deze mogelijkheid in Madrid te heb ben besproken met de Ameri kaanse en Russische ministers van buitenlandse zaken, alsme de Javier Solana, de EU-gevol- machtigde voor buitenlandse aangelegenheden. Over de suggestie van de Israëli sche premier Sharon voor het instellen van een bufferzone tussen Israël en de Palestijnse gebieden als de militaire acties tegen de 'terroristen' zijn vol tooid, zei Annan: „Ik weet niet wat de bedoeling is van die buf ferzones en ik heb er ook geen contacten over gehad met de Is raëlische overheid. Maar de twee partijen zijn verstrikt ge raakt in een soort oorlogslogica en de hele wereld is het erover eens dat ze er zelf niet uitko men. De logica van de vrede kan alleen worden hersteld door een derde partij." In dit verband zei Annan al zijn hoop te hebben gevestigd op de bemiddelingspoging van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Colin Powell, maar voor een duurzame poli tieke oplossing is een gezamen lijke inspanning van Amerika, Rusland, de Europese Unie en de Verenigde Naties nodig, meende de secretaris-generaal. Kofi Annan was een dag in Ge- nève voor een toespraak tot de Mensenrechtencommissie van de VN, waarin niet alleen Israël het te verduren kreeg, maar ook de Palestijnse terroristen. Hij noemde de Palestijnse zelf moordacties een 'aanslag op het menselijk geweten'.„Het middel kan hier het doel nooit heiligen, integendeel." Pagina Buitenland: Powell stelt overleg met Arafat uit door Wilfred Simons leiden - Gemeenteraden moeten tussentijds ontbonden kunnen worden. Dat is een logisch uit vloeisel van het nieuwe duale stelsel, waarin onafhankelijke colleges van B en W besluiten uitvoeren en waarin de gemeen teraden controleren. Dit dualis me vergroot de kans op harde politieke conflicten. Het doel daarvan is om de burgers meer bij het bestuur te betrekken, maar de keerzijde is dat de kans op ruzies en verziekte onderlin ge verhoudingen toeneemt. Dat zei de Leidse burgemeester J. Postma gistermiddag in Den Haag tijdens het symposium Be stuurscultuur, teken der tijden van de Haagse vestiging van de Universiteit Leiden. Volgens Postma zijn politieke partijen in de gemeenteraden veroordeeld tot doormodderen als er een patstelling ontstaat of als gemeenteraadsleden en wet houders niet meer met elkaar door één deur kunnen. Tussen tijdse verkiezingen bieden de mogelijkheid om met een scho ne lei te beginnen. „Ik vind het vreemd dat deze mogelijkheid bij de voorbereiding van het du alisme niet in discussie is ge weest", zei hij gisteren. Bang voor 'lichtvaardig gebruik' van tussentijdse ontbinding is hij niet. „Dat zou door de kiezers gena deloos worden afgestraft." Zolang de nationale wetgever tussentijdse ontbinding niet mogelijk maakt, moet er hard worden gewerkt aan een verbe tering van de bestuurscultuur in de gemeenten. Om te beginnen in Leiden. Postma wil dat de Leidse politici 'werkelijke inte resse hebben' voor de andere deelnemers aan het publieke debat. Verder verlangt hij 'open heid' en 'wederzijds respect'. De burgemeester vindt dat partijen samen spelregels moeten op stellen. „Reflexen uit een oude bestuurscultuur moeten worden gesignaleerd en afgestraft", al dus Postma. En dat zal nog een taai gevecht worden, voorspelde hij, want de gesloten Leidse be stuurscultuur is 'een hard feno meen.' (advertenties) Enquête De Staat van het Land: Nederlander ontevreden NIEUW bij Hogeschool Haarlem Ben jij de toekomstige ingenieur met verstand van zaken? Business Engineering combineert techniek, management en commerciële vaardigheden. Zodat je straks breed inzetbaar bent in uiteenlopende branches, bijvoorbeeld als ontwerper of commercieel ingenieur. Open Dag 19 april van 14.00 - 17.00 uur Voor meer informatie: hshaarlem.nl of 5412 222. Hogeschool Haarlem 1 4^ den haag/gpd - De Nederlander is ondanks de toegenomen wel vaart ontevreden. Hij heeft voor het huidige Nederland maar een mager zesje over. Premier Kok maakt zich zorgen over die ontwikkeling: „Ik denk wel eens: zou er een verband zijn tussen de stijgende welvaart en de toenemende ontevreden heid?" In zijn privé-leven voelt de Ne derlander zich wel