Ajax pakt supporters harder aan BINNENLAND 2 Twents heeft Nederlandse wortels Uitzonderlijk zonnig Veranderende tijden dwingen SGP tot vernieuwing rA f PvdA houdt formeel nog slag om de arm met JSF Meerdere schuldigen bij brand Bonte Wever 'Overheid moet echt meer doen tegen roken' !fHor ftp ru' Ooievaars nestelen zich >oi voor gelijkheid Het Landelijk Bu- pc ftijdsdiscriminatie rJtvan de politiek dat l 9£od op leeftijdsdiscrimi- ES r(lt opgenomen in de e wet gelijke behande- al is deze vorm van ïatie al voor een deel I i in de Grondwet. „Het [1 eldingen van discrimi- V i de afgelopen jaren toegenomen", aldus ide sbakken crimineel tatus af' Am zer 'Uli 'Utl are 'keiln Cultureel Planbu- het onderzoek onder 'vt/> 'eerÜngen van het 'Lt fet middelbaar be- j 01 Yul{ si iet lerwijs, de havo en het ei 2001 blijkt dat 97 van hen thuis een com- ntr% ft. mis met Warners iaa\ vrijdag 12 APRIL 2002 in - Een experiment >nde vuilcontainers in ;n is een groot succes, rgrondse bakken geven lodem zelf een belletje nilieudienst wanneer vol zijn. De gemeente Je bellende vuilnisbak- laats rerlast van zwerfvuil m en het vuil efficiën- "j, en. Volgens projectlei- Vries is dat goed ge- en niet I welkom bekd? - Minister Hermans gaat kijken of het docenten te weren waar een lerarente- it. Aanleiding voor dit was een bericht dat itische scholen do- Suriname proberen te irwijl ook daar sprake lerarentekort. door Thea van Beek Amsterdam - Ajax heeft strenge maatregelen aangekondigd om misdragingen van supporters te voorkomen. Als de aanhang zich zondag misdraagt bij de uitwed strijd tegen Sparta, wordt de vol gende uitwedstrijd gespeeld zon der eigen publiek. Dat is de laat ste wedstrijd van het seizoen op 5 mei tegen NEC, waarbij Ajax kampioen kan worden. Soortgelijke maatregelen gelden ook voor de thuiswedstrijden in de ArenA. Op 21 april speelt Ajax tegen FC Utrecht. Mocht het daar misgaan, dan zal ook de thuiswedstrijd op 28 april te gen Den Bosch zonder eigen toeschouwers worden gespeeld. „Supporters hebben het dus zelf in de hand als het bij een wed strijd misgaat", verklaarde Ajax- voorzitter Van Praag gisteren. Hij reageerde op een beslissing van de Amsterdamse burge meester Cohen, die eerder deze week weigerde nog langer mas saal politie in te zetten bij thuis wedstrijden van Ajax. De Amsterdamse driehoek, be staande uit burgemeester, korpschef en hoofdofficier van justitie, vindt het steeds weer in zetten van zo'n 350 politiemen sen om rivaliserende supporters uiteen te houden, te belastend voor het politiekorps. Van Praag haalde fel uit naar de driehoek. „Buiten het stadion is het de politie die moet ingrijpen bij ongeregeldheden. In het sta dion zijn wij daar zelf verant woordelijk voor. Maar als daar problemen met supporters ont staan, moeten we ook in het sta dion politiehulp kunnen inroe pen." Van Praag verwees naar cijfers van het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme. Daaruit blijkt dat in heel Nederland de politie-inzet bij voetbalwedstrij den de afgelopen jaren gelijk is gebleven. In Amsterdam daalde die inzet van vijftigduizend manuren in 1996 naar twintigduizend in 2000. Feyenoord en PSV haal den dat jaar respectievelijk 33.000 en 27.000 manuren. .Af gezet tegen 44.000 Ajax-suppor- ters, 33.000 van Feyenoord en 29.000 PSV-aanhangers belast Ajax dus naar verhouding de politie het minst", aldus Van Praag, die verder bekend maak te dat de club per seizoen 