LEIDE echtold: 'Dit is schokkend' sf?r.in is f1 yCTbe,erd REGIO Internationale projecten op school steeds belangrijker De Stemming Nieuwe hoorzitting sneltram 'Stoerheid en kracht' R1 STELLING I Alle dagen een taartje zaterdag 13 APRIL 2002 Stedelijk Gymnasium sluit bezoek van Italianen af met debat in stadhuis erbouw van nmaus op t lange baan (advertenties) HUISMAN BV I/. de Zwijgerlaan 417 EIDEN 071-5232300 P Seksuele intimidatie hoort bij de liocultuur van de politie Geef uw mening w.leidschdagblad.nl door Marijn Kramp leiden - 'Please turn off your mobile phones' klinkt het gede cideerd door de Leidse raads zaal. Het gegrabbel in de schooltassen getuigt van een ge hoorzaam publiek. Een van de vier voorzitters van het interna tionale jongerendebat van het Stedelijk Gymnasium vervolgt in keurig Engels zijn introductie praatje waaraan de jonge deba ters zich die ochtend hebben te houden. Hun docente Engels, Anne Rei- chert, kijkt haar ogen uit. „De leerlingen zijn hartstikke streng als ze de leiding hebben. En het opmerkelijke is dat de groep nog luistert ook." Met deze gebie dende wijs die door de leerlin gen zo gemakkelijk wordt ge hanteerd, hoeft een leraar anno 2002 niet meer aan te komen. Als je aan een leerling vraagt of hij de deur dicht wil doen, krijg je tegenwoordig de vraag terug: 'Waarom?'. Dat is de onderhan delingscultuur. Jongeren zijn ge wend aan inspraak." En dat is te merken tijdens het debat dat de bovenbouw van het Stedelijk Gym gisteren met Italiaanse leeftijdgenoten voerde in het stadhuis. Het thema is de toekomst van het stedelijk ge bied en de gespreksonderwer pen zijn onder meer duurzame woningbouw, openbaar vervoer en milieuvriendelijke energie bronnen. Aanvankelijk verloopt het debat nog een beetje on wennig maar gaandeweg raken de leerlingen vertrouwd met de discussie en de microfoons en betwisten ze eikaars stellingen in Engelse volzinnen. Het debat is de afsluiting van het zevendaagse verblijf van de Italiaanse schoolklas in Leiden. Al sinds 1996 organiseert het gymnasium samen met de school uit het Noord-Italiaanse Voghera dit internationale pro ject. Volgend jaar willen de scholen het project zelfs uitbrei den met nog een groep, zodat in totaal zo'n honderd leerlingen mee kunnen doen. Dit soort projecten neemt te genwoordig een belangrijke plaats in op middelbare scho len. Steeds meer jongeren vol gen een tijdje een opleiding of een stage in het buitenland. De arbeidsmarkt wordt steeds in- temationaler van karakter en scholieren moeten hier op wor den voorbereid, menen de be leidsmakers in het onderwijs. De rijksoverheid, Europese Unie en Verenigde Naties stimuleren daarom allemaal internationale onderwijsprojecten. Het Stede lijk Gymnasium gaat daar graag op in en wil zijn deelname de komende jaren zelfs nog inten siveren. Behalve dat het project met Ita lië wordt uitgebreid neemt het stedelijk nog in een aantal ande re projecten deel en gaat de school volgend jaar ook begin nen met het project Lemun dat is gemodelleerd naar de Ver- Italiaanse en Leidse scholieren debatteren over de stad en haar problemen. Foto: Mark Lamers enigde Naties. Reichert: „En de internationale projecten zijn het niveau van een brief schrijven over jezelf naar een buitenland se scholier, ontstegen. Het zijn zeer ambitieuze projecten die, aldus Reichert, niet verward moeten worden met een gezelli ge schoolreis. Voor de leerlingen is het soms flink aanpoten en ze steken er volgens Reichert een hoop van op. „Ze leren te debat teren in een vreemde taal, een verhaal te houden voor een groep en hoe ze zich moeten presenteren." Andere scholen bieden tweetalig onderwijs aan. Als leerlingen voor die richting kiezen krijgen zij alle of een groot deel van de lessen in het Engels. Het Stede