Zekerheid NS-personeel in ruil voor grote verandering ECONOMIE Ook vandaag gratis streekbus Onderzoek FIOD naar Bouwbonden: 'Alle remmen gaan maandag los' =o .«I Nog geen enkel bod op aluminiumpoot Corns ex-topman van Lauras H wassende water II Unilever-topman: 'Beleid landbouw moet op schop' Bijzondere Papendorpse brug Uitstel Ariza tegenvaller Organon Nobel koopt iroducenten Akzo Nobel koopt de jn op het gebied van en vliegtuigverven van it en NOF Europe, idrijven van de Japan- irporation. Het con- indaag weten dat de r_ past in de plannen litbreiding van Akzo jatings. De over te ne- viteiten zijn goed voor mzet van 30 miljoen at Akzo ervoor betaalt, kendgemaakt. Er gaan 35 emers over naar Akzo eer haalt lotten terug Aim - Blokker roept ie een glazen theepot ekocht, op deze terug •n. De pot met grijze ip stond deze week izen in een reclamefol- iet bedrijf. Volgens an de handgreep los- nten krijgen bij inleve- de pot hun geld terug. vorig jaar bezorgd rp - Ondanks (valse) in van miltvuur is PTT jrig jaar in geslaagd :ent van de aangebo ren de volgende dag te In 2000 was dat 95 In totaal werden vorig 13 ailjard geadresseerde ken in Nederland be- ilgens PTT Post is de diteitsverhouding van verlening, gecorri- Or koopkracht, in Ne- ,26 e beste van alle EU- ,91 enenboete Xerox Xerox, fabrikant van iparaten en printers, loete betalen van 10 ollar aan de Ameri- surscommissie SEC de. Het gaat om het ledrag ooit voor een t volgens de SEC met ciëel verslag heeft ge- Daarmee is een ein- len aan een al twee nde kwestie. Xerox jeschuldigingen nim- stigd of ontkend. verhuist tienkantoor Fortis Bank stopt iddellijke ingang de )n van de Europese landel voor institutio- gers in Londen. Dit van de bank verhuist laar Amsterdam. De ligt in de aanhou- ïte marktomstandig- de wereld, aldus de de kosten van de ver- etreft, deed Fortis mededelingen. Op fende afdeling in Lon en acht mensen. Met activiteiten daar gaat ik gewoon verder. vrijdag 12 APRIL 2002 brussel/anp - Het Europese landbouwbeleid is achterhaald en moet op de schop. Er zijn in grijpende wijzigingen nodig om de weg te openen naar duurza me oplossingen waarmee ook ontwikkelingslanden hun voor deel kunnen doen. Dit betoogde Unilever-topman Burgmans gis teren op een congres in Brussel. Volgens hem levert het huidige landbouwbeleid grote hoeveel heden voedsel op die niet aan sluiten op de vraag naar kwali teitsvoeding. Het nodigt uit tot roofbouw op de kostbare land bouwgrond en tot overmatig ge bruik van meststoffen en gewas beschermingsmiddelen. Meer dan 44 miljard euro van de Europese belastingbetaler wordt besteed aan landbouw zonder dat de duurzaamheid op een behoorlijke manier wordt vast gesteld, aldus de Unilever-top man. Het levert de hardwerken de boer niet eens een aanvaard baar inkomen op. „In alle op zichten is het dus contrapro ductief. Bovendien frusteert het de exportmogelijkheden van an dere landen, in het bijzonder van ontwikkelingslanden", merkte Burgmans op. De consument heeft een groei end verlangen naar gezondheid en welbevinden. De andere 'me gatrend' onder consumenten is de toenemende zorg over het milieu en het duurzaam gebruik van hulpbronnen, signaleerde Burgmans. Dat vergt volgens de Unilever-topman een verande ring in het politiek denken. „We zullen moeten zorgen voor duurzame productie willen we blijven voldoen aan de wensen van de consument en zo voort bestaan als onderneming. Over tuiging en welbegrepen eigen belang dus. Geen vis, geen vis sticks; geen water, geen thee. Zo simpel is het", aldus de be stuursvoorzitter. Topman Pettifor niet