1,2 miljoen euro aan veiligheids maatregelen besteedt. De Ajax-voorzitter erkende dat de aanhang van zijn club het af gelopen voetbalseizoen voor de meeste problemen heeft ge zorgd. Om verdere problemen te voorkomen, heeft Ajax voor de laatste wedstrijden van dit seizoen een aantal maatregelen aangekondigd. Zo is bij de twee laatste thuiswedstrijden de sei zoenkaart niet overdraagbaar aan een ander en moet elke be zoeker zich legitimeren. Verder worden extra mensen ingezet om te controleren op stadion verboden, alcoholgebruik en het in bezit hebben van drugs. Voor de Amsterdam ArenA geldt een alcoholverbod. Intussen zijn sommige plexigla zen scheidingswanden op de promenade van de ArenA ver vangen door houten schuttin gen van tweeënhalve meter hoog. Tijdens de halve finale tussen Ajax 2 en FC Utrecht be stormden Ajax-supporters de tweede ring nadat zij dwars door de scheidingswanden wa ren gelopen. „Dat mag nooit meer gebeuren", zegt financieel directeur Jeroen Slop van Ajax. Voor het volgende seizoen wordt selectiever gekeken bij de uitgifte van seizoenkaarten. In supporterstreinen en -bussen mag geen alcohol meer worden verstrekt. En mocht het ook vol gend seizoen weer misgaan, dan geldt hetzelfde regime als nu: wanneer het uit de hand loopt, wordt de volgende wedstrijd zonder eigen aanhang gespeeld. Overigens bepleitte Van Praag het Engelse model bij de aanpak van de raddraaiers. „Ik pleit voor een speciale voet balwet, analoog aan Engeland. Wie zich in het stadion mis draagt wordt strafrechtelijk ver volgd, en de sancties zijn kei hard. Verder is er een wettelijke meldingsplicht voor mensen met een stadionverbod. Daar kunnen we in Nederland echt niet meer onderuit. In En gelse stadions gebeurt nooit meer iets." in - In de strijd tegen jganisaties moeten op- piensten meer en beter li van bestaande jebronnen. Aldus pro- itneraal Steenhuis tij- nposium 'Xtc en 't lÉindhoven. Steenhuis leen pleidooi om bij Izoek tegen xtc-bendes iroeg stadium dé fi- Irecherche serieus te Vlet geld pak je de cri- iiet alleen zijn dure wa- potorboot af, maar Jociale status. En dat ^Imt harder aan dan het latie in kit verkeerd - Het ministerie van fceft zich in de VS be- wer de arrestatie van Tige Utrechter in Chi- ejaar. De computer- meur reisde naai- Chi- f een ontmoeting met jacht een 14-jarig lat hij via een chatbox Temet had leren ken- f meisje' was echter Ivan de FBI. Hij werd rearresteerd. De door jhanteerde opspo- pode zou in Nederland pitgelegd als uitlokking, 'dcelijk is verboden. boos ountants - Niet alleen de vorm h. lan presenteren van jrzoek van de KPMG- nts in de 'bonnetjesaf- otterdam, deugde I /J de inhoud van het w van KPMG klopte niet aardoor belasterend. )gde gisteren raads- ïtink van oud-burge- Tper, in het hoger be- n de uitspraak van de Tucht voor Register- eji nts. Het onderzoek en KPMG kostte Peper ;terschaP- wier surft ,(tal thuis Middelbare scholie- meer thuis achter de en op internet dan I. Als ze al achter een mputer zitten, dan is tal buiten de lesuren, uit een studie van het peize -In het Noord-Drentse dorp Peize is gisteren een ooievaarspaar neergestreken. De vogels hebben elk een schoorsteen van een huis uitgezocht, vlakbij de molen. Foto: ANP/Harry Kannegieter door Gitte Brugman den haag - Het Twents als schrijftaal heeft zijn wortels in het Nederlands dat in de Middeleeu wen werd gesproken. De Middelnederlandse schrijftaal had zelfs een zeer sterke