lijk is niet van plan in de toe komst zo'n richting aan te bie den. Reichert: „Persoonlijk vind ik dat een goede keuze. Een vak als biologie in het Engels werkt al leen maar als het gegeven wordt door een Engelstalige docent Als de leraar geen native spea ker' is, doet Engels als voertaal alleen maar afbreuk aan de in houd van het vak. Want de be treffende leraar moet zich dan ineens bezig houden met de be heersing van een vreemde taal in plaats van met zijn vak doce ren. Wij hebben er daarom voor gekozen om de schoolopleiding intemationaler van karakter te maken door aan dit soort pro jecten mee te doen." Het Stedelijk pakt dat voortva rend aan. De doelstelling van de school is dat alle leerlingen een keer in de bovenbouw meedoen aan een internationaal project. „De traditionele Rome-reis die onze gymnasiasten maken, telt hierbij niet mee. Die trip heeft nog steeds een sociaal-cultureel karakter en is voor de leerlingen vooral een interessante reis. En dat is uiteraard ook zeer belang rijk voor je ontwikkeling. Buurtbewoners en vluchtelingen zoeken elkaar weer op lobbert Minkhorst g van voorpagina I- De Leidse wethouder A. d (asielbeleid) eist dat het il Orgaan Opvang Asiel- Js (COA) betere maatrege- Eemt die de veiligheid van Is in het opvangcentrum ïeroord waarborgen. „Dit is thokkend", reageert hij op windingen van de Inspectie Hulpverlening en Jeugdbe- Ining. lold hoopt snel een af in te maken met de leiding it opvangcentrum. Hij wil JOA vragen 'op korte ter- föcfj ingrepen te doen waar- Jde leefsituatie voor min- Éige asielzoekers verbetert, besprekingen zal ook heester J. Postma aanwe zig zijn, laat de wethouder we ten. Die hoort er 'vanuit zijn verantwoordelijkheden voor openbare orde en veiligheid' bij, aldus de D66'er. „Het COA moet aantonen dat het de aantallen asielzoekers in het centrum in de gaten houdt en het moet aangeven wat het waarmaakt van alle maatregelen rond de bescherming en bewa king van de bewoners. Ik wil dat het COA aantoont hoe ze die maatregelen nemen, maar ook hoe ze die uitvoeren, en dat ze laten zien dat ze voortgang boe ken." In de loop van komende maandag hoopt Pechtold te be palen wat de gemeente precies verlangt. „Op de kortst mogelij ke termijn is overleg met het COA noodzakelijk." Pechtold kent het rapport niet, zegt hij. Hij was ook niet op de hoogte van de misstanden in Nieuweroord. Op basis van wat deze krant gisteren schreef, ver klaart hij: „Wat hier beschreven wordt, zijn niet gewenningspro- blemen of integratieproblemen. Dit is gewoon misdaad, uitbui ting en verkrachting. Als dat binnen onze gemeente gebeurt, en zonder dat we het weten, is dat schandelijk. Al zou hier maar een deel van waar zijn, dan voel ik al de verantwoorde lijkheid om in te grijpen." „Ook internationaal staan we gewoon te kijk in Leiden", ver volgt Pechtold. „Je komt met een gevoel naar Nederland om hier veiligheid te vinden en dan wordt het misdaad. Waar ik me dan helemaal zorgen over maak, is dat alle alleenstaande asiel zoekers straks in kleine groepjes gaan wonen. Dan is het zicht volledig weg. Als het al niet lukt in de eerste opvang, hoe moet dat dan erna?" De wethouder verbaast zich ver der over het aantal bewoners van Nieuweroord. De gemeente heeft bedongen dat het COA maximaal 600 vluchtelingen in de vroegere zustersflat Nieuwer oord onderbrengt. Buurtbewo ners maakten zich ernstige zor gen over grote aantallen asiel zoekers en Leiden toonde zich gevoelig voor de onrust. Volgens de inspectie wonen er gemid deld zevenhonderd vluchtelin gen. „Dat vind ik redelijk stui tend. Als wij afspraken met het COA maken, wil ik niet daar elke week iemand neerzetten die gaat tellen of het er wel 600 zijn. Het COA heeft het vertrouwen geschonden. Zo'n aantal wordt niet onbewust