ongerust rotherham/anp - Het staal- en aluminiumconcem Corns (het voormalige British Steel en Hoogovens) heeft nog geen en kel bod ontvangen op de alumi niumpoot die sinds 18 maart te koop staat. De biedingstermijn sluit op 22 april. Pettifor, lid van de raad van bestuur van het Brits/Nederlandse concern, ver wacht wel dat alle potentiële ko pers een bod zullen doen. „Ge zien de onzekere situatie in de wereld zullen zij tot het laatst wachten." De meest voor de hand liggende kandidaten zijn de aluminium- grootheden Alcoa, Alcan, Norks Hydro en Pechiney. „Buiten die zijn er nog andere mogelijke ko pers", zei Pettifor gisteren. Hij liet in het midden wie dat zou den kunnen zijn. Het hoeft vol gens hem niet per se een andere aluminiumproducent te zijn. Pettifor bevestigde dat Corus verwacht rond de 1,6 miljard euro voor de aluminiumdivisie te krijgen. Dat geld kan het be drijf goed gebruiken om de schuldenlast te verminderen. Toch was dat volgens Pettifor niet de reden om de poot te ver kopen. „We wilden groot wor den in de aluminium. Toen Norsk Hydro begin maart het Duitse VAW kocht, was het over." Volgens hem zou Norsk Hydro, ook actief in olie, gas, chemie en kunstmest, als het VAW niet had kunnen inlijven zelf mogelijk ook de handdoek in de ring hebben gegooid. Er is op de we reldmarkt voor aluminium en staal alleen plaats voor wereld spelers. Wat dat betreft sluit Pet tifor het ook niet uit dat Corus in de toekomst met een ander staalbedrijf fuseert. Corus verkoopt overigens niet de hele aluminiumdivisie. Kal- zip, dat zich bezighoudt met de productie van aluminiumdaken, en de onderzoeksafdeling van de aluminiumdivisie mogen blijven. Wanneer er een bod op de alu miniumpoot komt, is het nog maar de vraag hoelang het duurt voordat deze overeen komst door de kartelautoriteiten wordt goedgekeurd. „Alle bie ders die ernaast zitten zullen be zwaar aantekenen", verwacht Pettifor. utrecht - Langs het Amsterdam-Rijnkanaal in Utrecht werd gisteren een 254 ton zware stalen gevaarte op de wal getild. De 24 meter lange con structie is de voet van een nieuwe oeververbinding tussen de Domstad en de grote Vinex-woningbouwlokatie Leidsche Rijn. De brug is ontwor pen door Ben van Erkel die ook al tekende voor de bijzondere Erasmusbrug. De zogeheten Papendorpse brug wordt binnenkort ter plaatse ge monteerd en kost ruim 25 miljoen euro. Foto: ANP/Ton Borsboom door Jos Steehouder utrecht - De 7000 machinisten, conducteurs en treinsurveillanten van de NS krijgen van hun direc tie zekerheid over hun baan tot eind 2010. De directie wil daar mee bereiken dat het rijdend per soneel een reeks veranderingen accepteert, zonder dat dit leidt tot nieuwe arbeidsconflicten. De werkgarantie is onderdeel van een toekomstvisie, die van daag is toegelicht aan het mana gement van het bedrijf. Gisteren zijn de vakbonden en de onder nemingsraad officieel geïnfor meerd. Vanaf volgende week wordt het plan gepresenteerd aan het personeel. De directie ziet de werkzeker heid als een 'fundament' om te kunnen praten over veranderin gen die ondermeer het gevolg zijn van aanbestedingen van nog 22 regionale spoorlijnen, de invoering van het electronische treinkaartje en de gevolgen van de komst van de HSL-zuid. Voor een concurrerend bod op de regionale spoorlijnen zullen NS elk dubbeltje in de exploita tie moeten omdraaien, waar door wellicht zelfs treinen zon der conducteur zullen moeten rijden. De invoering van de chipcard maakt veel controleta ken van conducteurs op de trein overbodig, al blijft volgens de di rectie de functie van hoofdcon ducteur bestaan. Veel