invloed op het Middelwestfaals, dat over de huidige grens werd gebezigd. Germanist en Twentekenner Gerard Seyger toont aan dat de veronderstelling dat het Twents 'Duitse' wortels heeft moet worden ver worpen. Seyger promoveert op 18 april op zijn onderzoek aan zowel de Rijksuniversiteit Gronin gen als de universiteit van Münster. Seyger nam de Twentse taal onder de loep zoals die tussen 1336 en 1500 werd geschreven. Hij be studeerde teksten uit de steden Almelo, Enschede, Oldenzaal en Ootmarsum, alleen geschreven en bestemd voor mensen in de regio. Want schrijvers pasten hun teksten vaak aan voor mensen uit an dere delen van het land. De talen die in de Middeleeuwen - vandaar 'Mid del-' als voorvoegsel - werden geschreven en ge sproken waren het Middelnederlands (waaronder Middelgelders en Middeltwents) en het Middelne- derduits, waaronder Middelwestfaals. Het Middel gelders kwam voor in het gebied van de hertogen van Gelre, dat zich uitstrekte van Twente tot Roer mond, een gebied aanzienlijk groter dan het hui dige Gelderland. Het was ook de taal van het bis dom Utrecht. Seyger vat het Oost- en Westvlaams, het Hollands en Brabants samen onder de noe mer Middelnederlands. De periode die Seyger beschrijft was een welva rende periode voor de steden in het IJssel- en Hanzegebied. Kampen, Enschede en Stavoren waren rijke steden met beroemde scholen. In Twente hadden de Hanzesteden Oldenzaal, Alme lo en Ootmarsum gerenommeerde scholen en kloosters. De middeleeuwse rijkdom gold ook voor Antwer pen, Brugge, Gent en Yperen. „Zij hadden veel eerder de schrijftaal die wij nu Nederlands noe men." Die taal had destijds kennelijk prestige en was daarom dominant. Pas later, toen de Hol landse steden door de VOC een bloeitijd beleef den, nam de invloed van het Hollands toe. Aan de 'Hollandse Expansie' ging een krachtige 'Middelnederlandse Expansie' vooraf', is dan ook Seygers stelling. „Je zou ook kunnen zeggen dat het Twents vroeger verbonden was met het oos ten én het westen. Die band met het westen is on der invloed van de 'Hollands Expansie' verbroken en die met het oosten is blijven bestaan." De spreektaal Twents liet zich veel minder beïn vloeden door het Middelnederlands en later het Hollands. „Daarom is de conclusie al snel dat het Twents op het Duits lijkt, maar het Middelneder lands zijn invloed eerst veel wijder deed gelden." mdat het Twents niet de taal werd van de kunst, de wetenschap en de literatuur, leefde het prak tisch alleen voort in het dagelijks gebruik. „In mijn jeugd spraken de meeste mensen nog Twents met elkaar. Pas heel recent is het dialect door toedoen van ra dio, tv en boeken verdrongen. Die verandering is heel snel gegaan." Zwaar weer voor hooikoortspatiënten apeldoorn/gpd - Het droge en zonnige weer in ons land breekt records. Sinds 23 maart heeft het nauwelijks geregend. De eerste tien dagen van april heb ben een record gevestigd met ruim honderd uur zon. De aanhoudende droogte is zeldzaam. Sinds 1911 is het in april niet zo droog geweest. Toch is er geen record gevestigd. Een paar kleine buitjes afgelo pen dinsdag hebben dat verhin derd. „Die enkele tiende milli meter regen verandert niets aan de droogteperiode die in ons land heerst", zegt D. Wind van Meteo Consult in Wageningen. Hij wijst erop dat de luchtvoch tigheid nu zo'n dertig procent is, dat is extreem laag, zeventig procent is normaal. Het zonne- record voor april stond op naam van april 