LEIDEN REGIO sfifl IS£S§53| Jit het Nieuws r/c sfo/td sfór/c m mijn schoenen, nu voel ik me va" AAN HET WERK Loest, zij vol emotie. Nog steeds. Toch is het inmiddels bijna tor geleden dat voor de eerste keer de oogst van het kwekers- ,ruit Lisse grotendeels verloren ging. In de jaren die volgden, |dat drama zich nog vijf keer. Totdat Piet en Marijke van den 1998 hun bedrijf opdoekten, financieel en emotioneel volle nde grond. plukte oogst wordt tock vergoed De rechtt"1*" De oude Min- Kft 000 gulden- -oelten of I.OUU o de V uit de Leidsch DagbladAItCHIEVlüN ANNO 1902 m2ATIRDAG IJ APRIL 2002 1 Kwekersechtpaar Van den Berg gebroken door lange strijd tegen waterschap De Oude Rijnstromen met de gemeente Lisse onlangs de bijstandsuitkering stopgezet. Uit een kast haalt Van den Berg de foto's van het gewas dat ze teelden. Lila en witte bloeme tjes kenmerken de incarvillea. De Lisser teelde alleen de knol len, die hij voor verdere kweek in binnen- en buitenland ver kocht. Jarenlang leverde dat flink geld op, want het verhaal van Van den Berg begint als een successtory. Hij waagt begin jaren zeventig de overstap van werknemer in loondienst, naar een eigen be drijf. Aanvankelijk houdt hij zijn vaste baan, en werkt in de avonduren op het gehuurde land, ruim vier hectare in de Zilkerpolder. Van lieverlee groeit het bedrijf, totdat hij er fulltime kan werken en in het hoogseizoen zelfs personeel in dienst moet nemen. Ook zijn vrouw treedt in 1980 toe tot de onderneming. Ze zegt haar baan bij een bloemenex- portbedrijf op en wordt voor de helft eigenaar. Zijn kennis van de bollensector en haar scherpe inzicht blijken een uitstekende formule. „Ik verkocht mijn spullen tot de laatste knol aan toe. Daar hadden we een ge weldig goed inkomen uit." Niet alleen zakelijk, ook privé rooien ze het samen prima. „Natuurlijk botsten we wel eens", zegt Marijke Van den Berg. „Je moet leren om met el kaar te werken en duidelijke af spraken maken. Maar daar groei je in." Het geluk laat hen in september 1992 in de steek. Na een hitte golf valt die maand veel regen. Niets nieuws, zegt Van den Berg, bekend met de klimatolo gische verschijnselen. Een aardrijkskundeleraar kan het niet begrijpelijker uitleggen dan de teler uit Lisse: „Na een hitte golf krijg je altijd een lagedruk gebied, dat de temperatuur naar beneden drukt. Daardoor bouwen zich boven zee dikke wolken vol buien op, die even later langs de kust worden uit gepist. Zo gaat het al duizenden jaren." Het polderbestuur, dat vroeger uit kwekers bestond, greep bij zo'n situatie direct in. Eén tele foontje van een kweker met natte voeten en de molens pompten in 24 uur het land weer droog. Maar in 1992 neemt het waterschap die taak over van de kwekers. En daar mee begint volgens Van den Marijke en Piet van den Berg. „Ze hebben ons geruïneerd. We zijn van welstand in bijstand terechtgekomen." Foto: Dick Hogewoning Berg de ellende. „Het waterschap verzaakte ge woon zijn zorgtaak. Mijn oogst stond onder water en ze deden niets. Ik belde één keer, ik belde vijf keer. De grondeigenaar, van wie ik het land huurde, greep ook de telefoon. Dan denk je: zo'n man zal wel indruk maken, maar het had geen effect. Ja, ze pompten vijf centimeter water uit de sloten, maar die stromen natuurlijk meteen weer vol, al leen snappen die arrogante lui dat niet." „Ik het begin denk je nog: ach, ze gaan straks wel malen, het komt nog wel goed. Maar dat gebeurde niet. Dan word je boos, maar je staat machteloos. Je ziet het land en de knollen verzuipen en je kunt er niet eens bij komen. Die grondeige naar heeft toen zelf met een tractor met vijzelpomp vier da gen en nachten gepompt. Daar door is een deel van de oogst gered. De man liet later zijn zoons bij mij helpen rooien. Die mensen hebben