Geen taptoes meer op marinevliegkamp DUIN BOLLENSTREEK Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 Katwijk dubt over spreektijd burgers bij raadsv Noordwijk Totaal en het CDA hebben college rond Ingrijpende restauratie van Lissese 'Grote Kerk' Café De Toog mag uitbreiden van V Werkzaamheden aan kruispi Zeeweg - Callaoweg - Rijnstri Wegens gebrek aan personeel en negatief imago noordwijk - Noordwijk Totaal en het CDA zijn het eens over een coalitie in Noordwijk. De lokale partij levert drie wet houders, het CDA één. Samen bezetten de twee partners twaalf van de negentien zetels in de gemeenteraad (NT acht, CDA vier). Uit het oude college van b en w blijven alleen de burgemeester en Peter van Bockhove over. De namen van de nieuwe wet houders noch hun portefeuil les zijn verrassend. Het CDA levert Piet Bamhoom, nieuw in de gemeenteraad en daar nu meteen alweer uit. Hij krijgt economische zaken onder zijn hoede, waarbij ook badplaats ontwikkeling hoort. Verder be heert hij werkgelegenheid, par keren, infrastructuur en regio nale ontwikkelingen. Gerben van Duijn wordt wet houder van financiën, perso neel en organisatie, toerisme, lokaal veiligheidsbeleid en communicatie politiek-bur- gers. Dat laatste is nieuw. Ge rard Duijndam gaat ruimtelijke ordening doen, dat het nieuwe college de post 'ontwikkeling1 noemt. Verder krijgt hij volks huisvesting, monumentenzorg en milieu/natuurbescherming. Peter van Bockhove houdt welzijn. Daaronder vallen sport, onderwijs, sociale zaken, volksgezondheid, seniorenbe leid en jongerenbeleid. Bij de portefeuilles van de wet houders staan projecten ge noemd die deze raadsperiode aandacht nodig hebben. Daar bij staan de boulevard, met Pa lace- en Vuurtorenplein, de dorpskern Noordwijk Binnen, bedrijventerreinen, de Rijn Gouwe Lijn (allemaal voor Bamhoom), Boechorst en of- fem Zuid (Duijndam) en Mor genster/Witte School (Van Bockhove). Kosten twee miljoen euro door Arie in 't Veld Lisse - De rijke geschiedenis van het kerkgebouw van de Neder lands Hervormde Kerk aan 't Vierkant krijgt er een nieuw en kostbaar hoofdstuk bij. Voor een bedrag van ongeveer 2 miljoen euro wordt het monumentale kerkgebouw ingrijpend geres taureerd. De klus begint in mei en is vermoedelijk pas na een jaar geklaard. „Het doorhakken van een knoop", zo omschrijft Ph. van Hoven, voorzitter van de Kerkvoogdij, de restauratie. De provincie heeft zo'n 750.000 euro toegezegd en de gemeente kent een subsidie van tien pro cent daarvan toe. „We hebben ook zelf nog wat in kas en ho pen door acties en dergelijke het benodigde restant binnen te krijgen", aldus de kerkvoogd, die ook nog weet dat er een le gaat onderweg is dat de nodige ruggensteun zal bieden. De kerk heeft zelf niet zo erg veel in de melk te brokken wat de restauratie betreft. „Dit ge bouw is nu eenmaal een rijks monument en dan wordt min of meer voor je bepaald hoe alles gerestaureerd moet worden. Bij voorbeeld het interieur. Dat moet in oude luister hersteld worden, hoewel we daar zelf an dere ideeën over hebben." F. Wassenaar, de technische man in de kerkvoogdij, legt uit dat er een gigantisch karwei voor de deur staat. Nagenoeg de gehele kerk moet in de revisie. Een niet volledige opsomming: „De fundering knjgt een behan deling tegen het invreten door zouten vanuit de grond. De kap heeft rotte plekken, de spanten moeten aangepakt worden. De tufstenen toren is door de in vloeden van weer en wind aan slijtage onderhevig en de leien worden vernieuwd. Dat klinkt eenvoudig, maar die leien moe ten speciaal uit een bepaalde groeve in Duitsland worden ge haald en kunnen pas na een keuring op hun plaats worden gezet." Wassenaar vertelt verder dat op een plek in de kerk de vloer omhoog komt. „Naar ver luidt liggen hier nog de grafzer ken van twee pastoors. Wie weet vinden we die." Ook de lambrisering wordt ont manteld en volgens een bepaald proces vernieuwd. .Achter die lambrisering is ooit boktor ge constateerd. Dat moet weg, maar dat heeft grote conse quenties." Het kostbare kerkor gel wordt tijdens de restauratie van de kerk geheel omkapseld en voorzien van een ventilatie waardoor een overdrukcabine ontstaat en het stof buiten blijft. 