overschreden." door Wilfred Simons leiden - Bewoners van de Vogel wijk en de Raadsherenbuurt hebben de afgelopen maanden geen last gehad van het asiel zoekerscentrum Nieuweroord. Zij noemen de sfeer zelfs posi tief, sinds het COA afgelopen najaar maatregelen nam om ge- luids- en andere overlast te be perken. Ook het onderlinge con tact tussen asielzoekers en be woners is hersteld. Twee keer per maand zijn er gemeen schappelijke 'theemiddagen voor dames' en feestmiddagen, waar asielzoekers en buurtbe woners elkaar graag ontmoeten. Afgelopen najaar was dat wel anders. De sfeer in het achterge legen Bos van Bosman, het Flanorpad, het Van Eysingapark en op de Rijnsburgerweg was toen ronduit bedreigend voor vrouwen. Zij voelden zich beke ken 'op een seksuele manier'. Mannen vroegen vrouwelijke passanten om seks en boden zich als huwelijkspartner aan. Een hbo-studente die aan het Flanorpad woont, zei afgelopen augustus tegen deze krant: ,Als ik naar school liep, dan kwam ik altijd langs het asielzoekerscen trum. Je wordt dan nagefloten, ze komen naast je lopen, pak ken je notities af en willen je tas dragen. Een keer hebben ze me aangeraakt. Ik was in de super markt en bukte. Direct zat er één aan mijn kont." In de zomer en het najaar van 2001 waren het vooral Angolese jongeren die zowel binnen als buiten Nieuweroord overlast veroorzaakten. Zij gedroegen zich tegendraads en onhandel baar. Seksueel misbruik van zes minderjarige asielzoekers werd niet bewezen geacht, maar de meisjes zeggen zelf wel degelijk te zijn verkracht. Woordvoerster Agnes Verhulst van Pharos, een in Utrecht gevestigd kenniscen trum voor Vluchtelingen en Ge zondheidszorg, verklaarde de overlast van de jongens door te wijzen op de 'andere cultuur in het herkomstland, waar vrou wenrechten niet bestaan'. Ook zijn minderjarige asielzoekers vaak verknipt, doordat zij ge weld en mishandeling hebben moeten doorstaan en soms zelfs kindsoldaten zijn geweest. De Nederlandse regels ervaren zij als pietluttig. „Ze zijn gewend om voor zichzelf op te komen en te nemen wat ze willen", al dus Verhulst. „Soms is dat seks. Verkrachting vinden ze een klein vergrijp." De buurtbewoners vinden dat de sfeer rondom het centrum nu veel beter is. „Het is hier de afgelopen maanden muisstil", zegt woordvoerder Kees Post van het Wijkcomité Vogelwijk. „Het Bos van Bosman is naar mijn idee nu honderd procent veilig." Ook woordvoerder Frank Koster van de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting, die aan het Flanorpad kamers verhuurt aan (hbo-)studenten, zegt dat recent geen seksuele intimidatie of overlast is gemeld. Volgens woordvoerster Mirjam Jochem- sen van de Vereniging Raadshe renbuurt zoeken de buurtbewo ners de asielzoekers ook weer op. „Die theemiddagen zijn al tijd, tja, ik kan het niet anders zeggen, érg leuk." TENTI .30 tot' 71-511 18.751 52, 201,51)1 ingen POS! poü w lASSEÜf3 si andere! attingAji, ch DagN Voor iehoudf Damiat! van worden geven kunt Afdel! iteen opluchting zeg! De sfeer is ;oed en ze eten alle dagen taart, achten dat in de statige collegeka am het Leidse stadhuis de onderhan- rs van PvdA, WD, Groenlinks en ïlkaar uit him ooghoeken wantrou- te begluren, terwijl zij proberen tste wethouderszetels in de wacht te -We dachten dat ze alles op alles om punten uit hün partijprogram- )ün oplossing van de problemen in n - in het coalitieprogramma te krij- )ag aan dag, avond aan avond. Met oze nachten en ingevallen bekkies volg. zo is het gelukkig niet. De sfeer is ze eten alle dagen een taartje en ze behoorlijk aan. i dat de onderhandelaars maan- weken van oorverdovende stilte, 'n verhelderende persconferentie Want nu weten wij dat Ron en ie en Jan en Alexander en al die delegatieleden het fijn met elkaar en vinden. Dat zij al