werk ver schuift desondanks van de trein naar de 'wal'. Dat de veranderingen er komen is zeker, aldus de directie van NS. Onduidelijk is hoe groot de effecten op het personeelsbe stand zijn. Maar zelfs in het zwartste scenario - verlies van regionale lijnen en een maxi maal effect van de chipcard - denken de NS het verlies aan ar beidsplaatsen via natuurlijk ver loop op te vangen. In het ergste geval zal dan maximaal onge veer 30 procent van de arbeids plaatsen komen te vervallen. NS komt niet met een panklaar verhaal, maar vraagt het perso neel een deel van de toekomst zélf in te vullen, onder het mot to: meerijden naar de toekomst met al haar fundamentele onze kerheden, óf achterblijven. Het NS-personeel toonde zich geschokt door de omvang van de veranderingen die hen te wachten staan. Bonden en on dernemingsraad wijzen op de keiharde gevolgen van het aan bestedingsbeleid van de over heid, die veruit de meeste banen op de tocht zet. ,Dit nemen we de politiek niet in dank af. Ik moet bovendien nog zien of de reiziger van dit aanbesteden van spoorlijnen ook maar ietsje beter wordt", al dus Vankan van de Vakbond van Machinisten en Conduc teurs. oss/gpd - Organon rekent dit jaar niet meer op verkoop van het nieuwe antidepressiemiddel Ariza. De introductie in de VS loopt vertraging op omdat de Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA) nader on derzoek verlangt. Met Ariza hoopte Organon na een aantal jaren een omzet van 500 miljoen euro per jaar te kunnen halen. Deze doelstelling is door het uit stel vertraagd. Beleggers op de Amsterdamse beurs reageerde hier gisteren negatief op. Moe derbedrijf Akzo Nobel sloot bij na zes procent lager. Organon verwacht volgende maand de FDA verdere informa tie te kunnen geven over de werkzaamheid van het medicijn voor patiënten met zware psy chische aandoeningen. Voor lancering dit jaar is de tijd te krap, zo verwacht Organon. Op hoeveel omzet met Ariza voor dit jaar had gerekend, kan woordvoerster Van Leeuwe niet zeggen. Op een congres in het Italiaanse Genua presenteerde Organon deze week de hormo nale vaginale anticonceptie-ring NuvaRing. Dat product is in middels goedgekeurd. In juli komt het in de VS in de verkoop. Later dit jaar volgt Europa. Onlangs kreeg Organon al toe stemming voor verkoop van het nieuwe antitrombosemiddel Arixtra in de Europese Unie. Het concern denkt dat het medicijn de komende jaren 1 miljard eu ro in het laatje kan brengen. Or ganon heeft het medicijn ont wikkeld in samenwerking met de Franse onderneming Sanofi- Synhtélabo. In februari werd Arixtra al in de VS gelanceerd. Met nieuwe medicijnen hoopt Organon compensatie te vinden voor de afloop van patenten op het antidepressiemiddel Reme- ron. De Israëlische concurrent Teva heeft inmiddels voorlopige goedkeuring verkregen van de FDA om het concurrende mid del Mirtazapine in de VS te ma ken. Het patent op Remeron loopt dit voorjaar in de VS af, maar pogingen zijn gaande om het gebruiksrecht langer te be schermen. In Europa loopt het patent tot 2004. Met Remeron werd in 2001 een wereldwijde omzet van 627 mil joen euro behaald. Dat is een kwart van de totale omzet van Organon. Inmiddels is met Re meron Soltab een nieuw middel ontwikkeld, waarop tot 2010 pa tent ligt. yji bro ':ÏS>V ïfOfl OV 4nd Dne ji8 W kt V.A isd T90 tfifii .661 not low tab oig lint •oov org iV mi yi3c SfiO •rug nsi ?o<i •9rti 90b 'Bltl 66b 9Cfj T2ÜS ilov ~jnh BEURS IN ZICHT letfraude VS miljoenen )n - Bijna tienduizend en zijn vorig jaar door aude samen voor 18 ollar opgelicht, zegt iet Fraud Complaint zijn jaarverslag. Bijna