'Inval justitie in Alphense asfaltfabriek 'Ik heb me meer burgervader dan burgemeester gevoeld' RIJN VEENSTREEK Alphen gaat 'op weg naar een complete stad' Te hebben niks overhaast gedaan' Open tuberculose op Ashram College R5 r(; Dorpsraad Oud Ade bijeen alphen aan den run - Bij een medewerker van het Ashram College in Alphen aan den Rijn is open tuber culose ontdekt. De mede werker, die de besmettelijke ziekte in januari opliep, kwam tijdens zijn werk niet in aanraking met leerlingen. Volgens de GGD is besmet ting van leerlingen daarom uitgesloten. De scholieren kregen gisteren een brief mee met informatie over open tuberculose. De medewerker is weer aan het werk, omdat het besmet tingsgevaar na intensieve behandeling is geweken. Na de constatering van de ziekte is een groep van tien perso nen uit de directe omgeving van de medewerker, zowel docenten als ondersteunend personeel, onderzocht. Hier uit bleek dat één werknemer de bacterie droeg zonder dat er van besmettingsgevaar sprake was. De zieke kon zijn werk blij ven uitvoeren, maar moet net als de brondrager een half jaar een medicijnenkuur volgen. De GGD en de school willen om privacy-re- denen niet zeggen waar de man woont. De GGD ver meldt wel dat in de privé- sfeer van de medewerker ook personen zijn ontdekt die de bacterie dragen en in behandeling zijn. Om zeker te zijn dat niet nog meer mensen besmet zijn, krijgen alle docenten en ondersteu nend personeel op maandag een mantoux-prik. De men sen die op de prik reageren, dragen de bacterie ook bij zich. De school organiseert don derdag om 11 uur een infor matiebijeenkomst over open tuberculose. „Hoewel er geen gevaar is voor de leer lingen, kunnen ouders toch ongerust zijn", zegt rector Duivenoorden van het Ash ram College. „Ouders zijn misschien bang dat dit iets met de meningokokkenbac- terie te maken heeft. Met de bijeenkomst willen we deze angst uit de wereld helpen." zaterdag 13 april 2002 hen aan den rijn - Het Openbaar Ministerie denkt asfaltcentrale Heijmans in Alphen aan den van milieudelicten. Daarom nam het OM vorige de administratie van het bedrijf in beslag. Uit jzoek moet blijken of Heijmans inderdaad asfalt heeft geproduceerd dan de Wet Milieu eer toestaat. jmans-directeur Fons van Lith is verbaasd over [nval. Volgens hem houdt de Alphense asfalt- trale zich aan de regels. „Ik had zeker geen ac- tie van het Openbaar Ministerie verwacht", zegt hij voorzichtig. „Ik had er eerder rekening mee ge houden dat bepaalde overheden ons scherp in de gaten houden." Van Lith doelt daarmee op de slepende kwestie van een zogeheten paralleltrommel, die stank ver oorzaakt. Om klachten daarover te vermijden moet Heijmans een hoge schoorsteen van 50 me ter aanbrengen, 20 meter hoger dan de oude pijp. „Als het goed is, en dat hangt van de bouwaan- vraag af, dan komt die hoge schoorsteen vandaag op de fabriek. Daarmee houden we ons aan onze afspraken." Eerder dit jaar maakten de gemeente Alphen aan den Rijn, de directie van Heijmans en Vastgoed onderneming Amvest bekend dat Heijmans op ui terlijk 31 december 2004 uit Alphen vertrekt. Tot die tijd mag de fabriek jaarlijks 150.000 in plaats van 100.000 ton asfalt produceren, mede door ge bruik van de paralleltrommel waarvoor Heijmans geen vergunning heeft. Volgens een woordvoerder van het OM bestaan er geen aanwijzingen dat Heijmans sinds de inval de milieuwet overtreedt. Uit het nu begonnen onder zoek moet blijken of het bedrijf eerder wel over de schreef ging. De woordvoerder weet niet wanneer de uitslag