1906 met 99,4 uur, ge volgd door april 1974 (97,0) en april 1990 (92,1 uur). Ook in maart was het uitzonderlijk zon nig. Toen scheen de zon gemiddeld maar liefst 166 uur, terwijl 115 uur normaal is. In de afgelopen den haag/gpd - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer praat er dinsdag nog eens over, maar het ziet er naar uit dat zij ja zegt te gen deelname aan de ontwikke ling van de jachtvlieger Joint Strike Fighter. Garanties van het kabinet lijken voor PvdA-woord- voerder Timmermans sterker dan oproepen van Groenlinks, SP en D66 aan zijn adres om 'de rug recht te houden' en tegen deelname te stemmen. Formeel hield Timmermans, overladen met schimpscheuten van andere woordvoerders, gis teravond nog een slag om de arm. Hij wil de exportcijfers van de JSF-deal met Amerika 'nog eens goed bekijken' met zijn fractiegenoten en pas dinsdag besluiten. Zijn fractie aarzelt al maanden. „Ga niet onder de tucht van de partijpolitiek door", bezwoer Harrewijn (Groenlinks). PvdA- fractieleider Melkert liet eerder doorschemeren voor deelname te zijn vanwege de banen die het zou opleveren. „Ik hoop dat de PvdA niet zo wendbaar is als de JSF", zei Van 't Riet (D66). Maar het kabinet verzekerde Timmermans dat het bedrijfsle ven de rekening krijgt voor eventuele tegenvallers in de deal met Amerika. Want de Neder landse industrie tekent volgens minister Zalm (financiën) voor een 'open einde'. De PvdA wil absoluut niet dat de 'belasting betaler' voor een tekort op draait. Om mee te kunnen bouwen aan de JSF schiet de regering 920 miljoen euro voor. Dat bedrag komt volgens het kabinet retour via terugbetalingen door het be drijfsleven, royalties bij verkoop aan derde landen en kortingen als Nederland vanaf 2012 de JSF koopt ter vervanging van de F16. Deelname nu betekent later vrij wel zeker koop, aldus het kabi net. Nederland kan echter tus sentijds uit het bouwprogram ma stappen, aldus Zalm. Dat was een voorwaarde van de PvdA. Breken kost wel geld, be klemtoonde Zalm. Stapt Neder land er bijvoorbeeld voor het eind van 2003 uit, dan gaat er 115 miljoen euro verloren. Dat neemt de PvdA dan voor lief, heeft zij al eerder gezegd. Met een ja van de PvdA staat een Kamermeerderheid achter deelname aan de JSF-ontwikke- ling. CDA-woordvoerster Van Ardenne gaf haar voorspelling vast af: „Uiteindelijk komt alles goed. De vraag is alleen wan neer de draai van de PvdA komt." slagharen/gpd - De gemeente Hardenberg is ernstig tekortge schoten in het controleren van de vergunningen voor recreatie- en vergadercentrum De Bonte Wever in Slagharen. Het com plex, dat op 7 mei vorig jaar door brand werd verwoest, had een groot aantal brandpreven- tieve tekortkomingen waarbij de gemeente niet ingreep. Volgens de commissie-Faber die het evaluatierapport over de brand gisteren presenteerde, weigerde Hardenberg in de ja ren tachtig het uitgaanscomplex te sluiten nadat de brandweer hierom had gevraagd. Ook daar na liet de controle jarenlang te wensen over. 'Klassieke vertra gingstechnieken van de zijde van De Bonte Wever' werden volgens onderzoeksleider Tho mas Faber gevolgd door 'even klassieke valkuilen door de ge meentelijke handhavers'. Vol gens de commissie was het uit gaanscomplex, met daarin on der meer een hotel, zwembad, sauna en vergaderzalen, simpel weg 'onveilig' en ook op de dag van de brand 'onveilig voor de aanwezigen'. Slechts in een deel van de ge bouwen waren automatische brandmeld- en ontruimingsin stallaties aanwezig. Ook het ont breken van rookmelders in zwembaddeel en in de naaktre- creatieruimte waren volgens de commissie 'belangrijke gebre ken waardoor geen voldoende waarborg bestond voor een vei lige ontvluchting van de aanwe zigen'. Faber wil overigens niet de conclusie trekken dat De Bonte Wever is afgebrand van wege de gedoogcultuur. 