an de 16.775 onder vallen betrof online- Voorts werd ge- et creditcard-gege- rerden bestelde goede- eleverd. Gemiddeld gedupeerden voor (494 euro) het schip een zogenaamde Nige- ievenfraude kostte de rs meer dan 5.000 680 euro) per persoon. >a opent k in China oshiba wil een grote neerzetten bij de >tad Shanghai. In de ülen de verspreid lig- dememingen in China ecentraliseerd. Het I ook productie uit Ja- S, Europa en de Fili- erbrengen naar China, rbeid goedkoop is. ct, dat honderden mil- iro kost, moet over gereed zijn. Er wor- ;emaakt en later ook its en videorecorders, maakt er nu al mobiel- ir herstel economie De economische groei rif eurolanden trekt uropese Commissie in dit kwartaal een an 0,5 tot 0,8 procent Ste drie maanden was jroei van 0,2 tot 0,5 vas. In het vierde van 2001 kromp voor sinds jaren de econo- eurozone nog met 0,2 Het snellere herstel onomie in de VS is de- opleving. 1Y vt30 "90)1 mA TU36 doa •iifijl lorïi tufj (166 den haag/gpd - De Fiscale In lichtingen en Opsporingsdienst (FIOD) stelt een onderzoek in naar voormalig bestuurslid Pe ter Stuyts van supermarktcon cern Laurus. De FIOD heeft eer der deze week bij Laurus en een aantal leveranciers waarmee Stuyts graag zaken deed naar bewijsmateriaal gezocht. Uit onderzoek van de forensi sche accountants van Ernst Young was kort voor Stuyts' ver trek gebleken dat hij in ruil voor steekpenningen en wederdien sten toeleveranciers had begun stigd. Retailspecialist Rutte schrijft in zijn boek over Laurus en de mislukte ombouw van al zijn supermarkten tot Konmar over die praktijken. Zo zou de BMW van Stuyts vrouw op naam van een groenteleveran cier staan, aldus de auteur. Stuyts zelf weigert elk commen taar. Laurus bevestigt het be zoek van de dienst. Volgens een woordvoerster is het concern zelf niet verdacht van mogelijke omkoping en belastingfraude en heeft de directie haar volledige medewerking toegezegd. Het openbaar ministerie in Rot terdam, dat het onderzoek leidt, wil slechts bevestigen dat het onderzoek op twee personen is gericht. Volgens Laurus is de tweede verdachte niet uit kringen van het supermarktconcern afkom stig. Stuyts nam vorig jaar juni ontslag nadat hij jaren de hoog ste baas bij Konmar was ge weest. Reizigers konden ook vandaag bij het instappen aan zak kan blijven. Foto:GPD/Marisa Beretta utrecht/gpd - Chauffeurs van streekbussen heb ben ook vandaag htm passagiers niet gecontro leerd. Werkgevers verloren gisteravond het kort geding verloren waarin ze eisten dat chauffeurs hun tweedaagse actie zouden stopzetten. De Utrechtse rechtbank achtte onevenredige schade gisteravond niet bewezen. FNV woordvoerster Van Dijk sprak van 'een doorbraak in het actie- recht'. „Dit is uniek Nu hoeven we geen publieks- onvriendelijke acties te voeren." Chauffeurs besloten reizigers gratis te vervoeren nadat de CAO onderhandelingen eind maart wa ren vastgelopen. Reisorganisatie Rover was heel tevreden. „Het conflict speelt tussen werkgevers en werknemers en het publiek wordt dus niet be nadeeld." FNV onderhandelaar Ketting zei voor het kort geding 'dat de rechter om hardere acties vraagt wanneer hij dit verbiedt'. de poster op de bussen zien dat de strippenkaart op Dat gebeurde niet, de rechter stelde de chauffeurs in het gelijk. FNV-raadsman Schellart had daar tij dens het proces al op gezinspeeld. „Dit is een col lectieve actie zonder belangen van derden te schaden. Chauffeurs kunnen ook helemaal geen bussen inzetten. Dan is de schade nog groter. In dat geval krijgen de maatschappijen ook nog claims omdat ze de vervoerscontracten niet