LEIDSE REGIO Verbouw van Emmaus op de lange baan 3'Als ik thuis werk, werk ik, en gaat m'n kamer op Voorschotense kortebaandraverij verhuist naar Van Beethovenlaan R3 Leiderdorp redt De Kleine Does Rozentuin over naar volkstuinders zaterdag 13 APRIL 2002 ken rukl lij. f pen en van Voorschoten. uw $to: Loek Zuyderduin irkei iwinkel Wapen' oten - Dierenspeciaal- - Zij |j00g verhuist vrijwel elcen lelijk naar het nu leeg- ïdslii Café-restaurant Het te an Voorschoten. De cen i in Verhoog aan de ve raat wordt tussen half ort 1 half september ver- n in die periode dient ken' als 'noodopvang', n Ier Verschoor: „Er overleg worden ge- >t onder andere de ;t 01 ier, maar ik denk wel P ee an." g melmarkt ate Deo dten - Oratoriumver- •xultate Deo houdt op ip het plein voor het luw Het Kruispunt aan Qlstraat in Voorschoten cse rommelmarkt. Ie- ie bruikbare spullen, 'oor ken, kleding, speel- shoudelijke artikelen meubelen over heeft, lijnjact opnemen met de >uwe ig via telefoonnum- 1. Zei 5617909, 5617927 of ïn ei hur :e te hen erdh k lati ;ods jaar 0 m* endre lering ngactie orschoten |"n Ioten - De stichting 'Sa- k tegen kindermis- udt op vrijdag 19 april tginzamelingsactie in ds H Men. Kleding en 1 kunnen die dag vanaf tr 's morgens worden zet. voorschoten - Het Comité Paarden sport Voorschoten wil de korte baandraverij op 29 juli op de Van Beethovenlaan houden. De Prins Bernhardlaan, waarop het evenement tot nu toe is afgewerkt, is in elk geval dit jaar niet geschikt. Er is een nieuwe riolering aangelegd en pas na de zo mervakantie kan de definitieve bestra ting worden aangebracht. „Daar kun nen beslist geen paarden draven. De straat ligt er erg slecht bij. Er zijn hob bels en er steken putdeksels uit", al dus voorzitter A. van Vliet van het co mité dat de jaarlijkse draverij organi seert. Mogelijk moet het comité ook de ko mende jaren van een alternatieve baan gebruik maken. Bewoners van de Nassauwijk hebben er namelijk bij de gemeente op aangedrongen om verkeersmaatregelen te treffen en dan vooral op de doorgaande routes: de Juliana van Stolberglaan en de Prins- Bemhardlaan. Wat er precies gaat ge beuren, is nog niet bekend, maar vast staat wel dat onder meer de Prins Bernhardlaan behoorlijk gaat veran deren. „En dat betekent", aldus Van Vliet, „dat die weg niet langer geschikt is voor een draverij. Gelukkig heeft de gemeente alle medewerking toege zegd. We hebben inmiddels allerlei mogelijkheden in het dorp bekeken, zoals de Raadhuislaan en het Frans Halsplantsoen. De beste plek lijkt ons echter de Van Beethovenlaan." Weliswaar ligt daar een middenberm, maar volgens Van Vliet hoeft dat geen onoverkomelijk bezwaar te zijn. „Het voordeel van de Van Beethovenlaan is dat die in het verlengde van de Bern hardlaan ligt. De bezoekers kunnen ons gemakkelijk vinden en we kunnen het stalterrein voor de deelnemende paarden op dezelfde plek houden, na melijk in het Adegeestpark. Vanaf dat punt is er genoeg ruimte. De komende weken gaan we bekijken of we alle problemen tijdig kunnen oplossen." Wethouder Draijer heeft in elk geval geen bezwaren tegen de nieuwe loca tie voor de kortebaan. „Het comité moet nagaan of op de Van Beethoven laan kan worden voldaan aan alle re glementen. Ik hoop dat het mogelijk is. Wij vinden het als gemeente erg be langrijk dat de kortebaandraverij blijft." naar ving ste merlijn ik/leiden - De recente op deze pagina dat ftg g' jker Ruud Scholtes een u ederlands record op iodsijh heeft staan door de in een zwarte merlijn, uist. Niet Ruud Schol- Leidenaar Marcel van ;n heeft dit record op staan. Van der Lin- ;de dit record op 11 )1, door de vangst van kilo wegende zwarte i het Kenyase Malindi. ving begin dit jaar een vegende zwarte mer- stigde hiermee een irsoonlijk record. ieproject bedrijven ng rn st/alkemade - Kleine in Oegstgeest en Al- ondernemingen met jf