van het onderzoek bekend is. Heijmans kreeg onlangs ook in enkele andere van de ruim veertig vestigingen bezoek van Justitie. Daarbij ging het volgens directeur Van Lith niet om onderzoek naar milieuovertredingen, maar net als bij veel andere bedrijven om onderzoek naar bouwfraude. door Engel Lameijer alphen aan den rijn - 'Op weg naar een complete stad'. Met het programma van die naam begint het nieuwe college van VVD, CDA, PvdA en Christen- Unie aan zijn regeerperiode. Hub van Wersch (PvdA), Klaas Tigelaar (Christenunie) en Mar tin Donath (WD)zijn de nieuwe wethouders in het college dat verder bestaat uit de oudgedien den Bas Wienbelt (WD), Hans Groen in 't Wout (CDA) en Jan Voogd (CDA) en burgemeester Nico Schoof. Het programma is nog niet defi nitief, zo laat Wienbelt weten. „Het is de basis voor het beleid in de komende jaren.' De vier partijen willen ook de overige partijen in de gemeenteraad la ten toetsen of er geen 'gaten' in zitten. Op 25 apnl stelt de ge meenteraad het programma vast. Dan worden ook de wet houders benoemd. Die maken door het duale stelsel vanaf dan geen deel meer uit van de raad. Alphen gaat zich ook profileren als centrumgemeente. Een goe de bereikbaarheid en doorstro ming van verkeer zijn daarvoor vereist. De Rijn Gouwe Lijn, die Gouda, Alphen, Leiden en Noordwijk verbindt, staat hoog op het verlanglijstje van de ge meente. Wethouder Groen in 't Wout: „We hebben gemerkt dat minister Tineke Netelenbos steeds verder van haar doelstel lingen gaat afstaan. Dat is slecht, omdat ze het plan jaren geleden warm onthaalde.' Groen in 't Wout benadrukte de noodzaak van de lijn met een aftak naar Schiphol. De gemeente gaat verder een proef doen met een 'Breed Wa terspoor'. Hemelwater verdwijnt niet direct in het riool, maar wordt gebruikt voor andere doeleinden dan consumptie om op zuiver drinkwater te bespa ren. Aan de Steekterweg wordt met inpassing van een containerha ven een bedrijventerrein inge richt. Aan de Gnephoek wordt met het terrein Hoogewaard van de gemeente Rijnwoude de krapte wat opgelost. Het college wil wel dat er ten minste vijftig arbeidsplaatsen per hectare worden gerealiseerd en wil geen uitbreiding van ruimteslurpen- de distributiebedrijven met wei nig werknemers. Jongeren mogen niet meer bui ten de boot vallen, vindt het col lege. Daarom moeten scholen, maatschappelijke diensten en GGD nauwer samenwerken. Wethouder Tigelaar denkt niet dat zijn achtergrond als direc teur van het gereformeerd on derwijs hem hindert in zijn nieuwe positie als wethouder onderwijs, educatie en jeugdbe leid. „Ik ga niet bevooroordeeld aan de slag', zo belooft hij. oud ade - De Vereniging Dorpsgemeenschap Oud-Ade houdt op woensdagavond een jaarvergadering in het Dorpshuis. De beeld houwers Frans en Truus van der Veld komen iets over hun werk vertellen. De dorpsraad heeft de twee benaderd met een voorstel voor een kunstwerk tegenover de kerk. Met behulp van dia's geven ze een indruk over de mogelijkheden. De aanvang is 20.30 uur. )-informateur Bas Wienbelt rekent op stabiel Alphens college frWim van Wanrooy n aan den rijn - De klus is ard. Alphen heeft, als de Jjnde raadsvergadering er Jinstemt, een nieuw college 's een klok. Dat is de ing van Bas Wienbelt (WD) I als leider van de grootste j, de formatie heeft beklon- IWD en CDA blijven met Vee zetels op het pluche, len Christenunie komen er I elk een bij. „We hebben J overhaast gedaan. Twee iper week zijn we bij elkaar test en in dat tempo is het Kweken beslist", zegt Wien- instelling