een paar pro- 6 npjes hebben opgelost. Dat de sfeer is. En elke dag staat er een mokka- of schwartzwalderkirsch op tafel, 'onderhandelingen over een nieu- alitie 's avonds doorgaan drinken een goed glas wijn bij. Dan eten ze 'ootje en lopen ze na afloop polo- N€t jon' d\tkuWnen l*e NÓéJfg&JWLHOVÜtN' taart schijnt, ook ierden wij van de persconferentie, al tijd gebruik te zijn in de Leidse po- Lekker hoor. De opvang van daldo- espreken met een beetje slagroom mondhoek. De financiering van de schone stad regelen terwijl je ge leloos wat kruimels van de college- ■veegt. jkt misschien een beetje ongepast, rtj!11 gebak bij zulke serieuze zaken, tiet is goed voor de sfeer. En het is otte ook weer niet zo dat de onder- de oorlog in het Midden-Oos- n de armoe in de Derde Wereld be- 'en. fok en Voorhoeve en consorten ze ven jaar geleden in de bunker alle dagen gebak hadden gegeten - in een goede sfeer - dat zou pas erg zijn. En die demissionaire wethouders, die graag nog vier jaar doorgaan, betalen dat dagelijkse gebak natuurlijk uit hun eigen zak. Of zouden ze het op z'n Bram Pepers doen? Smulpapen Met onwillige politici is het slecht kersen eten. Maar daar hebben we in Leiden dus geen last van. Wat een feest der herken ning trouwens, om van onze taartetende smulpapen te horen dat de sfeer zo goed is tijdens de onderhandelingen over een nieuw college. Vier jaar geleden zeiden ze dat ook al en we weten natuurlijk hoe dat afliep. Om de onderhandelaars daarom te be hoeden voor volgende mislukking(en), willen we ze vanaf dit podium toch wat tips en wetenswaardigheden meegeven. Verwen jezelf eens met een bezoek aan de maandelijkse vergadering van Provin ciale Staten in Den Haag. In de koffieka mer naast de vergaderzaal staat al jaren een tafel vol gebak. Schijnt nog van een zeer gerenommeerde banketbakker te komen ook. Vraag de provinciebestuur ders naar hun smakelijke ervaringen. En passant ontdek je wellicht wat de laatste herindelingsplannen zijn, of hoe geloof waardig het concept Rijnstad nog is, na het eerdere debacle daarmee. Bezoek vooral www.recepten.nl en aan verwante sites. Via een eenvoudige zoek machine is ongetwijfeld te vinden wat past bij de Leidse smaak. Alhoewel, een recept voor kersentaart geeft de website nou net weer niet. Betrek zeker de burgemeester bij de on derhandelingen. Zijn vrouw schijnt een ware keukenprinses te zijn. En voor je het weet, betrap je Jan Postma nog op een paar aardige suggesties over hoe je poli tiek bedrijft en organiseert. Tel uit je winst! Ga langs bij Pim Fortuyn en Gerrit Zalm. De rol van slachtoffers bij het taart eten blijft tot dusver sowieso onbelicht. Zij hebben zonder meer een genuanceerder kijk op dat proces. Waarschijnlijk levert dan een bezoek aan Eurodusnie ook nut tige informatie op. Durf creatief te zijn. Al dat zoete gebak mag er ingaan als koek, probeer ook eens een hartige taart. Daar zit wat meer in houd in. Kom je er echt niet uit, schroom dan niet om al dat gesmui even te laten voor wat het is. Ga er eens goed voor zitten en schrijf een gedegen, fris klinkend college program, waarin beloften staan die je ook waar kunt maken. En o ja, lik dan wel eerst je vingers schoon. Anders ko men er maar van die nare vetvlekken op dat boekwerk. Tekst: Aad Rietveld en Robbert Minkhorst Tekening: Maarten Wolterink door Robbert Minkhorst leiden - De provincie Zuid-Hol land organiseert een nieuwe hoorzitting over de Rijn Gouwe Lijn in Leiden. Die toezegging kregen omwonenden van de Lammenschansweg gistermid dag van leden van Provinciale Staten. Buurtbewoners maken zich gro te zorgen over de veiligheid van de sneltram en betwijfelen bo vendien of 'het wel allemaal past', met name in de Bree- straat. Ook geloven ze niet dat onderzoeken aantonen dat een