medewerkers) krij- tns om gratis te laten 1 H® iken hoe zij kunnen op energie. De Mi- t West-Holland en edrijf Nuon bieden pril gratis milieuadvies Kejstartsein voor de Leid- rond al in november in Leiden plaats. Het nu uitgebreid met st en Alkemade. Het s vijf jaar bestaande erloopt zeer succesvol, regio's is gebleken ilieuadviezen van de kunnen leiden tot een ;van meer dan 15 pro- e energierekening, ter- ijkertijd de C02-uit- mindert. ge. 2' g Pra. scheppen in Warmond. to: Hielco Kuipers compost Brmond o - Inwoners van War- innen gratis compost >ij de gemeentewerk- n de Van de Woude- werkplaats is open op ïn van 8.00 tot 10.30 donderdagmiddag tot 16.00 uur. Vorig in Warmond 520 ton .fruit- en tuinafval in- 1. Daarvan is ruim 200 >ost gemaakt. Bij het noeten mensen zelf emmer meenemen, :ompost is niet ver- leiderdorp - Zwem- en polover eniging De Kleine Does (DKD) is uit de financiële problemen. De gemeente Leiderdorp neemt de huurschuld van de noodlijden de vereniging over. Bovendien kan de club nog vier jaar reke nen op een extra subsidie en gaat de gemeente structureel meebetalen aan de huur. De financiële steun is broodno dig omdat DKD met een gat in de begroting kampt van onge veer twee jaar huur. De club kan het jaarlijks verschuldigde be drag van 3280 euro voor de clubaccommodatie aan de zij kant van De Does niet meer op brengen. Gebeurt er niets, dan dreigt de vereniging met 170 le den zelfs het loodje te leggen. Dat heeft grote negatieve gevol gen voor de exploitatie van De Does, want de zwemmers huren het water voor een flink aantal uren per week af. Daarom is de gemeente Leiderdorp bereid om structureel voor het voortbe staan van DKD in de buidel te tasten. Allereerst neemt het gemeente bestuur de huurschuld van ruim 6500 euro van de zwemclub over. Bovendien wil Leiderdorp voortaan ruim de helft van de huur betalen. Ten slotte keert de gemeente de vereniging een eenmalige directe subsidie uit van 2268 euro, verdeeld over de komende vier jaar. Het is niet de eerste keer dat DKD in de problemen zit. Twee jaar geleden moest de gemeente - en de Leiderdorpse Onderne mers Vereniging (LOV) - ook al bijspringen. Logisch, vindt B. Wouters, se cretaris van DKD. „Voordat het zwembad werd uitgebreid had den we namelijk een clubruimte van onszelf, maar die moest daar weg. Toen het zwembad klaar was, kregen we een ruimte in het complex aangeboden. Maar naarmate de jaren verstre ken is de subsidiekraan steeds meer dichtgedraaid, en konden we de huur niet meer opbren gen." De secretaris is tevreden met de regeling die Leiderdorp heeft bedacht. Plan verzorgingshuis 'te groot geworden' wassenaar - Met het snoeien van een rozen struikje droeg wethouder Adriënne Vriesen- dorp gisteren de Prinsessetuin in Wassenaar over aan de Wassenaarse Volkstuinders Ver eniging (WW). Voortaan nemen de volks tuinders het onderhoud van de rozentuin voor hun rekening. „Het moet een beetje schuin, toch?" vraagt Vriesendorp aan voorzitter H. Simonis van de volkstuinders. Hij knikt bevestigend en con stateert na afloop droogjes: „De rozen zijn door het snoeiwerk van de wethouder niet verloren gegaan." De symbolische snoeiactie van Vriesendorp was voor achttien volkstuinders op leeftijd het startsein om onmiddellijk te beginnen met het snoeien van alle rozen, het wieden van onkruid en het schoffelen van de perkjes. Volkstuinder Simonis: „De oudste vrijwilliger is ongeveer tachtig. Hopelijk zijn we aan het eind van de dag klaar met het op orde bren gen van de tuin. Daarna is het namelijk alleen nog maar een kwestie van de zaken bijhou den." De Prinsessetuin is aan het eind van de ze ventiende eeuw aangelegd door de Duitse tuin- en landschapsarchitect Petzold. Tot op heden onderhield de gemeentelijke sectie Groen de tuin. Burgemeester Van den Muij- senberg: „Dit soort tuinen vraagt meer dan gemiddeld