'Daar verbind ik geen kwalificatie aan', is het enige dat hij daarover wil zeggen. Ook op de dag van de brand heeft Hardenberg fouten ge maakt. Volgens Faber was een zwak punt van het rampenplan dat er geen uitgewerkte deel- plannen of draaiboeken waren. „Het hing op individuele kennis en ervaring", aldus de commis sievoorzitter. Ook de brandweer komt er niet ongeschonden af. De brand is volgens de commissie veel te laat, pas na een uur, gemeld. Verder ging de brandweer er te lang van uit dat het om een be heersbare brand ging. „Deze in schatting bleek onjuist", aldus Faber. Volgens de Hardenbergse bur gemeester Bert Meulman moet het gedogen van de slechte brandveiligheidssituatie in de Bonte Wever in de tijdgeest wor den gezien. „Ik wil niet goedpraten wat des tijds fout is gegaan of gedaan, maar je moet het wel in de his torische context plaatsen", zei hij gisteren. honderd jaar was maart slechts vier keer nog zonniger. Een schril contrast met maart 2001. Toen was er grijs en grauw weer met slechts 63 uur. Het fraaie weer van de afgelo pen weken wordt veroorzaakt door hogedrukgebieden die het weer vanuit Scandinavië bepa len. De wind is meestal oostelijk en voert droge lucht aan. Hooikoortspatiënten hebben het zwaar bij dit weer. Er zit veel stuifmeel in de lucht. Voor wie er allergisch voor is kan dat stuifmeel bij inademing aanlei ding geven tot hooikoortsver schijnselen, zoals niezen of tra nende ogen. Het gele poeder is afkomstig van bloeiende bomen die op dit moment de grootste leveranciers van pollen zijn. Met name de berk is vorige maand uitbundig gaan bloeien. Volgens gegevens van de afde ling Longziekten van het Leids Universitair Medisch Centrum, dat ook het hooikoortsbericht op teletekst verzorgt is de con centratie berkenpollen dit jaar uitzonderlijk groot. den haag/gpd - De overheid moet meer maatregelen nemen om het aantal rokers in Neder land terug te dringen. De nieu we Tabakswet, die binnenkort van kracht wordt, is niet vol doende. Er zijn extra campagnes nodig. Daarvoor pleit DEFACTO (voorheen Stichting Volksge zondheid en Roken) in het rap port 'Intensiveren en Diversifië ren' dat volgende week wordt overhandigd aan het ministerie van VWS. DEFACTO-directeur Trudy Prins noemt de nieuwe Tabakswet 'een belangrijke stap in de goe de richting'. „Beperking van het aantal plaatsen waar je sigaret ten kunt kopen en een tabaksre clameverbod in tijdschriften en op bushokjes is een goede zaak. Maar er is meer nodig om veel mensen met succes te laten stoppen met roken", aldus Prins. In het rapport dat DEFACTO heeft opgesteld staan enkele maatregelen op het gebied van 'tabaksontmoediging'. Het gaat onder meer om een vergoeding voor het gebruik van nicotine pleisters of het volgen van cur sussen om van het roken af te komen. Prins vindt dat het voor gestelde gefaseerde rookverbod op werkplekken direct van kracht zou moeten zijn. DEFACTO verwacht dat het jaarlijks zo'n 59,5 miljoen euro kost om 1 miljoen extra 'stop pers' te realiseren. Dat zou een verdubbeling zijn van het huidi ge aantal