nako men". Voorzitter van de werkgeversvereniging Zaaijer kon weinig waardering opbrengen voor de acties. „De bonden gaan ver over de schreef. Dit gaat buiten de lijnen van normale acties." Zijn raads man Vasnunes: „De schade bedraagt tussen de 200.000 en 250.000 euro per dag. Winkelpersoneel geeft toch ook geen gratis goederen weg?" Mor gen moeten busreizigers weer hun strippenkaart gebruiken. Nederland vierde investeerder Polen den haag/gpd - Nederland is in grootte de vierde investeerder in Polen, na Frankrijk, de VS en de Duitsers. Sinds 1990 hebben 74 Nederlandse ondernemingen 4,6 miljard dollar in Polen geïn vesteerd. Dat blijkt uit cijfers van het Poolse Agentschap voor Bui tenlandse Investeringen. Veruit de grootste investeerder is kabel- en mediaconcern UPC met 1,2 miljard, gevolgd door ING met 677 miljoen dollar, CBR Baltic met 454 miljoen en Philips met 364 miljoen dollar. Andere Nederlandse investeer ders zijn Ahold (28 miljoen dol lar), Rabobank (21 miljoen dol lar) en Nationale Nederlanden (10 miljoen dollar). Sinds 1990 hebben buitenlandse onderne mingen in totaal bijna 57 mil jard dollar geïnvesteerd. Vooral de Franse supermarkten Casino en Carrefour zijn grote investeerders. De lijst van buitenlandse bedrij ven die in Polen actief groeit sterk. In 1993 waren het er nog 193, in 1994 bijna vierhonderd en vorig jaar 906 (uit 34 landen). woerden/anp - „Vanaf maandag gaan we met zoveel mogelijk mensen zo lang mogelijk plat", verklaarde voor zitter De Vries van FNV Bouw gisteren op een actiebijeen komst in Roosendaal. Werkgevers hebben volgens hem informele pogingen geblokkeerd van de vakbond om het CAO-overleg achter de schermen vlot te trekken. „Maar zo laten we ons niet afschepen", aldus De Vries. Als de werkgevers voor maandag niet willen praten over een nieuwe CAO voor de 180.000 werknemers is het vol gens De Vries afgelopen met de gecontroleerde estafet teacties van de afgelopen weken. De CAO-besprekingen zitten al wekenlang muurvast. Volgens de bonden wil len de werkgevers eerst een akkoord over lagere reiskos ten voordat ze over andere zaken willen praten. Gisteren belegden de bouwbonden actiebijeenkomsten op zes plaatsen. De grootste manifestatie was in Veld hoven, waar 3500 stakers kwamen. Schiedam telde 1600 actievoerders, Heerenveen 1500, Roosendaal 1200, De venter 1000 en Amsterdam 900. Bouwvakkers in het Heerenveense Thialfstadion maak ten duidelijk dat zij liever gezien hadden dat direct na het laatste CAO-overleg in maart, iedereen tegelijk het bijltje er bij neer had gelegd. Zij reageerden dan ook op gelucht toen de vakbondsvoorman bekendmaakte dat maandag massale stakingen beginnen. Door de staking zijn tot en met gisteren 75.000 werkda gen verloren gegaan, aldus de bonden. Sinds het vastlo pen van de onderhandelingen op 6 maart zijn er inmid dels de vijftien dagen met estafette-stakingen verstre ken. De Vries waarschuwt dat bouwwerkgevers ook hun eigen personeel tegen zich krijgen. „Jullie zitten al in het verdomhoekje. Jullie hebben een parlementair onder zoek aan je broek. Ueel Nederland is jullie gesjoemel en draaikonterij spuugzat." De werkgeversorganisatie het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) is niet onder de indruk van de ac ties. „We moeten eerst nog zien in hoeverre de bouw maandag plat gaat. We laten ons niet intimideren door de bonden", verklaarde een woordvoerder. De AVBB-zegsman zegt 8500 stakingsdagen van bouw vakkers te hebben geteld. „Die starre houding die de bonden ons verwijten, valt overigens ook hen te verwij ten. Wij willen een oplossing