'Ladidadidaaa. Lopen op het water...' Marco en Sita kregen met hun hit de hele Arena, inclusief Willem-Alexander en Maxima plat. Benieuwd wat deze Katwijkse Borsato's gedaan krijgen als ze een poging wagen voor de microfoon. Jos Wienen, Jan Post en Wim van Duijn, beter be kend als de b en w's. Leuke naam voor een boy-band. Misschien kunnen ze met een liefdesliedje nog iets goedmaken. Want Willem-Alexan der en Maxima hebben na twee maanden de huwelijkscadeaus uit Katwijk nog steeds niet binnen. En vooral dat haringtonnetje met die strik erom verspreidt inmiddels een vreemde geur in het gemeentehuis van Katwijk. Foto: Frans Roomer maar hier.) of: 'Doen we eerst de nota en dan een werkbezoek aan het café?' (Lees: Als je je huiswerk af hebt, mag je buiten spelen.) Jammer dat Rik Buddenberg niet naar Vlaardingen mocht. Anders hadden ze er misschien ook een burgermoeder bijge- kregen. Persbericht Twee weken geleden stuitte Springtij Bouw BV op een pro bleem. De zandhagedis. Niet zomaar eentje, maar een hele kudde. Als kakkerlakken schoten ze alle kanten op, waar eigenlijk het gloednieuwe kantoor van Springtij had moeten komen. Vlak naast de nieuwe duintun nel van Katwijk. Grote scholen zandhagedissen. Nou en? Nou, omdat ze beschermd zijn. En, omdat dat meestal samen gaat, zeldzaam. En niet erg ge neigd om dicht bij mensen te komen (heel anders dan kak kerlakken, bijvoorbeeld). Maar de afgelopen tijd scharrelen de zwermen zandhagedissen weer rond in alle hoeken en gaten, houden de hordes hagedissen bouwprojecten tegen in de gan se Duin- en Bollenstreek. Dus zou je ze zomaar van de lijst van beschermde dieren kunnen halen, natuurlijk. Het is duidelijk dat die status gewerkt heeft, want de roedels reptielen rennen weer rond, roept de Stichting Duinbehoud. Terwijl ze ondertussen al die mooie plannen voor huizen (waar be hoefte aan is), een vakantiepark (waar geld mee verdiend kan worden) en nu ook al een tun nel onder de duinen (een fata morgana) tegenhouden. Als bouwbedrijf vinden we dat natuurlijk niet fijn. De aanwezigheid van een zeld zame wat-dan-ook is het aller slechtste nieuws voor iemand die een lekkere lap grond heeft en daar wat mee wil. Het bete kent koppen in de krant, advo caten, lang wachten en - na tuurlijk - het kost geld. En dat voor een hagedis. Als het nu een leuk knuffelbeestje zou zijn, een wasbeertje, cavia, lui aard, dan was het nog wel te begrijpen. Maar voor een rep tiel? Een onaaibaar, emotieloos, insektenvretend minimonster? Het klonk natuurlijk nobel, red de zandhagedis, maar toen wa ren er ook nog maar weinig en zaten ze niet zo in de weg. Nu wel. Heel lastig. Dus haal ze maar van die lijst af, dan graven we ze weer met honderden te gelijk weg voor een gloednieuw hotel. Duinbehoud heeft zijn werk té goed gedaan. De zandhagedis had voor z'n eigen veiligheid beter een klein beetje bedreigd kunnen blijven. Anton Diedrich, Gerard Baas, Saskia Buitelaar (met dank aan Carl Hiaasen) voorhout - De Toog mag niet uitbreiden. Het café aan de Herenstraat in Voorhout wil graag aan de voorkant een ser- re-achtige uitbouw maken, vanwege het toenemende aan tal jonge bezoekers in de weekeinden. De gemeente wil echter het 'pleinachtige karak ter' van het centrum niet ver liezen. Om De Toog, een van de twee café's in Voorhout, te kunnen uitbreiden, zou het bestem mingsplan 'dorp 1978' gewij zigd moeten worden. Dat ziet de gemeente niet zitten. Daar naast denkt de gemeente dat een uitbreiding van De Toog extra geluidsoverlast met zich meebrengt, met name va ge de toename van de bezoekers. „Serreachtige structies staan niet beken hun geluidwerendfc schrijft de gemeente in woord op het verzoek va Toog. De horecagelegenheid dat in de plannen vooi Voorhoutse centrum nie noeg rekening wordt ge den met de horeca. Er weinig ruimte voor nieuv vooor uitbreiding van al staande