een gou den hart." Zo dankbaar als hij zijn behulp- vaardige collega is, zo kwaad wordt hij op De Oude Rijnstro men. „Je komt met een klacht, een probleem, en ze luisteren gewoon niet naar je. Ze nemen je niet serieus." Van den Berg schakelt de Lisse- se advocaat K. Jurriëns in om het waterschap te dwingen zijn werk naar behoren uit te voeren en schade te betalen. Jurriëns bijt zich vast in de zaak en tien tallen rechtszittingen en pro cessen in kort geding passeren de revue. Ook het waterschap is vasthoudend en vecht elke uit spraak aan, waardoor de kwes tie blijft voortslepen. Elk jaar dat er weer een incarvillea- oogst verloren gaat, komt er een nieuwe zaak bij. Na een uit spraak in 1996 betaalt het wa terschap een voorschot voor de schade uit '92 en '94. Dat geld gaat meteen op aan een laatste poging het bedrijf te redden en aan de advocaat. In de kwekerij gaat Marijke on dertussen langzaam onderdoor aan de stress van de frustreren de strijd tegen het waterschap en de verslechterende econo mische situatie. „Na drie jaar zag ik aankomen dat het een heel langdurige zaak zou wor den. Ik zag dat niet meer zitten. Financieel, want elke keer lag er weer een rekening van de advo caat, maar vooral emotioneel trok ik het niet meer. Ik wilde stoppen met de rechtszaak." Haar man: „Niet zo gek natuur lijk. Jij stond dag in dag uit hui lend achter de band rotte knol len weg te gooien." De kweker wil doorgaan. Hal verwege de rit het hoofd laten hangen zou een grote morele nederlaag zijn. „Ze blijven wei geren schuld te bekennen, in de hoop dat ik een keer doodga. Maar in het Paleis van Justitie heb ik ze gezworen: ik heb eelt op mijn klauwen, op mijn uit houdingsvermogen en als het moet op mijn ziel." Dus procederen ze door, aan gemoedigd door Jurriëns. De prijs is hoog. Marijke van den Berg raakt in een zware depres sie en bewandelt verschillende hulpverleningstrajecten. Ze wijt ook problemen met haar schildklier aan de stress. Maar het waterschap betwist het ver band en weigert de financiële en morele schade van drie jaar ziekenhuisbezoek te vergoeden. Wat de frustratie, en zodoende de klachten, van de kwekers vrouw nog verergert. „Ze ont kennen gewoon dat ik deze problemen heb gehad. Nog steeds slik ik homeopathische kalmerende middelen en nog steeds vind ik het moeilijk om erover te praten", zegt ze in tra nen. Het diep gewortelde gevoel van onrecht heeft haar levenshou ding veranderd. „De wereld om mij heen lijkt zo hard gewor den. Ik stond heel sterk in mijn schoenen, maar nu voel ik me wankel. Ik ben mijn financiële en maatschappelijke onafhan kelijkheid kwijtgeraakt, dat wat je van huis uit leert: voor jezelf te zorgen. En allemaal door een onrechtvaardige overheid. Het wordt tijd dat het waterschap daarvoor een keer betaalt. Niet eens zozeer in geld. Al zouden ze maar toegeven: oké, wij heb ben jullie dit aangedaan. Sorry zou al genoeg zijn." Niet voor haar man. Hij rea geert fel. „Sorry? Waar zou dat op slaan? Ze hebben ons geruï neerd. We zijn van welstand in bijstand terechtgekomen. Ik kan mijn advocaat niet eens be talen, die bekostigt alles tegen woordig uit eigen zak. Weet je wat een rotgevoel dat is, als hij me weer komt ophalen om naar Den Haag te gaan? Dan kruip ik achter in de auto, uit schaamte omdat ik hem al ja ren geen stuiver kan betalen. Alles is ons afgenomen. De auto die voor de deur staat, is ook niet van mij, ik leen hem alleen maar. Je kunt niets meer. Je moet nog wachten op een kissie als je doodgaat." Even wordt het ook hem te veel. Hij slikt en vervolgt mat: „Ik zie er goed uit, met mijn bruine kop, maar ik heb het ook moei lijk gehad. Alleen uit zich dat bij mij in woede. Kennelijk moet je in Nederland eerst doorge draaid zijn voordat je wordt ge hoord." Voor zijn