voor de reisurenvergoeding, zij weigeren op onze ideeën in te gaan." De aandelenbeurs is als een on rustige zee. Golven rollen aan en af, zonder een moment van stil stand en vanuit een eindeloze energie. Steeds weer nieuwe golven komen opzetten, in steeds andere combinaties van water en wind. Het ritme fasci neert, de aarde leeft. In de afgelopen weken heeft on ze AEX-index een stapje terug moeten doen. Onder invloed van grote politieke spanningen in het Midden-Oosten, oplo pende olieprijzen, hogere kapitaal marktrente en te genvallende be- drijfsberichten daalde de beurs- graadmeter een kleine 5 procent tot ongeveer 507. Op de grafiek kwam de index daarmee dicht in de buurt van de trendlijn, die sinds september vorig jaar een opgaande beweging laat zien. Een verdere daling tot niveaus beneden de 500 punten had een einde kunnen maken aan deze UP-trend, maar zoals meestal het geval is bleef de hoofdbeweging intact. In middels koersen de meeste aan delen aan het Damrak weer wat hoger. Beleggers voelen zich niet hele maal gerust. Weliswaar zijn de signalen uit de economie posi tief, maar het bedrijfsleven pro fiteert daar nog niet van. Het ri sico bestaat dat het om niet meer gaat dan wat een 'voor- raadcorrectie' wordt genoemd: een kortstondige opleving van de industriële productie, ingege ven doordat voorraden van on dernemingen te sterk waren ge slonken. In die situatie zou er geen reden zijn voor een funda menteel herstel van bedrijfswin sten en daarmee van de aande- lenbeurzen, en hebben we de lol alweer achter ons. Voorlopende economische indi catoren blijven echter hardnek kig de goede kant op wijzen. Zo wel in Amerika als Europa trekt de industriële productie aan en blijft de particuliere consumptie WIM FONTEINE afdeling Private Banking ABN Amro Haarlem redelijk goed op peil. Alleen de bedrijfsinvesteringen blijven duidelijk achter. Dat is overigens geen wonder, na de langdurige periode van over-investeringen door bedrijven eind jaren ne gentig. De beurs golft met de laatste be richten op en neer. Voor de lan- gere-termijnbelegger is het be langrijk om op de onderstroom te letten. Is deze aanlandig of af landig? Gaan we vooruit of ach teruit? Wat ons betreft bestaat hierover momen teel weinig twijfel: we bevinden ons in een periode van economisch her stel. Dit herstel verloopt met hor ten en stoten en zorgt daarmee van tijd tot tijd voor veel onzekerheid. De hoofdrichting is echter wel dui delijk, laten we hopen dat politie ke ontwikkelingen geen olie op de golven gooien. Door de eb- en vloedbewegin gen van de beurs spoelen er nog wel eens minder sterke vissen aan. Landis, Laurus en Twent- sche Kabel zijn recente voor beelden daarvan in btalerland. Andere vissen zijn bij eb gemak kelijker te vangen dan bij hoog water Ahold, Aegon, Wolters Kluwer, Van der Moolen, om er eens enkele te noemen. De zee neemt en de zee geeft Er zijn beleggers die handig op deze golfbewegingen weten mee te surfen. Luctor et emergo In het oude Egypte was Osiris de god van de wassende maan. Volgens oude legenden werd hij als koningszoon gedood door zijn jaloerse broer Seth. Deze wierp hem in de Nijl, maar aan gespoeld op de oever werd hij door zijn zuster Isis tot nieuw leven gewekt. Sindsdien mani festeert hij zich in het graan, dat als zaad in de aarde begraven wordt, maar door spontane scheppende kracht in de aar verrijst en vrucht draagt. Egyp- tenaren roepen bij het wassen van het Nijlwater nog altijd: Osi ris is gevonden! oG i9l3 :>no <ru>! n-39 no5 nsti VI ib jilb 53b fii?

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9