tracé dwars door Leiden, in plaats van over bestaand spoor, zoveel meerwaarde heeft. De ge meente zegt dat de komst van de tram (volgens de planning in 2007) goed is voor de omzet van het winkelgebied, en voor het toerisme, omdat er een betere verbinding ontstaat tussen stad en strand. Vanf 2010 rijdt de tram ook naar Katwijk en Noordwijk. Leden van de statencommissie ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer en economische zaken bezochten vrijdagmiddag plek ken langs het geplande tracé in Leiden. Onderweg was er onder meer een ontmoeting met win keliers. Een dergelijk onderhoud was ook gepland met omwo nenden van de Lammenschans weg. Onder het spoorviaduct 'kon er tien minuten gepraat worden', aldus bewoners, maar daarmee namen ze geen genoe gen. Ze zetten politici onder druk en herinnerden vervoers- gedeputeerde M. Norder aan zijn belofte dat bewoners ook echt de ruimte zouden krijgen om hun verhaal te vertellen. Daarop werd aan het eind van de rondrit een bijeenkomst in verzorgingstehuis de Lorentzhof gepland. Daar ontbrak trouwens zowel Norder als wethouder R. Hillebrand. Beiden hadden an dere afspraken. Directeur F. van Oosten van de Lorentzhof ontvouwde in een uitgebreide inleiding de grote bezwaren van bewoners. „Een stadstrein door de stad sturen is in onze ogen dwaas. Een snel tram over drukke straten is let terlijk levensgevaarlijk." Elke be woner weet precies hoe het nu al gaat met het verkeer op de Lammenschansweg, illustreerde Van Oosten: „Gierende rem men, een doffe klap en tien mi nuten later een ambulance. Soms ook nog een traumaheli kopter. Wie is verantwoordelijk voor de veiligheid? De gemeente of de provincie?" Waarschijnlijk beide, antwoord de statenlid J. Evertse (SGP- ChristenUnie). De gemeente bij het bepalen van het tracé door de stad, de provincie als straks de trams rijden. WD'er A. Kuntze zei dat straks bij de defi nitieve keuze voor dat tracé voor hem drie belangrijke zaken tel len: veiligheid, kosten en ver voerswaarde. Wat dat laatste be treft: is de sneltram onder ande re een alternatief voor bus en auto? En over het eerste: „Lei den moet met een buitenge woon doorslaggevend verhaal komen, willen we daar van over tuigd raken." Vergeer merkte dat bij nogal wat bewoners verwarring, onwe tendheid en twijfels bestaan over de Rijn Gouwe Lijn. Ze vond daarom dat 'maar eens al les goed voor het voetlicht' moest worden gebracht. Want wat is nu de waarde van alle on derzoeken? „Of neem nou de Breestraat. Welke belangen spe len daar een rol? Misschien krijg je met de Aalmarkt wel een kop pelverkoop. Een tram en een Aalmarkt - project. Andere statenleden waren het van harte eens met het voorstel van Vergeer. Ter plekke beloof den zij een openbare hoorzitting te zullen organiseren. (advertentie) PTT Post zet uw provincie op de kaart. De Provincie Postzegel Promotietour! Vanaf 9 april zijn de speciale provinciepostzegels van Noord-Holland te koop Deze provincie postzegels behoren tot de unieke serie Verrassingspostzegels 2002. De postzegels van Noord-Holland zijn in een beperkte oplage verkrijgbaar op het postkantoor, echter alleen in de provincie Noord-Holland. Bovendien zijn ze te koop In de Provincie Postzegel Promotietruck, waar tevens een leuk assortiment provincieproducten verkrijgbaar is. De promotietour rijdt nog maar een week door de provincie Noord-Hollandl Nieuwsgierig? Bezoek de Provincie Postzegel Promotietruck. 16 april: Winkelcentrum Westwijk, Westwijkstraat - Amstelveen. 17 april: Kop van de Koemarkt Purmerend. 18 april. Marktplein - Hoofddorp 19 april: Winkelcentrum Schalkwijk. Europaweg Haarlem. 20 april: Julianaplein - Den Helder 21 april: Boulevard achter het casino Zandvoort IL'PTPOST

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13