tot andere jaren de collegeonderhande- dit keer achter gesloten in plaats. „Dat hebben we ir de verkiezingen aange- ;d. Vorige keer is dat nog eis geweest, maar dat is toen f bevallen. Dat hebben alle aangegeven. Op deze er zagen we kans om een college te vormen en dat is t. En echt onderhandelen e toch onder elkaar. Daar e geen openbare gelegen- voor nodig. Als ik poker leg ik kaartje voor kaartje tafel neer. Maar ik laat me ^Jal niet in mijn kaart kijken. ^Hstaan we heel open voor IHsiiggesties die nog kunnen l Alle partijen - en ook leester Nico Schoof, die uit Afrika is - mogen ig met hun op- en aan- •dngen komen. Daar zullen "'6'ierieus naar kijken", aldus 0l"glVD-er. het vorige college kunnen 13005 ,artijen WD en CDA hun l^are d zoveel mogelijk voortzet- I Er verandert weinig in hun llal feuilles, al schenkt Wien- laati WD) de post financiën aan jgenoot Martin Donath, de lger van de vertrekkende rt Blom. Jan Voogd (CDA) de post sport af aan nieuw- ™"|er Klaas Tigelaar van de itenUnie. Laatstgenoemde ?EIS t zich hartstikke tevreden Het nieuwe Alphense college gaat vrolijke tijden tegemoet. Bas Wienbelt (WD), Jan Voogd (CDA), Hans Groen in 't Wout (CDA) - staande, v.l.n.r. - zien de toekomst zonnig in. Dat geldt ook voor hun (eveneens v.l.n.r.) zittende collega's Hub van Wersch (PvdA), Klaas Tigelaar (Christenunie) en Martin Donath (WD). Foto: Henk Bouwman met zijn portefeuille, waarin ook onderwijs zit. „Alle partijen heb ben de kans gekregen om op volwaardige wijze hun wensen in te brengen. We hebben tij dens de formatie geconstateerd dat we allemaal op een lijn zit ten en dat we niet onnodig van portefeuilles moesten wisselen. Want wie zit er nu lang in het college? Vrijwel niemand. Er is nadrukkelijk naar competenties gekeken. En ook naar de inhou delijke kant van de zaak. Daar ben ik blij mee. Ik heb ook geen moment de indruk gekregen dat we een moeilijke hobbel hebben moeten nemen. Gek eigenlijk, dat een partij die getalsmatig (één zetel, red.) zo weinig in de melk te brokkelen heeft, toch te vreden kan zijn. Maar ik heb ge woon gekregen wat ik graag wil de." Hub van Wersch (PvdA) mag in het nieuwe dualistische systeem als wethouder 'van buiten' aan de slag. Zonder raadslid te zijn krijgt hij onder meer welzijn, zorg en sociaal culturele zaken onder zijn hoede. Dat ligt de so ciaal-democraten wel. Hij heeft, zoals hij zelf zegt, voldoende er varing met gemeenten en de po litiek om te slagen. Toch liet hij als nieuwkomer de eerste scher mutselingen met de pers door Wienbelt uitvechten. „We gaan hier een hecht team van maken. Samen zijn we verantwoordelijk voor het hele programma", weet de WD-leider. (advertentie) ting. Nieuwe bezems vegen schoon." Desondanks is er nog veel te doen voordat Rijnwoude zou kunnen fuseren, vindt Boelen. De politiek heeft ervoor gekozen dat in de nieuwe raadsperiode met twee in plaats van drie wet houders te doen. „Wat ik daar van vind?", zegt hij met een grijns. „Daar zeg ik niets over. Daar bemoei ik me niet mee." Verstandiger dan fuseren, vindt Boelen, is de versteviging van de samenwerking met buurge meenten. „Bijvoorbeeld op het gebied van milieu. De knowhow die er bij de ene gemeente is, kan een andere gemeente van pas komen. Samenwerking op het gebied van belastingen is ook goed mogelijk. Waarom maken we nu allemaal apart WOZ-beschikkingen?" Een voorwaarde voor die samenwer king tussen buurgemeenten is dat Alphen er ook bijzit. Angst dat de stem van kleine gemeen ten niet telt als het grote Alphen erbij zit, heeft