horeca. Maar di meente is het daar niet eens. Bij een herinrichtinj het Kerkplein komt ook d: reca aan bod, zegt zij. katwijk - De gemeente Katwijk verricht vanaf maandag tot en met vrijdag 26 april werkzaam heden aan de verkeerslichtenin stallatie op het kruispunt Zee weg - Callaoweg - Rijnstraat. Daarbij zullen onder andere lus sen en kabels in en langs wegge deelten voor het kruispunt wor den vernieuwd. Dit kan verkeershinder en ver traging opleveren voor al het verkeer dat gebruik maakt van dit kruispunt. Het is ook nood zakelijk om het kruispunt af en toe af te sluiten voor autover keer vanaf de Zeeweg naar de Rijnstraat. Autoverkeer naar de Rijnstraat en omgeving moet dan via de N206 en Molentuin- weg rijden. Later wordt ook de Zeeweg bij de rotonde Zeeweg - Koningin Julianalaan afgesloten voor autoverkeer richting Rijn straat en N206. Autoverkeer naar de Rijnstraat en naar de N206 moet dan via de H( slaan naar de N206 rijde en ander is aangegevei borden en afzethekken. De verkeerslichten zijn de werkzaamheden buil king. Dit is aangegeven den. Op de Callaoweg maar één rijstrook besi voor het afslaande auti Verkeer vanuit de Q moet voorrang verlenen verkeer op de Zeeweg straat, inclusief het fiet; In verband met de kans natie van het verkeer op laoweg kan het autoverf het noordelijk deel van (Hoomes, Rijnsoever, oi Rijnmond en Industrii ter de volgende afslag Hoomeslaan kiezen wijk-noord). Langs de reet na de Molentuinwi gegeven dat er kans is o] de afrit Katwijk (Callao1 Katwijk smijt geld weg, terwijl ze weten dat het geen nut heeft. Raar is dat. Dat zal ze in Sassenheim voorlopig niet overkomen. Jaja. Katwijk heeft het wederom helemaal begrepen. Maar ver der begrijpt niemand er ene jo ta van. Een boulevard aanleggen die er al ligt dat lukt ze niet, maar Kat wijk gaat wel kijken of ze een tunnel door de duinen kunnen graven. Een tunnel, ja. Door de duinen, inderdaad. Geloven ze het zelf? Nee, bevestigt wethouder Arie van der Plas, zelf geloven ze het inderdaad ook niet. Hmmm. Juist. Dus, welwel. Wa- blief? Ze weten nu al dat ze erachter komen dat het niet kan en mik ken er toch een paar duizend euro voor een onderzoek tegen aan? Katwijkse logica, je kunt er niet van buiten. Burgermoeders De sfeer is goed en ze eten alle dagen een taartje. En na een tijdje gaan ze met zijn allen ge zellig naar de fitness. Dat ge bruikelijke weekeindje brain stormen in een hutje op de hei wordt twee dagen naar de beautyfarm. Veel leuker, en be ter voor een mens. Waar hebben we het over? De nieuwe gemeenteraad in Sassenheim is bekend, en die bestaat voor tweederde uit vrouwen. Ze zeggen altijd dat vrouwen beter kunnen com municeren dan mannen, dus dat ziet er hoopgevend uit. Want hoe gaat het voortaan in de Sassemse gemeenteraad? 'Zo, jij hebt een hoop paperas sen op je bureau!' (Lees: Schiet op. Ga je kamer opruimen.) of: 'Zal ik die nota even bekij ken?' (Lees: Als ik op jou moet wachten, duurt het uren. Geef door Rob Onderwater katwuk - Op vliegkamp Valken burg mogen geen taptoes en concerten meer worden gehou den. De basis kampt met een te kort aan personeel om de evene menten te beveiligen. Bovendien vindt de leiding van het vlieg kamp dat de evenementen slecht zijn voor het imago. „Als je gelui den hoort van: 'Jullie doen daar maar wat, jullie moeten je bezig houden met met je marinetaak', dan moet je daarover nadenken", zegt overste W. Borgeld van het vliegkamp. Borgeld vindt dat hij het niet meer kan verkopen om perso neel in te zetten voor een evene ment. „Er heerst hier al jaren een tekort en dan kan ik het niet maken om personeel over te la ten werken voor het houden van een taptoe. Toen ik deze functie kreeg, heb ik me verbaasd dat die taptoes op het vliegveld kon den plaatsvinden. Voor de afge lopen twee jaar heb ik een uit zondering gemaakt, maar nu hebben we er een punt achter gezet. Hoe jammer ik het ook vind." De Stichting Taptoe Katwijk (STK) heeft begrip voor het standpunt van de marine. „Maar het betekent voor ons een lelijke