dagelijkse portie kalmte, stapt Van den Berg met zijn hengel op de fiets. Werken doet hij niet meer. De affaire heeft hem daartoe de fut ont nomen, constateert zijn vrouw. „Zijn spirit is verdwenen. Die zit er bij mij nog in. Ik merk wel dat we allebei verbitterd zijn ge worden als het over de overheid gaat. Dat bepaalt het dagelijks leven in huis. We moeten op passen dat we niet verzanden in onvrede, door wat je op tv ziet of als we horen van een vrouw van 93 die geen plek in het verpleeghuis kan krijgen." „Je kent zo goed het gevoel dat er niet naar je geluisterd wordt. Je gaat alles negatief bekijken, terwijl we zo eigenlijk niet in het leven staan. Ik hoop dat we, als alles voorbij is, de positivi- teit weer terugvinden." Saskia Buitelaar heeft die wonden niet tij hot1- Integendeel. De woe- e gglde knollenteler uit Lisse SinJper dan ooit. Want nog hebtre'8ert het waterschap [K g Je Rijnstromen, door de de onverantwoordelijk ge- ieft wor verrotte knollen (hoge waterstanden, een bestf1ergoeding te betalen, ite J sorry te zeggen voor de tief 1 schade. Het schap •licht* claim van inmiddels Tn miljoen euro nog aan en het echtpaar kan pa niet naast zich neer- ji aantekenblok aan de vat Van den Berg de tra- Drt samen. „Van 1992 tot dden we verzuipschade. J er geen druppel regen 1 vdus toen was er nau- een oogst om te verrot ten. In '96 en '97 was alles weer verpest en in 1998 hebben we de laatste restantjes afgeteeld." Toen was het over en uit. Dat wil zeggen, wat het bedrijf be treft. Want de persoonlijke mi sère bereikte pas een hoogte punt in de jaren die volgden. Piet van den Berg (64) verbruik te al zijn energie in de opeen volgende rechtszaken tegen het waterschap, terwijl zijn vrouw Marijke (44) de ene na de ande re hulpverlener afliep om de geestelijke instorting te boven te komen. Resultaat anno 2002: twee nog lopende zaken bij het Gerechts hof en de Raad van State, nog dagelijks een dosis kalmerende middelen en een bankrekening die steeds dieper in de rode cij fers komt. Want tot overmaat van ramp is door een conflict 4 4¥ I Herman Haasnoot (60), $00 stalhouder uit Rijnsburg: /k ben geboren tussen de paarden. Mijn vader had een boerderij en stalhouderij in Katwijk. Zo raak je besmet met het paardenvirus. En als je daar eenmaal mee besmet bent, dan kom je daar nooit meer van af. Niet dat ik altijd tussen de paarden gezeten heb, hoor. Ik ben nog jaren lang vrachtwagenchauffeur geweest, en ik heb als hoef smid gewerkt. Toen we hier veertien jaar geleden nieuw mochten bouwen, hebben mijn vrouw en ik gezegd: laten we naast de smidse ook een stalhouderij beginnen. Ja, dat liep zo goed, dat ik al snel moest stoppen als hoefsmid. Het is nog wel handig dat ik zelf de paarden kan beslaan. Ik maak ook zelf de tuigen en ik ben stoffeerder. Gelukkig kan ik veel dingen zelf doen, anders wordt het onbetaal baar. Je bent er wel dag en nacht mee bezig. Het is een uit de hand gelopen hobby en dat is maar goed ook. Anders hou je het niet vol. Ook op zondag ben ik de hele dag be zig met opruimen, poetsen, tuigen maken. En de vrouw is de hele week bezig met al dat witte wasgoed en die teugels. De wasmachine draait hier de hele week. Maar als ik dan 's avonds door het koetshuis loop en ik zie al die dingen staan en hangen, dan voel ik me schatrijk. Nee, ik wil niet met pensioen, laat mij dit nog maar veertig jaar doen. TEKST: RUUD SEP FOTO: JAN SCHEERDER Zaterdag 12 April SPORT - De ramp bij den voetbalwedstrijd te Glas gow' heeft, volgens de 'Daily News', 22 menschen het leven gekost; tusschen de 100 en 200, zegt zij, werden gekwetst, sommigen ernstig. Er is veel reden om te gelooven, dat de omvang van het gebeurde aanvankelijk opzettelijk werd geheim gehouden, ver volgt de 'D.N.', om het vermaak