happy. Voor zijn persoonlijke levenssfeer geeft de Nederlander een 7,4. Politiek en overheid krijgen steeds minder vertrouwen. Dit blijkt uit de GPD-enquête De Staat van het Land, waaraan ook de lezers van deze krant hebben deelgenomen. De samenleving als geheel krijgt van de Nederlander een 6 min. Zaken als wonen, werk, salaris en vrije tijd halen echter hoge rapportcijfers. Dikke onvol doendes zijn er voor de spoor wegen (3,9), het toelatingsbeleid voor economische en politieke vluchtelingen (respectievelijk 3,3 en 5,3) en de gezondheidszorg (4,7). Het gevoel van onveiligheid blijkt groot te zijn. De helft van alle vrouwen reist 's avonds niet meer met het openbaar vervoer. Slechts een op de vijf vrouwen durft de trein te nemen na mid dernacht. Maar ook mannen voelen zich minder veilig. Een kwart van hen gaat 's avonds niet alleen op pad. Voor het op treden van de politie geeft de Nederlander een 5,6. „Burgers voelen zich onveiliger, dat komt niet door de overheid die het laat afweten, maar door de samenleving die steeds ge welddadiger wordt", zegt pre mier Kok als reactie op deze cij fers. „De overheid is niet verant woordelijk voor hoe het bij mensen tussen de oren zit en kan ook niet worden aangespro ken op normvervaging." Het overgrote deel van de Ne derlanders vindt dat etnische minderheden zich zo snel mo gelijk moeten aanpassen. Die stelling krijgt een rapportcijfer 8,7. Buitenlanders die een mis drijf plegen, moeten direct te rugkeren naar het land van her komst. In het algemeen kan worden gesteld dat de Neder landers een keihard oordeel vel len over de allochtonen. Het kabinet Kok wordt met een 6,1 beloond; de individuele mi nisters komen er over het alge meen veel slechter van af. Mi nister Netelenbos bijvoorbeeld (verkeer en waterstaat) krijgt een 4,2. Op de vraag of hij goed is voor het land haalt alleen minis ter Zalm een dikke voldoende (7,8). Bijlage Erbij: Resultaten van de enquête en reacties Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 (Lvjn controle nabeztxgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening. 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl - j ature voor stituee bij .GEMEEN de rook je hoofd erschenen L (advertentie) Jseumweekend atis toegang |i, zondag vanaf 12 uur: soldaatjes maken uur: optreden soldaten de Slag bij Waterloo ira Boerhaave Leiden St. Agnietenstraat 10 tnuseumboerhaave.nl n dit tgen >eke mol schrapt dsplaatsen ij 3: ;lde e, De vestiging van 1 Nederland op het Hil- e Mediapark gaat dicht, roductiebedrijf gaat al riteiten in Aalsmeer n. De samenvoeging Zjjn der meer tot gevolg dat ent J idsplaatsen komen te even 1. Bij de reorganisatie hoe Jaar geleden is een hezo e'van de medewerkers fj m ilversum al verhuisd jf of smeer. Op het Media- la rrai een twee afdelingen iew0 ïfotainment en inter- joekt inbie Media MP maanden cel Baarspul c - De rechtbank in ig heeft ex-kasgeldbe- K. Baarspul van de pro- ïid-Holland gisteren leid tot zes maanden vaarvan drie maanden rdelijk. Hij kreeg bo- nog een werkstraf van Baarspul kreeg de straf malsheid in geschrifte, tg en het aannemen rtuigkpenningen. Baarspul ;end als degene die in tvan Gedeputeerde I (Th ankierde met geld van e Hand, om winst te ma- 999 verloor de provin- •enen guldens, toen mis Ceteco een lening lissement niet kon te en. Baarspul werd ver- delijk gehouden voor izen en in maart 2000 1 ontslagen. :t Fi de H >iedt n pi en, een rdwijk Lokaal snefoA samen ieuwe college ;emeester en voelde burgervader Krailsheimer eeste mensen >6^ fin het andsland tussen en kwaad Veel J bewolking Cl gSjgJ-'-' ISHjH 9 ut /12° nnerg- - s hi 1 hi cilöi ng B Hip| ïlhers fd of niet irfd, was de ig bij Schroder •idsbureau VESCHOOL l/AArlirhtino 20.00-21.30 uur maandag 22 april 'eraar basisonderwijs In Alkmaar alleen over voltijdopleiding, in Amsterdam voorlichting over voltijdopleiding, I deeltijdopleiding, verkorte opleiding, zij-instromers en schrijfdocent/-therapeut. Amsterdam Jan Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij Alkmaar Gabriël Metsulaan 34 tel (072) 5121868 aanvang gewenst

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1