hij niet. „Een gro te gemeente voegt ïtfU toe. Sa menwerking betekfln altijd inle veren van macht. Hoe je het ook wendt of keert Het alternatief is herindeling, dan ben je je macht ook kwijt." „Maar ja, wie ben ik", verzucht hij een week voor zijn afscheid. Het afscheid nemen is voor de eerste en wellicht de laatste eer ste burger van Rijnwoude al be gonnen. De gemeentelijke stuk ken krijgt hij sinds 1 maart niet meer. „Ik wil ze niet meer. Dan ga je je maar weer opwinden. Ik wil loskomen van het werk. Burgemeester Boelen neemt op 19 april afscheid in het ge meentehuis in Hazerswoude- Rijndijk. Het afscheid begint met een raadsvergadering om 15 uur. Aansluitend is er tot 19 uur een receptie. Tevens neemt wethouder Gerrie van der Lecq afscheid. Vertrekkend burgemeester Maarten Boelen op het terras van zijn penthouse met uitzicht op het gemeentehuis. „Zolang ik me nergens te genaan bemoei, zie ik geen problemen om hier te blijven wonen." Foto: Henk Bouwman Capelle aan den IJssel en van het schadevergoedingsschap van de hogesnelheidslijn HSL Boelen is voorts actief bij De Bruggen, de instelling voor ver standelijk gehandicapten in Zwammerdam, bij de jeugd hulpverlening in Gouda en bij de Provincie van de Paters Do minicanen in Nederland. Zorg vuldig kiest hij zijn nevenfunc ties uit. De schijn van belangen verstrengeling wil hij vermijden. „Stel dat ik ooit bestuurslid word van de rooms-katholieke parochie, dan doe ik dat pas als de discussie over afstoting van één van de twee kerken: de Ber- narduskerk of Het Anker voorbij is. Anders wek ik misschien toch de verwachting dat ik via mijn contacten met de gemeente iets kan regelen." Rijnwoudes eerste burger ver trekt op het moment dat de dis cussie over gemeentelijke herin deling van zijn elf jaar jonge ge meente oplaait. Die discussie komt veel te vroeg, zegt hij fel. „Rijnwoude moet nog zeker twaalf tot vijftien jaar zelfstandig blijven. Wat komt er anders van de 'toekomstvisie' terecht waar in de gemeente het afgelopen jaar zoveel tijd, kosten en ener gie heeft gestoken? Als je een maal in een jaren durend herin delingsproces zit, verdwijnt de toekomstvisie naar de achter grond. Dat zou toch doodzonde zijn?" Maar ook vindt Boelen dat de gemeentelijke financiën eerst op orde moeten zijn. Daarmee roert hij een gevoelig punt aan. Zonder aarzelen noemt Boelen de chaos bij financiën die zich in de zomer van 2000 voor het eerst manifesteerde en de daar op volgende discussies met de gemeenteraad, het dieptepunt in zijn carrière. „Dat er bij belas tingen een aantal dingen niet goed is gegaan, staat buiten kijf. Bij de rest van de afdeling finan ciën ontstonden vooral proble men vanwege het vertrek van ervaren medewerkers en de moeilijk te vervullen vacatures." Als politiek verantwoordelijke trok hij in februari 2001 na een vernietigend onderzoek het boe tekleed aan. Hij zou zijn porte feuille financiën hebben neerge legd, als hij dat niet enkele maanden eerder al vanwege zijn gezondheid had gedaan. Wat hem vooral aangreep, is de kloof die ontstond tussen het college en de gemeenteraad. Met de drie wethouders over woog hij tijdens de begrotings- raad in november 2000 nog even om het bijltje erbij neer te gooien, als de raad tegen de door burgemeester en wethou ders voorgestelde verhoging van gemeentelijke belastingen zou stemmen. Maar zover kwam het net niet. „Ik ben ervan overtuigd dat je moet sparen om investe ringen te kunnen plegen en de belastingen op een acceptabel niveau te houden. Het is daar om helemaal