niette storen. Een deel der overladen tribune stortte van een hoogte van vijftig of zestig voet naar beneden. Men wordt er koud van, wanneer men leest, dat bij zulk een vrese lijk ramp, terwijl de grond bezaaid was met dooden en gewonden, de voetbalwedstrijd tusschen Enge land en Schotland kalm werd voortgezet en het ge juich en handgeklap der toeschouwers zich met het gekerm der slachtoffers vermengde. Zelfs de Romei nen, die zoo rustig zwaardvechters zagen omkomen, hebben, gelooft de 'D.N.', nooit zulk een onverschil ligheid als deze menigte aan den dag gelegd. De krant zou bijna vreezen, dat het op zichzelf zoo voor treffelijk voetbalspel in Engeland op weg is om af te dalen tot den rang van de beren- en hanengevechten van weleer. De toeschouwers gaan de spelers aan merken als betaalde vertooners en dezen zelf stellen veel minder belang in het spel dan in 't bedrag der ANNO 1977 nieir an a! iar di niet chtinj )okd en in weg bescl iutov Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bi) 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgever!) Damlate h.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO cLd. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad, Rooscveitstraat 62 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. LEIDEN - De laatste woningen aan de Morssingel. Een aan tal bewoners van de ze elf huizen gaat bij de gemeenteraad een bezwaarschrift indie nen tegen de voorge nomen sloop van hun woningen. Foto: Archief Leidsch Dagblad Woensdag 13 april LEIDERDORP - Het plan voor 'overbouwing' (een tunnel met daarop woningen) van het eerste gedeel te van de Engelendaal in Leiderdorp heeft gister avond geen genade gevonden in de ogen van de le den van de commissie ruimtelijke ordening en open bare werken. Met vier tegen twee stemmen werd het voorstel van wethouder drs. E. Drenth (PvdA), om een en ander bij wijze van experiment te laten on derzoeken, van tafel geveegd. WD-er Th. Stuyvenberg verzette zich het felst tegen het plan. "Het is een aardig plan dat best goed zal staan op de conduitestaat van deze wethouder, maar het is totaal ongeschikt voor Leiderdorp". Stuyven berg meende verder dat er niet omgezien is naar de technische problemen die het plan met zich mee brengt en verzette zich tegen het feit dat de 'de be woners van de Engelendaalflats nu een muur voor hun woningen krijgen, die nog geen tien meter ver staat'. De bouwhoogte van de tunnel zal vermoede lijk tussen de vier en vijf meter zijn. Daarbovenop komen twee of drie lagen woningen. Verzet was er ook van KVP-woordvoerder J. Tieken, die meende dat de gemeente aan het plan helemaal gee n geld moet spenderen. Hij zwichtte niet voor het argument van wethouder Drenth dat een groep bouwers bereid is de plannen voor hun kosten verder uit te werken, zonder daarvoor toezeggingen omtrent het wel of niet uitvoeren van de plannen te willen hebben. Wethouder Drenth bleef echter van mening, on danks felle kritiek, dat een tunnel de enige afdoende bestrijding van de geluidshinder is. De Engelendaal is een vierbaansweg waarover een aanzienlijk deel van het in- en uitgaande verkeer van Leiderdorp rijdt. Met name het vrachtverkeer veroorzaakt nu veel hinderlijk lawaai, waartegen bewoners van de flats.langs de Engelendaal al eens eerder bezwaar hebben aangetekend. De vrees bestaat dat ook in Buitenhof sprake zal zijn van veel verkeerslawaai. "Een tunnel is een verschrikkelijk dure oplossing. Om die kosten wat draaglijker te maken heb ik voor gesteld er woningen op te bouwen, aldus Drenth, die er nog eens op wees dat zijn plan als experiment ge zien moet worden, waarover meer partijen dan alleen de commissie ruimtelijk ordening en openbare wer ken moeten praten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19