de aandacht en dat is voor een ge meente niet te doen." Simonis: „Wij hebben daarom aangeboden die taak van de ge meente over te nemen. Dat doen we vrijwil lig. Er staat niets tegenover." Van den Muij- senberg: „Een heel mooi gebaar van de ver eniging." Simonis vraagt eigenlijk maar één gunst van de gemeente. „Ik hoop dat er een bordje komt te staan met de tekst: De Prinsessetuin is geadopteerd door de Wassenaarse Volks tuinders Vereniging." Foto: Mark Lamers door Jan Preenen zoeterwoude - De plannen voor een ingrijpende verbouwing van Huize Emmaus in Zoeterwoude worden voorlopig niet uitge voerd. De Stichting Zorgnet Groenwoude heeft het miljoe nenproject 'op een laag pitje ge zet'. Volgens directeur Martin de Jong staat nog lang niet vast of de investering verantwoord is. „Dat moet worden onderzocht. Net als de vraag of verder moet worden onderhandeld met de woningcorporatie De Woon plaats." De Jong bracht in 1999 zelf het contact tot stand met de in Groenlo gevestigde woningcor poratie. Hij hoopte dat intensie ve samenwerking met deze ka pitaalkrachtige organisatie de 'hoogstnoodzakelijke en grondi ge' opknapbeurt van het com plex aan de Bennebroekweg mogelijk zou maken. Het was de bedoeling dat De Woonplaats het terrein zou kopen. Met de opbrengst zou het hoofdge bouw met 55 plaatsen worden verbouwd tot een centrum met ongeveer dertig plaatsen. De 58 huizen ernaast zouden plaats maken voor maximaal 83 appar tementen. Huize Emmaus zou geleidelijk het accent gaan verleggen van verzorging naar verpleging. Be woners zouden een huurcon tract sluiten met de corporatie en een zorgcontract met Groen woude. Het vervangen van de woningen heeft de hoogste prioriteit. Dat geldt vooral voor twintig flatwo ningen bij de entree. Ze zijn klein en niet ingesteld op het ge bruik van rolstoelen. Achteraf komt De Jong tot de conclusie dat Groenwoude zich 'wellicht beter' tot die woningen had kunnen beperken. „De plannen zijn te groot geworden. Mis schien is dat een beetje mijn schuld en komt het door mijn enthousiasme. Heb ik me laten meeslepen door alles. Als het bij die flat was gebleven, had het plan nu waarschijnlijk wel uitge voerd kunnen worden." Volgens De Jong speelde ook een rol, dat tegelijk met Em maus ook ideeën zijn ontwik keld voor Huize Driehof, ook ei gendom van de stichting Zorg net Groenwoude. In de Dorps straat in Hazerswoude komt een nieuw zorgcentrum voor dertig mensen met een indicatie voor een verzorgingshuis en dertig mensen met een verpleeg huisindicatie. „Dat project bleek wel haalbaar en heeft meer prio riteit gekregen, Emmaus is er steeds meer bij ingeschoten. Ge lukkig ziet het er voor Driehof wel gunstig uit. Daar werken we samen met de woningbouwver eniging Habeko. Het wachten is op het groene licht van het mi nisterie van VWS. Voor 95 pro cent is het rond." Wat er met Emmaus gaat ge beuren, is nog niet bekend. De Jong gaat eind deze maand met de vut en wordt opgevolgd door Marja van der Valk. De Jong: „De flat blijft het zorgenkind. Daar moet eigenlijk snel iets ge beuren. De vraag is of het daar bij moet blijven. Die visie moet eerst worden ontwikkeld." Telewerken niet altijd goed voor gezinsleven door Eric Went leiderdorp - Toen bij Leiderdor per Jeroen Karreman 17 jaar ge leden de ziekte multiple sclerose werd geconstateerd, moest hij noodgedwongen nadenken over het fenomeen telewerken. „Rei- zen naar mijn werk in Amster dam kostte me namelijk enorm veel energie, en die kon ik veel beter in mijn werk steken." In middels heeft hij er samen met Jan Willem Broekema een boek over geschreven. Deze Tele- werkwijzer ligt binnenkort in de boekhandels en is bedoeld om twijfelende managers van nut en noodzaak van een flexible workforce te overtuigen. Maar hoe valide zijn de argumenten die Karreman bedacht heeft? De auteur geeft een reactie op een rijtje gangbare