streep door de reke ning", zegt W. Schonenberg, voorzitter van de STK. De stich ting heeft tien keer een evene ment georganiseerd op het vliegkamp. Vorig jaar trad onder veel belangstelling de Friese groep De Kast op. Schonenberg heeft nu aangeklopt bij de ge meente Katwijk om de taptoe in de kustgemeente te mogen hou den, maar het gemeentebestuur geeft daarvoor geen toestem ming. Met als reden dat de tap toe niet past in het evenemen- tenbeleid. „En daarover zijn we teleurgesteld", zegt Schonen- berg. De STK kwam met een aantal alternatieven, zoals de parkeer terreinen in de Noord- en Zuid duinen. Vooral de laatste optie leek de STK wel wat. „Op die Valkenburg werd gehouden. Foto Mark Lamers zelfs gesteld dat er bij zondering een tapoe seerd kon worden, overleg op 7 januari niets meer van de STK En nu roepen ze dat de te ze in de steek heeft Dat is jammer." Om het vijftig jarig vieren is de gemeente jaar bereid 'coöperatief werken', zegt de Jong DVS in actie tijdens het voorprogramma van de Taptoe Katwijk die vorig jaar nog op het vliegkamp in plek kunnen we veel mensen kwijt en is de situatie beheers baar", zegt Schonenberg. Maar de gemeente verwees naar het evenementenbeleid. Op die plek mag er per jaar maar één evene ment gehouden worden. Dat is de kermis, die traditioneel rond Koninginnedag draait. Op het terrein bij de Noorddui nen mag tussen 1 juni en half september niets worden georga niseerd, omdat alle ruimte no dig is om de auto's van strand- gangers te herbergen. Buiten die periode mag een klein deel van het terrein worden gebruikt. „Dan is die optie voor ons niet meer bespreekbaar, want het gaat om een grote organisatie", verduidelijkt Schonenberg. De door de gemeente aangedra gen alternatieven om de voet balvelden van de w Katwijk of Quick Boys te gebruiken, wijst Schonenberg van de hand. „Dat geeft beperkingen, want die clubs willen dan ongetwijfeld de kantine-inkomsten houden. Fi nancieel is dat voor ons niet in teressant. Op het vliegkamp de den we dit allemaal zelf en met die inkomsten konden we de begroting sluitend krijgen." Schonenberg voelt zich in de steek gelaten door de gemeente. Hij vreest voor volgend jaar, wanneer het drum- en fanfare korps DVS, waaruit de STK is voortgekomen, vijftig jaar be staat en dat groots wil vieren. „Zoals de zaken er nu voor staan, kunnen we dus nergens terecht. En dat verdienen we niet. We hebben Katwijk een beetje op de kaart gezet met de organisatie van allerlei evene menten." Een voorlichster van de ge meente zegt dat Katwijk vol doende medewerking heeft ver leend aan de STK. „We hebben katwijk - De Katwijkse politiek overweegt om ook tijdens raads vergaderingen burgers spreek tijd te gunnen. Nu kan dat al leen bij de vergaderingen van de raadscommissies, waar de ad viezen voor besluitvorming in de raad worden voorbereid. Met de komst van het duale stelsel is het mogelijk om dat te verande ren. De politici denken verschillend over de inspraak in de raad, zo bleek deze week tijdens een raadscommissievergadering. De partijen hebben 'overleg met in woners' hoog in het vaandel. Maar er zijn allerlei andere ma nieren om met inwoners van ge dachten te wisselen, vindt CDA- 'er Van Duijn. Van vijf minuten spreektijd in de raad raken zij volgens hem alleen maar gefrus treerd. PvdA-voorman Stolk zag juist het voordeel om bij actuele kwesties inwoners de gelegen heid te geven om de laatste stand van zaken nog eens toe te lichten. Burgemeester Wienen is op zich geen tegenstander van het idee, maar waarschuwde voor prakti sche problemen. Want hoe voorkom je dat de inspraak een herhaling van zetten wordt? Dan moet je insprekers vragen om vooraf schriftelijk hun verhaal in te dienen, maar wie beoordeelt dat en is dat oordeel niet discu tabel? Bovendien, zo gaf hij de commissie ter lastig om de inspraak een tijdje op proef in Het is moeilijk aan te leggen als je na den de mogelijkheid trekt. De politici denkt partij nog eens na over

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18