niet erg als er jaar lijks begrotingsoverschotten zijn, die zijn ontstaan door mee vallers en niet door verkeerd be groten." De raad dacht er an ders over. Hoewel Boelen al een jaar nau welijks meer op het gemeente huis komt, heeft hij het gevoel dat de neuzen van de college en de raad nu meer dezelfde kant opstaan. Hij baseert dat vooral op de notulen van de vergade ringen die hij tot 1 maart met veel interesse en betrokkenheid las. „Ik denk dat het komt om dat Gerrie van de Lecq de porte feuille financiën heeft overgeno men. Iemand anders brengt de zelfde boodschap op een andere manier met een andere toonzet- Maarten Boelen gaat vervroegd met pensioen ari 1991 naar de nieuwe ge meente Rijnwoude. Hij vertrekt nu met 'voldoening en dankbaarheid'. „Het was slo pend, maar ik had het voor geen goud willen missen." De con tacten met de inwoners van Rijnwoude vond hij altijd het belangrijkst. „Het bezoeken van de jaarmarkt, de optredens van de muziekkorpsen KNA, TTH, de uitreiking van EHBO-diplo- ma's, de bruidsparen, de brand weeroefeningen enzovoort deed ik graag. Want deze mensen houden een dorp leefbaar. Ik hoop daarom dat er volgende week op mijn afscheidsreceptie niet alleen mensen uit plichts besef, komen, maar dat er ook veel spontaan aanwezig zijn." Boelen beaamt dat hij zich altijd meer een burgervader dan een burgemeester heeft gevoeld. „De één is beter in het ene, de ander in het andere. Een vol maakt mens is er nooit." De vertrekkende burgemeester zit op de stoel in de huiskamer van zijn penthouse. Het uitzicht over Hazerswoude-Rijndijk, in clusief het gemeentehuis, reikt ver. Boelen en zijn echtgenote voelen zich er sinds ze zich er vijfjaar geleden vestigden als vissen in het water. Geen haar op hun hoofd denkt eraan om te verhuizen naar een andere ge meente, in tegenstelling tot me nig andere burgemeester die een punt achter zijn carrière zet. „Waar zouden we naartoe moe ten? Hier hebben we een sociaal leven opgebouwd. Zolang ik me nergens tegenaan bemoei, zie ik geen problemen." Maar Maarten Boelen is er de man niet naai' om binnen weg te kwijnen. Daar hoeft hij ook niet bang voor te zijn, blijkt als hij zijn bijbanen opsomt. Hij is lid van de commissie voor de bezwaar- en beroepsschiiften in Marieta Kroft m, emei ide - Hij was de eerste leester van Rijnwoude. En chien ook de laatste. Maar- joelen (6o) die 19 april offici- 'scheid als eerste burger nt, haalt zijn schouders op en dzijn handen omhoog. „Ik iet niet weten. Dat staat in erren." De commissaris van oningin Franssen van Zuid- md broedt er nog op, maar aan Boelen ligt, krijgt Rijn- weer een nieuwe burge- „Opnieuw een gemeen- herindeling is niet verstan- iat Rijnwoude eerst de kans in om zichzelf te bewijzen." anderhalf jaar eerder dan and gaat Boelen met ver- e b Bd pensioen. Noodgedwon- jsgf vanwege zijn gezondheid. 3 1 baan tussen negen en vijf 530 nog wel gaan", zegt hij in seniorenappartement in a^rswoude-Rijndijk. „Maar moetje geen burgemeester Dan zou ik mezelf over zes en weer tegenkomen." Hij nfo 1 over zÜn ziekte, waar hij nu bijna een jaar met ïrlof is. „De kanker heeft itabiliseerd. De dokters tevreden." «een week en dan heeft Boe- Ér zeventien jaar burge- TSterschap opzitten. Behalve "ns was hij daarvóór jaren m de deelraad Hillegers- fe-Schiebroek in Rotterdam pD-statenlid. Op 16 juli P werd hij burgemeester van piiden, Nieuwveen en Rijn- frwoude. Na de herindeling fde Rijnstreekgemeenten •"""eerde Boelen op 1 janu

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17