Nederlanders dat jaar lijks stopt met roken. Jaarlijks overlijden ongeveer 23.000 Ne derlanders aan de gevolgen van het roken. De Nederlandse n de huidige appara- rmee zij telefoonver- stert, blijven gebrui- is de uitkomst van een de apparatuur in Nederland aanwezige ts'. Aanleiding voor rzoek waren berichten van een mogelijk spio- andaal daar. De Israëli- einie dienst zou via ëlische bedrijven gele- tisterapparatuur toe- 'ben tot geheime Ame- nformatie. Ook in Ne- rordt apparatuur uit •ruikt. bei ^■linfc Van der Vlies. Foto: GPD/Erwin Tuil door Erwin Tuil den haag - Bijna sinds mensenheugenis voert Bas van der Vlies de lijst aan van de Staatkundig Gereformeerde Partij. Hoe wel alle vrouwelijke Kamerleden het on eens zijn met zijn opvattingen over de politieke deelname van wouwen - poli tiek is op basis van de bijbel geen vrou wenaangelegenheid - vinden zij hem toch één van de aardigste mannelijke collega's. „Een schatje met een hoog knuffelgehalte", noemde voormalig PPR en GroenLinks-coryfee Ria Beckers hem ooit. Vandaag begint Van der Vlies in Amers foort aan zijn vijfde campagne als lijst trekker en zijn zesde als Kamerlid. De partij is beroemd, of berucht, om haar weinig rekkelijke opvattingen over geloof, bijbel en samenleving. Dat betekent niet dat de SGP zich sektarisch opstelt, vindt de lijsttrekker. Regeringsdeelname bij voorbeeld wordt nooit uitgesloten en tot compromis is de partij eveneens bereid. „We zijn bereid om vuile handen te ma ken. Maar het liefst zo weinig mogelijk", zegt Van der Vlies. Vijftien jaar geleden is de mogelijkheid voor regeringsdeelname al eens serieus besproken in de fractie. Van der Vlies benadrukt wel dat de op vattingen en overtuigingen die de partij het meest na aan het hart liggen nimmer verkwanseld kunnen worden. Hoewel civiel ingenieur van huis uit, be zweert hij nooit nagedacht te hebben over het ministerschap van verkeer en waterstaat. Wel windt hij zich op over manier waarop de huidige verkeersmi nister Tineke Netelenbos naar Noord- Holland wordt gemanoeuvreerd als com missaris van de koningin. „Het gaat blijkbaar niet alleen om be stuurlijke kwaliteit, politieke ervaring en misschien ook wel politieke kleur. Maar ook om de verdeling van vriendendien sten en prijzen voor trouwe en noeste ar beid voor de fractie die dan een keer ge honoreerd moet worden." Vooralsnog is regeringsdeelname met twee zetels in de peilingen (een verlies van één) niet aan de orde. Van der Vlies verklaart dat deels uit de grotere eigen zinnigheid van de SGP-jongeren die zich vrij voelen op een andere partij, zoals de ChristenUnie te stemmen. „Ik kon me als jongeman niet voorstellen ooit iets an ders te stemmen dan mijn ouders deden. Nu ligt dat anders. De campagne is dan ook deels bedoeld om de eigen jeugd, beter opgeleid, anders opgevoed, ervan te overtuigen tóch SGP te stemmen. Dat de partij het zich niet kan veroorlo ven de vleesgeworden behoudzucht te zijn, beseft Van der Vlies. Hoewel bewust is gekozen voor een terughoudend ge bruik van televisie en radio om stemmen te trekken, wordt aan die praktijk ge schaafd. Van der Vlies: „Het is een beper king die we onszelf hebben opgelegd, maar daar zit beweging in." Aan radio- en tv-spotjes denkt de SGP nog niet, maar het is niet langer ondenkbaar dat lijsttrekker Van der Vlies de komende we ken in een talkshow - bij voorkeur van de EO - verschijnt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5