opvattingen over thuiswerken. Telewerken maakt werknemers minder gemotiveerd, doordat ze zich veel minder betrokken voe len bij de onderneming waar ze werken. Oei. Als een werkgever daar on voldoende aandacht aan schenkt, dan kan dat inderdaad een probleem worden. Daarom is het zaak dat er bijvoorbeeld in het e-mailverkeer tussen de tele werker en de manager voldoen de aandacht is voor het sociale aspect. Begin als werkgever al tijd een e-mailtje met de vraag hoe het met de ander gaat. Ik doe dat ook altijd, en ik heb daar nog nooit een verkeerde re actie op gehad. En organiseer eens een teammeeting, een weekendje uit bijvoorbeeld. An dersom moet ie als telewerker zelf ook initiatieven tonen en als het ware de manager aansturen. Doe je dat niet, dan beland je in een vacuüm. Telewerken is uitsluitend leuk Jeroen Karremans: „Tikgeiten zullen er altijd blijven. Dat is niet typisch een gevolg van telewerken." Foto: Hielco Kuipers voor hoog opgeleide mannen Dat vind ik de grootst mogelijke flauwekul. De basis van telewer ken is het versleutelen van bits en data. Dat heeft niets met op leiding te maken. En neem bij voorbeeld helpdeskfuncties, ty pisch een activiteit voor telewer kers. Die worden tegenwoordig maar al te vaak ingevuld door mbo'ers. Door zowel mannelijke als vrouwelijke. Telewerken veroorzaakt een kas te van elektronische 'garnalen- pellers'. Zij zijn gedoemd geest dodend werk te verrichten, zon der verzetje en in een volstrekt isolement. Data entry-typisten, ofwel tik geiten, zullen er altijd blijven. Dat is niet typisch een gevolg van telewerken. En misschien is elektronisch garnalenpellen ook helemaal niet zo erg als het lijkt. Veel van deze mensen willen namelijk gewoon veel geld ver dienen om de hypotheek te kunnen ophoesten. Dan zeg ik: oké, niets mis mee. Einde ver haal. Anderzijds denk ik wel dat telewerken een verarming van emoties kan opleveren. De meerwaarde van elkaar kunnen ruiken, zien en voelen verdwijnt. Daarom moet je nooit meer dan twee, hooguit drie dagen per week thuiswerk doen. En de rest van de tijd gebruiken om de band met de organisatie weer wat te verstevigen. Telewerken leidt niet tot minder kantoren, wel tot meer lege bu reaustoelen. Ik denk dat deze stelling hele maal waar is. Telewerkers rijden niet zomaar even van de Rand stad naar Tilburg om op een bu reaustoel te gaan zitten. De noodzaak van flexibele werk plekken wordt wel groter. Dat vereist weer een goede commu nicatie, want als werknemer kun je in dat geval niet meer binnen vallen wanneer je daar zin in hebt. Telewerken leidt tot minder her kenbare organisaties voor de consument. Het probleem van de herken baarheid is heel goed op te van gen door als bedrijf voor een an dere presentatie te kiezen. Neem bijvoorbeeld Wehkamp. Daar zit de organisatie in een catalogus. Wehkamp heeft niet eens een warenhuis, alleen een paar magazijnen in Zwolle. En niemand die daar een probleem van maakt. Toekomstverkenner' Alvin Tofler beweerde in 1985 dat telewerken goed is voor het gezinsleven. 'Als het werk zich naar^0uis ver plaatst. dan is thuis niet meer die verlaten doorzonwoning waar moeder rondtobt. maar een bruisend activiteitencen trum.' Als ik kijk naar mijn eigen situa tie, dan is eerder het tegenover gestelde het geval. Als ik werk dan werk ik, en gaat de deur van mijn kamer op slot. Thuiswerk moet je namelijk naar beste eer en geweten kunnen doen. Zon der om de haverklap gestoord te worden. En dat wordt me niet altijd in dank afgenomen. Soms levert dat best wel eens reacties op. Zo van: Goh. ga je nu al weer naar boven? Dus bruisend? Nee, daar geloof ik niet in. De Telewerkwijzer van Jan Wil lem Broekema en Jeroen Kar reman is een uitgave van Klu- wer. Het boek is te verkrijgen bij de reguliere boekhandel. ISBN: 9014079915

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15